هوالرزاق
ads


چگونگی پیشگیری از سرطان و سکته

چگونگی پیشگیری از سرطان و سکته

وزن شما کم خواهد شد


تحقیقات گسترده ای که درکانادا در سال ۲۰۱۳ انجام شده نشان داده است که بدن افرادی که گوشت قرمز مصرف نمی کنند نسبت به افرادی که زیاد گوشت قرمز می خورند دارای توده چربی کمتری بوده و احتمال چاقی در این افراد به میزان قابل توجهی کمتر است ( ۴/۹ درصد در مقابل ۳/۳۳ درصد ). علاوه بر این، یافته های جدیدترین تحقیقی که توسط انجمن چاقی آمریکا در سال ۲۰۱۳ انجام شده است نشانگر این است که افراد چاقی که به رژیم های گیاهخواری رو می آورند بیش از افراد چاق دیگر که رژیم های معمولی می گیرند وزن کم می کنند حتی اگر هر دو گروه مقدار کالری مساوی ای مصرف کنند.مصرف چربی های اشباع که در گوشت قرمز و لبنیات وجود دارد باعث افزایش کلسترول خون و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود، پس با حذف گوشت قرمز به طور اتوماتیک میزان مصرف چربی های اشباع نیز کمتر شده و به گفته پزشکان خطر بیماری های قلبی کمتر می شود.


خوشبوتر می شوید


جالب است بدانید که بر اساس تحقیقات گیاهخواری باعث می شود بوی شما برای جنس مخالف تان بهتر و جذاب تر باشد. در تحقیقی که در این زمینه انجام شده است از گروهی از مردان گوشتخوار و افرادی که کم گوشت قرمز می خوردند خواسته شد تا به مدت ۲ هفته هر روز زیر بغل خود پدی قرار دهند تا بوی بدن شان را به خود جذب کند.در ادامه از یک گروه خانم خواستند تا بوها را بر اساس خوشایند بودن، جذابیت، مردانه بودن و شدت جدا کنند. در مرحله بعد هر گروه از مردان رژیم خود را عوض کردند و دوباره بوی بدن آنها ارزیابی شد. به نظر خانم ها بوی بدن مردانی که رژیم گیاهخواری داشتند به میزان قابل توجهی جذاب تر، خوشایندتر و ملایم تر بوده است.


فشار خون تان پایین می آید


براساس تحقیقی که نتایج آن در مجله تغذیه و سلامت عمومی به چاپ رسیده است فشار خون افراد گیاهخوار به طور متوسط نسبت به افراد گوشتخوار پایین تر است. محققان می گویند دلیل این مسئله پایین تر بودن متوسط وزن این افراد و مصرف بیشتر میوه و سبزیجات است، حتی افرادی که گیاهخوار نیستند و گوشت قرمز کمتری می خورند فشارخون پایین تری نسبت به آنهایی که بیشتر گوشت قرمز می خورند دارند.


خطر ابتلا به سرطان کمتر می شود


در سال ۲۰۰۲ محققان آمریکایی تحقیقی ۱۰ ساله را روی ۷۰هزار نفر شروع کردند که این افراد به دلیل آموزه های مذهبی و اعتقادات و باورهای خود گوشت قرمز کمتری نسبت به مردم عادی جامعه مصرف می کردند. نتایج این تحقیق نشان می دهد که ارتباط مستقیمی بین رژیم گیاهخواری و کاهش خطر ابتلا به سرطان های مختلف وجود دارد. باید این نکته را بدانید که میزان ابتلا به سرطان معده در کل افراد گیاهخوار و خطر سرطان هایی مثل سرطان سینه در خانم هایی که رژیم گیاهخواری دارند بسیار کمتر از دیگران است.


کمتر به دیابت مبتلا می شوید


تحقیقات انجمن دیابت آمریکا نشان می دهد که خطر ابتلا به مشکل عمده سلامتی یعنی سندرم متابولیک و نیز بیماری های دیابت تیپ ۲، سکته و بیماری های قلبی در افراد گیاهخوار بسیار کمتر است. با حذف یا کم خوردن گوشت قرمز فشارخون، قند خون و تری گلیسرید به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند و افراد کمتر دچار چاقی در ناحیه شکم می شوند.


یبوست نمی گیرید


تحقیقات انجمن دیابت آمریکا نشان می دهد که خطر ابتلا به مشکل عمده سلامتی یعنی سندرم متابولیک و نیز بیماری های دیابت تیپ ۲، سکته و بیماری های قلبی در افراد گیاهخوار بسیار کمتر است. با حذف یا کم خوردن گوشت قرمز فشارخون، قند خون و تری گلیسرید به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند و افراد کمتر دچار چاقی در ناحیه شکم می شوند.


پوست تان شفاف تر خواهد بود


استفاده کمتر از گوشت قرمز و گیاهخواری بهترین رژیم غذایی برای سلامت پوست شماست. با مصرف زیاد میوه، سبزیجات و غذاهایی که از آرد کامل غلات درست شده اند بدن شما به میزان زیادی آنتی اکسیدان دریافت می کند که می تواند تاثیر رادیکال های آزاد را خنثی کند. رادیکال های آزاد دشمن پوست بوده و باعث چین و چروک، لکه های قهوه ای و دیگر علائم پیری می شوند.


شادترخواهید بود


افزودن میوه و سبزیجات به رژیم غذایی باعث بهبود خلق شما می شود. گروهی از محققان عادت های غذایی ۸۰هزار نفر در انگلستان را مورد مطالعه قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که با مصرف بیشتر میوه و سبزیجات افراد از نظر روحی سالم تر و شادتر هستند. مصرف ۵ وعده میوه و سبزیجات در روز برای شادی و سلامت لازم است.


سطح انرژی تان بالا می رود


مصرف اسفناج، کلم پیچ و جوانه ماش و گندم و مواد غذایی دیگری که سرشار از نیترات هستند به مرور زمان باعث افزایش سطح انرژی شما می شود. محققان می گویند مصرف نیترات های غذایی برای سلامت عروق مفید بوده و فشار خون را پایین می آورد، همچنین می تواند قدرت بدنی و ورزشی شما را افزایش دهد چرا که این میوه ها و مواد غذایی عروق را باز کرده و اکسیژن رسانی را تسهیل می کنند.

خودمراقبتی چیست؟

اغلب مراقبت های بهداشتی که به حفظ سلامت فرد منجر می شود، در مجموعه خودمراقبتی جای می گیرد.در واقع، خودمراقبتی مجموعه ای از رفتارهای سالم و انتخاب الگوهای صحیح زندگی است که در نتیجه باعث خواهد شد فرد یا دچار بیماری نشود یا در صورتی هم که بیمار شد، با علم و آگاهی به درمان موثر خود اقدام کند.دکتر شهرام رفیعی فر، سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت در گفت وگو با جام جم می گوید: خودمراقبتی موجب می شود در وقت پزشک و بیمارستان صرفه جویی شود و حجم مراجعه غیرضروری به پزشک نیز کاهش پیدا کند، اما اکنون در کشور ما شرایط به گونه ای است که مردم به دلیل کم آگاهی درباره بیماری ها با اولین نشانه های بیماری به پزشک متخصص مراجعه می کنند و در نتیجه، هزینه نظام درمان افزایش پیدا می کند.

البته شاید گفته شود بیمار از جیب خود این هزینه ها را پرداخت می کند و مختار است با اولین نشانه های بیماری به پزشک متخصص مراجعه کند، ولی وقتی از سطح کلان به موضوع نگاه می کنیم، می بینیم اگر همه افراد جامعه به این سیستم درمانی روی بیاورند، آن گاه بخش بزرگی از توان اقتصادی کشور صرف امور درمانی می شود که ضرورتی ندارد و با راهکارهای ساده خودمراقبتی قابل حل است.

چرا به خودمراقبتی نیاز داریم؟

اکنون بالغ بر 300 هزار بیمار در کشور به سرطان مبتلا هستند که هر ساله حدود 90 هزار نیز به این آمارها اضافه می شود. همچنین حدود هفت میلیون نفر در کشور نیز به انواع مختلف بیماری دیابت مبتلا هستند که برخی از آنها از نوع بیماری خود هم آگاهی ندارند و حتی گفته می شود مثلا در شهر یزد تقریبا از هر چهار نفر، یک نفر به دیابت مبتلاست.در حوزه آمار بیماری های قلبی نیز ایران یکی از کشورهای سرآمد جهان است و بر اساس آمارهای رسمی بیش از 40 درصد از مرگ و میرها در کشور به بیماری های قلبی ـ عروقی برمی گردد.همه این بیماری های غیرواگیر و مرگ آفرین در حالی مدام رو به افزایش است که با تغییر سبک زندگی و جدی گرفتن خودمراقبتی، می توان از بروز بسیاری از این بیماری ها جلوگیری کرد.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت تاکید می کند اگر مردم خودمراقبتی را جدی بگیرند، حدود 40 درصد سرطان ها، 80 درصد بیماری های قلبی ـ عروقی و 90 درصد بیماری دیابت نوع 2 در کشور قابل پیشگیری است، اما متاسفانه بسیاری از مردم، خودمراقبتی را جدی نمی گیرند و به همین دلیل شاهد هستیم اکنون 19 درصد مردم فشار خون بالا دارند، 14 درصد شهروندان از قند خون بالا رنج می برند، 28 درصد دیگر از مردم نیز کلسترول بالا دارند و همچنین 48 درصد از افراد جامعه ما هم چاق هستند یا اضافه وزن دارند.

خودمراقبتی، خوددرمانی نیست

بین خوددرمانی و خودمراقبتی فاصله زیادی وجود دارد. این که فردی بدون آگاهی دقیق از نوع بیماری اش به مصرف خودسرانه دارو اقدام کند، این کار خودمراقبتی نیست و اتفاقا همین کار ممکن است بیماری او را حادتر کند، بلکه خودمراقبتی به این معنی است که فرد با آموزش های پزشکی اولیه ای که می بیند، می تواند تشخیص دهد مثلا چه سردردی با استراحت کردن خوب می شود و چه نوع سردردی را باید حتما به پزشک مراجعه کند.

به گفته رفیعی فر، وزارت بهداشت در نظر دارد از شهریور امسال، برنامه آموزش هشت ساعته خودمراقبتی را در اماکن آموزشی، فرهنگی و مذهبی برگزار کند و از هر خانواده، افرادی به عنوان سفیران سلامت تحت آموزش های رایگان خودمراقبتی قرار می گیرند و این آموزش ها را هم به خانواده شان منتقل می کنند. وزارت بهداشت امیدوار است با توسعه این آموزش ها، بار بیماری های مزمن و صعب العلاج را در جامعه کاهش دهد و از سوی دیگر هم فرهنگ مصرف خودسرانه دارو را هم اصلاح کند.

چگونه از خودمان مراقبت کنیم؟

شاید اولین حرکت خودمراقبتی و اولین تغییری که نیاز است در زندگی مان به وجود بیاوریم تا بیماری های مزمن هم کمتر به سراغمان بیاید، تغییر الگوی غذایی خانواده است.دکتر فرزاد فرقان، عضو شورای عالی نظام پزشکی در گفت وگو با جام جم عنوان می کند: اغلب مردم کشور به نوع تغذیه شان حساس نیستند. حتی بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت و فشار خون را دیده ام که آنها هم نسبت به نوع تغذیه شان آگاهی ندارند؛ آن هم در حالی که برای آنها انتخاب تغذیه مناسب، بسیار ضروری است.مصرف غذاهای صنعتی، فست فودها و مصرف بی رویه روغن های جامد و مایع از رایج ترین الگوهای تغذیه ای در بین شهروندان ایرانی است که به گفته فرقان، اصلاح آن نیاز به توسعه آموزش های فراگیر در جامعه دارد.وی معتقد است فرهنگ اعتماد و مراجعه به پزشک عمومی می تواند برنامه خودمراقبتی را به پیش ببرد و هزینه های درمان را هم کاهش دهد.

خودمراقبتی، هزینه ها را کاهش می دهد

جدای از این که فرهنگ خودمراقبتی، جامعه ای سالم تر و بانشاط تر به بار می آورد، با این روش هزینه های مراجعه به پزشک و همچنین هزینه های دوا و درمان مردم هم کاهش پیدا می کند.سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت با اشاره به تحقیقی که در کشور انگلیس انجام شده است، عنوان می کند: بر اساس این تحقیق، خودمراقبتی موجب 17 درصد کاهش مراجعه به پزشک متخصص، 50 درصد کاهش مراجعه به اورژانس، 50درصد کاهش نیاز به بستری و حتی موجب کاهش 50 درصد غیبت های کاری می شود.در هر حال نباید فراموش کرد برای تحقق کامل اهداف خودمراقبتی، نقش رسانه ها و دیگر نهادهای فرهنگ ساز بسیار پررنگ است؛ نهادهایی که می توانند ضمن آموزش سبک زندگی سالم به مردم، برای تشکیل جامعه ای سالم و عاری از بیماری های مزمن، حضوری فعال داشته باشند.

چند کلید طلایی برای مراقبت از سلامت

ترک سیگار و مواد مخدر، ورزش روزانه، کاهش استرس های شغلی، کنترل مداوم فشار خون، کنترل مداوم قند خون، مصرف ماهی به جای گوشت قرمز، مصرف دوبار ماهی در هفته، مصرف میوه، سبزی و نان سبوس دار، تا حد امکان استفاده نکردن از هر نوع روغن گیاهی یا حیوانی و در صورت لزوم استفاده از روغن مایع به جای روغن جامد، نخوردن غذاهای صنعتی و فست فود، استفاده از لبنیات کم چرب، اجتناب از سرخ کردن غذا و استفاده از بخارپز کردن، کبابی یا آب پز کردن آن، جایگزین کردن آبلیمو به جای سس، استفاده از غذاهای کم نمک، کاهش مصرف شیرینی، کیک و بستنی، کنترل مداوم وزن و اجتناب از کم تحرکی از جمله مهم ترین روش های خودمراقبتی است که با رعایت آنها احتمال ابتلای شما به انواع بیماری های مزمن و صعب العلاج کاهش پیدا می کند.


چگونگی پیشگیری از سرطان و سکته

برچسب های
چگونگی پیشگیری از سرطان و سکته - - - - - - - - - - - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :1393/02/11-56 ماه قبل
کل بازدید : 3,132
تعداد بازدید ماه جاری : 2,100
تعداد بازدید در هفته جاری : 1
تعداد علاقه مندی ها : 0
تعداد 0رای به چگونگی پیشگیری از سرطان و سکته داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به چگونگی پیشگیری از سرطان و سکته


مطالب مرتبط با چگونگی پیشگیری از سرطان و سکته

بررسی مشکل گودی کمر و کنترل درمان آن بررسی مشکل گودی کمر و کنترل درمان آن
گودی کمر یکی از مسائل مردم است که علت آن ایجاد انحنای بیش از اندازه در ستون فقرات جسم می باشد. با اصلاح روش نشستن و انجام ورزش های ویژه می توان این مسئله را برطرف کردن کرد. ایجاد گودی کمر دلایل مختلفی دارد که از بین آن ها می توان به بزرگی شکم مردم، چاقی و اضافه وزن و ضعیف بودن عضلات جسم ذکر کرد. حل مشکل دردهای معده با روش بوعلی سینا حل مشکل دردهای معده با روش بوعلی سینا
مردم امروزه بیشتر از هر وقت دیگری می‌ توانند از انواع گوناگون مواد غذایی استفاده کنند. ولی اکثرا به علت تغذیه نا مناسب و اشتباه به عوارض ناشی از آن غذاهای ناسالم مبتلا می‌شوند . برای درمان این عوارض ناچارند از داروهای شیمیایی استفاده کنند. ما در اینجا گیاهان دارویی به شما معرفی می کنیم تا درد‌ و ورم معده را به روش بوعلی‌سینا آرام کنید. آب مروارید چگونه اتفاق می افتد؟ آب مروارید چگونه اتفاق می افتد؟
بیماری های مربوط به چشم به دلیل آنکه می تواند از درصد بینایی ما بکاهد باید هرچه سریع تر پیگیری شوند. این بیماری ها در برخی از موارد آنقدر شایع می شوند که باید برای آنها چاره ای اندیشیده شود. برخی از محققان عقیده دارند که شاید ژنتیک در ابتلا به برخی از بیماری ها نقش داشته باشد. هپاتیت ب و ملتهب شدن کبد هپاتیت ب و ملتهب شدن کبد
ملتهب شدن کبد یا هپاتیت ب توسط چند ویروس انجام خواهد شد ، از بین ویروس ها می توان به مهم ترین و شایع ترین آنها یعنی نوع A و B اشاره داشت. معرفی بیماری و علائم مربوط به هپاتیت A معرفی بیماری و علائم مربوط به هپاتیت A
هپاتیت A نوعی بیماری مربوط به آب و غذا خواهد بود ، در بیماری هپاتیت بررسی ها نشان می دهد که متاسفانه درمان دارویی تأثیر زیادی نخواهد داشت. بیماری آبله مرغان در کودکان بیماری آبله مرغان در کودکان
آبله مرغان یا بیماری chicken pox در زمره ی بیماری هایی قرار دارد که بسیار مسری بوده و در کمترین زمان توسط تماس از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. راه های کنترل و درمان آلرژی فصلی راه های کنترل و درمان آلرژی فصلی
بسیاری از ما با تغییر فصل شروع فصل جدید و تغییرات آب و هوایی دچار مشکلات آلرژی فصلی می شود سرفه آبریزش یکی از مهمترین مشکلات شایعه این بیماری می باشد میخچه چیست و چگونه درمان می شود؟ میخچه چیست و چگونه درمان می شود؟
میخچه نوعی بیماری بر روی نقاط فشاری بدن بخصوص در پاها می باشد که حالت پینه بسته شدن پوست بوده و معمولا به صورت خودبه خودی از بین خواهد رفت. بیماری کبد چرب را جدی بگیرید !!!! بیماری کبد چرب را جدی بگیرید !!!!
متأسفانه بیماری کبد چرب با علائم هشدار دهنده خاصی همراه نیست و زمانی تشخیص داده می شود که دیگر کار از کار گذشته و آسیب جدی به کبد وارد  کرده است. آشنایی با غذاهای سالم منبع بمب انرژی آشنایی با غذاهای سالم منبع بمب انرژی
غذا خوردن میتونه یکی از لذت های زندگی هر فردی باشه  است اما برای خیلی ها مهم است که چه غذایی استفاده بکنند و چی کار بکنند که انرژی بیشتری به بدن فرد جذب بشه و به قولی بتونین بمب انرژی غذایی داشته باشند چیزی که خیلی ها از ورزشکار گرفته تا دانشجو و.. دنبالش هستند
14 ماده غذایی با خاصیت افزایش طول عمر 14 ماده غذایی با خاصیت افزایش طول عمر
اگر به دنبال افزایش طول عمر و سلامتی هر چه بیشتری امروز براتون 14 ماده غذایی رو داریم که براتون سلامتی و افزایش طول عمر رو به همراه خواهد داشت غذا خوردن با لب روژ دار هرگز!!!! غذا خوردن با لب روژ دار هرگز!!!!
سعی کنید تا اونجا که میتونید با لب رژ دار غذا نخورید علت ناباروری در مردان علت ناباروری در مردان
به طور حتم بیشتر خانم ها و آقایان از این قضیه به  خوبی آگاهی دارند که نزدیکی کردن بطور مرتب باعث کاهش اسپرم مردانه می شود علت و درمان  شب ادراری در کودکان علت و درمان شب ادراری در کودکان
به طور حتم در دوستان و آشنایان کودکی را سراغ دارید که با وجود بزرگ شدن هنوز مشکل شب ادراری دارد و شب ها رختخواب خود را خیس کرده و مورد سرزنش والدین خود قرار می گیرد ورزش های مضر برای زانو را بشناسیم ورزش های مضر برای زانو را بشناسیم
گاهی بعضی از ورزش ها بیشتر از اونی که فکرش را میکنید به زانو های شما دوستان ممکنه صدمه بزنه و شما رو اذیت کنه و مورد ناراحتی شما باشه پس بهتر قبل از انجام هر ورزشی با ورزش هایی که به پاهای شما صدمه میزنند آشنا بشید اشتباه های متداول خانم ها در تناسب اندام اشتباه های متداول خانم ها در تناسب اندام
تناسب اندام مسئله ای است که اکثر خانم ها با آن درگیر هستند و علاقه به آن نیز داردن اما در راه رسیدن به آن گاهی اشتباهات خیلی زیاد و مهمی انجام میدهند که آشنایی داشتن با این اشتباهات کمک خوبی در جلو گیری از اشتباهات میکند دلیل های درد زیر شکم خانم ها دلیل های درد زیر شکم خانم ها
کیست های بزرگ ممکن است تمامی مشکلی باشد که  شما دارید و درد زیر شکم و تکرر ادرار برای شما دوستان به همراه داشته است آیا میدانید چگونه صورت را بخور دهید آیا میدانید چگونه صورت را بخور دهید
بخور دادن خیلی خیلی خوب است اما آیا شما دوستان میدونید که چجوری باید صورت خودتون رو بخور بدید و بخور دادن خوب رو به خوبی بلد هستید خاکشیر معجز ه ایران ماه رمضان خاکشیر معجز ه ایران ماه رمضان
خاکشیر جزء اون دسته  موادی است که ميتونه توی ماه دمشان برای شما همانند یک معجزه عمل کنه و جلوی عطش رو بگیره و آب بدنتون رو به خوبی حفظ کنه انگور میوه ورزشکاران انگور میوه ورزشکاران
انگور میوه خوشمزه و دوست داشتنی تابستانی است که  خواص فوق العاده ای است مخصوصا برای ورزشکاران


نوشیدنی های خوش مزه پاییزی نوشیدنی های خوش مزه پاییزی
با اومدن پاییز براتون نوشیدنی هایی داریم که مناسب پاییز ان و فکرکنم با نوشییدن این نوشیدنی های حس و حال خوبی تو این پاییز خواهید داشت
تشدید کننده های آکنه صورت تشدید کننده های آکنه صورت
آکنه صورت مشکلی است که میتونه بر روی زیبایی شما تاثیر منفی داشته باشه  وتاثیرات اون میتونه بر روحیه شما تاثیرات منفی داشته باشه و بد نیست که عوامل  تشدید کننده آکنه صورت آشنا باشید تا بتونین از پیشرفت اون جلوگیری کنید
جنیفر لوپز در مراسم قدرتمند ترین زن سال + عکس جنیفر لوپز در مراسم قدرتمند ترین زن سال + عکس
بدون شک جنیفر لوپز یکی از معروفترین و البته قدرتمند ترین زن های دنیا است که محبوبت فوق العاده و البته ثروت فراوان او نیز بر قدرت او افزوده است ، او امسال نیز یکی از نامزد های اصلی قدرتمند ترین زنان سال است
ساکن طبقه وسط 40 میلونی شد ساکن طبقه وسط 40 میلونی شد
ساکن طبقه وسط نام فیلمی است که شهاب حسینی در آن کارگردانی را تجریه کرد هاست و این کار در دو روز اول اکران خود 40 میلیون تومان فروش داشته است
بهنوش بختیاری نیز کتاب نوشت بهنوش بختیاری نیز کتاب نوشت
بازیگران فراوانی هستند که علاوه بر بازیگری در زمینه های دیگری نیز کارهای هنری انجام داده اند و سعی کرده اند هنر خود را در زمینه های دیگر نیز نشان دهند و بتونن در زمینه های دیگر نیز نامی از خود در کنند
رسیدن به درک متقابل در زندگی مشترک رسیدن به درک متقابل در زندگی مشترک
یکی از مسائلی که در زندگی مشترک هست و مشکلاتی را برای زن و شوهر پیش می آورد این است که در زندگی در خیلی از مسائل همسران دید های متفاوتی دارند و این دید متفاوت در زندگی عدم تفاهم و مشکبلاتی پیش می آورد که زندگی رو به کام هر دو تلخ میکند
کفش های خود رو خلاقانه رنگ کنید کفش های خود رو خلاقانه رنگ کنید
امروز طرحی تازه و زیبایی براتون داریم طرحی که شما میتونین با اون کفش های ساده خودتون رو متفاوت و البته زیبا کنید و البته مقداری صلقه و حوصله میخواد تا بتونین با این الگو کفشی زیبا و دوست داشتنی برای خودتون داشته باشید که هم زیباست و هم متفاوت و تک
طالع شما در سال 2015 طالع شما در سال 2015
با نزدیک شدن پایان سال میلادی همه در تکاپوی اطلاعات در باره سال جدید میلادی یعنی سال 2015 هستند و بد ندیدیم در روزهای آیندده مطالبی در مورد سال پیش رو موارد مورد بحث اون براتون داریم اما امروز طالع بینی شما دوستان در سال 2015
مدل های مانتو شیک و مجلسی مدل های مانتو شیک و مجلسی
امروز مدل های مانتو های متفاوتی رو براتون داریم سری جدید و زیبایی از مدل های مانتو که امیدوارم براتون زیبا و لذتبخش باشه و از دیدنشون لذت ببرید
گل ساعت و خواص آن را بیشتر بشناسیم گل ساعت و خواص آن را بیشتر بشناسیم
آیا شما تا حالا گل ساعت رو دیده اید و آیا میدانید خواص این گل چیست و چه استفاده ها و فوایدی دارد
خرید بک لینک دانلود آهنگ دانلود بازی کم حجم مدل آستین مانتو