هوالرزاق
ads

 • آخرین مطالب »
 • fa/every/4551/نگاهی-گذرا-به-سنگ-دهبید/نگاهی گذرا به سنگ دهبید

  نگاهی گذرا به سنگ دهبید 10 ساعت قبل

  آدم های بد قول چجور شخصیتی دارند 51 دقیقه قبل

  روشهایی مفید برای رشد کسب و کارتون 12 ساعت قبل

  مراحل انجام پروتز سینه در خانم ها 1 روز قبل

  چجوری میشه لکه های قهوه ای صورت رو ازبین برد 1 روز قبل

  fa/every/4545/بهترین-روغن-های-طبیعی-مخصوص-سلامتی-و-زیبایی-پوست/بهترین روغن های طبیعی مخصوص سلامتی و زیبایی پوست

  بهترین روغن های طبیعی مخصوص سلامتی و زیبایی پوست 2 روز قبل

  چجوری گل شمعدانی رو پرورش بدیم و نگهداری کنیم 2 روز قبل

  با شربط انجیر اشتها کودکانتون رو چند برابر کنید 3 روز قبل

  چرا بچه ها از تاریکی میترسند 3 روز قبل

  چه تاثیرات منفی قلیان بر باروری مردان دارد 4 روز قبل

  fa/sport/4539/با-این-ورزش-ها-و-دستور-ها-سینه-مردونه-تری-داشته-باشید/با این ورزش ها و دستور ها سینه مردونه تری داشته باشید

  با این ورزش ها و دستور ها سینه مردونه تری داشته باشید 4 روز قبل

  چجوری برای زندگی برنامه ریزی ا جرایی داشته باشیم 4 روز قبل

  چیا بخوریم تا حافظه بهتری داشته باشیم 7 روز قبل

  راه هایی برای اینکه کیفیت آبلیمو رو متوجه بشید 7 روز قبل

  مدل لباس مجلسی دخترانه شیک


  كمبود آهن را جدي بگيريد!/تغذیه مناسب برای رفع كمبود آهن

  كمبود آهن را جدي بگيريد!/تغذیه مناسب برای رفع كمبود آهن

  احتمالا بسياري از افراد نمي‌دانند كه تقريبا از هر 10 نفر افراد جامعه، به‌ويژهخانم ها و كودكان، پنج نفر مبتلا به كمبود آهن هستند. كمبود اين ريزمغذي ضروري از دید اثر بخشي آن روي پرورش جسمي، پرورش مغزي، قدرت يادگيري و. . . بسيار حائز اهميت است. تعيين اين كمبود به عهد ه متخصصان تغذيه در هر جامعه است كه با ارائه برنامه كوتاه يا بلند مدت، اين مشكل را برطرف كنند. در ادامه به شما خواهيم گفت كه علائم كمبود آهن چگونه است و با برنامه‌ريزي درست غذايي، چطور مي‌توان اين كمبود را جبران كرد.

  فقر آهن؛ شايع‌ترين كم‌خوني جهان

  كمبود آهن سبب كم‌خوني ناشي از فقر آهن مي‌شود. گروه‌هايي كه در معرض خطر بيشتري براي كم‌خوني فقر آهن هستند شامل شيرخواران كمتر از دو سال، دختران نوجوان،خانم ها باردار و سالمندان هستند. كم‌خوني ناشي از فقر آهن متداول ا طي دو مرحله انجام مي‌شود؛ مرحله اول، مرحله‌اي است كه ميزان هموگلوبين و ساير فاكتورهاي تعيين‌كننده آهن تقريبا در گروه نرمال هستند و هيچ كمبودي را نشان نمي‌دهند اما يك سري علائم شامل خستگي مفرط، رنگ پريدگي و بي‌حالي، ضعف عمومي و ريزش مو وجود دارد.

  در اين مرحله باتوجه به نرمال بودن جواب آزمايش‌ها و مشترك بودن بسياري از اين علائم با كمبودهاي ديگر، متداول ا تشخيص كم‌خوني داده نمي‌شود. البته در اين مرحله نيز مي‌توان با آزمايش‌های دقيق‌تر و اختصاصي كم‌خوني را تشخيص داد. اين مرحله از كم‌خوني را «كم‌خوني اوليه» مي‌گويند. با ادامه كم‌خوني و عدم تشخيص و درمان، علائم شديدتر و اختصاصي‌تر شده و ديگر فاكتورهاي عمومي هم كم‌خوني را نشان مي‌دهند. اين مرحله از كم‌خوني را «كم‌خوني ثانويه» مي‌گويند. متداول ا علائم ديگري شامل تپش قلب، ورم قوزك پا و درنهايت قاشقي شدن ناخن‌ها هم به علائم قبلي افزوده مي‌شود.

  آهن؛ حمل‌كننده اكسيژن خون

  آهن يكي از ريزمغذي‌هاي ضروري بدن است كه وظيفه حمل اكسيژن در خون را به عهد ه دارد. آهن در عملكرد گلبول‌هاي قرمز خون، هموگلوبين، ميوگلوبين و بسياري از آنزيم‌ها نقش بسزايي ايفا مي‌كند، همچنين دريافت كافي آهن براي عملكرد مناسب سيستم ايمني ضروري است. آهن به دو فرم در بدن وجود دارد؛ يكي به فرم عملكردي كه در هموگلوبين (تركيب محتوي آهن موجود در خون)، ميوگلوبين (تركيب محتوي آهن موجود در عضلات) و آنزيم‌ها موجود است و يكي هم به فرم ذخيره كه در فريتين، ترانسفرين و هموسيدرين موجود است. ميزان آهن موجود در بدن مردان بيشتر از بدنخانم ها است. از آنجايي كه آهن نقش حياتي براي بدن دارد، بدن به‌طور دقيق سعي در حفظ و نگهداري آهن خود مي‌كند، به‌طوري‌كه حدود 90 درصد آهن در روز بازيافت شده و دوباره مورد استفاده بدن قرار مي‌گيرد.

   آهن حيواني، يك سر و گردن بالاتر

  آهن به دو فرم هم (Heme) و غيرهم وجود دارد. آهن موجود در منابع حيواني شامل انواع گوشت قرمز، گوشت سفيد (ماكيان و آبزيان) و جگر از نوع آهن هم است كه جذب بالايي دارد. در مقابل آهن موجود در منابع گياهي شامل انواع حبوبات (لوبياي خشك)، سبزيجات، محصولات سويا و مغزهاست كه از نوع آهن غيرهم است كه جذب آن در بدن پايين‌تر است. شير و محصولات لبني فاقد آهن هستند. جذب آهن در افراد مختلف، مختلف است. در بزرگسالان داراي مقادير طبيعي هموگلوبين (فاقد كم‌خوني) جذب آهن حدود 5 الی 15 درصد است. اين در حالي است كه جذب آهن در افراد مبتلا به كم‌خوني تا 50 درصد افزايش مي‌يابد. ويتامين C از تركيباتي است كه مي‌تواند سبب افزايش جذب آهن غيرهم در بدن شود، بنابراين بهتر است منابع گياهي آهن همراه ويتامين C مصرف شوند.

  با معده خالي مصرف نمایید

  در موارد اوليه كم‌خوني يا زمان ي‌که نياز روزانه به آهن در افراد افزايش مي‌يابد، متداول ا از طريق اصلاح شیوه زندگي و جايگزين كردن مواد غذايي حاوي آهن بالا و حذف مواد غذايي كه مانع از جذب آهن در بدن مي‌شوند، كم‌خوني فرد درمان شده، همچنين افزايش نياز روزانه آهن تامين مي‌شود. اما در موارد شديد كم‌خوني يا مواردي كه فرد مبتلا به كم‌خوني مزمن است، متداول ا اصلاح شیوه زندگي و برنامه غذايي افراد همراه تجويز مكمل آهن به آنها صورت مي‌گيرد.

  براي حصول بهترين نتيجه متداول ا بايد افراد سه ماه متوالي آهن مصرف كنند سپس آزمايش بدهند، اگر ذخيره آهن در حد قابل قبول و استاندارد بود، مكمل آهن قطع مي‌شود. پیشنهاد شده بهترین زمان برای مصرف مکمل آهن زمان ی است که معده خالی است.

  نكات طلايي از جنس آهن

  -  كمبود آهن بيشترخانم ها باردار، نوزادان نارس، دختران در سنين بلوغ و سالمندان را تهديد مي‌كند.

  - براي حصول نتيجه مصرف مکمل آهن باید سه ماه تداوم داشته باشد.

  - كمبود آهن در سنين كودكي سبب كاهش پرورش كودكان و كاهش قدرت يادگيري و حافظه آنها مي‌شود.

  - مصرف همزمان ويتامين c با منابع آهن گياهي سبب افزايش جذب آنها مي‌شود.

  - اصلاح شیوه زندگي سبب بهبود 30 درصدي كمبود آهن مي‌شود.

  چطور آهن بیشتری جذب کنیم؟

  بسياري از تركيبات كه به وفور هم در مواد غذايي روزانه ما يافت مي‌شوند، از جذب آهن در بدن جلوگيري مي‌كنند. اين مواد شامل اگزالات‌ها، تانن‌ها، فيتات‌ها، فسفات‌ها و مصرف بيش از اندازه فيبرها هستند. يكي از رفتارهاي غذايي اشتباه، مصرف چاي بلافاصله پس از ميل غذاست. چاي محتوي تانن و تئين است كه اين تركيبات مانع از جذب آهن مي‌شوند. اگزالات در بسياري از ميوه‌ها و سبزيجات يافت مي‌شود.

  يكي از اين تركيبات اسفناج است كه محتوي مقادير بالايي اگزالات است. علاوه بر آن اسفناج منبع آهن گياهي هم هست. بسياري از افراد فكر مي‌كنند بوراني اسفناج به‌خاطر دارا بودن ماست كه منبع كلسيم است، مانع از جذب آهن مي‌شود، اما واقعيت آن است كه اگزالات موجود در اسفناج جذب آهن را مختل مي‌كند نه كلسيم ماست. مهم‌ترين منبع فيتات، حبوبات و مهم‌ترين منبع فسفات، نوشابه‌ها هستند.

  تداخل دارویی را جدی بگیرید

  يكي از مهم‌ترين موضوعاتي كه هميشه در رابطه با مبحث آهن مطرح بوده، تداخل جذب ميان آهن و كلسيم است. در اين رابطه هم صحبت‌هاي ضد و نقيض بسيار است، آنقدر كه افراد را در اين رابطه دچار سردرگمي كرده است. مهم‌ترين نكته‌اي كه در اين رابطه بايد بدانيد، آن است كه ميان آهن و كلسيم موجود در مواد غذايي كه شما قرار است در يك وعده آنها را ميل كنيد، هيچ تداخل جذبي وجود ندارد. مفهوم اين جمله آن است كه خوردن يك غذاي گوشتي به همراه ماست يا دوغ هيچ مشكلي در جذب آهن ايجاد نمي‌كند. زمان ي اختلال در جذب ميان آهن و كلسيم ايجاد مي‌شود كه شما از مكمل اين دو ريزمغذي در كنار يكديگر استفاده مي‌كنيد.

  در آن زمان چون دريافت هركدام از اين ريزمغذي‌ها برابر با 100 درصد نياز روزانه يا حتي بيشتر است، سبب اختلال جذب مي‌شود. اختلال جذب به اين دليل رخ مي‌دهد كه جايگاه جذب كلسيم و آهن در روده باريك تقريبا از يك جايگاه است و زمان ي‌كه مقدار دريافتي از اين دو ريزمغذي بيش از حد باشد، رقابت بر سر جذب به وجود مي‌آيد و درنهايت برنده اين رقابت كلسيم است، پس به منظور جلوگيري از اين معضل هرگز مكمل اين دو ريزمغذي را با هم مصرف نكنيد.

  مجله سیب سبز


  كمبود آهن را جدي بگيريد!/تغذیه مناسب برای رفع كمبود آهن

  برچسب های
  كمبود آهن را جدي بگيريد!/تغذیه مناسب برای رفع كمبود آهن - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

  آمار و ارقام
  زمان قرار گرفتن در سایت :1394/01/31-46 ماه قبل
  کل بازدید : 1,632
  تعداد بازدید ماه جاری : 1,632
  تعداد بازدید در هفته جاری : 4
  تعداد علاقه مندی ها : 0

  تعداد 0رای به كمبود آهن را جدي بگيريد!/تغذیه مناسب برای رفع كمبود آهن داده شده است
  و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
  نظر شما راجع به كمبود آهن را جدي بگيريد!/تغذیه مناسب برای رفع كمبود آهن


  مطالب مرتبط با كمبود آهن را جدي بگيريد!/تغذیه مناسب برای رفع كمبود آهن

  چجوری میشه لکه های قهوه ای صورت رو ازبین برد چجوری میشه لکه های قهوه ای صورت رو ازبین برد
  چه تاثیرات منفی قلیان بر باروری مردان دارد چه تاثیرات منفی قلیان بر باروری مردان دارد
  چجوری از اضطراب و تپش قلب پیشگری کنیم چجوری از اضطراب و تپش قلب پیشگری کنیم
  برای سلامت فرزندان پسرتان این موارد آلت تناسلی را چک کنید برای سلامت فرزندان پسرتان این موارد آلت تناسلی را چک کنید
  برای داشتن سلامتی بیشتر این مواد غذایی را بیشتر استفاده کنید برای داشتن سلامتی بیشتر این مواد غذایی را بیشتر استفاده کنید
  شکل شکم مادران باردار و وضعیت جنسی و جسمی جنین شکل شکم مادران باردار و وضعیت جنسی و جسمی جنین
  چجوری با روش هایی ساده پوست سفیدتری داشته باشیم چجوری با روش هایی ساده پوست سفیدتری داشته باشیم
  در روزهای اول بعد از زایمان چی بخوریم در روزهای اول بعد از زایمان چی بخوریم
  رای بهبود زخم جسم پس از زایمان از بعضی راهکارهای اثربخش می توانید یاری بگیرید غذا در روزهای اول زایمان زیاد باارزش و حائز ارزش است برای بازیابی قوای جسمی مادر بعضی موادخوراکی سودمند به آن ها توصیه می کنیم که زیاد سودمند و پرفایده هستند این موادخوراکی سبب زیاد شدن شیر مادر و زیاد شدن تندرستی مادر و نوزاد نیز خواهند شد . مراقبت غذایی بعد از سقط جنین مراقبت غذایی بعد از سقط جنین
  سقط جنین برای هر مادری موضوعی دردناک و آزادستهنده است.مادرانی که بچه خود را از دست می دهند افزون بر حمایت عاطفی احتیاج دارند از دید غذا تثبیت شوند.زیرا سقط جنین سبب ضعیف شدن جسم می شود راه کارهایی ساده برای بهبود بخیه زایمان راه کارهایی ساده برای بهبود بخیه زایمان
  زایمان طبیعی نسبت به سزارین فرق های زیادی دارد. هر کس با توجه به توانایی بدنی و همینطور آمادگی روحی که دارد یکی از این شیوه ها را برای زایمان انتخاب می کند. هر دوی این شیوه ها پیامد ویژه خود را دارند. امروز در شیثار می خواهیم درباره شیوه های بهبود بخیه زایمان طبیعی با شما صحبت کنیم
  علت خروپف کردن و خلاص شدن از شر آن علت خروپف کردن و خلاص شدن از شر آن
  علت خروپف کردن و خلاص شدن از شر آن آموزش شنا برای کودکان آموزش شنا برای کودکان
  آموزش شنا برای کودکان دانستنی های جالب در رابطه با ایذز دانستنی های جالب در رابطه با ایذز
  دانستنی های جالب در رابطه با ایذز تری گلیسرید همراه با خواص آن تری گلیسرید همراه با خواص آن
  تری گلیسرید همراه با خواص آن راهی موثر برای مقابله با آلرژی راهی موثر برای مقابله با آلرژی
  راهی موثر برای مقابله با آلرژی از خواص و مضرات باقلا چه می دانید؟ از خواص و مضرات باقلا چه می دانید؟
  شكی نیست كه باقالا یكی از محبوب‌ترین حبوبات ایران به شمار می‌آید. طعم، بو و مزه آن به‌خصوص اگر با گلپر و سركه آبپز شود، خاطرات دربند و دركه و شب‌های سرد زمستان را به بهترین نحو تداعی می‌كند! دانستنی تمیز و سالم نگه داشتن گوش دانستنی تمیز و سالم نگه داشتن گوش
  دانستنی تمیز و سالم نگه داشتن گوش 6 سبزی‌ که پخته‌شان مغذی‌تر است 6 سبزی‌ که پخته‌شان مغذی‌تر است
  متخصصان تغذیه آمریکا می‌گویند: مواد مغذی گوجه‌فرنگی، اسفناج، هویج، مارچوبه و قارچ به‌صورت پخته بیشتر می‌شود؛ اما این سبزیجات را باید هم به‌صورت پخته و هم به‌صورت خام مصرف کرد زیرا برخی ویتامین‌ها در هنگام پخت از بین می‌روند. درمان آفتاب سوختگي با این روش موثر درمان آفتاب سوختگي با این روش موثر
  درمان آفتاب سوختگي با این روش موثر 10 محدودیت غذایی در کودکان 10 محدودیت غذایی در کودکان
  کودکان علاقه‌ی خاصی به مواد غذایی جدیدی که در اختیارشان می‌گذارید نشان می‌دهند. اما به دهان بردن هر ماده‌ی غذایی برای آن‌ها خوب نیست.


  ست زنانه جدید با رنگهای شاد ست زنانه جدید با رنگهای شاد
  ست زنانه جدید با رنگهای شاد را برای شما خانم هایی که به رنگ شاد اهمیت می دهید قرار داده ایم.
  توجیه کردن، اولین راه فرار! توجیه کردن، اولین راه فرار!
  توجیه کردن انگار درد بی درمانی است! برای خود شما چندبار پیش آمده که پشت سر دوست و غیر دوست حرف بزنید با این بهانه که تو هم بدانی خوب است! یا حرف نزنم خفه می شوم! یا بدتر از همه اینکه می گوییم پیش خودش هم این حرف را خواهم زد!
  سلفی تازه بیتا سحرخیز سلفی تازه بیتا سحرخیز
  امروز سلفی رو از بیتا سحرخیز رو براتون براتون داریم سلفی متفاوت و البته دسته جمعی او و دوستانش
  مدل روسری زنانه و دخترانه 94 نوروزی مدل روسری زنانه و دخترانه 94 نوروزی
   زنانه و دخترانه 94 نوروزی را برای شما خانم های خوش سلیقه در این قسمت قرار داده ایم.
  عکس لباس عروس ساده و توری جدید عکس لباس عروس ساده و توری جدید
  عکس لباس عروس ساده و توری جدید را برای شما خانم های گرامی در این بخش قرار داده ایم.
  لاغری بدون رژیم با روش های ساده و موثر لاغری بدون رژیم با روش های ساده و موثر
  خیلی ها به دنبال لاغر کردن هستند اونم لاغر کردن سریع و کار آمد و بدون دردسرهای خاص و اذیت شدن هایی که لاغری دارد امروز نکاتی برای لاغری براتون داری نکاتی ساده و موثر
  اگر با قیافه خودت کنار نمی آیی... اگر با قیافه خودت کنار نمی آیی...
  معیارهای زیبایی، که ارتباطی مستقیم با فرهنگ هر جامعه ای دارد، در بافت خانواده ها، اجتماعات صمیمی و دوستان، جای خود را باز کرده است؛ اما گذشت زمان و روی کار آمدن فناوری های جدید، هنجارهای زیبایی شناختی جامعه را تغییر داده است.
  مدل شلوار جین دخترانه جدید مدل شلوار جین دخترانه جدید
  مدل شلوار جین دخترانه جدید را برای شما در این بخش از سایت قرار داده ایم.
  مدل روسری زنانه برای خانم های محجبه مدل روسری زنانه برای خانم های محجبه
  مدل روسری زنانه برای خانم های محجبه در بخش از سایت شیثار برای شما خانم های عزیز در این بخش قرار داده ایم.
  یوگای خنده چه مزایایی دارد؟ یوگای خنده چه مزایایی دارد؟
  حتما شنیده‌اید كه می‌گویند: «خنده بر هر درد بی‌درمان دواست.» این باور قدیمی به شما می‌گوید كه با كمك خنده می‌توانید بر دشوار‌ترین درد‌های جسمانی غلبه كنید.
  خرید بک لینک دانلود آهنگ دانلود بازی کم حجم مدل آستین مانتو