برای سلامت موی کودکان چگونه برخود کنیم
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> سبک زندگی-->>> برای سلامت موی کودکان چگونه برخود کنیم

برای سلامت موی کودکان چگونه برخود کنیم

 • زمان درج : 12 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2019-05-04 21:00:03
 • تعداد بازدید : 61
  بازدید ماه:61
  بازدید هفته:1
 • بخش مربوطه :

 به طور کلی، نوزادان شرقی در مقایسه با نوزادان نژادهای اروپایی که تقریبا زمان تولد مویی ندارند از موهای زیادتری برخوردارند. بعضی از نوزادان زمان تولد در برخی از نقاط جسم به طور چشمگیری پر مو هستند....

وضعیت این نوزادان که به طور طبیعی در نواحی روی گوش ها و پیشانی، موهای بیشتری دارند نبایست سبب بی قراری شود. زیرا این موهای مضر در عرض چند هفته تا چند ماه رفع خواهد شد. برخی از نوزادان نیز با موهای خیلی کم و سری صاف و براق به دنیا می آیند. این وضعیت هم نبایست سبب بی قراری شود زیرا این نوزادان نیز در آینده طاس نخواهند شد. اما دانستن اصول شست وشوی درست موی بچه ها و آشنایی با آشفتگیات موی بچه ها برای پدرومادر الزامی است تا بتوانند همواره از مسائل احتمالی جلوگیری کنند.

بایست بدانید رنگ و وضعیت موی نوزاد شما در طول وقت دستخوش تغییرات بیشتری می شود. موهای کاملا صاف نوزاد، امکان پذیر است در یکی، دو سال اول زندگی مجعد شود و بعد مجدد صاف شود یا امکان پذیر است نوزادی که قبلا موهای مجعدی داشته، بعدها موی صافی داشته باشد. رنگ مو نیز امکان پذیر است در یکی، دو سال اول زندگی نسبت به قبل تیره تر و یا روشن تر شود. خط رویش مو در نوزادان پایین تر از بچه ها بزرگ تر است.


● آشفتگیات موی کودک

آشفتگیاتی که امکان پذیر است در موی بچه ها و نوزدان بروز کند شامل:

۱) تغییر رنگدانه مو: در وقت تولد به اشکال متفاوتی بروز می کند از جمله در مریضی پیه بالدیسم یک منطقه سفید مو دیده می شود که به ویژه در نوزادان با موهای تیره بارزتر است. برعکس در خال مادرزادی ملانوسیتیک یک منطقه تیره که همواره از موهای اطراف نیز بلندتر است مشاهده می شود.

۲) آشفتگیات ساقه مو: مواردی که منجر به ریزش مودربچه ها می شود خیلیند اما خوشبختانه نادر هستندکه به چند مورد از آنان ذکر می کنم:

▪ یک آشفتگی کروموزمی به نام مونیلتریکس وجود دارد که از شیرخوارگی آغاز می شود. نمایانه اش موهای عروسکی، که خشک و زبر هستند و به سادگی می شکنند است و از دلایل ریزش مو در بچه ها محسوب می شود. همواره با درگیری پوست سر، صورت و هیکل همراه است.

▪ مریضی هایی هم داریم که با عفونت قارچی میزان پوست سر، ابرو، مژه ها با تمایل به هجوم به تنه موها و فولیکول مو خود را نشان می دهد. بچه های مبتلا به این مریضی همواره ریزش موهای تکراری یا موهای خرد شده در بالای میزان سر دارند. شناسایی این مریضی در درجه اول، براساس ظاهر پوست سر است. برای شناسایی از تست لامپ وود مصرف می شود و احتیاجی به بیوپسی پوست سر نیست. مریضی با یک داروی ضدقارچ به مدت ۸ هفته به علاوه شامپوی نیزورال قابل معالجه می باشد که ۲ تا ۳ بار در هفته مصرف می شود.

▪ موارد نادری از دچار به آلوپسی آره آتا هم داریم (محدوده یک در هزار بچه گرفتار آلوپسی آره آتا می شوند.) که با معالجه خوب درصد بالایی از بیماران همه ی موهای از دست رفته خود را در مدت یک سال بازمی یابند.

▪ ضرر به تنه مو یک دلیل رایج دیگر ریزش مو در بچه ها است. اکثر این ضرر ها بر تاثیر کشیدگی (فرم ویژه بستن موهای بچه ها با کشش) است.

▪ نشانگان آناژن نیز مریضی است که از ۶ ماه تا ۶ سالگی آغاز می شود. در بچه ها با موی طلایی و روشن با شکایت در زمان رجوع به صورت کنده شدن آسان و بدون درد مو به شکل دسته است. پوست طبیعی است و با زیاد شدن سن خوب شدن می یابد.

▪ موی پشمی یا موی خشن مسئله دیگری است که در آن بخشی از پوست سر با دیگر بخش های پوست سر مختلف است. این آشفتگی از وقت تولد بروز می کند. شکنندگی مو در این آشفتگی دیده نمی شود. فرم شدید آن با دیگر ناهنجاری ها از جمله چشمی و آشفتگیات قلبی عروقی همراه است.

▪ آشفتگی دیگری به نام نشانگان موی شانه نشونده در سن ۳ ماهگی تا ۱۲ سالگی دیده می شودکه موها از دید میزان و حجم و همینطور از دید طول نرمال است ولی شکل بیمارگونه و وحشی آن مانع شانه زدن آن می شود. در برخی موارد تلاش برای شانه کردن سبب عدم موفقیتن مو می شود ولی شکننده بودن موها جزو شکل بالینی آن نیست. موها غالبا به رنگ بلوند نقره ای به دید می رسد. ابرو و مژه ها نرمال هستند با گذشت وقت این مریضی کمتر نمایان می شود.

مسائلی مثل سیخ شدن گاهی موی کودک یتواند مسائل طبیعی باشد. اما اگر در پی علت سیخ شدن موی بچه خودتون هستید اولا خیلی حساسیت به خرج ندهید و اگر مایل بودید میتونین در بخش های مربوط به این مسئله مشکلات سیخ شدن مو رو پیگیری کنی

۳) پرمویی: به صورت منطقه ای در محل یک خال امکان پذیر است بروز کند که بدون یا همراه با دیگر آشفتگیات ژنتیکی دیده می شود. گاهی دراثر داروهای استفاده شده توسط مادر مثلا مصرف مادر از ماینوکسیدیل در دوران بارداری یا استفاده دیازوکسید است.

۴) سفیدشدن موی بچه ها: رنگ مو توسط سلول های کوچک به نام ملانوسیت در فولیکول های مو تولید می شود. به این شکل که در بخش تحتانی پوست، سلول های ملانوسیتی دایما ماده ای با نام ملانین تولید می کنند که رنگ موها را ایجاد می کند. وقتی که ملانوسیت ها کاملا فاقد رنگدانه شوند، مو سفید می شود و در صورتی که مقدار ملانین مو کمتر از وضعیت نرمال شود، مو خاکستری یا نقره ای می شود. شایع ترین دلایل ظهور موهای سفید در بچه ها فقدان ویتامین B۱۲ است. ویتامین B۱۲ یا کوبالامین در خوراکی های حیوانی وجود دارد. این ویتامین جهتپرورش و عملکرد طبیعی سلول های جسم ضروری است. نارسایی در این ویتامین منجر به کم خونی می شود که دنبال آن با فقدان اکسیژن در سلول ها آشفتگیات در سیستم عصبی ایجاد می شود و همین طور قادراست بر رنگ مو اثر بگذارد. ویتامین B۱۲ در غذا های شامل پروتئین حیوانی وجود دارد. منابع این ویتامین کبد، کلیه، شیر، تخم مرغ، ماهی و پنیر است. شکل های دارویی این ویتامین نیز موجود است. البته فقدان ویتامین هایی مثل C، B۵، اسیدفولیک، ویتامین A و همین طور فقدان مواد مینرال قادراست سبب سفیدی زودزمان موی سر شود. ظهور موهای خاکستری امکان پذیر است دلیل ژنتیکی داشته باشد آشفتگیات تیروییدی، به ویژه سختکوشی تیرویید قادراست بر کم شدن فعالیت ملانوسیت اثر بگذارد. سختکوشی تیرویید همینطور قادراست سبب تپش قلب، زیاد شدن تعریق، زیاد شدن اشتها، زودرنجی، نگرانی، کج خلقی، پرتحرکی، ضعف عضلات شانه و ران، کم شدن وزن و آشفتگی خواب در بچه ها شود.

● شـست وشـو با شامپـوهای مناسـب کودکـان

مصرف صابون برای شست وشوی مو و بدن، مدت ها است منسوخ شده و تولیدکنندگان برای هر سن و هر گونه مویی، شامپوی مخصوصی آماده می کنند. به همین علت این روزها زیادتر پدرومادر از محصولات ویژه بچه ها برای شست وشوی سر و جسم بچه خود مصرف می کنند.

● شامپوهای خوب بچه ها

شامپوهای ویژه بچه ها، چون قدرت شویندگی کمتری دارند، PH آنان خیلی قلیایی نیست. پوست سر بچه ها، قدرت چربی سازی بیشتری ندارد و احتیاجی به مصرف شامپوهای قوی و قلیایی برای موی آنان نیست. بایست از شامپوهای ضعیف تر که PH قلیایی آنان نزدیک به ۷، یعنی خنثی است مصرف شود. یکی از خصوصیت های شامپوی بچه ها این است که چشم را نمی سوزاند. هر چه قدرت قلیایی شامپوها زیادتر باشد، قدرت سوزانندگی چشم در آنان زیادتر است. قدرت قلیایی صابون، نزدیک ۹ است. مایع دستشویی هم ۱۰ تا ۵/۱۰ است. به همین علت چشم را می سوزانند، اما قدرت قلیایی شامپوی بچه خنثی یا ۷ است. به همین علت قدرت سوزانندگی چشم پایین می آید.


● پیامد مصرف شامپوهای متداولی برای پوست و موی بچه ها

بعضی از پدرومادر تصور می کنند لزومی ندارد حتما برای نوزاد یا بچه خود شامپو بخرند و اندکی از شامپوی خود برای او مصرف می کنند. این شامپوها سبب خشکی بیش از اندازه پوست و موی بچه ها می شوند؛ چون چربی زدایی این شامپوها خیلی بالاتر از شامپوهای ویژه بچه ها و PH آن نیز محدوده ۸ است. چون در بچه ها چربی سازی در پوست سر و ریشه مو کم است، شامپوهای متداولی سبب خشکی بیش از اندازه مو شده و سبب شکنندگی، تار شدن، کدر و خشک شدن موها می شود.

● مصرف شامپوی بچه الزامی است

حتی تا سن بلوغ پیشنهاد می شود از شامپوی بچه مصرف شود. زمانی اولین نشانه ها هورمون های زناشویی در ۱۲ تا ۱۳ سالگی مشخص شد، دیگر می توان از شامپوهای مردم بالغ مصرف کرد. بیشتر مردمی که ریزش مو دارند، می گویند مصرف شامپوی بچه جلوی ریزش مو را می گیرد. این حرف علمی نیست. تنها در صورتی که موی شخصی خشک باشد، مصرف شامپوی بچه پیشنهاد می شود. کسانی که موی نرمال دارند و از شامپوبچه مصرف می کنند، موهایشان تمیز نمی شود و بعد از آنکه از حمام بیرون می آیند، موهایشان هنوز چرب و کدر است.

● در هفته چند مرتبه بایست سر بچه را با شامپو شست؟

کودکی را که بیشتر بازی می کند و بدنش تعریق بالایی دارد، بایست هر روز به حمام برد؛ اما آ نهایی که فعالیت جسمی کمتری دارند را می توان یک روز در میان یا دو روز در میان به حمام برد. به طور کل شست وشوی هر روزه را برای تمام پیشنهاد می کنیم مگر آنکه پوست خیلی خشک باشد.

● مقدار استفاده شامپو برای بچه و نحوه شامپو زدن

اگر هر روز بچه را به حمام می برید، یک دست شامپو به اندازه است. اگر یک روز در میان این کار را انجام می دهید، دو دست شامپو و اگر ۳روز یک بار شامپو می زنید، ۳دست شامپو ضروری است. هرچه مو زودتر و با شامپوی کمتر شسته شود، مناسبتر است تا اینکه دیرتر و با شامپوی زیادتری شسته شود. بعد از آنکه موها خیس شد، میزانی از شامپو را به موها زده و مو را اندکی چنگ بزنید تا شامپو کف کند. این موضوع در ارتباط با بچه هایی که موهای کوتاهی دارند یا آقایان صدق می کند. در مورد دختربچه ها یا زنانیی که موهای بلند دارند، ضروری نیست تمام ساقه مو را شامپو بزنند. شامپو را تنها بایست به مغز سر که محل جمع شدنچربی است، زد. زمانی آب کشی می نمایید کف شامپوی زده شده به مغز سر، به ساقه موها می رسد و گرد و غبار نشسته روی آن را از بین می برد. شامپو زدن ساقه مو مخصوصا هر روز، قادراست سبب خشکی و شکنندگی مو شود؛ چون ساقه مو چربی سازی ندارد.

● پیشنهاد ایمنی برای خرید شامپوبچه

۱) حتما توجه نمایید که شامپو، گوشه های تیز و برنده نداشته باشد. بیشتر شامپوهای موجود در بازار، بدون زاویه و بی ریسک هستند اما اگر به طور اتفاقی شامپویی خریدید که کناره های تیز داشت حتما آن را از دسترس بچه ها دور نگه دارید.

۲) شامپو نبایست قطعات ریز جداشونده داشته باشد. اگر شامپوی عروسکی می خرید، به این مطلب توجه نمایید که در آن خیلی کوچک و قابل جدا شدن نباشد.

۳) داخل بعضی شامپوها، تیله های رنگی وجود دارد که برای بچه ها دلبرا است. مواظب باشید، اگر در این گونه شامپوها قابلیت باز شدن داشته باشد، امکان پذیر است بچه ها این تیله ها را ببلعند که سبب خفگی در آنان شود.

۴) موقع حمام کردن بچه در شامپو را حتما استوار ببندید و اگر شامپو عروسکی است پس از بستن در آن ابتدا مناسب بیرون آن را بشویید و بعد به دست بچه بدهید. تا حد امکان پذیر از اینکه بچه ها شامپو را به دهان ببرند، پیشگیری نمایید!

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
برچسب ها

 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
  • 4 ماه قبل
  • 2019-12-28 09:00:01
  • کرمی برای روشن شدن پوست صورت و ازبین بردن لکه ها

   لکه ها و کک و مک ها اکثر در ناحیه صورت مردم با موهای بور ،قرمز وچشم آبی دیده میشود. فاکتور اصلی بروز این لکه ها ژنتیک است. می توانید از اقدامات بیشتری همانند مصرف ضد آفتاب ها برای پیشگیری از گونه های لک و کک و مک پیشگیری نمایید. در بخش زیر کرمی برای روشن شدن پوست صورت را گذاشته ایم
  • 5 ماه قبل
  • 2019-12-26 09:00:02
  • روش لیزر موهای زائد زیر بغل و عوارض احتمالی آن

   موهای مضر زیر بغل یکی از مسائل رایج هر شخصی است که می توان با روشهای متفاوت و مختلفی نظیر بند انداختن ،تراشیدن با تیغ و مومک موها مضر را از بین برد اما همه ی این روشها مزمانی بوده و تنها تا مدت کوتاهی اثربخش هستند. خوشبختانه امروزه می توانید با لیزر کردن موهای مضر تا ۲ ماه از بین
  • 5 ماه قبل
  • 2019-12-24 09:00:01
  • روش های جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی زنان

   زگیل تناسلی مریضی مربوط به ناحیه تناسلی است که به علت رعایت نکردن بهداشت و فاکتور های دیگر امکان پذیر است آقایان و خانم ها به این مریضی مبتلا شوند زگیل تناسلی درصورت مواظبت نکردن امکان پذیر است به شریک زناشویی نیز سرایت یابد و رجوع به دکتر و معالجهگاه مناسبترین روشمراقبت ی جه
  • 7 ماه قبل
  • 2019-10-25 09:00:01
  • جلوگیری از خشکی پوست در پاییز

   با توجه به سردی هوا در فصل پاییز امکان پذیر است پوستتان نسبت به گذشته حساس شود به همین منظور مناسبتر است زیادتر آب استفاده نمایید زیرا آشامیدن آب بیشتر روی رطوبت مستقیم پوست اثر می گذارد.همینطور مصرف چربی های سالم نیز از خشکی پوست پیشگیری می کند.در بخش زیر گونه های راههای مقاو
  • 7 ماه قبل
  • 2019-10-24 09:00:02
  • روش های جلوگیری از افسردگی های پاییزی

   گاهی افسردگی بصورت فصلی می باشد زیرا اکثر در فصول سرد سال و به علت کوتاه بودن روزها و زیاد شدن شب ها این مریضی ایجاد می شود که زیادتر مردم در این فصول انگیزه ی فعالیت ندارند و بیشتر اوقات غم گین و نا دلگرمی هستند.در بخش زیر گونه های راههای معالجه افسردگی را گذاشته ایم.برای آشنای
  • 7 ماه قبل
  • 2019-10-22 00:00:00
  • آشنایی با عوامل آلرژی در پاییز

   دچار به آلرژی در فصل پاییز یکی از مسائل ناراحت کننده می باشد که فاکتور های متفاوتی چون استرس ،لباسهای ضخیم و استحمام نکردن سبب بروز نشانه ها آلرزی می شود.می توان با روشهای خانگی و مواد طبیعی این گونه حساسیت را معالجه کرد.در بخش زیر دلیل آلرژی در فصل پاییز را گذاشته ایم.برای آشن
  • 7 ماه قبل
  • 2019-10-20 09:00:01
  • روش برخورد با مشکل بیکاری همسر

   بیکاری شوهر و کلا بیکاری معضلی است که در صورت برطرف کردن نشدن، دامنگیر کل خانواده خواهد شد و مسائلی از قبیل دعوا ، اختلافات جنسی ، افسردگی ، حتی بی وفایی ، اعتیاد و در نهایت طلاق را دنبال خواهد داشت . بیکاری شوهر بر آینده بچه ها تاثیرات خیلی بدی خواهد گذاشت
  • 7 ماه قبل
  • 2019-10-18 09:00:01
  • روش هایی برای پاکسازی سیستم لنفاوی بدن

   شبکه پیچیده ای از گره های شامل مایع، عروق، غدد و هیکل ها، سیستم لنفاوی تقریبا در تمام قسمت های جسم حضور دارد. با وجودی که امکان پذیر است آن را ندیده یا حس نکنیم یکی از باارزش ترین و در عین حال فراموش شده ترین سیستم های جسم انسان است. درست مثل کبد، کلیه و دهان بایست توجهی که
  • 7 ماه قبل
  • 2019-10-15 09:00:02
  • مراقب های لازم در وزرش های تابستانی

   ورزش کردن برای تندرستی خیلی سودمند است بطوری که بایست در روزهای گرم تابستان نیز با رعایت چند مطلب به ورزش کردن دنباله دهید.مثلا برای مقاومت با کم آبی جسم زمان ورزش کردن در فصل تابستان قبل ،حین و بعد آن به میزان به اندازه آب بنوشید.در بخش زیر اثر ورزش برای تندرستی را گذاشته ایم.م
  • 7 ماه قبل
  • 2019-10-14 09:00:02
  • کنترل خشکی و ترک پا در پاییز و زمستان

   باتوجه به سردی هوا در فصل پاییز و زمستان امکان پذیر است پاهای بعضی مردم خشک شود و ترک نمایان کند.مناسبتر است برای معالجه ترک پاهایتان از خیس کردن پاها و مصرف وازلین پیشگیری نمایید زیرا وازلین در لایه های خطوط پا می ماند و پوست پا را بد شکل می کند.در بخش زیر راههای معالجه خشکی و
  • 69 ماه قبل
  • 2014-08-05 00:00:00
  • با بارداری در دوران نامزدی چه کنیم

   14این روزها خانواده ها زیاد تمایلی به رابطه دختر ها و پسرها در دوران نامزدی نداردن اما با این حال گاهی رابطه ها به صورت مخفی یا نیمه مخفی شکل میگیرد که ممکن است مشکلاتی بعد از آن با خود داشته باشد
  • 63 ماه قبل
  • 2015-02-23 00:00:00
  • چگونه در خانه شکلات صبحانه درست کنیم

   14آیا شما هم جز طرفداران شکلات صبحانه هستید و دوست دارید در خانه هم شکلات صبحانه درست کنید؟، خب امروز برای شما دوستان دستور تهیه شکلات صبحانه رو داریم  که اتفاقا تهیه اون خیلی ساده تر از چیزی است که شاید فکرش رو میکنید
  • 63 ماه قبل
  • 2015-02-09 00:00:00
  • دستور تهیه پنکیک

   14امروز براتون دستور تهیه پنکیک رو در خانه براتون داریم دستوری که پیش روی شماست برای 3 نفر است
  • 67 ماه قبل
  • 2014-10-04 00:00:00
  • چگونه بعد از عمل بینی مراقب خود باشیم

   14با زیاد شدن عمل های زیبایی بینی نیاز به دانستن هرچه بیشتر دربارهاون هرروز بیشتر میشه  وشما اگر قصد عمل زیبایی بینی دارین بهتره اطلاعات خودتون در باره مراحل نگهداری از خودتون بعد از عمل رو نیز بدونین تا عمل راحتتر و خوبی داشته باشید
  • 66 ماه قبل
  • 2014-10-28 00:00:00
  • چگونه در خانه گل کاغذی بسازیم

   14امروز یک کار هنرمندانه و با صلیقه دیگری رو داریم برای خانم هایی که از کارهای طراحی و خلاقانه خوششون میاد و اهل این جور حرکات و ذوق ها هستند و اون درست کردن گل کاغذی در خانه است
  • 72 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • ماکارونی سد چاقی

   14لاغری و پیشگری از چاقی اینبار با طعم و مزه اسپاگتی و ماکارونی در انتظار شماست
  • 70 ماه قبل
  • 2014-07-14 00:00:00
  • کم استفاده ترین وسائل سیسمونی نوزاد

   14خیلی از خانواده در هنام به دنیال اومدن بچه سعی میکنند سیمونی خیلی خیلی کامل و خوبی برای کودکان خودشون مهیا کنند اما غافل از اینکه تهیه کردن یک سیسمونی کامل همیشه هم خوب نیست و حتی خیلی از وسائل سیسمونی هست که اصلا به کار نمی آید
  • 64 ماه قبل
  • 2014-12-29 00:00:00
  • جعبه هدیه دست ساز برای خانم ها

   14امروز باز کاری زیبا و با صلیقه دیگری رو براتون داریم کاردستی که شما دراون باید جعبه هدیه ای رو بسازید ، جعبه هدیه ای دست ساز و البته زیبا
  • 72 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • عاشق ها بخوانند

   امروز با مطلبی خواندی و کاربدی دیگری برای عاشق ها و عشاق همراه شما دوستانیم

  • 72 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • گوش چپ گوش عشق!!

   بدن ما شگفتی های فراوانی دارد و علاوه بر این شگفتی ها در عین تقارن در بخش های بدن تفاوت هایی در خصوصیات بخش های متقارت همانند گوش ها پیدا میشود

  • 72 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • سئوالات کلیدی خواستگاری

   خواستگاری از جمله مسائلی است که چه مرد  چه زن در زندگی هر کدام از ماها پیش خواهد که باید در باره آن و سوالات و مسائل خواستگاری اطلاعات کاملی داشته باشیم

  • 72 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • نمک دریایی خوب یا بد

   خوب یا بد نمک دریایی مسئله ای است که در مصرف بیشتر این نوع نمک سوال خیلی از ما میباشد

  • 72 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • باید و نباید خوردن پنیر با گردو

   خوردن پنیر با گردو یکی از عاداتی است که خیلی از ما نمیدامیم حقدقتا درست هست یا نه و آیا واقعا باید همیشه پنیر را با گردو خورد یا خیر

  • 72 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • کمبود روی عامل کوتاهی قد

   قد کوتاه از مشکلات و مسائلی است که خیلی از جوانان ما از خانم ها گرفته تا آقایان با ان مسئله دارند و یکی از عوامل ان مصرف کم روی است

  • 72 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • خرما درمان خواب آلودگی بهاره

   همه ما تجربه خواب آلودگی رو در فصل بهار داریم و با این تجربه مشکلاتی رو نیز داشته ایم و اما راهکارها برای کم کردن این مشکل چیست و چگونه میشه بران فائق امد

  • 72 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • نوشیدنی مفید برای شب امتحان

   شب امتحان استرس ها و مشکلات خاص خودش رو داره که بعضی ها سعی میکنند با خوردن نوشیدنی های خاصی مشکلات شب امتحات رو تا حدی کم کنند

عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید