هوالرزاق
ads


حواشی نمایش دور همی زنان شکسپیر با بهاره رهنما

حواشی نمایش دور همی زنان شکسپیر با بهاره رهنما

این روزها نمایش پرحاشيه دور همی زنان شکسپیر از بهاره رهنما بر روی  پرده بوده است که این نمایش حواشی فراوانی نیز داشته و این موجب گفت و گوی متفاوتی با بهاره رهنما شده است

مهناز افشار، نسیم ادبی، کمند امیرسلیمانی، بهنوش بختیاری و بهاره رهنما به کافه خبر آمدند تا درباره «دور همیخانم ها شکسپیر» حاشیه‌هایش و تلاش‌هایی که برای اجرای این نمایش صورت گرفته صحبت کنند:

خانم رهنما درست می باشد که در کارهای شما زنانگی نقش مهمی دارد اما انگار همه سعی‌تان بر این می باشد که شائبه فمینیستی بودن یا دفاع بی‌مورد ازخانم ها و چیزهایی از این دست، به شکل شعاری اتفاق نیفتد. معمولا در کارهای این چنینی، این مرز باریک خیلی رعایت نمی‌شود.

بهاره رهنما: ممنونم که این نکته را متوجه می‌شوید چون من طی چهار، پنج سال اخیر که در حوزه تئاتر کار می‌کنم مدام مجبور بودم این توضیح را بدهم، در طبقه‌ای که سطح مطالعه‌شان زیر متوسط می باشد تشخیص بین خلق فضای زنانه و خلق یک فضای زن‌گرا یا مردستیز کار بسیار سختی ست. و به راحتی هر کاری که در آن مثلا چند خانم وجود دارد یا درباره دغدغه‌های زنانه در آن صحبت می‌شود، سازنده‌اش متهم به فمینیست بودن می‌شود در حالی که به نظرم این یک قضاوت خیلی سطحی ست.

حداقل در مورد من این قضاوت درستی نیست که چه کارنامه‌ام، چه کارهایی که انجام داده‌ام، چه تفکرات و داستان‌هایم حکایت از یک آدم مرد ستیز نمی‌دهد. لااقل نه به آن معنای شعارزده‌ای که در ایران وجود دارد. ولی بدیهی‌ست کسانی که درباره موضوعی حرفی دارند، یا در فضای خاصی قرار داشته‌اند بهتر می‌توانند آن فضا را ترسیم کنند تا کسانی که خارج از آن فضا هستند. این فضای زنانه چیزی ست که من درش تجربه دارم و همیشه برایم جالب بوده. حتی گاهی انتقادهایی هم به این دنیای زنانه داشته‌ام و در این مورد از همه نمایشنامه‌هایم می‌توانم فکت بیاورم. متن این نمایش یک متن بسیار قدیمی متعلق به چهارصد سال پیش است.

 متنی شعارگرا که در مذمت مردان نوشته شده بود. من نمایشنامه‌های دیگر این نویسنده را هم که خواندم دیدم با این که یک نویسنده مرد است، اما طرفدار حقوقخانم ها بوده و در این مورد کلی نوشته دارد. اما چیزی که به این نمایشنامه اضافه شد تا این مرز به قول شما رعایت شود، جهان‌بینی من و پیمان است. در این کار دوست داشتم به طور مشخص پیمان قاسم‌خانی هم به ما اضافه شود چون پیمان نگاه زن‌گریزی دارد و همیشه فیلمنامه‌هایش متهم به این بوده که در آنخانم ها خیلی کمرنگ‌ و منفعل و فرعی‌اند. به خاطر همین به نظرم رسید تلفیق نگاه نویسنده مردی که زن ستیز نیست ولی نگاه انتقادی و طنزی به فضای زنانه دارد، با این متن می‌تواند نمایشنامه را به آن سطحی که دوست دارم نزدیک کند. به همین دلیل مخاطبان این نمایش فقط خانم‌ها نیستند.

زنان نمایشنامه‌های شکسپیر اغلب زنانی هستند که قربانی شرایط می‌شوند و به همین خاطر می‌توان گفت که آنها در قضاوت‌ها و رفتارهایی که از خود نشان می‌دهند به نوعی محق هستند. شما در بازی‌های‌تان چقدر توانستید از این قضاوت کردن و حق دادن به آنها  فاصله بگیرید؟

نسیم ادبی:ببینید، نقش «کاترین» در «رام کردن زن سرکش» با باقیخانم ها نمایشنامه‌های شکسپیر کمی فرق می‌کند. مثل لیدی مکبث نیست یا مثلا مثل مادر هملت نقش فرعی ندارد. کلا شخصیت‌ها ی این نمایش،خانم ها نقش‌های اصلی آثار او هستند. مثلا اوفیلیا یا ژولیت. اما کاترین یک زن بسیار جسور سرکش می باشد که زبان تلخی دارد و با این حال از درونی آرام بهره‌مند است.

من همیشه می‌گویم کاترین مثل فروغ می‌ماند. چون فروغ زبانی بسیار تلخ داشت و در دلش هیچ چیزی نبود. این که دارم اینقدر راحت درباره فروغ صحبت می‌کنم به خاطر این می باشد که نقشش را در کار خانم صابری بازی کرده‌ام. جسارت فروغ به حدی بود که مثلا در دربار می‌توانست در یک جلسه جلوی هویدا بایستد و به او بگوید که دارد اشتباه می‌کند اما در عین‌حال شعرهایش سرشار از لطافت و زنانگی بود. همین هم نابودش کرد. مگر چقدر می‌توان در برابر پلیدی‌های جامعه عصیان کرد؟ چقدر می‌شود ایستاد؟ مگر یک زن می‌تواند به تنهایی خودش را آماج تیرها کند و دوام بیاورد؟ در مورد کاترین هم همین‌طور است. زبان تلخی دارد ولی صاحب قلبی عاشق است. کاترین زنی ست که پذیرای عشق شده، هرچند او هم قربانی ست، چون همین مردی که برای به دست آوردن او این همه تلاشکرد الان با او مثل یکی از اشیاء خانه‌اش رفتار می‌کند.

 

در مورد بقیهخانم ها این نمایش هم باید بگویم، ما سعی می‌کنیم در این نمایش روزمرگی را به چالش بکشیم. می‌خواهیم بگوییم در دام همین روزمرگی ست که باید عشق را حفظ کرد. و این پرسش را مطرح می‌کنیم که آیا حواست هست به کجا داری می‌روی؟ زمان ی عشق‌ به ازدواج ختم می‌شود، آیا حواست هست، هوای احساست را داشته باشی؟ حواست هست از آن عشق، از آن موقعیت، به خوبی حراست کنی و قدرش را بدانی؟ نه تنها عشق، هر چیز دیگری. از موقعیت شغلی گرفته تا موفقیت‌های کوچک و بزرگ. چرا تا آن را به دست می‌آوریم دیگر برایش ارزش قائل نیستیم؟ بستر اصلی این نمایش همین نکته است. آن نکات سطحی که مثلا ما داریم مردها را مسخره می‌کنیم یا یکی دیگر می‌گوید این نمایش سراپا در تحسین و مدح مردان می باشد همگی کف روی آب است. عمق چیز دیگری‌ست.

مهناز افشار: در مورد زنانه بودن این کار سه همکار خوب من که قبلا با آنها بازی داشته‌ام یعنی محمدرضا گلزار، حامد بهداد و بهرام رادان که از دوستان خیلی خوب من هستند و همه لطف کردند و به دیدن این کار آمدند، هر سه تعبیرهای جالبی داشتند. مثلا آقای بهداد می‌گفت اصلا این احساس به من داده نشد که وارد یک فضای کاملا زنانه ضد مرد شده‌ام. اتفاقا به من این حس را داد که زن آنقدر هم که در بعضی فیلم‌ها نشان داده می‌شود، شیطانی نیست. این نمایش یک وجهی را نشان می‌دهد که وجه دفاعیه زن از عشق است. یا آقای گلزار و آقای رادان برایشان جذاب بود و اصلا این حس را نداشتند که آمده‌اند تا محکومیت مردها را شاهد باشند. شاید این مال خود قصه است. یعنی متن و بعد بهاره این خصوصیت را به ما داده که این گونه از عشق و ناراحتی‌ها و شکست‌های‌مان صحبت کنیم.  

خانم سلیمانی دزدمونا در نمایشنامه شکسپیر اتفاق وحشتناکی برایش رخ می‌دهد. بازی کردن این نقش بدون افتادن در دام مظلوم نمایی و این چیزها باید کار سختی باشد، درست است؟

کمند امیرسلیمانی: چیزی که برای من در این قصه به نظرم جالب آمد این بود که دیدم قربانی شدن برای عشق متعلق به زمان خاصی نیست. از زمان ‌های خیلی قدیم تا به امروز همیشه این اتفاق افتاده و مربوط به هیچ قشر و نسل خاصی هم نیست. همیشهخانم ها به خاطر روحیه شکننده‌ای که دارند و قداستی که برای عشق قائلند، قربانی ارتباطات‌شان شوند، حتی به قول خانم بهاره رهنما بدون این که طرف مقابل‌شان مقصر باشد. دزدمونا هم همین طور است. یک ملکه بیگناه که عاشق شوهرش می باشد اما در نهایت به دست همسرش کشته می‌شود.

 از سوی دیگر این شخصیت‌ها الان دیگر خارج از نمایشنامه‌های شکسپیر هستند. یعنی این دزدمونا آن شخصیت نمایشنامه نیست، از آن بیرون آمده و وارد یک جمع خودمانی،‌یک میهمانی دور همی شده است. اینجا جمعی می باشد که می‌توان خصوصی‌ترین و شخصی‌ترین زاویه‌های روحی و درونی این نقش‌ها را ببینیم و به همین خاطر می باشد که می‌گویم این دزدمونا، آن همسر اتللو در نمایشنامه شکسپیر نیست.

خانم افشار شما چطور شد که بازی در این نمایش را پذیرفتید؟ 

مهناز افشار: دلیل کار کردن من در تئاتر این نیست که مثلا بگویم بیایید و ببینید، من هم دارم تئاتر کار می‌کنم. به واقع و بدون هیچ تعارف و اغراقی دلیلش این نیست، بلکه دلم می‌خواهد چیز تازه‌ای بیاموزم. من ۱۵ سال می باشد که در سینما کار می‌کنم. در سینما ما فرصت کات کردن و رفع اشتباه داریم اما در تئاتر از این خبرها نیست. اینجا کار گروهی بیشتر معنا می‌یابد. ارتباطی که بین بازیگران شکل می‌گیرد خیلی عمیق‌تر می باشد و همه اینها باعث می‌شود که تو تجربه متفاوتی داشته باشی. تجربه‌هایی که در سینما هم می‌توانی از آن استفاده کنی. به خاطر همین به تئاتر می‌آیم که بیاموزم. کار اولم در تئاتر کار آقای حداد بود و من بسیار از او متشکرم که به من اعتماد کردند. . بعد هم کار آقای ابر بود که آن هم تجربه خیلی خوبی بود. اما در مورد «دور همیخانم ها شکسپیر» باید بگویم که من کارهای بهاره رهنما را دیده بودم و دنیای حسی‌اش را خیلی دوست داشتم چون می‌دیدم که این دنیا را چقدر خوب در تئاتر اجرا می‌کند.

صحبت از این کار شد و این که نمایشنامه‌ای خیلی قدیمی قرار می باشد کار شود که البته با آنچه که ما امروز کار می‌کنیم بسیار مختلف است. بهرحال  پیمان قاسم‌خانی و بهاره رهنما، این متن را خیلی تغییر داده‌اند و امروزی کرده‌اند. همه ما از شخصیت‌های شکسپیری فیلم و تئاتر دیده‌ایم. چه در ایران و چه غیر ایران و آنها همیشه جذاب هستند. به خاطر همین تجربه کردن یکی از این شخصیت‌ها برایم خیلی جالب بود. ضمن این که گروه، خیلی حرفه‌ای بود و خود بهاره هم در حین کار به عنوان کارگردان عالی بود. خیلی این نمایش را دوست دارم با این که معمولا کار روتین برایم گاهی عجیب و غریب می‌شود اما هر شب که اجرا داریم کار را دوست دارم. یعنی هر شب نفس تماشاگر برای من تغییر می‌کند. با انرژی تماشاچی بعضی شب ها خیلی بیشتر هیجان و عشق دارم، بعضی زمان ‌ها هم کمتر. به هرحال یک نوع آزمون می باشد و من دوست دارم که این آزمون را از سر بگذرانم.

شکسپیر همیشه در نظر آدم پرشکوه و سخت و دست نیافتنی‌ست. یعنی همیشه این فخامت و سنگینی را با نامش به ذهن مخاطب منتقل کرده اما این شخصیت‌ها ضمن این که با همان شناسنامه شکسپیری روی صحنه حاضر شده‌اند انگار اصلا جزو شخصیت‌های شکسپیر نیستند. آدم‌هایی مستقل بودند که هر کدام در زندگی مشترک‌شان به مشکلی برخورده بودند. این بار طنز کمک کرده بود که شخصیت‌ها برای مخاطب ملموس شوند ضمن این که کار به لودگی هم نمی‌کشید و این نکته مهمی ست. این تبدیل شدن شخصیت‌ها چطور اتفاق افتاد؟

بهاره رهنما: پدرم همیشه یک مثالی می‌زد که در این کار خیلی به من کمک کرد. پدرم می‌گفت مرز باریکی بین جذابیت و سخیف بودن وجود دارد و هنرمند کسی می باشد که این مرز را همیشه رعایت می‌کند. از روز اولی که با پیمان این متن را دست گرفتیم، همیشه فکر می‌کردم آن کلیت و فضا و شکوه را حفظ کنم، اما در عین حال حرف‌های تازه‌ای در آن بزنم. حرف‌های تازه‌ای که در عین حال همیشگی‌اند. عشق و حسادت و طمع ورزیدن چیزی نیست که مربوط به دوره‌های خاصی باشد. همیشه هست. و دلم می‌خواست این‌ها را در نمایشم مطرح کنم. زمان ی هم که بچه‌ها آمدند، با وجود همه تجربه‌هایی که داشتند، خودشان را به من به عنوان کارگردان سپردند. خیلی جاها مثلا ما به شوخی‌هایی در مورد بهنوش بختیاری می‌رسیدیم که شاید کار را خیلی از این چیزی که الان هست بامزه‌تر می‌کرد ولی دیگر به دلم نمی‌نشست. انتخاب علی بوستان که پیشنهاد کریستف رضائی عزیز بود، هم در همین راستا صورت گرفت.

 برای این که آن نخ جدیت در بین کار وجود داشته باشد. بهرحال گروه «این تابستان» چه در این کار و چه در کارهای قبلی می‌خواهد بگوید که عشق فراتر از جنسیت است. در این کار هم تا بیست روز مانده به اجرا رومئو در نمایش حضور داشت. می‌خواستم رومئو به عنوان نماد مردهای خوبی که در نمایش هم می‌گویم گاهی بین یک میلیون مرد پیدا می‌شود در کار باشد. یکی از بهترین لحظات این نمایش هم که به مانیفیست من به عنوان نویسنده بسیار نزدیک می باشد دقیقا همان صحنه‌ای می باشد که همه ما با وجود همه آزارها و مشکلاتی که داریم ژولیت را تشویق می‌کنیم که به دیدار رومئو برود. انگار که ژولیت پیامبری از میان زن‌هاست که ما امیدواریم رسالتش دیده شود.

کنترل بازیگرها هم خیلی خوب بود. من خودم فکر نمی‌کردم بهنوش بختیاری بتواند روی صحنه به این شکل بازی کند.

بهاره رهنما: هیچ کس باور نمی‌کند. هم خودش روی صدایش خیلی کار کرد و هم از بچه‌ها خواستم که به هم کمک کنند. مثلا از کمند خواستم که روی حرکات بهنوش کار کند یا نسیم در مورد صدا با او همکاری داشته باشد. این روحیه باعث شد که هم بهنوش و هم مهناز افشار که سومین تجربه تئاتری‌اش است، بتوانند تجربه بسیار خوبی را در این کار داشته باشند. اولین پله بازیگری این می باشد که بازیگر خودش را در اختیار کار قرار دهد. من خودم زمان ی سر کاری می‌روم فارغ از همه تجربه‌هایی که دارم، نگاه می‌کنم، ببینم، کارگردان از من چه می خواهد و واقعا همه بچه‌ها هم این خصوصیت را داشتند. یعنی همه بازیگران به من اعتماد کردند و خودشان را به کار سپردند و هم من خیلی روی بازی گرفتن متمرکز بودم.

خانم بختیاری شما چطور شد که در این نمایش بازی کردید؟

بختیاری: خب من دانش‌آموخته تئاتر هستم. سال ۷۵ در کلاس‌های مدرسه رهام هنر شرکت کردم و شاگرد خانم مهتاب نصیرپور بودم. دو سال پیش هم دوره کامل بیان را پیش افشین هاشمی و میکاییل شهرستانی گذراندم. یعنی می‌خواهم بگویم من همیشه تئاتر را دوست داشتم. سال ۸۸ هم با آقای رحمانیان مشغول تمرین نمایش «هامون بازها» بودیم که متاسفانه به روی صحنه نرفت.

تا به حال چند باری پیشنهاد بازی در تئاتر داشتم ولی همیشه دلم می‌خواست اولین تجربه‌ام با بهاره رهنما باشد. هم به خاطر دوستی‌مان و هم به دلیل بینش و فضای کاری‌اش. کلا من این فضای زنانه کارهای بهاره را خیلی دوست دارم و به خاطر همین همیشه ازش می‌خواستم که اگر روزی نمایشی کار کرد اجازه دهد من هم با او کار کنم. بهاره هم خیلی لطف کرد و به این خواسته من احترام گذاشت و برای بازی در نقش کلئوپاترا دعوتم کرد. نقشی که برای من هم خیلی دوست‌داشتنی بود و واقعا از اعتمادی که به من کرد بسیار ممنونم. چو خیلی از کارگردان‌ها این اعتماد را نمی‌کردند.

بازخوردها چطور بوده؟

بختیاری: خیلی از دوستان تئاتری بعد از دیدن نمایش به من گفتند که تو باید از اول تئاتر کار می‌کردی. بچه‌های تئاتر هم برخلاف این که همیشه می‌گویند نسبت به بچه‌های تصویر گارد می‌گیرند اصلا با من اینطور نبودند و خیلی تشویقم کردند. الان هم چند پیشنهاد بازی در تئاتر دارم که البته قطعی نشده است.

خود تئاتر چه خواص و ویژگی‌هایی برای‌تان داشت؟

بختیاری: من در کل آدم منظمی هستم. یعنی همیشه دیالوگ‌ حفظ کرده سر کار حاضر می‌شوم یا مثلا سر کار اهل موبایل‌بازی نیستم ولی تئاتر به من انضباط دیگرگونه‌ای داد. نوعی ریزبینی و دقتی که باید در تک تک لحظه‌های بازی آن را رعایت کنی. در کار تصویر، تدوین یا کارگردان خوب، راحت می‌تواند تو را نجات دهد، اما در تئاتر اگر بازیگر خوبی نباشی لو می‌روی. اوایل برایم هر روز تمرین کردن کار سختی بود. من کارهای نود شبی هم کرده بودم که به خاطرش چهار صفحه دیالوگ را یک ساعته باید حفظ می‌کردم، اما این که هر روز پنج صفحه دیالوگ را تمرین کنی به نظرم عجیب می‌آمد، ولی بعد فهمیدم که چقدر مهم است. روزهای اول که رسما قرص پیش قلب و کلرودیازپوکساید می‌خوردم و باز هم نمی‌توانستم لرزش دستم را پنهان کنم. بچه‌ها به من می‌گفتند تو ۱۹ سال می باشد که بازیگری چرا اینقدر می‌ترسی و من می‌گفتم که این تجربه را اصلا با هیچ چیز دیگری نمی‌توانم، مقایسه کنم. با این که سابقه اجرای زنده هم داشتم و از مردم نمی‌ترسیدم، اما با این حال تجربه بسیار متفاوتی بود. صحنه حالم را خوب می‌کند.

من حتی زمان ی پیش از ورود به صحنه سر درد می‌گیرم قرص نمی‌خورم، چون می‌دانم آنجا که بروم حالم خوب می‌شود. تئاتر خیلی از مشکلات جسمی و روحی مرا از بین برد و پشیمانم که چرا این همه سال کار نکردم. با این نمایش احترامم به بچه‌های تئاتر دو برابر شد و فهمیدم که خیلی زحمت می‌کشند، خیلی کار می‌کنند و خیلی بازیگرند و البته خیلی هم کم پول می‌گیرند که این واقعا دردناک است. یک رسمی بین بچه‌های تئاتر هست که همیشه پشت صحنه نان و پنیر و گوجه و خیار می‌خورند. یک بار پرسیدم که چرا غذای بهتری نمی‌خورید؟ و گفتند از بس همیشه بودجه تئاتر کم بوده، این نان و پنیر دیگر به یک رسم تبدیل شده است. واقعا نمی‌فهمم چرا اینقدر بودجه تئاتر کم می باشد و امیدوارم نگاه به تئاتر عوض شود چون می‌بینیم که امروز تئاتر حتی از سینما و تلویزیون هم قوی‌تر عمل می‌کند.

 

خانم رهنما، آن جزئیات انسانی که شما هم به آن اشاره کردید و جزو خصوصیت و ماندگاری نقش‌های شکسپیر شده، نکته درستی می باشد که شما به آن اشاره کردید اما یک سری خواص هست که در یک محدوده جغرافیایی معنا پیدا می‌کند. نمی‌خواهم بگویم نقش‌ها ایرانی شده بودند ولی جدای از این شکسپری بودن‌شان، برای تماشاگر ایرانی ملموس و قابل درک بودند. زنانی که نمونه‌های‌شان را در گوشه و کنار زندگی خودمان هم می‌توانیم ببینیم. این روند چگونه شکل گرفت؟

بهاره رهنما: زمان ی من و پیمان تصمیم گرفتیم روی این متن کار کنیم قرار گذاشتیم این متن را جوری کار کنیم که مردم را به تئاتر بکشاند. این برای من به عنوان کارگردان مهم بود. این که مردم بیایند یک تئاتری را ببینند و با آن ارتباط برقرار کنند. این تئاتر برایم عزیزتر از تئاتری‌ست که مردم آن را نفهمند و همیشه هم همین جوری کار کرده‌ام.

حتی قرار بود شخصیت‌ها در بروشور در حد دو خط معرفی شوند اما در چهار باری که من متن را بازنویسی کردم و در پلاتی که پیمان دو بار آن را تغییر داد، سعی کردیم اطلاعاتی انتخاب کنیم که خیلی تکراری نباشد ولی شخصیت را به خوبی به مخاطب معرفی کند. درباره نوع حرکت و رفتار بازیگر روی صحنه هم من سعی کردم چند فیگور معروف شکسپیری را در کار نگه دارم، ولی به هرحال سعی کردیم مرز را رعایت کنیم. یعنی نه خیلی ایرانی شود، نه خیلی شکسپیری. حتی روی تفاوت حرکات بازیگرها خیلی بحث کردیم، همچنان که در مورد لباس‌ها من به عنوان طراح خیلی سعی کردم این تفاوت لحاظ شود.

 

ادبی: من از این حرف شما تعبیر ملموس بودن را می‌کنم. چون ایرانی بودن یک تعریف دیگر دارد. ایرانی بودن یعنی ما خارجی بازی نکردیم. زمان ی شما بازیگران ایرانی را می‌بینی را که نقش‌های خارجی بازی می‌کنند، گاهی به این نتیجه می رسی که اینها چقدر متفاوتند. چون خارجی‌ها اصلا از این فیگورها و ژست‌ها ندارند. حتی در تئاترهای کلاسیک‌شان باز به این شکل اغراق‌شده بازی نمی‌کنند. همین خصوصیت در ایران بود که باعث شد عده‌ای فکر کردند تئاتر بازی کردن یعنی حرکات فاخر. در حالی که خیلی چیزها عوض شده.

برای همین هم هست که بازیگران تئاتر این قدر در سینما موفق عمل کردند. چون تئاتر به سمت مینی‌مالیست رفته است. یعنی زمان ی داری یک تئاتر تماشا می‌کنی انگار بخشی از یک زندگی را می‌بینی. در این تئاتر هم ما از آن مرز خارج نشدیم، یعنی نه آن حرکات اغراق شده را داریم، نه چیزی که تماشاگر را بخواهد اذیت کند. هر کدام استایل زن زیبای شکسپیری را حفظ کردیم، ولی در عین حال تفاوت‌های‌مان را هم حفظ کردیم. مثلا کاترین به خاطر شخصیتش کمی عصا قورت‌داده‌تر و مغرورتر است. مهناز افشار به خاطر بی‌قراری ژولیت خواص دیگری دارد. هم تفاوت‌ها را حفظ کردیم هم از قالب متن شکسپیر خارج نشدیم یعنی شما نمی‌توانید بگویید این بازیگر همان کسی می باشد که در کار مثلا علیرضا نادری بازی می‌کرد.

مهناز افشار: ما خیلی کم از زبان بدن در فرهنگ هنری‌مان استفاده می‌‌کنیم. خدا استاد سمندریان را رحمت کند، من چهار سال شاگرد ایشان بودم و ایشان همیشه به ما می‌گفتند فقط قرار نیست دیالوگ بگوییم یا میمیک داشته باشیم. زبان بدن در بازیگری مدرن خیلی اهمیت دارد و این را در سینمای آن ور آب به خوبی می‌توان مشاهده کرد. خوشبختانه این روزها به لطف داشتن اساتیدی که هستند و بودند این مسئله خیلی بین دانشجویان و بازیگران رواج داده شده است. به نظرم بازی ما در این نمایش خیلی لب مرز بود. این که خیلی هم نباید این زبان بدن و اکت بدنی ایرانی باشد. ما یکسری رفتارها داریم که مختص ایرانی‌هاست. مثلا زمان ی که ناراحت هستیم یا خجالت می‌کشیم یا هر چیز دیگری یکسری حرکات داریم.

قرار نبود که از این حرکات خیلی استفاده کنیم. مثلا یادم هست در شب‌های اول اجرا من سرم را پایین می‌انداختم ولی بعد آقای حبیب رضایی که کار را دیده بودند به من گفتند این سر پایین انداختن یک اکت ایرانی‌ست و به شخصیت شکسپیری نمی‌خورد.در نتیجه برای نشان دادن خجالت ژولیت خیلی نباید از این اکت استفاده کنم. چون درست می باشد که بهاره و پیمان قاسم‌خانی این متن را امروزی کرده‌اند اما در هر حال متن، یک متن شکسپیری‌ست. قرار نبود ژولیت ایرانی شود. من تمام شب‌ها مراقبم که یک زمان ژولیت را به سارا یا لیلا تبدیل نکنم. یعنی او ژولیت بماند با تمام حرکات فاخر شکسپیری. اینها همه به لطف کارگردانی بهاره مدیریت شده است. ممکن می باشد یک لحظه در صحنه حواس آدم پرت شود ولی خب من تمام سعی‌ام را می‌کنم. 

امیرسلیمانی: من کمی دیرتر به گروه پیوستم. زمان ی وارد شدم کمی شخصیت‌ها برای بچه‌ها شکل گرفته بود. خیلی سال بود که تئاتر بازی نکرده بودم و همیشه دوست داشتم بعد از این همه سال در کاری بازی کنم که چیز تازه‌ای برایم داشته باشد. اولین نکته‌ای که در این کار توجهم را جلب کرد بین‌المللی بودن کار بود. فکر می‌کنم اگر تماشاگران خارجی به دیدن کار بیایند یا تماشاگران ناشنوا به تماشای کار ما بنشینند، بتوانند از روی حرکت من شخصیت مرا درک کنند. این برایم خیلی مهم بود. از طرف دیگر من همیشه اتفاقات زندگی‌ام را خوب برای خودم تعریف می‌کنم.

من کمی دیر به بچه‌ها پیوستم و با خودم گفتم خوب شد، چون شخصیت‌های بقیه بچه‌ها شکل گرفته و من می‌توانم چیزهای جدیدی پیدا کنم که از بقیه آن را نگرفته باشم و مختص خودم باشد. دلم می‌خواست خصوصیتی را وارد این شخصیت بکنم که روی آن تسلط داشته باشم و چون
حواشی نمایش دور همی زنان شکسپیر با بهاره رهنما

برچسب های
حواشی نمایش دور همی زنان شکسپیر با بهاره رهنما - - - - - - - - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :1393/06/09-49 ماه قبل
کل بازدید : 2,455
تعداد بازدید ماه جاری : 2,190
تعداد بازدید در هفته جاری : 1
تعداد علاقه مندی ها : 0

تعداد 0رای به حواشی نمایش دور همی زنان شکسپیر با بهاره رهنما داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به حواشی نمایش دور همی زنان شکسپیر با بهاره رهنما


مطالب مرتبط با حواشی نمایش دور همی زنان شکسپیر با بهاره رهنما

خصصیات مفید پیاز خصصیات مفید پیاز
حتما شما از از اینور و اونور درمورد فواید و خصوصیات درمانی فوق العاده پیاز مطالبی رو شده اید و میدونین که این گیاه فوق العاده خواص درمانی فوق العاده خوبی دارد وشما میتونین با مصرف دست و به اندازه پیاز از سلامتی خود مطمئن باشید. مصرف مس چه نقشی در بدن ما دارد؟ مصرف مس چه نقشی در بدن ما دارد؟
مس را می توان از منابع مهم غذایی به دست آورد. مس معمولا از طریق غذایی و مکمل ها به دست می آید. هرچه مصرف مس در بدن شما به حد تعادل خود نزدیک شود یک سری از علائم مربوط به کاهش میزان مس از بین خواهد رفت. عمل بینی یا رینوپلاستی عمل بینی یا رینوپلاستی
متأسفانه آماری که در خصوص انجام این عمل یعنی رینوپلاستی در ایران وجود دارد آمار بالایی است که باید تغییراتی در آن داده شود. عوامل مؤثر در ابتلا به بیماری گل مژه عوامل مؤثر در ابتلا به بیماری گل مژه
گل مژه یک نوع بیماری ملتهب کننده در ناحیه چشم ها می باشد که به دلیل به وجود آمدن نوعی آب در قسمت پلک رخ خواهد داد. که درظاهر چشم شما نمود خوبی نخواد داشت .آب ها در هر جایی از بدن به وجود می آید فواید ناشی از مصرف قهوه فواید ناشی از مصرف قهوه
امروزه به دلیل مصرف بیش از اندازه قهوه بهتر است تا ما با فواید و مضرات آن بیشتر آشنا شویم. در حالت کلی برخلاف تصورات موجود قهوه می تواند فواید خوبی را برای ما داشته باشد. نگاهی به اختلالات پیچیده موی نوزادان  تا سیخ شدن مو نگاهی به اختلالات پیچیده موی نوزادان تا سیخ شدن مو
یکی از اختلالاتی که درکودکان ممکن است به چشم بخورد اخلالات موهای کودکان است که ممکن است در رنگ دانه ها و یا سیخ شدن موی سر نوزادان و کودکان همراه باشد چرا به اگزما مبتلا می شویم؟ چرا به اگزما مبتلا می شویم؟
اگزما بیماری مربوط به پوست بدن می باشد که اغلب با علائم خارش شدید در نواحی مختلف نیز همراه خواهد بود ، این بیماری نیاز به درمان دارد و درصورتی که شما بودنین که چرا به اگزما دچار میشویم میتونه در درمان و پیشگری از این بیماری نیز بهتون کمک کنه. مزاج سرد و گرم را چگونه بشناسیم؟ مزاج سرد و گرم را چگونه بشناسیم؟
مزاج در طب سنتی به دو گروه اصلی تقسیم می شود، برخی از افراد مزاج سرد دارند و برخی دیگر نیز مزاج گرم پیروی می کنند ، آشنایی با هریک از آنها می تواند بر نحوه زندگی ما تأثیرگذار باشد. و بهتر است بدونین که مزاج سرد و گرم چیست و شما چه مزاجی دارین که این اطلاعات میتونه در زندگی و سلامتی بهتون کمک کنه بهترین فلزیاب چیست؟ بهترین فلزیاب چیست؟
چندین نوع فلزیاب وجود دارد. نه تنها نوع فلزیاب، بلکه شرایط زمین و جستجو و همچنین نوع اشیایی که مورد جستجو قرار میگیرند هم متفاوت هستند. این تفاوت ها منجر به تاکید بر ویژگی های مختلف در فلزیاب های مختلف میشود. لازم است که فلزیاب‌ درست را برای هر کاری پیدا کنید. بهترین راه های درمان اسهال بهترین راه های درمان اسهال
اسهال عارضه ای است که متأسفانه در افراد کوچک و بزرگ به دلایل مختلف رخ خواهد داد و یکی از بیماری های جدا ناراحت کننده است اما خوشبختانه راه های درمانی بسیاری برای آن وجود دارد.
مواد غذایی که باعث نفخ شکم می شوند! مواد غذایی که باعث نفخ شکم می شوند!
ورای تأثیراتی که نفخ شکم بر زیبایی ظاهری افراد دارد، باید بدانید که چنین التهابات و ورم هایی حاصل تلاش زیاد دستگاه گوارش برای هضم ماده غذایی مصرف شده است؛ این ورم ها عموماً با خوردن مواد غذایی سنگین و دیر هضم شکل می گیرند. دلایل گریه کردن را میدانید؟ دلایل گریه کردن را میدانید؟
اشک انسان به دلایل مختلف در بازه های گوناگون زندگی جاری می شود نیمه های شب غذا خوردن چه عوارضی دارد؟! نیمه های شب غذا خوردن چه عوارضی دارد؟!
اگر شما هم جزو افرادی هستید که تا پاسی از شب بیدار می مانید و سراغ یخچای می روید بهتر است بدانید سخت در اشتباهید و با این کار به سلامتتان ضربه وارد خواهید کرد نیمه های شب موقع غذاخوردن نیست و می تواند در عملکرد بدن اختلال ایجاد کند. آشنایی با شب یلدا در طب سنتی آشنایی با شب یلدا در طب سنتی
شب یلدا یکی از سنت های پسندیده است که در آن افراد دور هم جمع می شوند و تجدید خاطرات و صله رحم صورت می گیرد، ولی افراد باید در مصرف خوردنی ها و نوشیدنی ها احتیاط نمایند تا دچار عوارض ناشی از پرخوری در این شب نشوند. فکر کردن مرگ! فکر کردن مرگ!
همه ما به مرگ فکر می کنیم و هیچ وقت نمی توانیم آن را به نقطه ای در پس ذهنمان برانیم. بعضی از ما آن را خیلی نزدیک احساس می کنیم و بعضی هایمان آن را چنان دور فرض می کنیم که انگار فقط مال همسایه است! دروغ های بزرگ تاریخ دروغ های بزرگ تاریخ
مي‌دانيد كه دروغ و دروغگويي يكي از رفتارهاي ناپسندي است كه هم در اديان مختلف به آن اشاره شده است. خانه مردگان خانه مردگان
عکس‌های قدیمی و جدید، در سالگرد آش‌های قجری و چی و چی و چی... درست بعد از این‌که از میرزارضا می‌نویسم، می‌بینم دوستی برایم پیغام گذاشته که بساط پشت پرده و اخلاق شاهان قاجار به ما چه. دستور تهیه کاچی یک معجوب فوق العاده دستور تهیه کاچی یک معجوب فوق العاده
کاچی یک معجون حقیقی و فوق العاده است که امروز  برای شما دوست داران کاچی دستور تهیه و البته بخشی از خواص خوب اون رو داریم  و قصد داریم شما رو با این معجون واقعی که درمان هر دردی است و میتونه حسابی شما رو سرحال کنه معرفی کنیم از کرکس بیشتر بدانیم از کرکس بیشتر بدانیم
وقتی از کرکس در سایت های فارسی زبان در گوگل سرچ میکنیم چیز خاصی در مورد این پرنده متفاوت برای شما نمیاره و کمتر مطلب فارسی میشه درباره کرکس پیدا کرد و به هر ترتیب ما سعی داریم امروز نگاهی به کرکس بندازیم آشنایی با ماشین های هیبریدی آشنایی با ماشین های هیبریدی
ماشین های هیبریدی به ماشین هایی گفته میشه که برای کار کردنشون از دو یا چند نیرو استفاده میکنند، اما در عمل این اصطلاح برای ماشین های دوگانه سوز که یکی از انواع سوخت آنها برق است استفاده میشود.

  • آیا در ماه رمضان کله پاچه بخوریم یا نه؟
    آیا در ماه رمضان کله پاچه بخوریم یا نه؟

    با توجه به این که چند سالی است در ماه رمضان ساعات بین افطار و سحر کوتاه و افراد فرصت زیادی برای خوردن مواد غذایی مورد نیاز بدن ندارند، برخی خانواده‌ها بر این باورند که چون کله‌پاچه در مقایسه با دیگر غذاها یک غذای مقوی و مغذی است، می‌تواند قدرت و قوای بدن را در ساعات روزه‌داری تامین کند و جلوی ضعف و گرسنگی را بگیرد. یک ویتامین مفید برای مبتلایان به بیماری میگرن
    یک ویتامین مفید برای مبتلایان به بیماری میگرن

    سردردهای میگرنی به صورت دردهای ضربه ای و ضربان دار در نیمی از سر توصیف می شوند. خطرات چاقی شکمی در خانم‌ها و راه‌های مقابله با آن
    خطرات چاقی شکمی در خانم‌ها و راه‌های مقابله با آن

    چربی دور شکم صرفاً یک مسئله‌ی مربوط به زیبایی و تناسب‌اندام نیست. بلکه تجمع چربی در این ناحیه خطراتی نیز برای سلامتی به همراه دارد. آشنایی با خواص بی نظیر مارچوبه
    آشنایی با خواص بی نظیر مارچوبه

    مواد آنتی‌اكسیدانی و ضدالتهابی موجود در مارچوبه، بسیاری از بیماری‌های مزمن مانند دیابت نوع 2 و بیماری‌های قلبی را متوقف می‌كنند. از خستگی قلب تا پیری پوست با این مواد غذایی
    از خستگی قلب تا پیری پوست با این مواد غذایی

    مرباهای رنگارنگ، قهوه، نوتلا، پنیر و غیره که هر روز سر سفره می‌آورید و یک دل سیر میل می‌کنید می‌تواند اعضای بدنتان را به پیری زودهنگام دچار کند.
  • آشنایی با مواد غذایی آرامش‌دهنده اعصاب
    آشنایی با مواد غذایی آرامش‌دهنده اعصاب

    عسل، شیر، ماهی، جو دوسر، برنج قهوه‌ای و ... از جمله مواد غذایی هستند که برای مبارزه با استرس و ایجاد آرامش موثر هستند. احادیث نقل شده در خصوص شیر چهارپایان
    احادیث نقل شده در خصوص شیر چهارپایان

    در مطلب قبلی احادیث مربوط به شیر گاو را آوردیم. در این مطلب هم به احادیث مربوط به شیر شتر، بز و الاغ می‌پردازیم. با ما همراه باشید... همیشه به همراه تخم مرغ , این خوراکی را هم بخورید
    همیشه به همراه تخم مرغ , این خوراکی را هم بخورید

    پژوهش های جدید نشان می دهد خوردن همزمان تخم مرغ خوب پخته شده همراه با سبزیجات می تواند سبب افزایش جذب کاروتنوئیدها شود. میگو را این‌گونه مصرف کنید
    میگو را این‌گونه مصرف کنید

    اغلب افراد با این تصور که میزان کلسترول میگو نسبت به سایر گوشت‌ها بالاتر است، کمتر آن را مصرف می‌کنند درحالی که این مقدار کلسترول آن‌قدر نگران‌کننده نیست که بخواهیم میگو را از برنامه غذایی‌مان حذف یا مقدار مصرف آن را کاهش دهیم. بیماری باقلا: این روزها احتیاط کنید
    بیماری باقلا: این روزها احتیاط کنید

    فاویسم یک نوع بیماری ارثی است که به بیماری فصل بهار و بیماری باقلا نیز شهرت دارد؛ زیرا مصرف باقالی در این فصل بیشتر رواج دارد.
  • میرزاجانپور کیست- بیوگرافی مجتبی میزاجان پور
    میرزاجانپور کیست- بیوگرافی مجتبی میزاجان پور

    مجتبی میرزاجان پور  یکی از بهترین های تیم والیبال ماست و این روزها که بازی های والیبال داغ است  بد ندیدیم براتون  خلاصه ای از ببیوگرافی این بازیکن خوب کشورمون رو داشته باشیم خوراک بلدرچین را چگونه تهیه کنیم
    خوراک بلدرچین را چگونه تهیه کنیم

    امروز آموزش آشپزی دیگر ور با شما دوستان در میون میگذاریم که امیدوارم براتون مفید باشه ، آموزش تهیه خوراک بلدرچین ماجرای طنز عقد و عروسی اینترنتی
    ماجرای طنز عقد و عروسی اینترنتی

    مطلبی خواندنی والبته طنزی رو داریم از به نوعی عقد اینترنتی سرطان سینه با این دارو مهار میشود
    سرطان سینه با این دارو مهار میشود

    کشف دارویی امید درمان سرتان سینه را بسیار افزایش داده است و آن را به نوعی کنترل پذیر کرده است باتوجه به این نکات غذای مان بهتر هضم میشود
    باتوجه به این نکات غذای مان بهتر هضم میشود

    مشکل هضم غذا مشکلی است که تقریبا همه ما کم زیاد آنرا تجربه کرده ایم و شاید مشکلاتی نیز با آن داریم، امروز نکاتی براتون داریم که ميتونه مشکل هضم غذا رو کمتر کنه و احساس بهتری به شما بده همه ما با مشکلات سوء هاضمه آشنا هستیم و احساس بد آن را تجربه کرده‌ایم. خوشبختانه، گَوین بروکس، متخصص تناسب اندام و سلامتی، همکار و موسس NuYu، چند نکته برای هضم بهتر غذا توصیه می‌کند.   آهسته غذا بخورید عجله دارید؟ سرتان شلوغ است؟ دیرتان شده است؟ ما همه این‌ها را درک می‌کنیم. اما باید به جای قورت دادن، غذا را خوب بجوید، خوبِ خوب. آهسته غذا خوردن و جویدن صحیح و کامل غذا پیش از بلع، تاثیر زیادی در بهبود عملکرد سیستم گوارش دارد. زمان ی برای صرف صبحانه در نظر بگیرید صرف صبحانه آغازگر متابولیسم بدن است. فراموش ننمایید که می‌خواهید سیستم گوارش‌تان به خوبی کار کند، پس مهم‌ترین وعده غذایی روز را از دست ندهید. در خصوص اهمیت وعده صبحانه در سالم زی توصیه‌های مکرر کرده‌ایم. تحرک داشته باشید ورزش‌های خاصی برای هضم آسان غذا وجود دارد اما در حالت کلی هر حرکت فیزیکی به هضم غذا کمک می‌کند. بالا رفتن از پله‌ها، پیاده رفتن برای خرید، ترک میز کار و گشتی در اداره زدن، همگی در هضم بهترغذا موثرند. فقط کافی می باشد تحرک داشته باشید. زیاد غذا نخورید گاوین نام آن را «غذای متعادل» گذاشته است. مراقب مقدار غذای خود باشید. بدون این‌که توجه کنیم با چه مقدار از غذا سیر می‌شویم، عادت داریم کل غذای بشقابمان را تمام کنیم. سعی نمایید اوقاتی که در خانه هستید بشقاب را کامل پر ننمایید. کار سختی نیست. هن گام غذا خوردن در بیرون نیز مراقب مقدار غذایتان باشید. اگر غذای سرو شده زیاد به نظر می‌رسد، مجبور نیستید آن را تمام نمایید. تا حد امکان از مصرف کنسروها پیشگیری نمایید حساسیت ما نسبت به غذاهای حاوی GI کمتر (غذاهایی که سبب بالا رفتن قند خون می‌شوند) همواره ادامه دارد. ولی گّوین می‌گوید این فقط به غذاهای HI کم (غذایی که بشر در فرآوری آن دخالت کمی دارد) مربوط می‌شود. کنسروها دشمن هضم غذا هستند. دنبال مقصر می‌گردید؟ کنسرو را سرجای خود بگذارید. چیزی که شش ماه در قفسه مغازه مانده بهتر می باشد همان جا بماند. آب بنوشید آب بهترین و موثرترین ماده در بهبود هضم غذاست. حتما ۲۰ دقیقه قبل از وعده‌های غذایی یا بیشتر آب بنوشید. مصرف مشروبات الکلی را قطع نمایید علاقه خود را به مشروب و مستی کنار بگذارید. کمی عاقلانه فکر نمایید: اداره آمار استرالیا گزارش داده که، ۱۴ درصد مرگ و میر ناشی از بیماری‌های گوارشی مربوط به مصرف مشروبات الکلی‌ست. این آمار بدون درنظرداشتن سایر آثار شب بیداری (مانند مصرف غذاهای حاضری برای تمام وعده‌های روز) است. مشروب را کنار گذاشته و یا حداقل مصرف الکل را کم شدن دهید. هن گام ظهر کمی استراحت نمایید هن گام ظهر محل کار را ترک کرده و به پاهای خود استراحت دهید. به پارک یا فضای سبز اطراف بروید، کفش‌هایتان را در بیاورید و به آسمان نگاه نمایید. با پاهای برهنه سموم پا آزاد شده و می‌توانید ویتامین D بیشتری هم جذب نمایید. حتما چای نعناع را امتحان نمایید بعد از ظهرهایی که افسردگی به شما فشار می‌آورد، به چای ،قهوه ، چای نعناع را امتحان نمایید. چای نعناع بهترین تسکین‌دهندۀ معده است. زود شام بخورید زود شام بخورید. هن گام یکه قصد دارید بیرون شام بخورید، اولین زمان را رزرو نمایید. باید سه ساعت قبل از خواب غذا بخورید تا خواب‌های شیرین ببینید و غذایتان هضم شود.

نشانه های اتمام روابط دوستانه‌ نشانه های اتمام روابط دوستانه‌
گاهی درباره‌ی دوستی های خود بیاندیشید
راه های برطرف کردن پرخوری بخاطر استرس راه های برطرف کردن پرخوری بخاطر استرس
با چه روش هایی می توانیم با پرخوری عصبی مقابله کنیم و روش های کنترل این مشکل کدامند با چه روش هایی می توانیم هورمون استرس و هورمون های عصبی منجر به این عارضه را سرکوب کنیم.
راه های کاهش دروغ گویی راه های کاهش دروغ گویی
گاهی اوقات افراد دروغ می گویند چون می خواهند چیزی را در وجود خودشان پنهان کنند
خوردن سوپ چه فوایدی برای بدن دارد! خوردن سوپ چه فوایدی برای بدن دارد!
خوردن سوپ چه تاثیرات مفیدی روی بدن میگذارد و چه فوایدی برای بدن ما دارد چه بیمارانی باید سوپ میل کنند و سوپ مرغ برای چه بیمارانی مفید است؟در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.
تکنیک‌هایی برای رهایی از اضطراب استرس تکنیک‌هایی برای رهایی از اضطراب استرس
یک جا نشستن ها ی طولانی شما را به یک فرد مضطرب تبدیل خواهد کرد.
با این مواد غذایی قوای ذهنی خود را پرورش دهید! با این مواد غذایی قوای ذهنی خود را پرورش دهید!
با چه مواد خوراکی می توانیم به پرورش قوای ذهن خود کمک کنیم و مانع زوال عقل و بروز مشکلات در آن شویم چه مواد خوراکی کمک شایانی در این زمینه به ما می کنند در این مطلب لیستی از بهترین مواد غذایی را برایتان آورده ایم.
آشنایی با بهترین راه برای از بین بردن استرس کودکان آشنایی با بهترین راه برای از بین بردن استرس کودکان
بهترین راه برای از بین بردن استرس کودکان، پیدا کردن منبع استرس اوست
آیا خواص بی نظیر آناناس را می دانید؟! آیا خواص بی نظیر آناناس را می دانید؟!
از آناناس می توانیم برای درمان سرفه کمک بگیریم و موجب درمان آن و بهبود این عارضه شویم آب آناناس خاصیت درمان کنندگی برای سرفه دارد و می تواند برای رفع آن موثر باشد.
دستیابی به هدف با رعایت با این اصول دستیابی به هدف با رعایت با این اصول
افراد موفق وقتی هدفی دارند، تا به آن نرسند عقب نشینی نمی کنند‎
برای درمان التهاب در بدن چه بخوریم؟ برای درمان التهاب در بدن چه بخوریم؟
از چه خوراکی هایی برای مقابله با التهاب بدن می توان استفاده کرد چه درمان های خوراکی برای این عارضه وجود دارد چگونه از طریق مواد غذایی می توانیم با التهاب بدنمان را برطرف کنیم.
خرید بک لینک دانلود آهنگ جدید دانلود آهنگ دانلود بازی کم حجم مدل آستین مانتو