هوالرزاق


بیماری باقلا: این روزها احتیاط کنید

بیماری باقلا: این روزها احتیاط کنید

فاویسم بر اثر کمبود یک نوع آنزیم در گلبول‌های قرمز خون به نام گلوکز 6 فسفات دی هیدروژناز به وجود می‌آید.افرادی که دارای این بیمار ی هستند هن گام ی‌که در معرض دانه‌های فاوا قرار می‌گیرند دچار کم‌خونی می‌شوند؛ زیرا گلبول‌های قرمز آن‌ها بر اثر فقدان این آنزیم شروع به پاره شدن می‌کند.


این بیمار ی در کشورهای آسیائی بیشتر می‌باشد و مردها نیز بیش از زن‌ها دچار این بیمار ی می‌شوند؛ زیرا این بیمار ی توسط کروموزوم ایکس منتقل می‌شود و به همین دلیل پسرها بیشتر مبتلا می‌شوند؛ زیرا آن‌ها دارای یک عدد کروموزوم ایکس می‌باشند درصورتی‌که دخترها دو عدد کروموزوم ایکس دارند پس دختران می‌توانند ناقل باشند زیرا این بیمار ی مقلوب و کاملاً ژنتیکی است که از مادر و یا پدر منتقل می‌شود و این افراد باید از دید تغذیه‌ای مراقب باشند و از همان کودکی باید بسیار جدی گرفته شود.


متداول اً سن بروز این بیمار ی بین یک تا پنج سال است. این بیمار ی نباید با آلرژی اشتباه گرفته شود زیرا آلرژی امکان دارد به بسیاری از مواد غذایی باشد ولی این بیمار ان فقط به مواد غذایی که در ادامه به آن‌ها متذکر می‌شویم حساسیت دارند. حملات ناشی از این بیمار ی می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر روی کلیه و کبد بگذارد و همچنین در حملات شدیدتر موجب ایجاد تشنج شده و آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر روی مغز می‌گذارد.

از علائم فاویسم می‌توان به کم‌خونی، رنگ‌پریدگی، خستگی، تپش قلب، تند تند نفس کشیدن، زرد شدن پوست و تیره شدن رنگ ادرار اشاره کرد. بیمار ی فقط توسط دکتر کارشناس تشخیص داده می‌شود. البته در اوایل بیمار ی فاویسم این علائم ظاهر نمی‌شود بلکه هن گام ی‌که در معرض حمله قرار بگیرند ظاهر می‌شود.


زنان باردار و شیرده هم بهتر است باقلا مصرف نکنند، چراکه ممکن است نوزاد یا جنین آن‌ها مبتلا به "فاویسم" باشد .همچنین افرادی که از این بیمار ی رنج می‌برند باید از مصرف دانه‌های فاوا و از باقالی و بعضی داروها پرهیز کنند. افرادی که به این بیمار ی مبتلا هستند تا آخر عمرشان این بیمار ی را داشته و باید از مصرف دانه‌های فاوا و مواد غذایی که برای آن‌ها ممنوع است همیشه پرهیز کنند.


زنان باردار و شیرده هم بهتر است باقلا  مصرف نکنند، چراکه ممکن است نوزاد یا جنین آن‌ها مبتلا به "فاویسم" باشد. در واقع افراد مبتلا به فاویسم از همان دوران نوزادی به باقلا حساسیت دارند و این حساسیت تا آخر عمر با آن‌ها می‌ماند.
افراد مبتلا به فاویسم باید از دست زدن به باقلا و استشمام بوی آن نیز پیشگیری کنند و البته در خصوص برخی از داروها نیز منع مصرف دارند.


تهوع، اسهال و استفراغ، بی‌حالی و ... از عوارض مصرف باقلا  است و اگر فرد دیر متوجه شود و علائم شنظر باشد، حتی خطر مرگ را نیز در پی دارد. البته نباید باقلا را یک سبزی خطرناک دانست؛ افرادی که فاویسم ندارند، می‌توانند به میزان متناسب از این سبزی استفاده کنند، چراکه سرشار از نشاسته و کالری و منبع غنی منیزیم، پتاسیم و کلسیم است. باقلا ویتامین K خوبی هم دارد که برای انعقاد خون و خوب شدن جای زخم سودمند است.

درمان فاویسم
بیمار ی فاویسم درمان قطعی ندارد و تنها اقدام موثر، جلوگیری از بروز حمله همولیز در این بیمار ان می‌باشد. همچنین در صورت بروز حمله، مراجعه سریع به دکتر برای اقدامات نگهدارنده و حمایتی برای پیشگیری از عوارض همولیز می‌باشد.
توجه داشته باشید که کودکان مبتلا به فاویسم نباید خون دهند و نمی‌توان از فرآورده‌های خونی آن‌ها استفاده کرد.

عوامل تشدیدکننده فاویسم عبارت‌اند از:
علاوه بر باقالا برخی از داروها مانند آسپیرین با دوز بالا، داروهای ضد مالاریا، برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها، نفتالین، حنا و سولفوآمیدها و عوامل عفونی می‌توانند گلبول‌های قرمز را در این بیمار ی تخریب کنند. افرادی که مبتلا به این بیمار ی هستند بعد از مصرف باقالا یا دانه‌های فاوا دچار حمله نمی‌شوند بلکه بعد از 24 یا حتی 48 ساعت دچار حملات می‌شوند.


این بیمار ان حتی نباید در معرض بوی باقلا  قرار گیرند و یا حتی کسی که تماس با این گیاه هم داشته نباید با این افراد تماس داشته باشد. این بیمار ی در نواحی شمال ایران بسیار شایع می‌باشد. حتی مادرانی که شیر می‌دهند بهتر است از باقالا و غذاهایی که در آن از باقالا استفاده شده بپرهیزند زیرا ممکن است فرزند آن‌ها دارای این بیمار ی بوده و مصرف آن موجب بروز حملات در کودکانشان شود.
 
غذاهایی که این بیمار ان نباید مصرف کنند:
دانه‌های فاوا، کره بادام‌زمینی، بعضی از گیاهان چینی و غذاهایی که مواد نگهدارنده دارند.

 ایسنا – دنیای سلامت


بیماری باقلا: این روزها احتیاط کنید

برچسب های
بیماری باقلا: این روزها احتیاط کنید - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :
کل بازدید : 1,687
تعداد بازدید ماه جاری : 1,687
تعداد بازدید در هفته جاری : 10
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به بیماری باقلا: این روزها احتیاط کنید داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به بیماری باقلا: این روزها احتیاط کنید