هوالرزاق
ads


به خاطر خوشگذرانی عذاب وجدان دارید؟!!

به خاطر خوشگذرانی عذاب وجدان دارید؟!!

از گیم زدن و فیلم تماشا کردن تا اس ام اس بازی، آیا به خاطر انجام دادن کارهای ظاهرا بی فایده فقط برای حال کردن، باید احساس بدی داشته باشیم؟

در تقابل عذاب وجدان و حال کردن!

از گیم زدن و فیلم تماشا کردن تا اس ام اس بازی، آیا به خاطر انجام دادن کارهای ظاهرا بی فایده فقط برای حال کردن، باید احساس بدی داشته باشیم؟

 

تا نسخه جنظرپی اس را می خریم و پیش از اینکه نصبش کنیم، سر و کله اش پیدا می شود. یا زمانی که رفیقی اس ام اس می دهد بیا برویم بیرون یک هوایی بخوریم و ما هنوز جوابش را نداده ایم. غول خفته عذاب وجدان  ماشین حساب به دست سراغمان می آید که هی تو، چه کار داری می کنی؟

 

آیا می دانی با زمان/ انرژی که بابت این کار بی فایده می خواهی بگذاری، چه کارهای نیک و سازنده دیگری می توانی انجام بدهی؟ و بعد یک حساب سرانگشتی که البته از پیش نمایان است او در آن برنده است و ما بازنده. که خیابان گردی بازنده ای ابدیست در برابر درس خواندن. خب چه کار باید بکنیم در این مواقع؟ حق با چه کسی است؟ ما یا وجدان ما؟ اصلا حقی وجود دارد؟

 حقی به نام لذت

یک

قصه/ خاطره شماره یک: انگری بردز و دیگر هیچ. همان سال اولی که آمده بود و تازه داشت بین اپل بازها جا می افتاد. تا بعد که نسخه اندروید و ویندوزش بیاید و بعدتر هم نسخه اش برای تمام دستگاه ها و سیستم های موجود در عالم، شامل ماشین حساب ها حتی. گروهی بودند از رفقا که روز و شب، و از روز تا شب، به صورت گروهی انگری بردز بازی می کردند. هر روز جمع می شدند خانه یکی و ته تمام راحل را یکی یکی در می آوردند و بعد که یکدور بازی را تمام می کردند، دوباره از مرحله اول شروع می کردند و این بار با هدف ثبت ته رکوردِ ممکن. و بعد که این هم تمام می شد، باز یک هدف فرضی دیگر – مثل با رتبه دو تمام کردن – درست می کردند و همان را تا تهش می رفتند و تا اینها را انجام بدهند، آپدیت های مرحله های بعدی آمده بود و از قطع شدن این چرخه پیشگیری می کرد. چرا این کار را می کردند؟ چون حال می داد؛ همین سه کلمه. دقیقا و فقط همین سه کلمه.

 

دو

اما اینطوری نگاه ننمایید دوستان ما را. حالا به این شدت رادیکالانه هم نه، مقداری کمترش را اکثر ما اهل انگری بردز زدن بودی. انگری بردز هم نه، لااقل در برهه ای از عمرمان اهل فیفا / پی اس دیگر بودیم. و بر فرض محال اهل هیچ کدام این دوتا هم نبوده باشیم، اهل «اس ام اس بازی» دیگر بوده ایم. مهم اینکه همه ما بالاخره در یک کاری در اصل منطقِ «چرا؟ چون حال می ده» با آن دوستان شریک بوده ایم. کارهایی که شاید با هم تفاوت داشته باشند، ولی در یک چیز مشترکند؛ اینکه فقط به خاطر لذت بردن سراغشان رفته ایم. بدون هیچ پسوند «مفیدساز»ی.

 عذاب وجدان

پسوندهایی که تنگ بیشتر کارهایی که دوست داریم می توانیم بزنیم؛ از فوتبال تا سفر و مهمانی. ما می خواهیم در مورد آن جنس کارها حرف بزنیم. کارهایی که انجامشان می دهیم فقط برای لذت بردن، برای حال کردن و خوش بودن. آیا یک کاری را برای صرف لذت بردن انجام دادن مشکلی دارد؟ آیا باید وجدان اخلاقی مان درد بگیرد؟ می دانیم که این دو وجدان در مورد ابعادی از زندگی برای ما هدف گذاری هایی دارند، دانشگاه برو، دزدی نکن، دروغ نگو، حالا لذت بردن محض و انجام کارهای صرفا باحال کجای منظومه خواسته های آنها قرار می گیرد؟ مزاحم یا مراحم؟

 عذاب وجدان

سه

اصلا یک چیزی؛ چرا لذت باید یا مزاحم باشد یا مراحم؟ چرا نباید خودش یک کار محترم مستقل باشد؟ حتی اگر هیچ فایده ای هم نداشته باشد. همین که حالمان را خوب می کند، زندگیمان را با کیفیت می کند، خودش کافی نیست برای محترم شدن؟ و زمانی که با چیزهایی که ازمان خواسته شده منافات نداشته باشد، نه مزاحم درس باشد و نه باعث مردم آزاری بشود، مثل همان انگری بردز یا فیفا زدن، یا حتی دوردور کردن در خیابان ها، جایش در منظومه آن خواسته ها هم شیوهن می شود. برخلاف ظاهر غلط اندازش، یک جای احتمالا خوب. بدون هیچ عذاب وجدان بیهوده ای.

 

چهار

اما یک مشکلی. آیا صرف کردن عمر برای فقط لذت بردن، باعث زدن از کارهای سودمند دیگر نمی شود؟ آیا نمی شود با انجام کارهای «نیک» به جای کارهای صرفا باحال، زندگی بهتری داشت؟ یعنی آیا ما زنندگی سطح پایین را به خاطر لذت ترجیح می دهیم به زندگی با کیفیت؟ زندگی که دو ساعت انگری بردز دارد قابل مقایسه است با زندگی که آن دو ساعت را درس خواندن دارد؟ ما چطوری با دانستن اینها می توانیم تن بدهیم به انتخاب کارهای بیهوده به جای کارهای باهوده؟

 

جواب این مشکل یک جمله است. ما بعد از رعایت حداقل ها (دانشگاه رفتن به جای توی خانه خوابیدن)، «حق» داریم هر سطحی از خوبی که «دل»مان می خواهد را انتخاب کنیم. چیزی که از ما خواسته شده یک حداقل است برای به فنا ندادن عمر. و بعد از آن، دست خود ماست. قرار نیست همه، همه خوبی ها را انتخاب کنند تا ته. هر کس به قدری که می کشد، به قدری که دلش می خواهد انتخاب می کند و حتما این به هیچ کسی ربط ندارد به جز خودش. خودمان.

عذاب وجدان

پنج

پاراگراف سرشار از بدآموزی بالا می رفت تا این متن را با مشکل جدی از ناحیه ممیزی روبرو کند. اگر این پاراگراف خنثی کننده پنجم که دارید می خوانید نبود.

 

قصه / خاطره شماره دو: یک گروه دیگر از دوستان هم بودند که رسم جالبی داشتند. اسم یک روز هفته را روز گیم گذاشته بودند در شرکت. یعنی 24 ساعت یک ضرب گیم بازی کردن. هر کس هر گیمی. در چند گروه و چند ژانر مختلف. به شکل شبکه و غیرشبکه. یک فضای مهیا شده برای بازی، و بعد تا سر حد مرگ بازی کردن. نکته جالب و مورد مثال این وسط اما چگونگی نماز خواندنشان بود در آن روز عزیز: می گرفتند زمان دقیق قضا شدن نماز را حساب می کردند، و بعد با تخمینی که از کمترین زمان لازم برای جمع کردن سر و ته نماز داشتند، سه چهار دقیقه مانده به آخر زمان، همه با هم هجوم می بردند به مهرها و جانمازها و فیت با آخر زمان، نمالزشان را تند تند می خواندند و بعد برمی گشتند به جریان بازی.

روی کاغذ کارشان مشکلی نداشت. نماز را خوانده بودند، هر چند آخر زمان، کار و زندگیشان هم سر جایش بود، هر چند به جز یک 24 ساعت، و بیشتر از اینها هم که لازم نبود کاری کنند اما یک امای مهمی اینجا وجود دارد. اینکه اما آیا اگر جور دیگری فکر می کردند بهتر نبود برایشان؟ نه خیلی هم جور دیگر، یک ذره؛ مثلا در این حد که 24 ساعت بشود 20 ساعت. یا نماز زیپ شده آخر زمان بشود نماز کمی کمتر زیپ شده یک ساعت مانده به آخر زمان. نمی شد؟ می شد. وظیفه داشتند؟ نه. اما بهتر نبود؟ چرا. راز اینکه اینقدر اختیار داریم در منظومه بایدها و نبایدها که باعث می شود همه آن چیزهای لذتبخش و حال دهنده داخلش بگنجند، این است که همان اندازه هم عقل به مان داده شده است. و بعد، انتخاب با ماست.

 

مرتاض که نیستیم!

همیشه عذابم می دهد. این طرز فکر نادرست برخی. همیشه داغونم می کند. این افراط و تفریط ها. بچه که بودم، فکر می کردم پول داشتن و ماشین مدل بالا سوار شدن یک جوری است؛ یعنی طرف که وظع مالی خوبی دارد حتما یک جای کارش می لنگد. فکر می کردم مگر می شود آن شکلی بود و آدم خوبی هم بود. مگر می شود در ثروت غوطه ور بود و انسان پاکی هم بود. خلاصه دغدغه ای بود برایم این ماجرا.

 

کم کم که بزرگتر شدم، کم کم که بیشتر «فکر» کردم تا رویاپردازی، فهمیدم آره، انگار می شود. مشکلش چیست؟ طرف زحمت کشیده، عرق ریخته، کار تمیز انجام داده، روزگار بی پولی را گذرانده و حالا با چندتا کارخانه اش زندگی می کند برای خودش و آخر هفته ها هم اسکی می رود. پول دارد، پول حلالی هم دارد. هم زیارتش به جاست، هم تورهای اروپایی اش. اصلا مگر تناقضی دارند اینها با هم؟

عذاب وجدان

حالا دیگر به یقین رسیده ام که می شود انسان خوب، پاک و دوست داشتنی بود و زندگی مرفهی هم داشت. می توان مسلمان بود و ثروتمند هم بود. می توان مسلمان با اخلاقی بود و از زندگی هم لذت برد. می توان مسلمان با اخلاق خیری بود و در عین حال به بانجی جامپینگ هم علاقمند بود! آخر کی گفته است زندگی خوب یعنی فقر و محرومیت؟ کی گفته است مسلمانی یعنی عطر خوشبو نزدن؟

 

بردن لذت در برابر نبردن چه چیزهایی؟

با دوستم رفته بودیم سلف سرویس دانشگاه تا ناهار را بخوریم و سریع برگردیم سراغ ادامه درس خواندنمان؛ طبق عادت همیشگی حسابی به غذا نمک زدم. دوستم گفت: «چرا آنقدر نمک می زنی؟ می میری ها!» گفتم: «می خوام از غذام لذت ببرم.» گفت: «باشه، گوش نکن، بخور، بمیر! این نمکی که تو می خوری تا چند سال دیگه باعث یک عالمه بیماری می شه. این چه جور لذتیه آخه؟» گوش نکردم من اما روزها و وعده های بعد هم به آنطور نمک خوردن ادامه دادم و می دانم که باید منتظر عوارضش در میانسالی و پیری باشم.

 

برادرم هدفون را فرو کرده بود در گوشش و صدایش را هم تا ته زیاد کرده بود. بهش گفتم: بابا جان صدای او تا اینجا میاد، کمترش کنی نمی شنوی؟ کر میشی ها! گفت: می خوام از مویقی لذت ببرم، صداش رو کمتر از این کنم، باسش می ره حال نمی ده!» با خودم گفتم: «این چه جور لذتیه، آخه؟ لذتی که چند سال دیگه باعث می شه دیگه کلا نتونی لذت ببری بی باس و با باس!!»

 عذاب وجدان

مثال هایی از این دست زیادند: مواقعی که ما داریم لذت و خوشی آینده مان را در پای لذت های کنونی مان قربانی می کنیم. آیا ما می خواهیم به حرف دوست دلسوزمان گوش کنیم تا بتوانیم تا همیشه عمر، غذای نمکین بخوریم، یا آنقدر در خوردن نمک افراط می کنیم که دکتر برای ما خوردن نمک را تا پایان عمر ممنوع کند؟ آیا به حرف دیگری گوش می کنیم و صدای موسیقی را کم می کنیم تا همیشه از صدای آن لذت ببریم یا اینکه آنقدر با صدای بلند گوش می دهیم که دیگر تا پایان عمر نتوانیم هیچ چیزی را درست و حسابی بشنویم؟

 

چیزی که حال می دهد خاطره می شود

نشاط و عیش و جوانی چو گل غنیمت دان

که حافظ نبود بر رسول، غیر بلاغ

 

مجری: بییندگان! امروز طی یه غافلگیری، ارتباط مستقیم داریم با ایشون (با دست نشان می دهد مرا).

من: بله! امشب می خوام تو برنامه زنده شما از جدیدترین مِلودیم رونمایی کنم.

مجری: اوه چقدر عالی! بفرمایین.

من: (با صدای خیلی بلند) دیرین، دید، دیری دید، دید. آقای مجری همراهی کن.

مجری: (با صدای خیلی بلند) دیپ دیپ دیکش دیپ، دیپ دیپ دیکش دیپ.

اوه اوه اوه! چه بارونی گرفت! یووووووو ... هیـــــــیــــــــــــــی.

 

به خاطر شریفم دارم شب بود، به اتفاق یکی از بچه ها از نمایشگاه مزمانیِ جک و جانورهای ایرانی برمی گشتیم. آن موقع ها هزار تومان خیلی بود که شد باهاش دوتا از این نوشیدنی های پالپ دار بخریم. تا پیش از اینکه باران شدت بگیرد و با داد و جیغ بدویم سمت خانه هایمان، توی بطری خالی نوشیدنی، تا جایی که انرژی داشتیم در نهایت بلاهت حرف الکی زدیم و قاه قاه خندیدیم و هفت، هشت ملودی دیگرِ خودمان را رونمایی کردیم با هم. با صدای خیلی بلند. بعد از آن یددار با جک و جانورها، باز هم من به سالن برگزاری نمایشگاه های استانمان رفتم. نمایشگاه های کامپیوتر و آی تی، آثار دستی استان ها، عیدانه، محصولات کشاورزی استان ها، خرید نوروزی، لوازم التحریر ...

اما فقط مسیر برگشت نمایشگاه جک و جانورها در خاطر شریفم هست.

می گویند عمری که به خاطر ندارید را جزء زندگی حساب نیاورید.

همشهری جوان


به خاطر خوشگذرانی عذاب وجدان دارید؟!!

برچسب های
به خاطر خوشگذرانی عذاب وجدان دارید؟!!

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :1394/10/04-35 ماه قبل
کل بازدید : 1,231
تعداد بازدید ماه جاری : 1,231
تعداد بازدید در هفته جاری : 1
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به به خاطر خوشگذرانی عذاب وجدان دارید؟!! داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به به خاطر خوشگذرانی عذاب وجدان دارید؟!!


مطالب مرتبط با به خاطر خوشگذرانی عذاب وجدان دارید؟!!

تست منطقی بودن شخصیت تست منطقی بودن شخصیت
امروز تستی دیگر رو در مورد این برای شما داریم که شما درک ککنید که فردی منطقی هستید با اینکه شما بیشتر فردی احساساتی هستید و در گیر احساسات البته این که شما فردی احساسی باید یا فردی منطقی هیچ کدام دلیل بر بد یا خوب بودن شما نیست و تنها تفاوت های شخصیتی در شما به وجود می آورد که شما را از فردی در گروه دیگر متفاوت میکند ارتباط شخصیت افراد با رنگ ها و ماه های تولد ارتباط شخصیت افراد با رنگ ها و ماه های تولد
در روانشناسی یک فرد رو از زوایای متفاوتی مورد بررسی و شناخت قرار میدن و بر اساس نشانه های مختلفی شخصیت فرد رو بررسی میکنند و نتیجه های خودشون رو استخراج میکنند. یکی از ابعادی که روحیات و شخصیت افراد رو میشه با اون شناخت علاقه فرد به رنگ هاست و شخصیتی که اون ها از این رنگ ها گرفته اند نحوه بیان کردن دوستت دارم نحوه بیان کردن دوستت دارم
توانایی گفتن دوستت دارم میتونه در یک رابطه مثل یک معجزه بمونه و زنده کننده رابطه ای باشه و تحول خولدی رو در رابطه ها ایجاد کنه.معمولا این خانم ها هستند که راحتتر ابرار علاقه میکنند و کلمه دوستت دارم رو بر زبان میارن اما آقایون کمی سختتر احساسات خودشون رو کلامی بیان میکنند و خب این مشکل در مردان است . متفاوت متفاوت: شخصیت مشکی پوش ها را می دانید؟ متفاوت متفاوت: شخصیت مشکی پوش ها را می دانید؟
رنگ‌ها پیام‌های مختلفی دارند و انتخاب همیشگی یك رنگ از لایه‌های پنهانی شخصیت ما خبر می‌دهد. در صورتی‌كه خودتان یا یكی از اطرافیان نسبت به انتخاب رنگ مشكی تمایل نشان می‌دهد و بیشتر مواقع او را مشكی‌پوش می‌بینید ، همین جا فرصت خوبی است تا بعضی از ابعاد شخصیتی او را بهتر بشناسید. خلاصه ای از شما کدام یک را انتخاب مینمایید؟ انتقام یا بخشش؟ خلاصه ای از شما کدام یک را انتخاب مینمایید؟ انتقام یا بخشش؟
انتقام هم برای خودش قانون دارد. وقتی به حدی می رسید که کینه ذره ذره وجودتان را فراگرفته و دارد خفه تان می کند، دیگر جایی برای بخشش نیست. جدید روان شناسی خنده در خانم ها و مردان! جدید روان شناسی خنده در خانم ها و مردان!
پژوهشگران موضوع خنده، يا ژلاتولوژيستها، کوشيده اند که به ماهيت خنده پی ببرند و به اين سوال پاسخی علمی بدهند که انسان چرا می خندد؟ تازه ترین مطلب انتقال سلسله مراتبی شلختگی! تازه ترین مطلب انتقال سلسله مراتبی شلختگی!
اگر کمی به اطراف خود نگاه کنید افرادی را می‌بینیدکه با بی‌نظمی‌های‌شان با اعصاب شما بازی می‌کنند. با روانشناسی اثر مراقبه معالجه ای گروهی بر معالجه مریضی های روحی! با روانشناسی اثر مراقبه معالجه ای گروهی بر معالجه مریضی های روحی!
در یک مطالعه جدید آشکار شد که تکنیک «مراقبه‌درمانی گروهی» به درمان اضطراب و افسردگی کمک می‌کند. خلاصه ای از مردم کنترل گرا را می شناسید؟ خلاصه ای از مردم کنترل گرا را می شناسید؟
آن ها دیگران را به سر حد جنون می رسانند. فقط می خواهند نظر خود را اعمال کنند و تحمل شنیدن نظر دیگران را ندارند. مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟ مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟
حاملگی با تغییرات عمده ای در عملكرد غددی - عصبی همراه است.
مطلبی تازه درباره اگر این علامت ها را دارید یعنی درست نمی خوابید! مطلبی تازه درباره اگر این علامت ها را دارید یعنی درست نمی خوابید!
برای برخی از افراد مهم نیست شب ها کامل و درست نخوابند. اما این روند در طولانی مدت موجب بروز بدخوابی و بی خوابی هایی می شود که در زندگی روزانه آنها تاثیر منفی دارد. خلاصه ای از از چنگال افسردگی رها شوید! خلاصه ای از از چنگال افسردگی رها شوید!
از نظر محققان این راهکارها مي‌تواند شما را از چنگال افسردگي نجات دهد. جدید راه های ساده برای زندگی شادتر! جدید راه های ساده برای زندگی شادتر!
بسیاری از مطالعات آماری نشان داده است که افراد شاد زندگی سالمتر و عمر طولانی‌تری دارند. جدید 10 شیوه طبیعی فوق العاده برای معالجه افسردگی! جدید 10 شیوه طبیعی فوق العاده برای معالجه افسردگی!
به ماه‌هاي سرد سال رسيده‌ايم، به زماني که تعداد زيادي از افراد دچار بي‌حوصلگي و افسردگي فصلي مي‌شوند و ديگر خودشان را نمي‌شناسند. گردآوری از سهم شما از زندگی چیست؟ گردآوری از سهم شما از زندگی چیست؟
نت های واژگان را به بازی تار و پود اندیشه هایم می سپارم و موسیقی دیگر را به چنگ نگاهت صید می کنم تا رد چشمانت در کمان آرزوهایت رها شوند و بروند تا آنجا که تو می خوانی و فریاد می زنی، صدایت را رها کن و بخوان ترنم شکوه وجودت را تا طوفانی دیگر موج بگیرد. از روانشناسی مقاومت با احساس تنهایی در زندگی! از روانشناسی مقاومت با احساس تنهایی در زندگی!
وقتی تنها هستید معمولاچه کارمی کنید؟ بیشتر می خوابید یا تلویزیون تماشا می کنید؟ غمگین و بی تحرک هستید؟ نکند شما هم احساس تنهایی می کنید؟ از نگاه روانشانسی ذهن تان با این تله ها نابود میشود! از نگاه روانشانسی ذهن تان با این تله ها نابود میشود!
احساس ناامیدی، بی‌مصرفی و ناراحتی می‌کنید. هیچ چیز در زندگی‌تان خوب پیش نمی‌رود. همه از شما بهتر هستند و هیچوقت آن آدم کاملی که دوست دارید نخواهید شد. دوست دارید دیگران دوستتان داشته باشند، اما اینطور نیست. این جملات و احساسات به نظرتان آشنا می‌آید؟ بیشتر بدانید ریشه و علل و معالجه قطعی بی حوصلگی بیشتر بدانید ریشه و علل و معالجه قطعی بی حوصلگی
سر کلاس نشسته اید .صدای مبهم مدرس انگار که از دور دست به گوش می رسد .کلافه شده اید سعی می کنید بر بی حوصلگی خود غلبه کنید .خودکار را بر می دارید.شروع می کنید خط خطی کردن کاغذ جلوی دستتان ،نیم ساعت دیگر ،نه یک قرن دیگر مانده تا کلاس تمام شود… مطلبی از در مقابل پاسخ مطلبی از در مقابل پاسخ "نه" قوی باشید!
انسان‌ها در شرايط مختلف با موقعيت‌هايي روبرو مي‌شوند که ممکن است درخواستشان اجابت نشود. مثلا طالب شغلي هستيم اما در پذيرش رد مي‌شويم، با کسي تماس مي‌گيريم اما جواب تماس تلفني ما را نمي‌دهد، وارد خانه کسي مي‌شويم اما با روي باز از ما استقبال نمي‌کند، از کسي درخواستي مي‌کنيم و او با جواب «نه» درخواست ما را رد مي‌کند بخشي از اين موارد جزو انکار شدن‌هاي کلامي است. از نگاه روانشانسی بر ترس درونتان غلبه نمایید! از نگاه روانشانسی بر ترس درونتان غلبه نمایید!
ناگهان همه چیز به طرز پیش بینی نشده ای خراب می شود. چراغ های نئون حالتی تهاجمی می یابند و گازهایی که از اگزوز ماشین ها خارج می شود خفه کننده و کشنده به نظر می رسد.

 • مدل لباس شب مختص خانم هاي کمرباريک
  مدل لباس شب مختص خانم هاي کمرباريک

  مدل لباس شب مختص خانم هاي کمرباريک را براي شما عزيزان و کاربران محترم در بخش مد قرار داده ايم. عجیبترین کارهایی که مردم در خواب انجام میدهند
  عجیبترین کارهایی که مردم در خواب انجام میدهند

  باورتون میشه که تعدادی از مردم در خواب کارهای فوق العاده خاصی رو انجام میدن و با اون کارها حتی در بیداری هم به اون خوبی اون کارهای و انجام نمیدن چگونه امنیت کامپیوترمان را افزایش دهیم
  چگونه امنیت کامپیوترمان را افزایش دهیم

  آیا برای شما هم این مسئله مهم است که کامپیترتون امنیت بیشتری داشته باشه و بتونین کارهاتون رو با منیت بالاتر و البته خیال راحتتری انجام بدید؟؟مدل لباس کوتاه فانتزي دخترانه
  مدل لباس کوتاه فانتزي دخترانه

  مدل لباس کوتاه فانتزي دخترانه را براي شما دختران فانتزي پوش و شيک پوش در اين بخش قرار داده ايم. مدل لباس عروس گيپور ساده 2015 ميلادي
  مدل لباس عروس گيپور ساده 2015 ميلادي

  مدل لباس عروس گيپور ساده 2015 ميلادي را براي شما عزيزان در اين بخش از سايت قرار داده ايم.
 • والدینی که دوقلو دارند حتما بخوانید
  والدینی که دوقلو دارند حتما بخوانید

  تربیت و بزرگ کردن دوقلوها یا چند قلوها امری دشوار است. با این حال با رعایت چند توصیه می توان این امر را کمی آسان کرد.داشتن فرزندان دوقلو، یکی از اتفاق های شگفت انگیز خلقت است. با این حال بچه دار شدن به ویژه اگر دوقلو هم باشند می تواند کمی باعث نگرانی والدین شود. تربیت و بزرگ کردن دوقلوها یا چند قلوها امری دشوار است. با این حال با رعایت چند توصیه می توان این امر را کمی آسان کرد. تاثیرات فیلم های غیر اخلاقی در سنین پایین
  تاثیرات فیلم های غیر اخلاقی در سنین پایین

  شکل گیری عقاید و نگرش های غلط جنسی: محصولات هرزه نگاری، به صورت اغراق آمیز و غیرواقعی رابطه جنسی را نشان می دهند؛ در نتیجه باعث می شوند کودک و نوجوان، که هنوز نگرش و اطلاعاتی نسبت به امور جنسی ندارد، به صورت کامل این عقاید و باورهای غلط را قبول کند و در واقع این تصاویر و محتوا را به عنوان الگوی درست رابطه جنسی بپذیرد. بنابراین در بزرگسالی و در برخورد با واقعیت رابطه جنسی، دچار مشکل خواهد شد با بچه‌های نسل موبایل چه کنیم؟
  با بچه‌های نسل موبایل چه کنیم؟

  این بچه‌ها نسبت به هر سن دیگری بیشتر از اینترنت استفاده می‌کنند و بیشتر عاشق گوشی هوشمندشان هستند.ممکن است به سختی باور کنید؛ بسیاری از کارشناسان تربیتی معتقدند که کودکان این نسل، به عنوان افسون‌شدگان موبایل بزرگ می‌شوندامروز بیشتر ما تلفن همراه را ابزاری ضروری در زندگی روزمره می دانیم و در کمتر شرایطی از آن شکایت می کنیم.   راه های مقابله با کودکان بد زبان
  راه های مقابله با کودکان بد زبان

  روان شناسانی که اعتقادات نظری متفاوتی دارند در مورد چگونگی تعریف پرخاشگری اساساً با هم توافق ندارند. موضوع اصلی این است که آیا باید پرخاشگری را براساس پیامدهای قابل دیدن آن تعریف کنیم یا براساس مقاصد شخصی که آن را نشان می دهد با فرزندان طلاق چه کنیم؟
  با فرزندان طلاق چه کنیم؟

  اگر كودكی ناراحت به نظر می رسد یكی از والدین كه با او زندگی می كند می تواند از كودك سوالاتی چون " الان ناراحتی ؟ به خاطر طلاقه ؟ می خوای درباره آنچه در ذهنت می گذره صحبت كنیم یا اینكه می خوای چند تا سوال از من بپرسی " را بپرسدامكان دارد كودكان طلاق عصبانی و گوشه گیر و منزوی به نظر آیند .
 • مدل های 2015 سویشرت دخترانه
  مدل های 2015 سویشرت دخترانه

  مدل های 2015 سویشرت دخترانه انتقام یا بخشش مسئله این است
  انتقام یا بخشش مسئله این است

  شما بیشتر اهل انتقام هستید یا بخشش، حتی اگر فوق العاده اهل بخشش باشید باز جایی هست که بخشش تموم میشه و وقت انجام است!!!! مدل لباس دخترانه و پسرونه پاییزی
  مدل لباس دخترانه و پسرونه پاییزی

  مدل لباس دخترانه و پسرونه پاییزی ارتباط رنگ بارانی و شخصیت!!!!
  ارتباط رنگ بارانی و شخصیت!!!!

  شخصیت شناسی خیلی پیچیده و سخت است و به هزار چیز وابسته است، از رنگ لباس گرفته تا کفش و این روزها به رنگ بارانی نیز ربط پیدا کرده و از رنگ بارانی نیز میتونین شخصیت آدم ها را بشناسیم بخوانید از خاطرات احسان علیخانی
  بخوانید از خاطرات احسان علیخانی

  گفتگو با احسان علیخانی مجری تلویزیون هفته گذشته در برنامه «رادیو هفت» روی آنتن رفت و مجری و تهیه‌کننده «ماه عسل» به سوالات منصور ضابطیان پاسخ داد.

با سخنان زیبا و خواندنی وینستون چرچیل با سخنان زیبا و خواندنی وینستون چرچیل
امروز با سخنانی از وینستون چرچیل با شما ودستانیم
عکس زیبایی از طناز طباطبایی عکس زیبایی از طناز طباطبایی
عکس زیبایی از طناز طباطبایی
گفت و گو با پرویز پرستویی و دلخوری او از تلویزیون گفت و گو با پرویز پرستویی و دلخوری او از تلویزیون
امروز گفت و گویی داریم با پرویز پرستویی که در این گفت و گو او از دلخوری خودش با تلویزیون سخن میگوید و دلیل عدم حضورش در صدا و سیما و...
نحوه سفید کردن زیر بغل نحوه سفید کردن زیر بغل
ممکن می باشد برای هر کس پیش آمده باشد که از سیاهی وست زیر بغلتش در مجالس و میهمانی ها خجالت کشیده باشد و نتواند لباس شیک و مجلسی دلخواهش را برتن کند.
روغی برای استفاده سالمندان روغی برای استفاده سالمندان
بیماری های مختلفی با بالا رفتن سن در سالمندان شایع میشود و از آن جمله میتوان به سکته مغزی اشاره کرد و امروز روغنی رو به شما دوستان معرفی میکنیم که برای سالمندان خیلی مفید است
ماده غذایی حیاتی برای کودکان ماده غذایی حیاتی برای کودکان
شیر جزء مواد غذایی لازم بلکه جحیاتی برای کودکان است و حتما باید در دوران کودکی بچه ها حسابی از این ماده مقوی استفاده کنندو تغذیه خبوی داشته باشند
مدل کفش آبی زنانه مدل کفش آبی زنانه
مدل کفش آبی زنانه
زمان مناسب مصرف گلپر زمان مناسب مصرف گلپر
گلپر جزء چاشنی هایی است که در این فصل مصرف اون بیشتر و بیشتر میشه و استفاده کننده های بیشتری  پیدا میکنه اما باید چجوری استفاده کرد و برای چه کسانی میتونه مناسب نباشه
بخشندگی کوروش داستانی خواندنی از این پادشاه ایرانی بخشندگی کوروش داستانی خواندنی از این پادشاه ایرانی
امروز داستانی دیگر برای شما دوستان داریم اما اینبار داستانی از بخشندگی شاه ایرانی کوروش کبیر
نشانه های کم کاری و پرکاری تیروئید نشانه های کم کاری و پرکاری تیروئید
سرپرست گروه خودداری از بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام اظهار کرد: تشخیص به موقع اختلال عملکرد غده تیروئید به صورت کم‌کاری یا پرکاری در اکثر موارد با مصرف دارو قابل درمان است.
خرید بک لینک دانلود آهنگ دانلود بازی کم حجم مدل آستین مانتو