هوالرزاق


از سلامتی میوه ای برای مریضان مبتلا به سرطان!

آمیگدالین به عنوان یک فاکتور ضد سرطان شناخته شده و به زیاد شدن تاثیر داروهای ضد سرطان هم یاری می‌کند. آمیگدالین به ویژه در سرطان‌های پروستات، ریه،‌ روده بزرگ و رکتوم تاثیر دارد.

مریضان مبتلا به سرطان

مریم عامری‌خواه دانشجوی متخصصی علوم غذا؛ پزشک آریو موحدی پزشکای تخصصی غذا بالینی:  جسم انسان از میلیونها میلیون سلول تشکیل شده است که در کنار هم، بافت‌هایی نظیر ماهیچه‌ها، استخوان و پوست را می‌سازند.اغلب سلول‌های طبیعی جسم در جواب به برانگیختناتی که از داخل و خارج جسم به آنان وارد می‌شود،پرورش و تولید مثل می‌کنند و در نهایت طی یک فرآیند طبیعی می‌میرند.


اگر این فرآیند در مسیر تعادل و صحیح خود باشد، جسم سالم می‌ماند و عملکرد طبیعی خود را حفظ می‌کند، اما هرنوع تغییری در این روند سبب بروز مریضیهای متفاوت از جمله سرطان می‌گردد.اگرچه هنوز علت قطعی بروز این حالت نمایان نشده است و همچنان هاله‌ای از ابهام بر واقعیت سرطان کشیده شده است لیکن جهش‌های ژنتیکی و تغییرات ساختاری مولکولی داخل سلول از موارد مورد اتفاق زیادتر دانشمندان است.


این تغیرات ژنتیکی در یک سلول طبیعی امکان پذیر است بدون هیچ علت واضحی ایجاد شده و یک سلول را سرطانی نماید، ولی در اغلب موارد، تبدیل در تاثیر مواجهه مکرر با مواد سرطان زا نظیر الکل و دخانیات صورت می‌گیرد.شکل ظاهری و عملکرد سلول‌های سرطانی با سلول‌های طبیعی مختلف است که همین امر سبب تغییر رفتاری سلول و ساز و کارهای فیزیولوژیک آن می‌گردد.


مجموعه‌ای از سلول های سرطانی در کنار هم یک تومور سرطانی را ایجاد می‌کنند که همواره مرحله‌ای است که امکان پذیر است پس از سال ها دچار به سرطان مشاهده شود یا در برخی موارد شتابپرورش تومور به قدری باشد که در اندک وقتی رخ نماید.
 
گاهی تومورها خوش خیم بوده وپرورش نمی‌کنند ولی در صورتی که سلول‌های تومورپرورش کنند و تقسیم شوند و سلول‌های طبیعی اطراف خود را از بین ببرند و به نقاط دیگر جسم نیز هجوم بیاورند، تومور بدخیم محسوب می‌شود. هرچه تومورهاپرورش کنند و بزرگتر شوند، جلوی رسیدن مواد خوراکی و اکسیژن را به سلول‌های سالم می‌گیرند و با پیشرفت سرطان، سلول‌های سالم می‌میرند و عملکرد و تندرستی مریض از بین می‌رود.


اگر جلوی این فرایند گرفته نشود، سرطان به مرگ مریض می‌انجامد. سرطان یک مریضی جدی است که در تندرستی جسم و روان شخص تأثیر دارد. بر اساس تازه‌ترین نتایج برنامه ثبت سرطان در کشور، سرطان سومین دلیل مرگ در کشور است و ۵۲ درصد در آقایان و ۴۸ درصد در خانم ها نظره می‌شود.


سرطان سالانه بیش از ۴۰۰۰۰ مرگ را در ایران رقم می زند. طبق آمارهای جهانی تعداد مریضان سرطانی از ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۰۵ با ۵۵ درصدپرورش به تعداد ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید.دید به ارزش معالجه این مریضی فرضیه‌های متفاوت و شیوه های معالجه ای متعدد در طی قرون مورد مصرف قرار گرفته است که کم و بیش بر روند پیشرفت این مریضی اثربخش بوده‌اند اما همچنان معالجه قطعی این مریضی دور از دسترس است.


شاید بتوان از میان انبوهی از راهکارها جهت معالجه و یا جلوگیری از سرطان، بازگشت به آغوش طبیعت را به عنوان راهکاری مکمل و مطلوب در میان دیگر شیوه‌ها پیشنهاد کرد. این ظن و گمان از آنجا می‌باشد که در بین جوامع متفاوت، تعدادی از جوامع وجود دارند که عاری از سرطان می‌باشند و حتی اسم سرطان را هم نشنیده‌اند.


پزشک کربس طی تحقیق‌هایی که انجام داد متوجه شد که قبایل بومی امریکا، مسئلهی مثل سرطان را ندارند. بدیهی است که این بایست علتی داشته باشد.داده‌های یونسکو نیز نشان می‌دهد که قبیله هونزا تنها بخش عاری از سرطان درسراسر جهان می‌باشد. قبیله هونزا مردمی هستند که در یک رشته کوه در مرز چین، هند و افغانستان زندگی می‌کنند.مطالعاتی که بر روی این قبایل صورت گرفت نشان داد که زیادی از مردم آن ها تا ۱۰۰ سالگی زندگی می‌کنند. یافته‌ها نشان داده‌اند که آنان در رژیم خوراکی خود محصولات بی‌شمار زردالو را در نور خشک کدسته و به طور گستدسته استفاده می‌کنند.


در واقع زردآلو اولین منشا ثروت هونزا محسوب می‌شود و مقدار ثروت آنان برحسب تعداد درختان زردآلوی هر شخص می‌باشد. و در این قبایل از مغز آن به عنوان میان نوبت‌ی عصر مصرف می‌کنند.تحقیق زیادتر بر روی زردآلو و مغز آن نشان داد که این گیاه دارای ماده‌ای به نام آمیگدالین می‌باشد. آمیگدالین ترکیبی گیاهی است که شامل قند می‌باشد و تولید سیانور می‌کند.
این محصول طبیعی به طور گستدسته در دانه‌ی میوه‌ها مثل زردآلو، هلو، و… وجود دارد.
 
در سال‌های اخیر و طبق مطالعات انجام شده، نظره شده که ترکیب فوق قادراست در بهبود و کنترل سرطان اثر داشته باشد.این ماده برای اولین بار در سال ۱۸۳۰ جداسازی شد و به عنوان یک فاکتور ضد سرطان در روسیه در اوایل سال ۱۸۴۵ مورد مصرف قرار گرفت.فرم سنتتیک آمیگدالین، لاتریل ندلگرمیه شده که بیان می‌شود چنانچه با داروهای شیمیایی ضد سرطان ترکیب شود، دارای تاثیرات هم‌افزایی مثبت در روند بهبود سرطان می‌باشد.این ماده که گاه در میان ویتامین‌ها و خانواده گروه ب طبقه‌بندی می‌شود و زیادی از نام مستعار ویتامین B۱۷  و یا Laetril برای آن مصرف می‌کنند.


در بعضی تحقیقات خصوصیات ضدسرطانی برای آن برشمدسته‌اند. فرمول شیمیایی آمیگدالین به صورت C۲۰H۲۷NO۱۱ می‌باشد و وزن مولکولی آن ۴۵۷/۴۲ است.از عملکدستهای ضد سرطانی آن می‌توان به تجزیه مواد سرطان‌زا در بدن، مسدود کردن منابع غذا سلول‌های تومور و مهارپرورش سلول‌های سرطانی ذکر کرد.این ماده به ویژه در سرطان‌های پروستات، ریه، روده بزرگ و رکتوم مورد توجه قرار گرفته است.آمیگدالین به خودی خود یک ترکیب غیر سمی است و این محصولات حاصل از تجزیه‌ی آمیگدالین می‌باشند که سمی تلقی شده و همین امر در بهبود روند سرطان قادراست مؤثر باشد.


آمیگدالین قادراست به HCN و بنزالدئید تجزیه شود که HCN یک ترکیب ضد تومور است و بنزالدئید نیز قادراست عمل ضد درد را القا کند. درنتیجه از این ترکیب می‌توان برای بهبود سرطان و کم شدن ددستهای دراثر آن مصرف کرد.و اما در رابطه با سازوکار آن بایست ذکر کرد که، زمانی که آمیگدالین وارد جسم می‌شود، توسط آنزیم بتا گلوکوزیداز به هیدروژن سیانید و بنزآلدئید تجزیه می‌شود که این دو ماده سبب نابودی سلول‌های سرطانی می‌شوند.هر چند که احتمال آن ناچیز است اما اگر هیدروژن سیانید وارد سلول‌ های سالم شود، تحت آنزیم رودانس، ترکیبی به نام تیوسیانات را به وجود می‌آورد که توسط کبد متابولیزه می‌شود.


در واقع اثر اصلی را آنزیم بتاگلوکوزیداز دارا می‌باشد. این مطلب حائز ارزش است که لاتریل در سرطان‌های ریه، روده، رکتوم، پروستات اثر اثربخشتری داشته است.در تحقیق‌های انجام شده بر روی مریضان سرطانی، بعضی از مریضان سرطانی جواب کامل نشان داده و تمام نشانه ها و علامت‌های سرطان ایشان از بین رفت، در حالی که در بعضی دیگر با کم شدن سایز تومور همراه بوده است.با وجود این مطالعات جهت نتیجه‌گیری نهایی و دید قطعی همچنان احتیاج به تحقیق‌های زیادتر بر مریضان سرطانی در گونه های و درجات متفاوت سرطان می‌باشیم تا ضمن تایید تاثیرقسمتی آمیگدالین سازوکار نهایی آن را شناسایی نماییم.

پزشک سلام


برچسب های
از سلامتی میوه ای برای مریضان مبتلا به سرطان!

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :
کل بازدید : 1,085
تعداد بازدید ماه جاری : 1,085
تعداد بازدید در هفته جاری : 10
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به از سلامتی میوه ای برای مریضان مبتلا به سرطان! داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به از سلامتی میوه ای برای مریضان مبتلا به سرطان!


مطالب مرتبط با از سلامتی میوه ای برای مریضان مبتلا به سرطان!