هوالرزاق


تقویت سیستم ایمنی بدن در فصل گرما

تقویت سیستم ایمنی بدن در فصل گرما

دمای بالای ۴۰ درجه سانتی‌گراد برای بدن بسیار خطرناک است. به‌ویژه پیشنهاد شده است که سالمندان، کودکان،خانم ها باردار و بیماران از قرار گرفتن در چنین شرایطی اجتناب کنند و در صورت اجبار، با چند راهکار ساده و عملی می‌توان اثر گرمی هوا را برای بدن قابل تحمل کرد. در ابتدا لازم است بدانیم که چه غذاهایی مناسب تابستان هستند و بدن را برای مبارزه با شرایط گرمی هوا و کم‌آبی مهیا می‌کنند.خداوند با قدرت تمام میوه‌های مناسب هر فصل را مطابق با احتیاج بدن آفریده است، بنابراین میوه و سبزی‌های موجود در فصل گرما، مناسب‌ترین منابع غذایی برای حفظ سلامت بدن هستند.
 
ذرت
ذرت شیرین با وجود دو آنتی‌اکسیدان لوتئین و زآگزانتین، مانند یک عینک آفتابی طبیعی عمل می‌کند و به تشکیل رنگ‌دانه‌های ماکولای چشم کمک می‌کند. این رنگ‌دانه‌ها اثرات مخرب خورشید را فیلتر می‌کنند. همین دو آنتی‌اکسیدان از بروز انحطاط ماکولا در افراد بالای ۶۰ سال نیز پیشگیری می‌کنند.
 
آلبالو
مطالعات محققان دانشگاه میشیگان نشان می‌دهد که آلبالو حاوی ترکیبی به نام آنتوسیانین است. این ترکیب سبب فعال شدن مولکولی می‌شود که چربی‌ها را می‌سوزاند و از انباشتگی آن در بدن پیشگیری می‌کند. آب آلبالو برای مقابله با فصل گرما مناسب است.
 
هندوانه
هندوانه سبب تنظیم آب بدن، تقویت حافظه و بهبود خلق‌وخو می‌شود. همچنین لیکوپن موجود در آن، از آفتاب‌سوختگی پیشگیری می‌کند. ۹۲ درصد مواد تشکیل‌دهنده هندوانه، آب است؛ از این رو مناسب‌ترین میوه تابستانی به شمار می‌آید.
 
چای یخ (آیس تی)
میزان کالری چای صفر است و استفاده از این نوشیدنی به همراه یخ، گزینه مناسبی برای حفظ آب بدن در فصل گرماست.
هندوانه سبب تنظیم آب بدن، تقویت حافظه و بهبود خلق‌وخو می‌شود. همچنین لیکوپن موجود در آن، از آفتاب‌سوختگی پیشگیری می‌کند. ٩٢ درصد مواد تشکیل‌دهنده هندوانه، آب است؛ از این رو مناسب‌ترین میوه تابستانی به شمار می‌آید.دیگر مواد خوراکی مناسب این فصل شامل کاهو، انواع سبزیجات، لیموترش، انواع توت، هلو، خیار، انگور، مرکبات، آب هویج و طالبی است.

حرارت خطرناک
منطقه خطر برای بدن از دیددما، ۴۰ درجه سانتی‌گراد (معادل ۱۰۴ درجه فارنهایت) تعریف شده است. از این نقطه به بعد کارایی سیستم اعصاب به‌سرعت کم شدن می‌یابد، به قلب فشار بالایی تحمیل می‌شود و عملکرد ارگان‌های متفاوت تا اندازه‌ای مختل می‌شود. زمانی که این شرایط با رطوبت هوا همراه باشد، اوضاع رو به وخامت می‌رود.
بدن انسان به‌طور طبیعی قادر به تحمل هوای گرم است. آزمایش‌ها نشان می‌دهد که انسان می‌تواند دمای ۱۰۱ درجه سانتی‌گراد (معادل ۲۱۵ درجه فارنهایت) را نیز به مدت ۳۰ دقیقه تحمل کند. اغلب این حالت برای ورزشکاران؛ بخصوص دوچرخه‌سوارانی که در مسابقات صحرایی رکاب می‌زنند قبل می‌آید.

زمانی که دمای هوا افزایش می‌یابد، قلب با شدت بیشتری فعالیت می‌کند و رگ‌های خونی گشاد می‌شوند و خون بیشتری به سطح پوست پمپاژ می‌شود. در همین لحظه بدن عرق می‌کند که مهم‌ترین راهکار بدن برای کم شدن دمای درونی است. تبخیر عرق در سطح پوست باعث خنک شدن پوست می‌شود. خون سرد شده مجدداً به قلب باز می‌گردد و باعث کم شدن دمای درونی می‌شود. ولی زمانی که رطوبت محیط زیاد باشد، اوضاع به این سادگی نیست. در این حالت بدن مدام عرق می‌کند و این عرق نه‌تنها باعث کم شدن دمای بدن نمی‌شود، بلکه میزان آب خون و سلول‌ها را نیز کم شدن می‌دهد.سیستم اعصاب نسبت به افزایش دمای درونی بدن بسیار حساس است. با افزایش دما مغز دچار سردرگمی می‌شود و قدرت تصمیم‌گیری و حافظه کوتاه‌مدت کم شدن پیدا می‌کند. در این شرایط ممکن است از فرد رفتار عجیب و غیرمعقولی سربزند.

زمانی که فرد سابقه بیماری قلبی عروقی، بیماری کلیوی و دیابت را داشته باشد، افزایش دما منجر به کم‌آبی بدن، نارسایی کلیه و مشکلات کبدی می‌شود و بازگشت به شرایط عادی غیرممکن یا بسیار دشوار است.متخصصان به افراد پیشنهاد می‌کنند که قبل از قرار گرفتن در شرایط بحرانی، سیستم ایمنی بدن را در حالت مساعدی قرار دهند تا در صورت بروز چنین مشکلاتی کمتر آسیب ببینند.


چند راهکار موثر برای پیشگیری از گرمازدگی و کم شدن آسیب‌های وارد به بدن
* در روزهای گرم تابستان، بدن خود را در حالت هیدراته قرار دهید. نوشیدن ۸ تا ۱۲ لیوان آب در طول تابستان پیشنهاد شده است. بهتر است آب مصرف‌شده یخ نباشد.
* سعی نمایید صبح زود یا پس از غروب از خانه خارج شوید و در ساعت اوج گرما و تابش خورشید در سایه و مکان خنک به فعالیت بپردازید.
* به همراه داشتن بطری آب و شستشوی دست و صورت هن گام ی‌که بیرون از منزل قرار دارید پیشنهاد شده است.
* استفاده از کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی و کلاه ضروری است.
* بهتر است از لباس‌های رنگ شیوهن و نخی و کفش صندل استفاده شود.
* بستن در و پنجره‌ها در زمان شیوهن بودن تجهیزات تهویه هوا
* کشیدن پرده‌ها برای پیشگیری از ورود مستقیم نور خورشید به داخل خانه
* خاموش کردن وسایل برقی و موتوری غیرضروری
* خاموش کردن چراغ‌های غیرضروری
* اجتناب از پختن غذاهایی که باید برای مدت زمان زیادی روی گاز پخته شوند.
* اجتناب از شیوهن کردن فر
* استفاده از یخ در کولر آبی در صورت افزایش ناگهانی دمای هوا
* دوش آب سرد پیش از خوب به کرات پیشنهاد شده است. این کار باعث می‌شود که دمای بدن تعدیل شود و در مدت خواب امکان بازیابی ارگان‌های آسیب دیده بدن وجود داشته باشد.
* اجتناب از مصرف غذای چرب، پر نمک و فست‌فود، این غذاها باعث کم شدن آب بدن، تشنگی و افزایش دمای درونی بدن می‌شوند.

* اجتناب از مصرف غذاهای پر ادویه
* استفاده از مواد غذایی که طبع سردی دارند
* کم شدن مصرف چربی و شیرینی‌جات
با توجه به افزایش دمای جهانی و آلاینده‌های محیط زیست، باید به افزایش دما و مضرات آن بیشتر توجه شود.
با توجه به آمار گزارش شده از مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری آمریکا، بین سال‌های ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۳ بیش از ۸ هزار نفر در آمریکا جان خود را بر اثر گرما از دست دادند. زمانی شرایط بحرانی‌تر می‌شود که افزایش دما با طوفان، رعدوبرق، گردباد، سیل و زلزله همراه شود.
کارشناسان به افراد پیشنهاد می‌کنند که پیش از آغاز فصل گرما، وزن خود را کم شدن دهند چراکه تحمل هوای گرم برای افراد چاق دشوارتر است.
نتایج این تحقیقات در نشریه EatingWell Magazine منتشر شده است.

ایرنا


تقویت سیستم ایمنی بدن در فصل گرما

برچسب های
تقویت سیستم ایمنی بدن در فصل گرما - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :
کل بازدید : 2,113
تعداد بازدید ماه جاری : 2,113
تعداد بازدید در هفته جاری : 5
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به تقویت سیستم ایمنی بدن در فصل گرما داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به تقویت سیستم ایمنی بدن در فصل گرما