برای سلامت موی کودکان چگونه برخود کنیم
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> سبک زندگی-->>> برای سلامت موی کودکان چگونه برخود کنیم

برای سلامت موی کودکان چگونه برخود کنیم

 • زمان درج : 3 هفته قبل
 • تاریخ درج : 2019-05-04 21:00:03
 • تعداد بازدید : 29
  بازدید ماه:29
  بازدید هفته:1
 • بخش مربوطه :

 به طور کلی، نوزادان شرقی در مقایسه با نوزادان نژادهای اروپایی که تقریبا زمان تولد مویی ندارند از موهای زیادتری برخوردارند. بعضی از نوزادان زمان تولد در برخی از نقاط جسم به طور چشمگیری پر مو هستند....

وضعیت این نوزادان که به طور طبیعی در نواحی روی گوش ها و پیشانی، موهای بیشتری دارند نبایست سبب بی قراری شود. زیرا این موهای مضر در عرض چند هفته تا چند ماه رفع خواهد شد. برخی از نوزادان نیز با موهای خیلی کم و سری صاف و براق به دنیا می آیند. این وضعیت هم نبایست سبب بی قراری شود زیرا این نوزادان نیز در آینده طاس نخواهند شد. اما دانستن اصول شست وشوی درست موی بچه ها و آشنایی با آشفتگیات موی بچه ها برای پدرومادر الزامی است تا بتوانند همواره از مسائل احتمالی جلوگیری کنند.

بایست بدانید رنگ و وضعیت موی نوزاد شما در طول وقت دستخوش تغییرات بیشتری می شود. موهای کاملا صاف نوزاد، امکان پذیر است در یکی، دو سال اول زندگی مجعد شود و بعد مجدد صاف شود یا امکان پذیر است نوزادی که قبلا موهای مجعدی داشته، بعدها موی صافی داشته باشد. رنگ مو نیز امکان پذیر است در یکی، دو سال اول زندگی نسبت به قبل تیره تر و یا روشن تر شود. خط رویش مو در نوزادان پایین تر از بچه ها بزرگ تر است.


● آشفتگیات موی کودک

آشفتگیاتی که امکان پذیر است در موی بچه ها و نوزدان بروز کند شامل:

۱) تغییر رنگدانه مو: در وقت تولد به اشکال متفاوتی بروز می کند از جمله در مریضی پیه بالدیسم یک منطقه سفید مو دیده می شود که به ویژه در نوزادان با موهای تیره بارزتر است. برعکس در خال مادرزادی ملانوسیتیک یک منطقه تیره که همواره از موهای اطراف نیز بلندتر است مشاهده می شود.

۲) آشفتگیات ساقه مو: مواردی که منجر به ریزش مودربچه ها می شود خیلیند اما خوشبختانه نادر هستندکه به چند مورد از آنان ذکر می کنم:

▪ یک آشفتگی کروموزمی به نام مونیلتریکس وجود دارد که از شیرخوارگی آغاز می شود. نمایانه اش موهای عروسکی، که خشک و زبر هستند و به سادگی می شکنند است و از دلایل ریزش مو در بچه ها محسوب می شود. همواره با درگیری پوست سر، صورت و هیکل همراه است.

▪ مریضی هایی هم داریم که با عفونت قارچی میزان پوست سر، ابرو، مژه ها با تمایل به هجوم به تنه موها و فولیکول مو خود را نشان می دهد. بچه های مبتلا به این مریضی همواره ریزش موهای تکراری یا موهای خرد شده در بالای میزان سر دارند. شناسایی این مریضی در درجه اول، براساس ظاهر پوست سر است. برای شناسایی از تست لامپ وود مصرف می شود و احتیاجی به بیوپسی پوست سر نیست. مریضی با یک داروی ضدقارچ به مدت ۸ هفته به علاوه شامپوی نیزورال قابل معالجه می باشد که ۲ تا ۳ بار در هفته مصرف می شود.

▪ موارد نادری از دچار به آلوپسی آره آتا هم داریم (محدوده یک در هزار بچه گرفتار آلوپسی آره آتا می شوند.) که با معالجه خوب درصد بالایی از بیماران همه ی موهای از دست رفته خود را در مدت یک سال بازمی یابند.

▪ ضرر به تنه مو یک دلیل رایج دیگر ریزش مو در بچه ها است. اکثر این ضرر ها بر تاثیر کشیدگی (فرم ویژه بستن موهای بچه ها با کشش) است.

▪ نشانگان آناژن نیز مریضی است که از ۶ ماه تا ۶ سالگی آغاز می شود. در بچه ها با موی طلایی و روشن با شکایت در زمان رجوع به صورت کنده شدن آسان و بدون درد مو به شکل دسته است. پوست طبیعی است و با زیاد شدن سن خوب شدن می یابد.

▪ موی پشمی یا موی خشن مسئله دیگری است که در آن بخشی از پوست سر با دیگر بخش های پوست سر مختلف است. این آشفتگی از وقت تولد بروز می کند. شکنندگی مو در این آشفتگی دیده نمی شود. فرم شدید آن با دیگر ناهنجاری ها از جمله چشمی و آشفتگیات قلبی عروقی همراه است.

▪ آشفتگی دیگری به نام نشانگان موی شانه نشونده در سن ۳ ماهگی تا ۱۲ سالگی دیده می شودکه موها از دید میزان و حجم و همینطور از دید طول نرمال است ولی شکل بیمارگونه و وحشی آن مانع شانه زدن آن می شود. در برخی موارد تلاش برای شانه کردن سبب عدم موفقیتن مو می شود ولی شکننده بودن موها جزو شکل بالینی آن نیست. موها غالبا به رنگ بلوند نقره ای به دید می رسد. ابرو و مژه ها نرمال هستند با گذشت وقت این مریضی کمتر نمایان می شود.

مسائلی مثل سیخ شدن گاهی موی کودک یتواند مسائل طبیعی باشد. اما اگر در پی علت سیخ شدن موی بچه خودتون هستید اولا خیلی حساسیت به خرج ندهید و اگر مایل بودید میتونین در بخش های مربوط به این مسئله مشکلات سیخ شدن مو رو پیگیری کنی

۳) پرمویی: به صورت منطقه ای در محل یک خال امکان پذیر است بروز کند که بدون یا همراه با دیگر آشفتگیات ژنتیکی دیده می شود. گاهی دراثر داروهای استفاده شده توسط مادر مثلا مصرف مادر از ماینوکسیدیل در دوران بارداری یا استفاده دیازوکسید است.

۴) سفیدشدن موی بچه ها: رنگ مو توسط سلول های کوچک به نام ملانوسیت در فولیکول های مو تولید می شود. به این شکل که در بخش تحتانی پوست، سلول های ملانوسیتی دایما ماده ای با نام ملانین تولید می کنند که رنگ موها را ایجاد می کند. وقتی که ملانوسیت ها کاملا فاقد رنگدانه شوند، مو سفید می شود و در صورتی که مقدار ملانین مو کمتر از وضعیت نرمال شود، مو خاکستری یا نقره ای می شود. شایع ترین دلایل ظهور موهای سفید در بچه ها فقدان ویتامین B۱۲ است. ویتامین B۱۲ یا کوبالامین در خوراکی های حیوانی وجود دارد. این ویتامین جهتپرورش و عملکرد طبیعی سلول های جسم ضروری است. نارسایی در این ویتامین منجر به کم خونی می شود که دنبال آن با فقدان اکسیژن در سلول ها آشفتگیات در سیستم عصبی ایجاد می شود و همین طور قادراست بر رنگ مو اثر بگذارد. ویتامین B۱۲ در غذا های شامل پروتئین حیوانی وجود دارد. منابع این ویتامین کبد، کلیه، شیر، تخم مرغ، ماهی و پنیر است. شکل های دارویی این ویتامین نیز موجود است. البته فقدان ویتامین هایی مثل C، B۵، اسیدفولیک، ویتامین A و همین طور فقدان مواد مینرال قادراست سبب سفیدی زودزمان موی سر شود. ظهور موهای خاکستری امکان پذیر است دلیل ژنتیکی داشته باشد آشفتگیات تیروییدی، به ویژه سختکوشی تیرویید قادراست بر کم شدن فعالیت ملانوسیت اثر بگذارد. سختکوشی تیرویید همینطور قادراست سبب تپش قلب، زیاد شدن تعریق، زیاد شدن اشتها، زودرنجی، نگرانی، کج خلقی، پرتحرکی، ضعف عضلات شانه و ران، کم شدن وزن و آشفتگی خواب در بچه ها شود.

● شـست وشـو با شامپـوهای مناسـب کودکـان

مصرف صابون برای شست وشوی مو و بدن، مدت ها است منسوخ شده و تولیدکنندگان برای هر سن و هر گونه مویی، شامپوی مخصوصی آماده می کنند. به همین علت این روزها زیادتر پدرومادر از محصولات ویژه بچه ها برای شست وشوی سر و جسم بچه خود مصرف می کنند.

● شامپوهای خوب بچه ها

شامپوهای ویژه بچه ها، چون قدرت شویندگی کمتری دارند، PH آنان خیلی قلیایی نیست. پوست سر بچه ها، قدرت چربی سازی بیشتری ندارد و احتیاجی به مصرف شامپوهای قوی و قلیایی برای موی آنان نیست. بایست از شامپوهای ضعیف تر که PH قلیایی آنان نزدیک به ۷، یعنی خنثی است مصرف شود. یکی از خصوصیت های شامپوی بچه ها این است که چشم را نمی سوزاند. هر چه قدرت قلیایی شامپوها زیادتر باشد، قدرت سوزانندگی چشم در آنان زیادتر است. قدرت قلیایی صابون، نزدیک ۹ است. مایع دستشویی هم ۱۰ تا ۵/۱۰ است. به همین علت چشم را می سوزانند، اما قدرت قلیایی شامپوی بچه خنثی یا ۷ است. به همین علت قدرت سوزانندگی چشم پایین می آید.


● پیامد مصرف شامپوهای متداولی برای پوست و موی بچه ها

بعضی از پدرومادر تصور می کنند لزومی ندارد حتما برای نوزاد یا بچه خود شامپو بخرند و اندکی از شامپوی خود برای او مصرف می کنند. این شامپوها سبب خشکی بیش از اندازه پوست و موی بچه ها می شوند؛ چون چربی زدایی این شامپوها خیلی بالاتر از شامپوهای ویژه بچه ها و PH آن نیز محدوده ۸ است. چون در بچه ها چربی سازی در پوست سر و ریشه مو کم است، شامپوهای متداولی سبب خشکی بیش از اندازه مو شده و سبب شکنندگی، تار شدن، کدر و خشک شدن موها می شود.

● مصرف شامپوی بچه الزامی است

حتی تا سن بلوغ پیشنهاد می شود از شامپوی بچه مصرف شود. زمانی اولین نشانه ها هورمون های زناشویی در ۱۲ تا ۱۳ سالگی مشخص شد، دیگر می توان از شامپوهای مردم بالغ مصرف کرد. بیشتر مردمی که ریزش مو دارند، می گویند مصرف شامپوی بچه جلوی ریزش مو را می گیرد. این حرف علمی نیست. تنها در صورتی که موی شخصی خشک باشد، مصرف شامپوی بچه پیشنهاد می شود. کسانی که موی نرمال دارند و از شامپوبچه مصرف می کنند، موهایشان تمیز نمی شود و بعد از آنکه از حمام بیرون می آیند، موهایشان هنوز چرب و کدر است.

● در هفته چند مرتبه بایست سر بچه را با شامپو شست؟

کودکی را که بیشتر بازی می کند و بدنش تعریق بالایی دارد، بایست هر روز به حمام برد؛ اما آ نهایی که فعالیت جسمی کمتری دارند را می توان یک روز در میان یا دو روز در میان به حمام برد. به طور کل شست وشوی هر روزه را برای تمام پیشنهاد می کنیم مگر آنکه پوست خیلی خشک باشد.

● مقدار استفاده شامپو برای بچه و نحوه شامپو زدن

اگر هر روز بچه را به حمام می برید، یک دست شامپو به اندازه است. اگر یک روز در میان این کار را انجام می دهید، دو دست شامپو و اگر ۳روز یک بار شامپو می زنید، ۳دست شامپو ضروری است. هرچه مو زودتر و با شامپوی کمتر شسته شود، مناسبتر است تا اینکه دیرتر و با شامپوی زیادتری شسته شود. بعد از آنکه موها خیس شد، میزانی از شامپو را به موها زده و مو را اندکی چنگ بزنید تا شامپو کف کند. این موضوع در ارتباط با بچه هایی که موهای کوتاهی دارند یا آقایان صدق می کند. در مورد دختربچه ها یا زنانیی که موهای بلند دارند، ضروری نیست تمام ساقه مو را شامپو بزنند. شامپو را تنها بایست به مغز سر که محل جمع شدنچربی است، زد. زمانی آب کشی می نمایید کف شامپوی زده شده به مغز سر، به ساقه موها می رسد و گرد و غبار نشسته روی آن را از بین می برد. شامپو زدن ساقه مو مخصوصا هر روز، قادراست سبب خشکی و شکنندگی مو شود؛ چون ساقه مو چربی سازی ندارد.

● پیشنهاد ایمنی برای خرید شامپوبچه

۱) حتما توجه نمایید که شامپو، گوشه های تیز و برنده نداشته باشد. بیشتر شامپوهای موجود در بازار، بدون زاویه و بی ریسک هستند اما اگر به طور اتفاقی شامپویی خریدید که کناره های تیز داشت حتما آن را از دسترس بچه ها دور نگه دارید.

۲) شامپو نبایست قطعات ریز جداشونده داشته باشد. اگر شامپوی عروسکی می خرید، به این مطلب توجه نمایید که در آن خیلی کوچک و قابل جدا شدن نباشد.

۳) داخل بعضی شامپوها، تیله های رنگی وجود دارد که برای بچه ها دلبرا است. مواظب باشید، اگر در این گونه شامپوها قابلیت باز شدن داشته باشد، امکان پذیر است بچه ها این تیله ها را ببلعند که سبب خفگی در آنان شود.

۴) موقع حمام کردن بچه در شامپو را حتما استوار ببندید و اگر شامپو عروسکی است پس از بستن در آن ابتدا مناسب بیرون آن را بشویید و بعد به دست بچه بدهید. تا حد امکان پذیر از اینکه بچه ها شامپو را به دهان ببرند، پیشگیری نمایید!

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
برچسب ها

 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
  • 1 روز قبل
  • 2019-05-25 14:15:31
  • با چه کسانی ازدواج نکنیم

   راه‌های شناخت طرف مقابل بیشتر است شاید بتوان گفت به تعداد آدم‌ها راه وجود دارد اما علامت‌هایی وجود دارد که قادراست مثل میانبر عمل کند و یاری کند طرفین در مدت کوتاه آشنایی قبل از ازدواج به شناخت قابل‌قبولی برسند. در مورد انتخاب همسر، به شما می گوییم که با کدام دختران ازدواج ن
  • 4 روز قبل
  • 2019-05-21 21:00:02
  • چجوری در ماه رمضان عطش خودمون رو کنترل کنیم

   زیادتر جسم انسان ها را آب تشکیل داده است. انسان ها برای دنباله حیات و تندرستی بودن به آب احتیاج دارند. در ماه مبارک رمضان روزه داران ساعات خیلیی از روز را بدون استفاده آب می گذرانند از این رو بایست در برنامه خوراکی خود دقت ویژه ای کنند و از فاصله افطار تا سحر آب به اندازه بنوشند.
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-10 09:00:03
  • دستور تهیه کاچی آرد گندم

   کاچی از دسرهای خیلی قدیمی ایرانیه من یادم میاد که آخرین بار زمانی خیلی کوچیک بودم کاچی خوردم اما هنوز که هنوزه مزه اش و اون بافت نرم و لطیفش زیر زبونمه.
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-05 21:00:02
  • این افراد سمی هستند و ازشون دوری کنید

   آدم‌های سمّی چه علامت‌های دارند؟ از کجا بدانید که با یک شخص سمّی معاشرت می‌نمایید؟ و اگر اینطور است، بایستها و نبایستها در این مورد کدامند؟ سروکار دارا بودن با مردم سمّی اجتناب‌ناپذیر است.
  • 3 هفته قبل
  • 2019-05-04 21:00:03
  • برای سلامت موی کودکان چگونه برخود کنیم

   به طور کلی، نوزادان شرقی در مقایسه با نوزادان نژادهای اروپایی که تقریبا زمان تولد مویی ندارند از موهای زیادتری برخوردارند. بعضی از نوزادان زمان تولد در برخی از نقاط جسم به طور چشمگیری پر مو هستند....
  • 3 هفته قبل
  • 2019-05-04 09:00:03
  • چجوری گل های طبیعی رو خشک کنیم

   خشک کردن گل های طبیعی یکی از مناسبترین شیوه هایی است که می توان کادو های خیلی زیبایی را که گرفته ایم ماندگار تر کنیم و آن ها را برای همیشه برای خود حفظ کنیم
  • 3 هفته قبل
  • 2019-05-01 09:00:03
  • دستور تهیه یک دسر خاص برای ماه مبارک رمضان

   اگر شما هم برای سفره افطاری خود دنبال مناسبترین دسرها هستید که هم خوشمزه و خوش طرح باشند و هم قوی که بتوان انرژی از دست رفته در طول روز را تامین کرد با ما همراه باشید تا طرز آماده دسر و یا کیک برجی را در بخوانید.
  • 58 ماه قبل
  • 2014-07-22 00:00:00
  • بچه دختر با شکمی هندوانه ای خواهید داشت

   14براتون با مزه است نه اینکه شکم هندوانه ای شکل نشونه بچه دختر است!! بله واقعا با مزه است و در زمان گذشته واقعا تشخیص  جنسیت بازی و سرگرمی بوده
  • 40 ماه قبل
  • 2015-12-27 00:00:00
  • من همینم که هستم، خطرناک ترین جمله دنیاست؟

   14شاید فکر می کنید در بهترین جای دنیا قرار دارید و آنچه دارید، کافی است و دیگر نیازی به تلاش بیشتر ندارید. هر زمانی که برچسب بهترین یا کافی ست را بر خود بزنید، همان لحظه سیر نزولی رشد تان آغاز می شود.
  • 54 ماه قبل
  • 2014-10-28 00:00:00
  • چگونه در خانه گل کاغذی بسازیم

   14امروز یک کار هنرمندانه و با صلیقه دیگری رو داریم برای خانم هایی که از کارهای طراحی و خلاقانه خوششون میاد و اهل این جور حرکات و ذوق ها هستند و اون درست کردن گل کاغذی در خانه است
  • 50 ماه قبل
  • 2015-03-23 00:00:00
  • راه حل های مشکل ماندن در خانه مادر بعد از زایمان

   14یکی از روز های نگهداری از بچه و مادر در رزوهای اول بعد از زایمان رفتن به خانه مادر زن است و اما گاهی این مانده در خانه مادر همسر طولانیک ه میشود هیچ مشکل ساز هم خواده شد و دل تنگی پدرانه
  • 56 ماه قبل
  • 2014-09-01 00:00:00
  • برای زیبایی از ماسک خانگی استفاده کنیم یا نه

   14ماسک ها برای نگهداری از پوست و زیبایی بخشی به صورت نقش مهمی بازی میکنند اما سوالی که همیشه بوده و هست آینه که ماسک های خانگی و با مواد طبیعی استفاده بکنیم یا نه، و در صورت استفاده چه نکاتی را در نظر بگیریم
  • 56 ماه قبل
  • 2014-09-25 00:00:00
  • مطلبی نیمه طنز ابه نام مادرزن کیست

   14امروز مطلبی داریم که معلوم نیست زاید جدی است و واقعی یا طنز و جک امیدوارم شما بخونید و متوجه بشید این مادر زن گفته شده در این مطلب واقعی است یا نه
  • 3 هفته قبل
  • 2019-05-04 09:00:03
  • چجوری گل های طبیعی رو خشک کنیم

   14خشک کردن گل های طبیعی یکی از مناسبترین شیوه هایی است که می توان کادو های خیلی زیبایی را که گرفته ایم ماندگار تر کنیم و آن ها را برای همیشه برای خود حفظ کنیم
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-10 09:00:03
  • دستور تهیه کاچی آرد گندم

   14کاچی از دسرهای خیلی قدیمی ایرانیه من یادم میاد که آخرین بار زمانی خیلی کوچیک بودم کاچی خوردم اما هنوز که هنوزه مزه اش و اون بافت نرم و لطیفش زیر زبونمه.
  • 40 ماه قبل
  • 2015-12-27 00:00:00
  • من همینم که هستم، خطرناک ترین جمله دنیاست؟

   شاید فکر می کنید در بهترین جای دنیا قرار دارید و آنچه دارید، کافی است و دیگر نیازی به تلاش بیشتر ندارید. هر زمانی که برچسب بهترین یا کافی ست را بر خود بزنید، همان لحظه سیر نزولی رشد تان آغاز می شود.
  • 41 ماه قبل
  • 2015-12-23 00:00:00
  • میوه هایی که نمی گذارند بدنتان کم آب شود!

   شما باید روزی 8 لیوان آب بنوشید، اما چطوری؟ چه مواد غذایی و میوه هایی بدنتان را در مقابل کم آب شدن حفظ می کند و بهتر آب بدن شما را تامین می کند. در این مطلب به شما می گوییم که چگونه میزان آب مورد نیازتان را از طریق مصرف برخی مواد غذایی و میوه ها تامین کنید.
  • 41 ماه قبل
  • 2015-12-21 00:00:00
  • آشنایی با نکاتی مهم درباره میان وعده ها!

   بعضی اوقات ما درباره مصرف میان وعده ها زیاده روی می کنیم. بی حوصلگی، تشنگی، هوس کردن، افسردگی و عدم ورزش از جمله عواملی هستند که باعث می شوند به سراغ تنقلات ناسالم برویم.
  • 41 ماه قبل
  • 2015-12-16 00:00:00
  • بی اعتباری ادم های بد قول!

   بدقول‌ها معمولا آدم‌هایی بی‌اعتبارند که به مرور زمان دیگر کسی روی حرفشان حساب نمی‌کند
عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید