دید سلامتی در نوروز چه نکات غذاای را برای حفظ تناسب اندام رعایت کنیم
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> سلامتی-->>> دید سلامتی در نوروز چه نکات غذاای را برای حفظ تناسب اندام رعایت کنیم

دید سلامتی در نوروز چه نکات غذاای را برای حفظ تناسب اندام رعایت کنیم

 • زمان درج : 59 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2016-03-20 00:00:00
 • تعداد بازدید : 903
  بازدید ماه:903
  بازدید هفته:1
 • بخش مربوطه :

در ایام نوروز چه نکات غذاای را برای حفظ تناسب انداممان رعایت کنیم بااهمیتترین فاکتورها برای داشتن اندامی متناسب کدامند چه موارد بااهمیتی را بایستدر دیدبگیریم تا دچار اضافه وزن و چاقی نشویم.

حفظ تناسب اندام

اگر بارها تصمیم گرفته‌اید رژیم ‌بگیرید اما نتوانسته‌اید یا منتظر همان شنبه‌ای هستید که قرار است روز شروع رژیم‌گرفتن‌تان باشد، ولی هنوز فرانرسیده، پزشک محمد هاشمی، کارشناس تغذیه  در این گزارش به شما می‌گوید که رژیم گرفتن حتی در دیدوبازدیدهای نوروز اصلا کار سختی نیست؛ آن هم به یک علت ساده چون شما قرار نیست از لذت خوردن محروم باشید فقط کافی است به اندازه بخورید. برخلاف تصورتان، درست غذا خوردن آنقدرها هم دشوار نیست. اگر هنوز برای شروع رژیم‌تان به یک محرک احتیاجدارید این گزارش را از دست ندهید.


قرار نیست از لذت خوردن محروم شوید
بررسی علل چاقی نشان می‌دهد، این عارضه یک علت دارد آن هم خوردن بیش از اندازه مواد‌خوراکیمورد احتیاجبدن است، اما مشکل اضافه وزن به همین خلاصه نمی‌شود. در هر جامعه‌ای علل فرهنگی متعددی وجود دارد که زمینه‌ساز چاقی می‌شود.  در جامعه ما یکی از این علل فرهنگی همین آداب و رسوم بااهمیتانی‌‌هاست. در بااهمیتانی‌ها همیشه چند مدل شیرینی و غذا تدارک می‌بینیم و اصرار داریم که بااهمیتان‌ها از هیچ کدام آناننگذرند. از قضا همین تعارف‌های ساده یکی از فاکتور هایاصلی شیوع چاقی در جامعه ما هستند.
در تعطیلات نوروز هم این بااهمیتانی‌ها و تعارفات همیشگی به اوج خود می‌رسند و کار مردمیکه بایسترژیم بگیرند و وزن کم کنند به‌مراتب مشکل‌تر می‌شود. اما تماماین به ظاهر مسائلیک راه‌حل ساده دارد و آن این است که ما اصل تعادل را تحت هیچ شرایطی فراموش نکنیم و یادمان باشد، تعادل در غذا خوردن به معنای محروم شدن از خوردنی‌ها نیست و قرار نیست فردی که اضافه‌وزن دارد از لذت خوردن محروم باشد.


رودربایستی ننمایید
پیشنهاد من به تماممیزبانان عزیز این است که از همین الان تمرین کنند تعارفات را کنار بگذارند؛ به جای پذیرایی با گونههایو اقسام شیرینی و شکلات در نظرو بازدیدها و تدارک دیدن میزهای شام مفصل با میوه و غذاهای سالم و شیوهاز بااهمیتانان پذیرایی کنند. یک تمرین دیگر هم برای میزبانان ضروری است آن هم اینکه در دیدوبازدیدهای نوروز برای خوردن به بااهمیتانان بیش‌ازحد اصرار نکنند.


رژیم گرفتن، نخوردن نیست
اگر ما باور داشته باشیم که رژیم گرفتن نخوردن نیست؛ بی قراربرنامه غذایی‌مان حتی در تعطیلات نوروز هم نمی‌شویم چون می‌توانیم تمامچیز را به قاعده و البته به اندازه مورد احتیاجبخوریم، درنتیجهپیشنهاد من به تمامعزیزانی که در نوروز هم بایسترژیم بگیرند این است که به اندازه کالری مورد احتیاجبدن‌شان غذا بخورند، یعنی همان اصل طلایی تعادل را رعایت کنند. برای پیاده کردن اصل تگونههم می‌توانند همان میزانخوراکیکه در طول روز به خوردن آن مجازند بین بااهمیتانی‌های متفاوت تقسیم کنند.
میان‌وعده‌ها به‌راحتی می‌توانند در دیدوبازدیدهای متفاوت تقسیم شوند، درنتیجهفقط کافی است که یک نگاه دقیق به میزانکالری که در طول یک روز به آن احتیاجدارید، داشته باشید. البته طبیعی است که گاهی تمامچیز دقیق و طبق برنامه پیش نمی‌رود اما همین نگاه دقیق به مقدارکالری دریافتی، به شما یاریمی‌کند تا اگر یک روز تناسب در خوردن را در برنامه غذایی‌تان رعایت نکرنظرروز بعد آن را جبران نمایید.


آجیل خوردن ممگونهنیست
آجیل یکی از خوردنی‌های پرطرفداری است که اتفاقا در پذیرایی‌های نوروزی هم جایگاه خاصی دارد. خوردنش هم برای دوستانی که رژیم دارند ممگونهنیست، چون مغزها منابع غنی‌ای از مواد معدنی و چربی‌های سودمند هستند، درنتیجهاگر مقدارکالری آن‌ها رعایت شود می‌توانند جایگزین زیادمناسبی برای میان‌وعده‌ها باشند. اما مشکل اینجاست که در خوردن آجیل حد نگه‌داشتن یعنی همان رعایت تعادل اصلا ساده نیست.
پیشنهاد من به تمامدوستانی که قرار است رژیم‌شان را در تعطیلات نوروز نگه‌دارند این است که حواس‌‌شان به میزانآجیلی که می‌خورند، باشد. حد متعادل برای خوردن آجیل به اندازه یک مشت بسته است. به علاوه می توانید آجیل‌هایی را انتخاب نمایید که کمتر کالری و چربی دارند.


وعده‌های خوراکیاصلی نبایستحذف شوند
ساده‌ترین راه‌حلی که به ذهن خیلی از مردمیکه قرار است نوروزشان را با رژیم خوراکیپشت‌سر بگذارند می‌رسد، حذف وعده‌های خوراکیاصلی و در عوض خوردن تنقلات است. درحالی‌که این راه‌حل به‌دیدساده؛ یعنی در هم ریختن مدلی تغذیه‌ای سالم! یک رژیم 3 اصل دارد؛ تعادل، تناسب و تنوع.
درنتیجهبا حذف وعده‌های خوراکیشاید مقدارکالری مورد احتیاجبدن ما حفظ شود و اصل تعادل رعایت شود اما تناسب مواد‌غذایی، به‌طور کلی مختل شده و این اتفاق هم در دراز مدت تندرستی بدن را به مخاطره می‌اندازد. این راه‌حل شاید در کوتاه‌مدت مثلا یک روز در تعطیلات قابل اجرا باشد اما بیشتر از آن اصلا پیشنهاد نمی‌شود. بهترین راه‌حل، کم کردن حجم وعده‌های غذای اصلی است و تقسیم آن در میان‌وعده‌هاست. به این ترتیب شما هم تعادل را رعایت می‌نمایید هم تناسب را آن هم بدون اینکه خودتان را از خوردن محروم نمایید.


به وعده صبحانه اهمیت بیشتری دهید
خوردن صبحانه در نوروز زیادبااهمیت است و بایستمثل روزهای دیگر سال ادامه پیدا کند. خوبتراست وعده‌های خوراکیخود را در نوروز تغییر ندهید. صبحانه کامل، اشتهای شما را در ساعات بعدی روز کم می‌کند و برعکس، نخوردن صبحانه باعث می‌شود که در ساعات بعدی روز تمایل بیشتری برای خوردن خوراکی‌ها داشته باشید.
حتما گروه لبنیات و نان و غلات را در صبحانه خود بگنجانید تا علاوه بر اینکه مواد غذاییمورد‌احتیاجبرای بدن‌تان تامین می‌شود، از پرخوری در میان‌وعده آن هم از مواد غیرغذاییپیشگیری شود. استفادهصبحانه یاریشایانی نیز به کنترل قند خون مردمدیابتی می‌کند.


هشدار به دوستداران شیرینی!
هرقدر که دست‌مان برای خوردن آجیل باز است در خوردن شیرینی ‌ ها بایستبا احتیاط رفتار کنیم. شیرینی   هم از خوردنی‌های رایج در دیدوبازدیدهای نوروزی است. اما از آنجا که چربی‌وقند موجود در شیرینی‌ها از چربی‌هایی طبیعی و مورد تایید نیستند، اصلا در خوردن آن مجاز نیستیم.
درکل با احتیاط برخورد کردن با شیرینی‌ها از هشدارهایی است که ما در تعطیلات نوروز به تمامدوستان چه مردمیکه رژیم دارند چه آن‌ها که ندارند و بی قرارافزایش وزن‌شان هستند، می‌دهیم. روزی یک یا حداکثر 2 عدد شیرینی آن هم شیرینی‌های خشک در اندازه متوسط می‌تواند بخشی از برنامه خوراکیشما در تعطیلات نوروز باشد اما بیشتر از آن حتما شما را با مشکل اضافه وزن در پایان تعطیلات مواجه می‌کند. سعی نمایید شیرینی   را قبل از غذا بخورید که حداقل جلوی اشتهای‌تان را بگیرد. اگر شیرینی را بعد غذا بخورید، به اضافه‌وزنتان یاریزیادی می‌نمایید.


استفادهمیوه شریکی
هرم راهنمای خوراکیاستفاده4-2 واحد میوه در روز را پیشنهاد می کند. در ایام نوروز متداولا به‌علت بیشتر در دسترس بودن میوه‌ها، آن هم در اندازه‌های بزرگ، استفادهآنانمتداولا بیش از حد احتیاجو به افراط است. درنتیجهخصوصا اگر به اضافه‌وزن یا چاقی دچارید استفادهمیوه‌ها را به دو عدد متوسط در روز ممحدودهنمایید. خوبتراست میوه‌های کوچک‌تر را از ظرف انتخاب نمایید. به‌علاوه تقسیم کردن میوه‌ای که پوست کنده‌اید با دیگران، می‌تواند به کم‌حجم‌تر شدن میوه‌ای که می‌خورید یاریکند. مثلا با اطرافیان‌تان قرار بگذارید که یک میوه را با هم استفادهنمایید یا مثلا میوه‌ای که پوست گرفته‌‌اید به دیگران هم تعارف نمایید.

نوشابه را حذف نمایید
حالا که امکان پذیراست در روزهای نوروز کالری بیشتری کسب نمایید، حداقل لازم است که از کالری‌های غیرضروری و زیادزیاد بعضیاز مواد خوراکیکم نمایید. نوشابه هم یکی از همین ها است. از استفادهنوشابه‌های گازدار که جزء لاینفک سفره‌های بااهمیتانی ما شده است جدا پیشگیری کرده و دوغ کم‌چرب یا ماست را جایگزین آن نمایید.  همین موضوع کوچک می‌تواند میزانزیادی کالری را از غذای‌تان حذف کند.
به علاوه موادغذاییدوغ و ماست را به غذای‌تان اضافه کند، چون گرفتنمواد قندی در ایام عید بالاست استفادهقند به همراه چای را هم تا آنجا که می‌توانید ممحدودهنمایید.


تفریحی به‌نام غذا پختن
شاید عید نوروز برای‌تان یک دوران استراحت تلقی شود و بخواهید در این چند روز زمانکمتری در آشپزخانه گذرانده و بیشتر به تفریح بپردازید. این حق شماست که بخواهید در عید استراحت و تفریح بیشتری داشته باشید اما این نبایستدلیلی باشد که بیش از پیش سراغ فست‌فود و غذاهای بیرون از خانه بروید.
حتما می‌دانید که این غذاها تا چه حد در چاق شدن‌تان اثردارد؛ پس خوبتراست از غذا پختن دسته‌جمعی به‌عنوان یک تفریح مصرفنمایید. به‌علاوه می‌توانید هر روز غذا پختن را به‌عهده یکی از اعضای خانواده بگذارید و آن را با تفریح همراه نمایید.

مجله سیب سبز

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
  • 3 ماه قبل
  • 2020-10-27 10:15:05
  • نوشیدنی های انرژی زا

   ناوبری ثانویه حامله شدن من باردارم زایمان و تولد نوزاد شما نوزادان و کودکان نوپا لباس کودک نوزادان خیلی سریع رشد می کنند. در هفته های اول تنها چیزی که نیاز دارید لباس کافی است تا از گرم و تمیز بودن کودک اطمینان حاصل کنید. احتمالاً به موارد زیر احتیاج دارید
  • 13 ماه قبل
  • 2019-12-29 09:00:02
  • انواع راههای پیشگیری و درمان بیماری پوستی اگزما

   اگزما گونهی مریضی پوستی است که بر تاثیر خشکی پوست و به علت حساسیت و یا مسئله وجودی در جسم رخ میدهد. مناسبترین شیوه معالجه این مریضی عدم مصرف وسایل حساسیت زا نظیر دستکش ،نرم کننده و… است. در بخش زیر گونه های روشهای معالجه مریضی پوستی اگزما را گذاشته ایم. برای آشنایی با گونه های م
  • 14 ماه قبل
  • 2019-12-23 09:00:07
  • اطلاعاتی درباره زگیل و روش های پیشگیری

   امکان پذیر است مردم متفاوتی برتاثیر رعایت نکردن بهداشت به مریضی زگیل تناسلی مبتلا شوند که اگر این مریضی به موقع شناسایی داده نشود تبدیل به سرطان می شود. می توانید از واکسن این ویروس به منظور جلوگیری از زگیل تناسلی مصرف نمایید. در بخش زیر نکاتی باارزش در ارتباط با واکسن زگیل را
  • 14 ماه قبل
  • 2019-12-22 00:00:00
  • روش هایی برای کنترل ترشح اسید معده

   پذیر است معده تان اسیدی شده باشد در اینصورت از میل کردن خوراکی های اسیدی بپرهیزید همینطور مناسبتر است برای کم شدن اسید معده از میل کردن خوراکی های چرب و سنگین پیشگیری نمایید و سه ساعت قبل از خواب چیزی نخورید. مصرف داروهای آنتی اسید نیز برای کم شدن اسید در معده سودمند است. در بخ
  • 14 ماه قبل
  • 2019-12-21 09:00:01
  • راه حل هایی برای حل مشکلات ناحیه تناسلی

   گاهی امکان پذیر است در ناحیه تناسلی گرفتار مسئله شده باشید. صابون و مواد بهداشتی سبب حساسیت و مسئله در ناحیه تناسلی میشود. زگیل تناسلی نیز یکی دیگر از مسائل ناحیه تناسلی است که از طریق نزدیکی منتقل می شوند و دراثر همان ویروس های زگیل دست می باشد. در بخش زیر شیوه معالجه مسائل دست
  • 16 ماه قبل
  • 2019-10-19 09:00:01
  • دلایل ابتلا به کهیر و روش های کنترل کهیر

   خیلیی از مردم به ویژه در فصل تابستان مبتلا به کهیر می شوند.کهیر به شکل ورم ‌دانه‌های گرد سرخ بر روی پوست که با خارش شدید همراه است.از علت ها دچار به کهیر می توان بعضی خوراکی ها ،حشرات و خز حیوانات را نام برد.در بخش زیر گونه های روشهای معالجه کهیر و علت ها دچار به آن را گذاشته
  • 16 ماه قبل
  • 2019-10-17 09:00:01
  • آیا سیر درمانی برای بواسیر است؟

   بواسیر نام یک مریضی است که در این مریضی یک رگ خونی در ناحیه مقعد ملتهب و متورم می شود. یبوست و اسهال مزمن از دلیل های رایج مریضی بواسیر هستند. بواسیر هم نظیر آپاندیس در تمام مردم وجود دارد اما این مشکل در مردمی حاد می شود که زمان دفع بیش از اندازه به خودشان فشار می آورند. استفاده
  • 16 ماه قبل
  • 2019-10-13 09:00:03
  • اطلاعاتی در مورد سرفه خشک شبانه

   سرفه یکی از بیمارهای خیلی ناراحت کننده است که دلایل متفاوتی دارد . خیلیی از دکتران هستند که باور دارند سرفه نگهبان ریه است . سرفه در تعریف دکتری یک بازدم انفجاری می باشد که مکانیزمی حفاظتی برای پاک کردن ریه ها از ترشحات و اجسام خارجی ایجاد می کند . افزون بر این تعریف ، سرفه یک زن
  • 43 ماه قبل
  • 2017-07-12 00:00:00
  • دلیل سیخ شدن موی سر

   14همواره برای همه ما پیشاومده که موی سرمون سیخ بشه یا این احساس رو داشته باشیم امروز نگاهی انداختیم به دلیل سیخ شدن موی سر
  • 63 ماه قبل
  • 2015-11-03 00:00:00
  • درمان کمر درد با گیاهان دارویی

   14کمر درد جز بیماری های شایع و پر تعدادی است که میشه گفت هر از گاهی بسیاری از ما به اون دچار میشیم و یا اون رو در خودمون احساس میکنیم ،کمر درد دلیل های بیشماری میتونه داشته باشه و در این زندگی ماشینی که این روزها همه ما با اون هستیم تعداد کسانی که به اون دچار میشوند زیاد و زیادتر می
  • 70 ماه قبل
  • 2015-04-11 00:00:00
  • لاغری بدون رژیم با روش های ساده و موثر

   14خیلی ها به دنبال لاغر کردن هستند اونم لاغر کردن سریع و کار آمد و بدون دردسرهای خاص و اذیت شدن هایی که لاغری دارد امروز نکاتی برای لاغری براتون داری نکاتی ساده و موثر
  • 69 ماه قبل
  • 2015-04-29 00:00:00
  • از جمله فواید پسته

   14کسی نیست که پسته رو نشناسه، یکی از آجیل های محبوب که در دسرها و بستنی ها یا به تنهایی استفاده میشه. این گیاه به خانواده پسته ایان (Anacardiaceae) تعلق داره. در کنار خوشمزه بودنش فواید زیادی هم برای سلامتی داره.
  • 70 ماه قبل
  • 2015-04-22 00:00:00
  • بخور نخورهای دوران قاعدگی

   14ممکن است فکر کنید تغذیه در بهبود دردهای قاعدگی چندان تأثیری ندارد، اما متخصصان برعکس شما فکر می‌کنند و می‌گویند به کمک تغذیه مناسب می‌توان بسیاری از این مشکلات را کاهش داد و شرایط بهتری را در این دوران تجربه کرد.
  • 70 ماه قبل
  • 2015-04-22 00:00:00
  • کسانیکه لبنیات نمی خورند چه بخورند

   14اشخاصی که در رژیم غذایی شان لبنیات مصرف نمیکنند از مواد دیگر بجای ان استفاده میکنند .اینها یا به دلیل حساسیت غذایی، گیاه خواری، یا سایر مشکلات دیگر بخاطر سلامتی شان از لبنیات استفاده نمیکنند خیلی از مردم از لبنیاتی که از شیر گاو تهیه شده است استفاده نمیکنند
  • 59 ماه قبل
  • 2016-03-21 00:00:00
  • مطلبی از خبر مناسببرای طرفداران آب پرتقال!

   14سکته ی مغزی بیماری فلج کننده ای است که اثرات مخربی روی فرد و همچنین خانواده و کل جامعه ایجاد می کند. با وجود اینکه نمی توان برای درمان این سکته معجزه کرد اما لازم است که همه ی افراد تلاش خود را برای در امان بودن خطر آن به کار بگیرند.
  • 67 ماه قبل
  • 2015-06-29 00:00:00
  • انتخاب تغذیه سالم و مناسب

   سالم بودن این نیست که متناسب به نظر برسید، بلکه مهم این است که احساس خوبی داشته باشید. در این مطلب ما به شما می گوییم که چگونه احساس خوبی داشته باشید.
  • 67 ماه قبل
  • 2015-06-29 00:00:00
  • شیوه های راحت برای لاغر شدن در ماه رمضان

   رمضان بهترین زمان برای خوردن غذاهایی است که دوست داریم و می توانیم این غذاها را در سفره افطار قرار دهیم رو داریم اما در عین حال، رمضان زمان خوبی برای بهبود تندرستی و لاغر شدن نیز می باشد. اگر دوست دارید در این ماه لاغر شوید، از شیوه های آسانی که دراین بخش به شما توصیه می شود پیر
  • 68 ماه قبل
  • 2015-06-27 00:00:00
  • در ماه رمضان از خوردن این غذاها خودداری کنید!

   روزه گرفتن در روزهای گرم و بلند تابستان کمی با فصل‌های دیگر فرق دارد. زود تشنه می‌شوید و اگر شاغل باشید در طول روز با کاهش میزان انرژی و فعالیت‌های جسمی روبه رو می شوید.
  • 68 ماه قبل
  • 2015-06-27 00:00:00
  • آب‌های ویتامینه برای رفع عطش و تشنگی

   اگر روزه‌دار هستید و دنبال راهی برای رفع عطش و در عین حال می‌خواهید آب مصرفی‌تان کمی طعم‌دار باشد این مطلب به دردتان می‌خورد. چند آب ویتامینه و طعم‌دار برایتان داریم که علاوه بر رفع عطشتان جذب ویتامینتان را نیز بالا می‌برند. لطفاً با ما همراه باشید.
  • 68 ماه قبل
  • 2015-06-25 00:00:00
  • میوه های ضد چاقی، ضد فشارخون

   محققان آمریکایی دریافتند که مصرف هلو و شلیل می‌تواند چاقی را در افراد کاهش دهد و به کنترل فشار و قند خون کمک کند.
  • 68 ماه قبل
  • 2015-06-24 00:00:00
  • دارچین کلید مقابله با این سرطان خطرناک

   یک تحقیق جدید ادعا کرده است که ترکیب خاصی در دارچین پیدا کرده است که یک مهارکننده قوی سرطان روده بزرگ است، پس حالا ممکن است دارچین طعم خیلی بهتری به غذاهایتان اضافه کند!
  • 68 ماه قبل
  • 2015-06-24 00:00:00
  • رفع عطش‌ و تشنگی در ماه مبارک رمضان

   روزه در اوج گرما. امسال طولانی‌بودن زمان روزه‌داری و شدت یافتن گرما در طول روز، یکی از مسائلی است که روزه‌داران باید به آن توجه کنند و با استفاده از توصیه‌های پزشکان و متخصصان تغذیه، احتمال بروز کم‌آبی را در طول روزهای روزه به حداقل برساند.
عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید