هوالرزاق


از نگاه روانشانسی راههای مبارزه با کمرویی کدامند؟

از نگاه روانشانسی راههای مبارزه با کمرویی کدامند؟

کم رویی یک مشکل جزیی رفتاری است که زیادی از مردم می توانند آن را خود به خود کنار بگذارند

کم رویی

کم رویی یک مشکل جزیی رفتاری است که زیادی از مردم می توانند آن را خود به خود کنار بگذارند. اما اگر این مشکل فرد را کلافه کند و مشکلات عاطفی و جسمی برای او به وجود آورد، در این صورت دیگر نمی توان از کنار آن به راحتی گذشت و حتما باید به فکر چاره بود، چون در غیر این صورت ، فرد را به انزوا و افسردگی می کشاند.

 

آیا شما کم رو هستید؟ نسبت به روابط خود با دیگران مطمئن نیستید؟ آیا این احساس ناراحتی که در شما، سبب رفتار تشویش آمیز می شود مانع آن است که استعداد ذهنی و درونی خود را نشان بدهید؟مردم کم رو از همه کس می ترسند و از برخورد با دیگران حتی اگر خیلی مختصر و کوتاه هم باشد خجالت می کشند. احساسات منفی مانند افسردگی، نگرانی و احساس تنهایی از همراهان کم رویی هستند. آیا شما هم در برخورد با دیگران در خود فرو می روید؟

شخص کمرو کیست؟
کم رویی پدیده ای جهانی است. پایه ای ترین یافته ی تحقیقات، راجع به کم رویی شایع ، کاملاً گسترده و جهانی است. روان شناسان در تعریف می گویند: «کسی کم رو است که فاقد جرات است» یا به عبارتی کسی که تحت تأثیر فلج روانی قرار گرفته است. تأثیر کم روییدر توجهات است در «فعالیت های بدنی» و در «فعالیت های فکری» و فعالیت های «احساسی».

علل کم رویی چیست؟
شخص کم رو یا خودش برای خودش اهمیت ی قایل نیست یا تصور می کند که دیگران برای او اهمیت ی قایل نیستند. هیچ کس دوست ندارد مورد تمسخر دیگران قرار بگیرد و ترس از این که چنین وضعی پیش بیاید شجاع ترین مردم را هم دچار کم رویی می کند. ولی باید گفت که مردم کم رو فاقد اهمیت نمی باشند، چنین مردمی نه مضحک و مسخره هستند و نه دست و پا چلفتی و پخمه، فقط تصور می کنند که چنین هستند تا موقعی که این فکر غلط در مغز و نهادشان نقش بسته است و آن را از سر بیرون نکنند و اصلاح نشوند نخواهند توانست از این ضعف و زبونی نجات پیدا کنند. 


نکته: بنابراین فرد کم رو باید در درجه ی اول، دقیقاً خود را مورد آزمایش و بررسی قرار دهد و قضاوت های غلط و نادرستی را که منبع ء ناراحتی اش می باشد پیدا و کشف کند. 


انجام چنین تحلیلی، همیشه ساده و آسان نیست. مطالبی که در زیر مطرح می شوند خواننده را در چنین بررسی و تجربه و تحلیلی یاری خواهد کرد. در این جا به خلاصه ای از عقاید و نظرات غلطی که عادی ترین علل کم رویی است اشاره می شود.

اولین دلیل کم رویی:
تحقیر نابه جای خود است. بعضی مردم خود را از لحاظ فکری ضعیف و حقیر می شمارند. آن چه را می نویسند و می گویند به نظرشان پوچ و بی اهمیت می رسد. ترس از آشکار شدن حالت متداول ی و متعادل خود و ترس از این که با رفتار و گفتار نامعقول خود مورد تمسخر و استهزای دیگران قرار گیرند. دهان آن ها را می بندد.

دومین دلیل کم رویی:
پخمگی خیالی است. بعضی مردم معتقدند که ظاهرشان فاقد ظرافت، رفتارشان ناشیانه، چلمن و ورودشان به جایی سبب کنجکاوی مسخره آمیز می شود. این فکر و خیال که مبتنی بر هیچ پایه ای نمی باشد بر طرز رفتار آنان تأثیر می کند و آن ها نمی دانند چه بکنند و کجا باید بنشینند. با این حال نباید عقیده ی غلط فرد کم رو را با بی اطلاعی واقعی از عادت همگانی اشتباه کرد. عادات و رسوم به وسیله ی خانواده، معلم، مطالعه، مشاهده، رفت و آمد در محافل و با نزاکت فرا گرفته می شود.

سومین دلیل کم رویی :
ترس بی علت از مسخره کردن دیگران است، برخی از مردم کم رو، حتی جرات نمی کنند لطف و محبت خود را نسبت به مردم خانواده شان ابراز کنند. کلمات دوستی، تشکر و سپاس، رحم و شفقت و مهربانی که بر حسب موارد متفاوت مطرح می شوند در گلوی آن ها خفه می شوند. این نوع مردم اجازه می دهند تحت فشار نوعی شرم و حیای پوچ و بی مورد فلج شوند و خون سردی ظاهری آن ها سبب ناراحتی دیگران شود، همان طوری که خودش هم سبب ناراحتی آنان می شود.


چهارمین دلیل کم رویی:

عدم اعتماد، بعد از شکست است. چنین مردمی تصور می کنند، تمام مردم دنیا از شکست او خبر دارند و او را خانه خراب تلقی می کنند. این فرد، تعادل ذهنی خود را از دست می دهد و از حضور در جمع بی قرار و ناراحت می شود. حتی جرات نمی کند دیگر با مردمی چون دوستان، هم کاران و... که احتمالاً به او پیشنهاد هایی می کنند روبه رو شود.

پنجمین دلیل کم رویی:
مبالغه کردن در اهمیت یک عیب است. گاهی عیب واقعاً در کسی هست و همین عیب کم رویی اوست که این عیب برای او بیش ترین احساس بد را ایجاد می کند، بدون آن که صفات مناسب خود را به دلیل آورد و به آن ها مباهات کند. اولین چاره معالجه کم رویی؛ شناخت چگونگی ظاهر شدن کم رویی فرد است این که در چه مواقع ی، در برخورد با چه کسانی دچار چه حالاتی می گردد. پس اولین شرط معالجه، شیوه ن بینی شخص است. مثال زیر شما را یاری و راهنمایی می کند. 
دیگران تصور می کنند که مردم کم رو، فاقد قلب و روح می باشند در حالی که آن ها سرشار از محبّتند، ولی جرأت ابراز آن را ندارند.

احساسات منفی مانند افسردگی، نگرانی و احساس تنهایی از همراهان کم رویی هستند

راههای مبارزه با کم رویی:
اگر كسى تصميم جدى داشته باشد،مى‏تواند با اين مشكل مقابله كند و خود را معالجه نمايد و از حصار كم‏رويى رها شود و از توانمندى‏هايى كه دارد بهره ببرد. در فرهنگ ملى و دينى ما ايرانيان، مانند ساير ملل، آداب و رسومى وجود دارد كه اگر مناسب رعايت شوند، فرايند اجتماعى شدن به آسانى تحقق پيدا مى‏كند. ازجمله اين آداب، سلام كردن و احوال پرسى از دوستان و خويشاوندان است ، طبق این مورد مردم کمرویی که شما می فرمایید می تونن به با توجه به نکات ذیل کمی از مشکلات ارتباطیشون رو کم شدن بدن و نگرانی اجتماعی خودشون را پایین بیارن :
 
1- در دادن سلام پيش گام باشند.
2- بعد از سلام با جملات رایج ، احوال‏پرسى كنند و اجازه بدهند مردم دیگر اول از اونها جدا بشوند نه ایشان از اونها .
3-  كه در كارهاى اجتماعى ، در محيط خانه و ... در فعاليتهاي دسته جمعى شركت نموده و نقش فعالى رابپذيرند.


4- هن گام صحبت با ديگران يا در مقابل جمع به اعضاى بدن خود (دست، پا، نحوه صحبت و...) هيچ توجهى نكنند و توجه خود را بر مطلبى كه مى‏گوييد متمركز نمایند.
5- قبلاً مطلبى را كه مى‏خواهند در مقابل جمع بازگو كنيد چندين بار در مقابل آينه تكرار كرده ، فرض كنند در مقابل جمع هستند.
6- سعى كنند بر آنچه مى‏خواهيد بگويند تسلط كافى داشته باشند


7- اگر با شكست مواجه شديد، خود را نبازند و براى بار ديگر خود را مهیا انجام آن كار نمایند.
8- قبل از اين كه در مقابل جمع قرار بگیرند به خود تلقين كنند كه «مى‏توانم در مقابل جمع صحبت كنم».
9- زمان ی که حالت نگرانی در ایشان ایجاد می شود سعى كنند همه ماهيچه‏هاى بدنشان را آرام و شل كنند.

10- براى شكستن جو حاكم بر جمع و آرامش در صحبت كردن سعى كنند داستان‏هاى كوچك، طنز، لطيفه‏هاى شيرين و خوب را كه مردم خبره در جلسات سخنرانى بيان مى‏كنند، در دفترچه‏اى يادداشت كنند و در شرايط مقتضى از آنها مصرف نمایند .


میگنا


از نگاه روانشانسی راههای مبارزه با کمرویی کدامند؟

برچسب های
از نگاه روانشانسی راههای مبارزه با کمرویی کدامند؟ - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :
کل بازدید : 845
تعداد بازدید ماه جاری : 845
تعداد بازدید در هفته جاری : 1
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به از نگاه روانشانسی راههای مبارزه با کمرویی کدامند؟ داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به از نگاه روانشانسی راههای مبارزه با کمرویی کدامند؟


مطالب مرتبط با از نگاه روانشانسی راههای مبارزه با کمرویی کدامند؟