هوالرزاق


جدید  مناسبتر است احساسات خود را سرکوب نمایید!

جدید مناسبتر است احساسات خود را سرکوب نمایید!

شادی زمانی به سراغ ارتباط ای می آید که در آن احساس باشد. وقتی که نتوانیم احساسات خود را بیان کنیم شادی از روابطمان پَر می کشد.

افراط در هر بعدی می تواند زیبایی زندگی را از ما بگیرد. گاهی سرکوب کردن احساسات نه تنها بد نیست بلکه ستودنی است. مواردی در زندگی وجود دارد که انسان بایست بتواند احساسات خود را کنترل کند . اما برخی ها آن قدر احساسات خود را سرکوب می کنند که حتی زمانی به علت تندرستی شان احتیاجمند ابراز احساسات اند از فراخواندن آن عاجزند.
 
کسانی که همیشه احساساتشان را انکار می کنند ویژگی هایی دارند:


1) از احساسات دوری می کنند
تا جایی که بتوانند از دنیای احساسات دوری می کنند. این مردم همیشه سعی می کنند کارهایی را انجام دهند که احساساتشان را برانگیختن نکند و تلاش می کنند تا با احساسات خود کنار آیند.
 
2)احساسات دیگران را هم انکار می کنند
همیشه سعی می کنند تا حد امکان پذیر احساسات را بی اهمیت نشان دهند. همواره می خواهند مطمئن شوند که حادثه ای آشفته و ناگوار نتواند آرامششان را به هم بزند. مثلا زمانی همسرش از اتفاقی که افتاده ناراحت و آشفته است و گریه می کند فقط می گوید ناراحت نباش چیزی که نشده.
 
3) بر اساس منطق تصمیم می گیرند
زیاد اهل فکر کردن هستند.آن ها تمام تصمیم های خود حتی موارد احساسی را بر پایه عقل و منطق می گیرند و گاهی اوقات برای تصمیم گیری تحقیقات بی‌شماری می کنند.

مثلا در تصمیم گیری برای ازدواج یا بچه دار شدن می توان نقش احساس را کاملا حس کرد. اما آن ها به نوع ای درباره این موارد تحقیق می کنند که انگار می خواهند پایان نامه پزشکی بنویسند. به جای این که اندکی هم از احساس خود یاری بگیرند فقط به نتیجه تحقیق توجه می کنند و بر پایه آن تصمیم می گیرند.

4) متوجه نیستند که رفتارهایشان ، تأثیری احساسی بر طرف مقابلشان می گذارد
دیگران از دست آن ها عصبانی می شوند چون آن ها هیچ اهمیتی برای احساسات قائل نیستند و این امر سبب می شود همسر این مردم عصبانی شوند.
 
5) آن ها انسان هایی آرام و خونسردند به ویژه به زمان مسئلهات
آن ها همیشه خونسردند و دنیایی به نام دنیای احساسات برایشان وجود خارجی ندارد. این مردم هیچ گاه احساساتی نمی شوند حتی در زمان های که اتفاقی هولناک رخ می دهد.
 
6) گریه نمی کنند
مورد دیگری که احساسات را در جوانان سرکوب می کند داشتن پدرومادری است که نمی توانند احساسات خود را کنترل کنند و به قول خودشان دائم می خواهند مراقب فرزندانشان باشند و جوّی را به وجود می آورند که فرزندان دیگر دوست ندارند به دنیای احساسات برگردند


چنوع با رفتارشان دیگران را آزار می دهند
آن ها به نوع ای رفتار می کنند که همسر و دوستداران و اطرافیانشان نمی توانند با آن ها احساس نزدیکی کنند و همین سبب بروز مسئله می شود. سعی می کنند انگشت روی چیزی نگذارند و نسبت به هیچ موضوعی حساس نشوند. از آن جایی که فقط احساسات است که می تواند روابط را گرم و صمیمی کند پس هیچ گاه نمی توانید با آن ها ارتباط ای صمیمی برقرار نمایید. بنابراین آنان را مردمی سرد ، بی توجه، نجوش و درون گرا می نامید. علت دیگری که سبب می شود تا همسر و اطرافیانشان خسته شوند این است که لذت ها را نانظره می گیرند.
 
چرا احساسات را انکار می کنند
آن ها در زیر منطق گرایی و واقع بینی، با زخمی احساسی به نام غم دست و پنجه نرم می کنند و برای رویارویی با آن ، انکار کردن را انتخاب می کنند. در زندگی تک تک این مردم مطلب های زیاد دردناک و غم انگیز وجود دارد که آن را انکار می کنند. درد فرزند خواندگی، رنجش از داشتن پدرومادری سرد و بی توجه، غم جدایی پدرومادر(طلاق). آن ها برای کنار آمدن با دردشان ، خیلی زود و در سنینی پایین ، انکار کردن احساسات را می آموزند و در واقع دیگر نمی دانند چنوع می توانند مجدد این احساسات را بیابند.گاهی اوقات غم آن ها زیاد عمیق و سنگین است مانند لطمه مرگ پدرومادر و گاهی اوقات این غم نهفته و بی صداست مانند سرمایی که از بی احساسی و کم توجهی پدرومادر بوجود می آید و به تدریج سبب دل عدم موفقیتگی شان می شود.

مورد دیگری که احساسات را در جوانان سرکوب می کند داشتن پدرومادری است که نمی توانند احساسات خود را کنترل کنند و به قول خودشان دائم می خواهند مراقب فرزندانشان باشند و جوّی را به وجود می آورند که فرزندان دیگر دوست ندارند به دنیای احساسات برگردند.

اگر شما هم فکر می نمایید که احساساتتان را انکار می نمایید این تمرینات را انجام دهید:

آشنایی با پایه های اصلی احساسات
پایه های اصلی احساسات همان چهار حسی هستند که به سراغ تمام انسان ها می آیند: شادی، غم، ترس و خشم. در ابتدا یا انتهای روز این پرسش ها را از خود سوال کنید:
- چه چیزی مرا اندوهگین می کند
- چه چیزی مرا شاد می کند
- چه امری سبب عصبانیت من می شود
- چه چیزی سبب می شود که بترسم

سعی نمایید به تمام موضوع ها و مسائل هر روزه خود فکر نمایید تا جواب این چهار پرسش را بیابید. مثلا" می ترسم آفتاب پوستم را بسوزاند" یا " زمانی امروز ساعت 5 صبح صدای زنگ تلفن مرا بیدار کرد عصبانی شدم" یا " از این که همسرم امشب نمی تواند با من به باارزشانی بیاید اندوهگینم" با گذشت وقت و با انجام دادن این تمرین ها کم کم به این نتیجه خواهید رسید که شما هم با احساسید. بایست با غم وجودی تان و آن حادثه ای که سبب به وجود آمدن این غم شده رابطه برقرار نمایید . احتیاج دارید مجدد گریه نمایید. تمامی این اشک های سرکوب شده می تواند کم کم شما را به احساستان باز گرداند.
 
نسبت به دردهای فیزیکی خود ابراز احساسات نمایید
مثلا کمرتان درد می کند ، محل این دردها را نمایان نمایید و بعد وانمود نمایید که هر یک از این درها بیانگر یک احساس اند. آیا درد پایتان برای این نیست که از خرید خانه خسته شده اید؟! هر روز که می گذرد انسان بیشتر می آموزد که احساسات تأثیر بی‌شماری بر روی جسم می گذارند.

شادی وغم های دوران بچهی را به دلیل آورید
دردناک ترین خاطره دوران بچهی خود را به یاد بیاورید. فاکتور اصلی آن اتفاق چه کسی بود و الان چه اثری روی شما می گذارد؟( سعی نمایید آگاهانه رابطهی بین آن حادثه و احساسات اکنون خود را بیابید.)
 
برای تصمیم گیری هایتان از احساس یاری بگیرید
میزان احساس خود را بسنجید.ببینید در تصمیم گیری هایتان بیشتر از منطق یاری می گیرید یا احساس. اگر فقط منطق را در دید می گیرید فهرستی از جایزه هایی تهیه نمایید که اگر تصمیم های خود را بر پایه احساس بنا نمایید دیگران به شما خواهند داد.
 
از دیگران بیاموزید
به مردمی توجه نمایید که تصمیم های خود را بر پایه احساسات می گیرند.

در رفتار خود تغییر ایجاد نمایید
منکر احساسات بودن یعنی زندگی کردن با احساساتی که سال هاست دفن شده و ابراز نشده است. پس سعی نمایید تا به کند و کاو در دنیای احساسات خود بپردازید . زمانی عملی مختلف انجام می دهید سبب عدم موفقیتن مدلهای رفتاری ریشه دار خود می شوید. پس در رفتار خود تغییر ایجاد نمایید و کارهایی ناگهانی انجام دهید تا بتوانید با احساسات خود رابطه برقرار نمایید و از خوشی ها و مبارزه های زندگی لذت ببرید.

تبیان


جدید  مناسبتر است احساسات خود را سرکوب نمایید!

برچسب های
جدید مناسبتر است احساسات خود را سرکوب نمایید! - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :
کل بازدید : 795
تعداد بازدید ماه جاری : 795
تعداد بازدید در هفته جاری : 1
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به جدید مناسبتر است احساسات خود را سرکوب نمایید! داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به جدید مناسبتر است احساسات خود را سرکوب نمایید!