هوالرزاق


احادیث نقل شده در خصوص شیر چهارپایان

احادیث نقل شده در خصوص شیر چهارپایان

احادیث در زمینه شیر شتر
از حضرت محمد (ص) در دو جا نقل است که شیر شتر درمان بیمار ی ذَرَب است. ذرب، نوعی بیمار ی معده است که در آن، فرد مشکل هضم و جذب غذا دارد، در نتیجه موجب اسهال می‌شود. اینجا نمایان می‌شود که شیر حیوانات مختلف، با هم در خواص و خصوصیات مختلف می‌باشند و گاهی شیر نوعی حیوان ممکن است به عنوان دارو مصرف شود و نه غذا. گاهی شخص به دلیل خشکی یا زخم مخاط گوارش، از هضم و جذب غذا ناتوان می‌شود و لذا غذای هضم نشده را به صورت اسهال دفع می‌نماید.


شاید بتوان بعضی انواع بیمار ی‌های التهابی روده را در این مقوله گنجاند. شیر می‌تواند با ترمیم و بهبود مخاط، به هضم و جذب غذا کمک نماید. در توضیح این  حدیث و در ادامه توضیح حدیث پیش در مطلب قبلی باید یادآور شویم خیلی اوقات فرمایش و پیشنهاد پیامبر و ائمه بزرگوار خطاب به شخص سوال کننده بوده و برای بیمار ی خاصی که آن فرد داشته (در آن زمان و آن مکان)  تجویز شده‌اند.


در اینجا برای بعضی این سوال ایجاد می‌شود که پس چرا ما با خوردن شیر مشکل گوارشی و نفخ پیدا می‌کنیم و معده‌مان اذیت می‌شود. جواب این است که اولاً شیرها با هم بسیار متفاوت‌اند؛ ثانیاً بیمار ی‌ها در افراد متفاوت با هم فرق دارند و حتماً باید دکتر حاذق کارشناس طب سنتی شخص بیمار را دقیق ویزیت نماید تا بر اساس طبع و مشکل هر فرد تجویز لازم داده شود. در احادیث به‌طور کلی بیان شده که شیر خوب است و جامعه پزشکی باید روی این مسئله کار کند و جوانب آن را در دید بگیرد ولی اینکه بگوییم برای هر دردی به هر میزان، شیر خوب است، علمی نبوده و جای بحث فراوانی دارد. در مواردی که مصرف شیر ایجاد مشکل برای فرد می‌کند حتماً باید دکتر بیمار را معاینه نموده و در صورت سودمند بودن مقدار و طرز مصرف را به وی پیشنهاد نماید.
 
شیر حیوانات مختلف، با هم در خواص و خصوصیات مختلف می‌باشند و گاهی شیر نوعی حیوان ممکن است به عنوان دارو مصرف شود و نه غذا

حدیث در مورد شیر الاغ
در کتاب کافی در مورد شیر الاغ احادیثی آمده که نشان می‌دهد این نوع شیر نیز بیشتر خاصیت دارویی دارد. از فردی نقل شده است که همراه امام صادق (ع) ناهار خوردم. به من فرمود می‌دانی این چیست؟ گفتم:‌ خیر. فرمود: این ماست چکیده شیر الاغ است، آن را برای یکی از بیمار ان خود فراهم ساخته‌ایم. اگر دوست داری از آن بخوری، میل کن. در واقع نکته حدیث اینجاست که شیر الاغ خاصیت درمانی دارد و مصرف آن برای همه - مخصوصاً اگر به آن عادت ندارند - مناسب نیست. در حدیث دیگری نیز مشابه این مورد در کتاب معتبر کافی ذکر شده است.
 

دنیای تغذیه


احادیث نقل شده در خصوص شیر چهارپایان

برچسب های
احادیث نقل شده در خصوص شیر چهارپایان - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :
کل بازدید : 1,667
تعداد بازدید ماه جاری : 1,667
تعداد بازدید در هفته جاری : 6
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به احادیث نقل شده در خصوص شیر چهارپایان داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به احادیث نقل شده در خصوص شیر چهارپایان