مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> روانشناسی-->>> مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟

مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟

 • زمان درج : 36 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2016-04-04 00:00:00
 • تعداد بازدید : 1445
  بازدید ماه:1445
  بازدید هفته:2
 • بخش مربوطه :

حاملگی با تغییرات عمده ای در عملكرد غددی - عصبی همراه است.

از آنجا که سه ماهه اول بارداری سن پایه ای و حساس برای شکل گیری ارگان های حیاتی جنین است (از مغز تا کلیه، قلب و ...) درنتیجه استرس مادر در این ماه ها می تواند جنین را در معرض مسئلهات بسیاری قرار بدهد. استرس ها به طور متداول به دو صورت مزمن و حاد اعمال می شوند. استرس های مزمن و مداوم با پرورش جنین تداخل دارند.

به دید می رسد استرس های کوتاه مدت و گذرا اثر پایداری بر جنین ندارند. اثرات استرس های کوتاه مدت بارداری پس از تولد و قطع رابطه خونی جنین و مادر به تدریج از بین می رود، یعنی تابع ژنتیک و ساوقت روانی –ادراکی خود نوزاد وبچه قرارمی گیرد. ولی استرسهای طولانی مدت سبب تخریب و نارسایی های اساسی در پرورش جنین می شوند.

تحقیقات نشان داده است که استرس های طولانی مدت می توانند سبب سقط زودهنقدم، مرده زایی، وزن زیاد پایین هنقدم تولد و زایمان های زودرس شوند. ضمن اینکه در بچه زمینه ابتلا به مریضی های روانی چون افسردگی، ناآرامی و بیش فعالی را فراهم می کند. بعضی تحقیقات از افزایش جنب و جوش جنین در شکم مادر خبر داده اند. این مساله شاخص باارزشی است که نشان می دهد استرس مادر سبب درک تجربه ناخوشایند در جنین می شود و از دید فیزیولوژیک وی را ناآرام می کند.

حاملگی با تغییرات عمده ای در عملكرد غددی - عصبی همراه است. این تغییرات شامل تغییراتی در میزان هورمون ها به ویژه هورمون های مرتبط با استرس (محور هیپوتالاموس - هیپوفیز - آدرنال) و تغییر در مكانیسم های كنترل ترشح هورمون است كه از جهت فراهم كردن محیط خوب برای پرورش و تكامل جنین ارزش حیاتی دارد. در هفته ۹-۷ بارداری توسط رحم، جنین و جفت هورمون ها، نوروپپتیدها، سیتوكین ها و فاكتور پرورش تولید و ترشح می شود و از دید عملكرد شبیه سیستم هیپوتالاموس - هیپوفیز - آدرنال است.

در دوران بارداری میزان هورمون خاصی به نام هورمون CRH یا هورمون آزادكننده كورتیكوتروفین (Corticotrophin Releasing Hormone) كه بنیه آن جفت است در خون مادر بالا می رود اما محور هیپوفیز - آدرنال را فعال نمی كند. CRH آزاد نقش اساسی در جریان تعادل از محیط پروژسترونی (محیط هورمونی غالب دوران بارداری) به محیط استروژنی (محیط هورمونی غالب حوالی زایمان) دارد. شواهد بسیاری از نقش مركزی CRH جفتی در ایجاد و هماهنگی رویدادهای هورمونی قبل از زایمان وجود دارد.

از كارایی های باارزش این هورمون نقش آن در زایمان زودرس و تأخیر پرورش داخل رحمی جنین است. شواهد روزافزونی از مطالعات بالینی مطرح می كنند خانم های كه زایمان زودرس دارند در آنان مقدار CRH به طور نمایان بیشتر از سایر خانم های است كه استرس نداشته و در همان سن بارداری به سر می برند. بنابر اظهارات دكتر ابراهیم پور سطوح بالای CRH متداولاً در چند هفته زایمان را تسریع می كند و از آنجا كه CRH جفتی به استرس حساس است به دید می رسد واسطه اعمال تاثیرات استرس مادر بر زایمان زودرس و پرورش جنین است.

یافته‌ اخیر دانشمندان تاییدی بر این تئوری است که وضعیت روانی مادر تاثیری عمیق بر بچه زاده نشده‌اش دارد. جالب است بدانید تحقیقات قبلی پژوهشگران نشان داده بود که استرس مادر در بارداری می‌تواند ریسک زایمان زودرس مادر را بسیار کند و سبب کم شدن وزن نوزاد در وقت تولد شود. مطالعات دیگر هم حاکی از این است که آشفتگیاتی در ساختمان و عملکرد مغز این نوزادان در آینده بوجود می‌آید که با شیزوفرنی مرتبط است و به‌دید می‌رسد شروع این تغییرات از مراحل اولیه تکامل نوزاد است. با این حال پژوهشگران هنوز نتوانسته‌اند شواهدی پیدا کنند که از دست دادن یکی از عزیزان در وقت دیگری از بارداری ( ۶ ماه دوم) تاثیری بر نوزاد داشته باشد.

پژوهشگران فکر می‌کنند مواد شیمیایی که در جواب به استرس از مغز مادر آزاد می‌شود تاثیر مستقیم بر مغز جنین- که در حال تکامل است- دارد. این تاثیر امکان پذیر است در اوایل بارداری که سد محافظ بین مادر و جنین هنوز کامل نشده، بیشتر باشد. افزون بر این احتمال شیزوفرنی به فاکتور های دیگری از جمله ژن‌ها هم ربط دارد. پروفسور فیلیپ بیکر از مریضستان سن ماری منچستر می‌گوید: به تدریج ما داریم متوجه می‌شویم محیطی که جنین در رحم مادرش در آن قرار می‌گیرد نقش تعیین کننده‌ای در تندرستی دراز مدت او دارد با این حال ما نمی‌خواهیم مردم را بیش از حد بی قرار کنیم.

دلیل عمده مرگ نوزاد
متأسفانه از هر ۵۰ زن باردار یک نفربه دلیل استرس بارداری مبتلا به آشفتگی در خوردن می‌شود. ارزش این قضیه هم در رابطه این آشفتگی با تولد نوزاد کم وزن و نارس است. بد نیست بدانید که این‌ها ۲ دلیل عمده مرگ نوزاد پس از تولد و مریض شدن بچه در آینده است. منظور از آشفتگی خوردن بی‌اشتهایی عصبی(آنورکسیا) است که در آن فرد از ترس چاق شدن، غذا نمی‌خورد و همینطور بولیمیا که پس از خوردن برای اینکه چاق نشود، خود را وادار به استفراغ می‌کند.

جالب است بدانید تاثیر استرس مادر در بارداری در جنین دختر و پسر مختلف است. پژوهشگران دانشگاه مگ دیبورگ آلمان تاثیر استرس در ۳ماهه سوم بارداری موش‌ها را بررسی کرده و متوجه شدند فرزندان چنین موش‌هایی رابطهات مغزی کمتری بین دو نیمکره مغز داشته و بنابراین کمتر قادر به کنترل احساسات خود هستند. افزون بر این در سایر نواحی مغزی هم مدلی مختلفی از انشعابات عصبی نسبت به تقویت طبیعی مشاهده شد که البته در دختر و پسر با هم فرق داشت.

پسر‌ها کم طاقت ترند!
برخی تحقیقات نشان داده که استرس بارداری سبب دختر شدن بچه خواهد شد. این اولین بررسی است که رابطه استرس با جنس جنین را نشان داده‌است. آنچه پژوهشگران دانمارکی در مجله دکتری تولید مثل انسان چاپ کرده‌اند حاکی از این است که احتمال دختر شدن نوزاد درمادران باردار پر استرس تا ۵ درصد بیشتر از مادرانی است که آرامش خیال دارند. از آنجا که کروموزوم پدری تعیین‌کننده جنسیت جنین است، امکان دارد سطوح بالای هورمون استرس لانه‌گزینی جنین پسر را در رحم سخت کرده و سبب سقط جنین‌های پسر شود.

مسئله رفتاری با منشأ جنینی!
بچهی که مسئله رفتاری دارد، مضطرب وترسوست، امکان پذیر است در دوران جنینی در معرض استرس مادر قرار گرفته‌باشد. پژوهشگران دانشگاه بریستول انگلیس در یافته‌اند نگرانی در اواخر حاملگی با افزایش میزان کورتیزول (یا همان هورمون استرس) در ۱۰ سالگی بچهی که قرار است به دنیا بیاید، رابطه دارد. جالب است بدانید کورتیزول خون جنین را می‌توان از هفته ۱۷ جنینی اندازه گرفت. کارشناسان معتقدند مقادیر بالای کورتیزول از جفت رد می‌شود. این هورمون در حالت طبیعی به بدن یاری می‌کند که با تقویت پر استرس به مناسبی کنار بیاید. اما مواجهه طولانی‌ مدت با آن می‌تواند مردم را دچار افسردگی، نگرانی و خستگی شنظر کند. مطالعات قبلی در حیوانات هم نشان داده بود که استرس حیوانات باردار بر سیستم جواب به استرس در بدن یعنی محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- آدرنال که استرس را کنترل می‌کند، اثر دارد.

آخرین تحقیقات پروفسور ویوت گلوور از کالج سلطنتی لندن نیز نشان می‌دهد فرزندان خانم های که در دوران بارداری استرس داشته‌اند، مستعد مسئلهات رفتاری و روانی مانند بیش‌فعالی و کم توجهی (ADHD) هستند. افزون بر این بچهانی که دردوران تکامل در معرض کورتیزول بی‌شمار قرار بگیرند، در ۱۸‌ماهگی IQ وهوش کمتری خواهند داشت. این بچهان بچه‌هایی زیاد ترسو و مضطرب هستند. بد نیست بدانید محدوده یک میلیون بچه در انگلیس از مسئلهات ناشی از عدم تکامل عصبی مانند تاخیر شناختی، ADHD و نگرانی رنج می‌برند که پژوهشگران معتقدند ۱۵ درصدشان امکان پذیر است در تاثیر استرس قبل از تولد باشد.

در این بررسی پژوهشگران فاکتور های استرس مادر در بارداری را بررسی کرده و متوجه شدند تاثیر این استرس در تکامل آینده بچه در خانم های که همسرشان در بارداری نسبت به آنان بی‌رحم بوده و خشونت کرده‌اند، زیاد واضح است. درنتیجه شوهران نقش باارزشی در کم شدن استرس زن باردار دارند. فاکتور های ژنتیکی و محیط زندگی بچه بعد از تولد هم فاکتور های دیگری هستند که در تکامل بچه نقش دارند.

یک تاثیر بزرگ!
طبق این بررسی، استرس مادر احتمال ابتلا به یک سری مسئلهات را افزایش می‌دهد. مثلا احتمال ابتلای بچه به بیش فعالی و کم‌توجهی را دو برابر می‌کند. درنتیجه لازم است استرس مادران در دوران بارداری، سنجیده شود و درصورت احتیاج مداخله برای کم شدن آن انجام شود. در واقع با کم شدن استرس مادر در بارداری می‌توان غیر مستقیم بر پیامد حاملگی و بهبود تکامل نوزادان اثر گذاشت. البته همین حرف‌ها و نتایج تحقیقات هم نبایست بی قراری شما خانم باردار را فراهم آورد وگرنه نقض غرض شده‌است.

پزشک دیوید کاگهیل از دانشگاه داندی در این باره می‌گوید: ما درباره مقادیر زیاد بسیار استرس صحبت می‌کنیم و گرنه اندکی استرس قسمتی طبیعی از زندگی هر روزه است که بدن به مناسبی از پیمانه‌اش برمی‌آید. این هشداری است برای شما که خود را در معرض استرس شنظر قرار ندهید و همین طور برای اطرافیان تا در دوران بارداری کاری نکنند که مقدار استرس شما از حد مجاز فراتر رود. کارشناسان برای کم کردن این استرس‌ها راه‌هایی را توصیه می‌کنند که کلاسهای پیش از زایمان یکی از آنانست. در این کلاسها آنچه خانم ها لازم است درباره بارداری، زایمان و تندرستی بچه بدانند و شیوه‌های آرامش یافتن به آنان آموزش داده می‌شود.

ریشه استرس را ببر
1) ورزش، تمرکز و تمرین آرامش و تمرین تنفس عمیق نه تنها در کم شدن استرس بارداری مؤثرند بلکه به راحتی زایمان هم یاری می‌کنند.

2) نداشتن خواب کافی، نداشتن غذا خوب و اندوهگین بودن خودشان فاکتور های استرس زا به حساب می‌آید و شما را مستعد ضرر در برابر هر استرس حتی کوچک می‌کنند. درنتیجه مراقب خواب و غذا خود باشید و بسیار مواد کافئین‌دار نخورید.

3) امیدوار باشید و نگرش مثبت به وقایع داشته باشید. نظرگاه شما به فاکتور های استرس زا می‌تواند اثر آنان بر شما را کم و بسیار کند. اگر امیدوار باشید، بر استرس مناسبتر غلبه می‌نمایید.

4) بچه‌داپرورشن بزرگ‌ترین تغییر زندگی شماست و امکان پذیر است برای اینکه با این تغییر کنار بیایید احتیاج به حمایت فامیل و دوستان داشته باشید. درنتیجه حتی قبل از تولد نوزاد از اطرافیان خود برای مواجهه با استرس یاری بخواهید.

5) اگر بعد از به‌کار گرفتن تمام این شیوه‌ها استرس داشتید به روانشناسان و رواندکتران مراجعه نمایید.

 نی نی سایت

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
  • 3 هفته قبل
  • 2019-03-27 21:00:03
  • امید به زندگی آقایان نسبط به خانم ها کمتر است!

   آقایان نسبت به خانم ها دربرابر ریسکات زیادتری هستند و به همین علت مقدار مرگ و میر در آقایان زیادتر از خانم ها است و تندرستی آنان زیادتر در ریسک است. امروز در شیثار می خواهیم درباره مقدار دلگرمی به زندگی در آقایان با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید
  • 2 ماه قبل
  • 2019-02-16 00:00:00
  • چجوری برای زندگی برنامه ریزی ا جرایی داشته باشیم

   تمام مردم موفق در زندگی یک خصوصیت نمایان دارند و آن هم مصرف بهینه از وقت و و برنامه ریزی کردن برای آن است یعنی اهدافی را در سر می پروراند و با برنامه ریزی و تعین و زمان و وقت آن ها را پیش می برد مردم موفق اهمیت واقعی وقت را می دانند و کارهایشان را وقت بندی می کنند در این مطلب از شیث
  • 8 ماه قبل
  • 2018-08-08 21:06:12
  • تست منطقی بودن شخصیت

   امروز تستی دیگر رو در مورد این برای شما داریم که شما درک ککنید که فردی منطقی هستید با اینکه شما بیشتر فردی احساساتی هستید و در گیر احساسات البته این که شما فردی احساسی باید یا فردی منطقی هیچ کدام دلیل بر بد یا خوب بودن شما نیست و تنها تفاوت های شخصیتی در شما به وجود می آورد که شم
  • 9 ماه قبل
  • 2018-07-14 13:49:56
  • ارتباط شخصیت افراد با رنگ ها و ماه های تولد

   در روانشناسی یک فرد رو از زوایای متفاوتی مورد بررسی و شناخت قرار میدن و بر اساس نشانه های مختلفی شخصیت فرد رو بررسی میکنند و نتیجه های خودشون رو استخراج میکنند. یکی از ابعادی که روحیات و شخصیت افراد رو میشه با اون شناخت علاقه فرد به رنگ هاست و شخصیتی که اون ها از این رنگ ها گرفته
  • 9 ماه قبل
  • 2018-07-07 11:19:30
  • نحوه بیان کردن دوستت دارم

   توانایی گفتن دوستت دارم میتونه در یک رابطه مثل یک معجزه بمونه و زنده کننده رابطه ای باشه و تحول خولدی رو در رابطه ها ایجاد کنه.معمولا این خانم ها هستند که راحتتر ابرار علاقه میکنند و کلمه دوستت دارم رو بر زبان میارن اما آقایون کمی سختتر احساسات خودشون رو کلامی بیان میکنند و خب
  • 36 ماه قبل
  • 2016-04-06 00:00:00
  • متفاوت متفاوت: شخصیت مشکی پوش ها را می دانید؟

   رنگ‌ها پیام‌های مختلفی دارند و انتخاب همیشگی یك رنگ از لایه‌های پنهانی شخصیت ما خبر می‌دهد. در صورتی‌كه خودتان یا یكی از اطرافیان نسبت به انتخاب رنگ مشكی تمایل نشان می‌دهد و بیشتر مواقع او را مشكی‌پوش می‌بینید ، همین جا فرصت خوبی است تا بعضی از ابعاد شخصیتی او را بهتر بشن
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • مشخصات افراد دورو

   14

   دورویی یکی از خصوصات بد است که در این صورت فرد حتی ممکن است به صورت ناخواسته اقدام به رفتارهای دو رویی کند و خودش نداندو...

  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • نشانه های تمایل دختران به ازدواج

   14

   با توجه به زیر ساختهای فرهنگی ما نشان دادن تمایل دختران به ازدواج کار ساده ایی نیست و آقایان شاید متوجه علاقه دختر به خودشان نشوند یا کاملا برعکس از رفتار دختری سوئ براداشت شود که شاید به آنها تمایلی دارد .

  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • نشانه های عاشق شدن در یک فرد چیست؟

   14عشق زیباترین حادثه ای است که در زندگی رخ می دهد. وقتی کسی را دوست دارید علائمی در شما ظاهر می شود که وجود این عشق را تایید میکند. در این مقاله با ۱۲ نشانه اصلی که ثابت می کند عشق در قلب شما جوانه زده است آشنا خواهید شد.
  • 38 ماه قبل
  • 2016-02-19 00:00:00
  • با روانشناسی این 8 دروغ را نگویید!

   14مطلب ما درباره آدمهای غمگینی است که فکر می‌کنند کائنات یک ماموریت دارد و آن هم گرفتن حال آنهاست! اگر شما چنین فردی هستید در ادامه با ما همراه باشید.
  • 52 ماه قبل
  • 2014-12-01 00:00:00
  • ارتباط رنگ روژ لب و شخصیت خانم ها

   14رنگ روز لب هم میتونه به شخصیت و حال  وروز طرفی که اون رو استفاده میکنه ربط داشته باشه، بله باور نکردنیه اما حقیقت داره
  • 53 ماه قبل
  • 2014-10-25 00:00:00
  • تست قدیمی شخصیت شناسی و روانشناسی

   14امروز یک تست قدیمی رو براتون داریم تستی که خیلی قبل تر هم حتما با اون روبرو شده اید و اون رو تجربه کردین و شاید همتون اون رو حداقل یکبار زده باشید وبرای این اسم تتس قدیمی رو بهش داریم
  • 58 ماه قبل
  • 2014-06-16 00:00:00
  • دلیل خشن بودن کودکان

   14معمولا در خانواده خود و یا اطرافیان کودکان پرخاشگری را دیده اید که نه خود و نه دیگران تحمل رفتار خشونت آمیز این کودکان را ندارند و معمولا خانواده یا با تنبیه و یا با کتک زدن کودکان را برای چند ساعتی آرام می کند
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • با دعوای کودکانمان چه کنیم؟

   در بسیاری از موارد دیده شده است که رفتار پرخاشگرانه کودکان، رفتاری است که از والدین به آنها منتقل شده است.در موقع دعوای بچه ها، رفتار والدین از اهمیت زیادی برخوردار است. برخی از والدین در این شرایط، برای دعوای بچه ها تعیین نرخ می کنند و برخی دائما تصور می کنند که حق با فرزند خود
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • آموزش معذرت خواهی به کودکان

   « من هیچ كاری انجام ندادم »، « تقصیر من نبود »، « زود باش عذرخواهی كن » و .... این جملات برای همه ما آشناست؛ جملاتی كه بارها و بارها و در شرایط مختلف میان پدر و مادر و فرزندان‌شان رد و بدل می‌شود. ولی اگر شما هم چنین بحث‌هایی دارید و دائم باید برای معذرت‌ خواهی كردن با كودكتان صحب
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • محرومیت برای کودکان

   یکی از مشکلاتی که اغلب والدین با آن مواجهه می شوند، رفتار زننده و ناراحت کننده کودک شان (گریه سردادن، تقاضاهای مداوم، لجبازی و... ) در خارج از خانه است. مسلما بارها شنیده اید که پدر و مادر بعد از بیرون بردن فرزندشان اعلام کرده اند: «دیگر هیچ وقت او را با خود جایی نمی برم» اما والدی
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • کار کودکان در منزل چگونه است؟

   کار کودک در خانه باید متناسب با سن، توانایی و وقت او باشد. مثلاً از کودک 5‌ ساله نباید انتظارداشت ظرف بشوید یا غذا گرم کند.انجام کار توسط کودکان در خانه موضوع بحث و مجادله‌های فراوانی است. برخی بر این باورند که کودکان نباید هیچ کاری در خانه انجام دهندآنها در واقع این طور فکر می
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • با حسادت کودکان چه کنیم؟

   تفاوت گذاشتن والدین بین فرزندان باعث ایجاد حس حقارت در یكی و حس خود بزرگ بینی در فرزند دیگر می‌شود كه می‌تواند سبب بروز حسادت شود.حسادت نوعی ناراحتی از شخصی است كه دارای امتیازات و موفقیت‌های بیشتری نسبت به طرف مقابل خود است و این احساس می‌تواند در بین فرزندان یك خانواده به
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • راه های مقابله با کودکان بد زبان

   روان شناسانی که اعتقادات نظری متفاوتی دارند در مورد چگونگی تعریف پرخاشگری اساساً با هم توافق ندارند. موضوع اصلی این است که آیا باید پرخاشگری را براساس پیامدهای قابل دیدن آن تعریف کنیم یا براساس مقاصد شخصی که آن را نشان می دهد
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • تاثیرات فیلم های غیر اخلاقی در سنین پایین

   شکل گیری عقاید و نگرش های غلط جنسی: محصولات هرزه نگاری، به صورت اغراق آمیز و غیرواقعی رابطه جنسی را نشان می دهند؛ در نتیجه باعث می شوند کودک و نوجوان، که هنوز نگرش و اطلاعاتی نسبت به امور جنسی ندارد، به صورت کامل این عقاید و باورهای غلط را قبول کند و در واقع این تصاویر و محتوا را
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • والدینی که دوقلو دارند حتما بخوانید

   تربیت و بزرگ کردن دوقلوها یا چند قلوها امری دشوار است. با این حال با رعایت چند توصیه می توان این امر را کمی آسان کرد.داشتن فرزندان دوقلو، یکی از اتفاق های شگفت انگیز خلقت است. با این حال بچه دار شدن به ویژه اگر دوقلو هم باشند می تواند کمی باعث نگرانی والدین شود. تربیت و بزرگ کردن
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • با بچه‌های نسل موبایل چه کنیم؟

   این بچه‌ها نسبت به هر سن دیگری بیشتر از اینترنت استفاده می‌کنند و بیشتر عاشق گوشی هوشمندشان هستند.ممکن است به سختی باور کنید؛ بسیاری از کارشناسان تربیتی معتقدند که کودکان این نسل، به عنوان افسون‌شدگان موبایل بزرگ می‌شوندامروز بیشتر ما تلفن همراه را ابزاری ضروری در زندگی ر
  • 59 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • با فرزندان طلاق چه کنیم؟

   اگر كودكی ناراحت به نظر می رسد یكی از والدین كه با او زندگی می كند می تواند از كودك سوالاتی چون " الان ناراحتی ؟ به خاطر طلاقه ؟ می خوای درباره آنچه در ذهنت می گذره صحبت كنیم یا اینكه می خوای چند تا سوال از من بپرسی " را بپرسدامكان دارد كودكان طلاق عصبانی و گوشه گیر و منزوی به نظر آ
عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید