هوالرزاق


مطلبی تازه درباره  آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟

مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟

حاملگی با تغییرات عمده ای در عملكرد غددی - عصبی همراه است.

از آنجا که سه ماهه اول بارداری سن پایه ای و حساس برای شکل گیری ارگان های حیاتی جنین است (از مغز تا کلیه، قلب و ...) درنتیجه استرس مادر در این ماه ها می تواند جنین را در معرض مسئلهات بسیاری قرار بدهد. استرس ها به طور متداول به دو صورت مزمن و حاد اعمال می شوند. استرس های مزمن و مداوم با پرورش جنین تداخل دارند.

به دید می رسد استرس های کوتاه مدت و گذرا اثر پایداری بر جنین ندارند. اثرات استرس های کوتاه مدت بارداری پس از تولد و قطع رابطه خونی جنین و مادر به تدریج از بین می رود، یعنی تابع ژنتیک و ساوقت روانی –ادراکی خود نوزاد وبچه قرارمی گیرد. ولی استرسهای طولانی مدت سبب تخریب و نارسایی های اساسی در پرورش جنین می شوند.

تحقیقات نشان داده است که استرس های طولانی مدت می توانند سبب سقط زودهنقدم، مرده زایی، وزن زیاد پایین هنقدم تولد و زایمان های زودرس شوند. ضمن اینکه در بچه زمینه ابتلا به مریضی های روانی چون افسردگی، ناآرامی و بیش فعالی را فراهم می کند. بعضی تحقیقات از افزایش جنب و جوش جنین در شکم مادر خبر داده اند. این مساله شاخص باارزشی است که نشان می دهد استرس مادر سبب درک تجربه ناخوشایند در جنین می شود و از دید فیزیولوژیک وی را ناآرام می کند.

حاملگی با تغییرات عمده ای در عملكرد غددی - عصبی همراه است. این تغییرات شامل تغییراتی در میزان هورمون ها به ویژه هورمون های مرتبط با استرس (محور هیپوتالاموس - هیپوفیز - آدرنال) و تغییر در مكانیسم های كنترل ترشح هورمون است كه از جهت فراهم كردن محیط خوب برای پرورش و تكامل جنین ارزش حیاتی دارد. در هفته ۹-۷ بارداری توسط رحم، جنین و جفت هورمون ها، نوروپپتیدها، سیتوكین ها و فاكتور پرورش تولید و ترشح می شود و از دید عملكرد شبیه سیستم هیپوتالاموس - هیپوفیز - آدرنال است.

در دوران بارداری میزان هورمون خاصی به نام هورمون CRH یا هورمون آزادكننده كورتیكوتروفین (Corticotrophin Releasing Hormone) كه بنیه آن جفت است در خون مادر بالا می رود اما محور هیپوفیز - آدرنال را فعال نمی كند. CRH آزاد نقش اساسی در جریان تعادل از محیط پروژسترونی (محیط هورمونی غالب دوران بارداری) به محیط استروژنی (محیط هورمونی غالب حوالی زایمان) دارد. شواهد بسیاری از نقش مركزی CRH جفتی در ایجاد و هماهنگی رویدادهای هورمونی قبل از زایمان وجود دارد.

از كارایی های باارزش این هورمون نقش آن در زایمان زودرس و تأخیر پرورش داخل رحمی جنین است. شواهد روزافزونی از مطالعات بالینی مطرح می كنند خانم های كه زایمان زودرس دارند در آنان مقدار CRH به طور نمایان بیشتر از سایر خانم های است كه استرس نداشته و در همان سن بارداری به سر می برند. بنابر اظهارات دكتر ابراهیم پور سطوح بالای CRH متداولاً در چند هفته زایمان را تسریع می كند و از آنجا كه CRH جفتی به استرس حساس است به دید می رسد واسطه اعمال تاثیرات استرس مادر بر زایمان زودرس و پرورش جنین است.

یافته‌ اخیر دانشمندان تاییدی بر این تئوری است که وضعیت روانی مادر تاثیری عمیق بر بچه زاده نشده‌اش دارد. جالب است بدانید تحقیقات قبلی پژوهشگران نشان داده بود که استرس مادر در بارداری می‌تواند ریسک زایمان زودرس مادر را بسیار کند و سبب کم شدن وزن نوزاد در وقت تولد شود. مطالعات دیگر هم حاکی از این است که آشفتگیاتی در ساختمان و عملکرد مغز این نوزادان در آینده بوجود می‌آید که با شیزوفرنی مرتبط است و به‌دید می‌رسد شروع این تغییرات از مراحل اولیه تکامل نوزاد است. با این حال پژوهشگران هنوز نتوانسته‌اند شواهدی پیدا کنند که از دست دادن یکی از عزیزان در وقت دیگری از بارداری ( ۶ ماه دوم) تاثیری بر نوزاد داشته باشد.

پژوهشگران فکر می‌کنند مواد شیمیایی که در جواب به استرس از مغز مادر آزاد می‌شود تاثیر مستقیم بر مغز جنین- که در حال تکامل است- دارد. این تاثیر امکان پذیر است در اوایل بارداری که سد محافظ بین مادر و جنین هنوز کامل نشده، بیشتر باشد. افزون بر این احتمال شیزوفرنی به فاکتور های دیگری از جمله ژن‌ها هم ربط دارد. پروفسور فیلیپ بیکر از مریضستان سن ماری منچستر می‌گوید: به تدریج ما داریم متوجه می‌شویم محیطی که جنین در رحم مادرش در آن قرار می‌گیرد نقش تعیین کننده‌ای در تندرستی دراز مدت او دارد با این حال ما نمی‌خواهیم مردم را بیش از حد بی قرار کنیم.

دلیل عمده مرگ نوزاد
متأسفانه از هر ۵۰ زن باردار یک نفربه دلیل استرس بارداری مبتلا به آشفتگی در خوردن می‌شود. ارزش این قضیه هم در رابطه این آشفتگی با تولد نوزاد کم وزن و نارس است. بد نیست بدانید که این‌ها ۲ دلیل عمده مرگ نوزاد پس از تولد و مریض شدن بچه در آینده است. منظور از آشفتگی خوردن بی‌اشتهایی عصبی(آنورکسیا) است که در آن فرد از ترس چاق شدن، غذا نمی‌خورد و همینطور بولیمیا که پس از خوردن برای اینکه چاق نشود، خود را وادار به استفراغ می‌کند.

جالب است بدانید تاثیر استرس مادر در بارداری در جنین دختر و پسر مختلف است. پژوهشگران دانشگاه مگ دیبورگ آلمان تاثیر استرس در ۳ماهه سوم بارداری موش‌ها را بررسی کرده و متوجه شدند فرزندان چنین موش‌هایی رابطهات مغزی کمتری بین دو نیمکره مغز داشته و بنابراین کمتر قادر به کنترل احساسات خود هستند. افزون بر این در سایر نواحی مغزی هم مدلی مختلفی از انشعابات عصبی نسبت به تقویت طبیعی مشاهده شد که البته در دختر و پسر با هم فرق داشت.

پسر‌ها کم طاقت ترند!
برخی تحقیقات نشان داده که استرس بارداری سبب دختر شدن بچه خواهد شد. این اولین بررسی است که رابطه استرس با جنس جنین را نشان داده‌است. آنچه پژوهشگران دانمارکی در مجله دکتری تولید مثل انسان چاپ کرده‌اند حاکی از این است که احتمال دختر شدن نوزاد درمادران باردار پر استرس تا ۵ درصد بیشتر از مادرانی است که آرامش خیال دارند. از آنجا که کروموزوم پدری تعیین‌کننده جنسیت جنین است، امکان دارد سطوح بالای هورمون استرس لانه‌گزینی جنین پسر را در رحم سخت کرده و سبب سقط جنین‌های پسر شود.

مسئله رفتاری با منشأ جنینی!
بچهی که مسئله رفتاری دارد، مضطرب وترسوست، امکان پذیر است در دوران جنینی در معرض استرس مادر قرار گرفته‌باشد. پژوهشگران دانشگاه بریستول انگلیس در یافته‌اند نگرانی در اواخر حاملگی با افزایش میزان کورتیزول (یا همان هورمون استرس) در ۱۰ سالگی بچهی که قرار است به دنیا بیاید، رابطه دارد. جالب است بدانید کورتیزول خون جنین را می‌توان از هفته ۱۷ جنینی اندازه گرفت. کارشناسان معتقدند مقادیر بالای کورتیزول از جفت رد می‌شود. این هورمون در حالت طبیعی به بدن یاری می‌کند که با تقویت پر استرس به مناسبی کنار بیاید. اما مواجهه طولانی‌ مدت با آن می‌تواند مردم را دچار افسردگی، نگرانی و خستگی شنظر کند. مطالعات قبلی در حیوانات هم نشان داده بود که استرس حیوانات باردار بر سیستم جواب به استرس در بدن یعنی محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- آدرنال که استرس را کنترل می‌کند، اثر دارد.

آخرین تحقیقات پروفسور ویوت گلوور از کالج سلطنتی لندن نیز نشان می‌دهد فرزندان خانم های که در دوران بارداری استرس داشته‌اند، مستعد مسئلهات رفتاری و روانی مانند بیش‌فعالی و کم توجهی (ADHD) هستند. افزون بر این بچهانی که دردوران تکامل در معرض کورتیزول بی‌شمار قرار بگیرند، در ۱۸‌ماهگی IQ وهوش کمتری خواهند داشت. این بچهان بچه‌هایی زیاد ترسو و مضطرب هستند. بد نیست بدانید محدوده یک میلیون بچه در انگلیس از مسئلهات ناشی از عدم تکامل عصبی مانند تاخیر شناختی، ADHD و نگرانی رنج می‌برند که پژوهشگران معتقدند ۱۵ درصدشان امکان پذیر است در تاثیر استرس قبل از تولد باشد.

در این بررسی پژوهشگران فاکتور های استرس مادر در بارداری را بررسی کرده و متوجه شدند تاثیر این استرس در تکامل آینده بچه در خانم های که همسرشان در بارداری نسبت به آنان بی‌رحم بوده و خشونت کرده‌اند، زیاد واضح است. درنتیجه شوهران نقش باارزشی در کم شدن استرس زن باردار دارند. فاکتور های ژنتیکی و محیط زندگی بچه بعد از تولد هم فاکتور های دیگری هستند که در تکامل بچه نقش دارند.

یک تاثیر بزرگ!
طبق این بررسی، استرس مادر احتمال ابتلا به یک سری مسئلهات را افزایش می‌دهد. مثلا احتمال ابتلای بچه به بیش فعالی و کم‌توجهی را دو برابر می‌کند. درنتیجه لازم است استرس مادران در دوران بارداری، سنجیده شود و درصورت احتیاج مداخله برای کم شدن آن انجام شود. در واقع با کم شدن استرس مادر در بارداری می‌توان غیر مستقیم بر پیامد حاملگی و بهبود تکامل نوزادان اثر گذاشت. البته همین حرف‌ها و نتایج تحقیقات هم نبایست بی قراری شما خانم باردار را فراهم آورد وگرنه نقض غرض شده‌است.

پزشک دیوید کاگهیل از دانشگاه داندی در این باره می‌گوید: ما درباره مقادیر زیاد بسیار استرس صحبت می‌کنیم و گرنه اندکی استرس قسمتی طبیعی از زندگی هر روزه است که بدن به مناسبی از پیمانه‌اش برمی‌آید. این هشداری است برای شما که خود را در معرض استرس شنظر قرار ندهید و همین طور برای اطرافیان تا در دوران بارداری کاری نکنند که مقدار استرس شما از حد مجاز فراتر رود. کارشناسان برای کم کردن این استرس‌ها راه‌هایی را توصیه می‌کنند که کلاسهای پیش از زایمان یکی از آنانست. در این کلاسها آنچه خانم ها لازم است درباره بارداری، زایمان و تندرستی بچه بدانند و شیوه‌های آرامش یافتن به آنان آموزش داده می‌شود.

ریشه استرس را ببر
1) ورزش، تمرکز و تمرین آرامش و تمرین تنفس عمیق نه تنها در کم شدن استرس بارداری مؤثرند بلکه به راحتی زایمان هم یاری می‌کنند.

2) نداشتن خواب کافی، نداشتن غذا خوب و اندوهگین بودن خودشان فاکتور های استرس زا به حساب می‌آید و شما را مستعد ضرر در برابر هر استرس حتی کوچک می‌کنند. درنتیجه مراقب خواب و غذا خود باشید و بسیار مواد کافئین‌دار نخورید.

3) امیدوار باشید و نگرش مثبت به وقایع داشته باشید. نظرگاه شما به فاکتور های استرس زا می‌تواند اثر آنان بر شما را کم و بسیار کند. اگر امیدوار باشید، بر استرس مناسبتر غلبه می‌نمایید.

4) بچه‌داپرورشن بزرگ‌ترین تغییر زندگی شماست و امکان پذیر است برای اینکه با این تغییر کنار بیایید احتیاج به حمایت فامیل و دوستان داشته باشید. درنتیجه حتی قبل از تولد نوزاد از اطرافیان خود برای مواجهه با استرس یاری بخواهید.

5) اگر بعد از به‌کار گرفتن تمام این شیوه‌ها استرس داشتید به روانشناسان و رواندکتران مراجعه نمایید.

 نی نی سایت


مطلبی تازه درباره  آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟

برچسب های
مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟ - - - - - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :
کل بازدید : 1,147
تعداد بازدید ماه جاری : 1,147
تعداد بازدید در هفته جاری : 7
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟ داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟


مطالب مرتبط با مطلبی تازه درباره آیا میدانید استرس با نوزاد شما چه میکند؟