تازه ترین مطلب آلودگی هوا با اعصاب و روان ما چه می کند?
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> روانشناسی-->>> تازه ترین مطلب آلودگی هوا با اعصاب و روان ما چه می کند?

تازه ترین مطلب آلودگی هوا با اعصاب و روان ما چه می کند?

 • زمان درج : 36 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2016-02-27 00:00:00
 • تعداد بازدید : 961
  بازدید ماه:961
  بازدید هفته:1
 • بخش مربوطه :

چتر دود دیگر فقط بر سر تهران گسترده نشده است و شهرهای بزرگ دیگری مثل اصفهان، اراک و حتی تبریز و ارومیه را هم در سایه تاریک خود پنهان کرده است.در کنار تمام معضلات جسمی که نتیجه آلودگی هوا است، روان ما نیز قربانی این چتر سیاه شده.

اثر آلودگی هوا بر اعصاب و روان

چتر دود دیگر فقط بر سر تهران گسترده نشده است و شهرهای بزرگ دیگری مثل اصفهان، اراک و حتی تبریز و ارومیه را هم در سایه تاریک خود پنهان کرده است. شرایط این روزها، شبیه فیلم های تخیلی است که مردم با ترس و لرز به مکان های دیگر سرک می کشند تا شاید جایی بهتر یا موقعیتی امن تر برای زندگی پیدا کنند، در صورتی که از دست دودهای دودهای حاصل از سوخت و آلودگی های دیگر که اکسیژن هوا را می بلعند و دی اکسید کربن و سرب به ما کادو می دهند، نمی توان گریز کرد.


در کنار تمام معضلات جسمی که نتیجه آلودگی هوا  است، روان ما نیز قربانی این چتر سیاه شده. در ادامه «حسن عسگری فر»، روانشناس در مورد این معضل بزرگ و مرگ و میرهای ناشی از این مشکل از جنبه روانشناسی صحبت می کند.

چرا مشکل برای همیشه حل نمی شود؟

مقاله ها، تحقیقات، پژوهش ها، سمینارها و گفتگوهای زیادی هر سال در مورد حل فقط همین یک معضل، نوشته و برگزار می شوند و روی کاغذ خروجی های زیادی هم دارند اما معضل همچنان سر جای خودش باقی است. البته بی تردید این به معنای کار نکردن و مدیریت نکردن و به فکر نبودن مسئولین نیست بلکه حاشیه های زیادی این امر را غیرامکان پذیر می کنند.

 وسعت و گسترش شهرنشینی، کثرت خودروها و موتورهای فاقد استاندارد و پرمصرف، سوخت های غیراستاندارد و عدم دقت مردم به سالم بودن خودروی شان و محدودیت امکانات هم چاشنی های باقی ماندن این وضعیت مخرب هستند. همینطور این عوامل، مدیریت شرایط در دسترس را در هاله ای از ابهام فرو برده است و همین ابهامات و مجهولات اثر کلانی بر بهداشت روانی آدم ها می گذارد.

آیا بهداشت روانی دارید؟

بهداشت روانی یعنی قبول این امر که «من می توانم شرایط پیرامونم را کنترل و آن را مدیریت کنم.» اما خلاف این امر یعنی باور اینکه در کنترل شرایط ناتوانم و این ناتوانی عامل خلق ترس درونی می شود که به دنبال آن، این افکار هم در ذهن فرد نقش می بندد «باید بنشینم تا ببینم چه پیش می آید و چه بلایی بر سرمان نازل می شود.» این به معنی زندگی در شرایط یا موقعیتی پر استرس و استمرار این احساس است که ناشی از عدم اثر گذاری «من» است.

چطور روی خلق ما اثر می گذارد؟

شاید بارزترین و مشهودترین علائم قابل مشاهده در کلان شهرهای آلوده، وقوع علائم خلقی و رفتاری است. کمبود اکسیژن خلق کننده رخوت، سستی و بی حالی در مردم است اما کمبود اکسیژنی که دی اکسید کربن جایگزین آن شده باشد، خلق مسمومیت می کند! این مسمومیت خود مولد تحریک پذیری، عصبانیت، خشم، نوسان خلق، عدم مدیریت و کنترل شرایط روحی و رشد پرخاشگری می شود.

پرخاشگری در کلان شهرها بیداد می کند!

بر اساس پژوهش های مدون و مشهودی که به کرات از طرف سازمان های مرتبط صورت گرفته، بخصوص در کلان شهرهای ما پرخاشگری و عدم کنترل خشم و عصبانیت زیاد بالاست. البته این امر جدای از فاکتور های دیگری مثل فشارهای اقتصادی، بیکاری و ترس از آینده است که جزو سایر فاکتور های موثر بر خشم به شمار می آیند.


همینطور کاهش تحمل و تحریک پذیری، به انعطاف رفتاری و سازگاری آسیب می زند و مردم متاثر از شرایط مسموم محل رفت و آمد و زندگی شان، رفتارهایی پرتنش و پرخاشگرانه نشان می دهند که به معنای مسمومیت سیستم عصبی و پیشگیری از انتقال درست پیام ها به مغز است. به همین علت واکنش های رفتاری، خلقی، فیزیکی و هیجانی غیرمتعارف و نابهنجار از طرف ساکنین این موقعیت ها وقوع می کند.

ترس پنهانی خطرناک است!

جالب تر از مواردی که تا اینجا گفته شد، ترس های پنهانی است که از آگاه شدن از شرایط موجودی که در آن زندگی می کنیم حادث می شود. می شنویم که در شرایط آلودگی هوا  امکان پذیر است دچار آسیب هایی چون سکته های قلبی یا مغزی، مشکلات تنفسی یا آشفتگی اتی مثل تندخویی، پرخاشگری، تحریک پذیری و شرایط دچار شدن به استرس و نگرانی و غیره شویم و خود این امر مولد ترس و استرس است. فراموش نکنیم استرس مستمر از فاکتور های زیاد موثر در تضعیف سیستم دفاعی بدن است و چون استرس محصول شرایط اضطرابی است، امکان پذیر است فرد را با مشکل اساسی مواجه کند.

خودبیمارانگاری چیست؟

«خود بیمارانگاری» یعنی ترس از بیمار شدن یا بیمار بودن که یک بیمار عصبی است که به نگرانی مفرط در مورد بیمار یا سلامتی خود اطلاق می شود. به بیان دیگر، تغییر غیرواقعی احساس ها و علائم جسمی که عامل نوعی وسواس فکری در باب بیمار بودن یا بیمار شدن است که یک بیمار جدی اطلاق می شود (البته عمدتا هیچ علامت یا نشانه واقعی هم وجود ندارد و این بیمار جزو گروه بیمار های روانشناختی است و به معنای ترس بی علت روانی است که علل ریشه ای ناخودآگاه دارد اما در مبحث ما، منظور، ترس از بیمار شدن علیرغم علائم قابل مشاهده است)؛ یعنی شرایط مبهم و مجهول توان مدیریت ما را بر موقعیتی که در آن زندگی می کنیم، تضعیف می کند چون پارامترهایی هست که دست ما نیستند و همین فقدان کنترل شرایط ما را در مدیریت بحران یا مدیریت شرایط بهداشت روانی، تضعیف می کند و باور به بیمار شدن خود یا عزیزانمان را قوت می بخشد.


از سوی دیگر ترس از آسیب پذیری عزیزانی مثل فرزندان یا همسر و غیره و بخصوص در خانم ها باردار، ترس از آسیب جسمی یا روانی کودکی که در رحم دارند یا سقط جنین، در صورتی که استمرار داشته باشد یا شرایط اضطرابی و استرسی تشدید شود، می تواند موقعیت های وسواسی، اضطرابی و فرسایشی ذهنی و روانی را به وجود آورد.

همینطور به دنبال این ترس ها، واکنش های رفتاری نابهنجار را که خود تحکیم قسمت شرایط روانی غیرمتعارف است، برای فرد یا مردم رقم می زند. مطلع شدن از خبرهای ضد و نقیضی که از منابع رسمی و غیررسمی در مورد مرگ و میرهای حاصل از شرایط بد آب و هوایی شنیده می شود، در تشدید شرایط دخیل بوده و بهداشت روانی مردم را به خطر می اندازد.

شایع ه پراکنی چه مضراتی را به دنبال دارد؟

تروما یعنی ضربه یا آسیب روانی که بر اثر تجربه یک موقعیت به شدت آسیب زا به وجود می آید. البته گاهی نه خود موقعیت بلکه خبرهای درست و غلطی که به لحاظ عدم اطلاع رسانی درست، شکل و شمایل دیگری پیدا می کند و ما به آن شایع ه می گوییم در این امر دخیل هستند.


این شایع ات آنقدر قوت و قدرت پیدا می کنند که شکل واقعی به خود می گیرند و چون منابع اصلی در مقابل شیوع شایع ه سکوت می کنند، باورپذیری شایع ه را شدت می دهند. به عنوان مثال، رشد مرگ و میر در شرایط آلودگی هوا  یا آسیب پذیری زیاد زیاد مادران باردار و فرزندی که در رحم دارند و موارد مشابه همگی با دقت به بالا بودن منابع خبری نامعتبر (سایت ها، اپلیکیشن ها و روزنامه های زرد و غیره) می توانند حکم تروما یا ضربه روانی مهلک را برای مردم داشته باشند.

محیط خانه را آرام نگه دارید!

کشور ما رتبه نخست مرگ و میر در باب سکته های قلبی را دارد و معنی آن این است که شناخت موقعیتی که در آن زندگی می کنیم، بااهمیت است. طبیعتا در شهرهای بزرگ و پر جمعیت، جدای از آلودگی هوا  آلودگی های صوتی و دیداری هم جزو محرک های قوی هستند که می توانند شرایط روحی ما را تحت الشعاع قرار دهند، پس مدیریت رابطه و مدیریت شرایط حضور در بیرون از خانه زیاد بااهمیت است؛ یعنی شاید ما مجبور به کار کردن در بیرون از خانه باشیم اما باید سعی کنیم در شرایط اضطرار، موقعیتی را فراهم آوریم که حضور در منزل و در کنار هم بودن باب میل و جذاب باشد (یعنی برای گریز از منزل به محیط های آلوده پناه نیاوریم.)

اعضای یک خانواده باید مشوق و حمایتگر هم باشند، پس برای حضور کمرنگ تر در بیرون از منزل که گاهی اجتناب ناپذیر است، فضای خانه و ارتباطات بین فردی را گسترش بدهیم و پر رنگ کنیم. کنار گذاشتن گوشی های همراه در منزل و رشد توجهات عاطفی، ارتباطات بین فردی اعضا را گسترش می دهد و خانه را محیطی امن و جذاب می کند. مردم و به خصوص آنهایی که بیرون از خانه کار می کنند، ناخواسته زیادتر در موقعیت های آسیب زا هستند، پس در صورت مشاهده تغییرات خلقی در آنها کمی صبور باشید تا شرایط خلقی مردم رد منزل ترمیم شود. همینطور نسبت به پرخاشگری های آنی و لحظه ای مردم در چنین موقعیت هایی مقابل به مثل نکنیم.


مراعات خانم های باردار لازم است

در صورتی که خانم بارداری در جمع حضور دارد از بیان اطلاعاتی که منبع مشخصی ندارند و صرفا شایع ه محسوب می شوند به جد پیشگیری کنیم، چرا که این شایع ات عامل وقوع نگرانی در او می شود. تنهایی در روزهای آلوده به شما آسیب می رساند! زندگی شهرنشینی و وسعت مناطق آلوده، دیگر جایی به نام مناطق خوش آب و هوا برای ما باقی نمی گذارد، پس سعی نمایید به جای بیرون رفتن از منزل، در جمع خانوادگی بودن را انتخاب کنیم.

 فراموش نکنیم هر چه ما تنهاتر باشیم، آسیب پذیرتر هستیم و هر چه کثرت ارتباطی، به خصوص ارتباطات فامیلی داشته باشیم، احساس امنیت و خوشنودی بیشتری می کنیم و به همان نسبت ترس های پنهان مان، کمرنگ تر می شود.

از خود شما مراقبت نمایید تا بقیه هم مراقب باشند

نکات زیادی برای داشتن خانواده آرام و خوشحال هست اما در شرایط بحرانی آلودگی هوا  برخی از این نکته ها زیادتر به کار می آیند. یک یاز مواردی که برای داشتن خانواده سالم و آرام به آن پیشنهاد شده این است که هر یک از اعضای خانواده برای خودشان زمان بگذارند. در شرایطی که بحرانی است می توان زمان گذاشتن را به طور نمایان به معنی مراقبت از تندرستی فردی تعبیر کرد. شاید فکر نمایید هر کسی می داند که باید از خودش مراقبت کند اما زمان ی پای خانواده وسط باشد معنی مراقبت از خود هم تغییر پیدا می کند.


اگر هر کدام از اعضای خانواده خودشان را موظف کنند تا نکات مربوط به تندرستی را رعایت کنند در وهله اول ترسی که از بیمار خودشان دارند را کم شدن خواهند داد و بعد عامل تخفیف این استرس در اطرافیان شان می شوند. با خودمراقبتی خیال همه اعضای خانواده راحت می شود که در مقابل هوای آلوده می توان خطرات تهدیدکننده خود و خانواده شان را کم شدن دهند.

از طرف دیگر زمان ی اعضای جوان تر و حتی کوچکتر خانواده شاهد توجه نظر و مراقبت های اعضای بزرگتر خانواده باشند نوعی فرهنگ سازی در آنها اتفاق می افتد که می تواند امنیت خاطر نسل بزرگسال بعدی، یعنی همین جوان ترهای امروزی را در شرایط بحرانی تامین کند.

هیچ چیز به اندازه احساس نبود راه حل نمی تواند ترس را در وجود مردم جا بیندازد و خودمراقبتی این ترس را از بین خواهد برد. در شرایط بحرانی نگذارید ترس و وحشت به دل تان رسوخ کند، پیشنهاد های بهداشتی را رعایت نمایید و علاوه بر اینکه این پیشنهاد ها را به کار می گیرید بنشینید و با اعضای خانواده هم راجع به برطرف کردن نگرانی ها صحبت نمایید. آرام شدن راحت تر از چیزی است که بهدید می رسد!

برنا

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
  • 4 هفته قبل
  • 2019-02-16 00:00:00
  • چجوری برای زندگی برنامه ریزی ا جرایی داشته باشیم

   تمام مردم موفق در زندگی یک خصوصیت نمایان دارند و آن هم مصرف بهینه از وقت و و برنامه ریزی کردن برای آن است یعنی اهدافی را در سر می پروراند و با برنامه ریزی و تعین و زمان و وقت آن ها را پیش می برد مردم موفق اهمیت واقعی وقت را می دانند و کارهایشان را وقت بندی می کنند در این مطلب از شیث
  • 7 ماه قبل
  • 2018-08-08 21:06:12
  • تست منطقی بودن شخصیت

   امروز تستی دیگر رو در مورد این برای شما داریم که شما درک ککنید که فردی منطقی هستید با اینکه شما بیشتر فردی احساساتی هستید و در گیر احساسات البته این که شما فردی احساسی باید یا فردی منطقی هیچ کدام دلیل بر بد یا خوب بودن شما نیست و تنها تفاوت های شخصیتی در شما به وجود می آورد که شم
  • 8 ماه قبل
  • 2018-07-14 13:49:56
  • ارتباط شخصیت افراد با رنگ ها و ماه های تولد

   در روانشناسی یک فرد رو از زوایای متفاوتی مورد بررسی و شناخت قرار میدن و بر اساس نشانه های مختلفی شخصیت فرد رو بررسی میکنند و نتیجه های خودشون رو استخراج میکنند. یکی از ابعادی که روحیات و شخصیت افراد رو میشه با اون شناخت علاقه فرد به رنگ هاست و شخصیتی که اون ها از این رنگ ها گرفته
  • 8 ماه قبل
  • 2018-07-07 11:19:30
  • نحوه بیان کردن دوستت دارم

   توانایی گفتن دوستت دارم میتونه در یک رابطه مثل یک معجزه بمونه و زنده کننده رابطه ای باشه و تحول خولدی رو در رابطه ها ایجاد کنه.معمولا این خانم ها هستند که راحتتر ابرار علاقه میکنند و کلمه دوستت دارم رو بر زبان میارن اما آقایون کمی سختتر احساسات خودشون رو کلامی بیان میکنند و خب
  • 35 ماه قبل
  • 2016-04-06 00:00:00
  • متفاوت متفاوت: شخصیت مشکی پوش ها را می دانید؟

   رنگ‌ها پیام‌های مختلفی دارند و انتخاب همیشگی یك رنگ از لایه‌های پنهانی شخصیت ما خبر می‌دهد. در صورتی‌كه خودتان یا یكی از اطرافیان نسبت به انتخاب رنگ مشكی تمایل نشان می‌دهد و بیشتر مواقع او را مشكی‌پوش می‌بینید ، همین جا فرصت خوبی است تا بعضی از ابعاد شخصیتی او را بهتر بشن
  • 58 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • ابعاد شخصیت ها و تاثیر در محیط کاری

   14کاهی شخصیت های افرار در محل کار اون ها متفاوت با شخصیت های افراد در جاهای دیگر است و از طرفی دونستن اینکه با یک شخصیت چگونه باید برخورد کرد کمک خوبی است برای اینکه محیط کار بهتری داشته باشیم
  • 8 ماه قبل
  • 2018-07-14 13:49:56
  • ارتباط شخصیت افراد با رنگ ها و ماه های تولد

   14در روانشناسی یک فرد رو از زوایای متفاوتی مورد بررسی و شناخت قرار میدن و بر اساس نشانه های مختلفی شخصیت فرد رو بررسی میکنند و نتیجه های خودشون رو استخراج میکنند. یکی از ابعادی که روحیات و شخصیت افراد رو میشه با اون شناخت علاقه فرد به رنگ هاست و شخصیتی که اون ها از این رنگ ها گرفته
  • 7 ماه قبل
  • 2018-08-08 21:06:12
  • تست منطقی بودن شخصیت

   14امروز تستی دیگر رو در مورد این برای شما داریم که شما درک ککنید که فردی منطقی هستید با اینکه شما بیشتر فردی احساساتی هستید و در گیر احساسات البته این که شما فردی احساسی باید یا فردی منطقی هیچ کدام دلیل بر بد یا خوب بودن شما نیست و تنها تفاوت های شخصیتی در شما به وجود می آورد که شم
  • 58 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • تشخیص شخصیت ها بر اساس انگشتان

   14

   تا حالا شنیدین که شخصیت افراد رو میشه بر اساس انگشتان دستان اون ها شناخت و به این وسیله متوجه شد که فرد چه نوع شخصیتی داره و فکرکردین که این موضوع درست هست یا نه

  • 39 ماه قبل
  • 2015-12-16 00:00:00
  • پذیرش توهم در ذهن بدون داروهای روان گردان!

   هرگاه شرایطی را به وجود بیاوریم که حواس پنج‌گانه ما فقط با محرک‌های محیطی یکنواخت و بدون هر شکل ساختاری خاص، مواجه یابند، مغز شلوغی یا نویز اندک محیطی را به صورت خودکار تقویت می‌کند و حس‌ها یا توهم‌های کاذبی در این شرایط توسط ما ادراک می‌شود.
  • 39 ماه قبل
  • 2015-12-16 00:00:00
  • تاثیر نادرستي‌هاي اخلاقي

   تندخويي، خشونت و بداخلاقي اطرافيان انسان را مي‌رنجاند و آن‌ها را تنها و بي‌كس مي‌گذارد
  • 39 ماه قبل
  • 2015-12-16 00:00:00
  • روش های ارتقاء عزت نفس در کودک

   عزت‌ نفس‌ همواره‌ برخاسته‌ از احساس‌ ارزشمندی‌ در آدمی‌ است‌ و این‌ احساس‌ ارزشمندی‌ از اوان‌ کودکی‌ در فرزند شما شکل‌ می‌گیرد .یکی‌ از راههای‌ ایجاد عزت‌ نفس‌ در فرزندان‌، آگاهی‌ به‌ وجوه‌ مثبت‌ وجود آنها و بیان‌ و تاکید بر آن‌ در ط‌ول‌ زندگی‌ است‌.
  • 39 ماه قبل
  • 2015-12-16 00:00:00
  • روش ها و دلایل مهربان بودن با خود

   «سال ها خود را نقد کردید و به نتیجه نرسیدید. [حال] سعی کنید خود را به اثبات برسانید و ببینید چه اتفاقی می افتد!» لوییس هِی
  • 39 ماه قبل
  • 2015-11-23 00:00:00
  • پرورش هوش هیجانی در کودکان

   در مطلب قبلی بیان کردیم که در کل مطالبی که ارتباط با احساسات شما دارد در بخش هوش هیجانی جای میگیرند و شکا برای گسترش و تقویت هوش هیجانی خودتون در اصل باید بر روی احساسات نحوه کنترل و عکس العمل هاتون تمرکز کنید. EQویا همان هوش هیجانی به هوش عاطفی و هوش احساسی نیز معروف است
عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید