خلاصه ای از مصرف رنگ های غیرمجاز غذا چه آسیبهایی دارد؟!
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> سلامتی-->>> خلاصه ای از مصرف رنگ های غیرمجاز غذا چه آسیبهایی دارد؟!

خلاصه ای از مصرف رنگ های غیرمجاز غذا چه آسیبهایی دارد؟!

 • زمان درج : 37 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2016-04-03 00:00:00
 • تعداد بازدید : 891
  بازدید ماه:891
  بازدید هفته:1
 • بخش مربوطه :

مصرف رنگ های غیرمجاز غذا چه ضرر هایی به تندرستی ما وارد میکند و سبب بروز چه مسئلهاتی در بدن مردم استفاده کننده می شود این قبیل رنگ های غذا غیرمجاز چنوع تهیه می شوند.

رنگ های غیرمجاز غذا

 چند هفته پیش‌، خبری از پلمپ شدن رستورانی معروف در خیابان سهروردی در خبرگزاری ها پخش شد. این رستوران معروف و گران‌قیمت به دلیل مصرف رنگ های غیرمجاز غذا بسته شد و سوالات بسیاری درباره رنگ‌های غذا خوش‌آب و رنگ در ذهن مردم برجای گذاشت.


امروز در بیشتر مواد خوراکی از شیرینی‌، شکلات و گونه های دسر گرفته تا کباب و پلو، از رنگ‌های غذا مصرف می‌شود. این رنگ‌ها اگرچه ظاهری زیبا به غذاها می‌دهند اما ضرر‌هایی را هم به بدن وارد می‌کنند و تندرستی ما را به ریسک می‌اندازند. در این مطلب  از مهندس حسین عزیزی، رئیس انجمن صنایع خوراکی و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس و پزشک پیام فرح‌قسمت، کارشناس غذا در مورد عوارض رنگ‌های غیرمجاز پرسیده ایم رنگ های غیرمجاز مگر چقدر برای تندرستی ما زیان آورند؟

رنگ‌های غذا از کجا آمده‌اند؟


رنگ‌های غذا به دو دسته مجاز و غیرمجاز تقسیم می‌شوند. رنگ‌های مجاز در کارخانه‌های خارجی تولید می‌شوند و به صورت مجاز به کشور وارد می‌شوند؛ این گونه از رنگ‌ها دارای مجوز از ساوقت‌هایی معتبر در کشور خود هستند و تنها مطلب مصرف آنان این است که بایست دوز استفاده آنان رعایت شود و بیشتر از حد مجاز در محصولات و مواد خوراکی مصرف نشوند. کارخانه‌هایی با وارد کردن این رنگ‌ها محصولاتی مانند شکلات‌ها و آب‌نبات‌ها را رنگی می‌کنند.


رنگ‌های غیرمجاز کدامند؟
رنگ‌های غیرمجاز، رنگ‌هایی گمنامند که معلوم نیست از کجا سر در آورده‌اند. این رنگ های غیرمجاز غذا برای استفاده خوراکی نیستند و برای مصرف در کارخانه‌های متفاوتی مانند نساجی، صنایع رنگ‌سازی و حتی رنگ‌رزی در فرش‌ها مصرف می‌شوند، دست به دست به فشیوهنده‌ها و شیرینی‌پزی‌ها می‌رسند و به صورت غیرمجاز در غذا‌ها مصرف می‌شوند. زیادی از خانم‌ها هم بی‌خبر از عوارض آنان و غیربهداشتی بودن رنگ‌ها با اطمینان به فشیوهنده، رنگ‌هایی که ناخالصی‌های بسیاری دارند و زیاد برای تندرستی زیان آور هستند به سفره خوراکی خانواده خود راه می‌دهند.


فاکتور سرطان، گرمی چند؟
متاسفانه تمامی رنگ‌های که در فشیوهگاه‌ها و عطاری‌ها به فشیوه می‌رسند، غیرمجازند. شاید شما هم جز مردمی باشید که اهل خرید شکلات‌ها و شیرینی‌هایی که در خانه طبخ می‌شوند، هستند و تصور نمایید که این گونه از غذا‌ها سالم‌ترند. بایست بدانید که در تمام این شکلات‌ها و کیک‌ها از رنگ‌های مخصوص رنگ‌رزی مصرف شده‌است. رنگ‌های مجاز در فشیوهگاه‌ها و عطاری‌ها توزیع نمی‌شوند و تنها کارخانه‌های معتبر این رنگ‌ها را مورد مصرف قرار می‌دهند.


رنگ غذا با بسته‌بندی معتبر وجود ندارد!
مناسبتر است اسم زعفران را از این پودرهای شیمیایی جدا کنیم. زعفران پودر و ادویه‌ای با اهمیت خوراکی بالاست که به عطر و طعم غذا یاری می‌کند اما رنگی که شبیه رنگ ‌زعفران است، چیزی جز رنگ شیمیایی غیر‌مجاز نیست. متاسفانه وزارت بهداشت هیچ رنگ غذا معتبری را با بسته‌بندی و مهر معیار در فشیوهگاه‌ها یا عطاری‌ها توزیع نکرده ‌است و تمامی رنگ‌هایی که در اغلب شیرینی‌پزی‌‌های کشور مصرف می‌شوند، رنگ‌های غیرمجاز هستند که در میزان وسیعی در کشور مصرف می‌شوند.


چه به رووقت می‌آورند؟
درباره عوارض مصرف رنگ‌های غذا بسیار شنیده‌ایم اما واقعیت این است که هنوز تحقیقات عمده و باارزشی درباره ضرر‌های ناشی از خوردن رنگ‌های غیرمجاز انجام نشده است. هیچ‌کس نمی‌تواند، منکر ریسک دار‌ بودن این مواد شیمیایی برای بدن شود؛ دانشمندان و محققان تحقیقات گسترده‌ای را درباره ضرر رنگ‌های غیرغذا به بدن که هدف اصلی تولید آنان مصرف در صنایع بوده‌است، نکرده‌اند. ناگفته نماند که سرطان‌زا بودن این رنگ‌ها کاملا به اثبات رسیده‌ است و در مصرف درازمدت از رنگ‌های غیرمجاز بایست منتظر ضرر ناشی از آنان بود.


چنوع مچ متقلب را بگیریم؟
شاید این سوال برای شما هم پیش بیایید که آیا با رفتن به رستوران و دقت کردن به پلو و غذاها یا با تست کردن طعم شیرینی می‌توان رنگ‌ مجاز را از غیرمجاز تشخیص داد؟ متاسفانه نمی‌توان پاسخ امیدوار‌کننده‌ای به این سوال داد. شاید از رنگ‌ و بوی پلو بتوان زعفران طبیعی را از رنگ ‌غذا تشخیص داد اما راهی برای تشخیص دادن رنگ‌ خوراکی مجاز از غیرمجاز وجود ندارد.  رنگ‌‌های غذا طعم و بویی خاص ندارند و نمی‌توان آنان را شناخت. استفاده‌کنندگان چاره‌ای ندارند، جز اینکه به سازنده و آشپز اعتماد کنند.


بچهان را بیش‌فعال می‌کند
پزشک فرح‌قسمت، کارشناس غذا، درباره ضرر استفاده رنگ‌های غیرمجاز بی قراری‌هایی دارد او می‌گوید: « رنگ‌های مجاز که توسط غذا و دارو و با دوز معین استفاده می‌شوند، بی‌آسیب و آزمایش شده هستند اما میزانی از این رنگ‌ها به صورت غیرمجاز و به صورت زیرزمینی تولید می‌شوند که ضرر‌هایی را به بدن وارد می‌کنند. مصرف مواد خوراکی غیر‌غذا مسئلهاتی را در بچهان ایجاد می‌کند. تحقیقات نشان داده است که مصرف این رنگ‌ها سبب بروز بیش‌فعالی یا ADHD در بچهان‌شان می‌شوند. شاید یکی از دلایل بالا رفتن این مریضی در بچهان خوردن رنگ‌های شیمیایی غیر غذا در گونه های غذاها و دسرها باشد. »


چه کسی کارخانه اسمارتیزسازی را پلمپ می کند؟
یکی از غذا‌های دوست داشتنی جهانی اسمارتیز‌های M&M  است که با رنگ‌های اشتها‌برانگیزشان از کوچک و بزرگ دل می‌برند و کمتر کسی می‌تواند در برابر این غذا مقاومت کند. اما در مورد رنگ‌های مصگونهی این غذا شکلاتی هم رایجاتی وجود دارد و کمپین‌هایی برای مبارزه با رنگ‌های مصگونهی تولیدکنندگان این غذا به راه افتاده است.
بنابراین سخنگوی شرکت تولیدکننده اعلام کرده که قرار است به‌زودی تمام رنگ‌های این اسمارتیز‌ها طبیعی باشد. در حال حاضر کارخانه M&M   ادعا می کند رنگ زرد و قرمز مسئلهی ندارد و این کارخانه به این سو حرکت می‌کند که برای تولید تمام غذا‌هایش از رنگ‌های طبیعی یاری بگیرد تا هیچ ریسکی تندرستی استفاده‌کنندگان جهانی را تهنظر نکند.


به کبد و صفرا ضرر می‌رساند
این کارشناس غذا معتقد است که رنگ‌های غیرمجاز در مسیر عبور خود از کبد، صفرا و کلیه‌ها عبور می‌کنند و سبب بروز مریضی‌هایی می‌شوند. با یک ‌بار مصرف پودرهای خوش ‌آب و رنگ‌ نبایست بلافاصله منتظر ظاهر شدن علائم باشید. رنگ‌های غیرمجاز آرام آرام روی ارگان‌های بدن شما تاثیر می‌گذارند و در درازمدت سبب بروز سرطات صفرا و کبد می‌شوند و نارسایی‌هایی را در کلیه‌ها به وجود می‌آورند.
میزان حد مجاز رنگ‌های غذا هم با توجه به گونه و ماده مصرف شده از آنان مختلف است و مناسبتر است به دستورالعمل ‌آنان توجه شود. می‌توانید برای اعتماد از تندرستی غذاها و شیرینی‌ها، از رنگ‌های طبیعی مصرف نمایید و با خیال راحت مواد خوراکی رنگارنگ را مورد مصرف قرار دهید.


چند گرم رنگ مجاز؟
مصرف رنگ‌های مجاز به مقداری که توسط ساوقت بهداشت جهانی تایید شده است، بی‌آسیب است. کارخانه‌ها این رنگ‌های مجاز را از کشور‌های معتبر خریداری می‌کنند و با گرفتن مجوز، رنگ‌ها را مورد مصرف قرار می‌دهند که می‌توان به مقدار 01/1گرم برای هر فرد مصرف شود.
البته میزان مجاز برای مصرف رنگ‌های دارای معیار جهانی‌ روی بسته‌بندی آنان نوشته شده است؛ باتوجه به علاقه زیادی از خانم‌های ایرانی برای طبخ شیرینی در خانه مناسبتر است وزارت بهداشت با در دسترس قرار دادن رنگ‌های مجاز که طرز تهیه آنان روی بسته‌بندی درج شده است، از استفاده رنگ‌های غیرمجاز پیشگیری کند. زیادی از رنگ‌های غیرمجاز یا در کشور خودمان ساخته می‌شوند یا از کشور‌ چین به ایران می‌آیند.

مجله زندگی ایده آل

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-08 21:00:02
  • درمورد قاعدگی خانم ها بیشتر بدانید

   قاعدگی ، پریود و عادت ماهیانه نام چرخه ای است که هر ماه برای خانم ها رخ می دهد. در بانوان بارور به منظور تولید مثل جنسی قاعدگی رخ می‌ دهد و در جریان این مسئله هر ماه یک تخمک بالغ شده در زنان آمادهٔ پروردن جنین می‌ گردد.
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-08 09:00:02
  • با گیاهان دارویی به درمان زود انزالی برویم

   طب سنتی یکی از شیوه های درمانی است که قدمتی هزاران ساله دارد. در ایران و چین و هند که از قدیمی ترین کشورها در این زمینه هستند بسیاری از بیماری از طریق همین شیوه درمانی ، درمان می شوند. از آن جاییکه کشور ما ایران از قدیمی ترین کشورها در زمینه طب سنتی است
  • 3 هفته قبل
  • 2019-05-03 21:00:04
  • لیست 23 تایی که انرژی روزانه شما رو متحول میکند

   چیزی درباره چند نمونه خوراکی انرژی زا طبیعی شنیده‌اید؟ حتما با شنیدن اسم خوراکی انرژی زا یاد ردبول افتاده‌اید! اما منظور ما خوراکی های پرقند و مصنوعی نیست. منظور ما خوراکی های انرژی زای طبیعی است که شادابی و نشاط و انرژی از دست رفته را به شما برمی‌گرداندچیزی درباره چند نمونه
  • 3 هفته قبل
  • 2019-04-29 09:00:02
  • چرا موهای جلوی سر جوان ها میریزد

   ریزش مو در مردم تا یک میزان طبیعی و عادی می باشد ولی زیادتر از آن مقدار ضروری است توسط دکتر پیگیری شود.

   امروزه جوانان بیش از گذشته به ظاهر خود ارزش می دهند. جوانان به ظاهر خود زیادتر رسیدگی می کنند و می خواهند به مناسبترین شکل خودشان دیده شوند. مو ها از جمله بخش هایی محسوب م
  • 4 هفته قبل
  • 2019-04-23 09:00:02
  • چجوری با چند عادت ساده بدنمون رو سم زدایی کنیم

   با ساده ترین روش های سم زدایی روزانه بدن آشنا شده و برای سلامتی خود آنها را انجام دهید.بدن ما به طور منظم در طول روز با غذایی که می خوریم، آبی که می نوشیم، هوایی که نفس می کشیم و محصولات آرایشی و بهداشتی که مصرف می کنیم، از سموم مختلف انباشته می شود. مصرف نگهدارنده ها و افزودنی ها
  • 1 ماه قبل
  • 2019-04-20 09:00:03
  • چرا آقایان بیشتر دچار درد قفسه سینه میشوند

   ناراحتی قلبی یکی از مشکلاتی است که افراد در زندگی امکان دارد به آن دچار شوند. یک فوق تخصص جراحی قفسه سینه ، آقایان را به خاطر ویژگی‌ های جسمی بیشترین مبتلایان به درد قفسه سینه ناشی از ناراحتی قلبی دانست و اعلام کرد : پرخوری و بد غذا خوردن از علت های مهم این درد می باشد. حمله قلب
  • 1 ماه قبل
  • 2019-04-21 09:00:01
  • نگاهی به شیوع بیماری روماتیسم در بالغان

   بیماری روماتیسم ستون فقرات یک مشکل زنتیکی است و در اکثر موارد با دیسک کمر اشتباه گرفته می شود.امروز می خواهیم درباره یک بیماری صعب العلاج و خطرناک صحبت کنیم که گفته می شود در مردان ۵برابر بیشتر از زنان دیده می شود. بیماری روماتیسم ستون فقرات بیماری است که در ادامه در نیک صالحی
  • 1 ماه قبل
  • 2019-04-20 21:00:01
  • چوب صندل قرمز چه فوایدی برای پوست و زیبایی دارد

   افرادی که دارای پوست خشک هستند و از پوسته پوسته شدن پوست شان رنج می برند می توانند از این گیاه همراه با شیر استفاده کنند .صندل قرمز نام گیاهی است که در کشور هندوستان بیشتر وجود دارد و در طب سنتی کاربردهای فراوانی دارد
  • 22 ماه قبل
  • 2017-07-12 00:00:00
  • دلیل سیخ شدن موی سر

   14همواره برای همه ما پیشاومده که موی سرمون سیخ بشه یا این احساس رو داشته باشیم امروز نگاهی انداختیم به دلیل سیخ شدن موی سر
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-08 21:00:02
  • درمورد قاعدگی خانم ها بیشتر بدانید

   14قاعدگی ، پریود و عادت ماهیانه نام چرخه ای است که هر ماه برای خانم ها رخ می دهد. در بانوان بارور به منظور تولید مثل جنسی قاعدگی رخ می‌ دهد و در جریان این مسئله هر ماه یک تخمک بالغ شده در زنان آمادهٔ پروردن جنین می‌ گردد.
  • 1 ماه قبل
  • 2019-04-20 09:00:03
  • چرا آقایان بیشتر دچار درد قفسه سینه میشوند

   14ناراحتی قلبی یکی از مشکلاتی است که افراد در زندگی امکان دارد به آن دچار شوند. یک فوق تخصص جراحی قفسه سینه ، آقایان را به خاطر ویژگی‌ های جسمی بیشترین مبتلایان به درد قفسه سینه ناشی از ناراحتی قلبی دانست و اعلام کرد : پرخوری و بد غذا خوردن از علت های مهم این درد می باشد. حمله قلب
  • 3 هفته قبل
  • 2019-04-29 09:00:02
  • چرا موهای جلوی سر جوان ها میریزد

   14ریزش مو در مردم تا یک میزان طبیعی و عادی می باشد ولی زیادتر از آن مقدار ضروری است توسط دکتر پیگیری شود.

   امروزه جوانان بیش از گذشته به ظاهر خود ارزش می دهند. جوانان به ظاهر خود زیادتر رسیدگی می کنند و می خواهند به مناسبترین شکل خودشان دیده شوند. مو ها از جمله بخش هایی محسوب م
  • 32 ماه قبل
  • 2016-08-31 00:00:00
  • بخوانید معرفی مواد خوراکی ارزان قیمت و مقرون به صرفه!

   14در این مطلب قصد داریم برخی موادغذایی ارزان قیمت و مقرون به صرفه را به شما معرفی کنیم که می توانند بسیار پرخاصیت و مفید باشند و فایده های زیادی برای سلامتی تان به همراه داشته باشند شک نکنید با استفاده از این مواد خوراکی علاقه مند خواهید شد و مزایای از املاح و ویتامین های آن ها به
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-08 09:00:02
  • با گیاهان دارویی به درمان زود انزالی برویم

   14طب سنتی یکی از شیوه های درمانی است که قدمتی هزاران ساله دارد. در ایران و چین و هند که از قدیمی ترین کشورها در این زمینه هستند بسیاری از بیماری از طریق همین شیوه درمانی ، درمان می شوند. از آن جاییکه کشور ما ایران از قدیمی ترین کشورها در زمینه طب سنتی است
  • 60 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • چگونه در کمترین زمان لاغر شویم

   14

   لاغزی و خوش هیکل بودن یکی از چیزهایی است که اکثر ما با هر سن و سالی از اون لذت میبریم و در پی اون هستیم اما اینکه چگونه در کمترین زمان ممکن این کار رو بکنیم خودش مسئله ای است

  • 40 ماه قبل
  • 2015-12-28 00:00:00
  • طب سنتی می گوید پنیر را به چی بخوریم با چی نخوریم؟

   14در طب سنتی زمان خوردن برخی مواد غذایی و همچنین این که آن ها را با چی بخوریم و با چی نخوریم خیلی مهم است؛ یکی از این مواد غذایی پنیر است که در ادامه نکاتی را راجع به آن آورده ایم.
  • 60 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • تاثیر نور خوردشید در لاغری

   ما بیشتر از اثرات زیان بار نور خورشید و استفاده از کرم های ضد آفتاب برای کاهش این مضرات شنیده ایم اما خوب است که بدانیم نور خورشید فواید بسیاری برای ما دارد از جمله کمک به تولید ویتامین "د" در بدن می کند. دانشمندان اخیرا به نتایجی مبنی بر اثر نور خورشید بر کاهش وزن رسیده انداین

  • 60 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • جواب 5 مشکل خانم

   خانم ها در سنین نزدیک به سنین بلوغ مشکلاتی دارند که  امروز سعی کرده ایم تعدادی از اون ها رو پاسخ گو باشیم

  • 60 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • مطلبی برای چاق شده های نوروزی!!

   اگر در دید وبازدید هاب عید تا حدودی چاق شده اید امروز و با طی کردن مراحلی که برای شما داریم میتونین به وزن ایده آل خودتون برگردید

  • 60 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • تمشک و فواید آن

   تمشک میوه ای است که خواسته و ناخواسته بسیار بسیار محجور افتاده است اما امیدوارم شمادوستان با مطالعه بیشتر راجه به آن به میل کردن این میوه خوشمزه جذب شوید

  • 60 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • جلوگیری از خشکی پوست در بهار

   خشکی پوست یکی از مشکلاتی است که زنان و مردان همه به آن تا حدودی دچار هستند و برای درمان آن راهای متفاوتی رو نیز تجربه میکنن اما امروز راه تازه ای رو برای شما دوستان داریم
  • 60 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • پیاده روی شفای ناراحتی های کلیه

   همه ما همیشه و هرروزمیشنویم که پیاده روی چقدر برای سلامتی خوب است اما نکته ای که از فواید آن امروز برای شما داریم اثرپیاده روی بر بیماری های کلیه است

  • 60 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • یخ عامل جوانسازی پوست

   تاحالا شده به این فکر کنید که یخ هم میتونه برای جوانسازی پوست مفید باشه و با استفاده از اون پوست صورت جوانتری رو داشته باشید

  • 60 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • بیماری بدون درد و علامت

   زخم معده یکی از بیماری هایی است که بدون زخم و درد و داشتن علامت خاص روی میدهد

  • 60 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • چند علامت بیماری کبد

   بیماری های پنهانی در بدن ما میتوانند به آرامی و بودن اگاهی شروع به شکل گیری کنندکه دانستن علامت های ان ها به جلوگری از ان ها کمک خواهد کرد و یکی از ان ها ناراحتی های کبد است

  • 60 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • جوانه گندم و نحوه استفاده از آن

   امروز جوانه گندم جزء موادی شده است که کم و بیش ما در مصرف های روزانه از اون استقاده میکنیم اما این ماده استفاده غیر خوراکی نیز دارد

عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید