هوالرزاق


از بیماری آسم چه می دانید؟

از بیماری آسم چه می دانید؟

 

شاید در مورد آسم چیزهایی بنویسم که شما تا حالا نشنیده باشید یا با منطق پزشکی و بهداشتی همخوانی نداشته باشد. اما لازم است که بعنوان یک پزشک، پرسنل درمانی و یا بیمار آسمی از این موارد اطلاع داشته باشیم.آیا میدانید که استفاده از داروهای بتا 2 آگونیست مثل اسپری سالبوتامول  در قیاس با گلوکوتیکوئیدهای استنشاقی مثل بکلومتازون با خطر بالای مرگ و میر همراه است؟ در واقع برخلاف گلوکوتیکوئیدهای استنشاقی که خطر مرگ و میر را در بیمارا آسمی کاهش میدهند، استفاده از داروهای آگونیست بتا 2 با افزایش مرگ و میر همراه است. لذا توصیه می‌شود که درمان بیماران آسمی به شکلی مهیا شود تا خطر بروز حملات و نیاز به استفاده از این داروها کاهش یابد.

 

آیا میدانید که پایین بودن میزان عفونت در سنین کودکی با افزایش خطر آسم همراه است؟! به عبارتی اگر تمایل دارید که کودک شما سمی نشود خیلی به اصول بهداشتی و مراقبت در جهت کاهش بیماری و محیط استریل پایبندش نکنید! البته مسلم است که بیماریهای عفونی چنان عوارضی دارند که هیچ فردی تمایل به قبول خطر عفونت بیشتر در مقابل خطر کمتر آسم نیست.آیا میدانید که چاقی در زنان عامل خطر مستقلی برای آسم است؟ بنابراین زنان برای پیشگیری از آسم بهتر است همانند دوری از حیوانات، هوای آلوده، گیاهان حساسیت‌زا، اندکی هم به فکر چاقی و اضافه وزن باشند.

 

آیا میدانید که غذای پر نمک که متاسفانه با فرهنگ ما عجین شده  میتواند با خطر آسم همراه باشد؟ بنابراین افرادی که بنابر عقاید قدیمی اندکی نمک در سر سفره می‌خورند نه تنها در معرض خطر فشارخون هستند بلکه خطر آسم را هم در خود افزایش میدهند. نکته مهم در مورد مادرانی است که نمک به غذای مودک می‌افزایند تا رژیم غذایی شبیه به غذای خود به کودک و شیرخوار بدهند. این مادران زمینه را برای آسم در کودک خود ایجاد میکنند.

 

آیا میدانید که برخلاف تصر عامه که اسم پیشرفت میکند، آسم پیشرفت ندارد؟ افراد با بیماری خفیف به سمت شدید نرفته و افراد دچار بیماری شدید از ابتدا دارای بیماری شدیدی بوده‌اند. اگر رعایت نکردند رژیم دارویی، غذایی و تماس با محیط مستعد کننده آسم را بیماران مبتلا رعایت نکنند دچار افزایش حملات و شدت بیماری می‌شوند که از عدم رعایت نشات می‌گیرد تا افزایش شدت بیماری.آیا میدانید که در دوران بلوغ ممکن است بیماری آسم در کودکان بهبود یابد؟ البته عده‌ای از مودکان مجدد دچار عود بیماری می‌شوند که معمولا کودکانی مبتلا به بیماری شدید آسم هستند.

 

آیا میدانید که پوشش خانه با فرش از علل شیوع آسم است؟ شاید ذرات ریز جداشده از فرش در هوا رها شده و زمینه ساز آسم شود.آیا میدانید که اگر در اوایل دروان زندگی با حیوانات بالاخص گربه تماس داشته باشید خطر بروز آسم کاهش می‌یابد؟ درحالیکه اگر همین تماس‌ها در دورانهای بعدی صورت بگیرد باعث خطر بروز آسم میشود.آیا می‌دانید که نانواها به دلیل وجود قارچی در آرد گندم که تولید آمیلاز میکند مستعد ابتلا به آسم می‌شوندآیا میدانید که برای پایدار نبودن آسم شغلی باید در ظرف 6 ماه از تشخیص آسم، باید ترک شغل کرد تا آسم برقرار نماند؟

 

آیا میدانید که برخلاف قبل که معتقد بودند باید برای کنترل آسم از محرک‌ها دوری کرد، فعلا دیدگاهی ایجاد شده که می‌گوید باید دوز داروهای بیمار را تغییر داد.آیا میدانید نوعی از آسم وجود دارد که ناشی از رعد و برق است؟ در این نوع آسم بیمار پس از رعد و برق و طوفان دچار حمله می‌شود. احتمالا وجود ذرات ناشی از گرده گیاهان در بروز حمله آسم نقش دارد.آیا میدانید که آسم ناشی از ورزش در طی ورزش بروز نمیکند و زمانی که ورزش به پایان میرسد؟ البته اگر ورزش خیلی طول بکشد می‌تواند بروز کند.

 

آیا میدانید که کاهش پروژسترون قبل از قاعدگی میتواند عامل بروز حمله اسم باشد؟آیا میدانید که بسیاری از افراد آسمی با خندیدن دچار تنگی نفس و حمله می‌شوند.آیا میدانید که بیماران آسمی بیشتر مستعد ریفلاکس هستند اما ریفلاکس باعث بروز حمله در آنها نشده و درمان ن باعث بهبود حملات نمی‌شود؟ بنابراین اگر بیمار آسمی دارید که ریفلاکس دارد برای جلوگیری از عوارض ریفلاکس بر مری و کنترل علایم و ناراحتی ناشی از آن، آن را درمان کنید نه به منظور کاهش حملات آسم.

 

آیا میدانید که تعدادی از بیماران آسمی بدنبال استرس هیجانی دچار آسم می‌شوند؟ اما شاید باور نکنید که استرس‌های شدید مثل داغدیدگی باعث حمله آسم نشده و حتی ممکن است علایم آسم را برطرف کند!آیا میدانید که بسیاری از مبتلایان به آسم قبل از بروز حمله علائمی بعنوان پیشقراول دارند مثلا دچار خارش زیرچانه، ترس از مرگ قریب الوقوع بدون دلیل و یا احساس ناراحتی مابین دو کتف می‌شوند؟

 

 

عامل بیماری سل چیست ؟


میکروبی میله ای شکل (شبیه مداد) و بسیار کوچک به اندازه ۰۰۰۰۰۳/۰ متر وارد بدن شما شده که تنها توسط میکروسکوپ دیده می شود. به این میکروب میله ای شکل «باسیل سل» می گویند . باسیل سل چون بسیار کوچک می باشد ، به راحتی در هوا شناور می ماند . چون عامل این بیماری میکروب می باشد ، لذا ممکن است این بیماری از شما به افراد سالم منتقل گردد.

 

سل چگونه از بیمار به فرد سالم منتقل می شود ؟


میکروب سل به صورت ذرات ریز وارد هوا شده و نظیر سرماخوردگی منتقل می شود . این ذرات در صورتی که مبتلا به سل ریوی باشید توسط سرفه ،عطسه ، صحبت ، خنده و یا فریاد شما ، ایجاد و در هوا پخش می شوند . یک سرفه می تواند ۳۰۰۰ ذره میکروبی وارد هوا نماید و ۵ دقیقه صحبت کردن نیز همین تعداد ذره تولید می کند و عطسه نیز تعداد بیشتر ایجاد می نماید.

 

این ذرات میکروبی چون بسیار کوچک هستند ، در هوای موجود در هر فضای بسته برای مدت طولانی می توانند به طور معلق باقی بمانند. میکروب سل در خلط کاملاً خشک شده و یا در گرد و غبار معلق پس از ۸ تا ۱۰ روز از بین می رود. این میکروب در خاک سرد و سایه دار حداقل ۶ ماه زنده مانده و در خلط در حال پوسیدن و تجزیه ، هفته ها و ماهها مقاومت دارد. لذا هوای اطاق آلوده شده به میکروب سل توسط شما ، می تواند حتی در زمان غیاب شما نیز موجب انتقال بیماری گردد.

 

زمانی که فرد سالم در هوای آلوده به این ذرات میکروبی تنفس کند، میکروب سل را وارد ریه خود کرده و این میکروب خود را در عرض ۴۸ ساعت به نقاط مختلف بدن می رساند. ولی بعد از آن بدن دفاع کرده و اجازه گسترش و فعالیت را به میکروب سل نمی دهد.جهت انتقال بیماری سل ، تماس های طولانی و ورود تعداد زیاد میکروب سل نیاز است .انتقال میکروب سل از شما به اطرافیان بستگی به سه عامل واگیر بودن بیماری سل شما ، محیطی که تماس در آن اتفاق می افتد و مدت زمان تماس دارد. بهترین راه برای توقف انتقال، دوری شما از اطرافیان و شروع درمان دارویی می باشد.

 

شروع درمان دارویی در کاهش انتقال بیماری بسیار موثر می باشد به طوری که واگیری بیماری سل شما را سریعاً بعد از دوهفته از شروع درمان حتی در صورت مثبت بودن آزمایش خلط شما کاهش داده و در طول زمان مصرف دارو ادامه خواهد داد.افرادی که به مدت طولانی در تماس نزدیک با بیماران مسلول واگیر می باشند بیشترین میزان خطر ابتلاء به سل را دارا هستند.

تماس نزدیک بیمار معمولاً با اعضای خانواده، هم اطاقی ، دوستان و همکاران رخ می دهد. این افراد به دلیل تماس با میکروسکوپ سل، در معرض خطر ابتلاء به عفونت سل می باشند.مکان های پرازدحام ، کوچک ، سربسته ، کم نور ، بدون تهویه مناسب و مرطوب بهترین شرایط را برای تسهیل انتقال عفونت ایجاد می کنند.تابش مستقیم آفتاب در عرض ۵ دقیقه باسیل سل را از بین می برد. لذا در کشورهای گرمسیر تماس مستقیم اشعه آفتاب روش مناسبی برای از بین بردن میکروب سل است . به همین دلیل گسترش و سرایت بیماری بیشتر در خانه ها یا کلبه های تاریک اتفاق می افتد.

 

آیا تمام افرادی که با میکروب سل آلوده شده اند به این بیماری مبتلا می شوند ؟


خیر. ورود میکروب سل به ریه ها مساوی با ابتلاء به سل نیست ، چون سیستم ایمنی بدن در مقابل این میکروب دفاع کرده و اطراف آن را یک دیواره محکم دفاعی کشیده و آن را غیرفعال و خفته می کند . لذا در این حالت در اکثر موارد فرد حتی متوجه ورود میکروب به بدن خود و این دفاع بدن در ریه های خود نمی شود. به خاطر همین است که تاکنون یک سوم مردم به این میکروب آلوده شده اند ولی خود از این موضوع اطلاع ندارند.

 

تنها در ۱۰% موارد این دیواره دفاعی به دلائل مختلف تخریب شده و میکروب های خفته و غیرفعال سل بیدار شده و شروع به تکثیر می کنند . در این زمان به دلیل فعالیت شدید میکروب سل بیمار دچار علائم بیماری سل می شود و در این مرحله به این فرد «بیمار مسلول» می گویند . پس فرد آلوده شده به میکروب سل (عفونت یافته) بیمار نبودهو کاملاً سالم می باشد. این فرد حتی میکرووب سل به دیگران منتقل نمی کند و احساس ناخوشی نیز نمی کند . رادیوگرافی ریه این افراد نیز کاملاً طبیعی خواهد بود. ولی این افراد تست پوستی سل (تست توبرکولین) مثبت دارند.

 


از بیماری آسم چه می دانید؟

برچسب های
از بیماری آسم چه می دانید؟ - - - - - - - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :
کل بازدید : 4,282
تعداد بازدید ماه جاری : 3,071
تعداد بازدید در هفته جاری : 8
تعداد علاقه مندی ها : 0
تعداد 0رای به از بیماری آسم چه می دانید؟ داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به از بیماری آسم چه می دانید؟