هوالرزاق


مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟

مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟

حاملگی با تغییرات عمده ای در عملكرد غددی - عصبی همراه است.

از آنجا که سه ماهه اول بارداری سن پایه ای و حساس برای شکل گیری ارگان های حیاتی جنین است (از مغز تا کلیه، قلب و ...) درنتیجه استرس مادر در این ماه ها می تواند جنین را در معرض مسئلهات بسیاری قرار بدهد. استرس ها به طور متداول به دو صورت مزمن و حاد اعمال می شوند. استرس های مزمن و مداوم با پرورش جنین تداخل دارند.

به دید می رسد استرس های کوتاه مدت و گذرا اثر پایداری بر جنین ندارند. اثرات استرس های کوتاه مدت بارداری پس از تولد و قطع رابطه خونی جنین و مادر به تدریج از بین می رود، یعنی تابع ژنتیک و ساوقت روانی –ادراکی خود نوزاد وبچه قرارمی گیرد. ولی استرسهای طولانی مدت سبب تخریب و نارسایی های اساسی در پرورش جنین می شوند.

تحقیقات نشان داده است که استرس های طولانی مدت می توانند سبب سقط زودهنقدم، مرده زایی، وزن زیاد پایین هنقدم تولد و زایمان های زودرس شوند. ضمن اینکه در بچه زمینه ابتلا به مریضی های روانی چون افسردگی، ناآرامی و بیش فعالی را فراهم می کند. بعضی تحقیقات از افزایش جنب و جوش جنین در شکم مادر خبر داده اند. این مساله شاخص باارزشی است که نشان می دهد استرس مادر سبب درک تجربه ناخوشایند در جنین می شود و از دید فیزیولوژیک وی را ناآرام می کند.

حاملگی با تغییرات عمده ای در عملكرد غددی - عصبی همراه است. این تغییرات شامل تغییراتی در میزان هورمون ها به ویژه هورمون های مرتبط با استرس (محور هیپوتالاموس - هیپوفیز - آدرنال) و تغییر در مكانیسم های كنترل ترشح هورمون است كه از جهت فراهم كردن محیط خوب برای پرورش و تكامل جنین ارزش حیاتی دارد. در هفته ۹-۷ بارداری توسط رحم، جنین و جفت هورمون ها، نوروپپتیدها، سیتوكین ها و فاكتور پرورش تولید و ترشح می شود و از دید عملكرد شبیه سیستم هیپوتالاموس - هیپوفیز - آدرنال است.

در دوران بارداری میزان هورمون خاصی به نام هورمون CRH یا هورمون آزادكننده كورتیكوتروفین (Corticotrophin Releasing Hormone) كه بنیه آن جفت است در خون مادر بالا می رود اما محور هیپوفیز - آدرنال را فعال نمی كند. CRH آزاد نقش اساسی در جریان تعادل از محیط پروژسترونی (محیط هورمونی غالب دوران بارداری) به محیط استروژنی (محیط هورمونی غالب حوالی زایمان) دارد. شواهد بسیاری از نقش مركزی CRH جفتی در ایجاد و هماهنگی رویدادهای هورمونی قبل از زایمان وجود دارد.

از كارایی های باارزش این هورمون نقش آن در زایمان زودرس و تأخیر پرورش داخل رحمی جنین است. شواهد روزافزونی از مطالعات بالینی مطرح می كنند خانم های كه زایمان زودرس دارند در آنان مقدار CRH به طور نمایان بیشتر از سایر خانم های است كه استرس نداشته و در همان سن بارداری به سر می برند. بنابر اظهارات دكتر ابراهیم پور سطوح بالای CRH متداولاً در چند هفته زایمان را تسریع می كند و از آنجا كه CRH جفتی به استرس حساس است به دید می رسد واسطه اعمال تاثیرات استرس مادر بر زایمان زودرس و پرورش جنین است.

یافته‌ اخیر دانشمندان تاییدی بر این تئوری است که وضعیت روانی مادر تاثیری عمیق بر بچه زاده نشده‌اش دارد. جالب است بدانید تحقیقات قبلی پژوهشگران نشان داده بود که استرس مادر در بارداری می‌تواند ریسک زایمان زودرس مادر را بسیار کند و سبب کم شدن وزن نوزاد در وقت تولد شود. مطالعات دیگر هم حاکی از این است که آشفتگیاتی در ساختمان و عملکرد مغز این نوزادان در آینده بوجود می‌آید که با شیزوفرنی مرتبط است و به‌دید می‌رسد شروع این تغییرات از مراحل اولیه تکامل نوزاد است. با این حال پژوهشگران هنوز نتوانسته‌اند شواهدی پیدا کنند که از دست دادن یکی از عزیزان در وقت دیگری از بارداری ( ۶ ماه دوم) تاثیری بر نوزاد داشته باشد.

پژوهشگران فکر می‌کنند مواد شیمیایی که در جواب به استرس از مغز مادر آزاد می‌شود تاثیر مستقیم بر مغز جنین- که در حال تکامل است- دارد. این تاثیر امکان پذیر است در اوایل بارداری که سد محافظ بین مادر و جنین هنوز کامل نشده، بیشتر باشد. افزون بر این احتمال شیزوفرنی به فاکتور های دیگری از جمله ژن‌ها هم ربط دارد. پروفسور فیلیپ بیکر از مریضستان سن ماری منچستر می‌گوید: به تدریج ما داریم متوجه می‌شویم محیطی که جنین در رحم مادرش در آن قرار می‌گیرد نقش تعیین کننده‌ای در تندرستی دراز مدت او دارد با این حال ما نمی‌خواهیم مردم را بیش از حد بی قرار کنیم.

دلیل عمده مرگ نوزاد
متأسفانه از هر ۵۰ زن باردار یک نفربه دلیل استرس بارداری مبتلا به آشفتگی در خوردن می‌شود. ارزش این قضیه هم در رابطه این آشفتگی با تولد نوزاد کم وزن و نارس است. بد نیست بدانید که این‌ها ۲ دلیل عمده مرگ نوزاد پس از تولد و مریض شدن بچه در آینده است. منظور از آشفتگی خوردن بی‌اشتهایی عصبی(آنورکسیا) است که در آن فرد از ترس چاق شدن، غذا نمی‌خورد و همینطور بولیمیا که پس از خوردن برای اینکه چاق نشود، خود را وادار به استفراغ می‌کند.

جالب است بدانید تاثیر استرس مادر در بارداری در جنین دختر و پسر مختلف است. پژوهشگران دانشگاه مگ دیبورگ آلمان تاثیر استرس در ۳ماهه سوم بارداری موش‌ها را بررسی کرده و متوجه شدند فرزندان چنین موش‌هایی رابطهات مغزی کمتری بین دو نیمکره مغز داشته و بنابراین کمتر قادر به کنترل احساسات خود هستند. افزون بر این در سایر نواحی مغزی هم مدلی مختلفی از انشعابات عصبی نسبت به تقویت طبیعی مشاهده شد که البته در دختر و پسر با هم فرق داشت.

پسر‌ها کم طاقت ترند!
برخی تحقیقات نشان داده که استرس بارداری سبب دختر شدن بچه خواهد شد. این اولین بررسی است که رابطه استرس با جنس جنین را نشان داده‌است. آنچه پژوهشگران دانمارکی در مجله دکتری تولید مثل انسان چاپ کرده‌اند حاکی از این است که احتمال دختر شدن نوزاد درمادران باردار پر استرس تا ۵ درصد بیشتر از مادرانی است که آرامش خیال دارند. از آنجا که کروموزوم پدری تعیین‌کننده جنسیت جنین است، امکان دارد سطوح بالای هورمون استرس لانه‌گزینی جنین پسر را در رحم سخت کرده و سبب سقط جنین‌های پسر شود.

مسئله رفتاری با منشأ جنینی!
بچهی که مسئله رفتاری دارد، مضطرب وترسوست، امکان پذیر است در دوران جنینی در معرض استرس مادر قرار گرفته‌باشد. پژوهشگران دانشگاه بریستول انگلیس در یافته‌اند نگرانی در اواخر حاملگی با افزایش میزان کورتیزول (یا همان هورمون استرس) در ۱۰ سالگی بچهی که قرار است به دنیا بیاید، رابطه دارد. جالب است بدانید کورتیزول خون جنین را می‌توان از هفته ۱۷ جنینی اندازه گرفت. کارشناسان معتقدند مقادیر بالای کورتیزول از جفت رد می‌شود. این هورمون در حالت طبیعی به بدن یاری می‌کند که با تقویت پر استرس به مناسبی کنار بیاید. اما مواجهه طولانی‌ مدت با آن می‌تواند مردم را دچار افسردگی، نگرانی و خستگی شنظر کند. مطالعات قبلی در حیوانات هم نشان داده بود که استرس حیوانات باردار بر سیستم جواب به استرس در بدن یعنی محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- آدرنال که استرس را کنترل می‌کند، اثر دارد.

آخرین تحقیقات پروفسور ویوت گلوور از کالج سلطنتی لندن نیز نشان می‌دهد فرزندان خانم های که در دوران بارداری استرس داشته‌اند، مستعد مسئلهات رفتاری و روانی مانند بیش‌فعالی و کم توجهی (ADHD) هستند. افزون بر این بچهانی که دردوران تکامل در معرض کورتیزول بی‌شمار قرار بگیرند، در ۱۸‌ماهگی IQ وهوش کمتری خواهند داشت. این بچهان بچه‌هایی زیاد ترسو و مضطرب هستند. بد نیست بدانید محدوده یک میلیون بچه در انگلیس از مسئلهات ناشی از عدم تکامل عصبی مانند تاخیر شناختی، ADHD و نگرانی رنج می‌برند که پژوهشگران معتقدند ۱۵ درصدشان امکان پذیر است در تاثیر استرس قبل از تولد باشد.

در این بررسی پژوهشگران فاکتور های استرس مادر در بارداری را بررسی کرده و متوجه شدند تاثیر این استرس در تکامل آینده بچه در خانم های که همسرشان در بارداری نسبت به آنان بی‌رحم بوده و خشونت کرده‌اند، زیاد واضح است. درنتیجه شوهران نقش باارزشی در کم شدن استرس زن باردار دارند. فاکتور های ژنتیکی و محیط زندگی بچه بعد از تولد هم فاکتور های دیگری هستند که در تکامل بچه نقش دارند.

یک تاثیر بزرگ!
طبق این بررسی، استرس مادر احتمال ابتلا به یک سری مسئلهات را افزایش می‌دهد. مثلا احتمال ابتلای بچه به بیش فعالی و کم‌توجهی را دو برابر می‌کند. درنتیجه لازم است استرس مادران در دوران بارداری، سنجیده شود و درصورت احتیاج مداخله برای کم شدن آن انجام شود. در واقع با کم شدن استرس مادر در بارداری می‌توان غیر مستقیم بر پیامد حاملگی و بهبود تکامل نوزادان اثر گذاشت. البته همین حرف‌ها و نتایج تحقیقات هم نبایست بی قراری شما خانم باردار را فراهم آورد وگرنه نقض غرض شده‌است.

پزشک دیوید کاگهیل از دانشگاه داندی در این باره می‌گوید: ما درباره مقادیر زیاد بسیار استرس صحبت می‌کنیم و گرنه اندکی استرس قسمتی طبیعی از زندگی هر روزه است که بدن به مناسبی از پیمانه‌اش برمی‌آید. این هشداری است برای شما که خود را در معرض استرس شنظر قرار ندهید و همین طور برای اطرافیان تا در دوران بارداری کاری نکنند که مقدار استرس شما از حد مجاز فراتر رود. کارشناسان برای کم کردن این استرس‌ها راه‌هایی را توصیه می‌کنند که کلاسهای پیش از زایمان یکی از آنانست. در این کلاسها آنچه خانم ها لازم است درباره بارداری، زایمان و تندرستی بچه بدانند و شیوه‌های آرامش یافتن به آنان آموزش داده می‌شود.

ریشه استرس را ببر
1) ورزش، تمرکز و تمرین آرامش و تمرین تنفس عمیق نه تنها در کم شدن استرس بارداری مؤثرند بلکه به راحتی زایمان هم یاری می‌کنند.

2) نداشتن خواب کافی، نداشتن غذا خوب و اندوهگین بودن خودشان فاکتور های استرس زا به حساب می‌آید و شما را مستعد ضرر در برابر هر استرس حتی کوچک می‌کنند. درنتیجه مراقب خواب و غذا خود باشید و بسیار مواد کافئین‌دار نخورید.

3) امیدوار باشید و نگرش مثبت به وقایع داشته باشید. نظرگاه شما به فاکتور های استرس زا می‌تواند اثر آنان بر شما را کم و بسیار کند. اگر امیدوار باشید، بر استرس مناسبتر غلبه می‌نمایید.

4) بچه‌داپرورشن بزرگ‌ترین تغییر زندگی شماست و امکان پذیر است برای اینکه با این تغییر کنار بیایید احتیاج به حمایت فامیل و دوستان داشته باشید. درنتیجه حتی قبل از تولد نوزاد از اطرافیان خود برای مواجهه با استرس یاری بخواهید.

5) اگر بعد از به‌کار گرفتن تمام این شیوه‌ها استرس داشتید به روانشناسان و رواندکتران مراجعه نمایید.

 نی نی سایت


مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟

برچسب های
مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟ - - - - - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :
کل بازدید : 1,282
تعداد بازدید ماه جاری : 1,282
تعداد بازدید در هفته جاری : 5
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟ داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟


مطالب مرتبط با مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟

 • آیا مایلید احتمال حاملگیتان زیادتر رخ دهدآیا مایلید احتمال حاملگیتان زیادتر رخ دهد
  غلات هیچ لزومی ندارد برای کاهش وزن خود قید کربوهیدراتها را بزنید. تنها کافی است انتخاب عاقلانه ای داشته باشید! کربوهیدراتهای مرکب به شکل برنج قهوه ای، جو دو سر و نان غلات در دسترس شما هستند و هیچ عوارض مخربی بر قند خون یا انسولین بدن ندارند. خوراکیهایی که موجب بهبود عملکرد انسولین در بدن میشوند میتوانند احتمال بارداری را افزایش دهند.پروتئین های گیاهی پروتئین با منشا گیاهی مانند حبوبات، لوبیا و بادام زمینی برخلاف پروتئین های حیوانی همچون گوشت قرمز و گوشت ماکیان، خاصیت باروری دارند. حبوبات همچنین سرشار از آهن هستند و توان باروری را افزایش میدهند. قرار نیست گیاه خوار شوید اما توصیه میکنیم مصرف پروتئین های حیوانی را محدود کنید.لبنیات پرچرب ممکن است به فکرتان نرسیده باشد که شیر، بستنی و لبنیات پرچرب هم بتوانند توان بارداری را افزایش دهند اما مطالعات نشان میدهند خانمهایی که زیاد از این خوراکیها استفاده میکنند، در مقایسه با آنهایی که لبنیات فاقد چربی یا کم چرب میخورند مشکلات کمتری در رابطه با تخمک گذاری دارند. مهمتر اینکه محصولات لبنی سرشار از کلسیم هستند و کلسیم یکی از مواد لازم برای باروری است. شما میتوانید روزانه یک وعده لبنیات بخورید اما افراط در مصرف لبنیات پرچرب توصیه نمیشود
 • چسبندگی جفت در حاملگی خطرناک است یا خیر؟چسبندگی جفت در حاملگی خطرناک است یا خیر؟
  در بارداری یک چیز که خیلی خطرناک است چسبندگی جفت است چسبندگی جفت به این معنا است که رگهای خونی و قسمت های جفت بیش از اندازه در دیواره های رحم فرو رفته باشد.
 • مدل پالتو حاملگی جدید زنانهمدل پالتو حاملگی جدید زنانه
  مدل پالتو حاملگی جدید زنانه را برای شما خانم های باردار عزیز در این بخش قرار داده ایم.
ارتباط شخصیت افراد با رنگ ها و ماه های تولد ارتباط شخصیت افراد با رنگ ها و ماه های تولد
در روانشناسی یک فرد رو از زوایای متفاوتی مورد بررسی و شناخت قرار میدن و بر اساس نشانه های مختلفی شخصیت فرد رو بررسی میکنند و نتیجه های خودشون رو استخراج میکنند. یکی از ابعادی که روحیات و شخصیت افراد رو میشه با اون شناخت علاقه فرد به رنگ هاست و شخصیتی که اون ها از این رنگ ها گرفته اند نحوه بیان کردن دوستت دارم نحوه بیان کردن دوستت دارم
توانایی گفتن دوستت دارم میتونه در یک رابطه مثل یک معجزه بمونه و زنده کننده رابطه ای باشه و تحول خولدی رو در رابطه ها ایجاد کنه.معمولا این خانم ها هستند که راحتتر ابرار علاقه میکنند و کلمه دوستت دارم رو بر زبان میارن اما آقایون کمی سختتر احساسات خودشون رو کلامی بیان میکنند و خب این مشکل در مردان است . متفاوت متفاوت: شخصیت مشکی پوش ها را می دانید؟ متفاوت متفاوت: شخصیت مشکی پوش ها را می دانید؟
رنگ‌ها پیام‌های مختلفی دارند و انتخاب همیشگی یك رنگ از لایه‌های پنهانی شخصیت ما خبر می‌دهد. در صورتی‌كه خودتان یا یكی از اطرافیان نسبت به انتخاب رنگ مشكی تمایل نشان می‌دهد و بیشتر مواقع او را مشكی‌پوش می‌بینید ، همین جا فرصت خوبی است تا بعضی از ابعاد شخصیتی او را بهتر بشناسید. خلاصه ای از شما کدام یک را انتخاب مینمایید؟ انتقام یا بخشش؟ خلاصه ای از شما کدام یک را انتخاب مینمایید؟ انتقام یا بخشش؟
انتقام هم برای خودش قانون دارد. وقتی به حدی می رسید که کینه ذره ذره وجودتان را فراگرفته و دارد خفه تان می کند، دیگر جایی برای بخشش نیست. جدید روان شناسی خنده در خانم ها و مردان! جدید روان شناسی خنده در خانم ها و مردان!
پژوهشگران موضوع خنده، يا ژلاتولوژيستها، کوشيده اند که به ماهيت خنده پی ببرند و به اين سوال پاسخی علمی بدهند که انسان چرا می خندد؟ تازه ترین مطلب انتقال سلسله مراتبی شلختگی! تازه ترین مطلب انتقال سلسله مراتبی شلختگی!
اگر کمی به اطراف خود نگاه کنید افرادی را می‌بینیدکه با بی‌نظمی‌های‌شان با اعصاب شما بازی می‌کنند. با روانشناسی اثر مراقبه معالجه ای گروهی بر معالجه مریضی های روحی! با روانشناسی اثر مراقبه معالجه ای گروهی بر معالجه مریضی های روحی!
در یک مطالعه جدید آشکار شد که تکنیک «مراقبه‌درمانی گروهی» به درمان اضطراب و افسردگی کمک می‌کند. خلاصه ای از مردم کنترل گرا را می شناسید؟ خلاصه ای از مردم کنترل گرا را می شناسید؟
آن ها دیگران را به سر حد جنون می رسانند. فقط می خواهند نظر خود را اعمال کنند و تحمل شنیدن نظر دیگران را ندارند. مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟ مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟
حاملگی با تغییرات عمده ای در عملكرد غددی - عصبی همراه است. تازه ترین مطلب علایمی خاص از استرس که نمیدانید! تازه ترین مطلب علایمی خاص از استرس که نمیدانید!
افسردگی می تواند باعث خستگی جسمی شود.
اعتماد به نفس شما چقدر است؟/ تست اعتماد به نفس شما چقدر است؟/ تست
تا الان تست های روانشناسیو را انجام دادین؟ راضی بودین؟ آیا هرگز فکر کرده اید در دنیا چه چیزی وجود دارد که از تمام این موارد ارزشمندتر است؟ یک لحظه به اعتماد به نفستان فکر کنید؛ همان احساس و نگرشی که شما نسبت به خودتان دارید و مفهوم شکست و پیروزی یا محبوب و منفور بودن را برایتان معنادار می کند.ارزشمندترین دارایی شما در زندگی چیست؟ بهترین دوستتان؟ کارتان؟ خلاقیت و مهارت هایتان؟ همسر و فرزندانتان؟فکر میکنید دارای اعتماد به نفس قوی هستید؟تست زیر را انجام دهید تا مطمئن بشید. نسبت بستنی یخی با ازدواج و عشق نسبت بستنی یخی با ازدواج و عشق
مطلب قشنگیه راستش وقتی عنوانشو خوندم خنده ام گرفت.شما هم بخونین خوشتون میاد.هیچی در موردش نمیگم تا خودتون مطلبو بخونین و نظر بزارین. تست لباس پوشیدن تست لباس پوشیدن
افراد دارای شخصیت نمایشی به طور معمول کفش‌ها و لباس‌هایی با رنگ‌های تند و غیرمعمول می‌پوشند، البته این نوع پوشش ممکن است گاهی اوقات مطابق مد باشد. این افراد اغلب تمایل دارند به دیگران نشان دهند که از آنها مجزا هستند و دوست دارند به چشم بیایند و دیده شوند. ملکی درباره شخصیت پیرو و همرنگ جماعت گفت: آیا شما همیشه از لباس‌هایی با رنگ‌ها و مدل‌های خنثی استفاده می کنید و هرگز نوع دیگری لباس نمی پوشید؟ اگر پاسخ مثبت است می تواند نشانه‌ای باشد از اینکه شما تمایل دارید که در جامعه و گروه‌های مختلف ترکیب شوید و از هرگونه مورد توجه واقع شدن پرهیز کنید. تاثیر موسیقی بر آرام کردن کودکان تاثیر موسیقی بر آرام کردن کودکان
شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که از گریه کردن و ناآرامی کودک خود کلافه شده باشید و دلیل بی قراری نوزادتان را نمی دانید نحوه مبارزه کردن با کمرویی نحوه مبارزه کردن با کمرویی
کمرویی در جامعه معمولا افراد را دچار مشکل می کند و افراد در جامعه نمی توانند آنچنان شاید و باید به فعالیت های اجتماعی خود بپردازند شما خودخواهید یا نه و خودخواهی چیست شما خودخواهید یا نه و خودخواهی چیست
آیا شما خودخواه هستید و شما خودخواه هستید یا خیر و چه جنبه هایی از خودخواهی در وجود شما وجود دارد علائم افسردگی در جوانان علائم افسردگی در جوانان
انی روز ها خیلی خیلی شایع شده که جوانان دچار افسردگی میشوند و این مشکل دامن خیلی از اون ها رو میگیره اما چرا و چگونه و اصلا علائم افسردگی در جوانان چیست؟؟ دلیل چشم و هم چشمی عدم اعتماد به نفس است دلیل چشم و هم چشمی عدم اعتماد به نفس است
آیا شما هم خواسته و ناخواسته چشم و همچشمی میکنید و با این مشکل درگیر هستید که با دیگران خودتون رو به شدت مقایسه میکنید و در همه مسائل دوست دارید برتر باشید و...اگر خیلی اهل چشم و همچشمی هستید بزرگترین مشکل شما عدم اعتماد به نفس است خود را بیشتر بشناسید:شما چگونه سلام میکنید خود را بیشتر بشناسید:شما چگونه سلام میکنید
تاحلا به این مسئله دقت کرده اید که شما چگونه سلام میکنید و سلام کردن شما میتواند شخصیت و خصوصیات شما را نشان دهد و شما چگونه هستید را از سلام کردنتان پیدا کنید دلیل خشن بودن کودکان دلیل خشن بودن کودکان
معمولا در خانواده خود و یا اطرافیان کودکان پرخاشگری را دیده اید که نه خود و نه دیگران تحمل رفتار خشونت آمیز این کودکان را ندارند و معمولا خانواده یا با تنبیه و یا با کتک زدن کودکان را برای چند ساعتی آرام می کند


رنگ سال 2016 میلادی رنگ سال 2016 میلادی
امروز و در آستانه سال نو میلادی نگاهی انداختیم به رنگ سال جدید که برای دوست داران مد و زیبایی مهم است، رنگ سال جدید  Rose Quart  یا همان آبی بنفش است و البته رنگ  Serenity که همان صورتی ملایم است انتخاب شده است
از خواص گیاه ریواس چه می دانید!؟ از خواص گیاه ریواس چه می دانید!؟
از خواص گیاه ریواس چه می دانید و درباره روش های درمانی با آن چه میزان اطلاع دارید این گیاه چه تاثیراتی می تواند روی بدن ما بگذارد؟
من همینم که هستم، خطرناک ترین جمله دنیاست؟ من همینم که هستم، خطرناک ترین جمله دنیاست؟
شاید فکر می کنید در بهترین جای دنیا قرار دارید و آنچه دارید، کافی است و دیگر نیازی به تلاش بیشتر ندارید. هر زمانی که برچسب بهترین یا کافی ست را بر خود بزنید، همان لحظه سیر نزولی رشد تان آغاز می شود.
پیامد و نتیجه خوردن کاچی چیست؟ پیامد و نتیجه خوردن کاچی چیست؟
به خانم هایی که تازه زایمان می کنند معمولا مصرف غذاهای مقوی و دسرهایی با طبع گرم پیشنهاد می شود و برای تجدید قوا و دریافت انرژی از دست رفته پس از وضع حمل اطرافیان به تهیه اینگونه غذاها می پردازند کاچی یکی از این غذاهاست.
دلایل گریه کردن را میدانید؟ دلایل گریه کردن را میدانید؟
اشک انسان به دلایل مختلف در بازه های گوناگون زندگی جاری می شود
بهترین خوراکی ها برای تقویت بینایی شما! بهترین خوراکی ها برای تقویت بینایی شما!
برای تقویت بینایی تان بهتر است از برخی میوه ها و سبزیجات موثر در این زمینه استفاده ببرید و تاثیرات شگفت انگیز آن ها را بر بینایی خود ببینید می خواهیم به برخی از بهترین خوراکی ها در این زمینه اشاره کنیم با ما همراه باشید.
آموزش آینده نگری به کودک آموزش آینده نگری به کودک
صرفه جویی یکی از نکته های مهمی است که باید با ترفندهایی آن را به کودک یاد بدهید‎
انواع روغن هایی که ضد سرطان هستند را بشناسید! انواع روغن هایی که ضد سرطان هستند را بشناسید!
برخی روغن ها می توانند از بدنمان در برابر بیماری ها مراقبت کنند و مانع ایجاد سرطان شوند و توصیه متخصصین تغذیه استفاده از این روغن هاست خواص ضدسرطانی این روغن ها می تواند بسیار موثر و مفید باشد.
آشنایی با غذاهای شفابخش بیماران دیابتی! آشنایی با غذاهای شفابخش بیماران دیابتی!
شنبلیله، گزنه، آلوئه ورا، سیر، پیاز، دارچین، ریحان و ... برخی از مواد غذایی شفابخش در دیابت هستند که به بهبود علائم و عوارض ناشی از دیابت کمک می کنند.
نیمه های شب غذا خوردن چه عوارضی دارد؟! نیمه های شب غذا خوردن چه عوارضی دارد؟!
اگر شما هم جزو افرادی هستید که تا پاسی از شب بیدار می مانید و سراغ یخچای می روید بهتر است بدانید سخت در اشتباهید و با این کار به سلامتتان ضربه وارد خواهید کرد نیمه های شب موقع غذاخوردن نیست و می تواند در عملکرد بدن اختلال ایجاد کند.
خرید بک لینک دانلود آهنگ دانلود بازی کم حجم مدل آستین مانتو