هوالرزاق
ads


حواشی نمایش دور همی زنان شکسپیر با بهاره رهنما

حواشی نمایش دور همی زنان شکسپیر با بهاره رهنما

این روزها نمایش پرحاشيه دور همی زنان شکسپیر از بهاره رهنما بر روی  پرده بوده است که این نمایش حواشی فراوانی نیز داشته و این موجب گفت و گوی متفاوتی با بهاره رهنما شده است

مهناز افشار، نسیم ادبی، کمند امیرسلیمانی، بهنوش بختیاری و بهاره رهنما به کافه خبر آمدند تا درباره «دور همیخانم ها شکسپیر» حاشیه‌هایش و تلاش‌هایی که برای اجرای این نمایش صورت گرفته صحبت کنند:

خانم رهنما درست می باشد که در کارهای شما زنانگی نقش مهمی دارد اما انگار همه سعی‌تان بر این می باشد که شائبه فمینیستی بودن یا دفاع بی‌مورد ازخانم ها و چیزهایی از این دست، به شکل شعاری اتفاق نیفتد. معمولا در کارهای این چنینی، این مرز باریک خیلی رعایت نمی‌شود.

بهاره رهنما: ممنونم که این نکته را متوجه می‌شوید چون من طی چهار، پنج سال اخیر که در حوزه تئاتر کار می‌کنم مدام مجبور بودم این توضیح را بدهم، در طبقه‌ای که سطح مطالعه‌شان زیر متوسط می باشد تشخیص بین خلق فضای زنانه و خلق یک فضای زن‌گرا یا مردستیز کار بسیار سختی ست. و به راحتی هر کاری که در آن مثلا چند خانم وجود دارد یا درباره دغدغه‌های زنانه در آن صحبت می‌شود، سازنده‌اش متهم به فمینیست بودن می‌شود در حالی که به نظرم این یک قضاوت خیلی سطحی ست.

حداقل در مورد من این قضاوت درستی نیست که چه کارنامه‌ام، چه کارهایی که انجام داده‌ام، چه تفکرات و داستان‌هایم حکایت از یک آدم مرد ستیز نمی‌دهد. لااقل نه به آن معنای شعارزده‌ای که در ایران وجود دارد. ولی بدیهی‌ست کسانی که درباره موضوعی حرفی دارند، یا در فضای خاصی قرار داشته‌اند بهتر می‌توانند آن فضا را ترسیم کنند تا کسانی که خارج از آن فضا هستند. این فضای زنانه چیزی ست که من درش تجربه دارم و همیشه برایم جالب بوده. حتی گاهی انتقادهایی هم به این دنیای زنانه داشته‌ام و در این مورد از همه نمایشنامه‌هایم می‌توانم فکت بیاورم. متن این نمایش یک متن بسیار قدیمی متعلق به چهارصد سال پیش است.

 متنی شعارگرا که در مذمت مردان نوشته شده بود. من نمایشنامه‌های دیگر این نویسنده را هم که خواندم دیدم با این که یک نویسنده مرد است، اما طرفدار حقوقخانم ها بوده و در این مورد کلی نوشته دارد. اما چیزی که به این نمایشنامه اضافه شد تا این مرز به قول شما رعایت شود، جهان‌بینی من و پیمان است. در این کار دوست داشتم به طور مشخص پیمان قاسم‌خانی هم به ما اضافه شود چون پیمان نگاه زن‌گریزی دارد و همیشه فیلمنامه‌هایش متهم به این بوده که در آنخانم ها خیلی کمرنگ‌ و منفعل و فرعی‌اند. به خاطر همین به نظرم رسید تلفیق نگاه نویسنده مردی که زن ستیز نیست ولی نگاه انتقادی و طنزی به فضای زنانه دارد، با این متن می‌تواند نمایشنامه را به آن سطحی که دوست دارم نزدیک کند. به همین دلیل مخاطبان این نمایش فقط خانم‌ها نیستند.

زنان نمایشنامه‌های شکسپیر اغلب زنانی هستند که قربانی شرایط می‌شوند و به همین خاطر می‌توان گفت که آنها در قضاوت‌ها و رفتارهایی که از خود نشان می‌دهند به نوعی محق هستند. شما در بازی‌های‌تان چقدر توانستید از این قضاوت کردن و حق دادن به آنها  فاصله بگیرید؟

نسیم ادبی:ببینید، نقش «کاترین» در «رام کردن زن سرکش» با باقیخانم ها نمایشنامه‌های شکسپیر کمی فرق می‌کند. مثل لیدی مکبث نیست یا مثلا مثل مادر هملت نقش فرعی ندارد. کلا شخصیت‌ها ی این نمایش،خانم ها نقش‌های اصلی آثار او هستند. مثلا اوفیلیا یا ژولیت. اما کاترین یک زن بسیار جسور سرکش می باشد که زبان تلخی دارد و با این حال از درونی آرام بهره‌مند است.

من همیشه می‌گویم کاترین مثل فروغ می‌ماند. چون فروغ زبانی بسیار تلخ داشت و در دلش هیچ چیزی نبود. این که دارم اینقدر راحت درباره فروغ صحبت می‌کنم به خاطر این می باشد که نقشش را در کار خانم صابری بازی کرده‌ام. جسارت فروغ به حدی بود که مثلا در دربار می‌توانست در یک جلسه جلوی هویدا بایستد و به او بگوید که دارد اشتباه می‌کند اما در عین‌حال شعرهایش سرشار از لطافت و زنانگی بود. همین هم نابودش کرد. مگر چقدر می‌توان در برابر پلیدی‌های جامعه عصیان کرد؟ چقدر می‌شود ایستاد؟ مگر یک زن می‌تواند به تنهایی خودش را آماج تیرها کند و دوام بیاورد؟ در مورد کاترین هم همین‌طور است. زبان تلخی دارد ولی صاحب قلبی عاشق است. کاترین زنی ست که پذیرای عشق شده، هرچند او هم قربانی ست، چون همین مردی که برای به دست آوردن او این همه تلاشکرد الان با او مثل یکی از اشیاء خانه‌اش رفتار می‌کند.

 

در مورد بقیهخانم ها این نمایش هم باید بگویم، ما سعی می‌کنیم در این نمایش روزمرگی را به چالش بکشیم. می‌خواهیم بگوییم در دام همین روزمرگی ست که باید عشق را حفظ کرد. و این پرسش را مطرح می‌کنیم که آیا حواست هست به کجا داری می‌روی؟ زمان ی عشق‌ به ازدواج ختم می‌شود، آیا حواست هست، هوای احساست را داشته باشی؟ حواست هست از آن عشق، از آن موقعیت، به خوبی حراست کنی و قدرش را بدانی؟ نه تنها عشق، هر چیز دیگری. از موقعیت شغلی گرفته تا موفقیت‌های کوچک و بزرگ. چرا تا آن را به دست می‌آوریم دیگر برایش ارزش قائل نیستیم؟ بستر اصلی این نمایش همین نکته است. آن نکات سطحی که مثلا ما داریم مردها را مسخره می‌کنیم یا یکی دیگر می‌گوید این نمایش سراپا در تحسین و مدح مردان می باشد همگی کف روی آب است. عمق چیز دیگری‌ست.

مهناز افشار: در مورد زنانه بودن این کار سه همکار خوب من که قبلا با آنها بازی داشته‌ام یعنی محمدرضا گلزار، حامد بهداد و بهرام رادان که از دوستان خیلی خوب من هستند و همه لطف کردند و به دیدن این کار آمدند، هر سه تعبیرهای جالبی داشتند. مثلا آقای بهداد می‌گفت اصلا این احساس به من داده نشد که وارد یک فضای کاملا زنانه ضد مرد شده‌ام. اتفاقا به من این حس را داد که زن آنقدر هم که در بعضی فیلم‌ها نشان داده می‌شود، شیطانی نیست. این نمایش یک وجهی را نشان می‌دهد که وجه دفاعیه زن از عشق است. یا آقای گلزار و آقای رادان برایشان جذاب بود و اصلا این حس را نداشتند که آمده‌اند تا محکومیت مردها را شاهد باشند. شاید این مال خود قصه است. یعنی متن و بعد بهاره این خصوصیت را به ما داده که این گونه از عشق و ناراحتی‌ها و شکست‌های‌مان صحبت کنیم.  

خانم سلیمانی دزدمونا در نمایشنامه شکسپیر اتفاق وحشتناکی برایش رخ می‌دهد. بازی کردن این نقش بدون افتادن در دام مظلوم نمایی و این چیزها باید کار سختی باشد، درست است؟

کمند امیرسلیمانی: چیزی که برای من در این قصه به نظرم جالب آمد این بود که دیدم قربانی شدن برای عشق متعلق به زمان خاصی نیست. از زمان ‌های خیلی قدیم تا به امروز همیشه این اتفاق افتاده و مربوط به هیچ قشر و نسل خاصی هم نیست. همیشهخانم ها به خاطر روحیه شکننده‌ای که دارند و قداستی که برای عشق قائلند، قربانی ارتباطات‌شان شوند، حتی به قول خانم بهاره رهنما بدون این که طرف مقابل‌شان مقصر باشد. دزدمونا هم همین طور است. یک ملکه بیگناه که عاشق شوهرش می باشد اما در نهایت به دست همسرش کشته می‌شود.

 از سوی دیگر این شخصیت‌ها الان دیگر خارج از نمایشنامه‌های شکسپیر هستند. یعنی این دزدمونا آن شخصیت نمایشنامه نیست، از آن بیرون آمده و وارد یک جمع خودمانی،‌یک میهمانی دور همی شده است. اینجا جمعی می باشد که می‌توان خصوصی‌ترین و شخصی‌ترین زاویه‌های روحی و درونی این نقش‌ها را ببینیم و به همین خاطر می باشد که می‌گویم این دزدمونا، آن همسر اتللو در نمایشنامه شکسپیر نیست.

خانم افشار شما چطور شد که بازی در این نمایش را پذیرفتید؟ 

مهناز افشار: دلیل کار کردن من در تئاتر این نیست که مثلا بگویم بیایید و ببینید، من هم دارم تئاتر کار می‌کنم. به واقع و بدون هیچ تعارف و اغراقی دلیلش این نیست، بلکه دلم می‌خواهد چیز تازه‌ای بیاموزم. من ۱۵ سال می باشد که در سینما کار می‌کنم. در سینما ما فرصت کات کردن و رفع اشتباه داریم اما در تئاتر از این خبرها نیست. اینجا کار گروهی بیشتر معنا می‌یابد. ارتباطی که بین بازیگران شکل می‌گیرد خیلی عمیق‌تر می باشد و همه اینها باعث می‌شود که تو تجربه متفاوتی داشته باشی. تجربه‌هایی که در سینما هم می‌توانی از آن استفاده کنی. به خاطر همین به تئاتر می‌آیم که بیاموزم. کار اولم در تئاتر کار آقای حداد بود و من بسیار از او متشکرم که به من اعتماد کردند. . بعد هم کار آقای ابر بود که آن هم تجربه خیلی خوبی بود. اما در مورد «دور همیخانم ها شکسپیر» باید بگویم که من کارهای بهاره رهنما را دیده بودم و دنیای حسی‌اش را خیلی دوست داشتم چون می‌دیدم که این دنیا را چقدر خوب در تئاتر اجرا می‌کند.

صحبت از این کار شد و این که نمایشنامه‌ای خیلی قدیمی قرار می باشد کار شود که البته با آنچه که ما امروز کار می‌کنیم بسیار مختلف است. بهرحال  پیمان قاسم‌خانی و بهاره رهنما، این متن را خیلی تغییر داده‌اند و امروزی کرده‌اند. همه ما از شخصیت‌های شکسپیری فیلم و تئاتر دیده‌ایم. چه در ایران و چه غیر ایران و آنها همیشه جذاب هستند. به خاطر همین تجربه کردن یکی از این شخصیت‌ها برایم خیلی جالب بود. ضمن این که گروه، خیلی حرفه‌ای بود و خود بهاره هم در حین کار به عنوان کارگردان عالی بود. خیلی این نمایش را دوست دارم با این که معمولا کار روتین برایم گاهی عجیب و غریب می‌شود اما هر شب که اجرا داریم کار را دوست دارم. یعنی هر شب نفس تماشاگر برای من تغییر می‌کند. با انرژی تماشاچی بعضی شب ها خیلی بیشتر هیجان و عشق دارم، بعضی زمان ‌ها هم کمتر. به هرحال یک نوع آزمون می باشد و من دوست دارم که این آزمون را از سر بگذرانم.

شکسپیر همیشه در نظر آدم پرشکوه و سخت و دست نیافتنی‌ست. یعنی همیشه این فخامت و سنگینی را با نامش به ذهن مخاطب منتقل کرده اما این شخصیت‌ها ضمن این که با همان شناسنامه شکسپیری روی صحنه حاضر شده‌اند انگار اصلا جزو شخصیت‌های شکسپیر نیستند. آدم‌هایی مستقل بودند که هر کدام در زندگی مشترک‌شان به مشکلی برخورده بودند. این بار طنز کمک کرده بود که شخصیت‌ها برای مخاطب ملموس شوند ضمن این که کار به لودگی هم نمی‌کشید و این نکته مهمی ست. این تبدیل شدن شخصیت‌ها چطور اتفاق افتاد؟

بهاره رهنما: پدرم همیشه یک مثالی می‌زد که در این کار خیلی به من کمک کرد. پدرم می‌گفت مرز باریکی بین جذابیت و سخیف بودن وجود دارد و هنرمند کسی می باشد که این مرز را همیشه رعایت می‌کند. از روز اولی که با پیمان این متن را دست گرفتیم، همیشه فکر می‌کردم آن کلیت و فضا و شکوه را حفظ کنم، اما در عین حال حرف‌های تازه‌ای در آن بزنم. حرف‌های تازه‌ای که در عین حال همیشگی‌اند. عشق و حسادت و طمع ورزیدن چیزی نیست که مربوط به دوره‌های خاصی باشد. همیشه هست. و دلم می‌خواست این‌ها را در نمایشم مطرح کنم. زمان ی هم که بچه‌ها آمدند، با وجود همه تجربه‌هایی که داشتند، خودشان را به من به عنوان کارگردان سپردند. خیلی جاها مثلا ما به شوخی‌هایی در مورد بهنوش بختیاری می‌رسیدیم که شاید کار را خیلی از این چیزی که الان هست بامزه‌تر می‌کرد ولی دیگر به دلم نمی‌نشست. انتخاب علی بوستان که پیشنهاد کریستف رضائی عزیز بود، هم در همین راستا صورت گرفت.

 برای این که آن نخ جدیت در بین کار وجود داشته باشد. بهرحال گروه «این تابستان» چه در این کار و چه در کارهای قبلی می‌خواهد بگوید که عشق فراتر از جنسیت است. در این کار هم تا بیست روز مانده به اجرا رومئو در نمایش حضور داشت. می‌خواستم رومئو به عنوان نماد مردهای خوبی که در نمایش هم می‌گویم گاهی بین یک میلیون مرد پیدا می‌شود در کار باشد. یکی از بهترین لحظات این نمایش هم که به مانیفیست من به عنوان نویسنده بسیار نزدیک می باشد دقیقا همان صحنه‌ای می باشد که همه ما با وجود همه آزارها و مشکلاتی که داریم ژولیت را تشویق می‌کنیم که به دیدار رومئو برود. انگار که ژولیت پیامبری از میان زن‌هاست که ما امیدواریم رسالتش دیده شود.

کنترل بازیگرها هم خیلی خوب بود. من خودم فکر نمی‌کردم بهنوش بختیاری بتواند روی صحنه به این شکل بازی کند.

بهاره رهنما: هیچ کس باور نمی‌کند. هم خودش روی صدایش خیلی کار کرد و هم از بچه‌ها خواستم که به هم کمک کنند. مثلا از کمند خواستم که روی حرکات بهنوش کار کند یا نسیم در مورد صدا با او همکاری داشته باشد. این روحیه باعث شد که هم بهنوش و هم مهناز افشار که سومین تجربه تئاتری‌اش است، بتوانند تجربه بسیار خوبی را در این کار داشته باشند. اولین پله بازیگری این می باشد که بازیگر خودش را در اختیار کار قرار دهد. من خودم زمان ی سر کاری می‌روم فارغ از همه تجربه‌هایی که دارم، نگاه می‌کنم، ببینم، کارگردان از من چه می خواهد و واقعا همه بچه‌ها هم این خصوصیت را داشتند. یعنی همه بازیگران به من اعتماد کردند و خودشان را به کار سپردند و هم من خیلی روی بازی گرفتن متمرکز بودم.

خانم بختیاری شما چطور شد که در این نمایش بازی کردید؟

بختیاری: خب من دانش‌آموخته تئاتر هستم. سال ۷۵ در کلاس‌های مدرسه رهام هنر شرکت کردم و شاگرد خانم مهتاب نصیرپور بودم. دو سال پیش هم دوره کامل بیان را پیش افشین هاشمی و میکاییل شهرستانی گذراندم. یعنی می‌خواهم بگویم من همیشه تئاتر را دوست داشتم. سال ۸۸ هم با آقای رحمانیان مشغول تمرین نمایش «هامون بازها» بودیم که متاسفانه به روی صحنه نرفت.

تا به حال چند باری پیشنهاد بازی در تئاتر داشتم ولی همیشه دلم می‌خواست اولین تجربه‌ام با بهاره رهنما باشد. هم به خاطر دوستی‌مان و هم به دلیل بینش و فضای کاری‌اش. کلا من این فضای زنانه کارهای بهاره را خیلی دوست دارم و به خاطر همین همیشه ازش می‌خواستم که اگر روزی نمایشی کار کرد اجازه دهد من هم با او کار کنم. بهاره هم خیلی لطف کرد و به این خواسته من احترام گذاشت و برای بازی در نقش کلئوپاترا دعوتم کرد. نقشی که برای من هم خیلی دوست‌داشتنی بود و واقعا از اعتمادی که به من کرد بسیار ممنونم. چو خیلی از کارگردان‌ها این اعتماد را نمی‌کردند.

بازخوردها چطور بوده؟

بختیاری: خیلی از دوستان تئاتری بعد از دیدن نمایش به من گفتند که تو باید از اول تئاتر کار می‌کردی. بچه‌های تئاتر هم برخلاف این که همیشه می‌گویند نسبت به بچه‌های تصویر گارد می‌گیرند اصلا با من اینطور نبودند و خیلی تشویقم کردند. الان هم چند پیشنهاد بازی در تئاتر دارم که البته قطعی نشده است.

خود تئاتر چه خواص و ویژگی‌هایی برای‌تان داشت؟

بختیاری: من در کل آدم منظمی هستم. یعنی همیشه دیالوگ‌ حفظ کرده سر کار حاضر می‌شوم یا مثلا سر کار اهل موبایل‌بازی نیستم ولی تئاتر به من انضباط دیگرگونه‌ای داد. نوعی ریزبینی و دقتی که باید در تک تک لحظه‌های بازی آن را رعایت کنی. در کار تصویر، تدوین یا کارگردان خوب، راحت می‌تواند تو را نجات دهد، اما در تئاتر اگر بازیگر خوبی نباشی لو می‌روی. اوایل برایم هر روز تمرین کردن کار سختی بود. من کارهای نود شبی هم کرده بودم که به خاطرش چهار صفحه دیالوگ را یک ساعته باید حفظ می‌کردم، اما این که هر روز پنج صفحه دیالوگ را تمرین کنی به نظرم عجیب می‌آمد، ولی بعد فهمیدم که چقدر مهم است. روزهای اول که رسما قرص پیش قلب و کلرودیازپوکساید می‌خوردم و باز هم نمی‌توانستم لرزش دستم را پنهان کنم. بچه‌ها به من می‌گفتند تو ۱۹ سال می باشد که بازیگری چرا اینقدر می‌ترسی و من می‌گفتم که این تجربه را اصلا با هیچ چیز دیگری نمی‌توانم، مقایسه کنم. با این که سابقه اجرای زنده هم داشتم و از مردم نمی‌ترسیدم، اما با این حال تجربه بسیار متفاوتی بود. صحنه حالم را خوب می‌کند.

من حتی زمان ی پیش از ورود به صحنه سر درد می‌گیرم قرص نمی‌خورم، چون می‌دانم آنجا که بروم حالم خوب می‌شود. تئاتر خیلی از مشکلات جسمی و روحی مرا از بین برد و پشیمانم که چرا این همه سال کار نکردم. با این نمایش احترامم به بچه‌های تئاتر دو برابر شد و فهمیدم که خیلی زحمت می‌کشند، خیلی کار می‌کنند و خیلی بازیگرند و البته خیلی هم کم پول می‌گیرند که این واقعا دردناک است. یک رسمی بین بچه‌های تئاتر هست که همیشه پشت صحنه نان و پنیر و گوجه و خیار می‌خورند. یک بار پرسیدم که چرا غذای بهتری نمی‌خورید؟ و گفتند از بس همیشه بودجه تئاتر کم بوده، این نان و پنیر دیگر به یک رسم تبدیل شده است. واقعا نمی‌فهمم چرا اینقدر بودجه تئاتر کم می باشد و امیدوارم نگاه به تئاتر عوض شود چون می‌بینیم که امروز تئاتر حتی از سینما و تلویزیون هم قوی‌تر عمل می‌کند.

 

خانم رهنما، آن جزئیات انسانی که شما هم به آن اشاره کردید و جزو خصوصیت و ماندگاری نقش‌های شکسپیر شده، نکته درستی می باشد که شما به آن اشاره کردید اما یک سری خواص هست که در یک محدوده جغرافیایی معنا پیدا می‌کند. نمی‌خواهم بگویم نقش‌ها ایرانی شده بودند ولی جدای از این شکسپری بودن‌شان، برای تماشاگر ایرانی ملموس و قابل درک بودند. زنانی که نمونه‌های‌شان را در گوشه و کنار زندگی خودمان هم می‌توانیم ببینیم. این روند چگونه شکل گرفت؟

بهاره رهنما: زمان ی من و پیمان تصمیم گرفتیم روی این متن کار کنیم قرار گذاشتیم این متن را جوری کار کنیم که مردم را به تئاتر بکشاند. این برای من به عنوان کارگردان مهم بود. این که مردم بیایند یک تئاتری را ببینند و با آن ارتباط برقرار کنند. این تئاتر برایم عزیزتر از تئاتری‌ست که مردم آن را نفهمند و همیشه هم همین جوری کار کرده‌ام.

حتی قرار بود شخصیت‌ها در بروشور در حد دو خط معرفی شوند اما در چهار باری که من متن را بازنویسی کردم و در پلاتی که پیمان دو بار آن را تغییر داد، سعی کردیم اطلاعاتی انتخاب کنیم که خیلی تکراری نباشد ولی شخصیت را به خوبی به مخاطب معرفی کند. درباره نوع حرکت و رفتار بازیگر روی صحنه هم من سعی کردم چند فیگور معروف شکسپیری را در کار نگه دارم، ولی به هرحال سعی کردیم مرز را رعایت کنیم. یعنی نه خیلی ایرانی شود، نه خیلی شکسپیری. حتی روی تفاوت حرکات بازیگرها خیلی بحث کردیم، همچنان که در مورد لباس‌ها من به عنوان طراح خیلی سعی کردم این تفاوت لحاظ شود.

 

ادبی: من از این حرف شما تعبیر ملموس بودن را می‌کنم. چون ایرانی بودن یک تعریف دیگر دارد. ایرانی بودن یعنی ما خارجی بازی نکردیم. زمان ی شما بازیگران ایرانی را می‌بینی را که نقش‌های خارجی بازی می‌کنند، گاهی به این نتیجه می رسی که اینها چقدر متفاوتند. چون خارجی‌ها اصلا از این فیگورها و ژست‌ها ندارند. حتی در تئاترهای کلاسیک‌شان باز به این شکل اغراق‌شده بازی نمی‌کنند. همین خصوصیت در ایران بود که باعث شد عده‌ای فکر کردند تئاتر بازی کردن یعنی حرکات فاخر. در حالی که خیلی چیزها عوض شده.

برای همین هم هست که بازیگران تئاتر این قدر در سینما موفق عمل کردند. چون تئاتر به سمت مینی‌مالیست رفته است. یعنی زمان ی داری یک تئاتر تماشا می‌کنی انگار بخشی از یک زندگی را می‌بینی. در این تئاتر هم ما از آن مرز خارج نشدیم، یعنی نه آن حرکات اغراق شده را داریم، نه چیزی که تماشاگر را بخواهد اذیت کند. هر کدام استایل زن زیبای شکسپیری را حفظ کردیم، ولی در عین حال تفاوت‌های‌مان را هم حفظ کردیم. مثلا کاترین به خاطر شخصیتش کمی عصا قورت‌داده‌تر و مغرورتر است. مهناز افشار به خاطر بی‌قراری ژولیت خواص دیگری دارد. هم تفاوت‌ها را حفظ کردیم هم از قالب متن شکسپیر خارج نشدیم یعنی شما نمی‌توانید بگویید این بازیگر همان کسی می باشد که در کار مثلا علیرضا نادری بازی می‌کرد.

مهناز افشار: ما خیلی کم از زبان بدن در فرهنگ هنری‌مان استفاده می‌‌کنیم. خدا استاد سمندریان را رحمت کند، من چهار سال شاگرد ایشان بودم و ایشان همیشه به ما می‌گفتند فقط قرار نیست دیالوگ بگوییم یا میمیک داشته باشیم. زبان بدن در بازیگری مدرن خیلی اهمیت دارد و این را در سینمای آن ور آب به خوبی می‌توان مشاهده کرد. خوشبختانه این روزها به لطف داشتن اساتیدی که هستند و بودند این مسئله خیلی بین دانشجویان و بازیگران رواج داده شده است. به نظرم بازی ما در این نمایش خیلی لب مرز بود. این که خیلی هم نباید این زبان بدن و اکت بدنی ایرانی باشد. ما یکسری رفتارها داریم که مختص ایرانی‌هاست. مثلا زمان ی که ناراحت هستیم یا خجالت می‌کشیم یا هر چیز دیگری یکسری حرکات داریم.

قرار نبود که از این حرکات خیلی استفاده کنیم. مثلا یادم هست در شب‌های اول اجرا من سرم را پایین می‌انداختم ولی بعد آقای حبیب رضایی که کار را دیده بودند به من گفتند این سر پایین انداختن یک اکت ایرانی‌ست و به شخصیت شکسپیری نمی‌خورد.در نتیجه برای نشان دادن خجالت ژولیت خیلی نباید از این اکت استفاده کنم. چون درست می باشد که بهاره و پیمان قاسم‌خانی این متن را امروزی کرده‌اند اما در هر حال متن، یک متن شکسپیری‌ست. قرار نبود ژولیت ایرانی شود. من تمام شب‌ها مراقبم که یک زمان ژولیت را به سارا یا لیلا تبدیل نکنم. یعنی او ژولیت بماند با تمام حرکات فاخر شکسپیری. اینها همه به لطف کارگردانی بهاره مدیریت شده است. ممکن می باشد یک لحظه در صحنه حواس آدم پرت شود ولی خب من تمام سعی‌ام را می‌کنم. 

امیرسلیمانی: من کمی دیرتر به گروه پیوستم. زمان ی وارد شدم کمی شخصیت‌ها برای بچه‌ها شکل گرفته بود. خیلی سال بود که تئاتر بازی نکرده بودم و همیشه دوست داشتم بعد از این همه سال در کاری بازی کنم که چیز تازه‌ای برایم داشته باشد. اولین نکته‌ای که در این کار توجهم را جلب کرد بین‌المللی بودن کار بود. فکر می‌کنم اگر تماشاگران خارجی به دیدن کار بیایند یا تماشاگران ناشنوا به تماشای کار ما بنشینند، بتوانند از روی حرکت من شخصیت مرا درک کنند. این برایم خیلی مهم بود. از طرف دیگر من همیشه اتفاقات زندگی‌ام را خوب برای خودم تعریف می‌کنم.

من کمی دیر به بچه‌ها پیوستم و با خودم گفتم خوب شد، چون شخصیت‌های بقیه بچه‌ها شکل گرفته و من می‌توانم چیزهای جدیدی پیدا کنم که از بقیه آن را نگرفته باشم و مختص خودم باشد. دلم می‌خواست خصوصیتی را وارد این شخصیت بکنم که روی آن تسلط داشته باشم و چون
حواشی نمایش دور همی زنان شکسپیر با بهاره رهنما

برچسب های
حواشی نمایش دور همی زنان شکسپیر با بهاره رهنما - - - - - - - - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :1393/06/09-53 ماه قبل
کل بازدید : 2,507
تعداد بازدید ماه جاری : 2,242
تعداد بازدید در هفته جاری : 1
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به حواشی نمایش دور همی زنان شکسپیر با بهاره رهنما داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به حواشی نمایش دور همی زنان شکسپیر با بهاره رهنما


مطالب مرتبط با حواشی نمایش دور همی زنان شکسپیر با بهاره رهنما

لیزینگ مسکن با وام 50 میلیونی لیزینگ مسکن با وام 50 میلیونی
از گوشه و کناز خبر هایی از لیزینگ مسکن با وام های بیشتر به گوش میرسد بازیگر سریال سرزمین آهن و همسر + عکس بازیگر سریال سرزمین آهن و همسر + عکس
امروز عکسی از بازیگر سرزمین آهن و همسر او برای شما دوستان داریم مردان و تجربه درد زایمان مردان و تجربه درد زایمان
امروز برای شمادوستان خبری متفاوت داریم خبری از آزمایشی بر روی مردان که در ان درد زایمان بر روی مردان تست شده است رهایی از خطوط خنده صورت رهایی از خطوط خنده صورت
خیلی ها از خصوصی که بر اثر خنده بر روی صورت اون ها میوفته ناراحت هستند و این خط ها را دوست ندارند اما راه حل چیست؟؟ مردی که خودش را زیباترین مرد جهان میداند مردی که خودش را زیباترین مرد جهان میداند
امروز برای شما خبری متفاوت از مردی براتون داریم که با اعتماد به نفس کامل خودش را زیباترین مرد جهان میداند اس ام اس عاشقانه اس ام اس عاشقانه
A,B,C,D,E,F,G,H, _ ,J,K,L,M,N,O,P,Q,R,S,T,U,V,W,X,Y,Z دنبال I نگرد ! چون فدای U شده !!! جنگ مرتضی پاشایی با بیماری با عشق هواداران جنگ مرتضی پاشایی با بیماری با عشق هواداران
مرتضی پاشایی خواننده محبوب کشورمون مدتی است با بیماری خود در حال مبارزه است و او در اخرین مصاحبه خوب اعلام کرده است که با عشق هواداران خوب دارد با این بیماری مبارزه می کند 10 نکته برای محبوب بودن 10 نکته برای محبوب بودن
10 راز محبوب بودن رو امروز برای شما دوستان داریم تاریخچه بازی جذاب سودوکو تاریخچه بازی جذاب سودوکو
اگر علاقه مند به بازی جذاب سودوکو هستید و شاید برایتان تاریخچه ی این بازی هم جالب باشد تست های گریم سریال شوخی کردم آرش نوذری + عکس تست های گریم سریال شوخی کردم آرش نوذری + عکس
امروز عکس های واقعا دیدنی از عکس های تست گریم آرش نوذری در شوخی کردم رو براتون داریم که واقعا جذاب ودیدنی نیز هستند

 • مطلبی تازه درباره توصیهات غذا ای برای کم شدن کلسترول بدن!
  مطلبی تازه درباره توصیهات غذا ای برای کم شدن کلسترول بدن!

  چه نوع خوراکی هایی به ما در زمینه کم کردن کلسترول بدن مان کمک می کنند استفاده از چه منوی غذایی در این زمینه موثر است پیشنهادات تغذیه ای برای کاهش کلسترول بدن را بخوانید. مطلبی تازه درباره صبحانه ای سالم با مصرف این خوراکی ها
  مطلبی تازه درباره صبحانه ای سالم با مصرف این خوراکی ها

  توصیه می کنیم هرروز یکی از این صبحانه ها را امتحان کنید صبحانه سالم نقش زیادی در لاغری و تناسب اندام ما دارد همچنین موجب تداوم سلامتی بدن ما خواهد شد. گردآوری از استفاده سیب چه اثرات مثبتی روی جسم میگذارد؟!
  گردآوری از استفاده سیب چه اثرات مثبتی روی جسم میگذارد؟!

  مصرف سیب چه تاثیرات مثبتی روی بدن میگذارد این میوه چه نوع خاصیت هایی برای کودکان دارد آب سیب میی تواند به جبران کم آبی بدن خردسالان کمک کند. بخوانید غذا های سالم و اثر گذار بر داشتن زندگی زیاد!
  بخوانید غذا های سالم و اثر گذار بر داشتن زندگی زیاد!

  پیشنهاد ما به افراد سالمند استفاده از این خوراکی های سالم و تاثیر گذار بر طول عمر می باشد اگر در وعده های غذایی خود از این نوع خوراکی ها استفاده کنید خواهید توانست صاحب عمری طولانی باشید. جدید با اثرات سودمند ویتامین B3 آشنا شوید!
  جدید با اثرات سودمند ویتامین B3 آشنا شوید!

  ویتامین B3 تاثیرات مفید و بی نظیری روی بازسازی عضلات فرسوده میگذارد و همچنین می تواند در پیشگیری از تحلیل اعضای حیاتی بدن مانند کبد و کلیه نیز تاثیرگذار باشد.
 • دانستنی های بیماری سل
  دانستنی های بیماری سل

  سل یک بیماری عفونی واگیر می باشد . بیماری سل از سال های بسیار دور وجود داشته و افراد بسیار مشهوری نیز در دنیا به این بیماری مبتلا شده اند. این بیماری از قدیم در کشور ما شناخته شده بود. در گذشته به اشتباه تصور می کردند که نفرین کسی و یا شدت غم و غصه علت اصلی ابتلا به بیماری سل است .در کتاب های غربی به این بیماری توبرکولوز (Tuberculosis) و به اختصار «تی بی» (TB) گفته می شود.   بیماری سل یکی از مهمترین بیماریهای عفونی قرن حاضر می باشد که توانائی درگیر نمودن کلیه ارگان های بدن را دارد ولی ریه ها بیشتر به سل مبتلا می شوند.از سال ۱۹۸۲ همه پزشکان دنیا معتقد بودند که این بیماری تا سال ۲۰۰۰ کنترل و بحث آن فقط محدود به کتب پزشکی خواهد بود، ولی این امید ده سال بیشتر به طول نیانجامد، به طوری که در سال ۱۹۹۳ این بیماری از طرف سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک فوریت جهانی اعـــــلام می گردد از بیماری آسم چه می دانید؟
  از بیماری آسم چه می دانید؟

  شاید در مورد آسم چیزهایی بنویسم که شما تا حالا نشنیده باشید یا با منطق پزشکی و بهداشتی همخوانی نداشته باشد. اما لازم است که بعنوان یک پزشک، پرسنل درمانی و یا بیمار آسمی از این موارد اطلاع داشته باشیم.آیا میدانید که استفاده از داروهای بتا 2 آگونیست مثل اسپری سالبوتامول  در قیاس با گلوکوتیکوئیدهای استنشاقی مثل بکلومتازون با خطر بالای مرگ و میر همراه است؟ در واقع برخلاف گلوکوتیکوئیدهای استنشاقی که خطر مرگ و میر را در بیمارا آسمی کاهش میدهند، استفاده از داروهای آگونیست بتا 2 با افزایش مرگ و میر همراه است. لذا توصیه می‌شود که درمان بیماران آسمی به شکلی مهیا شود تا خطر بروز حملات و نیاز به استفاده از این داروها کاهش یابد. بیماری سینوزیت قارچی چیست؟
  بیماری سینوزیت قارچی چیست؟

  باور رایج اینست که سینوزیت، یک عفونت باکتریایی یا ویروسی است، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهند که بعضی از سینوزیت‌ها، عفونت قارچی هستند. در سینوزیت‌های حاد که به آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضداحتقان پاسخ نمی‌دهند، احتمالاً سیستم ایمنی بدن به یک قارچ واکنش نشان داده است و حفره‌های سینوس‌ها تحریک شده است. سینوزیت قارچی هنگامی روی می‌دهد که یک ارگانیسم قارچی، به حفره‌های سینوس‌ها حمله کند. خیلی عجیب نیست که قارچ‌ها وارد راه تنفسی ما شوند چون محیط اطراف، پُر است از این ارگانیسم‌ها و ما هر روز آنها را تنفس می‌کنیم. اما هنگامی که سیستم ایمنی ضعیف شود، قارچ‌ها در حفره‌های سینوسی مرطوب و تاریک رشد می‌کنند چگونگی پیشگیری از سرطان و سکته
  چگونگی پیشگیری از سرطان و سکته

  تحقیقات گسترده ای که درکانادا در سال ۲۰۱۳ انجام شده نشان داده است که بدن افرادی که گوشت قرمز مصرف نمی کنند نسبت به افرادی که زیاد گوشت قرمز می خورند دارای توده چربی کمتری بوده و احتمال چاقی در این افراد به میزان قابل توجهی کمتر است ( ۴/۹ درصد در مقابل ۳/۳۳ درصد ). علاوه بر این، یافته های جدیدترین تحقیقی که توسط انجمن چاقی آمریکا در سال ۲۰۱۳ انجام شده است نشانگر این است که افراد چاقی که به رژیم های گیاهخواری رو می آورند بیش از افراد چاق دیگر که رژیم های معمولی می گیرند وزن کم می کنند حتی اگر هر دو گروه مقدار کالری مساوی ای مصرف کنند.مصرف چربی های اشباع که در گوشت قرمز و لبنیات وجود دارد باعث افزایش کلسترول خون و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود، پس با حذف گوشت قرمز به طور اتوماتیک میزان مصرف چربی های اشباع نیز کمتر شده و به گفته پزشکان خطر بیماری های قلبی کمتر می شود عروسی که به خون کشیده شد
  عروسی که به خون کشیده شد

  امروز خبری نا خوش آیند از عروسی دیگری برای شما دوستان داریم که یه جورایی بهم خورد و به نوعی عروسی به خون کشیدده شد
 • با تاثیرات خارق العاده نوشیدن قهوه آشنا شوید!
  با تاثیرات خارق العاده نوشیدن قهوه آشنا شوید!

  آیا می دانستید با مصرف قهوه از چه بیماری هایی می توانیم در امان بمانیم با نوشیدن روزانه قهوه از استرس و حساسیت های روحی می توانیم دور بمانیم همچنین انواع سرطان ها و بیمار های قلبی و عروقی نیز مبتلا نخواهیم شد.چه نوع صبحانه هایی می توانند برای بدن ما مفید باشند!
  چه نوع صبحانه هایی می توانند برای بدن ما مفید باشند!

  چه نوع صبحانه هایی می توانند برای بدن ما مفید باشند و موجب انرژی زایی در آغاز روز شوند .دردهای مفصلی خود را با طب سنتی درمان کنید!
  دردهای مفصلی خود را با طب سنتی درمان کنید!

  علت ایجاد دردهای مفصلی ناشی از سوء مزاج در طب سنتی به 3 دلیل سوء مزاج گرم (غلبه گرمی در مفصل)، سرد (غلبه سردی در مفصل) و خشک تقسیم می شود که برای هر کدام تدبیری اندیشیده اند، با ما همراه باشید...تقویت اعتماد به نفس با این راهکارها
  تقویت اعتماد به نفس با این راهکارها

  اغلب افراد موفق،دارای اعتماد به نفس هستند.درمان آشفتگی ذهنی با رعایت این نکات
  درمان آشفتگی ذهنی با رعایت این نکات

  عدم تمرکز فکری و آشفتگی ذهنی اصولا منشا درونی و یا بیرونی و یا هر دو عامل را شامل می شود .

با روانشناسی فاجعه بیماری فراموشی در جوانی با روانشناسی فاجعه بیماری فراموشی در جوانی
با افزایش بیماری آلزایمر در آمریکا و استرالیا نگاه دیگری به این بیماری می‌اندازیم بلکه تلاش کنیم در جهت بهبودی این بیماری گامی بهتر برداریم.‌
مطلبی تازه درباره راهکارهای پشت پا زدن به غول دلشوره مطلبی تازه درباره راهکارهای پشت پا زدن به غول دلشوره
هنگامی که از افراد خواسته می‌شود استرس را تعریف کنند اغلب به جنبه بد آن اشاره و آن را به عنوان یک تجربه ناخوشایند توصیف می کنند. برای مثال ممکن است مواردی را از قبیل احساس ناکامی احساس شکست یا مشکلات مالی را بازگو کنند. درحقیقت آنچه را که آنان به آن اشاره می کنند جنبه بد استرس است که این احساس می‌تواند منجر به عملکرد ضعیف و کاهش بهره وری شود.
با روانشناسی ۵ ‏‎‎منبع استرس در رابطه زناشویی با روانشناسی ۵ ‏‎‎منبع استرس در رابطه زناشویی
اگر بخواهید استرس‌های یک رابطه را حل کنید باید بفهمید چه چیزهایی منبع استرس و نگرانی افراد است
از نگاه سلامت با فواید سبزی کرفس آشنا شوید! از نگاه سلامت با فواید سبزی کرفس آشنا شوید!
کرفس محتوی مقادیر بالایی منیزیم، آهن و کلروفیل است. این مواد در خون رسانی بسیار موثر هستند. کرفس یکی از منابع خوب محتوی سدیم ارگانیک است.
دید سلامتی با اهمیت غذا و خصوصیات درمانی عسل بیشتر آشنا شوید! دید سلامتی با اهمیت غذا و خصوصیات درمانی عسل بیشتر آشنا شوید!
مصرف عسل چه تاثیراتی روی سلامتی ما میگذارد چه خواص درمانی دارد آیا افراد دیابتی می توانند عسل بخورند می خواهیم به برخی از این خواص اشاره کنیم چه مواد مغذی درون عسل وجود دارند؟
مطلبی تازه درباره چند ماده ی غذا مفید برای افزایش میزان کلسترول خوب! مطلبی تازه درباره چند ماده ی غذا مفید برای افزایش میزان کلسترول خوب!
ما دو نوع کلسترول داریم: کلسترول خوب و کلسترول بد. HDL یا کلسترول خوب جداره ی عروق را تمیز می کند به همین دلیل باید میزان آن در حد قابل قبول بماند. در این مطلب شما را با چند ماده ی غذایی مفید برای افزایش میزان کلسترول خوب خونتان آشنا می کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.
متفاوت متفاوت: تقویت بافت ها و عضلات بدنتان با برخی روغن ها! متفاوت متفاوت: تقویت بافت ها و عضلات بدنتان با برخی روغن ها!
با مصرف برخی روغن ها می توانید به تقویت بافت ها و عضلات بدنتان کمک کنید و از بروز آسیب به بافتهای بدنتان جبوگیری کنید سالمندان ،کودان و افراد ورزشکار مهمترین افرادی هستند که باید مراقب غضروف های بدنشان باشند.
گردآوری از آلرژی غذا خطر بروز این بیماری در جوانان! گردآوری از آلرژی غذا خطر بروز این بیماری در جوانان!
یک مطالعه جدید نشان می دهد نوجوانان و جوانانی که به برخی مواد خوراکی آلرژی دارند بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی، اضطراب و اختلال بیش فعالی قرار دارند.
از سلامتی آموزش تهیه یک نوشیدنی چربی سوز همراه با قهوه! از سلامتی آموزش تهیه یک نوشیدنی چربی سوز همراه با قهوه!
می خواهیم دستور تهیه نوعی نوشیدنی چربی سوز با استفاده از قهوه را به شما آموزش دهیم با این نوشیدنی به راحتی می توانید از شر چربی های بدنتان خلاص شوید.
از روانشناسی در 10 دقیقه به آرامش برسید! از روانشناسی در 10 دقیقه به آرامش برسید!
شاید فکر کنید برای به آرامش رسیدن نیاز به انجام کارهای بسیار و زمان طولانی دارید، اما جالب است بدانید حتی می توانید با انجام برخی از کارهای حتی در عرض 10 دقیقه به آرامش برسید. می خواهید بدانید چگونه؟
خرید بک لینک دانلود آهنگ دانلود بازی کم حجم مدل آستین مانتو