هوالرزاق
ads


سفر به چشمه‌های آبگرم‌ معدنی سرعین

سفر به چشمه‌های آبگرم‌ معدنی سرعین

سفر به چشمه‌های آبگرم‌ معدنی سرعین

پانزده کیلومتر که از اردبیل به سمت تبریز برانی و سر دوراهی شک کنی، تابلوی «سرعین ٥ کیلومتر» آنقدر وسوسه‌انگیز است که به راست بپیچی و برای یک آب تنی ساده هم که شده سری به سرعین بزنی. فقط یک کیلومتر بعد از خودت به خاطر این انتخاب ممنون می‌شوی: سبلان باشکوه آغوشش را برایت باز کرده، سرعین را مثل کودکی روی دست‌هایش گرفته و انگار که منتظر توست. این زیباترین نمای سبلان است و البته زیباترین نمای سرعین که شهری کم‌وسعت اما خوش‌منظر را پیش‌چشمت گسترده. ساختمان‌های بلند هتل‌ها و مجتمع‌های آپارتمانی، نمای یک شهر شلوغ را یادآوری می‌کنند اما نباید نگران بود؛ جمعیت ساکن سرعین کمتر از ٥‌هزار نفر است و این آپارتمان‌ها بیشتر نقش ویلاهای شخصی را دارند. بیشتر از ١٥٠ هتل، مهمانپذیر و مجتمع اقامتی پذیرای حدود ٥ میلیون مسافری است که براساس آمارهای رسمی سالانه به این شهر سفر می‌کنند.

آب‌وهوای ییلاقی سرعین در تابستان اگرچه بهانه موجه بسیاری از مسافران برای سفر به این شهر است اما یک انگیزه منحصربه‌فرد هم وجود دارد: چشمه‌های متعدد آبگرم معدنی.

چشمه‌های بهشتی

تعداد و نوع چشمه‌های آبگرم معدنی در سال‌های اخیر به سرعت درحال تغییر بوده «گاومیش گلی» اما هنوز آن حال‌وهوای سنتی خود را حفظ کرده است. این آبگرم در فضایی حدود ٨٠٠مترمربع در میدان مرکزی شهر واقع شده.

چشمه‌های کوچک و بزرگ این استخر در کنار هم می‌جوشند و از زیر پای شما در هر ثانیه ١٤٦لیتر آب ٤٦ درجه را با جلوه‌ای زیبا به داخل استخر وارد می‌کنند. گاومیش گلی را به نوعی می‌توان مادر مجتمع‌های جدید آب‌درمانی هم نامید چراکه با لوله‌کشی بخشی از آب آنها را نیز تأمین می‌کند.

به غیر از گاومیش گلی، تنها «پهن‌لو» است که از میان بیش از ١٠ استخر قدیمی سرعین هنوز به همان شکل قدیمی باقی مانده و البته مشتری‌های خاص خودش را دارد. مجتمع‌های مدرن آب‌درمانی «ایرانیان»، «سبلان»، «بش‌باجیلار» و «قهوه‌سویی» شکیل‌تر و مجهزتر از آبگرم‌های سنتی احداث شده‌اند. این مجتمع‌ها علاوه بر استخر، به بخش‌هایی مثل سوناهای خشک و بخار، جکوزی، استخر کودکان، دوش‌ها و وان‌های انفرادی، رختکن کمددار و تخت استراحت مجهزند.

به‌جز مجتمع ایرانیان که در ورودی شهر قرار دارد، دیگر مراکز آب‌درمانی در مرکز شهر و شعاع کمتر از یک کیلومتری گاومیش‌گلی واقع شده‌اند. هزینه استفاده از آبگر‌م‌های سنتی ٥٠٠تومان برای پهن‌لو و ١٠٠٠ تومان برای گاومیش‌گلی است. این هزینه برای آب‌درمانی‌ها از ٣، ٤‌ هزار تومان شروع می‌شود و درمورد مجتمع ایرانیان به ١٠‌هزار تومان هم می‌رسد. با پرداخت این مبالغ می‌توانید از همه امکانات مجتمع‌ها- به‌جز ماساژ و پذیرایی که هزینه‌ای جداگانه دارد- استفاده کنید.

چند مجتمع آب‌درمانی جدید دیگر نیز در سرعین در حال احداث است که ازجمله می‌توان به طرح‌های توسعه آبگرم‌های «ژنرال»، «ساری‌سو» و «قره‌سو» اشاره کرد.

مرهم دردها

کسی به صورت دقیق نمی‌داند اولین‌بار استفاده درمانی از آب‌های گرم معدنی کی متداول شد اما به نظر می‌رسد آدمیزاد ابتدا پس از استفاده به‌عنوان استحمام پی به خاصیت تسریع درمان زخم‌ توسط این چشمه‌ها برده است.

بررسی تاریخچه چشمه‌های آبگرم معدنی در سرعین نشان می‌دهد، این چشمه‌ها ابتدا به خاطر گرم‌بودنشان توجه بومی‌ها را جلب کرده‌اند. آن‌طور که قدیمی‌های شهر روایت می‌کنند، پدران‌ آنها در زندگی روستایی خود از آبگرم‌ها بیشتر برای شست‌وشوی احشام و لباس استفاده می‌کرده‌اند.

وجود چنین چشمه‌هایی در منطقه‌ای سردسیر مثل سرعین که در دامنه سبلان واقع شده و حداقل در ٧ ماه از ‌سال با مساله سرمای هوا روبه‌رو است مزیتی عمده برای سرعینی‌های قدیم محسوب می‌شده تا بخشی از انرژی مورد نیازشان را از آنها تأمین کنند. البته می‌شود حدس زد که استحمام در این آب‌ها نیز قدمتی به اندازه کشف‌ آنها دارد؛ چه کسی می‌تواند در یک هوای سرد از لذت آب‌تنی و غلتیدن در آغوش بخارآلود و سکرآور آبگرمی که از زمین می‌جوشد چشم بپوشد؟

اسامی با مسما

به جز ساری‌سو (آب‌زرد) و قره‌سو (آب‌سیاه) که صراحتا به خاطر رنگشان نامگذاری شده‌اند، کاربری آبگرم‌ها دلیل اصلی شهرتشان به اسامی گوناگون و گاه عجیب است. همین آبگرم قره‌سو- که ٢سالی می‌شود در راستای یک طرح توسعه عظیم با همسایه‌اش ساری‌سو مخلوط شده و یک استخر موقت کوچک را تشکیل داده- به خاطر آرامشی که القا می‌کرده به آبگرم اعصاب شهرت یافته بود.گاومیش گلی»، بزرگترین و مشهورترین استخر سرعین، به دلیل استحمام گاومیش‌ها در آن به این نام (برکه گاومیش) شهرت یافته و «پهن لو» را به علت این‌که در زمان‌های دور که مورد استفاده‌ای نداشت روی سطح آن کف و جلبک‌هایی به شکل پهن جمع می‌شده به این نام خوانده‌اند.

«گوز سویی» و «قهوه‌سویی» نیز ٢ استخر کوچک در کنار هم بودند که امروز مجتمع بزرگ آب‌درمانی قهوه‌سویی را تشکیل می‌دهند. قهوه‌سویی به نام قهوه‌خانه‌ای خوانده شده که از قدیم تا همین یکی، ٢سال پیش در کنار آب برپا بود. گوزسویی (آب‌چشم) اما از دیرباز استفاده خاص درمانی داشته و برای شست‌وشوی چشم به‌کار می‌رفته.

مجتمع آب‌درمانی «بش باجیلار» (پنج خواهران) در محل پنج چشمه‌‌ای احداث شده که از کنار هم می‌جوشند. از همه جالب‌تر اما داستان نام‌گذاری آبگرم «ژنرال» است. پیرمردهای شهر روایت می‌کنند که از پدرانشان شنیده‌اند یک ژنرال انگلیسی در زمان جنگ اول جهانی زخم پای خود را با استحمام در این آب مداوا کرده است و این آب به نام ژنرال معروف شده. مجموعه‌های مدرن آب‌درمانی که در چند‌ سال اخیر تعدادشان زیاد شده اما چندان از این روند نام‌گذاری تبعیت نمی‌کنند. مجتمع‌های آب‌درمانی سبلان و ایرانیان اسم‌شان نیز همچون رسم‌شان جدید است.(عیسی عظیمی/شهروند)


سفر به چشمه‌های آبگرم‌ معدنی سرعین

برچسب های
سفر به چشمه‌های آبگرم‌ معدنی سرعین - - - - - - - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :1393/06/13-50 ماه قبل
کل بازدید : 3,680
تعداد بازدید ماه جاری : 2,947
تعداد بازدید در هفته جاری : 1
تعداد علاقه مندی ها : 0
تعداد 0رای به سفر به چشمه‌های آبگرم‌ معدنی سرعین داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به سفر به چشمه‌های آبگرم‌ معدنی سرعین


مطالب مرتبط با سفر به چشمه‌های آبگرم‌ معدنی سرعین

خصصیات مفید پیاز خصصیات مفید پیاز
حتما شما از از اینور و اونور درمورد فواید و خصوصیات درمانی فوق العاده پیاز مطالبی رو شده اید و میدونین که این گیاه فوق العاده خواص درمانی فوق العاده خوبی دارد وشما میتونین با مصرف دست و به اندازه پیاز از سلامتی خود مطمئن باشید. مصرف مس چه نقشی در بدن ما دارد؟ مصرف مس چه نقشی در بدن ما دارد؟
مس را می توان از منابع مهم غذایی به دست آورد. مس معمولا از طریق غذایی و مکمل ها به دست می آید. هرچه مصرف مس در بدن شما به حد تعادل خود نزدیک شود یک سری از علائم مربوط به کاهش میزان مس از بین خواهد رفت. عمل بینی یا رینوپلاستی عمل بینی یا رینوپلاستی
متأسفانه آماری که در خصوص انجام این عمل یعنی رینوپلاستی در ایران وجود دارد آمار بالایی است که باید تغییراتی در آن داده شود. عوامل مؤثر در ابتلا به بیماری گل مژه عوامل مؤثر در ابتلا به بیماری گل مژه
گل مژه یک نوع بیماری ملتهب کننده در ناحیه چشم ها می باشد که به دلیل به وجود آمدن نوعی آب در قسمت پلک رخ خواهد داد. که درظاهر چشم شما نمود خوبی نخواد داشت .آب ها در هر جایی از بدن به وجود می آید فواید ناشی از مصرف قهوه فواید ناشی از مصرف قهوه
امروزه به دلیل مصرف بیش از اندازه قهوه بهتر است تا ما با فواید و مضرات آن بیشتر آشنا شویم. در حالت کلی برخلاف تصورات موجود قهوه می تواند فواید خوبی را برای ما داشته باشد. نگاهی به اختلالات پیچیده موی نوزادان  تا سیخ شدن مو نگاهی به اختلالات پیچیده موی نوزادان تا سیخ شدن مو
یکی از اختلالاتی که درکودکان ممکن است به چشم بخورد اخلالات موهای کودکان است که ممکن است در رنگ دانه ها و یا سیخ شدن موی سر نوزادان و کودکان همراه باشد چرا به اگزما مبتلا می شویم؟ چرا به اگزما مبتلا می شویم؟
اگزما بیماری مربوط به پوست بدن می باشد که اغلب با علائم خارش شدید در نواحی مختلف نیز همراه خواهد بود ، این بیماری نیاز به درمان دارد و درصورتی که شما بودنین که چرا به اگزما دچار میشویم میتونه در درمان و پیشگری از این بیماری نیز بهتون کمک کنه. مزاج سرد و گرم را چگونه بشناسیم؟ مزاج سرد و گرم را چگونه بشناسیم؟
مزاج در طب سنتی به دو گروه اصلی تقسیم می شود، برخی از افراد مزاج سرد دارند و برخی دیگر نیز مزاج گرم پیروی می کنند ، آشنایی با هریک از آنها می تواند بر نحوه زندگی ما تأثیرگذار باشد. و بهتر است بدونین که مزاج سرد و گرم چیست و شما چه مزاجی دارین که این اطلاعات میتونه در زندگی و سلامتی بهتون کمک کنه بهترین فلزیاب چیست؟ بهترین فلزیاب چیست؟
چندین نوع فلزیاب وجود دارد. نه تنها نوع فلزیاب، بلکه شرایط زمین و جستجو و همچنین نوع اشیایی که مورد جستجو قرار میگیرند هم متفاوت هستند. این تفاوت ها منجر به تاکید بر ویژگی های مختلف در فلزیاب های مختلف میشود. لازم است که فلزیاب‌ درست را برای هر کاری پیدا کنید. بهترین راه های درمان اسهال بهترین راه های درمان اسهال
اسهال عارضه ای است که متأسفانه در افراد کوچک و بزرگ به دلایل مختلف رخ خواهد داد و یکی از بیماری های جدا ناراحت کننده است اما خوشبختانه راه های درمانی بسیاری برای آن وجود دارد.
خانه مردگان خانه مردگان
عکس‌های قدیمی و جدید، در سالگرد آش‌های قجری و چی و چی و چی... درست بعد از این‌که از میرزارضا می‌نویسم، می‌بینم دوستی برایم پیغام گذاشته که بساط پشت پرده و اخلاق شاهان قاجار به ما چه. دروغ های بزرگ تاریخ دروغ های بزرگ تاریخ
مي‌دانيد كه دروغ و دروغگويي يكي از رفتارهاي ناپسندي است كه هم در اديان مختلف به آن اشاره شده است. برای پس از افطار این نوشیدنی را فراموش نکنید برای پس از افطار این نوشیدنی را فراموش نکنید
طب سنتی به ما توصیه می کنید که اگر می خواهید در ماه مبارک رمضان از سلامتی برخوردار شوید دچار بیماری نشوید از نوشیدنی های طبیعی مصرف کنید منظور از نوشیدنی های طبیعی همان عرقیجات است. همه ی خواص بی نظیر قارچ همه ی خواص بی نظیر قارچ
قارچ‌های خوراكی ارزش غذایی خوبی دارند و به همین دلیل می‌توانند در كنار سبزیجات پرخاصیت ‌مهمان همیشگی سبد غذایی خانواده‌ها شوند. قارچ‌ها كالری كمی دارند، هیچگونه چربی یا كلسترولی در آنها پیدا نمی‌شود و مقدار نمك بسیار كمی را در خودشان جای داده‌اند. فکر کردن مرگ! فکر کردن مرگ!
همه ما به مرگ فکر می کنیم و هیچ وقت نمی توانیم آن را به نقطه ای در پس ذهنمان برانیم. بعضی از ما آن را خیلی نزدیک احساس می کنیم و بعضی هایمان آن را چنان دور فرض می کنیم که انگار فقط مال همسایه است! آشنایی با فواید گیاه و میوه موز آشنایی با فواید گیاه و میوه موز
میوه های زرد رنگ دارای “پتاسیم و پکتین، زیادی هستند لورا فلورس، یک متخصص تغذیه می گوید موز یک منبع خوبی برای منیزیم و ویتامین های C و B6 می باشد. “موز آنتی اکسیدان بالایی دارد ، درخت موز در واقع بلندترین درخت در جهان است. خواص بی‌نظیر گیاه سنبل هندی خواص بی‌نظیر گیاه سنبل هندی
سنبل هندی به دافع پشه بودن شهره است اما این گیاه برای تسکین آرتریت، رفع اختلالات گوارشی، کاهش تب، رفع استرس و خستگی و غیره نیز موثر است. در این مطلب بیشتر در خصوص این گیاه معطر توضیح می‌دهیم. لطفاً با ما همراه باشید. مواد غذایی خطرناک برای حافظه در زنان و مردان مواد غذایی خطرناک برای حافظه در زنان و مردان
سیب‌زمینی سرخ‌کرده و غذاهای آماده که حاوی چربی‌های ترانس هستند موجب افزایش خطر کاهش حافظه در مردان، و چاقی گلابی‌شکل موجب کاهش حافظه در زنان خواهد شد. روش صحیح پاکسازی بدن با آبمیوه روش صحیح پاکسازی بدن با آبمیوه
پاکسازی با آبمیوه را می توانید برای یک تا پنج روز انجام دهید. اما این رژیم غذایی را نباید به مدت طولانی داشته باشید، چون بدن برای حفظ عملکردهایش به مواد غذایی دیگری هم احتیاج دارد. توصیه های یک متخصص گوارش در روزه داری توصیه های یک متخصص گوارش در روزه داری
عادت بسیاری از افراد به‌ویژه نوجوان‌ها و جوان‌ها این است که افطارشان را با یک یا چند لیوان آب یخ و نوشابه باز می‌کنند؛ بزرگ‌ترها نیز تمایل به خوردن آش در ماه رمضان دارند.


سالاد شیرازی برای این افراد ممنوع! سالاد شیرازی برای این افراد ممنوع!
سالاد شیرازی برای این افراد ممنوع! سالاد شیرازی یکی از محبوب ترین سالادهای ایرانی است که متشکل از خیار و گوجه فرنگی و پیاز همراه چاشنی هایی است و در ظاهر غذای سالمی می آید،اما آیا باید آن را همیشه میل کرد یانه؟
داستان خواندنی از کیس مناسب برای ازدواج داستان خواندنی از کیس مناسب برای ازدواج
امروز حکایتی خواندنی و البته بامزه از کیسی مناسب برای ازدواج رو برای شما دوست داران و همراهان مجله شیثار داریم
چرا برخی از مردان نمیتوانند با همسرشان عاشقانه رفتار کنند؟ چرا برخی از مردان نمیتوانند با همسرشان عاشقانه رفتار کنند؟
یکی از مسائل و دیدگاههای رایج در روابط بین همسران که همیشه ازگذشته تا به حال وجود داشته،این بوده و هست که:چرا مردان نمیتوانند به طور درست و صحیح حرف بزنند؟!
حواشی نمایش دور همی زنان شکسپیر با بهاره رهنما حواشی نمایش دور همی زنان شکسپیر با بهاره رهنما
این روزها نمایش پرحاشيه دور همی زنان شکسپیر از بهاره رهنما بر روی  پرده بوده است که این نمایش حواشی فراوانی نیز داشته و این موجب گفت و گوی متفاوتی با بهاره رهنما شده است
7رنگ سلامت!ضامن سلامتی شماست 7رنگ سلامت!ضامن سلامتی شماست
تأثیر گذار بودن میتامین ها در شادابی پوست،تولیدکنندگان را نیز بر آن داشته تا برای ساخت انواع کرم ها و لوسیون ها از ترکیب های ویتامینه استفاده کنند اما شما هم میتوانید به جای استفاده از ترکیب های شیمیایی،این منابع را در سبد میوه های بهاری پیدا کنید...
کولر آبی را درستتر مصرف کنیم کولر آبی را درستتر مصرف کنیم
با اومدن فصل گرم تابستان گرما باعث میشه استفاده از کولر آبی هر روز و هر روز بیشتر میشود و در همه خانه ها استفاده از کولر آبی شروع میشود اما کولر آبی میتونه مظراتی نیز داشته باشه
سردرد حین ورزش سردرد حین ورزش
گاهی در زمان ورزش کردن دچار سردرد شدیدی می شوید؟؟ آیا ورزش کردن شما رو هم گاهی انقدر اذیت میکنه که دست از ورزش کردن میکشید و ورزش رو رها میکنید
محسن یگانه کم آورده و بشنوید از دلگرمی هواداران او محسن یگانه کم آورده و بشنوید از دلگرمی هواداران او
محسن یگانه خواننده متفاوت و البته پر کار کشورمون که از جوانانی بود که در  پاپ خوب رشد کرده اما کامنت های تازه او در صفحات مجازی خب از کم آوردن او میدهد!!!
همه چیز درباره دستگاه تصویه آب خانگی همه چیز درباره دستگاه تصویه آب خانگی
تازگی ها در تمامی خانه ها کم کم دستگاه های تصویه آب خانگی داره جای خودش رو در خانه ها باز میکنه و تمامی خانه ها مملو از دستگاه های تصویه آب میشوند
من پاداش معنوی را به پاداش دنیوی ترجیح می‌دهم. چون دنیا فانی است من پاداش معنوی را به پاداش دنیوی ترجیح می‌دهم. چون دنیا فانی است
مطلب زیر در مورد گفتگوی یا مصاحبه با کارگری است که 36 میلیون چک را به صاحبش برگردوند.و خودش گفته که من توقع پاداش ندارم.در ادامه بیشتر با این جوان نیکوکار آشنا شوید.شما چی اگه 36 میلیون پولو پیدا میکردی چیکارش میکردی؟
خرید بک لینک دانلود آهنگ دانلود بازی کم حجم مدل آستین مانتو