هوالرزاق
ads


تازه ترین مطلب آلودگی هوا با اعصاب و روان ما چه می کند?

تازه ترین مطلب آلودگی هوا با اعصاب و روان ما چه می کند?

چتر دود دیگر فقط بر سر تهران گسترده نشده است و شهرهای بزرگ دیگری مثل اصفهان، اراک و حتی تبریز و ارومیه را هم در سایه تاریک خود پنهان کرده است.در کنار تمام معضلات جسمی که نتیجه آلودگی هوا است، روان ما نیز قربانی این چتر سیاه شده.

اثر آلودگی هوا بر اعصاب و روان

چتر دود دیگر فقط بر سر تهران گسترده نشده است و شهرهای بزرگ دیگری مثل اصفهان، اراک و حتی تبریز و ارومیه را هم در سایه تاریک خود پنهان کرده است. شرایط این روزها، شبیه فیلم های تخیلی است که مردم با ترس و لرز به مکان های دیگر سرک می کشند تا شاید جایی بهتر یا موقعیتی امن تر برای زندگی پیدا کنند، در صورتی که از دست دودهای دودهای حاصل از سوخت و آلودگی های دیگر که اکسیژن هوا را می بلعند و دی اکسید کربن و سرب به ما کادو می دهند، نمی توان گریز کرد.


در کنار تمام معضلات جسمی که نتیجه آلودگی هوا  است، روان ما نیز قربانی این چتر سیاه شده. در ادامه «حسن عسگری فر»، روانشناس در مورد این معضل بزرگ و مرگ و میرهای ناشی از این مشکل از جنبه روانشناسی صحبت می کند.

چرا مشکل برای همیشه حل نمی شود؟

مقاله ها، تحقیقات، پژوهش ها، سمینارها و گفتگوهای زیادی هر سال در مورد حل فقط همین یک معضل، نوشته و برگزار می شوند و روی کاغذ خروجی های زیادی هم دارند اما معضل همچنان سر جای خودش باقی است. البته بی تردید این به معنای کار نکردن و مدیریت نکردن و به فکر نبودن مسئولین نیست بلکه حاشیه های زیادی این امر را غیرامکان پذیر می کنند.

 وسعت و گسترش شهرنشینی، کثرت خودروها و موتورهای فاقد استاندارد و پرمصرف، سوخت های غیراستاندارد و عدم دقت مردم به سالم بودن خودروی شان و محدودیت امکانات هم چاشنی های باقی ماندن این وضعیت مخرب هستند. همینطور این عوامل، مدیریت شرایط در دسترس را در هاله ای از ابهام فرو برده است و همین ابهامات و مجهولات اثر کلانی بر بهداشت روانی آدم ها می گذارد.

آیا بهداشت روانی دارید؟

بهداشت روانی یعنی قبول این امر که «من می توانم شرایط پیرامونم را کنترل و آن را مدیریت کنم.» اما خلاف این امر یعنی باور اینکه در کنترل شرایط ناتوانم و این ناتوانی عامل خلق ترس درونی می شود که به دنبال آن، این افکار هم در ذهن فرد نقش می بندد «باید بنشینم تا ببینم چه پیش می آید و چه بلایی بر سرمان نازل می شود.» این به معنی زندگی در شرایط یا موقعیتی پر استرس و استمرار این احساس است که ناشی از عدم اثر گذاری «من» است.

چطور روی خلق ما اثر می گذارد؟

شاید بارزترین و مشهودترین علائم قابل مشاهده در کلان شهرهای آلوده، وقوع علائم خلقی و رفتاری است. کمبود اکسیژن خلق کننده رخوت، سستی و بی حالی در مردم است اما کمبود اکسیژنی که دی اکسید کربن جایگزین آن شده باشد، خلق مسمومیت می کند! این مسمومیت خود مولد تحریک پذیری، عصبانیت، خشم، نوسان خلق، عدم مدیریت و کنترل شرایط روحی و رشد پرخاشگری می شود.

پرخاشگری در کلان شهرها بیداد می کند!

بر اساس پژوهش های مدون و مشهودی که به کرات از طرف سازمان های مرتبط صورت گرفته، بخصوص در کلان شهرهای ما پرخاشگری و عدم کنترل خشم و عصبانیت زیاد بالاست. البته این امر جدای از فاکتور های دیگری مثل فشارهای اقتصادی، بیکاری و ترس از آینده است که جزو سایر فاکتور های موثر بر خشم به شمار می آیند.


همینطور کاهش تحمل و تحریک پذیری، به انعطاف رفتاری و سازگاری آسیب می زند و مردم متاثر از شرایط مسموم محل رفت و آمد و زندگی شان، رفتارهایی پرتنش و پرخاشگرانه نشان می دهند که به معنای مسمومیت سیستم عصبی و پیشگیری از انتقال درست پیام ها به مغز است. به همین علت واکنش های رفتاری، خلقی، فیزیکی و هیجانی غیرمتعارف و نابهنجار از طرف ساکنین این موقعیت ها وقوع می کند.

ترس پنهانی خطرناک است!

جالب تر از مواردی که تا اینجا گفته شد، ترس های پنهانی است که از آگاه شدن از شرایط موجودی که در آن زندگی می کنیم حادث می شود. می شنویم که در شرایط آلودگی هوا  امکان پذیر است دچار آسیب هایی چون سکته های قلبی یا مغزی، مشکلات تنفسی یا آشفتگی اتی مثل تندخویی، پرخاشگری، تحریک پذیری و شرایط دچار شدن به استرس و نگرانی و غیره شویم و خود این امر مولد ترس و استرس است. فراموش نکنیم استرس مستمر از فاکتور های زیاد موثر در تضعیف سیستم دفاعی بدن است و چون استرس محصول شرایط اضطرابی است، امکان پذیر است فرد را با مشکل اساسی مواجه کند.

خودبیمارانگاری چیست؟

«خود بیمارانگاری» یعنی ترس از بیمار شدن یا بیمار بودن که یک بیمار عصبی است که به نگرانی مفرط در مورد بیمار یا سلامتی خود اطلاق می شود. به بیان دیگر، تغییر غیرواقعی احساس ها و علائم جسمی که عامل نوعی وسواس فکری در باب بیمار بودن یا بیمار شدن است که یک بیمار جدی اطلاق می شود (البته عمدتا هیچ علامت یا نشانه واقعی هم وجود ندارد و این بیمار جزو گروه بیمار های روانشناختی است و به معنای ترس بی علت روانی است که علل ریشه ای ناخودآگاه دارد اما در مبحث ما، منظور، ترس از بیمار شدن علیرغم علائم قابل مشاهده است)؛ یعنی شرایط مبهم و مجهول توان مدیریت ما را بر موقعیتی که در آن زندگی می کنیم، تضعیف می کند چون پارامترهایی هست که دست ما نیستند و همین فقدان کنترل شرایط ما را در مدیریت بحران یا مدیریت شرایط بهداشت روانی، تضعیف می کند و باور به بیمار شدن خود یا عزیزانمان را قوت می بخشد.


از سوی دیگر ترس از آسیب پذیری عزیزانی مثل فرزندان یا همسر و غیره و بخصوص در خانم ها باردار، ترس از آسیب جسمی یا روانی کودکی که در رحم دارند یا سقط جنین، در صورتی که استمرار داشته باشد یا شرایط اضطرابی و استرسی تشدید شود، می تواند موقعیت های وسواسی، اضطرابی و فرسایشی ذهنی و روانی را به وجود آورد.

همینطور به دنبال این ترس ها، واکنش های رفتاری نابهنجار را که خود تحکیم قسمت شرایط روانی غیرمتعارف است، برای فرد یا مردم رقم می زند. مطلع شدن از خبرهای ضد و نقیضی که از منابع رسمی و غیررسمی در مورد مرگ و میرهای حاصل از شرایط بد آب و هوایی شنیده می شود، در تشدید شرایط دخیل بوده و بهداشت روانی مردم را به خطر می اندازد.

شایع ه پراکنی چه مضراتی را به دنبال دارد؟

تروما یعنی ضربه یا آسیب روانی که بر اثر تجربه یک موقعیت به شدت آسیب زا به وجود می آید. البته گاهی نه خود موقعیت بلکه خبرهای درست و غلطی که به لحاظ عدم اطلاع رسانی درست، شکل و شمایل دیگری پیدا می کند و ما به آن شایع ه می گوییم در این امر دخیل هستند.


این شایع ات آنقدر قوت و قدرت پیدا می کنند که شکل واقعی به خود می گیرند و چون منابع اصلی در مقابل شیوع شایع ه سکوت می کنند، باورپذیری شایع ه را شدت می دهند. به عنوان مثال، رشد مرگ و میر در شرایط آلودگی هوا  یا آسیب پذیری زیاد زیاد مادران باردار و فرزندی که در رحم دارند و موارد مشابه همگی با دقت به بالا بودن منابع خبری نامعتبر (سایت ها، اپلیکیشن ها و روزنامه های زرد و غیره) می توانند حکم تروما یا ضربه روانی مهلک را برای مردم داشته باشند.

محیط خانه را آرام نگه دارید!

کشور ما رتبه نخست مرگ و میر در باب سکته های قلبی را دارد و معنی آن این است که شناخت موقعیتی که در آن زندگی می کنیم، بااهمیت است. طبیعتا در شهرهای بزرگ و پر جمعیت، جدای از آلودگی هوا  آلودگی های صوتی و دیداری هم جزو محرک های قوی هستند که می توانند شرایط روحی ما را تحت الشعاع قرار دهند، پس مدیریت رابطه و مدیریت شرایط حضور در بیرون از خانه زیاد بااهمیت است؛ یعنی شاید ما مجبور به کار کردن در بیرون از خانه باشیم اما باید سعی کنیم در شرایط اضطرار، موقعیتی را فراهم آوریم که حضور در منزل و در کنار هم بودن باب میل و جذاب باشد (یعنی برای گریز از منزل به محیط های آلوده پناه نیاوریم.)

اعضای یک خانواده باید مشوق و حمایتگر هم باشند، پس برای حضور کمرنگ تر در بیرون از منزل که گاهی اجتناب ناپذیر است، فضای خانه و ارتباطات بین فردی را گسترش بدهیم و پر رنگ کنیم. کنار گذاشتن گوشی های همراه در منزل و رشد توجهات عاطفی، ارتباطات بین فردی اعضا را گسترش می دهد و خانه را محیطی امن و جذاب می کند. مردم و به خصوص آنهایی که بیرون از خانه کار می کنند، ناخواسته زیادتر در موقعیت های آسیب زا هستند، پس در صورت مشاهده تغییرات خلقی در آنها کمی صبور باشید تا شرایط خلقی مردم رد منزل ترمیم شود. همینطور نسبت به پرخاشگری های آنی و لحظه ای مردم در چنین موقعیت هایی مقابل به مثل نکنیم.


مراعات خانم های باردار لازم است

در صورتی که خانم بارداری در جمع حضور دارد از بیان اطلاعاتی که منبع مشخصی ندارند و صرفا شایع ه محسوب می شوند به جد پیشگیری کنیم، چرا که این شایع ات عامل وقوع نگرانی در او می شود. تنهایی در روزهای آلوده به شما آسیب می رساند! زندگی شهرنشینی و وسعت مناطق آلوده، دیگر جایی به نام مناطق خوش آب و هوا برای ما باقی نمی گذارد، پس سعی نمایید به جای بیرون رفتن از منزل، در جمع خانوادگی بودن را انتخاب کنیم.

 فراموش نکنیم هر چه ما تنهاتر باشیم، آسیب پذیرتر هستیم و هر چه کثرت ارتباطی، به خصوص ارتباطات فامیلی داشته باشیم، احساس امنیت و خوشنودی بیشتری می کنیم و به همان نسبت ترس های پنهان مان، کمرنگ تر می شود.

از خود شما مراقبت نمایید تا بقیه هم مراقب باشند

نکات زیادی برای داشتن خانواده آرام و خوشحال هست اما در شرایط بحرانی آلودگی هوا  برخی از این نکته ها زیادتر به کار می آیند. یک یاز مواردی که برای داشتن خانواده سالم و آرام به آن پیشنهاد شده این است که هر یک از اعضای خانواده برای خودشان زمان بگذارند. در شرایطی که بحرانی است می توان زمان گذاشتن را به طور نمایان به معنی مراقبت از تندرستی فردی تعبیر کرد. شاید فکر نمایید هر کسی می داند که باید از خودش مراقبت کند اما زمان ی پای خانواده وسط باشد معنی مراقبت از خود هم تغییر پیدا می کند.


اگر هر کدام از اعضای خانواده خودشان را موظف کنند تا نکات مربوط به تندرستی را رعایت کنند در وهله اول ترسی که از بیمار خودشان دارند را کم شدن خواهند داد و بعد عامل تخفیف این استرس در اطرافیان شان می شوند. با خودمراقبتی خیال همه اعضای خانواده راحت می شود که در مقابل هوای آلوده می توان خطرات تهدیدکننده خود و خانواده شان را کم شدن دهند.

از طرف دیگر زمان ی اعضای جوان تر و حتی کوچکتر خانواده شاهد توجه نظر و مراقبت های اعضای بزرگتر خانواده باشند نوعی فرهنگ سازی در آنها اتفاق می افتد که می تواند امنیت خاطر نسل بزرگسال بعدی، یعنی همین جوان ترهای امروزی را در شرایط بحرانی تامین کند.

هیچ چیز به اندازه احساس نبود راه حل نمی تواند ترس را در وجود مردم جا بیندازد و خودمراقبتی این ترس را از بین خواهد برد. در شرایط بحرانی نگذارید ترس و وحشت به دل تان رسوخ کند، پیشنهاد های بهداشتی را رعایت نمایید و علاوه بر اینکه این پیشنهاد ها را به کار می گیرید بنشینید و با اعضای خانواده هم راجع به برطرف کردن نگرانی ها صحبت نمایید. آرام شدن راحت تر از چیزی است که بهدید می رسد!

برنا


تازه ترین مطلب آلودگی هوا با اعصاب و روان ما چه می کند?

برچسب های
تازه ترین مطلب آلودگی هوا با اعصاب و روان ما چه می کند? - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :1394/12/08-32 ماه قبل
کل بازدید : 907
تعداد بازدید ماه جاری : 907
تعداد بازدید در هفته جاری : 1
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به تازه ترین مطلب آلودگی هوا با اعصاب و روان ما چه می کند? داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به تازه ترین مطلب آلودگی هوا با اعصاب و روان ما چه می کند?


مطالب مرتبط با تازه ترین مطلب آلودگی هوا با اعصاب و روان ما چه می کند?

 • راه‌های مبارزه با خواب آلودگی بهارراه‌های مبارزه با خواب آلودگی بهار
  با فرا رسیدن فصل بهار و رویش درختان بسیاری از انسان‌ها که همیشه از سرما و فصل زمستان فراری هستند با شادابی خود را برای گرم شدن هوا و سرسبزی زمین آماده می‌کنند اما کسانی هم هستند که از خواب آلودگی، رخوت و بی‌رمقی در این فصل گلایه دارند و احساس می‌کنند که افسردگی با آغاز فصل بهار سراغ شان آمده و شادابی را از آنها گرفته است.
 • از سلامتی خوراکی هایی که آلودگی ها را از جسم پاک می کنند!از سلامتی خوراکی هایی که آلودگی ها را از جسم پاک می کنند!
  سمومی که هر روز از طریق هوای آلوده وارد بدنمان می شوند را با چه روش هایی می توانیم برطرف کنیم چه مواد غذایی خاصیت سم زدایی از بدن دارند.
 • 14 ماده‌ی غذایی با کمترین میزان آلودگی به سموم14 ماده‌ی غذایی با کمترین میزان آلودگی به سموم
  محصولات کشاورزی حاوی سموم و آفت‌کش‌هایی هستند که متأسفانه برای سلامتی ما مضر ارزیابی می‌شوند. این سموم در میوه‌ها و سبزیجات باقی‌ مانده و با مصرف آن‌ها وارد بدن می‌شوند. البته منظورمان این نیست که شما را از مصرف میوه و سبزیجات منع کنیم. اما می‌خواهیم در خصوص میوه و سبزیجاتی که کمتر به این سموم آلوده‌اند بیشتر آشنا شوید.
 • برای آلودگی هوا این دمنوش ها را استفاده کنیدبرای آلودگی هوا این دمنوش ها را استفاده کنید
  این روزها روزهای فوق العاه آلوده ای است و هوای شهر های بزرگ مخصوصا تهران دوباره با آلودگی ها دست به گریبان است و برای همین بد ندیدیم تعدادی از دمنوش های مناسب رو برای این روزها برای شما دوستان معرفی کنیم که بد نیست از اون ها استقاده کنید
 • خرما درمان خواب آلودگی بهارهخرما درمان خواب آلودگی بهاره

  همه ما تجربه خواب آلودگی رو در فصل بهار داریم و با این تجربه مشکلاتی رو نیز داشته ایم و اما راهکارها برای کم کردن این مشکل چیست و چگونه میشه بران فائق امد

 • با خواب آلودگی بهاری چکار کنیم؟با خواب آلودگی بهاری چکار کنیم؟
  بهار با تمامی زیبایی ها مشکلاتی نیز برای ما بوجود می آورد که یکی از آنها خواب آلودگی های وقت و بی وقت آن است
تست منطقی بودن شخصیت تست منطقی بودن شخصیت
امروز تستی دیگر رو در مورد این برای شما داریم که شما درک ککنید که فردی منطقی هستید با اینکه شما بیشتر فردی احساساتی هستید و در گیر احساسات البته این که شما فردی احساسی باید یا فردی منطقی هیچ کدام دلیل بر بد یا خوب بودن شما نیست و تنها تفاوت های شخصیتی در شما به وجود می آورد که شما را از فردی در گروه دیگر متفاوت میکند ارتباط شخصیت افراد با رنگ ها و ماه های تولد ارتباط شخصیت افراد با رنگ ها و ماه های تولد
در روانشناسی یک فرد رو از زوایای متفاوتی مورد بررسی و شناخت قرار میدن و بر اساس نشانه های مختلفی شخصیت فرد رو بررسی میکنند و نتیجه های خودشون رو استخراج میکنند. یکی از ابعادی که روحیات و شخصیت افراد رو میشه با اون شناخت علاقه فرد به رنگ هاست و شخصیتی که اون ها از این رنگ ها گرفته اند نحوه بیان کردن دوستت دارم نحوه بیان کردن دوستت دارم
توانایی گفتن دوستت دارم میتونه در یک رابطه مثل یک معجزه بمونه و زنده کننده رابطه ای باشه و تحول خولدی رو در رابطه ها ایجاد کنه.معمولا این خانم ها هستند که راحتتر ابرار علاقه میکنند و کلمه دوستت دارم رو بر زبان میارن اما آقایون کمی سختتر احساسات خودشون رو کلامی بیان میکنند و خب این مشکل در مردان است . متفاوت متفاوت: شخصیت مشکی پوش ها را می دانید؟ متفاوت متفاوت: شخصیت مشکی پوش ها را می دانید؟
رنگ‌ها پیام‌های مختلفی دارند و انتخاب همیشگی یك رنگ از لایه‌های پنهانی شخصیت ما خبر می‌دهد. در صورتی‌كه خودتان یا یكی از اطرافیان نسبت به انتخاب رنگ مشكی تمایل نشان می‌دهد و بیشتر مواقع او را مشكی‌پوش می‌بینید ، همین جا فرصت خوبی است تا بعضی از ابعاد شخصیتی او را بهتر بشناسید. خلاصه ای از شما کدام یک را انتخاب مینمایید؟ انتقام یا بخشش؟ خلاصه ای از شما کدام یک را انتخاب مینمایید؟ انتقام یا بخشش؟
انتقام هم برای خودش قانون دارد. وقتی به حدی می رسید که کینه ذره ذره وجودتان را فراگرفته و دارد خفه تان می کند، دیگر جایی برای بخشش نیست. جدید روان شناسی خنده در خانم ها و مردان! جدید روان شناسی خنده در خانم ها و مردان!
پژوهشگران موضوع خنده، يا ژلاتولوژيستها، کوشيده اند که به ماهيت خنده پی ببرند و به اين سوال پاسخی علمی بدهند که انسان چرا می خندد؟ تازه ترین مطلب انتقال سلسله مراتبی شلختگی! تازه ترین مطلب انتقال سلسله مراتبی شلختگی!
اگر کمی به اطراف خود نگاه کنید افرادی را می‌بینیدکه با بی‌نظمی‌های‌شان با اعصاب شما بازی می‌کنند. با روانشناسی اثر مراقبه معالجه ای گروهی بر معالجه مریضی های روحی! با روانشناسی اثر مراقبه معالجه ای گروهی بر معالجه مریضی های روحی!
در یک مطالعه جدید آشکار شد که تکنیک «مراقبه‌درمانی گروهی» به درمان اضطراب و افسردگی کمک می‌کند. خلاصه ای از مردم کنترل گرا را می شناسید؟ خلاصه ای از مردم کنترل گرا را می شناسید؟
آن ها دیگران را به سر حد جنون می رسانند. فقط می خواهند نظر خود را اعمال کنند و تحمل شنیدن نظر دیگران را ندارند. مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟ مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟
حاملگی با تغییرات عمده ای در عملكرد غددی - عصبی همراه است.
تربیت کودکان نماز خوان و متدین تربیت کودکان نماز خوان و متدین
فرزندان ما نمونه کاملی از خود ما هستند و تمامی صفات اخلاقی ما در وجود کودکانمان نهفته شده و خودمان را می توانیم در درون کودکانمان یافت کنیم دلیل خشن بودن کودکان دلیل خشن بودن کودکان
معمولا در خانواده خود و یا اطرافیان کودکان پرخاشگری را دیده اید که نه خود و نه دیگران تحمل رفتار خشونت آمیز این کودکان را ندارند و معمولا خانواده یا با تنبیه و یا با کتک زدن کودکان را برای چند ساعتی آرام می کند رنگ هایی که زندگی شما تغییر میدهند رنگ هایی که زندگی شما تغییر میدهند
دیگه این یک چیز ثابت شده است که رنگ ها در روحیه ما والبته زندگی ما تاثیر دارند پس میتوان با انتخاب بهتر رنگ ها زندگی خودتون رو تغییر بدید علائم افسردگی در جوانان علائم افسردگی در جوانان
انی روز ها خیلی خیلی شایع شده که جوانان دچار افسردگی میشوند و این مشکل دامن خیلی از اون ها رو میگیره اما چرا و چگونه و اصلا علائم افسردگی در جوانان چیست؟؟ شما خودخواهید یا نه و خودخواهی چیست شما خودخواهید یا نه و خودخواهی چیست
آیا شما خودخواه هستید و شما خودخواه هستید یا خیر و چه جنبه هایی از خودخواهی در وجود شما وجود دارد چند دستور العمل برای از بین بردن نگرانی های الکی چند دستور العمل برای از بین بردن نگرانی های الکی
خیلی ما شده با کوچکترین اتفاق هایی نگران میشیم و البته ناراحتی هایی به سراغمون میاد اما چگونه بر این نگرانی ها غلبه کنیم؟؟ با فرزندان طلاق چه کنیم؟ با فرزندان طلاق چه کنیم؟
اگر كودكی ناراحت به نظر می رسد یكی از والدین كه با او زندگی می كند می تواند از كودك سوالاتی چون " الان ناراحتی ؟ به خاطر طلاقه ؟ می خوای درباره آنچه در ذهنت می گذره صحبت كنیم یا اینكه می خوای چند تا سوال از من بپرسی " را بپرسدامكان دارد كودكان طلاق عصبانی و گوشه گیر و منزوی به نظر آیند . با بچه‌های نسل موبایل چه کنیم؟ با بچه‌های نسل موبایل چه کنیم؟
این بچه‌ها نسبت به هر سن دیگری بیشتر از اینترنت استفاده می‌کنند و بیشتر عاشق گوشی هوشمندشان هستند.ممکن است به سختی باور کنید؛ بسیاری از کارشناسان تربیتی معتقدند که کودکان این نسل، به عنوان افسون‌شدگان موبایل بزرگ می‌شوندامروز بیشتر ما تلفن همراه را ابزاری ضروری در زندگی روزمره می دانیم و در کمتر شرایطی از آن شکایت می کنیم.   والدینی که دوقلو دارند حتما بخوانید والدینی که دوقلو دارند حتما بخوانید
تربیت و بزرگ کردن دوقلوها یا چند قلوها امری دشوار است. با این حال با رعایت چند توصیه می توان این امر را کمی آسان کرد.داشتن فرزندان دوقلو، یکی از اتفاق های شگفت انگیز خلقت است. با این حال بچه دار شدن به ویژه اگر دوقلو هم باشند می تواند کمی باعث نگرانی والدین شود. تربیت و بزرگ کردن دوقلوها یا چند قلوها امری دشوار است. با این حال با رعایت چند توصیه می توان این امر را کمی آسان کرد. تاثیرات فیلم های غیر اخلاقی در سنین پایین تاثیرات فیلم های غیر اخلاقی در سنین پایین
شکل گیری عقاید و نگرش های غلط جنسی: محصولات هرزه نگاری، به صورت اغراق آمیز و غیرواقعی رابطه جنسی را نشان می دهند؛ در نتیجه باعث می شوند کودک و نوجوان، که هنوز نگرش و اطلاعاتی نسبت به امور جنسی ندارد، به صورت کامل این عقاید و باورهای غلط را قبول کند و در واقع این تصاویر و محتوا را به عنوان الگوی درست رابطه جنسی بپذیرد. بنابراین در بزرگسالی و در برخورد با واقعیت رابطه جنسی، دچار مشکل خواهد شد

 • مطلبی از خوراکی های زیان آور در ماه رمضان و افطار!
  مطلبی از خوراکی های زیان آور در ماه رمضان و افطار!

  برخی غذاها را قبل از خوابیدن نباید میل نکنید در ماه رمضان باید مراقبت های تغذیه ای زیادی در نظر بگیرید در ادامه راهنمایی هایی برایتان داریم.با سلامتی انبه چه فایده هایی برای جسم ما به همراه دارد!
  با سلامتی انبه چه فایده هایی برای جسم ما به همراه دارد!

  انبه چه نوع میوه ای است این میوه چه خاصیت هایی برای بدن ما به همراه دارد چه ارزش غذایی دارد از مصرف این میوه غافل نشوید.متفاوت متفاوت: آیا اثرات سودمند آشامیدن آب ولرم را می دانید!
  متفاوت متفاوت: آیا اثرات سودمند آشامیدن آب ولرم را می دانید!

  اگر می خواهید زودتر به تناسب اندام برسید سعی کنید با نوشیدن آب گرم در کنار غذا حتما آب سرد میل نکنید و تشنگی تان را با آب نیمه گرم رفع کنید.دید سلامتی خاصیت ها بی شمار گیاه خرفه!
  دید سلامتی خاصیت ها بی شمار گیاه خرفه!

  خرفه از جمله مفید ترین سبزی های خوراکی به شمار میرود که می تواند در زمینه های زیادی باعث درمان مشکلات مختلف بدن شود در ماه رمضان از این سبزی در وعده های سحری و افطار بیشتر مصرف کنید.از نگاه سلامت مرتب کردن هورمون های آقایانه با یاری مواد غذا چنوع!
  از نگاه سلامت مرتب کردن هورمون های آقایانه با یاری مواد غذا چنوع!

  تنظیم هورمون ها با کمک مواد خوراکی چگونه امکانپذیر است توصیه های تغذیه ای مناسبی برای آقایان داریم و برای ایجاد تعادل در هورمون هایشان شیوه ها و راه حل های غذایی مناسبی آورده ایم.
 • نکاتی درباره کاهش وزن و دلیل کاهش وزن راحتتر در مردان
  نکاتی درباره کاهش وزن و دلیل کاهش وزن راحتتر در مردان

  با بالا رفتن سن کم کم وزن هم آهنگ بالارفته خود میگیرد و از طرفی پیری و فرسودگی به سراغ آدم ها می آید اما میتوان جلوی این روند را کم و بیش گرفت و وزن را کم کم کرد کرد و خب جلوی مشکلات ناشی از اضافه وزن رو گرفت 5 مورد برای تقویت بینایی چشم
  5 مورد برای تقویت بینایی چشم

  چشم و بینایی آن نکته فوق العاده مهمی است که باید با آن توجه زیادی کرد و البته قدرت بینایی اهمیت فوق العاده ای نیز دارد پس بهتر است خیلی مراقب قدرت بینایی چشم هاتون باشین چگونه تصمیم گیری درست کنیم
  چگونه تصمیم گیری درست کنیم

  تصمیم گیری  همیشه کار سختی نیست و اما خیلی کار مهم و حیاتی است که در خیلی از مسائل میتونه تاثیرات زیادی بر زندگی داشته باشه و برای همین باید این توان رو داشت که به درستی تصمیم گیری کنیم و تصمیمات درستی در مسائل پیش رو بگیریم چرا اکبر عبدی نقش زنان را بیشتر بازی میکند
  چرا اکبر عبدی نقش زنان را بیشتر بازی میکند

  اکبر عبدی جزء معدود بازیگران مردی که در کارنامه کاریخ ود نقش های زن دارد آن هم نقش های بسیاری که او در نقش یک خانم ظاهر شده است اون هم از خانم های جوان گرفته تا خانم های جا افتاده و حتی ییر، امروز گقت و گویی از اکبر عبدی رو براتون داریم درباره اینکه خودش درباره بازی در نقش خانم ها  چه فکر و نظری دارد کاردستی و سرگرمی خلاقانه برای کودکان
  کاردستی و سرگرمی خلاقانه برای کودکان

  امروز کاردستی براتون داریم که میتونین با اون به دو هدف مهم دست پیدا کنید هم کودکان خودتون رو در مراحل ساخت این کاردستی سرگرم کنید و هم اینکه برای اون ها وسیله بازی با مزه ای  ایجاد کنید که بتونن باهاش به راحتی بازی کنند و اوقات خوشی رو داشته باشند
 • 11 ماده‌ی غذایی برای تعادل هورمون‌ها
  11 ماده‌ی غذایی برای تعادل هورمون‌ها

  در بدن همه‌ی انسان‌ها هورمون تولید می‌شود و این هورمون‌ها به‌سادگی دچار اختلال می‌شوند؛ بنابراین لازم است که با تنظیم برنامه‌ی غذایی و در پیش گرفتن مراقبت‌های مناسب از این اختلالات پیشگیری کرد. کالری موجود در شکلات تلخ
  کالری موجود در شکلات تلخ

  شکلات‌های کاکائویی، دارای مواد مغذی مثل آنتی‌اکسیدان‌ها هستند و به همین علت استفاده آن‌ها بهتر از شکلاتهای دیگر است. توصیه‌هایی برای ایمنی غذا
  توصیه‌هایی برای ایمنی غذا

  ایمنی غذا در ابعاد مختلفی مطرح می‌شود. این مسئله در زمان خرید، تهیه غذا، نگه‌داری، زمان مصرف و ... اهمیت دارد. برای پیشگیری از ضعیف شدن مو این 4 اسموتی را بنوشید
  برای پیشگیری از ضعیف شدن مو این 4 اسموتی را بنوشید

  ریزش مو به علت عوامل گوناگونی بوجود می آید. برای مقابله با این مورد اول باید دلیل اصلی آن از طریق پزشک متخصص ارزیابی شود. تغذیه در سبزترین فصل سـال
  تغذیه در سبزترین فصل سـال

  در نزدیکی آغاز ماه دوم فصل بهار هستیم، فصلی که دگرگونی شگرفی در طبیعت ایجاد می‌شود. در این فصل زیبا و شگفت‌انگیز، تغییرات گسترده‌ای نیز در شیوه زندگی ما انسان‌ها رخ می‌دهد، از جمله نحوه تغذیه و برنامه غذایی افراد نیز دستخوش دگرگونی‌های قابل‌توجهی می‌شود.

جنایتی شوم نتیجه ارتباط پنهانی جنایتی شوم نتیجه ارتباط پنهانی

روابط نا سالم در پایان راه به جنایاتی بزرگتر منجر میشوند که نمونه های فراونی نیز دارند


قتل آتشین مجری تلویزیون قتل آتشین مجری تلویزیون

امروز متاسفانه خبری هولناک رو برای شما دوستان داریم خبری که اگر حال روحی مناسبی ندارید خواندن اون رو به شما دوستان توصیه نمیکنم


اقدام باور نکردنی یک مادر اقدام باور نکردنی یک مادر

حس مادری احساس فوق العاده ای است که بزرگی آن غیر قابل انکار است اما گاهی نیز اتفاقات خاصی درباره رفتارهای به ظاهر مادران نیز میوفت


تاثیر نور خوردشید در لاغری تاثیر نور خوردشید در لاغری

ما بیشتر از اثرات زیان بار نور خورشید و استفاده از کرم های ضد آفتاب برای کاهش این مضرات شنیده ایم اما خوب است که بدانیم نور خورشید فواید بسیاری برای ما دارد از جمله کمک به تولید ویتامین "د" در بدن می کند. دانشمندان اخیرا به نتایجی مبنی بر اثر نور خورشید بر کاهش وزن رسیده انداین دانشمندان سالهاست درباره فواید نور خورشید برای پوست به نتایجی دست یافته اند، اما بررسی های جدید نشان داده نور صبحگاهی خورشید می تواند، سبب کاهش وزن در افراد شود.


زمان مفید استفاده از نور خورشید برای کودکان زمان مفید استفاده از نور خورشید برای کودکان

کودکان خیلی حساس هستندو حتی برای استفاده از نور آفتاب نیز باید دقت کرد و باید دید که چه زمانی از روز باید در برابر نور آفتاب قرار بگیرند


نکاتی برای فرزندان زیر 6 سال نکاتی برای فرزندان زیر 6 سال

اگر فرزند زیر 6 سال دارید حتما این موارد را مطالعه کرده و آن ها را در رابطه با فرزندتان به کار ببرید


تحویل 3 زندانی حاضر در چین تحویل 3 زندانی حاضر در چین

چین اعلام کرد 3 زندانی ایرانی حاضر در این کشور را آزاد خواهد کرد


چگونه خشم بچه ها را کنترل کنیم چگونه خشم بچه ها را کنترل کنیم

باید در رابطه با بچه های خودمون بدانیم که چگونه باید با بچه ها برخورد کرد و خشم اون ها کنترل کنیم


جلوگیری از اشتباهات مردانه در زندگی مشترک جلوگیری از اشتباهات مردانه در زندگی مشترک

زندگی مشترک یکی از نعمت هایی است که خداوند به انسان داده است و باید خوب قدر ان را دانست و ازش مراقبت کرد و باید دونست در زندگی ما چه اشتباهاتی میکنیم


درست یا غلط حساسیت گوش مردان به صدای زنان درست یا غلط حساسیت گوش مردان به صدای زنان
خیلی ها اعتقاد داردن که گوش مردان به صدای خانم ها حساس است و با شنیدن صدای خانم ها در مردان تغییراتی ایجاد میشود
خرید بک لینک دانلود آهنگ دانلود بازی کم حجم مدل آستین مانتو