تغذیه در شیردهی باید چگونه باشد؟
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> سلامتی-->>> تغذیه در شیردهی باید چگونه باشد؟

تغذیه در شیردهی باید چگونه باشد؟

 • زمان درج : 42 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2015-12-22 00:00:00
 • تعداد بازدید : 1293
  بازدید ماه:1293
  بازدید هفته:2
 • بخش مربوطه :

در صورت تغذیه ی نادرست و ناکافی در دوران شیردهی، مادر بیش از شیرخوار متضرر می شود؛ و با عوارضی همچون پوکی استخوان، مشکلات دندانی، کم خونی و... مواجه خواهد شد.

تغذیه در شیردهی

تغذیه با شیر مادر موجب بهبود سطح ایمنی بدن شیرخوار در برابر ابتلا به انواع عفونت های حاد تنفسی، اسهال و نیز بازگشت وزن مادر به پیش از بارداری می شود.حجم شیر مادر رابطه ی مستقیم با تکرر شیردهی دارد. تغذیه مکرر نوزاد با شیر مادر سبب می شود شیر بیشتری تولید شود. با شروع مصرف غذاهای کمکی و کم شدن دفعات شیردهی ، حجم شیر تولیدشده نیز کم شدن می یابد و بالطبع احتیاج افزایش یافته مادر به مواد مغذی نیز تعدیل می شود.


یکی از علل کم شدن تولید شیر، خستگی مادر، خصوصاً در 4 تا 6 ماه اول شیردهی است. مادر شیرده را باید تشویق کرد تا در طول روز به اندازه کافی استراحت کند، حجم کارهای خود را کم شدن دهد و از اطرافیان خود در کارها کمک بگیرد؛ به خصوص حمایت همسر در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است.


توجهات تغذیه ای خاص در دوران شیردهی
در هرم غذایی، سهم های پیشنهاد شده در هر گروه از مواد غذایی در دوران شیردهی مشابه دوران بارداری می باشد.


1- احتیاج مادر شیرده به کالری حدود 500 کیلوکالری روزانه بیش از دوران پیش از بارداری است. برای تأمین این مقدار کالری علاوه بر مواد مغذی (شامل انواع چربی ها و پروتئین که لازم است در این دوران مصرف شود) از چربی های ذخیره شده در بدن مادر در دوران بارداری نیز استفاده می شود. ذخایر چربی مادر که در طی بارداری ذخیره شده است، 100 تا 150 کیلوکالری از انرژی مورد احتیاج برای تولید شیر را فراهم می کند.دریافت کالری ناکافی سبب کم شدن تولید شیر می شود.


2- مصرف نوشیدنی های کافئین دار اعم از چای غلیظ، قهوه، کوکاکولا و... باید کم شدن یابد زیرا مصرف این مواد ممکن است سبب تحریک پذیری، بی اشتهایی و کم خوابی شیرخوار شود.
احتیاج به تذکر نیست که از نوشیدن الکل نیز باید پیشگیری کرد.


3- غذای مادر شیرده باید حاوی مقادیر کافی از 5 گروه غذایی اصلی باشد تا از دریافت ویتامین و املاح معدنی به میزان کافی اطمینان حاصل شود. مقدار ویتامین موجود در شیر مادر عمدتاً انعکاسی از مقدار ویتامین مصرفی مادر است. میزان ویتامین D شیر مادر به میزان قرار گرفتن او در معرض نور مستقیم خورشید وابسته است.


4- وجود مواد معدنی نظیر کلسیم، آهن، روی، مس، فسفر و ید در تغذیه ی مادر شیرده ضروری است؛ با این حال برخی از مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر، آهن و روی، بدون توجه به دریافت غذا، می تواند از ذخایر بدن مادر به شیر وارد شوند؛ اما وجود برخی مواد معدنی همچون ید در شیر مادر ارتباط مستقیمی با تغذیه ی او دارد. بنابراین تغذیه مناسب مادر شیرده جهت تأمین انواع مواد معدنی ضروری مخصوصاً کلسیم، آهن و ید برای تندرستی مادر و شیرخوار ضروری است.
توصیه می شود مادران شیرده همچون دوران بارداری از منابع کلسیم و سایر مواد معدنی استفاده کنند.


5- همچنین مصرف نمک یددار تصفیه شده به مقدار کم و رعایت شرایط نگهداری مناسب آن مهم است؛ یعنی با نگهداری نمک یددار در ظروف دربسته و دور از نور، ید موجود در نمک را حفظ کنند. همچنین پیشنهاد می شود برای پایدار ماندن ید در غذاها، نمک در انتهای پخت به غذا اضافه شود.


6- لازم است مصرف قرص فروسولفات تا 3 ماه بعد از زایمان ادامه یابد.


7- مصرف برخی غذاها مانند سیر، انواع کلم، پیاز، مارچوبه و تربچه و یا غذاهای پر ادویه و پر چاشنی ممکن است روی طعم شیر اثر بگذارد و تغییر ناگهانی طعم شیر سبب تمایل نداشتن شیرخوار به شیر خوردن شود. با توجه به تأثیر برخی مواد غذایی بر طعم شیر، در صورتی که شیرخوار از شیر خوردن امتناع می کند بهتر است مادران از مصرف این مواد پیشگیری کرده یا مصرف آن را محدود کنند.


8- کم شدن وزن بعد از زایمان باید تدریجی صورت گیرد تا بر مقدار شیر مادر تأثیر نگذارد. لازم به ذکر است که شیردهی خود سبب کم شدن تدریجی وزن مادر می شود، با این شرط که مواد مغذی لازم با مصرف مواد غذایی مناسب و کافی برای مادر تأمین شود.
به طور کلی مادر شیرده هر غذایی را که میل دارد می تواند مصرف کند مگر آنکه حس کند شیرخوار وی پس از خوردن آن غذا توسط مادر دچار دردهای شکمی شود.


کاهش وزن دوران شیردهی باید بیشتر از کم خوری و محدود کردن رژیم غذایی، متکی بر افزایش تحرک و انجام فعالیت های بدنی باشد. وزن گیری مناسب شیرخوار در طول دوران شیرخوارگی به خصوص 6 ماه اول نشان دهنده ی کافی بودن مقدار شیر مادر می باشد و مادر با اطمینان از کافی بودن شیر خود می تواند کمتر از 450 گرم در هفته کم شدن وزن داشته باشد.
زنان شیرده دارای اضافه وزن می توانند با کم شدن مصرف غذاهای سرشار از چربی و قندهای ساده در حدود 500 کیلوکالری از انرژی دریافتی را کم شدن دهند اما باید غذاهای سرشار از کلسیم، سبزی ها و میوه ها را بیشتر مصرف کنند.


9- تولید شیر در مادران مبتلا به سوء تغذیه شنظرممکن است از سایر مادران کمتر باشد. در این مورد و مواردی که BMI مادر کمتر از 18 می باشد، مادران باید انرژی دریافتی روزانه خود را (تا 750 کیلوکالری) افزایش دهند. مادر شیرده حتی اگر مبتلا به سوء تغذیه باشد، می تواند شیر تولید کند؛ اما باید توجه داشت که در چنین شرایطی ذخایر غذایی بدن مادر صرف تولید شیر می شود و در نتیجه مادر به دلیل تخلیه ذخایر بدنی خود و احساس ضعف، خستگی و بی حوصلگی توان مراقبت از کودک را نخواهد داشت؛ بنابراین تغذیه ی مناسب مادر در دوره شیردهی برای جلوگیری از سوء تغذیه که هم سلامت مادر را به خطر می اندازد و هم در مراقبت از کودک آشفتگیایجاد می کند حائز اهمیت است.
در صورت تغذیه نادرست و ناکافی در دوران شیردهی، مادر بیش از شیرخوار متضرر می شود؛ و با عوارضی همچون پوکی استخوان، مشکلات دندانی، کم خونی و... مواجه خواهد شد.


10- بعضی از شیرخواران ممکن است غذاهایی که مادر مصرف کرده و وارد شیر او شده است را تحمل نکنند. به عنوان مثال، مصرف سیر، پیاز و یا حبوبات که توسط مادر ممکن است موجب دردهای شکمی و یا تولید قولنج در شیرخوار شود.
همچنین کلم، شلغم و یا میوه هایی مثل زردآلو، آلو، هلو، هندوانه و بعضی سبزی ها در صورتی که زیاد مصرف شوند ممکن است موجب نفخ و دردهای شکمی در شیرخوار شوند؛ بنابراین مادر باید دقت کند در صورتی که طی 24 ساعت پس از خوردن موادی که در بالا ذکر شد، شیرخوار دچار نفخ و دل درد شود از مصرف آن ها پیشگیری کند.
به طور کلی مادر شیرده هر غذایی را که میل دارد می تواند مصرف کند مگر آنکه حس کند شیرخوار وی پس از خوردن آن غذا توسط مادر دچار دردهای شکمی شود.فعالیت بدنی مناسب برای بهبود وضعیت جسمانی و روانی مادر شیرده مهم است.اگرچه ورزش منظم و در حد متعادل در زنانی که پیش از بارداری از دیدجسمانی متناسب بوده اند مانعی در برابر شیردهی نیست، اما گاهی دیده شده پس از فعالیت بدنی شنظرو ورزش مادر شیرده (به علت ورود اسیدلاکتیک به شیر)، طمع تلخ در شیر ایجاد می شود و شیرخوار از خوردن شیر امتناع می کند.


در این مواقع لازم است مادر پیش از شیر دادن، سینه خود را بشوید؛ و اگر هنوز شیرخوار مایل به شیر خوردن نیست مقدار کمی از شیر خود را پیش از تغذیه شیرخوار بدوشد و دور بریزد و سپس اقدام به شیردهی نماید.

آوای سلامتی

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
  • 2 روز قبل
  • 2019-06-24 09:00:02
  • آیا دندان عقل رو بکشیم یا نه

   دندان‌ عقل نام یک گونه از دندان ها در دهان انسان می باشد. همواره دندان‌ عقل در سنین هفده تا نوزده سالگیپرورش می کند. زیادتر بزرگسالان چهار عدد دندان عقل در دهان خود دارند اما برخی هم امکان پذیر است دندان های کمتری در دهان خود داشته باشند. دندان‌ عقل به طور متداول در زمانپرورش
  • 5 روز قبل
  • 2019-06-21 09:00:03
  • تومور خوشخیم تخمدان چیست و چه درمانی دارد

   تخمدان یکی از اعضای داخلی جسم در خانم ها می باشد. تخمدان از بافت‌ های ویژه در جسم انسان محسوب می‌شود زیرا سلول‌ های آن مثل سلول‌ های بنیادی بند ناف یا مغز استخوان، قابل تبدیل به بافت‌ های متفاوت می باشد. این امر سبب می گردد سرطان‌ هایی که از تخمدان نشات می گیرند شبیه به بافت‌
  • 5 روز قبل
  • 2019-06-20 21:00:02
  • چرا دچار گرفتگی کمر میشیم و راه درمانش چیست

   به گفته انجمن کایروپراکتیک آمریکا محدوده ۸۰ درصد جمعیت آمریکا در طول زندگی خود گرفتگی کمر و کمر درد را تجربه می کنند. اسپاسم پشت یا انقباض ناخواسته عضلات کمر سبب گرفتگی کمر
  • 1 هفته قبل
  • 2019-06-17 09:00:02
  • سوال و جواب هایی در مورد پروتز سینه

   دانستن تمام چیز درباره پروتز سینه در خانم ها پیش از انجام این عمل خیلی ضروری و الزامی می باشد. عمل پروتز سینه این روزها خیلی باب شده است. عمل جراحی پروتز سینه در خانم ها به روندی همراه با جراحی گفته می‌شود که با هدف زیاد شدن دادن حجم سینه در خانم ها و یا ایجاد تغییر در شکل ، انداز
  • 1 هفته قبل
  • 2019-06-12 21:00:02
  • تاثیر مستقیم سیگار کشیدن بر میزارن سرطان سینه

   سرطان نام یک مریضی می باشد که دراثرپرورش بیش از اندازه سلول ها در جسم می باشد. سرطان سینه یکی از گونه های سرطان است. مرگ و میر دراثر دچار به سرطان سینه در بین خانم ها در جهان آمار بالایی دارد و تقریبا یکی از پرمخاطره ترین مریضی های خانم ها به شمار می آید. اما سرطان سینه آقایان هم و
  • 2 هفته قبل
  • 2019-06-10 00:00:00
  • در مورد توده سینه در خانم ها بیشتر بدانید

   هم اکنون طبق آمارها به دید می رسد که سرطان سینه کشنده ترین سرطان در میان خانم ها است. ولی تمام توده هایی که در پستان ایجاد یا توسط زنان احساس می شود، لزوما سرطان نیست و جای دلهره و بی قراری وجود ندارد. همینطور بایست گفت که اگر این توده ها سرطانی هم باشد، با شناسایی زودرس و اقدام س
  • 3 هفته قبل
  • 2019-06-03 21:00:03
  • روش های برای حل مشکل خار پاشنه پا

   خار پاشنه رایج ترین دلیل درد کف پاشنه است. در این مقاله به تحقیق دلایل بروز این مسئله و همینطور راهکارهایی جهت معالجه خارپاشنه می پردازیم.
  • 3 هفته قبل
  • 2019-06-02 21:00:02
  • این غذاها برای زخم معده ممنوع است

   زخم معده از جمله مسائلی است که بعضی از انسان ها به آن گرفتار می شوند. زخم معده ضرری به دیواره دستگاه گوارش در جسم انسان می باشد. بیماران مبتلا به این مسئله بایست در انتخاب خوراکی برای میل کردن خیلی دقت کنند و از میل کردن خوراکی هایی که مسئله شان را حادتر می کند پرهیز کنند. برای م
  • 4 هفته قبل
  • 2019-05-27 09:00:03
  • مشکل استفاده از قرص های ضد بارداری در ماه رمضان

   عده ای از خانم ها هستند که برای به تاخیر انداختن وقت قاعدگی و پریود خود، از قرص‌ های ضد بارداری در ماه مبارک رمضان مصرف می کنند تا بتوانند روزه های خود را در این ماه عزیز کامل بگیرند. این کار اشتباه بوده و استفاده قرص های ضد بارداری در ماه رمضان برای خانم ها ریسکات و پیامدهای را
  • 23 ماه قبل
  • 2017-07-12 00:00:00
  • دلیل سیخ شدن موی سر

   14همواره برای همه ما پیشاومده که موی سرمون سیخ بشه یا این احساس رو داشته باشیم امروز نگاهی انداختیم به دلیل سیخ شدن موی سر
  • 3 ماه قبل
  • 2019-03-17 09:00:01
  • استرس در زنان همراه بااین بیماری هاست

   14دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که استرس فاکتور خیلیی از مریضی ها است. امروز در شیثار می خواهیم درباره مسائل استرس در خانم ها و مریضی هایی که امکان پذیر است ایجاد کند و یا سبب بیشتر شدن این مریضی شود صحبت کنیم
  • 61 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • وقت مناسب برداشتن خال صورت

   14

   برای زیبایی تعدادی زما علاقه داریم که خال صورت را برداریم اما تعدادی از عمل های زیبایی سن مناسب خود را دارند و باید این کار در سروقت صورت گیرد

  • 58 ماه قبل
  • 2014-08-08 00:00:00
  • علت سیخ شدن مو روی بدن چیست

   14سرما تنها علت سیخ شدن موهای بدن نیست . ترس یا عصبانیت نیز می تواند همان واکنش را ایجاد کند.   حتما تا به حای شنیده اید که می گویند : مو به بدنم سیخ شد !! اصلا آیا مو واقعا سیخ می شود یا این یک اصطلاح است ؟ شاید باور نکنید اما موی بدن انسان می تواند سیخ بشود یا بهتر بگوییم ایستا بشود!
  • 58 ماه قبل
  • 2014-08-12 00:00:00
  • چند حدیث در مورد آب

   14پرهیز از زیاد نوشیدن اب: امام صادق ع :زیاد اب منوش زیرا منشآ هر دردی است پرهیز از نوشیدن اب بر روی غذای چرب: پیامبرخدا ص :اشامیدن اب بعد از چربی بیماری را تحریک میکند
  • 42 ماه قبل
  • 2015-12-26 00:00:00
  • پیامد و نتیجه خوردن کاچی چیست؟

   14به خانم هایی که تازه زایمان می کنند معمولا مصرف غذاهای مقوی و دسرهایی با طبع گرم پیشنهاد می شود و برای تجدید قوا و دریافت انرژی از دست رفته پس از وضع حمل اطرافیان به تهیه اینگونه غذاها می پردازند کاچی یکی از این غذاهاست.
  • 42 ماه قبل
  • 2015-12-17 00:00:00
  • از کاکائو برای پیشگیری از این مشکل استفاده کنید!

   در این فصل می توانید از کاکائو برای پیشگیری از خشکی پوستتان استفاده کنید و مانع بروز مشکلات در آن شوید همچنین میوه موز نیز بهترین گزینه برای مراقبت از پوست در فصل سرما است.
  • 42 ماه قبل
  • 2015-12-17 00:00:00
  • آشنایی با تغذیه در ورزش پیلاتس!

   نیاز به انرژی در هر فردی متفاوت از سایرین است؛ بنابراین تعداد کالری مورد نیازش فرق می کند. به عنوان یک پیلاتس کار بهتر است شروع به تشخیص نیاز بدنتان کنید و نیازهایش را برآورده کنید.
  • 42 ماه قبل
  • 2015-12-17 00:00:00
  • روغن های سالم که برای سالخوردگان مفید است!

   بهتر است افراد سالمند از روغن های سالم مانند روغن زیتون استفاده کنند و به سلامت قلب و عروق خود کمک کنند و مانع از بروز سکته مغزی در بدنشان شوند توصیه ما مراقبت های تغذیه ای بیشتر در این سنین است.
  • 42 ماه قبل
  • 2015-12-17 00:00:00
  • این مواد خوراکی باعث ایجاد نفخ در شکم می شوند!

   برخی مواد غذایی باعث ایجاد نفخ در شکم ما می شوند و هوا به داخل آن وارد می کنند آدامس،غذاهای دیرهضم و … از این دست خوراکی ها هستند و موجب ورم و نفخ در شکم ما می شوند.
  • 42 ماه قبل
  • 2015-12-17 00:00:00
  • مصرف هویج چه تاثیراتی روی بدن ما دارد

   مصرف هویج چه تاثیراتی روی بینایی ما میگذارد و موجب چه تغییراتی در قوای بینایی ما می شود چار خودن آب هویج ازقدیم الایام برای بینایی توصیه شده است هویج از چه مواد مغذی تشکیل شده است.
  • 42 ماه قبل
  • 2015-12-17 00:00:00
  • این میوه حاوی کالری های سالم است و باعث چاقی نمی شود!!

   افرادی که تصمیم به رژیم لاغری می گیرند از مصرف خیلی از مواد غذایی منع می شوند. آووکادو نیز به دلیل پرکالری بودن جزو یکی از آن ممنوعه ها محسوب می شود. اما باید بدانید که این میوه حاوی کالری های سالم است که باعث چاقی نمی شوند.
  • 42 ماه قبل
  • 2015-12-17 00:00:00
  • مقابله با آبریزش بینی با هفت ماده ی غذایی!

   مقابله با آبریزش بینی و بینی ای که کیپ شده است کار سختی نیست اما به همین سادگی ها نیز قابل حل نیست. با این حال می توان به چند ماده ی غذایی اعتماد کرد تا رفع این مشکل را سرعت بیشتری بدهد.
عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید