روش ها و دلایل مهربان بودن با خود
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> روانشناسی-->>> روش ها و دلایل مهربان بودن با خود

روش ها و دلایل مهربان بودن با خود

 • زمان درج : 62 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2015-12-16 00:00:00
 • تعداد بازدید : 1605
  بازدید ماه:1605
  بازدید هفته:1
 • بخش مربوطه :

مهربان بودن با خود

 

در بسیاری از مواقع و مشکلات، به نظر می رسد کسی که کمتر از همه به او اهمیت می دهیم و دوست ش داریم، خودمان هستیم.

ما تقریباً هر روز و در دقایقی، با بی رحمی به ملامت خود می پردازیم. ما حتی در بسیاری از اوقات متوجه هم نمی شویم که چه ادبیات منفی ای را در هنگام سخن گفتن از خود یا حرف زدن با خود، به کار می بریم.

ما تقریباً نخستین کسانی هستیم که باعث پایین آمدن ارزش و اعتبارمان می گردیم. اولین کسانی هستیم که از خود انتقاد می کنیم و از این بابت خود را عذاب می دهیم. در حقیقت ما سخت گیرترین منتقدان خود هستیم. بنابراین به نظر می آید که به یک تمرین مهم نیازمندیم: دوست داشتن خود!

تمرین کردن دوست داشتن خود، که برای همه ی ما به مثابه یک راه درمانی برای رهایی از بسیاری از احساسات بدی که علیه خود به وجود می آوریم به حساب می آید، بایستی آموخته شود.

اما راه آموختن آن نیست. آیا می توان آن را در میان کتاب ها یا کلاس های آموزشی یافت؟ می توان با این موضوع مانند یک درس تخصصی که با مطالعه می آموزیم برخورد نمود؟

البته هر دوی این راه ها می توانند کمک های بسیار بزرگی باشند، اما در مواردی وقتی می خواهیم یک گام جلوتر برویم و در این مهارتد بهتر شویم، دچار وقفه می گردیم. با تمرین نمودن دوست داشتن خود، می توانیم به بسیاری از موانع ذهنی و فیزیکی فائق آییم و بنابراین، دست به کارهایی بزنیم که پیش تر آن ها را ناممکن می پنداشتیم. این لحظات و حس استثنائی شان، مسلماً ارزش تجربه کردن داند، مهم نیست که در آن لحظه چه نقشی ایفا کرده ایم. مهم حس کردن ارزش آن لحظه است.

 

مهربان بودن با خود

در این مسیر، معمولاً پشت این توجیه پنهان می شویم که این کارها را فقط به این نیت انجام می دهیم که کمتر با خود رفتاری گستاخانه داشته باشیم و به این چرخه ادامه می دهیم. دلایلی که از نظر خودمان معتبر و پذیرفته شده می آید، ما را از تغییر شیوه ی زندگی و دوست داشتن خود، که در حقیقت برای آن است که زندگی مان را شادتر و سرشارتر سازیم، باز می دارد.

اغلب ما تحقیر کردن خود در هنگام سخن گفتن از خود یا با خود را به این دلیل به رسمیت شناخته ایم که از اعتماد به نفس اندک رنج می بریم.ما اغلب گمان می کنیم که برای دوست داشتن خود، باید قابلیت هایی بسیار بالا داشته باشیم. برای خود استانداردهای غیرواقع گرایانه ای را تبیین می کنیم که تنها با رسیدن به آن ها، لیاقت داریم که خود را دوست بداریم، به اثبات برسیم و پذیرفته شویم.

این عادات مخرب و منتقدانه، در تضاد با آن چیزهایی قرار می گیرند که حقیقتاً به آن ها نیازمندیم، سوای این که منجر به این می شوند که نسبت به خود دلسرد شویم و نتوانیم خودمان را دوست بداریم.پس حالا متوجه ضرورت این نیاز هستیم که باید روش صحبت کردن با خودمان را تغییر دهیم، خیلی هم سریع باید این کار را بکنیم!

 

مهربان بودن با خود

باید بدانیم که ما این عادات را از روی تصمیم های خودآگاه و ناخودآگاهی که در گذشته گرفته ایم، برای خود تعریف نموده ایم. امروز همچنان این قدرت را داریم که تصمیماتی متفاوت اتخاذ نماییم تا یک خودِ متفاوت برای آینده مان بسازیم!

آن چه در ادامه ی این مطلب می آید، برخی از راهکارها و ابزاری است که می توان با تکیه بر آن ها بر کمبود اعتماد به نفس غلبه نمود و لحنی بهتر را برای صحبت کردن با خود، انتخاب کرد:

۱- خاطرات مان را بنویسیم

قبل از آن که بخواهیم شروع به تغییر خود کنیم، بد نیست به نوشته های خاطرات روزانه مان مراجعه نماییم تا دریابیم چه احساسی داشته ایم. اغلب خواندن چیزهایی که نوشته ایم، دردناک است.

در میان افکار و احساسات منفی و لحظات فوق العاده و وقایع لذت بخشی هم هستند، اما افکار منفی و دردناک اغلب بر آن ها سایه افکنده است

وقت ش رسیده که یک دفتر خاطرات جدید بخریم. این بار به جای آن که در آن درباره ی ان چه که گفته ایم و کرده ایم بنویسیم، بیشتر روی نوشتن درباره ی چیزهایی تمرکز کنیم که عشق و اهمیت دادن مان نسبت به خودمان را اثبات می کند.

مثلاً اگر چاق هستیم، به جای آن که مدام خودمان را بابت ران های بزرگ مان سرزنش کنیم، می توانیم شکرگزار باشیم که ران هایی قوی داریم که ما را در دوهای طولانی یاری خواهد داد.

بعد از چند روز انجام مداوم این عمل در خواهیم یافت که این طرز برخورد، خودبخود افکار منفی را پیش از آن که سر برسند و بتوانند اوضاع را بحرانی تر کنند، دفع می کند.

۲- استفاده از کلمات «باید، حتما انجام می دهم و مجبورم» را کاهش دهیم

دقت کرده اید که این کلماتٰ چه احساس گناه غیرضروری ای به ما می دهد؟! پس چه بهتر که کلماتی مهربانانه تر را جایگزین آن ها کنیم، مثلاً بگوییم «من انتخاب کرده ام که…».

برای مثال شب هنگام وقتی ساعت را برای زنگ زدن تنظیم می کنیم، به جای این که به خود بگوییم: «باید صبح زود بیدار شوم تا ورزش کنم»، به خود بگوییم: «من انتخاب کرده ام صبح زود بیدار شوم که ورزش کنم.»

چه بهتر که این همه قیودِ «باید» را از زندگی مان حذف کنیم تا احساس بهتری درباره ی خود بیابیم.

مهربان بودن با خود

 

۳- لبخند بزنیم

فرض کنیم که در یک مسابقه ی دوی مارتن شرکت کرده ایم. به جای آن که مدام خودمان را ملامت کنیم که چرا نمی توانیم تندتر بدویم، مسابقه را با این هدف آغاز کنیم که تا آن جایی که می توانیم لبخند بزنیم. احساسی که در این حالت خواهیم داشت، فوق العاده خواهد بود.

تصورش را بکنید که این کار چه حس خوبی به ما می دهد، تماشاگران هم متوجه این لبخند ما می شوند و تشویق مان می کنند. حالا چقدر سرشار از انرژی مثبت شده ایم؟!

سعی کنیم لبخند بزنیم و این لبخند را حفظ کنیم تا ببینید چقدر حس بهتری نسبت به گذشته خواهیم داشت. خود را در حال لبخند زدن حین انجام هر کاری تصور کنیم، مثلاً عبور از خیابان یا جواب دادن به تلفن. خواهیم دید که پس از مدت زمانی کوتاه، این تبسم به یک لبخند درخشان تبدیل خواهد شد.

 

تمرین کردن دوست داشتن خود

به خودمان پاسخ مثبت دهیم و نه گفتن را، برای پاسخ به بقیه نگه داریم

مهربان بودن با خود

 

۴- به خودمان پاسخ مثبت دهیم و نه گفتن را، برای پاسخ به بقیه نگه داریم!

گاهی اوقات، لازمه ی دادن پاسخ مثبت به خواسته های خودمان، جواب منفی به دیگران است. ما نیاز داریم که انگیزه هایی را که منجر به پاسخ مثبت به دیگری می شود، تمرین نماییم.

اگر این فرد، شخص محبوب یا قبل احترام برای ما باشد، در صورتی که پاسخی را که برای او مناسب می دانیم عملی ننمایم، ناامیدی بزرگی نسبت به خود در ما ایجاد می شود.

تصورش را بکنیم، چقدر عالی می شد اگر تنها زمانی که در وجودمان احساس توان انجام کاری را برای دیگری می دیدیم، به او پاسخ مثبت می دادیم.

در این صورت دیگر خشمی به وجود نمی آمد و آن چه را که برای افراد دیگر انجام می دادیم، سرشار از لذت و رضایت می بود. عملی کردن چنین تصمیمی می تواند منجر به این شود که واقعاً احساس مفید بودن داشته باشیم و حسی مثبت از خودمان را تلقی و تجربه نماییم.

مهربان بودن با خود

 

۵- این را بپذیریم که مجبور نیستیم مانند بقیه باشیم

برای این کار، باید بیاموزیم که کمتر نگران طرز تلقی دیگران از خودمان و تصمیم های مان باشیم. در این مرحله اگر این تصمیم ها برخاسته از وحدت وجودی و صداقت ما باشد، می توانیم برخوردی معقول و راحت با انتخاب های مان داشته باشیم.

این موضوع در طرز سخن گفتن مان با خود نیز مؤثر است، چرا که دیگر به خود نمی گوییم: اگر دیگران از من راضی نباشند، به این معنا است که حتماً فرد بدی هستم.

حقیقت این است که افرادی هستند که اصلاً از ما خوش شان نمی اید، پس طبیعی است که همه هم از ما خوش شان نیاید. وقتی این حقیقت را بژذیریم که دیگران نباید لزوماً دوست مان داشته باشند، حس آزادی فوق العاده ای به ما دست خواهد داد.

 

۶- از خودمان بپرسیم: «عملی کردن این تصمیم باعث می شود که چه احساسی درباره ی خودم داشته باشم؟»

بسیار خوب خواهد بود که از این سئوال، برای خودمان یک مقیاس اندازه گیری میزان رضایتمندی از خود، بسازیم. اگر پاسخ این سئوال منفی باشد، می توانیم از خودمان بپرسیم: «چه اتفاقی لازم است برای م بیافتد تا حس خوبی درباره ی خودم داشته باشم؟»

 

برای مثال، پیش از آن که دعوت دیدار دوستی قدیمی را بپذیریم، می توانیم لحظه ای درنگ کنیم و از خودمان بپرسیم: «آیا وقت گذراندن با این شخص باعث می شود که احساس خوبی نسبت به خودم بیابم؟»

 

اگر پاسخ به این سئوال منفی است، می توانیم به این دعوت جواب منفی دهیم و به جای آن، همین زمان را با فردی بگذرانیم که به ما احساس مثبتی می دهد.

ما به پاسخ دادن به این پرسش بسیار نیاز داریم، چرا که با توجه به جواب آن می توانیم انتخاب هایی داشته باشیم که از ما فرد بهتری در نظر خودمان می سازد، نه آن که در خود احساس زبونی کنیم.

مهربان بودن با خود

۷- برای خود هدف های دست یافتنی تعریف کنیم و برای هر پیشرفت، جشن بگیریم

نکته ی مهم این است که تعریف کردن اهداف دست یافتنی به آن معنا نیست که اگر به آن ها نرسیم، حق داریم خود را ملامت نماییم، یا آن طوری که آرزوی ش را داریم و برای ش نقشه کشیده ایم، به آن ها برسیم.

می توان موفقت های کوچک را جشن گرفت. مثلاً برای شام با دوستان بیرون برویم، یا برای خود به عنوان جایزه، هدایایی کوچک بخریم. آن هدیه هر چه که باشد، باید مطمئن شویم زمانی آن را به خود اهدا می کنیم که در حال جشن گرفتن موفقیتی هستیم.

این باعث می شود که چنین تفکری در ما تقویت گردد که ما افرادی فوق العاده هستیم و لیاقت امتیازی را که دریافت می کنیم، داریم.

 

۸- دور شویم

آن چه که مهم است یاد بگیریم، این نکته است که از افرادی که برای ما احترام قائل نیستند، فاصله بگیریم. درست است که انجام این عمل ساده نیست، اما در صورتی که اجازه دهیم به ما بی احترامی شود، ما نیز این چرخه را ادامه می دهیم و به خود اجازه می دهیم رفتاری یکسان با خودمان داشته باشیم.

همگی لیاقت این را داریم که با عشق و محبت نسبت به ما رفتار شود، چه از سوی خودمان و چه از سوی دیگران.

طرز صحبت کردن مان با خود، می تواند منعکس کننده ی احساسی باشد که نسبت به خودمان داریم. آیا می توانیم با خود مهربان تر باشیم و بیشتر خود را دوست بداریم؟

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
  • 17 ماه قبل
  • 2019-09-03 21:00:02
  • مقاومت مردان در برابر مشکلات سلامت روان

   متاسفانه آمار بالایی در جامعه به مسائل روحی و روانی گرفتار هستند که این مسائل در بین آقایان و خانم ها تقریبا به یک مقدار رایج است. اما آمارها نشان می دهد که آقایان کمتر حاضر به پذیرش مسائل روانی خود هستند. در دنباله در شیثار میخواهیم درباره تندرستی روانی در آقایان زیادتر صحبت ک
  • 18 ماه قبل
  • 2019-08-22 21:00:02
  • تست روانشناسی برونگرایی و درونگرایی فرد

   باتوجه به علم روانشناسی می توان از طریق خصوصیت های متفاوت مردم به شخصیت درونی مردم پی برد.از دید علم روانشناسی همه ی مردم به دو دسته درونگرا و برونگرا تقسیم می شوند.در بخش زیر تست برونگرایی و درونگرایی را گذاشته ایم می توانید برای انجام این تست روانشناسی ما را در سایت شیثار دنب
  • 19 ماه قبل
  • 2019-07-24 09:00:02
  • نگاهی مختصر بر حسادت از دید روانشناسی

   بی‌گمان راجع به چشم و هم‌چشمی و حسادت زیاد شنیده ایم و در مواردی این حس را تجربه کرده‌ایم. شاید تجربه‌ی این حس و در عین حال ناشایست دانستن آن در ما احساس متضادی ایجاد کرده باشد که از یکسو حسادت را نپسندیم و از سوی دیگر با درجات متفاوت دچار آن باشیم.
  • 19 ماه قبل
  • 2019-07-19 09:00:03
  • تست ساده اینکه شما منطقی هستید یا احساسی

   با يک آزمايش ساده مي توانيد تشخيص دهيد که احساسي هستيد يا منطقي؟اين آزمايش ساده به اينگونه است که مطابق تصوير (1) دستانتان را در حاليکه انگشتان از هم فاصله دارند بلافاصله و بدون هيچ فکري نظیر تصاوير (2) و (3) در هم گره کنيد.
  • 19 ماه قبل
  • 2019-07-14 21:00:01
  • چگونه با دلتنگی و مشکل دوری کنار بیاییم

   برای اکثر خانواده ها جدا شدن از دختران و پسران نوجوانشان سخت است و نمی توانند درد دوری و دل تنگی را تحمل کنند به همین علت علم روانشناسی راههایی را برای کنار آمدن بااین مشکل به شما ارائه می دهد مثلا اگر قرار است بچه بزرگتان از شما دور شود مناسبتر است بچه ها دیگر را بااین تقویت تا
  • 20 ماه قبل
  • 2019-06-23 09:00:02
  • یک نقاشی از تست روانشناسی بامزه

   امروزم یک تست روانشناسی بانکم و شیرین دیگه رو براتون داریم که میتونین با توجه به عکس در اون شرکت کنید و توانایی خودتون رو در این تست محک بزنید
  • 20 ماه قبل
  • 2019-06-16 09:00:03
  • چرا رنگ مشکی انتخاب اول بعضی هاست

   مشکی یکی از رنگهای دوست داشتنیی است که مردم خیلیی به آن علاقه دارند. مشکی به سادگی با تمام رنگها سازگار است و انتخاب لباس را ساده تر میکند. با این وجود، علت روانشناسی علاقه مردم به این رنگ، ابعاد دیگر روانشناسی آنان را نیز در برمیگیرد.(روانشناسی رنگها)
  • 21 ماه قبل
  • 2019-05-20 21:00:03
  • در موردافراد مشکی پوش بیشتر بدانیم

   رنگ‌ها پیام‌های مختلفی دارند و انتخاب همیشگی یك رنگ از لایه‌های پنهانی شخصیت ما خبر می‌دهد. در صورتی‌كه خودتان یا یكی از اطرافیان نسبت به انتخاب رنگ مشكی تمایل نشان می‌دهد و بیشتر مواقع او را مشكی‌پوش می‌بینید ، همین جا فرصت خوبی است تا بعضی از ابعاد شخصیتی او را بهتر بشن
  • 21 ماه قبل
  • 2019-05-20 09:00:01
  • چرا آرامش روحی نداریم

   آرامش روحی ندارم!چگونه به یک آرامش واقعی برسیم؟آیا تا بحال احساس افسردگی وکسلی و پوچی و خستگی کرده اید؟ اگر چنین است، آیا هیچ به دلیل آن و این که چرا چنین احساسی به شما دست داده است، اندیشیده اید؟
  • 22 ماه قبل
  • 2019-03-27 21:00:03
  • امید به زندگی آقایان نسبط به خانم ها کمتر است!

   آقایان نسبت به خانم ها دربرابر ریسکات زیادتری هستند و به همین علت مقدار مرگ و میر در آقایان زیادتر از خانم ها است و تندرستی آنان زیادتر در ریسک است. امروز در شیثار می خواهیم درباره مقدار دلگرمی به زندگی در آقایان با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید
  • 74 ماه قبل
  • 2014-12-01 00:00:00
  • ارتباط رنگ روژ لب و شخصیت خانم ها

   14رنگ روز لب هم میتونه به شخصیت و حال  وروز طرفی که اون رو استفاده میکنه ربط داشته باشه، بله باور نکردنیه اما حقیقت داره
  • 81 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • با خوابیدن زیاد چه کنیم؟

   14در سنین جوانی و میانسالی میزان خواب افراد به شرایط کار و فعالیت اجتماعی آنان بستگی دارد و حتی بین افراد شاغل و بازنشسته نیز می‌تواند متفاوت باشد.
  • 78 ماه قبل
  • 2014-08-08 00:00:00
  • اعتماد به نفس شما چقدر است؟/ تست

   14تا الان تست های روانشناسیو را انجام دادین؟ راضی بودین؟ آیا هرگز فکر کرده اید در دنیا چه چیزی وجود دارد که از تمام این موارد ارزشمندتر است؟ یک لحظه به اعتماد به نفستان فکر کنید؛ همان احساس و نگرشی که شما نسبت به خودتان دارید و مفهوم شکست و پیروزی یا محبوب و منفور بودن را برایتان
  • 78 ماه قبل
  • 2014-08-08 00:00:00
  • نسبت بستنی یخی با ازدواج و عشق

   14مطلب قشنگیه راستش وقتی عنوانشو خوندم خنده ام گرفت.شما هم بخونین خوشتون میاد.هیچی در موردش نمیگم تا خودتون مطلبو بخونین و نظر بزارین.
  • 69 ماه قبل
  • 2015-05-17 00:00:00
  • تو بی‌نظیری، خودت خبر نداری

   14عزت نفس عبارت از ارزشی می باشد که از اعتقادات فرد در مورد تمام ویژگی ها و صفاتی که در او وجود دارد نشات می گیرد. پس عزت نفس هر کس بر اساس ترکیبی از اطلاعات عینی در مورد خودش و ارزشمندی ذهنی که برای آن اطلاعات قائل است بنیان نهاده می شود.
  • 70 ماه قبل
  • 2015-04-21 00:00:00
  • زندگی با طعم بدبینی

   14بدگمانی و بدبینی پرده ایست که میان ما و دیگران کشیده می شود و هیچ گاه نمی گذارد رشته دوستی خود را با آن ها محکم کنیم و از نعمت وفا و محبت بهره مند شویم.
  • 62 ماه قبل
  • 2015-12-16 00:00:00
  • روش ها و دلایل مهربان بودن با خود

   14«سال ها خود را نقد کردید و به نتیجه نرسیدید. [حال] سعی کنید خود را به اثبات برسانید و ببینید چه اتفاقی می افتد!» لوییس هِی
  • 79 ماه قبل
  • 2014-07-12 00:00:00
  • نحوه مبارزه کردن با کمرویی

   کمرویی در جامعه معمولا افراد را دچار مشکل می کند و افراد در جامعه نمی توانند آنچنان شاید و باید به فعالیت های اجتماعی خود بپردازند
  • 79 ماه قبل
  • 2014-07-12 00:00:00
  • تاثیر موسیقی بر آرام کردن کودکان

   شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که از گریه کردن و ناآرامی کودک خود کلافه شده باشید و دلیل بی قراری نوزادتان را نمی دانید
  • 80 ماه قبل
  • 2014-06-25 00:00:00
  • علائم افسردگی در جوانان

   انی روز ها خیلی خیلی شایع شده که جوانان دچار افسردگی میشوند و این مشکل دامن خیلی از اون ها رو میگیره اما چرا و چگونه و اصلا علائم افسردگی در جوانان چیست؟؟
  • 80 ماه قبل
  • 2014-06-16 00:00:00
  • دلیل خشن بودن کودکان

   معمولا در خانواده خود و یا اطرافیان کودکان پرخاشگری را دیده اید که نه خود و نه دیگران تحمل رفتار خشونت آمیز این کودکان را ندارند و معمولا خانواده یا با تنبیه و یا با کتک زدن کودکان را برای چند ساعتی آرام می کند
  • 80 ماه قبل
  • 2014-06-12 00:00:00
  • تربیت کودکان نماز خوان و متدین

   فرزندان ما نمونه کاملی از خود ما هستند و تمامی صفات اخلاقی ما در وجود کودکانمان نهفته شده و خودمان را می توانیم در درون کودکانمان یافت کنیم
  • 78 ماه قبل
  • 2014-08-08 00:00:00
  • نسبت بستنی یخی با ازدواج و عشق

   مطلب قشنگیه راستش وقتی عنوانشو خوندم خنده ام گرفت.شما هم بخونین خوشتون میاد.هیچی در موردش نمیگم تا خودتون مطلبو بخونین و نظر بزارین.
  • 78 ماه قبل
  • 2014-08-08 00:00:00
  • اعتماد به نفس شما چقدر است؟/ تست

   تا الان تست های روانشناسیو را انجام دادین؟ راضی بودین؟ آیا هرگز فکر کرده اید در دنیا چه چیزی وجود دارد که از تمام این موارد ارزشمندتر است؟ یک لحظه به اعتماد به نفستان فکر کنید؛ همان احساس و نگرشی که شما نسبت به خودتان دارید و مفهوم شکست و پیروزی یا محبوب و منفور بودن را برایتان
  • 80 ماه قبل
  • 2014-06-10 00:00:00
  • رنگ هایی که زندگی شما تغییر میدهند

   دیگه این یک چیز ثابت شده است که رنگ ها در روحیه ما والبته زندگی ما تاثیر دارند پس میتوان با انتخاب بهتر رنگ ها زندگی خودتون رو تغییر بدید
عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید