از روانشناسی رایج ‌ترین فاکتور های ایجاد استرس که بایست بدانید!
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> روانشناسی-->>> از روانشناسی رایج ‌ترین فاکتور های ایجاد استرس که بایست بدانید!

از روانشناسی رایج ‌ترین فاکتور های ایجاد استرس که بایست بدانید!

 • زمان درج : 37 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2016-03-04 00:00:00
 • تعداد بازدید : 924
  بازدید ماه:924
  بازدید هفته:1
 • بخش مربوطه :

لحظه‌ای برای پاک کردن ذهنتان از استرس و ساده‌تر کردن زندگی‌ خود زمان بگذارید

رایج ‌ترین فاکتور های ایجاد استرس

لحظه‌ای برای پاک کردن ذهنتان از استرس و ساده‌تر کردن زندگی‌ خود زمان بگذارید.تمام مردم هرازگاهی دچار استرس می‌شوند اما اگر مراقب نباشید، حتی استرس‌های خیلی کوچک می‌توانند بر سلامتتان اثر منفی بگذارند. براساس دپارتمان تندرستی و خدمات انسانی امریکا، استرس هم بر فکر و هم بر بدنتان اثر می‌گذارد و می‌تواند منجر به بیماری‌هایی از قبیل افسردگی، سردرد، آشفتگی ات گوارشی، مریض قلبی و سکته شود.

بااینکه استرس بخشی طبیعی از انسان بودن است، زیادی از رایج ‌ترین فاکتور های استرس‌زا اهمیت انرژی جسمی و ذهنی ما را ندارند. در زیر به هفت مورد از غیرضروری‌ترین این فاکتور های اشاره می‌کنیم و توصیه‌هایی هم برای اجتناب از آنان برایتان آورده‌ایم. پس مسئولیت زندگی‌تان را به گردن بگیرید و با هوشیاری بیشتری زندگی نمایید.


۱. تکرار موقعیت‌های استرس‌آور
تکرار دوباره یک اتفاق استرس‌زا در ذهنتان هیچ فایده‌ای برایتان ندارد و فقط باعث می‌شود دوباره گرفتار استرسی شوید که تجربه کرده بودید.

مغز نمی‌تواند تفاوت بین چیزی که به آن فکر می‌نمایید و اتفاقی که واقعاً در حال افتادن است را بفهمد. به همین علت اگر فکرتان درگیر یک اتفاق منفی شود که در گذشته روی داده است، دوباره آن واکنش استرس در بدنتان تکرار خواهد شد.

برای غلبه بر این عادت بد، پیشنهاد می‌کنیم طرز فکرتان درمورد آن اتفاق‌ها را تغییر دهید.
با تفکر به چیزهایی مثل «الان سالم هستم و حالم مناسب است»، «سیستم ایمنی بدن من قوی است»، «به راحتی در زندگی جلو می‌روم» و امثال آن خودتان را از چرخه تکراری فکرهای منفی بیرون بیاورید.

برای مدیتیشن زمان بگذارید. تمرکز بر روی تنفستان موقع تفکر هم می‌تواند به از بین بردن واکنش‌های استرس در بدنتان یاری کند.

۲. تفکر به بدترین چیزی که امکان پذیر است اتفاق بیفتد
تمرکز روی بدترین نتیجه امکان پذیر یک موقعیت فقط افکار منفی وارد آینده‌تان می‌کند. همین.
زمان ی نمی‌دانیم چه اتفاقی قرار است بیفتد، بی قرار این پیشامدها می‌شویم. اما چرا بایست دو بار به خودمان عذاب بدهیم؟

یک راه برای مقابله با تفکر به بدترین نتیجه امکان پذیر این است که ببینید این فاکتور استرس ‌زا واقع‌بینانه است یا خیر و از خودتان سوال نمایید یک یا دو ماه دیگر در آینده اذیتتان خواهد کرد یا نه.

گاهی‌اوقات زمان ی از خودتان این سوال‌ها را بپرسید، می‌فهمید که واقعاً هم اتفاق وحشتناکی نیست که نتوانید با آن کنار بیایید.

یک راه دیگر هم برای دوری از این طرزفکر این است که در زمان حال زندگی نمایید. مثلاً زمان ی می‌خواهید کارهای روزانه‌تان مثل شستن ظرفها را انجام دهید، برای حس کردن بوی صابون، حس کردن طراوت آب یا نوری که روی حباب‌های کف می‌افتد زمان بگذارید.

هرچه بیشتر بتوانید خودتان را در این چیزها گم نمایید، کمتر فکرتان را درگیر گذشته و‌ آینده خواهید کرد.

۳. به تعویق انداختن کارها
تمام آدمها به علت های مختلف کارهای خود را به تعویق می‌اندازند اما در بیشتر موارد دلیل آن این است که کارهایی که بایست انجام دهند آنان را می‌ترساند. این می‌تواند باعث ایجاد استرس و دلزدگی شود.

توصیه ما این است که برای انجام پروژه‌های سخت برنامه مرحله به مرحله داشته باشید، نه اینکه بخواهید تمام آن را یکدفعه انجام دهید.

یک هدف درازمدت برای خودتان طرح‌ریزی نمایید و بعد هدف‌های کوچکتری برای رسیدن به آن داشته باشید. زمان ی کاری را مرحله به مرحله و به اصطلاح در لقمه‌های کوچک جلو می‌برید، انگیزه مثبت برای ادامه راه می‌گیرید.

یادتان نرود برای هر دستاورد کوچک به خودتان افتخار نمایید.

 

فاکتور استرس‌زا

رفتار یک فرد است که تعیین می‌کند موقعیتی برای او استرس ‌زا باشد یا نباشد

 

۴. دیر رسیدن
علت های زیادی برای دیر رسیدن وجود دارد که برخی از آنان واقعاً در کنترل شما نیست. اما علت های دیگری هم برای آن وجود دارد مثل ترسیدن از رفتن به جایی یا جواب مثبت دادن به درخواست‌هایی که برای آن زمان ندارید. این حس عصبانیت و استرس در شما ایجاد می‌کند که با استرسی که برای دیر انجام دادن آن کار دارید هم ادغام می‌شود.

اگر کمبود زمان یکی از دلایلی است که متداول اً دیر می‌رسید، مدام از خودتان سوال نمایید که آیا آن کار یا مراسم واقعاً در برنامه‌تان جا دارد یا نه.

اما زمان ‌هایی که علت دیر رسیدن زنگ نزدن ساعت، ترافیک سنگین یا گم کردن کلیدهایتان باشد، خیلی بااهمیت است که بدانید این اتفاقات در کنترل شما نیست و فقط بایست بدانید چطور به آنان واکنش دهید.

به جای اینکه خودتان را به دلیل دیر رسیدن سرزنش نمایید، یاد بگیرید که فراموش نمایید و روی نقاط مثبت تمرکز نمایید نه نقاط منفی. براساس نکات مربوط به مدیریت استرس کتابخانه ملی پزشکی امریکا، «رفتار یک فرد است که تعیین می‌کند موقعیتی برای او استرس‌زا باشد یا نباشد.»

۵. مصرف بیش از اندازه از رسانه‌های اجتماعی
زمان ی بیش از اندازه در رسانه‌های اجتماعی زمان بگذرانید، مدام خودتان را با دیگران مقایسه می‌نمایید که این باعث استرس می‌شود. با این کار به اهمیت خودتان و اعتماد‌به‌نفستان براساس چیزی که از دیگران می‌بینید نمره می‌دهید نه استاندارد های خودتان برای موفقیت و خوشبختی.

بیان کردن حرف‌هایتان در این رسانه‌ها هم شما را آسیب‌پذیرتر می‌کند و باعث می‌شود زودتر ناراحت شوید. قبل از اینکه بخواهید حرف‌هایتان را با کسی در میان بگذارید بایست ابتدا اعتماد و احترام او را جلب نمایید.

با ایجاد مرزهای شخصی برای خودتان در این رسانه‌ها و تخصیص دادن زمان ی ممحدوده و نمایان برای زمان گذاشتن برای آن، این استرس را از خودتان دور نمایید.

۶. ریخت و پاش در محل‌کار یا خانه
ریخت و پاش نمودی از احساس شماست و اتفاقاتی که در زندگی‌تان می‌افتد. بنابراین جای تعجب نیست که یک اتاق به هم ریخته و ریخت و پاش باعث استرسمان شود.

توصیه ما این است که گام به گام این ریخت و پاش‌ها را از بین ببرید – رویکردی که شبیه به شیوه برخورد با به تعویق انداختن کارهاست.

مثلاً ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی فقط یک کشو یا کمد کار نمایید و بعد به خودتان استراحت دهید. بعد دوباره سر کار برگردید تا احساس ننمایید فشار زیادی برای تمیز کردن به شما وارد می‌شود.

یک علت دیگر که باعث می‌شود بعضی‌ها بگذارند محیط اطرافشان و ریخت و پاش شود این است که نمی‌دانند با فضایشان چه بایست بکنند. تجسم نمایید که دوست دارید فضای زندگی‌تان چطور باشد. این باعث می‌شود انگیزه داشته باشید که آن را تبدیل به چیزی نمایید که در ذهنتان است.

اگر برای دور ریختن چیزها مشکل دارید، کافی است دو سوال از خودتان بپرسید: «این رو دوست دارم؟» و «ازش مصرف می‌کنم؟»

اگر حداقل یک سال است که از چیزی مصرف نکرده‌اید، احتمالاً زمان آن رسیده که آن را دور بیندازید.

۷. نگرانی درمورد پولی که خرج کرده‌اید
فکر کردن درمورد پولی که خرج کرده‌اید ماندن در گذشته است. اینکه عادت‌های پول خرج‌کردنتان را مدام در ذهنتان بررسی نمایید فقط استرس بیشتری در آن لحظه برایتان ایجاد می‌کند.

«هیچزمان نمی‌توانید پولی که خرج کرده‌اید را برگردانید.» — گروور

برای دوری از این فاکتور استرس ‌زا خیلی بااهمیت است که روی زمان حال و چیزهایی که روی آن کنترل دارید تمرکز نمایید، مثل تصمیمات مالی که در آینده می‌خواهید بگیرید.

می‌توانید به خودتان یاری نمایید که پولتان را با مسئولیت‌پذیری بیشتری خرج نمایید، بفهمید که با پول نمی‌توان خوشبختی خرید، با دوستانتان رفت‌وآمد نمایید تااینکه بیرون بروید و پولی که ندارید را خرج نمایید یا کارت‌های اعتباری و بانکی‌تان را با خودتان برخی جاها نبرید تا برای خرید کردن وسوسه نشوید.

 تبیان

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
برچسب ها

 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
  • 3 هفته قبل
  • 2019-03-27 21:00:03
  • امید به زندگی آقایان نسبط به خانم ها کمتر است!

   آقایان نسبت به خانم ها دربرابر ریسکات زیادتری هستند و به همین علت مقدار مرگ و میر در آقایان زیادتر از خانم ها است و تندرستی آنان زیادتر در ریسک است. امروز در شیثار می خواهیم درباره مقدار دلگرمی به زندگی در آقایان با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید
  • 2 ماه قبل
  • 2019-02-16 00:00:00
  • چجوری برای زندگی برنامه ریزی ا جرایی داشته باشیم

   تمام مردم موفق در زندگی یک خصوصیت نمایان دارند و آن هم مصرف بهینه از وقت و و برنامه ریزی کردن برای آن است یعنی اهدافی را در سر می پروراند و با برنامه ریزی و تعین و زمان و وقت آن ها را پیش می برد مردم موفق اهمیت واقعی وقت را می دانند و کارهایشان را وقت بندی می کنند در این مطلب از شیث
  • 8 ماه قبل
  • 2018-08-08 21:06:12
  • تست منطقی بودن شخصیت

   امروز تستی دیگر رو در مورد این برای شما داریم که شما درک ککنید که فردی منطقی هستید با اینکه شما بیشتر فردی احساساتی هستید و در گیر احساسات البته این که شما فردی احساسی باید یا فردی منطقی هیچ کدام دلیل بر بد یا خوب بودن شما نیست و تنها تفاوت های شخصیتی در شما به وجود می آورد که شم
  • 9 ماه قبل
  • 2018-07-14 13:49:56
  • ارتباط شخصیت افراد با رنگ ها و ماه های تولد

   در روانشناسی یک فرد رو از زوایای متفاوتی مورد بررسی و شناخت قرار میدن و بر اساس نشانه های مختلفی شخصیت فرد رو بررسی میکنند و نتیجه های خودشون رو استخراج میکنند. یکی از ابعادی که روحیات و شخصیت افراد رو میشه با اون شناخت علاقه فرد به رنگ هاست و شخصیتی که اون ها از این رنگ ها گرفته
  • 9 ماه قبل
  • 2018-07-07 11:19:30
  • نحوه بیان کردن دوستت دارم

   توانایی گفتن دوستت دارم میتونه در یک رابطه مثل یک معجزه بمونه و زنده کننده رابطه ای باشه و تحول خولدی رو در رابطه ها ایجاد کنه.معمولا این خانم ها هستند که راحتتر ابرار علاقه میکنند و کلمه دوستت دارم رو بر زبان میارن اما آقایون کمی سختتر احساسات خودشون رو کلامی بیان میکنند و خب
  • 36 ماه قبل
  • 2016-04-06 00:00:00
  • متفاوت متفاوت: شخصیت مشکی پوش ها را می دانید؟

   رنگ‌ها پیام‌های مختلفی دارند و انتخاب همیشگی یك رنگ از لایه‌های پنهانی شخصیت ما خبر می‌دهد. در صورتی‌كه خودتان یا یكی از اطرافیان نسبت به انتخاب رنگ مشكی تمایل نشان می‌دهد و بیشتر مواقع او را مشكی‌پوش می‌بینید ، همین جا فرصت خوبی است تا بعضی از ابعاد شخصیتی او را بهتر بشن
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • مشخصات افراد دورو

   14

   دورویی یکی از خصوصات بد است که در این صورت فرد حتی ممکن است به صورت ناخواسته اقدام به رفتارهای دو رویی کند و خودش نداندو...

  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • نشانه های عاشق شدن در یک فرد چیست؟

   14عشق زیباترین حادثه ای است که در زندگی رخ می دهد. وقتی کسی را دوست دارید علائمی در شما ظاهر می شود که وجود این عشق را تایید میکند. در این مقاله با ۱۲ نشانه اصلی که ثابت می کند عشق در قلب شما جوانه زده است آشنا خواهید شد.
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • نشانه های تمایل دختران به ازدواج

   14

   با توجه به زیر ساختهای فرهنگی ما نشان دادن تمایل دختران به ازدواج کار ساده ایی نیست و آقایان شاید متوجه علاقه دختر به خودشان نشوند یا کاملا برعکس از رفتار دختری سوئ براداشت شود که شاید به آنها تمایلی دارد .

  • 52 ماه قبل
  • 2014-12-01 00:00:00
  • ارتباط رنگ روژ لب و شخصیت خانم ها

   14رنگ روز لب هم میتونه به شخصیت و حال  وروز طرفی که اون رو استفاده میکنه ربط داشته باشه، بله باور نکردنیه اما حقیقت داره
  • 53 ماه قبل
  • 2014-10-25 00:00:00
  • تست قدیمی شخصیت شناسی و روانشناسی

   14امروز یک تست قدیمی رو براتون داریم تستی که خیلی قبل تر هم حتما با اون روبرو شده اید و اون رو تجربه کردین و شاید همتون اون رو حداقل یکبار زده باشید وبرای این اسم تتس قدیمی رو بهش داریم
  • 38 ماه قبل
  • 2016-02-19 00:00:00
  • با روانشناسی این 8 دروغ را نگویید!

   14مطلب ما درباره آدمهای غمگینی است که فکر می‌کنند کائنات یک ماموریت دارد و آن هم گرفتن حال آنهاست! اگر شما چنین فردی هستید در ادامه با ما همراه باشید.
  • 47 ماه قبل
  • 2015-04-24 00:00:00
  • زندگی در ساحل آرامش

   14مهم ترین کار برای رسیدن به آرامش کنار کشیدن از ضد آرامش ها
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • مشکی پوشی رضا صادقی از نگاه روانشناسی

   مشکی اکثرا برای ما رنگ ناراحت کننده ای ات و رنگ نا امیدی و غم است اما اثرا رضا صادقی را همیشه با لباس مشکی دیده ایم و او میگوید مشکی رنگ عشق است، اما این تفاوت از کجاست
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • ابعاد شخصیت ها و تاثیر در محیط کاری

   کاهی شخصیت های افرار در محل کار اون ها متفاوت با شخصیت های افراد در جاهای دیگر است و از طرفی دونستن اینکه با یک شخصیت چگونه باید برخورد کرد کمک خوبی است برای اینکه محیط کار بهتری داشته باشیم
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • رنگ لباس و روحیه افراد

   رنگ ها میتواند در روحیه شما تاثیر مستقیم داشته باشند و رنگ های لباس شما میتونه روحیه فردی شما و اطرافیانتون رو مستقیما تحت تاثیر بگذارد
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • دختر ها زودتر از پسرها عاقل میشوند

   خیلی از ما از این سو و آن سو میشنویم که دخترها در دوران کودکی زودتر از پسرها بزرگ میشوند و عاقل میشوند اماایا ان مطلب درست هست
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • دیگر نگرانی را کنار بگذارید

   با زندگی ماشینی و استرس های ناشی از آن نگرانی های بی مورد جز جدا نشدنی زندگی روزمره می باشد که در برخی موارد به بیماری منجر می  شود حالا برای کم کردن نگرانی ها باید چه کنیم.
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • چرا برخی از دختران بیش از حد آرایش می کنند؟

   میل به زیبایی و زیباتر شدن در وجود همه انسانها به خصوص زنان وجود دارد و زنان همیشه تاریخ  بر سر این موضوع به نوعی رقابت داشته اند اما باید در تمامی زمینه ها حد اعتدال را حفظ کنیم چرا که بیش از حد آرایش کردن می تواند حتی اثر عکس داشته باشد.
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • ازدواج با این دسته مردان ممنوع

   زدواج موهبتی است که خداوند به انسان داده تا راه و روش زندگی خود را با انتخاب آگاهانه خود پیش گیرد وقتی ما به دنیا می اییم هیچ اختیاری جهت انتخاب خانواده و به طبع ان نوع زندگی و تربیت نداریم اما با به بلوغ رسیدن فکری ما می توانیم ازدواج کنیم و بقیه زندگی خود را در مسیری انتخاب شده
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • علل و درمان قهر کردن

   همه ما در اطرافمون افرادی رو میشناسیم که خیلی قهر میکنند و به نوعی اون ها رو افرادی قهری میشناسیم ، اما حقیقتا قهر کردن نشانه چیشت و چرا بعضی ها انقدر قهر میکنند
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • خانم ها باید بیشتر به خودشان اهمیت بدهند

   این یک اصل هست که هر فردی باید به خودش اهمیت بدهد و بر این اساس برای خودش ارزشی قائل شود و در این بین خانم ها باید بیشتر خودشان را دوست داشته باشند و به خودشان اهمیت بدهند
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • چند دانستنی راجب لبخند زدن

   لبخند زدن یکی از زیباترین رفتارهای اجتماعی ماست که تاثیر بسیار زیادی در روابط اجتماعی نیزدارد
عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید