مشکی پوشی رضا صادقی از نگاه روانشناسی
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> روانشناسی-->>> مشکی پوشی رضا صادقی از نگاه روانشناسی

مشکی پوشی رضا صادقی از نگاه روانشناسی

 • زمان درج : 58 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2014-05-01 00:00:00
 • تعداد بازدید : 9953
  بازدید ماه:6176
  بازدید هفته:3
 • بخش مربوطه :

مشکی اکثرا برای ما رنگ ناراحت کننده ای ات و رنگ نا امیدی و غم است اما اثرا رضا صادقی را همیشه با لباس مشکی دیده ایم و او میگوید مشکی رنگ عشق است، اما این تفاوت از کجاست

 برای همین مسئله سراغ محمود هندی پور، روانشناس و مشاور خانواده رفتیم و مشکی پوشی رضا صادقی را مورد بررسی قرار دادیم و یک تحلیل روانشناسانه روی پوشش او انجام دادیم

یک انتخاب آگاهانه

رضا صادقی گفته: «چرا ما ایرانی ها معتقدیم مشکی رنگ عزاست و در مقابل، همه عرفا رنگ سیاه نیمه شب را برای خلوت با معبود برمی گزینند، چرا پارچه کعبه مشکی است؟ همه درویش، همه عارف، جای عاشق پس کجاست؟» آیا واقعا مشکی رنگ عشق است؟ یک رنگ و یکدست بودن رنگ مشکی را می توان رنگ یک عاشق دانست. به عقیده محمود هندی پور، روانشناس رضا صادقی از انتخاب رنگ مشکی به عنوان یک پوشش همیشگی، یک فلسفه و یک جهانبینی را دنبال می کند.به عبارتی او برای این انتخاب فلسفه خاص خود را دارد و آگاهانه دست به این انتخاب زده است. او می گوید:«یک فرد می تواند خیلی به رنگ مشکی علاقه مند باشد، اما از نظر روحی و خلقی در شرایط نامطلوبی قرار نگیرد. این حس در هر فردی می تواند نسبت به هر رنگی وجود داشته باشد، مثلا من فردی را می شناسم که اصرار به پوشیدن رنگ سفید دارد.» در فرهنگ ما ایرانی ها مشکی پوشیدن نشانه وجود غم یا عزاست هنگامی که دوست یا یکی از نزدیکان را با البسه مشکی می بینیم مضطرب می شویم که آیا اتفاقی افتاده؟ «این موضوع در بیشتر فرهنگ ها مصداق دارد. به هر حال بیشتر اشخاص رنگ مشکی انتخاب اول شان نیست.

هنجارشکنی

شاید بتوان گفت رضا صادقی نمی خواهد اسیر کلیشه های فرهنگ شود و به نوعی هنجارشکنی می کند ولی نمی توان گفت هنجارشکنی همواره امری نامطلوب است. به عنوان مثال؛ وقتی که جمله خسته نباشید در پروسه هنجارشکنی به خدا قوت تغییر داده می شود، یک هنجارشکنی مثبت روی داده.

در فرهنگ ما خسته نباشید، نسبت به خدا قوت جمله عمومی تر و مصطلح تری می باشد اما این هنجارشکنی مثبت می باشد و اگر این فرهنگ سازی در جامعه انجام شود، حس زیباتری به همراه خواهد داشت. گاهی نیز این هنجارشکنی ها می تواند یک اعتراض به همراه داشته باشد. اعتراض به عدم صداقت و یک رنگی بین آدم ها همان طور که در یکی از ترانه هایش می خواند: چی می شد اگه دروغ تو لحظه ما جا نداشت چی می شد اگه دو رنگی هم دیگه معنا نداشت، کاش می شد واسه هوس رفاقتارو نفروخت، کاش می شد صداقتو رو تن هر آینه دوخت، چرا ما آدما گاهی وقتا خیلی بد می شیم واسه راه هم دیگه خواسته نخواسته سد می شیم، جای مرهم واسه زخم عاشقا نمک می شیم هرکی با ما صادقه باهاش پر از کلک می شیم؟! اگر بخواهم به شکل یک نمودار خطی مطرح کنم به این شکل می شود که: رضا صادقی نمی خواهد اسیر کلیشه های فرهنگی شود، در نتیجه نوعی هنجارشکنی می کند و به واسطه همین هنجارشکنی اعتراضش را نشان می دهد و در نهایت اینکه او می خواهد فردیت خودش را ابراز کند. نکته مهمی که در روانکاوی و تحلیل های روانی افراد روی آن تاکید می کنیم یکی همین نشان دادن و ابراز کردن فردیت است، آشتی با خود و دوست داشتن خود که نتیجه آن تولید احساس ارزشمندی می باشد و هنگامی که این فاکتورها در شخصیت فرد شکلی ضعیف و بیمار می یابند یا درست شکل نمی گیرند پایه بسیاری از رفتارها و انتخاب های غلط می شوند و در نهایت ایجاد احساسات نامطلوب می کنند. این در حالی می باشد که رضا نمونه فردی می باشد که عوامل بیرونی باعث نشده پا عقب بکشد و دست هایش را از زندگی بیرون بکشد بلکه قدرتمندتر و با ایمان بیشتر زندگی می کند، نمونه بارز آن شرایط فیزیکی ایشان است.

یکرنگی

من خود شاهد این بوده ام وقتی که برای اجرا روی سن می آید چنان با سرعت و قدرت با همان عصای وفادار و همیشه همراهش خودش را به میکروفون می رساند که تنها چیزی که به چشم نمی آید وضعیت فیزیکی اوست. با شهامت گام های بلندی برمی دارد و با انرژی مع الوصفی که نشأت از عشق فراوانش و صرف کردن واقعی فعل خواستن دارد درس پایداری و صبوری و صلابت می دهد به کسانی که جسمی سالم اما روحیه ای ضعیف دارند، رضا صادقی برای انتخاب این نوع از پوشش فلسفه های خاص و جالب خودش را دارد و آن را در مصاحبه های خودش مطرح کرده می باشد اما یکی از اصلی ترین دلیل های آن یک رنگ بودن و خالص بودن رنگ مشکی است، او با پوشیدن مشکی دنبال یکرنگی و رهایی از نیرنگ و دورویی است.«ما به هر حال می پریم بی چشم و دل بی پروبال، ما به مشکی دلخوشیم دورنگی ها رو بی خیال» او کاملا نشان می دهد که مشکی برای او رنگی نیست که از آن غم تراوش کند و ناامیدی را یدک بکشد. در جای دیگری می خواند:«کی میگه رنگ غم سیاه رنگ خوش سپیدی» «کی میگه آبی رنگ صداقت مشکیه رنگ پلیدی»! «چرا یه عده ای مشکی و رنگ غم میدونن مگه رنگ پر پرستوی عشقو ندیدن» جمیع این ها نشان دهنده این می باشد که او برای مشکی پوشیدنش دلیل دارد.او برای این انتخاب دلایل، فلسفه، ایدئولوژی و یک جهان بینی خاص دارد و به خاطر همین انتخاب نمی توانیم بگوییم مشکی پوشیدن او یک انتخاب نا آگاهانه است. در واقع آهنگ هایی هم که خوانده است، تاییدی می باشد بر این موضوع که قصد اشاعه و ترویج غم و یأس و دلمردگی را ندارد. کمااینکه در اجراهایش هم کاملا مشهود می باشد او با انرژی و خوشرویی با جمع ارتباط برقرار می کند. در واقع من حداقل نمی بینم که این فرد خلق پایینی داشته باشد یا اینکه به دلایل منفی این پوشش را انتخاب کرده است.»

فاکتور های مورد نیاز

«نکته دیگر این می باشد که قصد من به عنوان یک روانشناس این نیست که به رضا صادقی عزیز بگویم چه رنگی بپوشد بهتر است، چرا که عقیده دارم ویژگی هایی در این شخص وجود دارد، مانند: صداقت، نجابت، یکرنگی، که در کنار خالص بودنش محبوبیت و مقبولیت خودش را اثبات کرده می باشد و خیلی اوقات در کنسرت های او شاهد بودم که برخی از طرفدارنش نیز در شب اجرا مشکی می پوشند. نکته برجسته دیگری هم که به چشم می خورد این می باشد که از نظر من او تنها مشغول ایفای نقش خودش است، از کسی الگوبرداری و تقلید نکرده می باشد و به خاطر همین ویژگی هاست که هم کاراکتر و هم صدایش برای مخاطبانش جذاب شده است.»

اصرار بر رنگی خاص

در اینجا می خواهم وارد تحلیل این موضوع از ابعاد مختلف شوم و از ایشان و طرفدارانش اجازه می خواهم بی پرده و راحت به تحلیل بپردازم. خیلی از آدم ها با دیدن رنگ سیاه، غم دنیا به دل شان سرازیر می شود اما در این میان بهتر می باشد نکته ای مور توجه قرار گیرد: که چرا رضا صادقی بر مشکی پوشیدنش همواره اصرار دارد؟ نکته دیگری که دوست دارم در مورد آن صحبت کنم این می باشد که پافشاری روی یک موضوع چه تاثیراتی می تواند داشته باشد. عامل اول یکنواختی و عدم ایجاد تنوع می باشد که خستگی و عدم کارکرد خوب ذهن را به دنبال دارد، یعنی به عبارتی ایجاد حال بهتر، شادی و فعال شدن مدارهایی که به لذت منتهی می شود، نیازمند تغییر و تنوع در زندگی است. گاهی اوقات در بحث بهداشت روان به افراد پیشنهاد می کنیم که همیشه از یک مسیر مشخص به محل کار نروند، گاهی اوقات این مسیرها را تغییر بدهند. خب قطعا این تنوع در پوشش هم می تواند خیلی تاثیرگذار باشد. این مورد که افراد همواره روی یک نوع پوشش تاکید داشته باشند، می تواند خستگی و فرسودگی ذهن را به دنبال داشته باشد. هرقدر هم که رضا صادقی از مشکی پوشیدنش فلسفه و جهانبینی خاصی داشته باشد، اما در هر صورت ایجاد این خستگی اجتناب ناپذیر است. به واسطه عدم تنوع، بخش هایی که در ذهن نیازمند به این تغییر می باشد تحریک نمی شود و آن بخش مسکوت می ماند.»

خاطره خوش

موضوعی که نباید فراموش شود این می باشد که: ما در جایگاه یک انسان از ۲ موهبت مهم برخورداریم و آن آزادی و اختیارم است، بر اساس همین ۲ فاکتور انسان می تواند خودش انتخاب کند که چه چیزی بپوشد یا اینکه چه رفتارهایی داشته باشد؟ وجود برخی ویژگی های شخصیتی در رضا صادقی نشان می دهد که او عزت نفس بالایی دارد و وجود همین فاکتورها باعث پافشاری او بر پوشش اوست و از این جهت او را با شخصی که مثلا بر اساس مد یا بدون داشتن هیچ فلسفه و منطقی رفتاری را انتخاب و بر ادامه آن پافشاری می کند متمایز می کند. او به واسطه جمیع این فاکتورها، می شود رضا صادقی؛ فردی که به شدت بین مخاطبانش محبوب می باشد و هیچ شکی در آن نیست. خود من هم از بین خوانندگان پاپ تنها به کنسرت او می روم. البته وجود یک خاطره ماندگار هم مزید بر علت است. «سال ۸۸ به همراه همسر فقیدم به کنسرت او رفتم و بعد از اینکه او را از دست دادم، کنسرت رضا صادقی رنگ و بوی خاصی برای من دارد.» در این مجال از من خواسته شد که تحلیل روانشاسانه روی پوشش ایشان انجام دهم، با کمال میل پذیرفتم و دوست دارم بگویم من هم یکی از علاقه مندان او هستم. سالم و شاداب باشی رضای عزیز.

رنگ خوش زندگی

نکته عجیبی که هندی پور در این گفت و گو مطرح می کند، غریزه ذاتی آدم برای دور ماندن از رنگ مشکی است. در آزمایشاتی که انجام شده، اگر پیرامون کودکان چند وسیله به رنگ های مختلف قرار دهیم، آخرین وسیله ای که آنها به سوی آن جذب می شوند، رنگ مشکی است. پس یک بحث غریزی هم در میان است. موضوع بعدی بحث رنگ است. درست می باشد که خیلی از زنان در مهمانی هایی که شب هنگام می باشد از رنگ مشکی استفاده می کنند اما چیزی که در اکثر فرهنگی ها وجود دارد این می باشد که رنگ مشکی را نماد غم می دانند. در اکثر فرهنگ ها داستان به همین شکل می باشد که از پوشش مشکی معمولا وقت عزاداری و از دست دادن عزیزان استفاده می شود، اما موضوع دیگری هم وجود دارد، استفاده از رنگ در پوشش ۲ تاثیر دارد؛ اثری که رنگ روی خود فرد می گذارد و دیگری اثری که روی دیگران دارد. به هر حال باید بدون تعارف بگوییم در جایی که بیشتر از رنگ مشکی استفاده می شود، احساسات مطلوبی به وجود نخواهد آمد.

مثلا هندی ها از رنگ خیلی استفاده می کنند. به غیر از پوشش خودشان، در آپارتمان های شان هم رنگ جایگاه ویژه ای دارد. مثلا آپارتمانی در یک کوچه قرمز می باشد و بعدی سبز، صورتی و بنفش و... این موضوعی می باشد که در افراد حس بهتری تولید می کند. گویا چشمان ما نیاز به نوازش با رنگ های مختلف دارد. در طبیعت هم موضوع به همین شکل است.

رنگ آبی آسمان سبزی درختان و گیاهان الوان بودن گل ها. موضوع بعدی تعصب یا عدم انعطاف پذیری است. من عقیده دارم که اگر کسی ایده ای در مورد نوع پوشش دارد، شاید بد نباشد که در برخی مکان ها، محلی برای تغییر و انعطاف بگذارد. مثلا اگر کسی عقیده دارد که همیشه سفید بپوشد، اگر به یک مراسم ترحیم برود، ممکن می باشد به واسطه علاقه ای که به فرد از دنیا رفته دارد، یا احترامی که برای صاحب عزا قائل می باشد در آن مراسم مشکی بپوشد که نشانه همدلی است، به نظر من این رفتار مخالف ایدئولوژی آن فرد نیست، او فلسفه خودش را دارد، اما اینجا به دلایل مذکور، تغییری را ایجاد می کند. عدم انعطاف پذیری به روی هر موضوعی نوعی دگماتیسم را نشان می دهد که به نظر من یک مقدار از آن تعریفی که برای متعادل بودن داریم، دور است. به همین واسطه شاید بد نباشد که افراد گاهی اوقات به این مسئله فکر کنند که اگر موضوعی خط قرمز آنها نیست، بد نیست که یک مقدار انعطاف از خود نشان دهند.

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
  • 4 هفته قبل
  • 2019-02-16 00:00:00
  • چجوری برای زندگی برنامه ریزی ا جرایی داشته باشیم

   تمام مردم موفق در زندگی یک خصوصیت نمایان دارند و آن هم مصرف بهینه از وقت و و برنامه ریزی کردن برای آن است یعنی اهدافی را در سر می پروراند و با برنامه ریزی و تعین و زمان و وقت آن ها را پیش می برد مردم موفق اهمیت واقعی وقت را می دانند و کارهایشان را وقت بندی می کنند در این مطلب از شیث
  • 7 ماه قبل
  • 2018-08-08 21:06:12
  • تست منطقی بودن شخصیت

   امروز تستی دیگر رو در مورد این برای شما داریم که شما درک ککنید که فردی منطقی هستید با اینکه شما بیشتر فردی احساساتی هستید و در گیر احساسات البته این که شما فردی احساسی باید یا فردی منطقی هیچ کدام دلیل بر بد یا خوب بودن شما نیست و تنها تفاوت های شخصیتی در شما به وجود می آورد که شم
  • 8 ماه قبل
  • 2018-07-14 13:49:56
  • ارتباط شخصیت افراد با رنگ ها و ماه های تولد

   در روانشناسی یک فرد رو از زوایای متفاوتی مورد بررسی و شناخت قرار میدن و بر اساس نشانه های مختلفی شخصیت فرد رو بررسی میکنند و نتیجه های خودشون رو استخراج میکنند. یکی از ابعادی که روحیات و شخصیت افراد رو میشه با اون شناخت علاقه فرد به رنگ هاست و شخصیتی که اون ها از این رنگ ها گرفته
  • 8 ماه قبل
  • 2018-07-07 11:19:30
  • نحوه بیان کردن دوستت دارم

   توانایی گفتن دوستت دارم میتونه در یک رابطه مثل یک معجزه بمونه و زنده کننده رابطه ای باشه و تحول خولدی رو در رابطه ها ایجاد کنه.معمولا این خانم ها هستند که راحتتر ابرار علاقه میکنند و کلمه دوستت دارم رو بر زبان میارن اما آقایون کمی سختتر احساسات خودشون رو کلامی بیان میکنند و خب
  • 35 ماه قبل
  • 2016-04-06 00:00:00
  • متفاوت متفاوت: شخصیت مشکی پوش ها را می دانید؟

   رنگ‌ها پیام‌های مختلفی دارند و انتخاب همیشگی یك رنگ از لایه‌های پنهانی شخصیت ما خبر می‌دهد. در صورتی‌كه خودتان یا یكی از اطرافیان نسبت به انتخاب رنگ مشكی تمایل نشان می‌دهد و بیشتر مواقع او را مشكی‌پوش می‌بینید ، همین جا فرصت خوبی است تا بعضی از ابعاد شخصیتی او را بهتر بشن
  • 58 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • ابعاد شخصیت ها و تاثیر در محیط کاری

   14کاهی شخصیت های افرار در محل کار اون ها متفاوت با شخصیت های افراد در جاهای دیگر است و از طرفی دونستن اینکه با یک شخصیت چگونه باید برخورد کرد کمک خوبی است برای اینکه محیط کار بهتری داشته باشیم
  • 8 ماه قبل
  • 2018-07-14 13:49:56
  • ارتباط شخصیت افراد با رنگ ها و ماه های تولد

   14در روانشناسی یک فرد رو از زوایای متفاوتی مورد بررسی و شناخت قرار میدن و بر اساس نشانه های مختلفی شخصیت فرد رو بررسی میکنند و نتیجه های خودشون رو استخراج میکنند. یکی از ابعادی که روحیات و شخصیت افراد رو میشه با اون شناخت علاقه فرد به رنگ هاست و شخصیتی که اون ها از این رنگ ها گرفته
  • 7 ماه قبل
  • 2018-08-08 21:06:12
  • تست منطقی بودن شخصیت

   14امروز تستی دیگر رو در مورد این برای شما داریم که شما درک ککنید که فردی منطقی هستید با اینکه شما بیشتر فردی احساساتی هستید و در گیر احساسات البته این که شما فردی احساسی باید یا فردی منطقی هیچ کدام دلیل بر بد یا خوب بودن شما نیست و تنها تفاوت های شخصیتی در شما به وجود می آورد که شم
  • 58 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • تشخیص شخصیت ها بر اساس انگشتان

   14

   تا حالا شنیدین که شخصیت افراد رو میشه بر اساس انگشتان دستان اون ها شناخت و به این وسیله متوجه شد که فرد چه نوع شخصیتی داره و فکرکردین که این موضوع درست هست یا نه

  • 37 ماه قبل
  • 2016-02-14 00:00:00
  • با روانشناسی مبارزه با استرس به همراه پزشک اوز

   استرس فوق العاده رایج است و روی عملکرد شغلی افراد ، روابط اجتماعی و جسم نیز تاثیر عمیقی می گذارد. بیش از دو سوم افراد ، دارای علائم فیزیکی و احساسی استرس می باشند؛ اما با این وجود ، بیشتر افراد فکر نمی کنند که استرس واقعا روی سلامت ذهن و جسم آنها تاثیر چندانی بگذارد!!!
  • 37 ماه قبل
  • 2016-02-13 00:00:00
  • متفاوت متفاوت: چرا مهربانی‌ های تصادفی اهمیت بسیاری دارد

   با اینکه قصد و نیتی که پشت ایده مهربانی کردن تصادفی وجود دارد، ایده‌ای فوق‌العاده است، اما ممکن است سوءتعبیراتی ایجاد کند. این سوءتفاهمات از آنجا ناشی می‌شود که ممکن است دریافت‌کننده این مهربانی تمایلی به آن نداشته باشد و اتفاقاً این محبت‌ها موجب نگرانی یا بی‌اعتمادی او
  • 37 ماه قبل
  • 2016-02-13 00:00:00
  • دید روانشناسی شیوه های تصمیم گیری،در تصمیم گیری مشکلدارید؟

   زندگي در درون خود مسائل و مشكلاتي به همراه دارد كه مستلزم وجود رقابت و كشمكش است. لحظاتي را به خاطر آوريد كه با مشكلي مواجه شده و بايد تصميم خود را بگيريد . زماني كه تصميم خود را انتخاب كرديد چه احساسي را تجربه مي‌كنيد؟ اگرهمچنان معضلات زندگيتان حل نشده باقي بماند و هيچگونه تصم
  • 37 ماه قبل
  • 2016-02-11 00:00:00
  • دید روانشناسی نشانه‌های افسردگی در مردان که باید بدانید!

   افسردگی در مردان و زنان می‌تواند به اندوهناکی و از دست رفتن علاقه به کارهای لذت بخش منجر شود اما در افراد متفاوت به‌صورتهای مختلفی بروز می‌کند.کارشناسان موردهایی به‌عنوان نشانه‌های افسردگی در مردان اشاره می‌کنند که عبارتند از:
عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید