هوالرزاق


میگو را این‌گونه مصرف کنید

میگو را این‌گونه مصرف کنید

قبل از خوردن میگو این موارد را حتماً رعایت نمایید
خوردن میگو به لحاظ وجود اسیدهای چرب برای سلامت بدن بسیار سودمند است اما در خوردن آن باید نکات بسیار مهمی را مورد توجه قرار داد تا دچار احیاناً بیمار ی‌های خطرناک نشد.
با بررسی‌های صورت گرفته توسط کارشناسان در ایالات‌متحده بیش از 60 درصد میگوهای بسته‌بندی‌شده و وارداتی از آسیای جنوب شرقی دارای طیف وسیعی از عوامل بیمار ی‌زا مانند باکتری E.Coli و MRSA مقاوم به درمان در برابر آنتی‌بیوتیک، سالمونلا و سایر بیمار ی‌های مرگبار بوده‌اند.


گفتنی است؛ کارشناسان اعتقاد دارند آلودگی آب‌های اقیانوسی به‌ویژه سبب آلودگی شنظر میگوهای وحشی و پرورشی در دنیا و بیمار ی‌زا شدن آن‌ها شده است.کارشناسان پیشنهاد می‌کنند، افراد در صورت تمایل برای مصرف میگو حتماً نوع رگ زده آن را مصرف کنند که مدفوع میگو در آن جمع‌آوری شده است، زیرا اکثر عوامل بیمار ی‌زا در این قسمت از بدن میگو جمع می‌شود.کارشناسان با بررسی مدفوع میگوها مواردی مانند مواد شیمیایی و سمی را در آن‌ها شناسایی کرده‌اند. کارشناسان، آب‌های اقیانوس هند و اقیانوس آرام را بسیار آلوده به لحاظ وجود مواد شیمیایی و اثر گذاری بر گونه‌های آبزی‌شناسی کرده‌اند.
 
سالم‌ترین شیوه طبخ میگو
میگو سرشار از پروتئین است و به دلیل اینکه درصد جذب پروتئین آن بالاست، مصرفش در کودکان و نوجوانان به دلیل آنکه در سنین پرورش هستند، پیشنهاد می‌شود. این ماده غذایی حاوی انواع مواد معدنی مانند سلنیم، فسفر، کلسیم، آهن و ویتامین D و B12 است. چربی موجود در آن نیز غیراشباع و جزء اسیدهای چرب ضروری است که بدن قادر به تأمین آن نیست و باید از طریق غذای روزانه، آن را دریافت کند. اگرچه این اسیدهای چرب در مواد غذایی دیگر نیز یافت می‌شوند اما غذاهای دریایی مانند میگو سرشار از آن‌هاست. غذاهای دریایی منبع انحصاری ید نیز هستند و در عملکرد صحیح تیروئید، مغز و در کل فعالیت فیزیکی بدن تأثیر مهمی دارند.میگوی سالم باید فاقد هر نوع بوی تند، تغییر رنگ، لکه یا نقطه سیاه روی پوسته یا گوشت باشد و پوسته آن باید محکم به گوشت چسبیده و فاقد حالت لزجی و لیزی باشد

در ایران فرهنگ مصرف میگو با فرهنگ مصرف جهانی آن فاصله بسیاری دارد، بر همین اساس تبلیغ و ترویج مصرف داخلی میگو به وسیله سازمان شیلات بسیار موثر است.
با توجه به اینکه چربی‌های موجود در خوراکی‌هایی مانند میگو نسبت به حرارت حساس‌ترند بهترین شیوه پخت آن‌ها بخارپز و کباب کردن است. اگر تمایل به سرخ‌کردن میگو دارید باید آن را در مقدار روغن کمی سرخ نمایید و توجه داشته باشید که سرخ‌کردن طولانی‌مدت باعث تغییر ماهیت اسیدهای چرب غیراشباع آن و در نهایت از بین رفتن مواد مغذی‌اش خواهد شد.
البته فراموش ننمایید که میگوی سالم باید فاقد هر نوع بوی تند، تغییر رنگ، لکه یا نقطه سیاه روی پوسته یا گوشت باشد و پوسته آن باید محکم به گوشت چسبیده و فاقد حالت لزجی و لیزی باشد.
 

کلسترول خون‌تان بالاست؟
میگو بین غذاهای دریایی،‌ کلسترول بالاتری دارد. از دید دانش تغذیه، روزی 2 گرم کلسترول در بدن هر فرد بالغ و سالم ساخته می‌شود که این کلسترول می‌تواند از کربوهیدرات‌ها، مواد نشاسته‌ای یا حتی مواد پروتئینی ساخته شود. مهم‌ترین دلیل ساخته شدن کلسترول در بدن، افزایش کل کالری دریافتی است بنابراین می‌توان گفت میزان کلسترولی که بدن می‌سازد، نسبت به میزان کلسترولی که با خوردن یک وعده غذایی حاوی میگو به بدن می‌رسد، بسیار بیشتر است. افراد مبتلا به کلسترول خون بالا باید تا حد امکان، مصرف خوراکی‌های حاوی کلسترول مانند میگو را در برنامه غذایی روزانه‌شان محدود کنند درحالی‌که اگر میزان کلسترول خون فردی بیش از حد بالا نباشد و به دلیل داشتن اضافه‌وزن یا حتی کلسترول بالا، میزان کالری دریافتی‌اش را کمتر از کالری مصرفی‌اش کند، می‌تواند حتی روزانه تا حدود 40 گرم میگو (یعنی برابر با 1 تا 2 واحد از گروه گوشت‌ها) هم مصرف کند. در واقع اغلب افراد با این تصور که میزان کلسترول میگو نسبت به سایر گوشت‌ها بالاتر است، کمتر آن را مصرف می‌کنند درحالی که این مقدار کلسترول آن‌قدر نگران ‌کننده نیست که بخواهیم میگو را از برنامه غذایی‌مان حذف یا مقدار مصرف آن را کم شدن دهیم، به‌خصوص در کودکان و نوجوانان در حال پرورش که مشکلی از دید دریافت کلسترول موجود در میگو ندارند.


البته افراد مبتلا به کلسترول خون، بهتر است میگو را بخارپز یا کبابی مصرف کنند و آن را سرخ نکنند و با سس‌های چرب نخورند. میگو می‌تواند همراه با آب‌لیمو، آب‌غوره و سبزی و صیفی‌جات فراوان در رژیم غذایی افرادی که کلسترول خونشان چندان بالا نیست و در حال کنترل آن هستند، جای بگیرد. افراد مبتلا به کلسترول خون خیلی بالا باید تا زمان کنترل بیمار ی‌شان، دور مصرف انواع خوراکی‌های پرکالری از جمله میگو را خط بکشند.
 

باشگاه خبرنگاران - سلامتیران


میگو را این‌گونه مصرف کنید

برچسب های
میگو را این‌گونه مصرف کنید - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :
کل بازدید : 1,130
تعداد بازدید ماه جاری : 1,130
تعداد بازدید در هفته جاری : 8
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به میگو را این‌گونه مصرف کنید داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به میگو را این‌گونه مصرف کنید