هوالرزاق


هرچه زودتر سوتفاهم ها را رفع کنید!

هرچه زودتر سوتفاهم ها را رفع کنید!

سوء تفاهم های خانوادگی بیش از هر نوع رابطه دیگری، فرد را در احساس تنهایی رها می کند

کاهش سوءتفاهم با این شیوهها

سوءتفاهم در همه جا هست،در محل کار، لیگ برتر فوتبال، در ارکستر سمفونیک و... مهم نیست کجا این اتفاق می افتد و سر و کله آن پیدا می شود، مهم این است که چطور می توان آن را برطرف کرد، مخصوصا اگر در خانه تان سبز شود.

سوءتفاهم  های خانوادگی بیش از هر نوع رابطه دیگری، فرد را در احساس تنهایی رها می کند .شناخت موقعیت های شروع سوءتفاهم  و راهكارهای حل درون خانوادگی سوء تفاهم ها لذت زندگی را دو چندان می کند.


اولین گام در ایجاد یك مسئله یا سوءتفاهم  بین شما و پدر و مادرتان، شما و خواهر و برادرتان همین است كه هنوز وضعیت و شرایط آنها را قبول نكرده باشید. این كنار نیامدن با میزان منحصر به فرد توان افراد، می تواند دائم بر مسئله های ریز و درشت شما كه ناشی از توقع زیاد شماست بیفزاید. دومین گروه كه در معرض ایجاد سوءتفاهم  ها هستند، افرادی اند كه همیشه و به صورت افراطی كوتاه می آیند.

 

اشتباه نخوانده اید! اگر تصمیم بگیرید كه باید از همه چیز به صورت افراطی بگذرید و به نفع دیگران از خواسته هایتان دل بكنید روزی می رسد كه دیگر توان تحمل و كوتاه آمدن ندارید و آن زمان حتی یك موضوع بی اهمیت هم می تواند رابطه تان را شكننده كند. سومین گروه افرادی هستند كه آنچه آزارشان می دهد را بیان نمی كنند و دائم درون ریزی می كنند. این گروه كم كم به ادامه روابط و حل مسئله بی میل می شوند و شاید دوستانشان را بر افراد خانواده ترجیح بدهند. چهارمین گروه هم افرادی اند كه شیوه بیان نظرشان را تمرین نمی كنند و دائم درگیر ایجاد سوءتفاهم می شوند.


مجهز شوید
* زمانی توان انجام كاری را ندارید جمله هایی مثل «نمی توانم، شرمنده اما بلد نیستم» و... را در جواب به اطرافیان تان بگویید.


* اگر دلتان سرك كشیدن در كار دیگران را بخواهد، باید منتظر دلخوری هم باشید. جلوگیری در این موارد واجب است.


* احترام گذاشتن به والدین از نان شب هم واجب تر است اما هستند افرادی كه بیان نكردن یك دلخوری كوچك در دل شان سم كینه ایجاد می كند و آن زمان فضا بین شما با افراد خانواده تان طوری می شود كه ناراحتی ها عمیق شده و به این راحتی ها از بین نمی رود. نگرانی، تلقی تان از كار آنها و دلخوری هایتان را تا دیر نشده به آنها در نهایت احترام و آرامش بیان كنید. بعد از آن نوبت شنیدن دلایل آنهاست بدون آنكه خود را حق به جانب بدانید.


جاذبه و دافعه داشته باشید
مشكلات تمام شدنی نیست، پس اول سهم خودتان را در حل سوءتفاهم های خانوادگی بردارید.


* شما چه ویژگی ها و شخصیتی دارید؟ بخشی از آن كه دائم مورد انتقاد نزدیكانتان است را بشناسید و به فكر حل آن نقطه ضعف ها باشید.


* جاذبه های شخصیت خودتان كه برای دورهمی های خانواده، لحظه های شاد، سودمند و پر از خنده و مهربانی می سازد، بشناسید و آنها را تكرار كنید.


* اگر مسئله ای قبل آمده كه رابطه شما را با خانواده تان شكرآب كرده، زمان آن است كه به خودتان بگویید مسئله شما اهمیت حل كردن را دارد چون خانواده بیش از هر گروه اجتماعی به شما وفادار خواهد ماند.

 

گام هایی برای حل مسئله
اگر در فضای خانواده نتوانید سوءتفاهم ها را حل كنید، حل مشكلات زندگی اجتماعی خیلی سخت تر می شود. به عبارت دیگر حل چالش های خانوادگی مجال تمرین خوبی برای حل مشكلات اجتماعی هم هست. پیشنهادهای مؤثر برای رفع سوءتفاهم هایتان را تمرین كنید: 1- تهیه فهرست مشكلات، 2- تعریف اهداف و آنچه می خواهید، 3- خلق راه حل ها، 4- ارزیابی راه حل ها و 5- انتخاب بهترین راه حل یا به كار بستن راه حل انتخاب شده. بعضی ها 3مرحله اول را فرایند راه حل آفرینی و 2مرحله آخر را فرایند تصمیم گیری می دانند.


خوشبختانه سوء تفاهم دردی است که درمان دارد. با ایجاد بعضی اصلاحات در شیوه گفتگو و ارتباط تان می توانید از بروز آن پیشگیری کرده و یا در صورت بروز آنها را حل و فصل نمایید.


از ته قلب تان گوش نمایید
همانطور که گوش دادن به کسی که با شما مخالفت میکند یا از شما انتقاد میکند سخت است، گوش دادن به نارضایتی های یک فرد هم کار سختی است اما میتواند کمک تان کند بفهمید مشکل کجاست و راه حلی برای آن پیدا نمایید.


حق را به خودتان ندهید
بیشتر زوج ها به جای اینکه درک کنند آن موقعیت چطور بر همسرشان اثر گذاشته است، به فکر ثابت کردن خودشان هستند. نتیجه این کار چیزی جز این نخواهد بود که هر دو طرف آسیب ببینند و ناراحت شوند. چیزی که خیلی اهمیت دارد این است که همسرتان بفهمد که اهمیت زیادی برای او و رابطه تان قائل هستید.


روی احساسات تان متمرکز شوید
زوج ها متداولاً طی مشاجرات بر افکارشان متمرکز می شوند و احساسات خود را نادیده می گیرند. پیش از اینکه شروع به مشاجره نمایید، مکث کرده، نفسی عمیق بکشید و ببینید چه حسی دارید.بعد احساساتتان را با همسرتان در میان بگذارید.


همسرتان را دوستتان بدانید
یادتان باشد که همسر شما دشمنتان نیست. شما و همسرتان هر دو در یک تیم هستید. فقط همین تغییر دیدگاه به شما کمک می کند همدیگر را بهتر درک کرده و برای رسیدن به یک راه حل مشترک و حل سوء تفاهم قبل آمده تلاش نمایید.


مشاوره را جدی بگیرید
رفتن نزد مشاوره فواید بسیار زیادی دارد و به شما کمک خواهد کرد مدلی ارتباط تان را از نو بسازید و راههای سالمی برای ارتباط پیدا نمایید.


زمانی دو نفر با شخصیت های متفاوت و از خانواده های متفاوت به هم می رسند، بروز اختلاف و سوء تفاهم غیرقابل اجتناب است. اما زوج های سالم قادرند به طور سازنده ای این اختلافات را پشت سر بگذارند. یادتان باشد شما و همسرتان در یک تیم هستید نه در مقابل هم. احساساتتان را بشناسید و با آرامش ابراز نمایید و صادقانه به حرفهای همسرتان گوش نمایید.

تبیان


هرچه زودتر سوتفاهم ها را رفع کنید!

برچسب های
هرچه زودتر سوتفاهم ها را رفع کنید!

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :
کل بازدید : 975
تعداد بازدید ماه جاری : 975
تعداد بازدید در هفته جاری : 5
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به هرچه زودتر سوتفاهم ها را رفع کنید! داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به هرچه زودتر سوتفاهم ها را رفع کنید!


مطالب مرتبط با هرچه زودتر سوتفاهم ها را رفع کنید!