تغذیه در شیردهی باید چگونه باشد؟
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> سلامتی-->>> تغذیه در شیردهی باید چگونه باشد؟

تغذیه در شیردهی باید چگونه باشد؟

 • زمان درج : 39 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2015-12-22 00:00:00
 • تعداد بازدید : 1268
  بازدید ماه:1268
  بازدید هفته:3
 • بخش مربوطه :

در صورت تغذیه ی نادرست و ناکافی در دوران شیردهی، مادر بیش از شیرخوار متضرر می شود؛ و با عوارضی همچون پوکی استخوان، مشکلات دندانی، کم خونی و... مواجه خواهد شد.

تغذیه در شیردهی

تغذیه با شیر مادر موجب بهبود سطح ایمنی بدن شیرخوار در برابر ابتلا به انواع عفونت های حاد تنفسی، اسهال و نیز بازگشت وزن مادر به پیش از بارداری می شود.حجم شیر مادر رابطه ی مستقیم با تکرر شیردهی دارد. تغذیه مکرر نوزاد با شیر مادر سبب می شود شیر بیشتری تولید شود. با شروع مصرف غذاهای کمکی و کم شدن دفعات شیردهی ، حجم شیر تولیدشده نیز کم شدن می یابد و بالطبع احتیاج افزایش یافته مادر به مواد مغذی نیز تعدیل می شود.


یکی از علل کم شدن تولید شیر، خستگی مادر، خصوصاً در 4 تا 6 ماه اول شیردهی است. مادر شیرده را باید تشویق کرد تا در طول روز به اندازه کافی استراحت کند، حجم کارهای خود را کم شدن دهد و از اطرافیان خود در کارها کمک بگیرد؛ به خصوص حمایت همسر در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است.


توجهات تغذیه ای خاص در دوران شیردهی
در هرم غذایی، سهم های پیشنهاد شده در هر گروه از مواد غذایی در دوران شیردهی مشابه دوران بارداری می باشد.


1- احتیاج مادر شیرده به کالری حدود 500 کیلوکالری روزانه بیش از دوران پیش از بارداری است. برای تأمین این مقدار کالری علاوه بر مواد مغذی (شامل انواع چربی ها و پروتئین که لازم است در این دوران مصرف شود) از چربی های ذخیره شده در بدن مادر در دوران بارداری نیز استفاده می شود. ذخایر چربی مادر که در طی بارداری ذخیره شده است، 100 تا 150 کیلوکالری از انرژی مورد احتیاج برای تولید شیر را فراهم می کند.دریافت کالری ناکافی سبب کم شدن تولید شیر می شود.


2- مصرف نوشیدنی های کافئین دار اعم از چای غلیظ، قهوه، کوکاکولا و... باید کم شدن یابد زیرا مصرف این مواد ممکن است سبب تحریک پذیری، بی اشتهایی و کم خوابی شیرخوار شود.
احتیاج به تذکر نیست که از نوشیدن الکل نیز باید پیشگیری کرد.


3- غذای مادر شیرده باید حاوی مقادیر کافی از 5 گروه غذایی اصلی باشد تا از دریافت ویتامین و املاح معدنی به میزان کافی اطمینان حاصل شود. مقدار ویتامین موجود در شیر مادر عمدتاً انعکاسی از مقدار ویتامین مصرفی مادر است. میزان ویتامین D شیر مادر به میزان قرار گرفتن او در معرض نور مستقیم خورشید وابسته است.


4- وجود مواد معدنی نظیر کلسیم، آهن، روی، مس، فسفر و ید در تغذیه ی مادر شیرده ضروری است؛ با این حال برخی از مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر، آهن و روی، بدون توجه به دریافت غذا، می تواند از ذخایر بدن مادر به شیر وارد شوند؛ اما وجود برخی مواد معدنی همچون ید در شیر مادر ارتباط مستقیمی با تغذیه ی او دارد. بنابراین تغذیه مناسب مادر شیرده جهت تأمین انواع مواد معدنی ضروری مخصوصاً کلسیم، آهن و ید برای تندرستی مادر و شیرخوار ضروری است.
توصیه می شود مادران شیرده همچون دوران بارداری از منابع کلسیم و سایر مواد معدنی استفاده کنند.


5- همچنین مصرف نمک یددار تصفیه شده به مقدار کم و رعایت شرایط نگهداری مناسب آن مهم است؛ یعنی با نگهداری نمک یددار در ظروف دربسته و دور از نور، ید موجود در نمک را حفظ کنند. همچنین پیشنهاد می شود برای پایدار ماندن ید در غذاها، نمک در انتهای پخت به غذا اضافه شود.


6- لازم است مصرف قرص فروسولفات تا 3 ماه بعد از زایمان ادامه یابد.


7- مصرف برخی غذاها مانند سیر، انواع کلم، پیاز، مارچوبه و تربچه و یا غذاهای پر ادویه و پر چاشنی ممکن است روی طعم شیر اثر بگذارد و تغییر ناگهانی طعم شیر سبب تمایل نداشتن شیرخوار به شیر خوردن شود. با توجه به تأثیر برخی مواد غذایی بر طعم شیر، در صورتی که شیرخوار از شیر خوردن امتناع می کند بهتر است مادران از مصرف این مواد پیشگیری کرده یا مصرف آن را محدود کنند.


8- کم شدن وزن بعد از زایمان باید تدریجی صورت گیرد تا بر مقدار شیر مادر تأثیر نگذارد. لازم به ذکر است که شیردهی خود سبب کم شدن تدریجی وزن مادر می شود، با این شرط که مواد مغذی لازم با مصرف مواد غذایی مناسب و کافی برای مادر تأمین شود.
به طور کلی مادر شیرده هر غذایی را که میل دارد می تواند مصرف کند مگر آنکه حس کند شیرخوار وی پس از خوردن آن غذا توسط مادر دچار دردهای شکمی شود.


کاهش وزن دوران شیردهی باید بیشتر از کم خوری و محدود کردن رژیم غذایی، متکی بر افزایش تحرک و انجام فعالیت های بدنی باشد. وزن گیری مناسب شیرخوار در طول دوران شیرخوارگی به خصوص 6 ماه اول نشان دهنده ی کافی بودن مقدار شیر مادر می باشد و مادر با اطمینان از کافی بودن شیر خود می تواند کمتر از 450 گرم در هفته کم شدن وزن داشته باشد.
زنان شیرده دارای اضافه وزن می توانند با کم شدن مصرف غذاهای سرشار از چربی و قندهای ساده در حدود 500 کیلوکالری از انرژی دریافتی را کم شدن دهند اما باید غذاهای سرشار از کلسیم، سبزی ها و میوه ها را بیشتر مصرف کنند.


9- تولید شیر در مادران مبتلا به سوء تغذیه شنظرممکن است از سایر مادران کمتر باشد. در این مورد و مواردی که BMI مادر کمتر از 18 می باشد، مادران باید انرژی دریافتی روزانه خود را (تا 750 کیلوکالری) افزایش دهند. مادر شیرده حتی اگر مبتلا به سوء تغذیه باشد، می تواند شیر تولید کند؛ اما باید توجه داشت که در چنین شرایطی ذخایر غذایی بدن مادر صرف تولید شیر می شود و در نتیجه مادر به دلیل تخلیه ذخایر بدنی خود و احساس ضعف، خستگی و بی حوصلگی توان مراقبت از کودک را نخواهد داشت؛ بنابراین تغذیه ی مناسب مادر در دوره شیردهی برای جلوگیری از سوء تغذیه که هم سلامت مادر را به خطر می اندازد و هم در مراقبت از کودک آشفتگیایجاد می کند حائز اهمیت است.
در صورت تغذیه نادرست و ناکافی در دوران شیردهی، مادر بیش از شیرخوار متضرر می شود؛ و با عوارضی همچون پوکی استخوان، مشکلات دندانی، کم خونی و... مواجه خواهد شد.


10- بعضی از شیرخواران ممکن است غذاهایی که مادر مصرف کرده و وارد شیر او شده است را تحمل نکنند. به عنوان مثال، مصرف سیر، پیاز و یا حبوبات که توسط مادر ممکن است موجب دردهای شکمی و یا تولید قولنج در شیرخوار شود.
همچنین کلم، شلغم و یا میوه هایی مثل زردآلو، آلو، هلو، هندوانه و بعضی سبزی ها در صورتی که زیاد مصرف شوند ممکن است موجب نفخ و دردهای شکمی در شیرخوار شوند؛ بنابراین مادر باید دقت کند در صورتی که طی 24 ساعت پس از خوردن موادی که در بالا ذکر شد، شیرخوار دچار نفخ و دل درد شود از مصرف آن ها پیشگیری کند.
به طور کلی مادر شیرده هر غذایی را که میل دارد می تواند مصرف کند مگر آنکه حس کند شیرخوار وی پس از خوردن آن غذا توسط مادر دچار دردهای شکمی شود.فعالیت بدنی مناسب برای بهبود وضعیت جسمانی و روانی مادر شیرده مهم است.اگرچه ورزش منظم و در حد متعادل در زنانی که پیش از بارداری از دیدجسمانی متناسب بوده اند مانعی در برابر شیردهی نیست، اما گاهی دیده شده پس از فعالیت بدنی شنظرو ورزش مادر شیرده (به علت ورود اسیدلاکتیک به شیر)، طمع تلخ در شیر ایجاد می شود و شیرخوار از خوردن شیر امتناع می کند.


در این مواقع لازم است مادر پیش از شیر دادن، سینه خود را بشوید؛ و اگر هنوز شیرخوار مایل به شیر خوردن نیست مقدار کمی از شیر خود را پیش از تغذیه شیرخوار بدوشد و دور بریزد و سپس اقدام به شیردهی نماید.

آوای سلامتی

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
  • 1 روز قبل
  • 2019-04-20 09:00:03
  • چرا آقایان بیشتر دچار درد قفسه سینه میشوند

   ناراحتی قلبی یکی از مشکلاتی است که افراد در زندگی امکان دارد به آن دچار شوند. یک فوق تخصص جراحی قفسه سینه ، آقایان را به خاطر ویژگی‌ های جسمی بیشترین مبتلایان به درد قفسه سینه ناشی از ناراحتی قلبی دانست و اعلام کرد : پرخوری و بد غذا خوردن از علت های مهم این درد می باشد. حمله قلب
  • 6 ساعت قبل
  • 2019-04-21 09:00:01
  • نگاهی به شیوع بیماری روماتیسم در بالغان

   بیماری روماتیسم ستون فقرات یک مشکل زنتیکی است و در اکثر موارد با دیسک کمر اشتباه گرفته می شود.امروز می خواهیم درباره یک بیماری صعب العلاج و خطرناک صحبت کنیم که گفته می شود در مردان ۵برابر بیشتر از زنان دیده می شود. بیماری روماتیسم ستون فقرات بیماری است که در ادامه در نیک صالحی
  • 18 ساعت قبل
  • 2019-04-20 21:00:01
  • چوب صندل قرمز چه فوایدی برای پوست و زیبایی دارد

   افرادی که دارای پوست خشک هستند و از پوسته پوسته شدن پوست شان رنج می برند می توانند از این گیاه همراه با شیر استفاده کنند .صندل قرمز نام گیاهی است که در کشور هندوستان بیشتر وجود دارد و در طب سنتی کاربردهای فراوانی دارد
  • 2 روز قبل
  • 2019-04-18 21:00:02
  • کجا برای تزریف ژل و بوتاکس مناسب تراست

   با توجه به اینکه توجه به زیبایی و لطافت پوست همیشه توسط افراد مختلف مورد توجه قرار می گیرد، تزریق بوتاکس، لیزر مو های زائد و تجربه تزریق ژل در کلینیک پوست و مو رز می تواند برای علاقه مندان به زیبایی یک فرصت ویژه به شمار رود. این مرکز با بکارگیری جدید ترین و تخصصی ترین تجهیزات پز
  • 4 روز قبل
  • 2019-04-17 09:00:03
  • معجزه گوجه فرنگی در پیشگری از سرطان پروستات آقایان

   قدیانی با بیان این که در کشورهای پیشرفته سرطان پروستات رایج ترین سرطان پس از سرطان پوست و مرگ آورترین سرطان در آقایان پس از سرطان ریه است، گفت: باارزش ترین فاکتور ریسکزای سرطان پروستات سن است. بیش از ۷۰ درصد آقایان که سرطان در آنان نمایان شده است، بیش از ۶۵ سال سن دارند
  • 5 روز قبل
  • 2019-04-16 09:00:02
  • این افراد بهتر است آلوئه ورا استفاده نکنند

   در دنباله به نکاتی که پزشک محمدحسین صالحی سورمقی، کارشناس فارماکوگنوزی و استاد دانشکده داروسازی دانشگاه تهران، درباره این گیاه به آنان ذکر کرده‌اند، توجه نمایید.آلوئه‌ورا را به چه نامی در ایران می‌شناسیم و چه موادی دارد؟در ایران این گیاه علفی با نام فارسی «صبر زرد» و «شاخ
  • 6 روز قبل
  • 2019-04-15 09:00:02
  • خون در ادرار آقایان نشانه چه چیزی میتواند باش

   اگر مقدار مایع خون خیلی کم بوده یا خون دارای ضایعات خیلی بیشتر باشد، محصولات مضر می‌توانند با مواد شیمیایی در ادرار پیوند تشکیل داده و سبب تشکیل سنگ‌های سخت در کلیه‌ها یا مثانه شوند
  • 7 روز قبل
  • 2019-04-14 12:06:35
  • با خواص درمانی هلیله سیاه به طور کامل آشنا شوید

   خواص گیاهان دارویی بر هیچکس پوشیده نیست. انواع مختلفی از این دست گیاهان در طبیعت وجود دارند که خواص برخی شناخته شده و برخی دیگر هنوز ناشناخته هستند. یکی از این گیاهان مفید، می باشد که خواص بی شماری را برای آن ذکر کرده اند و تحقیقات علمی و تجربی زیادی این خواص را تایید کرده اند.
  • 7 روز قبل
  • 2019-04-14 09:00:05
  • چگونه بفهمیم ریزش مو ما ارثی است یا نه

   یک متخصص پوست و مو گفت: درمان قطعی ریزش مو ارثی در آقایان کاشت مو می باشد و با درمان‌ های به جز این روش ریزش مو کم خواهد شد اما ترمیم مو صورت نمی گیرد.ریزش مو ارثی یکی از بیشترین و شایع ترین دلایل ریزش مو می باشد، کچلی ارثی یک بیماری محسوب نمی شود. کچلی ارثی یک مشکل طبیعی است که ب
  • 2 هفته قبل
  • 2019-04-04 21:00:03
  • آیا ساق پای شما هم درد میکنه؟

   برای خوب شدن دادن درد ساق پا راه های متفاوتی وجود دارد. ساق پا به قسمتی از جسم انسان ها گفته می شود که در بخش تحتانی جسم قرار گرفته است. به بخشی از پا که بین زانو و مچ پا واقع شده است ساق پا گفته می شود. احساس درد در بخش ساق پا دلیل های متفاوتی قادراست داشته باشد. مردم مبتلا به این م
  • 21 ماه قبل
  • 2017-07-12 00:00:00
  • دلیل سیخ شدن موی سر

   14همواره برای همه ما پیشاومده که موی سرمون سیخ بشه یا این احساس رو داشته باشیم امروز نگاهی انداختیم به دلیل سیخ شدن موی سر
  • 55 ماه قبل
  • 2014-08-23 00:00:00
  • آشنایی با اصطلاحات پزشکی- تنگی مری

   14تا حالا شده آزمایش یا سونوگرافی یا اندوسکوپی و....... بدی یه سری از اصطلاحات پزشکیو ندونی چی میشن.توی این سری از این نوشته ها تا جایی  که بتونم براتون بعضی از این علامت های مخفف شده را به طور کامل براتون توضیح میدم پس با ما و سایت شیثار همراه باشید و نظر هم یادتون نره
  • 49 ماه قبل
  • 2015-03-21 00:00:00
  • تاثیر عصرونه در سلامتی و کمتر شام خوردن

   14شما اهل عصرونه خوردن هستید و کلا با عصرونه خوردن احال میکنید یانه؟ و آیا میدونید که خوردن عصرونه میتونه در سلامتی و سرحال بودن و سر وزن بودن هرچه بیشتر شما تاثیر مثتبی داشته باشته؟
  • 34 ماه قبل
  • 2016-06-07 00:00:00
  • بخوانید غذا خوب برای افطاری روزه داران!

   14متخصصین تغذیه چه توصیه های غذایی برای روزه داران در این ماه دارند آن ها چه منوها و مواد غذایی را برای روزه داران توصیه می کنند؟به توصیه های آن ها در ادامه مطلب گوش فرا دهید.
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • غذا های سمی که ما همه زیاد میخوریم

   14گاهی لیست غذاهای سمی لیستی دوست داشتنی و البته جذاب است لیستی است که در آون غذاهیی رو میبینیم که خیلی از ما ها اون هارو میخوریم و به اون ها علاقه نیز داریم
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • با تب کودکان چه باید کرد؟

   14وقتی گرمتان می‌شود، عرق می‌کنید و حس می‌کنید حالتان خوب نیست، سراغ دماسنج می‌روید. اگر دماسنج نشان دهد که تب دارید، چه می‌کنید؟ قطعا سراغ قفسه داروها می‌روید و قرصی را نوش‌جان می‌کنید، اما آیا این کار که به نظرتان خیلی طبیعی است، کار خوبی است؟احساس خستگی و کسالت دارید، ع
  • 30 ماه قبل
  • 2016-10-21 00:00:00
  • جدید برای لاغر شدن ایننوع خوراکی بخورید!

   تاکنون به افرادی که مشغول غذا خوردن هستند توجه کرده اید؟ حتماً با کسانی که با سر و صدا غذا میخورند برخورد داشته اید، یکی از مطالعات منتشرشده در مجله Food Quality and Preference نشان می‌دهد که سروصدای ناشی از غذا خوردن می‌تواند به رژیم گرفتن کمک کند.
  • 30 ماه قبل
  • 2016-10-21 00:00:00
  • متفاوت متفاوت: اصول غذا بچهان زیر یک سال!

   مراقب باشید از دادن برخی خوردنی ها به کودکان زیر یک سال پرهیز کنید خوراکی های مختلفی می توانیم به کودکمان بدهیم اما در مصرف برخی از آن ها باید دقت لازم را به خرج دهیم چون می توانند عاملی برای ایجاد حساسیت و یا بروز مشکلات روده ای و معده ای در فرزندمان شوند موادغذایی مانند شیر گا
  • 30 ماه قبل
  • 2016-10-20 00:00:00
  • از نگاه سلامت سه ماده خوراکی که سبب بوی بد دهان می‌شود!

   ناراحتیهای گوارشی ،سینوزیت،کم آبی بدن، مصرف پیاز یا سیر و سیگار کشیدن برخی عوامل شناخته شده و تولید کننده بوی بد دهان هستند می خواهیم برخی دیگر از مواد غذایی که عامل بوی بد دهان هستند را به شما معرفی کنیم.
  • 29 ماه قبل
  • 2016-10-22 00:00:00
  • از سلامتی میوه ای برای مریضان مبتلا به سرطان!

   آمیگدالین به عنوان یک عامل ضد سرطان شناخته شده و به افزایش اثر داروهای ضد سرطان هم کمک می‌کند. آمیگدالین به خصوص در سرطان‌های پروستات، ریه،‌ روده بزرگ و رکتوم اثر دارد.
  • 30 ماه قبل
  • 2016-10-20 00:00:00
  • همه چیزدرباره شیوههایی برای پیشگیری از پرخوری کردن!

   پرخوری کردن یکی از بدترین کارهایی است که ما می توانیم انجام بدهیم حال ما برای شما نحوه ی جلوگیری از پرخوری کردن را در این بخش قرار داده ایم.یکی از مشکلات شایع افرادی که رژیم میگیرند نداشتن استراتژی برای جلوگیری از پرخوری است. در این مقاله شما را با روشهایی برای جلوگیری از پرخور
  • 29 ماه قبل
  • 2016-10-22 00:00:00
  • گردآوری از گلابی یک میوه ی پر از فایده های استثنائی!

   یک میوه ی خوشمزه را به لیست خرید خود اضافه کنید و وزن کم کنید. گلابی از جمله میوه‌های مغذی است که علاوه بر داشتن مقادیر زیاد فیبر، آنتی‌اکسیدان، مواد معدنی و ویتامین‌های مفید برای سلامت بدن، به جنگ با بیماری‌های قلبی، سرطان، دیابت و فشار خون بالا کمک می‌کند و برای کاهش وزن
  • 30 ماه قبل
  • 2016-10-20 00:00:00
  • تازه ترین مطلب مواد خوراکی که برای معده مسئله ایجاد می کنند!

   مشکلات گوارشی این روز ها باعث آزار و اذیت بسیاری از افراد شده است ، از شایع ترین این مشکلات می توان به ترش کردن و یا مشکلی به نام زخم معده اشاره کرد. از اصلی ترین دلایل بروز چنین مشکلاتی ، مواد غذایی است که در طول روز از آنها استفاده می کنیم.
  • 29 ماه قبل
  • 2016-10-22 00:00:00
  • تازه ترین مطلب آیا واقعا استفاده آب هویج برای بینایی اثربخش است؟!

   مصرف آب هویج از دیرباز برای بینایی شهرت داشته است آیا این موضوع صحت دارد؟هویج و آب آن چه ارزش تغذیه ای به همراه دارد این میوه حاوی ویتامین ها و موادمعدنی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی و محافظت از پوست است می توانید با کمک گرفتن از ویتامین A موجود در آن از بروز آسیب های مختلف بینا
  • 30 ماه قبل
  • 2016-10-19 00:00:00
  • دید سلامتی میان نوبت هایی برای کم شدن وزن!

   اگر در حال تلاش برای از کم کردن وزن خود هستید، باید تا حد ممکن از خوردن برخی کربوهیدرات ها به خصوص انواع تنقلات، پرهیز کنید. در حالی که برخی کربوهیدرات های خالص، مانند شیرینی و تارت، تنظیم قند خون را به هم می ریزد و شما را از هدف کاهش وزنتان دور می کند، بدنتان به منابع سالمی از ا
عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید