هوالرزاق


به خاطر خوشگذرانی عذاب وجدان دارید؟!!

به خاطر خوشگذرانی عذاب وجدان دارید؟!!

از گیم زدن و فیلم تماشا کردن تا اس ام اس بازی، آیا به خاطر انجام دادن کارهای ظاهرا بی فایده فقط برای حال کردن، باید احساس بدی داشته باشیم؟

در تقابل عذاب وجدان و حال کردن!

از گیم زدن و فیلم تماشا کردن تا اس ام اس بازی، آیا به خاطر انجام دادن کارهای ظاهرا بی فایده فقط برای حال کردن، باید احساس بدی داشته باشیم؟

 

تا نسخه جنظرپی اس را می خریم و پیش از اینکه نصبش کنیم، سر و کله اش پیدا می شود. یا زمانی که رفیقی اس ام اس می دهد بیا برویم بیرون یک هوایی بخوریم و ما هنوز جوابش را نداده ایم. غول خفته عذاب وجدان  ماشین حساب به دست سراغمان می آید که هی تو، چه کار داری می کنی؟

 

آیا می دانی با زمان/ انرژی که بابت این کار بی فایده می خواهی بگذاری، چه کارهای نیک و سازنده دیگری می توانی انجام بدهی؟ و بعد یک حساب سرانگشتی که البته از پیش نمایان است او در آن برنده است و ما بازنده. که خیابان گردی بازنده ای ابدیست در برابر درس خواندن. خب چه کار باید بکنیم در این مواقع؟ حق با چه کسی است؟ ما یا وجدان ما؟ اصلا حقی وجود دارد؟

 حقی به نام لذت

یک

قصه/ خاطره شماره یک: انگری بردز و دیگر هیچ. همان سال اولی که آمده بود و تازه داشت بین اپل بازها جا می افتاد. تا بعد که نسخه اندروید و ویندوزش بیاید و بعدتر هم نسخه اش برای تمام دستگاه ها و سیستم های موجود در عالم، شامل ماشین حساب ها حتی. گروهی بودند از رفقا که روز و شب، و از روز تا شب، به صورت گروهی انگری بردز بازی می کردند. هر روز جمع می شدند خانه یکی و ته تمام راحل را یکی یکی در می آوردند و بعد که یکدور بازی را تمام می کردند، دوباره از مرحله اول شروع می کردند و این بار با هدف ثبت ته رکوردِ ممکن. و بعد که این هم تمام می شد، باز یک هدف فرضی دیگر – مثل با رتبه دو تمام کردن – درست می کردند و همان را تا تهش می رفتند و تا اینها را انجام بدهند، آپدیت های مرحله های بعدی آمده بود و از قطع شدن این چرخه پیشگیری می کرد. چرا این کار را می کردند؟ چون حال می داد؛ همین سه کلمه. دقیقا و فقط همین سه کلمه.

 

دو

اما اینطوری نگاه ننمایید دوستان ما را. حالا به این شدت رادیکالانه هم نه، مقداری کمترش را اکثر ما اهل انگری بردز زدن بودی. انگری بردز هم نه، لااقل در برهه ای از عمرمان اهل فیفا / پی اس دیگر بودیم. و بر فرض محال اهل هیچ کدام این دوتا هم نبوده باشیم، اهل «اس ام اس بازی» دیگر بوده ایم. مهم اینکه همه ما بالاخره در یک کاری در اصل منطقِ «چرا؟ چون حال می ده» با آن دوستان شریک بوده ایم. کارهایی که شاید با هم تفاوت داشته باشند، ولی در یک چیز مشترکند؛ اینکه فقط به خاطر لذت بردن سراغشان رفته ایم. بدون هیچ پسوند «مفیدساز»ی.

 عذاب وجدان

پسوندهایی که تنگ بیشتر کارهایی که دوست داریم می توانیم بزنیم؛ از فوتبال تا سفر و مهمانی. ما می خواهیم در مورد آن جنس کارها حرف بزنیم. کارهایی که انجامشان می دهیم فقط برای لذت بردن، برای حال کردن و خوش بودن. آیا یک کاری را برای صرف لذت بردن انجام دادن مشکلی دارد؟ آیا باید وجدان اخلاقی مان درد بگیرد؟ می دانیم که این دو وجدان در مورد ابعادی از زندگی برای ما هدف گذاری هایی دارند، دانشگاه برو، دزدی نکن، دروغ نگو، حالا لذت بردن محض و انجام کارهای صرفا باحال کجای منظومه خواسته های آنها قرار می گیرد؟ مزاحم یا مراحم؟

 عذاب وجدان

سه

اصلا یک چیزی؛ چرا لذت باید یا مزاحم باشد یا مراحم؟ چرا نباید خودش یک کار محترم مستقل باشد؟ حتی اگر هیچ فایده ای هم نداشته باشد. همین که حالمان را خوب می کند، زندگیمان را با کیفیت می کند، خودش کافی نیست برای محترم شدن؟ و زمانی که با چیزهایی که ازمان خواسته شده منافات نداشته باشد، نه مزاحم درس باشد و نه باعث مردم آزاری بشود، مثل همان انگری بردز یا فیفا زدن، یا حتی دوردور کردن در خیابان ها، جایش در منظومه آن خواسته ها هم شیوهن می شود. برخلاف ظاهر غلط اندازش، یک جای احتمالا خوب. بدون هیچ عذاب وجدان بیهوده ای.

 

چهار

اما یک مشکلی. آیا صرف کردن عمر برای فقط لذت بردن، باعث زدن از کارهای سودمند دیگر نمی شود؟ آیا نمی شود با انجام کارهای «نیک» به جای کارهای صرفا باحال، زندگی بهتری داشت؟ یعنی آیا ما زنندگی سطح پایین را به خاطر لذت ترجیح می دهیم به زندگی با کیفیت؟ زندگی که دو ساعت انگری بردز دارد قابل مقایسه است با زندگی که آن دو ساعت را درس خواندن دارد؟ ما چطوری با دانستن اینها می توانیم تن بدهیم به انتخاب کارهای بیهوده به جای کارهای باهوده؟

 

جواب این مشکل یک جمله است. ما بعد از رعایت حداقل ها (دانشگاه رفتن به جای توی خانه خوابیدن)، «حق» داریم هر سطحی از خوبی که «دل»مان می خواهد را انتخاب کنیم. چیزی که از ما خواسته شده یک حداقل است برای به فنا ندادن عمر. و بعد از آن، دست خود ماست. قرار نیست همه، همه خوبی ها را انتخاب کنند تا ته. هر کس به قدری که می کشد، به قدری که دلش می خواهد انتخاب می کند و حتما این به هیچ کسی ربط ندارد به جز خودش. خودمان.

عذاب وجدان

پنج

پاراگراف سرشار از بدآموزی بالا می رفت تا این متن را با مشکل جدی از ناحیه ممیزی روبرو کند. اگر این پاراگراف خنثی کننده پنجم که دارید می خوانید نبود.

 

قصه / خاطره شماره دو: یک گروه دیگر از دوستان هم بودند که رسم جالبی داشتند. اسم یک روز هفته را روز گیم گذاشته بودند در شرکت. یعنی 24 ساعت یک ضرب گیم بازی کردن. هر کس هر گیمی. در چند گروه و چند ژانر مختلف. به شکل شبکه و غیرشبکه. یک فضای مهیا شده برای بازی، و بعد تا سر حد مرگ بازی کردن. نکته جالب و مورد مثال این وسط اما چگونگی نماز خواندنشان بود در آن روز عزیز: می گرفتند زمان دقیق قضا شدن نماز را حساب می کردند، و بعد با تخمینی که از کمترین زمان لازم برای جمع کردن سر و ته نماز داشتند، سه چهار دقیقه مانده به آخر زمان، همه با هم هجوم می بردند به مهرها و جانمازها و فیت با آخر زمان، نمالزشان را تند تند می خواندند و بعد برمی گشتند به جریان بازی.

روی کاغذ کارشان مشکلی نداشت. نماز را خوانده بودند، هر چند آخر زمان، کار و زندگیشان هم سر جایش بود، هر چند به جز یک 24 ساعت، و بیشتر از اینها هم که لازم نبود کاری کنند اما یک امای مهمی اینجا وجود دارد. اینکه اما آیا اگر جور دیگری فکر می کردند بهتر نبود برایشان؟ نه خیلی هم جور دیگر، یک ذره؛ مثلا در این حد که 24 ساعت بشود 20 ساعت. یا نماز زیپ شده آخر زمان بشود نماز کمی کمتر زیپ شده یک ساعت مانده به آخر زمان. نمی شد؟ می شد. وظیفه داشتند؟ نه. اما بهتر نبود؟ چرا. راز اینکه اینقدر اختیار داریم در منظومه بایدها و نبایدها که باعث می شود همه آن چیزهای لذتبخش و حال دهنده داخلش بگنجند، این است که همان اندازه هم عقل به مان داده شده است. و بعد، انتخاب با ماست.

 

مرتاض که نیستیم!

همیشه عذابم می دهد. این طرز فکر نادرست برخی. همیشه داغونم می کند. این افراط و تفریط ها. بچه که بودم، فکر می کردم پول داشتن و ماشین مدل بالا سوار شدن یک جوری است؛ یعنی طرف که وظع مالی خوبی دارد حتما یک جای کارش می لنگد. فکر می کردم مگر می شود آن شکلی بود و آدم خوبی هم بود. مگر می شود در ثروت غوطه ور بود و انسان پاکی هم بود. خلاصه دغدغه ای بود برایم این ماجرا.

 

کم کم که بزرگتر شدم، کم کم که بیشتر «فکر» کردم تا رویاپردازی، فهمیدم آره، انگار می شود. مشکلش چیست؟ طرف زحمت کشیده، عرق ریخته، کار تمیز انجام داده، روزگار بی پولی را گذرانده و حالا با چندتا کارخانه اش زندگی می کند برای خودش و آخر هفته ها هم اسکی می رود. پول دارد، پول حلالی هم دارد. هم زیارتش به جاست، هم تورهای اروپایی اش. اصلا مگر تناقضی دارند اینها با هم؟

عذاب وجدان

حالا دیگر به یقین رسیده ام که می شود انسان خوب، پاک و دوست داشتنی بود و زندگی مرفهی هم داشت. می توان مسلمان بود و ثروتمند هم بود. می توان مسلمان با اخلاقی بود و از زندگی هم لذت برد. می توان مسلمان با اخلاق خیری بود و در عین حال به بانجی جامپینگ هم علاقمند بود! آخر کی گفته است زندگی خوب یعنی فقر و محرومیت؟ کی گفته است مسلمانی یعنی عطر خوشبو نزدن؟

 

بردن لذت در برابر نبردن چه چیزهایی؟

با دوستم رفته بودیم سلف سرویس دانشگاه تا ناهار را بخوریم و سریع برگردیم سراغ ادامه درس خواندنمان؛ طبق عادت همیشگی حسابی به غذا نمک زدم. دوستم گفت: «چرا آنقدر نمک می زنی؟ می میری ها!» گفتم: «می خوام از غذام لذت ببرم.» گفت: «باشه، گوش نکن، بخور، بمیر! این نمکی که تو می خوری تا چند سال دیگه باعث یک عالمه بیماری می شه. این چه جور لذتیه آخه؟» گوش نکردم من اما روزها و وعده های بعد هم به آنطور نمک خوردن ادامه دادم و می دانم که باید منتظر عوارضش در میانسالی و پیری باشم.

 

برادرم هدفون را فرو کرده بود در گوشش و صدایش را هم تا ته زیاد کرده بود. بهش گفتم: بابا جان صدای او تا اینجا میاد، کمترش کنی نمی شنوی؟ کر میشی ها! گفت: می خوام از مویقی لذت ببرم، صداش رو کمتر از این کنم، باسش می ره حال نمی ده!» با خودم گفتم: «این چه جور لذتیه، آخه؟ لذتی که چند سال دیگه باعث می شه دیگه کلا نتونی لذت ببری بی باس و با باس!!»

 عذاب وجدان

مثال هایی از این دست زیادند: مواقعی که ما داریم لذت و خوشی آینده مان را در پای لذت های کنونی مان قربانی می کنیم. آیا ما می خواهیم به حرف دوست دلسوزمان گوش کنیم تا بتوانیم تا همیشه عمر، غذای نمکین بخوریم، یا آنقدر در خوردن نمک افراط می کنیم که دکتر برای ما خوردن نمک را تا پایان عمر ممنوع کند؟ آیا به حرف دیگری گوش می کنیم و صدای موسیقی را کم می کنیم تا همیشه از صدای آن لذت ببریم یا اینکه آنقدر با صدای بلند گوش می دهیم که دیگر تا پایان عمر نتوانیم هیچ چیزی را درست و حسابی بشنویم؟

 

چیزی که حال می دهد خاطره می شود

نشاط و عیش و جوانی چو گل غنیمت دان

که حافظ نبود بر رسول، غیر بلاغ

 

مجری: بییندگان! امروز طی یه غافلگیری، ارتباط مستقیم داریم با ایشون (با دست نشان می دهد مرا).

من: بله! امشب می خوام تو برنامه زنده شما از جدیدترین مِلودیم رونمایی کنم.

مجری: اوه چقدر عالی! بفرمایین.

من: (با صدای خیلی بلند) دیرین، دید، دیری دید، دید. آقای مجری همراهی کن.

مجری: (با صدای خیلی بلند) دیپ دیپ دیکش دیپ، دیپ دیپ دیکش دیپ.

اوه اوه اوه! چه بارونی گرفت! یووووووو ... هیـــــــیــــــــــــــی.

 

به خاطر شریفم دارم شب بود، به اتفاق یکی از بچه ها از نمایشگاه مزمانیِ جک و جانورهای ایرانی برمی گشتیم. آن موقع ها هزار تومان خیلی بود که شد باهاش دوتا از این نوشیدنی های پالپ دار بخریم. تا پیش از اینکه باران شدت بگیرد و با داد و جیغ بدویم سمت خانه هایمان، توی بطری خالی نوشیدنی، تا جایی که انرژی داشتیم در نهایت بلاهت حرف الکی زدیم و قاه قاه خندیدیم و هفت، هشت ملودی دیگرِ خودمان را رونمایی کردیم با هم. با صدای خیلی بلند. بعد از آن یددار با جک و جانورها، باز هم من به سالن برگزاری نمایشگاه های استانمان رفتم. نمایشگاه های کامپیوتر و آی تی، آثار دستی استان ها، عیدانه، محصولات کشاورزی استان ها، خرید نوروزی، لوازم التحریر ...

اما فقط مسیر برگشت نمایشگاه جک و جانورها در خاطر شریفم هست.

می گویند عمری که به خاطر ندارید را جزء زندگی حساب نیاورید.

همشهری جوان


به خاطر خوشگذرانی عذاب وجدان دارید؟!!

برچسب های
به خاطر خوشگذرانی عذاب وجدان دارید؟!!

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :
کل بازدید : 1,148
تعداد بازدید ماه جاری : 1,148
تعداد بازدید در هفته جاری : 1
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به به خاطر خوشگذرانی عذاب وجدان دارید؟!! داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به به خاطر خوشگذرانی عذاب وجدان دارید؟!!


مطالب مرتبط با به خاطر خوشگذرانی عذاب وجدان دارید؟!!

ارتباط شخصیت افراد با رنگ ها و ماه های تولد ارتباط شخصیت افراد با رنگ ها و ماه های تولد
در روانشناسی یک فرد رو از زوایای متفاوتی مورد بررسی و شناخت قرار میدن و بر اساس نشانه های مختلفی شخصیت فرد رو بررسی میکنند و نتیجه های خودشون رو استخراج میکنند. یکی از ابعادی که روحیات و شخصیت افراد رو میشه با اون شناخت علاقه فرد به رنگ هاست و شخصیتی که اون ها از این رنگ ها گرفته اند نحوه بیان کردن دوستت دارم نحوه بیان کردن دوستت دارم
توانایی گفتن دوستت دارم میتونه در یک رابطه مثل یک معجزه بمونه و زنده کننده رابطه ای باشه و تحول خولدی رو در رابطه ها ایجاد کنه.معمولا این خانم ها هستند که راحتتر ابرار علاقه میکنند و کلمه دوستت دارم رو بر زبان میارن اما آقایون کمی سختتر احساسات خودشون رو کلامی بیان میکنند و خب این مشکل در مردان است . متفاوت متفاوت: شخصیت مشکی پوش ها را می دانید؟ متفاوت متفاوت: شخصیت مشکی پوش ها را می دانید؟
رنگ‌ها پیام‌های مختلفی دارند و انتخاب همیشگی یك رنگ از لایه‌های پنهانی شخصیت ما خبر می‌دهد. در صورتی‌كه خودتان یا یكی از اطرافیان نسبت به انتخاب رنگ مشكی تمایل نشان می‌دهد و بیشتر مواقع او را مشكی‌پوش می‌بینید ، همین جا فرصت خوبی است تا بعضی از ابعاد شخصیتی او را بهتر بشناسید. خلاصه ای از شما کدام یک را انتخاب مینمایید؟ انتقام یا بخشش؟ خلاصه ای از شما کدام یک را انتخاب مینمایید؟ انتقام یا بخشش؟
انتقام هم برای خودش قانون دارد. وقتی به حدی می رسید که کینه ذره ذره وجودتان را فراگرفته و دارد خفه تان می کند، دیگر جایی برای بخشش نیست. جدید روان شناسی خنده در خانم ها و مردان! جدید روان شناسی خنده در خانم ها و مردان!
پژوهشگران موضوع خنده، يا ژلاتولوژيستها، کوشيده اند که به ماهيت خنده پی ببرند و به اين سوال پاسخی علمی بدهند که انسان چرا می خندد؟ تازه ترین مطلب انتقال سلسله مراتبی شلختگی! تازه ترین مطلب انتقال سلسله مراتبی شلختگی!
اگر کمی به اطراف خود نگاه کنید افرادی را می‌بینیدکه با بی‌نظمی‌های‌شان با اعصاب شما بازی می‌کنند. با روانشناسی اثر مراقبه معالجه ای گروهی بر معالجه مریضی های روحی! با روانشناسی اثر مراقبه معالجه ای گروهی بر معالجه مریضی های روحی!
در یک مطالعه جدید آشکار شد که تکنیک «مراقبه‌درمانی گروهی» به درمان اضطراب و افسردگی کمک می‌کند. خلاصه ای از مردم کنترل گرا را می شناسید؟ خلاصه ای از مردم کنترل گرا را می شناسید؟
آن ها دیگران را به سر حد جنون می رسانند. فقط می خواهند نظر خود را اعمال کنند و تحمل شنیدن نظر دیگران را ندارند. مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟ مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟
حاملگی با تغییرات عمده ای در عملكرد غددی - عصبی همراه است. تازه ترین مطلب علایمی خاص از استرس که نمیدانید! تازه ترین مطلب علایمی خاص از استرس که نمیدانید!
افسردگی می تواند باعث خستگی جسمی شود.
مردان را با این نکات بشناسید مردان را با این نکات بشناسید
همیشه تفاوت های زن و مرد موجب سوتفاهم و مشکلاتی میشود اما با شناخت هرچه بیشتر جنس مخالف میشه این سوءتفاهم ها رو کم و کمتر کرد   زبان بدن خنده رو ها را بشناسیم زبان بدن خنده رو ها را بشناسیم
همینطور که خنده های متفاوتی داریم و انواع خنده ها معنی های متفاوتی را دارند این خنده های متفاوت میتواند بر روی رفتار بدن ما نیز تاثیر بگذاره و بدن ما نیز رفتار بدنی متفواتی رو با توجه به اون نوع خنده از خودش نشان میده ارتباط رنگ روژ لب و شخصیت خانم ها ارتباط رنگ روژ لب و شخصیت خانم ها
رنگ روز لب هم میتونه به شخصیت و حال  وروز طرفی که اون رو استفاده میکنه ربط داشته باشه، بله باور نکردنیه اما حقیقت داره تست روانشناسی متفاوت روزانه تست روانشناسی متفاوت روزانه
امروز تست روانشناسی با مزه ای داریم براتون که فکرکنم انجامش براتون خالی از لطف نباشه و شناخت کم و بیش بیشتری از خودتون پیدا میکنین البته اگر در جواب هایی که به این تست میدین صادق باشین شخصیت شناسی از روی هدیه دادن گل شخصیت شناسی از روی هدیه دادن گل
امروز یکی دیگر از مباحث شخصیت شناسی رو براتون داریم و این بار شخصیت شناسی از روی هدیه دادن گل ونحوه انجام اینکار ارتباط جوراب و شخصیت :))) ارتباط جوراب و شخصیت :)))
امروز مطلبی با مزه ورو براتون داریم از ارتباط جوراب افراد و شخصیت اون ها مطلبی که علاوه بر جنبه شوخی اون بامزه و خواندنی نیز هست تست روانشناسی : چقدر خطر میکنید تست روانشناسی : چقدر خطر میکنید
با تستی که امروز براتون داریم شما میتونین میزان خطر پذیری خودتون رو ببینید و متوجه بشید که شما چقدر خطر پذیر هستید ، شاید با این تست به دلیل بعضی  از کارهای خودتون پی ببرید و شاید تحولی باشه بر روی رفتارهای شما تست قدیمی شخصیت شناسی و روانشناسی تست قدیمی شخصیت شناسی و روانشناسی
امروز یک تست قدیمی رو براتون داریم تستی که خیلی قبل تر هم حتما با اون روبرو شده اید و اون رو تجربه کردین و شاید همتون اون رو حداقل یکبار زده باشید وبرای این اسم تتس قدیمی رو بهش داریم تست روانشناسی: آیا منزوی هستید تست روانشناسی: آیا منزوی هستید
امروز با تست روانشناسی دیگری رو براتون داریم که  در اون شما میتونین به این پی ببرید که آیا  شخصیت منزوی دارید یا نه و میتونین با انجام این  تست به این مسئله پی ببرید که دچار این مشگل هستید که ارتباط رنگ پوشش و شخصیت افراد ارتباط رنگ پوشش و شخصیت افراد
همینطور که در حال وبگردی بودم مطلبی خواندنی و زیبا رو مشاهده کردن درباره اینکه با  هر رنگی در شخصیت افراد چه تاثیری دارده و پوشیدن رنگ های متفاوت در سنین متفاوت چه فرقی میکنه  و چه تاثیراتی داره و بد ندیدم که امروز براتون این مطلب رو داشته باشید تا شما هم از خواندن آن لذت ببرید و براتون مفید باشه


بخوانید گوشت بوقلمون برای این مریضان مناسب نیست! بخوانید گوشت بوقلمون برای این مریضان مناسب نیست!
گوشت بوقلمون تاثیرات مثبت زیادی روی سلامتی مان میگذارد و برای سلامتی اطفال بسیار مغذی می باشد اما مصرف آن برای مبتلایان به ام اس توصیه نمی شود.
گردآوری از اثرت مفید گوشت بلدرچین! گردآوری از اثرت مفید گوشت بلدرچین!
گوشت بلدرچین تاثیرت سودمندی روی سلامتی ما میگذارد متخصصین تغذیه جایگزین کردن آن را به جای گوشت قرمز پیشنهاد میدهند چون خاصیت های بیشماری بهمراه دارد.
تازه ترین مطلب دانه های روغنی که برای تندرستی سودمند هستند! تازه ترین مطلب دانه های روغنی که برای تندرستی سودمند هستند!
برخی دانه های روغنی تاثیرات مفید زیادی روی سلامتی ما میگذارند این قبیل دانه ها خاصیت های زیادی برای سلامتی تان بهمراه دارند از آن ها در برنامه غذایی تان استفاده بیشتری کنید.
متفاوت متفاوت: برنامه خوراکی خوب برای عادت ماهانه زنان متفاوت متفاوت: برنامه خوراکی خوب برای عادت ماهانه زنان
وقتی در سیکل ماهانه خود به سر میبرید دچار چه نوع مشکلاتی خواهید شد پرهیزات مختلف غذایی در این زمینه چیست و از چه برنامه غذایی باید پیروی کنید.
گردآوری از مواد خوراکی خوب برای جذب آهن زیادتر! گردآوری از مواد خوراکی خوب برای جذب آهن زیادتر!
اگر می خواهید آهن بیشتری جذب بدنتان شود توصیه می کنیم از این ترکیبات غذایی کمک بگیرید و با در کنارهم قراردادن این مواد خوراکی باعث جذب بیشتر این ماده مهم برای بدنتان شوید.
بخوانید امگا 3 را چنوع می توانیم گرفتن کنیم؟! بخوانید امگا 3 را چنوع می توانیم گرفتن کنیم؟!
امگا 3 را چگونه می توانیم دریافت کنیم این ماده مهم برای بدن با چه روش های خوراکی قابل دریافت خواهد بود در این مطلب مهمترین منابع طبیعی برای این ماده معدنی مهم را به شما معرفی می کنیم.
مطلبی از چه گونه سبزیجاتی می توانند به تثبیت استخوان های ما یاری کنند! مطلبی از چه گونه سبزیجاتی می توانند به تثبیت استخوان های ما یاری کنند!
چه نوع سبزیجاتی می توانند به تقویت استخوان های ما کمک کنند و باعث استحکام بیشتر آن ها شوند کلسیم را در چه نوع سبزیجاتی می توان یافت.
متفاوت متفاوت: این مواد خوراکی لبریز از کلسیم هستند! متفاوت متفاوت: این مواد خوراکی لبریز از کلسیم هستند!
برخی مواد غذایی می توانند کلسیم مورد نیاز بدنتان را تامین کنند سالمندان و اطفال مهمترین رده سنی هستند که نیازمند مصرف این مواد غذایی سرشار از کلسیم هستند.
همه چیزدرباره چه گونه غذا هایی سردرد شما را بیشتر می کنند؟! همه چیزدرباره چه گونه غذا هایی سردرد شما را بیشتر می کنند؟!
چه نوع خوراکی هایی سردرد شما را تشدید می کنند هنگام بروز سردرد از مصرف چه مواد خوراکی باید پرهیز کنید چه نوع درمان هایی برای این عارضه وجود دارد.
از سلامتی مواد خوراکی سودمند که خواب از سرتان بپرد! از سلامتی مواد خوراکی سودمند که خواب از سرتان بپرد!
برخی خوردنی ها می توانند اثری بهتر از قهوه برای بیدارشدنتان بگذارند اگر می خواهید خواب از سرتان بپردو سرحال و پرانرژی صبح خود را آغاز کنید از این خوردنی ها استفاده کند.
خرید بک لینک دانلود آهنگ دانلود بازی کم حجم مدل آستین مانتو