چگونگی پیشگیری از سرطان و سکته
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> سلامتی-->>> چگونگی پیشگیری از سرطان و سکته

چگونگی پیشگیری از سرطان و سکته

 • زمان درج : 58 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2014-05-01 00:00:00
 • تعداد بازدید : 3159
  بازدید ماه:2127
  بازدید هفته:2
 • بخش مربوطه :

وزن شما کم خواهد شد


تحقیقات گسترده ای که درکانادا در سال ۲۰۱۳ انجام شده نشان داده است که بدن افرادی که گوشت قرمز مصرف نمی کنند نسبت به افرادی که زیاد گوشت قرمز می خورند دارای توده چربی کمتری بوده و احتمال چاقی در این افراد به میزان قابل توجهی کمتر است ( ۴/۹ درصد در مقابل ۳/۳۳ درصد ). علاوه بر این، یافته های جدیدترین تحقیقی که توسط انجمن چاقی آمریکا در سال ۲۰۱۳ انجام شده است نشانگر این است که افراد چاقی که به رژیم های گیاهخواری رو می آورند بیش از افراد چاق دیگر که رژیم های معمولی می گیرند وزن کم می کنند حتی اگر هر دو گروه مقدار کالری مساوی ای مصرف کنند.مصرف چربی های اشباع که در گوشت قرمز و لبنیات وجود دارد باعث افزایش کلسترول خون و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود، پس با حذف گوشت قرمز به طور اتوماتیک میزان مصرف چربی های اشباع نیز کمتر شده و به گفته پزشکان خطر بیماری های قلبی کمتر می شود.


خوشبوتر می شوید


جالب است بدانید که بر اساس تحقیقات گیاهخواری باعث می شود بوی شما برای جنس مخالف تان بهتر و جذاب تر باشد. در تحقیقی که در این زمینه انجام شده است از گروهی از مردان گوشتخوار و افرادی که کم گوشت قرمز می خوردند خواسته شد تا به مدت ۲ هفته هر روز زیر بغل خود پدی قرار دهند تا بوی بدن شان را به خود جذب کند.در ادامه از یک گروه خانم خواستند تا بوها را بر اساس خوشایند بودن، جذابیت، مردانه بودن و شدت جدا کنند. در مرحله بعد هر گروه از مردان رژیم خود را عوض کردند و دوباره بوی بدن آنها ارزیابی شد. به نظر خانم ها بوی بدن مردانی که رژیم گیاهخواری داشتند به میزان قابل توجهی جذاب تر، خوشایندتر و ملایم تر بوده است.


فشار خون تان پایین می آید


براساس تحقیقی که نتایج آن در مجله تغذیه و سلامت عمومی به چاپ رسیده است فشار خون افراد گیاهخوار به طور متوسط نسبت به افراد گوشتخوار پایین تر است. محققان می گویند دلیل این مسئله پایین تر بودن متوسط وزن این افراد و مصرف بیشتر میوه و سبزیجات است، حتی افرادی که گیاهخوار نیستند و گوشت قرمز کمتری می خورند فشارخون پایین تری نسبت به آنهایی که بیشتر گوشت قرمز می خورند دارند.


خطر ابتلا به سرطان کمتر می شود


در سال ۲۰۰۲ محققان آمریکایی تحقیقی ۱۰ ساله را روی ۷۰هزار نفر شروع کردند که این افراد به دلیل آموزه های مذهبی و اعتقادات و باورهای خود گوشت قرمز کمتری نسبت به مردم عادی جامعه مصرف می کردند. نتایج این تحقیق نشان می دهد که ارتباط مستقیمی بین رژیم گیاهخواری و کاهش خطر ابتلا به سرطان های مختلف وجود دارد. باید این نکته را بدانید که میزان ابتلا به سرطان معده در کل افراد گیاهخوار و خطر سرطان هایی مثل سرطان سینه در خانم هایی که رژیم گیاهخواری دارند بسیار کمتر از دیگران است.


کمتر به دیابت مبتلا می شوید


تحقیقات انجمن دیابت آمریکا نشان می دهد که خطر ابتلا به مشکل عمده سلامتی یعنی سندرم متابولیک و نیز بیماری های دیابت تیپ ۲، سکته و بیماری های قلبی در افراد گیاهخوار بسیار کمتر است. با حذف یا کم خوردن گوشت قرمز فشارخون، قند خون و تری گلیسرید به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند و افراد کمتر دچار چاقی در ناحیه شکم می شوند.


یبوست نمی گیرید


تحقیقات انجمن دیابت آمریکا نشان می دهد که خطر ابتلا به مشکل عمده سلامتی یعنی سندرم متابولیک و نیز بیماری های دیابت تیپ ۲، سکته و بیماری های قلبی در افراد گیاهخوار بسیار کمتر است. با حذف یا کم خوردن گوشت قرمز فشارخون، قند خون و تری گلیسرید به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند و افراد کمتر دچار چاقی در ناحیه شکم می شوند.


پوست تان شفاف تر خواهد بود


استفاده کمتر از گوشت قرمز و گیاهخواری بهترین رژیم غذایی برای سلامت پوست شماست. با مصرف زیاد میوه، سبزیجات و غذاهایی که از آرد کامل غلات درست شده اند بدن شما به میزان زیادی آنتی اکسیدان دریافت می کند که می تواند تاثیر رادیکال های آزاد را خنثی کند. رادیکال های آزاد دشمن پوست بوده و باعث چین و چروک، لکه های قهوه ای و دیگر علائم پیری می شوند.


شادترخواهید بود


افزودن میوه و سبزیجات به رژیم غذایی باعث بهبود خلق شما می شود. گروهی از محققان عادت های غذایی ۸۰هزار نفر در انگلستان را مورد مطالعه قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که با مصرف بیشتر میوه و سبزیجات افراد از نظر روحی سالم تر و شادتر هستند. مصرف ۵ وعده میوه و سبزیجات در روز برای شادی و سلامت لازم است.


سطح انرژی تان بالا می رود


مصرف اسفناج، کلم پیچ و جوانه ماش و گندم و مواد غذایی دیگری که سرشار از نیترات هستند به مرور زمان باعث افزایش سطح انرژی شما می شود. محققان می گویند مصرف نیترات های غذایی برای سلامت عروق مفید بوده و فشار خون را پایین می آورد، همچنین می تواند قدرت بدنی و ورزشی شما را افزایش دهد چرا که این میوه ها و مواد غذایی عروق را باز کرده و اکسیژن رسانی را تسهیل می کنند.

خودمراقبتی چیست؟

اغلب مراقبت های بهداشتی که به حفظ سلامت فرد منجر می شود، در مجموعه خودمراقبتی جای می گیرد.در واقع، خودمراقبتی مجموعه ای از رفتارهای سالم و انتخاب الگوهای صحیح زندگی است که در نتیجه باعث خواهد شد فرد یا دچار بیماری نشود یا در صورتی هم که بیمار شد، با علم و آگاهی به درمان موثر خود اقدام کند.دکتر شهرام رفیعی فر، سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت در گفت وگو با جام جم می گوید: خودمراقبتی موجب می شود در وقت پزشک و بیمارستان صرفه جویی شود و حجم مراجعه غیرضروری به پزشک نیز کاهش پیدا کند، اما اکنون در کشور ما شرایط به گونه ای است که مردم به دلیل کم آگاهی درباره بیماری ها با اولین نشانه های بیماری به پزشک متخصص مراجعه می کنند و در نتیجه، هزینه نظام درمان افزایش پیدا می کند.

البته شاید گفته شود بیمار از جیب خود این هزینه ها را پرداخت می کند و مختار است با اولین نشانه های بیماری به پزشک متخصص مراجعه کند، ولی وقتی از سطح کلان به موضوع نگاه می کنیم، می بینیم اگر همه افراد جامعه به این سیستم درمانی روی بیاورند، آن گاه بخش بزرگی از توان اقتصادی کشور صرف امور درمانی می شود که ضرورتی ندارد و با راهکارهای ساده خودمراقبتی قابل حل است.

چرا به خودمراقبتی نیاز داریم؟

اکنون بالغ بر 300 هزار بیمار در کشور به سرطان مبتلا هستند که هر ساله حدود 90 هزار نیز به این آمارها اضافه می شود. همچنین حدود هفت میلیون نفر در کشور نیز به انواع مختلف بیماری دیابت مبتلا هستند که برخی از آنها از نوع بیماری خود هم آگاهی ندارند و حتی گفته می شود مثلا در شهر یزد تقریبا از هر چهار نفر، یک نفر به دیابت مبتلاست.در حوزه آمار بیماری های قلبی نیز ایران یکی از کشورهای سرآمد جهان است و بر اساس آمارهای رسمی بیش از 40 درصد از مرگ و میرها در کشور به بیماری های قلبی ـ عروقی برمی گردد.همه این بیماری های غیرواگیر و مرگ آفرین در حالی مدام رو به افزایش است که با تغییر سبک زندگی و جدی گرفتن خودمراقبتی، می توان از بروز بسیاری از این بیماری ها جلوگیری کرد.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت تاکید می کند اگر مردم خودمراقبتی را جدی بگیرند، حدود 40 درصد سرطان ها، 80 درصد بیماری های قلبی ـ عروقی و 90 درصد بیماری دیابت نوع 2 در کشور قابل پیشگیری است، اما متاسفانه بسیاری از مردم، خودمراقبتی را جدی نمی گیرند و به همین دلیل شاهد هستیم اکنون 19 درصد مردم فشار خون بالا دارند، 14 درصد شهروندان از قند خون بالا رنج می برند، 28 درصد دیگر از مردم نیز کلسترول بالا دارند و همچنین 48 درصد از افراد جامعه ما هم چاق هستند یا اضافه وزن دارند.

خودمراقبتی، خوددرمانی نیست

بین خوددرمانی و خودمراقبتی فاصله زیادی وجود دارد. این که فردی بدون آگاهی دقیق از نوع بیماری اش به مصرف خودسرانه دارو اقدام کند، این کار خودمراقبتی نیست و اتفاقا همین کار ممکن است بیماری او را حادتر کند، بلکه خودمراقبتی به این معنی است که فرد با آموزش های پزشکی اولیه ای که می بیند، می تواند تشخیص دهد مثلا چه سردردی با استراحت کردن خوب می شود و چه نوع سردردی را باید حتما به پزشک مراجعه کند.

به گفته رفیعی فر، وزارت بهداشت در نظر دارد از شهریور امسال، برنامه آموزش هشت ساعته خودمراقبتی را در اماکن آموزشی، فرهنگی و مذهبی برگزار کند و از هر خانواده، افرادی به عنوان سفیران سلامت تحت آموزش های رایگان خودمراقبتی قرار می گیرند و این آموزش ها را هم به خانواده شان منتقل می کنند. وزارت بهداشت امیدوار است با توسعه این آموزش ها، بار بیماری های مزمن و صعب العلاج را در جامعه کاهش دهد و از سوی دیگر هم فرهنگ مصرف خودسرانه دارو را هم اصلاح کند.

چگونه از خودمان مراقبت کنیم؟

شاید اولین حرکت خودمراقبتی و اولین تغییری که نیاز است در زندگی مان به وجود بیاوریم تا بیماری های مزمن هم کمتر به سراغمان بیاید، تغییر الگوی غذایی خانواده است.دکتر فرزاد فرقان، عضو شورای عالی نظام پزشکی در گفت وگو با جام جم عنوان می کند: اغلب مردم کشور به نوع تغذیه شان حساس نیستند. حتی بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت و فشار خون را دیده ام که آنها هم نسبت به نوع تغذیه شان آگاهی ندارند؛ آن هم در حالی که برای آنها انتخاب تغذیه مناسب، بسیار ضروری است.مصرف غذاهای صنعتی، فست فودها و مصرف بی رویه روغن های جامد و مایع از رایج ترین الگوهای تغذیه ای در بین شهروندان ایرانی است که به گفته فرقان، اصلاح آن نیاز به توسعه آموزش های فراگیر در جامعه دارد.وی معتقد است فرهنگ اعتماد و مراجعه به پزشک عمومی می تواند برنامه خودمراقبتی را به پیش ببرد و هزینه های درمان را هم کاهش دهد.

خودمراقبتی، هزینه ها را کاهش می دهد

جدای از این که فرهنگ خودمراقبتی، جامعه ای سالم تر و بانشاط تر به بار می آورد، با این روش هزینه های مراجعه به پزشک و همچنین هزینه های دوا و درمان مردم هم کاهش پیدا می کند.سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت با اشاره به تحقیقی که در کشور انگلیس انجام شده است، عنوان می کند: بر اساس این تحقیق، خودمراقبتی موجب 17 درصد کاهش مراجعه به پزشک متخصص، 50 درصد کاهش مراجعه به اورژانس، 50درصد کاهش نیاز به بستری و حتی موجب کاهش 50 درصد غیبت های کاری می شود.در هر حال نباید فراموش کرد برای تحقق کامل اهداف خودمراقبتی، نقش رسانه ها و دیگر نهادهای فرهنگ ساز بسیار پررنگ است؛ نهادهایی که می توانند ضمن آموزش سبک زندگی سالم به مردم، برای تشکیل جامعه ای سالم و عاری از بیماری های مزمن، حضوری فعال داشته باشند.

چند کلید طلایی برای مراقبت از سلامت

ترک سیگار و مواد مخدر، ورزش روزانه، کاهش استرس های شغلی، کنترل مداوم فشار خون، کنترل مداوم قند خون، مصرف ماهی به جای گوشت قرمز، مصرف دوبار ماهی در هفته، مصرف میوه، سبزی و نان سبوس دار، تا حد امکان استفاده نکردن از هر نوع روغن گیاهی یا حیوانی و در صورت لزوم استفاده از روغن مایع به جای روغن جامد، نخوردن غذاهای صنعتی و فست فود، استفاده از لبنیات کم چرب، اجتناب از سرخ کردن غذا و استفاده از بخارپز کردن، کبابی یا آب پز کردن آن، جایگزین کردن آبلیمو به جای سس، استفاده از غذاهای کم نمک، کاهش مصرف شیرینی، کیک و بستنی، کنترل مداوم وزن و اجتناب از کم تحرکی از جمله مهم ترین روش های خودمراقبتی است که با رعایت آنها احتمال ابتلای شما به انواع بیماری های مزمن و صعب العلاج کاهش پیدا می کند.

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
  • 9 ساعت قبل
  • 2019-03-22 21:00:02
  • میگرن مقعدی چیست و چجوری باید آن را کنترل کرد

   درد در ناحیه مقعد علت ها متفاوتی دارد که از میان آن ها می توان به اسهال و یبوست مزمن ذکر کرد. میگرن مقعدی یکی از مسائلی است که بعضی مردم از آن شکایت دارند. در این مورد مریض از درد ناراحت کننده و ناآسان کننده ای در ۱۸۰ درجه در یک طرف مقعد شکایت می کند. میگرن مقعدی بیشترا در زنان دید
  • 1 روز قبل
  • 2019-03-21 09:00:02
  • سیستم دفاعی بدن ما در مقابله با ایدز چه میکنند

   اغلب مریضیهایی که ما بدان مبتلا میشویم مریضیهای عفونی هستند.در صورت بروز نشانه ها مریضی می فهمیم که مهاجم به سلول حمله کرده آنرا تضعیف نموده و درانتها منجر به مرگ سلول گشته است.بعضی ازاین مهاجمان باکتریها هستند که سبب مریضیهایی چون سل و تیفوئید میگردند، بعضی
  • 3 روز قبل
  • 2019-03-19 21:00:02
  • چرا کودکان شروع به جویدن ناخن میکنند

   ناخن جویدن یکی از عادت های بد شمرده می شود و بیشتر پدرومادر از بروز این موضوع در بچه شان ناآسان هستند. اما امروز در این قسمت از شیثار می خواهیم به جنبه دیگری از جویدن ناخن توسط بچه ها بپردازیم. با ما همراه باشید تا درباره خاصیت ها ناخن جویدن بچه ها زیادتر بدانید
  • 5 روز قبل
  • 2019-03-17 21:00:03
  • برنجی که می ماند چه تغییراتی میکند و چرا نباید برنج مانده را خورد

   یکی از علت ها باارزش مسمومیت های خوراکی میل کردن خوراکی های شب مانده است که به علت مناسب گرم نکردن و وجود باکتری هایی در آن سبب بروز مسمومیت های خوراکی می شود. در دنباله می خواهیم درباره پیامد میل کردن برنج مانده با شما صحبت کنیم. با شیثار همراه باشید
  • 5 روز قبل
  • 2019-03-17 09:00:01
  • استرس در زنان همراه بااین بیماری هاست

   دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که استرس فاکتور خیلیی از مریضی ها است. امروز در شیثار می خواهیم درباره مسائل استرس در خانم ها و مریضی هایی که امکان پذیر است ایجاد کند و یا سبب بیشتر شدن این مریضی شود صحبت کنیم
  • 6 روز قبل
  • 2019-03-16 09:00:02
  • با ماسک زردچوبه پوست صورتتون رو متفاوت کنید و زیباتر باشید

   زردچوبه افزون بر خصوصیات غذا بیشماری که برای جسم به ویژه کبد دارد دارای خصوصیات بیشماری برای پوست و زیبایی می باشد. امروز در شیثار می خواهیم درباره خاصیت ها زردچوبه برای زیبایی پوست زیادتر توضیح دهیم. با ما همراه باشید
  • 7 روز قبل
  • 2019-03-15 21:00:03
  • روغن فندق چه تاثیراتی بر روی زیبایی شما دارد

   مصرف روغن های طبیعی و گیاهی برای پوست به علت بی آسیب بودن آنان خیلی پیشنهاد می شود. امروز در شیثار می خواهیم درباره خاصیت ها روغن فندق برای زیبایی پوست و موی شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید
  • 1 هفته قبل
  • 2019-03-14 09:00:02
  • چجوری اسهال ناشی از آنتی بیوتیک رو کنترل کنیم

   استفاده آنتی بیوتیک ها گاهی در مردم متفاوت پیامد گوناگونی را نشان می دهد. اسهال یکی از پیامدهای است که انسان ها پس از استفاده آنتی بیوتیک ها امکان پذیر است به آن گرفتار شوند. داروهای آنتی بیوتیک گونهی از داروهای مورد مصرف برای معالجه کردن عفونت های باکتریایی هستند. آنتی بیوتیک
  • 1 هفته قبل
  • 2019-03-13 21:00:03
  • خاصیت های گوشت شترمرغ که خبر نداشتید

   گوشت شترمرغ از دسته گوشت های قرمز به شما می آید و خصوصیات خیلی بیشتری برای تندرستی دارد. گوشت شترمرغ طبعی گرم و خشک دارد به همین علت آسیبهای گوشت گاو و گوسفند را نیز ندارد. امروز در شیثار می خواهیم درباره خصوصیات گوشت شتر مرغ با شما صحبت کنیم
  • 1 هفته قبل
  • 2019-03-12 21:00:02
  • مراحل نهایی بیماری ایدز چیست

   به زمانیکه شخص آلوده به HIV به مرحله نهایی یعنی مریضی ایدز برسد آن زمانیست که تعداد سلولهای دفاعی اوکم شدن یافته است تا جایی که ارگانیسم شخص توانایی جنگیدن با فاکتور های مریضی زا را نداشته باشد.از این پس عفونتهای مجال طلبپرورش یافته که میتوانند سبب دردهای جانکاهی باشند.اغلب
  • 20 ماه قبل
  • 2017-07-12 00:00:00
  • دلیل سیخ شدن موی سر

   14همواره برای همه ما پیشاومده که موی سرمون سیخ بشه یا این احساس رو داشته باشیم امروز نگاهی انداختیم به دلیل سیخ شدن موی سر
  • 54 ماه قبل
  • 2014-08-31 00:00:00
  • داستانک - قضاوت گربه

   14قضاوت گربه تعدادی پرنده وحشی در دامنه یک کوهستان زندگی میکردند.یک کلاغ بالای درختی نزدیک پرندگان دیگر برای خودش لانه ساخته بود.یک کبک شاهی هم آنجا لانه ای داشت.یک روز کبک،تک و تنها به بیابان رفت ولی برنگشت....
  • 55 ماه قبل
  • 2014-08-15 00:00:00
  • طرز پخت کیک گردویی

   14موادلازم: پودر شکر 1ونیم پیمانه-تخم مرغ3عدد-شیر 1پیمانه-ماست نصف پیمانه...
  • 58 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • چگونگی پیشگیری از سرطان و سکته

   14تحقیقات گسترده ای که درکانادا در سال ۲۰۱۳ انجام شده نشان داده است که بدن افرادی که گوشت قرمز مصرف نمی کنند نسبت به افرادی که زیاد گوشت قرمز می خورند دارای توده چربی کمتری بوده و احتمال چاقی در این افراد به میزان قابل توجهی کمتر است ( ۴/۹ درصد در مقابل ۳/۳۳ درصد ). علاوه بر این، یاف
  • 46 ماه قبل
  • 2015-05-17 00:00:00
  • 14 ماده‌ی غذایی با کمترین میزان آلودگی به سموم

   14محصولات کشاورزی حاوی سموم و آفت‌کش‌هایی هستند که متأسفانه برای سلامتی ما مضر ارزیابی می‌شوند. این سموم در میوه‌ها و سبزیجات باقی‌ مانده و با مصرف آن‌ها وارد بدن می‌شوند. البته منظورمان این نیست که شما را از مصرف میوه و سبزیجات منع کنیم. اما می‌خواهیم در خصوص میوه و سبزیجا
  • 46 ماه قبل
  • 2015-05-08 00:00:00
  • همه چیز درباره روی و منابع آن

   14روی یکی از مواد مفید است که تاثیرمهمی در کارکرد بدن دارد. باید بدانید که اگر این ماده مفید در بدن کم شود باعث بوجود آمدن مشکلاتی مثل خستگی، چین‌وچروک پوستی، بیماری‌ها، مشکلات پروستات، ریزش مو، اختلالات نعوظی در آقایان و غیره می‌شود. در این مطلب شما را با 6 منبع غذایی این عن
  • 45 ماه قبل
  • 2015-06-01 00:00:00
  • فواید بی نظیر نوشیدن آب گوجه ‌فرنگی

   14آیا می‌دانید که نوشیدن یک لیوان آب گوجه‌ فرنگی تأثیر زیادی در ارتقای سلامتی دارد. چون با این نوشیدنی میزان زیادی ویتامین و مواد معدنی قوی نصیبتان می‌شود که انرژی و قدرت کافی را برای شروع یک روز بانشاط به شما هدیه می‌دهد.
  • 29 ماه قبل
  • 2016-10-21 00:00:00
  • متفاوت متفاوت: اصول غذا بچهان زیر یک سال!

   14مراقب باشید از دادن برخی خوردنی ها به کودکان زیر یک سال پرهیز کنید خوراکی های مختلفی می توانیم به کودکمان بدهیم اما در مصرف برخی از آن ها باید دقت لازم را به خرج دهیم چون می توانند عاملی برای ایجاد حساسیت و یا بروز مشکلات روده ای و معده ای در فرزندمان شوند موادغذایی مانند شیر گا
  • 38 ماه قبل
  • 2016-01-12 00:00:00
  • همه ی عوامل پنهان چاقی (قسمت چهارم)

   14در قسمت های اول، دوم و سوم این مطلب به تعداد زیادی از عوامل پنهان چاقی اشاره شد. در این قسمت که بخش پایانی این مطلب هم می باشد دیگر عوامل و همچنین توصیه هایی برای برخورد با اضافه وزن بدون دلیل آورده شده است، با ما همراه باشید...
  • 35 ماه قبل
  • 2016-04-12 00:00:00
  • خلاصه ای از غذا هایی اثربخش برای کم شدن وزن!

   بهتر است به کم کردن وزنتان اهمیت بیشتری دهید و مانع بالارفتن آن شوید توصیه می کنیم با خوراکی هایی موثر در این زمینه آشنا شوید این امر برای سلامتی شما نقش موثری ایفا میکند.
  • 35 ماه قبل
  • 2016-04-11 00:00:00
  • خلاصه ای از پیشنهاد هایی برای کباب خورهای حرفه ای!

   به شما توصیه می‌کنیم اگر هوس کباب خوردن دارید در یکی از همین روزهای مفرح بهاری به دل طبیعت بزنید و با رعایت نکات ایمنی در مکان‌های تفریحی که مجهز به منقل و سایر سور و سات کباب‌پزی است با توجه به توصیه‌های زیر خودتان کباب بپزید.
عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید