هوالرزاق


مطلبی تازه درباره  اگر این علامت ها را دارید یعنی درست نمی خوابید!

مطلبی تازه درباره اگر این علامت ها را دارید یعنی درست نمی خوابید!

برای بعضی از مردم باارزش نیست شب ها کامل و درست نخوابند. اما این روند در طولانی مدت سبب بروز بدخوابی و بی خوابی هایی می شود که در زندگی هر روزه آنان اثر منفی دارد.

 برای بعضی از مردم باارزش نیست شب ها کامل و درست نخوابند. اما این روند در طولانی مدت سبب بروز بدخوابی و بی خوابی هایی می شود  که در زندگی هر روزه آنان اثر منفی دارد. این مسئله در اصطلاح روانشناسی «محرومیت از خواب » نامیده می شود. خوابیدن درست به خلاقیت و خوش‌خلقی و انرژی بیشتر مردم یاری می کند.

بعضی از علامت های محرومیت از خواب را در ادامه نام برده ایم. اگر این موارد را دارید، در ساعات و کیفیت خواب خود تجنظر دید نمایید.


نداشتن توانایی برای مدیریت استرس

محرومیت از خواب بر آستانه تحمل شما اثر مستقیم دارد. هر چه قدر کمتر خوابیده باشید، تحمل شما در برابر مسئلهات و هیجانات منفی در طول روز کمتر خواهد بود. با کوچک ترین برانگیختناتی واکنش منفی نشان می دهید و این بر فشار زندگی و فشار مسئلهات می افزاید. جالب است که خودِ استرس هم سبب بی خوابی می شود.

حافظه تان درست کار نمی کند

پس از یک شب بی خوابی، نمی توانید از حافظه خود به درستی مصرف نمایید. بر اساس مطالعات انجام شده، خواب عمیق و درست رابطه و اتصال عصب ها به سلول ها را تسهیل می کند. هر چه کمتر بخوابید اتصال کمتری میان سلول ها برقرار خواهد بود. 

نداشتن توانایی برای تمرکز

اگر درست نخوابید، نمی توانید حتی روی مسایل ساده و عادی هم تمرکز نمایید. آنانیی که شب امتحان بیدار می مانند بایست بدانند بزرگ ترین ظلم را در حق خود انجام می دهند زیرا عدم تمرکز سبب می شود نتوانند از تمام دانش خود به درستی مصرف کنند.

داشتن احساس گرسنگی دایمی

در بدن مردمی که شب درست نمی خوابند، هورمون حس گرسنگی بیشتر ترشح و سبب می شود تا بیشتر وقت خود را به خوردن سپری کنند. حتی هورمونی که احساس سیری را به آنان القا می  کند نیز زیاد کمتر در بدنشان ترشح می شود. مردمی که دچار «محرومیت از خواب » هستند به غذاهای شور یا خیلی شیرین بیشتر تمایل دارند.

عدم توان برای تعیین چشم‌انداز (هدف)

«محرومیت از خواب» در تصمیم گیری ها و آینده نگری مردم نیز اثر منفی دارد. پژوهشگران ادعا می کنند نورون های عصبی مردمی که از این مسئله خواب رنج می برند، رویدادهای زندگی را به طور کامل و درست به مغز فرد منتقل نمی کنند و همین سبب می شود تا نظرگاه  او و چشم اندازی که بایست برای آینده اش داشته باشد، منطقی و اساسی نباشد.

عدم توان برای تصمیم گیری

REM یاری می کند تا مغز، اطلاعاتی که در طول  روز کسب کرده است را در ذهن پردازش کند و این پروسه برای بازسازی نورون های مغز لازم هستند. هنقدمی که درست نمی خوابید و از محرومیت خواب رنج می برید، نورون های عصبی در کورتکس مغز ضرر می بینند. این بخش از مغز مسوول تصمیم گیری و کنترل امیال و خواسته ها است.

عدم توانایی در کشف مهارت ها

دانشمندان اعلام کرده اند کسی که یک شب نخوابد همانند کسی است که مخدر یا الکل استفاده کرده است. نمی تواند از تمام مهارت و بهره هوشی خود مصرف کند. حتی شتاب واکنش های او نیز کم شدن پیدا می کند.

مسئله پیدا کردن در رابطه با آدم ها

کسی که محرومیت از خواب دارد، افزون بر عدم تمرکز، حافظه پراکنده و  استرس های دایمی، نمی تواند با دیگران هم رابطه درستی برقرار کند و دایم از یک احساس به احساس دیگر تغییر موضع می دهد. این آدم ها به اصطلاح، مودی هستند و این مساله نه تنها برای خودشان که برای اطرافیان نیز ناراحت کننده خواهد بود.

بروز مسئلهات دکتری

محرومیت از خواب نه تنها در زندگی و روحیه و اعصاب انسان اثر منفی می گذارد، بلکه سبب بالا رفتن فشار خون، کم شدن دمای بدن و تپش های دایمی قلب می شود. حتی شاید مریض نتواند مقدار قند خون خود را نیز مداوا کند.

عصبانیت های ناگهانی و بزرگ جلوه دادن مسئلهات

مردمی که دچار محرومیت از خواب هستند در برابر مسئلهات واکنش های افراطی نشان می دهند. آنان خیلی سریع برافروخته می شوند و حتی مسایل ساده هم می تواند تا حد مرگ آنان را عصبانی کند. این مردم به افسردگی و گوشه نشینی تمایل زیادی دارند و نمی توانند به راحتی دیگران را درک و با آنان همدردی کنند.

میگرن

مردمی که دچار محرومیت از خواب هستند احتمال زیادی دارد که به میگرن مبتلا شوند.

مزیتن ها


مطلبی تازه درباره  اگر این علامت ها را دارید یعنی درست نمی خوابید!

برچسب های
مطلبی تازه درباره اگر این علامت ها را دارید یعنی درست نمی خوابید! - - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :
کل بازدید : 1,035
تعداد بازدید ماه جاری : 1,035
تعداد بازدید در هفته جاری : 4
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به مطلبی تازه درباره اگر این علامت ها را دارید یعنی درست نمی خوابید! داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به مطلبی تازه درباره اگر این علامت ها را دارید یعنی درست نمی خوابید!