هوالرزاق


از سلامتی  مواد غذا ای که سبب زیاد شدن کلسترول خون می شوند!

از سلامتی مواد غذا ای که سبب زیاد شدن کلسترول خون می شوند!

بعضی مواد غذا ای می توانند در زیاد شدن کلسترول خون شما اثرگذار باشند و پیامدهای همانند مریضی های قلبی و دیابت را در بر داشته باشند می خواهیم به تحقیق بعضی پیامد زیاد شدن کلسترول و همینطور شیوه های معالجه ای کلسترول خون بالا ذکر کنیم سعی نمایید مانع ازدیاد رسوب چربی در عروق خود شوید .

 کلسترول خون
 
بعضی مواد غذا ای می توانند در زیاد شدن کلسترول خون شما اثرگذار باشند و پیامدهای همانند مریضی های قلبی و دیابت را در بر داشته باشند می خواهیم به تحقیق بعضی پیامد زیاد شدن کلسترول و همینطور شیوه های معالجه ای کلسترول خون بالا ذکر کنیم سعی نمایید مانع ازدیاد رسوب چربی در عروق خود شوید .


جسم ما به کلسترول احتیاج دارد، اما زیاد شدن مقدار کلسترول خون، آن هم از گونه بد آن ریسک دچار به مریضی های قلبی و حمله های قلبی و مغزی را زیاد شدن می دهد وکم شدن گونه مناسب آن نیز همین اثرات منفی را به همراه دارد.


کلسترول گونهی مولکول از دسته چربی ها و اثر اصلی آن انعطاف قسمتی و داد استحکام به سلول هاست. کلسترول در زیادتر بافت های جسم به ویژه بافت کبد وجود دارد و اثر باارزشی در استحکام غشای سلولی و نیز تولید هورمون هایی چون کورتیزول و یا استروژن ایفا می کند. دو سوم کلسترول در سلول های کبد و یا روده تولید می شود و یک سوم آن از طریق مواد خوراکی به جسم راه می یابد. کلسترول در خون حل نمی شود بلکه به وسیله ناقلینی به نام لیپوپروتئین در جسم جابه جا می شود.


**ال دی ال و اچ دی دل
لیپوپروتئین ها دو گونه هستند: ال دی ال و اچ دی ال. لیپوپروتئین ال دی ال که در اصطلاح به آن کلسترول بد می گویند روی دیواره رگ ها می نشیند و سبب تشکیل پلاک کلسترول می شود. پلاک کلسترول به مرور وقت سبب ضخیم شدن دیواره رگ ها و نازک و تنگ شدن مجرای عبور خون می شود. لیپوپروتئین اچ دی ال که به آن کلسترول مناسب می گویند دیواره شریان ها را از کلسترول پاک و از سرایت آن به کبد پیشگیری می کند. زمانی که مقدار ال دی ال از اچ دی ال بالاتر باشد ریسک انسداد عروق یا تصلب شرائین وجود دارد، در حالی که چنانچه مقدار آن نسبت به اچ دی ال پائین تر باشد برای جسم سودمند است.
فاکتور هایی چون استفاده سیگار و الکل و همینطور کم تحرکی و استرس در زیاد شدن کلسترول بد در خون اثر دارند.


**پیامد زیاد شدن کلسترول
به دید پزشک ژان-میشل لوسرف، رئیس قسمت غذا انستیتو پاستور در شهر لیل فرانسه باارزش ترین ریسک زیاد شدن کلسترول، بروز مریضی های قلبی-عروقی و نیز حمله های مغزی است.
زیاد شدن کلسترول خون هم برای خانم ها و هم برای آقایان زیان آور است، اما هورمون خانم هاه استروژن از خانم ها در برابر پیامد بد کلسترول محافظت می کند. مقدار استروژن خون در خانم ها پس از یائسگی کم شدن و بنابراین پیامد بد کلسترول زیاد شدن می یابد. از این رو خانم ها بایست به ویژه پس از یائسگی، مواظب مقدار کلسترول خون خود باشند.


زیاد شدن کلسترول سبب بروز تنگی عروق محیطی نظیر شریان های دست و پا می شود که از پیامد آن درد شنظر در این نقاط است.از دیگر پیامد زیاد شدن کلسترول خون دچار به کبد چرب است زیرا کبد در معرض مستقیم رسوب چربی های اضافه خون قرار دارد.


**شیوه های معالجه ای کلسترول
متخصصان افزون بر معالجه های دارویی چون استاتین بر ارزش اثر غذا در کم شدن کلسترول تاکید می کنند. استاتین یکی از داروهای کم شدن دهنده کلسترول خون است که واکنش های شیمیایی که در کبد برای تولید کلسترول روی می دهد را متوقف می کند.


پزشک لوسرف معتقد است با انتخاب صحیح رژیم خوراکی و تحرک کافی می توان از زیاد شدن مقدار کلسترول در خون پیشگیری کرد: استفاده مواد خوراکی فیبردار، میوه جات و سبزی جات، آنتی اکسیدان ها، امگا ۳، گوشت سفید به جای گوشت قرمز، مواد لبنی کم چرب، کم شدن استفاده قند و شکر و پرهیز از میل کردن خوراکی های شامل چربی های اشباع شده مثل فست فودها از مناسبترین شیوه های پیشگیری از تراکم چربی در خون هستند.


از دید متخصصان آمریکایی علم غذا حذف صبحانه از نوبت های خوراکی سبب تولید کلسترول گونه بد در خون می شود. مردمی که برای کم شدن وزن، صبحانه را از برنامه خوراکی خود حذف می کنند در بلند مدت بیش از دیگران در معرض ریسک دچار به چربی خون، اضافه وزن و مریضی های قلبی-عروقی قرار می گیرند.


دکتران و متخصصان ورزش را شیوه ثابت شده ای برای کم شدن کلسترول خون، زیاد شدن کلسترول اچ دی ال و کم شدن کلسترول ال دی ال می دانند. پیاده روی مناسبترین شیوه برای کنترل و کم شدن کلسترول است و مدت و شتاب آن به مقدار تاثیرقسمتی آن می افزاید.

پزشک سلام


از سلامتی  مواد غذا ای که سبب زیاد شدن کلسترول خون می شوند!

برچسب های
از سلامتی مواد غذا ای که سبب زیاد شدن کلسترول خون می شوند! - - - - - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :
کل بازدید : 1,352
تعداد بازدید ماه جاری : 1,352
تعداد بازدید در هفته جاری : 4
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به از سلامتی مواد غذا ای که سبب زیاد شدن کلسترول خون می شوند! داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به از سلامتی مواد غذا ای که سبب زیاد شدن کلسترول خون می شوند!


مطالب مرتبط با از سلامتی مواد غذا ای که سبب زیاد شدن کلسترول خون می شوند!