هوالرزاق


از نگاه سلامت ارزش استفاده تهیه خوراکی ی خانگی و قدیمی!

تهیه خوراکی ی خانگی برای اعضای خانواده از اولویت بالایی برخوردار است و مناسبتر است مردم شاغل از استفاده فست فودها و خوراکی های حاضری پرهیز کنند چون در موادخوراکی خانگی ادویه ها و افزودنی های سالم وجود دارد که قادراست فایده های معالجه ای بسیاری به همراه داشته باشد سعی نمایید از میان نوبت های خانگی نیز مصرف ببرید جانشین کردن غذا های سالم و میوه و سبزیجات در منوی خوراکی به نفع تندرستی تان تمام خواهد شد .

خوراکی های قدیمی و خانگی

منوهای متفاوت خوراکی، از بین رفتن مرزهای اطلاعاتی بین ملت ها ، تگونه طلبی ما انسان ها و… سبب شده است تمایل نمایان کنیم تا از خوراکی های کشورهای دیگر هم مصرف کنیم اما آیا این روش خوب است؟


می توانیم از مواد خوراکی یا روش ای که به عنوان مثال در کشور اسپانیا ، آمریکا یا کشورهای شرق آسیا برای پخت خوراکی مصرف می شود، به مقدار بسیار مصرف کنیم؟پزشک سید سعید اسماعیلی دکتر وپژوهشگر طب اسلامی می گوید: در جواب به این سوال بایست به چند مطلب توجه کرد.

این که بر اساس حکمت خداوند مواد خوراکی مورد احتیاج اجتماع مردم هر منطقه در همان محل جغرافیایی رویش نمایان می کند و مردم با استفاده همان مواد خوراکی محلی می توانند احتیاج خود را رفع کنند. از دید طب قدیمی با توجه به آب وهوای متفاوت، گیاهان مختلفی می روید به عنوان مثال در یک منطقه برنج ودر جایی دیگر گندم و در منطقه ای جو رویش نمایان می کند. در مورد میوه ها نیز چنین تگونهی به چشم می خورد. در جایی رویش خرما ودر جایی دیگر میوه ای دیگر یافت می شود؛ به طور متداول گیاهان با توجه به مواد غذایی خاک منطقه ، احتیاجهای جسم شخص را تامین می کند.


موضوع دیگر عادت مردم است . یعنی با استفاده مواد خوراکی منطقه محل زیست، جسم ما به این مواد عادت نمایان می کند ونسبت به این مواد واکنش منفی نشان نمی دهد. اگر این قاعده طبیعی را به هم بزنیم و مواد خوراکی از مناطق متفاوت را به رژیم خوراکی مان منتقل کنیم طوری که قوت غالب مردم تغییر نمایان کند، گرفتار مسئله می شویم( برای مثال بروز حساسیت که امروزه زیاد نظره می شود ). به عنوان نمونه اگر ما در شمال کشور به همان مقدار مردمی که در جنوب خرما استفاده می کنند از این میوه مصرف کنیم، گرفتار مسئله می شویم اما میزان کم و هر از گاهی آن مسئلهی ایجاد نمی کند، چون جسم ما به میزان بسیار این ماده عادت ندارد.

فضولات دراثر این مواد خوراکی به راحتی از جسم خارج نمی شود و مسائل مختلفی ایجاد می کند از جمله خارش پوست ، بثورات پوستی و… . یا استفاده کم ادویه که بومی منطقه زندگی ما نیست. به عنوان مثال زنجبیل مسئلهی ایجاد نمی کند اما استفاده بسیار آن واکنش های حساسیت زا ایجاد می کند. در معالجه با گیاهان هم بایست به همین مطلب توجه کرد چنان که پیشنهاد شده است مریضی هایتان را با گیاهان منطقه خودتان معالجه نمایید.


به طورمتداول برخی از مریضی ها در برخی از مناطق زیادتر نظره می شود وداروی مریضی هم در گیاهان دارویی منطقه موجود است واحتیاجی به استفاده دارو از منطقه دیگر نیست. دو موضوع مواد خوراکی و دارویی در سیاست های کلان مورد توجه قرار می گیرد والبته بایست گفت که استثناهای بی‌شماری دارد .


در این زمینه می توان به دارویی ذکر کرد که از هند آودسته می شود ودر کشور ما موردمصرف قرار می گیرد یا بالعکس. این موضوع در زمینه استقلال اقتصادی هر کشور بایست مورد توجه قرار بگیرد. اگر مردم هر منطقه از مواد خوراکی همان جا مصرف کنند وپیشرفت آن را پیگیری کنند، در زمینه استقلال اقتصادی قدم بزرگی برداشته می شود وحائز ارزش است اما در موارد استثنا امکان پذیر است از مواد خوراکی وداروهای مناطق دیگر هم مصرف کنیم ودر زمینه صادرات مواد خوراکی وگیاهان دارویی فعالیت داشته باشیم.


ما با رژیم خوراکی منطقه خودمان سازگار شده ایم وتغییر دادن آن حتما مسئله ایجاد می کند. امکان پذیر است شخصی به کشوری سفر کدسته باشد واز خوراکی در منوی رستورانی خوشش آمده باشد، استفاده هرازگاهی این خوراکی ها مسئلهی ایجاد نمی کند اما نبایستهر روز وبه صورت مرتب از آن مصرف کرد .به عنوان مثال در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکایی گوشت گاو بسیار استفاده می شود. در حالی که به ما پیشنهاد شده است از گوشت گوسفند مصرف کنیم.یا در کشورهای آسیای جنوب شرقی وهند از ادویه بسیار مصرف می کنند که اگر مردم کشور ما از این ادویه ها بسیار مصرف کنند گرفتار مسائلی از عصبی گرفته تا پوستی می شوند .درنتیجه بایست قاعده کلی را رعایت کرد. قوت غالب ما خوراکی هایی است که به طور قدیمی مصرف کدسته ایم و به هم زدن آن برایمان مسائل متعددی ایجاد می کند.
 
روزنامه خراسان


برچسب های
از نگاه سلامت ارزش استفاده تهیه خوراکی ی خانگی و قدیمی!

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :
کل بازدید : 700
تعداد بازدید ماه جاری : 700
تعداد بازدید در هفته جاری : 1
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به از نگاه سلامت ارزش استفاده تهیه خوراکی ی خانگی و قدیمی! داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به از نگاه سلامت ارزش استفاده تهیه خوراکی ی خانگی و قدیمی!


مطالب مرتبط با از نگاه سلامت ارزش استفاده تهیه خوراکی ی خانگی و قدیمی!