هوالرزاق


از روانشناسی  به جای غیبت انتقاد نمایید

از روانشناسی به جای غیبت انتقاد نمایید

خیلی از روابط خانوادگی و خیلی از دوستی ها به خاطر غیبت از بین می رود ،می توان به جای غیبت به شیوه صحیح انتقاد کرد.

انتقاد به جای غیبت  

در این مقاله با صرفدید از جنبه گناه بودن غیبت و عذاب اخروی آن ، تنها به بررسی بعد اخلاقی غیبت و اثر منفی آن در خانواده پرداخته و سعی شده با پیشنهاد و آموزش انتقاد، از ایجاد زمینه های غیبت  پرهیز دهد.

 

آسیبهای غیبت در خانواده و فامیل

 اگر در ارتباط های قطع شده فامیلی تحقیق کنیم و به ریشه های آن برسیم ، غیبت را از اساسی ترین ارکان آن خواهیم یافت. در بین ما متداول ا مشکلاتی وجود دارد که می توانیم منطقی با آنها برخورد کنیم و برای حلشان فکر چاره کنیم یا با آنها بسازیم. اما زمان ی پای غیبت وسط می آید از مشکلات متداول ی ، عواطف منفی سخت پدید می آید و دیگر حل مشکلات هم محال می شود. لذا قطع روابط و پاک کردن صورت مشکل تنها راهی است که باقی می ماند.

 

غیبت به قلب عاطفی خانواده هم هر چند اعضای آن هر روز دور هم جمع شوند، زخم خواهد زد. غیبت   بین اعضای خانواده شکاف عاطفی ایجاد می کند و به جای تقویت احساسات دوستانه ، خشم آنها را نسبت به هم تقویت خواهد نمود. به وسیله غیبت یک احساس منفی تکثیر می شود و در قلبهای همه شرکت کنندگان در غیبت سرایت می کند. غیبت همیشه حامل یک انرژی منفی است و اگر چه همان لحظه آسیبهایش را نشان ندهد، مثل زخم پنهانی است که قطعا روزی سرباز خواهد کرد. از همه بااهمیت تر غیبت  همیشه مولد بدبینی است. هر چه بیشتر غیبت کنیم بیشتر همه آدمها را بد خواهیم دید. در این صورت هم اعتمادمان در رابطه برقرار کردن کمتر می شود و هم جراتمان در نزدیک شدن به هم.

 

چرا غیبت می کنیم

 

غیبت می کنیم چون خشمگین و رنجیده ایم اما بلد نیستیم چگونه به طریقه ای صحیح خشممان را از بین ببریم. آدمهای قوی و معتدل زمان ی احتیاج به اصلاح اخلاق یا رفتار کسی ببینند انتقاد می کنند اما ضعیفها و آنها که قلبشان بیمار شده است به غیبت پناه می برند و با غیبت  احساسات خشم آلود خود را تعدیل می کنند. از حضرت علی علیه السلام روایت شده است که غیبت کوشش شخص عاجز است.الغیبة جهد العاجز.(تصنیف غررالحکم و دررالکلم ،221)

کسی غیبت می کند که شهامت ندارد در حضور فرد از رفتار او انتقاد کند. لذا اگر چه ساکت است، آرام و خشنود نیست و با غیبت  احساسش را تخلیه می کند. اما از آنجا که هن گام غیبت، فرد غیبت شونده حضور ندارد، می تواند مبالغه کند و حدس و گمان خود را نیز به آن اضافه کند، لذا بیشتر غیبتها با تهمت همراهند.

 

البته گاهی غیبت  تبدیل به یک عادت و سرگرمی می شود. در چنین خانواده هایی اعضای خانواده به تدریج، از جاده تعادل اخلاقی خارج می شوند و به قول روانشناسان، شخصیتهای مشکل پیدا می کنند. شخصیتهای مشکل به گونه ای هستند که به هر طریقی هم با آنها رفتار کنی و هر اندازه سعی کنی با آنها منطقی برخورد کنی، باز هم با استعداد ویژه ای که دارند، یک راهی پیدا می کنند تا از رفتار شما ایراد بگیرند و نیت بدی را به شما نسبت دهند.

برای پیشگیری از غیبت  ، انتقاد کردن را یاد بگیرید

اگر قرار است کسی را یکبار ببینیم مثل همسفر، رهگذر و ... بهتر است بدرفتاری او را تحمل کنیم و بگذریم. اما اگر قرار است با کسی برای مدتی طولانی زندگی کنیم باید راه درست انتقاد کردن را یاد بگیریم.

 

زمان ی زندگی ما با دیگرانی مثل اقوام همسر ،همسایه ، همکار و ... چنان در هم پیچیده است که مجبوریم دائما با هم در تعامل باشیم، باید بتوانیم ارتباطی صحیح و سازنده با هم برقرار کنیم. در ارتباطهای سازنده مشکلات به راحتی حل می شود. از جمله کاراکترهای رابطه سازنده، وجود شهامت انتقاد بین طرفین است.

اگر به گونه ای هستید که هر چه دیگران شما را آزار دهند ساکت و ظاهرا آرام باقی می مانید و عکس العمی انجام نمی دهید، به غیبت  گرایش پیدا خواهید کرد. زیرا صبر و تحمل شما هم حدی دارد. اما لزومی ندارد که یا تحمل نمایید یا دعوا راه بیندازید. یاد بگیرید چگونه انتقاد نمایید.

 

زمان ی یک رفتار دائما شما را می رنجاند باید آن را اصلاح نمایید. بهترین راه آن هم این است که منطقی و بدون داشتن لحنی خصومت آمیز یا مبالغه در بیان احساس و ... حرفتان را به عنواندید خودتان مطرح نمایید این طوری مودبانه تر بهدید می رسد.

 

امکان پذیر است در حین صحبت کردن شدیدا دچار انفعالات روحی ، هیجانات درونی، سرد شدن دستها ، عرق کف دست و پیشانی و .... شوید. باید به این حالات تسلط پیدا نمایید و البته حواستان باشد لحن عصبی پیدا ننمایید. زمان ی منطقی و مودبانه صحبت می نمایید نگران هیچ چیز نباشید.

 

عصبانیت یا عکس العمل طرف مقابل دیگر بااهمیت نیست چون شما اشتباه نمی نمایید. به فرض آنکه اشتباه هم بنمایید، چون احترام و منطق در گفتگو را رعایت کرده اید، شکل زشتی پیدا نمی کند. البته اینکه مورد تایید طرف مقابل قرار گیرید تضمینی ندارد، اما به هر حال با این شیوه او را از احساس ، طرز فکر و قضاوت خودتان مطلع ساخته اید. لذا احتمال تکرار رفتار ناراحت کننده بسیار کمتر خواهد شد.

تبیان


از روانشناسی  به جای غیبت انتقاد نمایید

برچسب های
از روانشناسی به جای غیبت انتقاد نمایید - - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :
کل بازدید : 815
تعداد بازدید ماه جاری : 815
تعداد بازدید در هفته جاری : 2
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به از روانشناسی به جای غیبت انتقاد نمایید داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به از روانشناسی به جای غیبت انتقاد نمایید


مطالب مرتبط با از روانشناسی به جای غیبت انتقاد نمایید