زندگی در کنار برکت حضور بزرگترها

هوالرزاق
ads


زندگی در کنار برکت حضور بزرگترها

زندگی در کنار برکت حضور بزرگترها

در دنیای سخت و پر مشغله امروز کمتر میبینیم که خانواده هایی هنوز با بزرگترها خانواده زندگی کنند و این نعمت زندگی با حضور بزرگتر ها و برکت حضور اون ها ها رو به سادگی از دست میدهند

«خسته و افسرده، ازکار افتاده، وابسته درست مانند بچه‌ها و...» مواجه شدن با این عبارات بیرحمانه، آن هم بعد از سال‌ها زندگی توأم با کار و فعالیت و سربلندی، کافی می باشد که انسان را در سالمندی از پا درآورده، به انزوا کشانده و او را بشدت آسیب‌پذیر کند، به گونه‌ای که براحتی مستعد بیمارهای روحی و جسمی عمیقی شود. نداشتن حمایت فرهنگی و پشتوانه اقتصادی، بخصوص برایخانم ها سالمند، می‌تواند به احساس فقری چند جانبه منجر شده که این خود بر مشکلات دوران پیری دامن می‌زند.

 شاید این درست باشد که بسیاری از سالمندان به تنهایی از عهده کارهای روزمره‌شان برنیایند و برای امور عادی هم نیازمند کمک گرفتن از دیگران باشند، ولی این به معنای پایان حیات آنها نیست. آنچه به آنها جان مضاعف می‌دهد ارتباط مؤثر با دیگران، فعالیت اجتماعی و رضایت آنان از حضور در جمع است، به این ترتیب در شرایط عاطفی و سلامت بهینه‌ای قرار خواهند گرفت.

واقعیت این می باشد که جمعیت پیر جزء جدایی‌ناپذیر و درصد قابل توجهی از جامعه است، پس بهتر می باشد به جای این که سعی کنیم بر آن چشم ببندیم، از خودمان سؤال کنیم که زیستن در کدام فضا بهتر است: «جامعه‌ای که در آن سالمندان غروب زندگی خود را به زوال تعبیر می‌کنند یا جامعه‌ای که همین قشر در آن با ابزار نشاط، امید، تدبیر و تجربه خود حامی نسل جوان‌تر هستند؟» فراتر از اینها اگر هوشمندانه و سپاسگزارانه بیندیشیم، نقشی طلایی برای آنها در زندگی جدیدشان خواهیم یافت.

به همین دلیل لازم می باشد که در فرهنگ‌مان تجدید نظر کنیم. به فرزندانمان از همان دوران کودکی بیاموزیم که به سالمندان به دید گنجینه‌هایی رهنما نگاه کنند. آنها چیزهایی را دیده و شنیده‌اند که هنوز فرصت تجربه‌اش برای جوان‌ترها رخ نداده است.

انسان شناسی به نام مارگارت مید، بر این باور می باشد که «برقراری ارتباط بین نسل‌ها لازمه سلامت روان و ثبات نسل است». پس لازم می باشد هر چه زودتر دست به کار شده و حلقه ارتباطی بین نوه‌ها و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها را مستحکم کنیم. حقیقت این می باشد که کودکان به سالمندان و سالمندان به کودکان احتیاج دارند.

1ـ فرزندان در کنار پدربزرگ و مادر بزرگ‌های خود، درک بهتری از هویت و ریشه‌های خود دارند و با این ایده که ادامه‌دهنده یک نسل هستند، احساس ارزشمند بودن می‌کنند.

2 ـ عزت نفس فرزندان، مهارت‌های عاطفی و اجتماعی آنها (مانند توانایی مقاومت در برابر فشارهای زندگی) ارتقا یافته و حتی می‌توانند در مدرسه نمرات بهتری کسب کنند. این یک واقعیت می باشد که کودکان به حضور و تأثیر بزرگ‌ترها در زندگیشان نیاز دارند.

3ـ این رابطه احساس خاص بودن به فرزندان می‌دهد، چرا که زمان گذراندن با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها برایشان خاص و ویژه است. یکی از عوامل لذت بردن از این رابطه، بذل محبت بی‌قید و شرط سالمندان است، این گونه کودکان مجبور نیستند که خود واقعی‌شان را پشت باید‌ها و نبایدهای والدانه کنترل کنند، بلکه حقیقت خود را در فضایی امن بروز می‌دهند.

4 ـ حضور پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می‌تواند تا حدودی خلأ ناشی از بی‌توجهی والدینی که به دلیل کار و مسائل دیگر به اندازه کافی برای بچه‌هایشان زمان نمی‌گذارند را پر کند. به طور نمونه کودکی از تجربه خوشایند خرید با مادر بزرگ خود این‌گونه تعریف می‌کند «هر زمان که با مادرم برای خرید بیرون می‌ریم، همیشه عجله داره و می‌گه زود باش ولی زمان ی با مادربزرگم هستم، او همیشه به اندازه کافی زمان داره و به من فرصت می‌ده تا هر چه دلم می‌خواد چیزهایی که دوست دارم رو نگاه کنم.»

5 ـ فرزندان کسانی را دارند که با آنها حرف بزند و به آنها اعتماد کنند. ممکن می باشد آنها ترجیح بدهند مسائلی را برای والدین خود بازگو نکنند، ولی غالباً نسبت به پدربزرگ و مادربزرگ خود چنین حساسیتی ندارند و این به سالمندان قدرت می‌دهد تا بتوانند در حل مشکلی که نوه​شان را درگیر کرده است، مؤثر و سودمند واقع شوند. کودکی در این باره می‌گوید: «مادر بزرگم، منو درک می‌کنه!»

6 ـ سالمندان می‌توانند معلمان ِ بسیار صبور و مؤثری باشند که با بروز علایق، مهارت‌ها و سرگرمی‌های دوران جوانی خودشان، ایده‌ها و فعالیت‌های تازه‌ای را به بچه‌ها معرفی کنند. از بازی‌های سنتی و ساده زمان ‌های گذشته گرفته تا داستان‌ها و قصه‌ها یا حتی واژه‌ها و تکیه‌کلام‌های پر معنی که استعمال آنها بتدریج در میان ما کمرنگ شده است. چیزهایی که کودکان از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایشان می‌آموزند می‌تواند عمق و دوام بیشتری نسبت به تعالیم دیگران در آنها داشته باشد.

فوایدی که نصیب پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می‌شود

1 ـ‌ سالمندان در نقش ِ جدیدی که در زندگی خود ایفا می‌کنند، آزادی لذت‌بخشی را تجربه خواهند کرد. آنها فشار دوران پدری یا مادری خود را احساس نمی‌کنند؛ به این ترتیب بسیاری از بهره‌مندی‌های آن دوران را نصیب خود می‌کنند بدون این که مدام به اشکال‌تراشی نوه‌هایشان بپردازند.

2 ـ بسیاری از مردم، پدربزرگی یا مادربزرگی را با عنوان فرصتی دوباره می‌بینند که حالا می‌توانند خلأهای رابطه پدر یا مادر ـ فرزندی خود را پر کرده و بسیاری از خطاهای گذشته را جبران کنند. این بار نوه‌ها فرصت‌های دوباره هستند.

3 ـ‌ آمارها نشان می‌دهد که سالمندان فعال و مؤثر، بسیار کمتر به افسردگی مبتلا شده و سطح رضایت در آنها بالاتر از دیگر سالمندان است. آنها زندگی شادتری را تجربه می‌کنند و نسبت به آینده نیز امیدوارتر خواهند بود.

4 ـ پدربزرگ‌ها، مادربزرگ‌ها و نوه‌هایشان می‌توانند نقش معلم و دانش‌آموز را برای همدیگر داشته باشند و جالب این می باشد که اینجا همیشه بزرگ‌تر‌ها معلم نیستند، بسیاری اوقات این بچه‌ها هستند که به آنها چیز‌های جدید یاد می‌دهند. تصور نمایید، کودکی را که سعی می‌کند با آموزش نحوه اس‌ام‌اس دادن یا استفاده از قرآن یا مفاتیح موجود در موبایل یا حتی معرفی دنیای وسیع و شگرف اینترنت، فواید استفاده از تکنولوژی را به پدربزرگ یا مادربزرگش نشان دهد. نوه‌ها این فرصت را به پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می‌دهند که دنیا را با نگرشی تازه و از دید یک کودک ببینند.

5 ـ‌ همان طور که کودک با حضور پدربزرگ و مادربزرگش به ریشه‌های خود برمی گردد، سالمندان نیز با حضور نوه‌های خود این فرصت را می‌یابند که به واسطه نوه‌های خود میراثی گرانبها برای نسل آینده به جا بگذارند و به این ترتیب به اشتیاق خود نسبت به ابدی و جاویدان بودن ـ که ذاتا در انسان وجود دارد ـ پاسخ می‌دهند.

و اما منافعی که عاید والدین می‌شود

امروزه بسیاری از والدین تحت فشار هستند. شانه یک پدر یا مادربزرگ مهربان و حمایتگر، می‌تواند جای امنی باشد برای تکیه دادن، صحبت کردن و آرام گرفتن. همچنین حضور آنها، این اطمینان خاطر را به والدین می‌دهد که بزرگ‌ترهای دیگری هستند که کودکانشان را دوست داشته و مراقب آنها باشند. پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، می‌توانند سهمی از فشارهایی را که والدین تحمل می‌کنند برطرف کنند. آنها می‌توانند در خانواده‌‌های مدرن امروزه نقش یک شبکه مستحکم را بازی کنند.


زندگی در کنار برکت حضور بزرگترها

برچسب های
زندگی در کنار برکت حضور بزرگترها - - - - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :1393/05/14-48 ماه قبل
کل بازدید : 1,961
تعداد بازدید ماه جاری : 1,514
تعداد بازدید در هفته جاری : 1
تعداد علاقه مندی ها : 0
تعداد 0رای به زندگی در کنار برکت حضور بزرگترها داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به زندگی در کنار برکت حضور بزرگترها


مطالب مرتبط با زندگی در کنار برکت حضور بزرگترها

روش پاک کردن لک های چرب آشپزخانه روش پاک کردن لک های چرب آشپزخانه
برای یک خانم خانه دار اونم از نوع فوق العاده مرتب و تر وتمیزش همیشه مهم که لکه ای جایی نمونه و همه چیز و همه جای خونه مخصوصا آشپز خونه عاری از هر نوع لکه ای باشه. اما پاک کردن هر لکه ای ساده نیست مخصوصا لکه های چربی که خب در آشپز خانه به وفور یافت میشوند چگونه رایحه عطر رو ماندگارتر کنیم چگونه رایحه عطر رو ماندگارتر کنیم
اگر شما هم مثل من عاشق خرید عطر و استفاده از اون هستید و با این مسئله مشکل دارید که عطرهایی که استفاده میکنید و خریداری میکنید اون قدری که دوست دارین ماندگار نیست و با تغییر برند و کیفیت عطر هم باز این مشکل در جای خودش پابرجاست و به دنبال حل این مشکلین؟ روش تهیه کاچی چهار مغز روش تهیه کاچی چهار مغز
با سلام مجدد خدمت شما دوستان و همراهان همیشگی ما امروز بعد از مدتی تاخیر دستور تهیه کاچی 4 مغز روبراتون داریم در روزهای گذشته دستور تهیه کاچی رو براتون قرارداده بودیم و کاچی معمولی رو براتون توضیح دادیه بودیم که چگونه تهیه میشه و قبل از اونم از خاصیت کاچی و مزایایی که برای شما دوستان داره براتون گفته بودیم و پست هایی رو با این عنوان براتون مطرح کرده بودیم که میتونین از اونا استفاده بکنید با روابط بهتر زندگی خود را شادتر کنید! با روابط بهتر زندگی خود را شادتر کنید!
چنانچه مهم ترین روابط زندگی تان را بپرورانید خودتان شادتر و قوی تر خواهید بود می خواهید نزد دوستان محبوب باشید! می خواهید نزد دوستان محبوب باشید!
نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن، یکی از اصلی ترین نیازهای روانی هر انسانی است‎ با کودک لوس و خودرای اینگونه برخورد کنید. با کودک لوس و خودرای اینگونه برخورد کنید.
بچه هاي لوس مدام بهانه مي گيرندو از هيچ چيز راضي نيستند من همینم که هستم، خطرناک ترین جمله دنیاست؟ من همینم که هستم، خطرناک ترین جمله دنیاست؟
شاید فکر می کنید در بهترین جای دنیا قرار دارید و آنچه دارید، کافی است و دیگر نیازی به تلاش بیشتر ندارید. هر زمانی که برچسب بهترین یا کافی ست را بر خود بزنید، همان لحظه سیر نزولی رشد تان آغاز می شود. میوه هایی که نمی گذارند بدنتان کم آب شود! میوه هایی که نمی گذارند بدنتان کم آب شود!
شما باید روزی 8 لیوان آب بنوشید، اما چطوری؟ چه مواد غذایی و میوه هایی بدنتان را در مقابل کم آب شدن حفظ می کند و بهتر آب بدن شما را تامین می کند. در این مطلب به شما می گوییم که چگونه میزان آب مورد نیازتان را از طریق مصرف برخی مواد غذایی و میوه ها تامین کنید. آشنایی با نکاتی مهم درباره میان وعده ها! آشنایی با نکاتی مهم درباره میان وعده ها!
بعضی اوقات ما درباره مصرف میان وعده ها زیاده روی می کنیم. بی حوصلگی، تشنگی، هوس کردن، افسردگی و عدم ورزش از جمله عواملی هستند که باعث می شوند به سراغ تنقلات ناسالم برویم. فواید و روش هایی برای سحرخیز بودن فواید و روش هایی برای سحرخیز بودن
سحرخیزی فواید بسیاری در بر دارد‎
طرز پخت کله جوش طرز پخت کله جوش
مواد لازم: روغن 100گرم کشمش به دلخواه زرد چوبه به میزان لازم کشک ساییده 2لیوان وقتی کسی دستتتان می اندازد و اذیتتان میکند وقتی کسی دستتتان می اندازد و اذیتتان میکند
خیلی پیش می اید که در جامعه ما کسی یا کسانی در اجتماع برای شوخی یا تفریح دیگری رو دست می اندازند و به این وسیله شوخی میکنند اما وقتی کسی همچین رفتاری دارد چگونه باید برخورد کنیم تا دست اندازی افراد تمام شود ورفتارشان را درست کنند بهتر از کیمیا-ذکری برای تمام حاجت مندان و گرفتارها بهتر از کیمیا-ذکری برای تمام حاجت مندان و گرفتارها
نقل شده که امام راحل(ره) در سن حدود سی الی چهل سالگی در حرم امام رضا(ع) با ایشان روبرو شده و خطاب به ایشان گفته: تو را به این امام رضا، اگر (علم) کیمیاداری به ما هم بده! مرحوم نخودکی فرمود:اگر ما «کیمیا» به شما بدهیم و شما تمام کوه و در و دشت را طلا کردید آیا قول می‌دهید که بجا استفاده کنید و آن را حفظ کنید و در هر جایی به کار نبرید؟ امام صادقانه فرمود: نه، نمی‌توانم چنین قولی به شما بدهم. شیخ فرمود: چه اصراری دارید چیزی را که ممکن است موجب خسران شود، یاد بگیرید؟ حالا که نمی‌توانید «کیمیا» را حفظ کنید من بهتر از کیمیا را به شما یاد می‌دهم مطمئن باشید وانجام دهید رد خور نداره. واقعا راسته از جایی که گمان نمی بری چنان گرفتاری برطرف میشه یا حاجتت روا میشه که خودتتم می مونی .امتحانش کن و نظرتو بزار چگونه بی خوابی را از چهرمان محو کنیم چگونه بی خوابی را از چهرمان محو کنیم
بی خوابی تاثیر فراوانی بر روی ظاهر مخصوصا صورت شما میگذارد ، اما با روش هایی میتوان این تاثیرات را کمرنگتر نمود کلید هایی برای همکاری بچه ها در کار خانه کلید هایی برای همکاری بچه ها در کار خانه
کارهای خونه به اندازه کافی خیلی خیلی زیاد هست حالا تصور کنید شما دو سه تا بچه هم داشته باشید و قرار باشه هیچ کدوم هم در کارهای خانه  کمک نکنند که هیچ دردسری دیگر داشته باشند و کارهای اون ها رو هم شما انجام بدید ،به قولی دیگه وا مسیبتاااااااااااااااا!!!!! میوه های انرژی زا را یشناسید میوه های انرژی زا را یشناسید
میوه ها جزء موهبت های فوق العاده خداوند به ما هستند و میشه همه جور خواصی رو در میوه ها یافت، یکی از این خواص فوق العاده میوه ها امکان کسب انرژی اون هاست بله تعدادی از میوه ها انقدر انرژی زا هستند که شاید فکرش رو هم نتونین بکنین اگر دختر میخواهید بخوانید اگر دختر میخواهید بخوانید
دیروز مطلبی متفاوت درمورد چگونه پسردار شدن براتون داشتیم و امروز مطلبی براتون داریم بامزه در مورد اینگه چگونه دختر دار شوید، البته توصیه میکنم زیاد هم جدی نگرینی ناااااااا چگونه پسر زا باشیم چگونه پسر زا باشیم
خیلی ها دوست دارن پیشا پیش جنسیت بچه شون رو بدونن و یا یک قدم پیشتر بروند و جنسیت کودکشو ن رو خودشون پیشاپیش مشخص کنند حالا امروز مطلبیب با مزه و خواندنی برای شما در مورد پسر شدن بچه ها داریم 8 کلید همراهی در زمان مشکلات 8 کلید همراهی در زمان مشکلات
در زمانی که مشکلات و سختی ها به سوی ما حمله می آورند به خاط داشتن نکاتی میتونه در کم شدن فشار مشکلات و داشتن روحیه بهتر کمک خوبی باشه امروز برای شما دوستان 8 کلید کاهش مشکلات رو داریم گذشت زمان چه تغییری در معیارهای ازدواج به وجود آورده است؟ گذشت زمان چه تغییری در معیارهای ازدواج به وجود آورده است؟
فرایند سنتی ازدواج، معمولا با خواستگاری رسمی و خانوادگی شروع می شود. خانواده ها همدیگر را می سنجند تا ببینند آیا مطابق با اصول و هنجارهای یکدیگر هستند یا نه. در صورتی که تطابق وجود داشت، از دختر و پسر هم نظرخواهی می کنند و اگر این دو به ازدواج رضایت دادند، بقیه مراحل اجرا می شود. حتی هنوز هم در برخی از ازدواج های سنتی در همان شب خواستگاری مراسم عقدکنان انجام می شود ولی شکل امروزی تر آن، این است که خانواده ها به دختر و پسر فرصت می دهند تا همدیگر را بیشتر بشناسند و در طی چند جلسه گفت وگو تصمیم بگیرند.

 • مدل های زیبای روسری Aker
  مدل های زیبای روسری Aker

  امروز طرح هایی از مدل های روسری Aker رو براتون داریم مدل هایی زیبا و دوست داشتنی که مدل های تازه برای سال جدید است مدل های کفش شیک و زمستانی مرداونه Massimo Dutti
  مدل های کفش شیک و زمستانی مرداونه Massimo Dutti

  امروز مدل هایی از کفش های شیک و زمستونی Massimo Dutti رو براتون داریم مدل دستکش های شیک زنانه
  مدل دستکش های شیک زنانه

  امروز تعدادی از مدل های  دستکش های زیبا زنونه رو براتون داریم مدل هایی متفاوت که فکرنم به سختی بتونین پیداشون کنین اما مدل های زیبایی هستند فواید عرق کردن
  فواید عرق کردن

  زمان ی صحبت از عرق کردن می شود، فقط به جنبه منفی آن یعنی بوی نامطبوع آن فکر می کنیم، در حالی که عرق کردن به عنوان یکی از فرایندهای طبیعی بدن و یکی از نعمت های خدادادی، دارای فواید بیشماری برای حفظ تندرستی است. مدل کفش مردانه اسپرت Massimo Dutti
  مدل کفش مردانه اسپرت Massimo Dutti

  امروز تعدادی از مدل ای کفش  Massimo Dutti رو براتون داریم ، مدل هایی ا سپرت
 • گزارشی از برج متفاوت در جاکارتا
  گزارشی از برج متفاوت در جاکارتا

  امروز در ادامه گزارشات از برج های خاص والبته زیبا گزارشی براتون داریم از برجی درجاکارتا برجی عمودی اما زیبا و دوست داشتنی جاکارتا جنیفر انیستون :عمل زیبایی انجام نمیدهم
  جنیفر انیستون :عمل زیبایی انجام نمیدهم

  جنیفر انیستون جزء بازیگران است که کم کم پابه سن گذاشته است و برهمان اساس سوال ها از او برای عمل زیبایی روز به روز درحال افزایش است مدل لباس مجلسی پرنسسی 93
  مدل لباس مجلسی پرنسسی 93

  امروز تعدادی دیگر از مدل لباس های مجلسی رو براتون داریم لباس های مجلسی از نوع پرنسسی است که برای نامزدی ها و عروسی ها و .. مناسب است مخصوص تازه داماد ها و خواستگاران
  مخصوص تازه داماد ها و خواستگاران

  امروز دستور العمل و راهنمایی برای داماد ها و اون هایی که قراره به خواستگاری برن داریم که فکرکنم بتونه براشون راهگشای خوبی باشه و البته راهنمایی که بتونن بهتر در زندگی تصمیم بگیرن و در برابر مسائل روزهای اول خواستگاری و.. کم نیارن حضور الناز شاکردوست دوست در کاری انیمیشن
  حضور الناز شاکردوست دوست در کاری انیمیشن

  الناز شاکردوست دوست بازیگر تقریبا پرکار و پر خبر کشورمون مشغول کار در پروژه ای برای کودکان است
 • کیک ها شیرینی های مخصوص ولنتاین + عکس
  کیک ها شیرینی های مخصوص ولنتاین + عکس

  امروز تعدادی عکس از کیک ها وشیرینی های مخصوص ولنتاین رو براتون داریم ، کیکی ها شیرینی هایی که در هفته های آینده تب اونا حسابی داغ خواهد شد ارزش روابط غیر کلامی زن و شوهر
  ارزش روابط غیر کلامی زن و شوهر

  زندگی زناشویی یکی از مهمترین و حساسترین روابط زندگی است که کوچکترین روابط در آن تاثیر بسزایی دارد، زن و شوهر باید در یک یک روابط خودشان احساس عشق و محبت را به هم منتقل کنند مدل لباس های عروس 2015 سری دوم
  مدل لباس های عروس 2015 سری دوم

  امروز سری دیگری از لباس های عروس سال 2015 رو براتون داریم مدل هایی شکیل و البته زیبا برای تازه عروس ها از این نارنجی پوش ها بیشتر بدانید
  از این نارنجی پوش ها بیشتر بدانید

  امروز چندتا مطلب بامزه درباره چند میوه نارنجی پوش دوست داشتنی براتون داریم، از پرتقال و نارنگی و... مشکلات پس از طلاق
  مشکلات پس از طلاق

  طلاق یکی از مشکلات طبیعی زندگی است که ممکن است برای هر زندگی زناشویی رخ دهد ، اما طلاق تاثیرات  ناخوشایندی دارد و میتونه در دوطرف تاثیرات دراز مدتی قرار بده

داستان حکایت علف و دهان بزی بیچاره داستان حکایت علف و دهان بزی بیچاره
حقیقتا علف باید به دهان چه کسی شیرین بیاید و کیست که باید از این زیبایی و یا هر چیز دیگری لذت ببرد؟؟
طراح رنگ بنفش انتخاباتی روحانی کارگردان کلیپ هپی است!! طراح رنگ بنفش انتخاباتی روحانی کارگردان کلیپ هپی است!!
 آیا فکر میکردید کلیپ جنجالی و داستان ساز هپی کار یکی از افراد کسانی باشه که در انتخابات در تیم رئیس جمهوری بوده است و...
داستان مرد عاقل و نادان داستان مرد عاقل و نادان
داستان مرد عاقل و نادان
عکس سلفی محمود احمدی نژاد!!! عکس سلفی محمود احمدی نژاد!!!
این روزهای عکس های سلفی خیلی خیلی باب شده است تا این حد که حتی رئیس جمهور سابق کشومون هم عکس سلفی  گرفته است
رازهای محبوبتی در خانواده همسر رازهای محبوبتی در خانواده همسر
خیلی ها این مشکل رو داردن که در خانواده همسر نمیتونن خودشون رو جا کنندو واون گونه که باید در خانواده همسرشون قرار بگیردن اما چگونه میشه با خانواده همسر صمیمی شد
راه های جلوگیری از گرگرفتگی خانم ها راه های جلوگیری از گرگرفتگی خانم ها
خانم هایی که شسن اون ها بالا رفته و به سنین یائسگی نزدیک میشوند بسیار دچار گرگرفتگی میشوند
الناز شاکردوست متفاوت + عکس الناز شاکردوست متفاوت + عکس
الناز شاکردوست متفاوت
ماشین های GEN2 را بهتر بشناسیم ماشین های GEN2 را بهتر بشناسیم
اگرشما هم اصطلاح GEN2 راشنیدید اما نمیدانید به درستی به چجور ماشین هایی میگگونند این مطلب برای مشا دوستان نیز مناسب است
نقاشی با قهوه نقاشی با قهوه
امروز عکس های زیبایی از نقاشی با قوه رو برای شما دوستان و طرفداران کارهای جذاب داریم
تفوات های تند و E0 مینیاتور تفوات های تند و E0 مینیاتور
شده شما هم در زمان خرید ماشین شک کنید که چه ماشینی رو بخرید تند و با E0 مینیاتور؟؟؟!!
خرید بک لینک دانلود آهنگ جدید دانلود آهنگ دانلود بازی کم حجم مدل آستین مانتو