هوالرزاق
ads


سفر به چشمه‌های آبگرم‌ معدنی سرعین

سفر به چشمه‌های آبگرم‌ معدنی سرعین

سفر به چشمه‌های آبگرم‌ معدنی سرعین

پانزده کیلومتر که از اردبیل به سمت تبریز برانی و سر دوراهی شک کنی، تابلوی «سرعین ٥ کیلومتر» آنقدر وسوسه‌انگیز است که به راست بپیچی و برای یک آب تنی ساده هم که شده سری به سرعین بزنی. فقط یک کیلومتر بعد از خودت به خاطر این انتخاب ممنون می‌شوی: سبلان باشکوه آغوشش را برایت باز کرده، سرعین را مثل کودکی روی دست‌هایش گرفته و انگار که منتظر توست. این زیباترین نمای سبلان است و البته زیباترین نمای سرعین که شهری کم‌وسعت اما خوش‌منظر را پیش‌چشمت گسترده. ساختمان‌های بلند هتل‌ها و مجتمع‌های آپارتمانی، نمای یک شهر شلوغ را یادآوری می‌کنند اما نباید نگران بود؛ جمعیت ساکن سرعین کمتر از ٥‌هزار نفر است و این آپارتمان‌ها بیشتر نقش ویلاهای شخصی را دارند. بیشتر از ١٥٠ هتل، مهمانپذیر و مجتمع اقامتی پذیرای حدود ٥ میلیون مسافری است که براساس آمارهای رسمی سالانه به این شهر سفر می‌کنند.

آب‌وهوای ییلاقی سرعین در تابستان اگرچه بهانه موجه بسیاری از مسافران برای سفر به این شهر است اما یک انگیزه منحصربه‌فرد هم وجود دارد: چشمه‌های متعدد آبگرم معدنی.

چشمه‌های بهشتی

تعداد و نوع چشمه‌های آبگرم معدنی در سال‌های اخیر به سرعت درحال تغییر بوده «گاومیش گلی» اما هنوز آن حال‌وهوای سنتی خود را حفظ کرده است. این آبگرم در فضایی حدود ٨٠٠مترمربع در میدان مرکزی شهر واقع شده.

چشمه‌های کوچک و بزرگ این استخر در کنار هم می‌جوشند و از زیر پای شما در هر ثانیه ١٤٦لیتر آب ٤٦ درجه را با جلوه‌ای زیبا به داخل استخر وارد می‌کنند. گاومیش گلی را به نوعی می‌توان مادر مجتمع‌های جدید آب‌درمانی هم نامید چراکه با لوله‌کشی بخشی از آب آنها را نیز تأمین می‌کند.

به غیر از گاومیش گلی، تنها «پهن‌لو» است که از میان بیش از ١٠ استخر قدیمی سرعین هنوز به همان شکل قدیمی باقی مانده و البته مشتری‌های خاص خودش را دارد. مجتمع‌های مدرن آب‌درمانی «ایرانیان»، «سبلان»، «بش‌باجیلار» و «قهوه‌سویی» شکیل‌تر و مجهزتر از آبگرم‌های سنتی احداث شده‌اند. این مجتمع‌ها علاوه بر استخر، به بخش‌هایی مثل سوناهای خشک و بخار، جکوزی، استخر کودکان، دوش‌ها و وان‌های انفرادی، رختکن کمددار و تخت استراحت مجهزند.

به‌جز مجتمع ایرانیان که در ورودی شهر قرار دارد، دیگر مراکز آب‌درمانی در مرکز شهر و شعاع کمتر از یک کیلومتری گاومیش‌گلی واقع شده‌اند. هزینه استفاده از آبگر‌م‌های سنتی ٥٠٠تومان برای پهن‌لو و ١٠٠٠ تومان برای گاومیش‌گلی است. این هزینه برای آب‌درمانی‌ها از ٣، ٤‌ هزار تومان شروع می‌شود و درمورد مجتمع ایرانیان به ١٠‌هزار تومان هم می‌رسد. با پرداخت این مبالغ می‌توانید از همه امکانات مجتمع‌ها- به‌جز ماساژ و پذیرایی که هزینه‌ای جداگانه دارد- استفاده کنید.

چند مجتمع آب‌درمانی جدید دیگر نیز در سرعین در حال احداث است که ازجمله می‌توان به طرح‌های توسعه آبگرم‌های «ژنرال»، «ساری‌سو» و «قره‌سو» اشاره کرد.

مرهم دردها

کسی به صورت دقیق نمی‌داند اولین‌بار استفاده درمانی از آب‌های گرم معدنی کی متداول شد اما به نظر می‌رسد آدمیزاد ابتدا پس از استفاده به‌عنوان استحمام پی به خاصیت تسریع درمان زخم‌ توسط این چشمه‌ها برده است.

بررسی تاریخچه چشمه‌های آبگرم معدنی در سرعین نشان می‌دهد، این چشمه‌ها ابتدا به خاطر گرم‌بودنشان توجه بومی‌ها را جلب کرده‌اند. آن‌طور که قدیمی‌های شهر روایت می‌کنند، پدران‌ آنها در زندگی روستایی خود از آبگرم‌ها بیشتر برای شست‌وشوی احشام و لباس استفاده می‌کرده‌اند.

وجود چنین چشمه‌هایی در منطقه‌ای سردسیر مثل سرعین که در دامنه سبلان واقع شده و حداقل در ٧ ماه از ‌سال با مساله سرمای هوا روبه‌رو است مزیتی عمده برای سرعینی‌های قدیم محسوب می‌شده تا بخشی از انرژی مورد نیازشان را از آنها تأمین کنند. البته می‌شود حدس زد که استحمام در این آب‌ها نیز قدمتی به اندازه کشف‌ آنها دارد؛ چه کسی می‌تواند در یک هوای سرد از لذت آب‌تنی و غلتیدن در آغوش بخارآلود و سکرآور آبگرمی که از زمین می‌جوشد چشم بپوشد؟

اسامی با مسما

به جز ساری‌سو (آب‌زرد) و قره‌سو (آب‌سیاه) که صراحتا به خاطر رنگشان نامگذاری شده‌اند، کاربری آبگرم‌ها دلیل اصلی شهرتشان به اسامی گوناگون و گاه عجیب است. همین آبگرم قره‌سو- که ٢سالی می‌شود در راستای یک طرح توسعه عظیم با همسایه‌اش ساری‌سو مخلوط شده و یک استخر موقت کوچک را تشکیل داده- به خاطر آرامشی که القا می‌کرده به آبگرم اعصاب شهرت یافته بود.گاومیش گلی»، بزرگترین و مشهورترین استخر سرعین، به دلیل استحمام گاومیش‌ها در آن به این نام (برکه گاومیش) شهرت یافته و «پهن لو» را به علت این‌که در زمان‌های دور که مورد استفاده‌ای نداشت روی سطح آن کف و جلبک‌هایی به شکل پهن جمع می‌شده به این نام خوانده‌اند.

«گوز سویی» و «قهوه‌سویی» نیز ٢ استخر کوچک در کنار هم بودند که امروز مجتمع بزرگ آب‌درمانی قهوه‌سویی را تشکیل می‌دهند. قهوه‌سویی به نام قهوه‌خانه‌ای خوانده شده که از قدیم تا همین یکی، ٢سال پیش در کنار آب برپا بود. گوزسویی (آب‌چشم) اما از دیرباز استفاده خاص درمانی داشته و برای شست‌وشوی چشم به‌کار می‌رفته.

مجتمع آب‌درمانی «بش باجیلار» (پنج خواهران) در محل پنج چشمه‌‌ای احداث شده که از کنار هم می‌جوشند. از همه جالب‌تر اما داستان نام‌گذاری آبگرم «ژنرال» است. پیرمردهای شهر روایت می‌کنند که از پدرانشان شنیده‌اند یک ژنرال انگلیسی در زمان جنگ اول جهانی زخم پای خود را با استحمام در این آب مداوا کرده است و این آب به نام ژنرال معروف شده. مجموعه‌های مدرن آب‌درمانی که در چند‌ سال اخیر تعدادشان زیاد شده اما چندان از این روند نام‌گذاری تبعیت نمی‌کنند. مجتمع‌های آب‌درمانی سبلان و ایرانیان اسم‌شان نیز همچون رسم‌شان جدید است.(عیسی عظیمی/شهروند)


سفر به چشمه‌های آبگرم‌ معدنی سرعین

برچسب های
سفر به چشمه‌های آبگرم‌ معدنی سرعین - - - - - - - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :1393/06/13-52 ماه قبل
کل بازدید : 3,710
تعداد بازدید ماه جاری : 2,977
تعداد بازدید در هفته جاری : 2
تعداد علاقه مندی ها : 0
تعداد 0رای به سفر به چشمه‌های آبگرم‌ معدنی سرعین داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به سفر به چشمه‌های آبگرم‌ معدنی سرعین


مطالب مرتبط با سفر به چشمه‌های آبگرم‌ معدنی سرعین

نگاهی به فواید لواشک نگاهی به فواید لواشک
لواشک جز هله هوله هایی که اکثر ما دوستش داریم و کم یا زیاد عادت به خوردن اون داریم ،گاهی بعصیا وقتی که اسم لواشک میاد ناخودآگاه دهنشون اب میوفته و دلشون ضعف میزه و بعصی ها بر عکس فراری میشن ازش و میگن اه اه دوستش نداریم این چیه اخه ،به هر ترتیب لواشک یه هله هوله سنتی و دوست داشتنی ما ایرانی هاست گه هممون تجربه استفاده اش رو داریم خصصیات مفید پیاز خصصیات مفید پیاز
حتما شما از از اینور و اونور درمورد فواید و خصوصیات درمانی فوق العاده پیاز مطالبی رو شده اید و میدونین که این گیاه فوق العاده خواص درمانی فوق العاده خوبی دارد وشما میتونین با مصرف دست و به اندازه پیاز از سلامتی خود مطمئن باشید. مصرف مس چه نقشی در بدن ما دارد؟ مصرف مس چه نقشی در بدن ما دارد؟
مس را می توان از منابع مهم غذایی به دست آورد. مس معمولا از طریق غذایی و مکمل ها به دست می آید. هرچه مصرف مس در بدن شما به حد تعادل خود نزدیک شود یک سری از علائم مربوط به کاهش میزان مس از بین خواهد رفت. عمل بینی یا رینوپلاستی عمل بینی یا رینوپلاستی
متأسفانه آماری که در خصوص انجام این عمل یعنی رینوپلاستی در ایران وجود دارد آمار بالایی است که باید تغییراتی در آن داده شود. عوامل مؤثر در ابتلا به بیماری گل مژه عوامل مؤثر در ابتلا به بیماری گل مژه
گل مژه یک نوع بیماری ملتهب کننده در ناحیه چشم ها می باشد که به دلیل به وجود آمدن نوعی آب در قسمت پلک رخ خواهد داد. که درظاهر چشم شما نمود خوبی نخواد داشت .آب ها در هر جایی از بدن به وجود می آید فواید ناشی از مصرف قهوه فواید ناشی از مصرف قهوه
امروزه به دلیل مصرف بیش از اندازه قهوه بهتر است تا ما با فواید و مضرات آن بیشتر آشنا شویم. در حالت کلی برخلاف تصورات موجود قهوه می تواند فواید خوبی را برای ما داشته باشد. نگاهی به اختلالات پیچیده موی نوزادان تا سیخ شدن مو نگاهی به اختلالات پیچیده موی نوزادان تا سیخ شدن مو
یکی از اختلالاتی که درکودکان ممکن است به چشم بخورد اخلالات موهای کودکان است که ممکن است در رنگ دانه ها و یا سیخ شدن موی سر نوزادان و کودکان همراه باشد چرا به اگزما مبتلا می شویم؟ چرا به اگزما مبتلا می شویم؟
اگزما بیماری مربوط به پوست بدن می باشد که اغلب با علائم خارش شدید در نواحی مختلف نیز همراه خواهد بود ، این بیماری نیاز به درمان دارد و درصورتی که شما بودنین که چرا به اگزما دچار میشویم میتونه در درمان و پیشگری از این بیماری نیز بهتون کمک کنه. مزاج سرد و گرم را چگونه بشناسیم؟ مزاج سرد و گرم را چگونه بشناسیم؟
مزاج در طب سنتی به دو گروه اصلی تقسیم می شود، برخی از افراد مزاج سرد دارند و برخی دیگر نیز مزاج گرم پیروی می کنند ، آشنایی با هریک از آنها می تواند بر نحوه زندگی ما تأثیرگذار باشد. و بهتر است بدونین که مزاج سرد و گرم چیست و شما چه مزاجی دارین که این اطلاعات میتونه در زندگی و سلامتی بهتون کمک کنه بهترین فلزیاب چیست؟ بهترین فلزیاب چیست؟
چندین نوع فلزیاب وجود دارد. نه تنها نوع فلزیاب، بلکه شرایط زمین و جستجو و همچنین نوع اشیایی که مورد جستجو قرار میگیرند هم متفاوت هستند. این تفاوت ها منجر به تاکید بر ویژگی های مختلف در فلزیاب های مختلف میشود. لازم است که فلزیاب‌ درست را برای هر کاری پیدا کنید.
برای افزایش عمر و سلامتی این خوراکی را بخورید برای افزایش عمر و سلامتی این خوراکی را بخورید
پژوهشگران اثبات کردند که خوردن آجیل با سلامتی ارتباط مستقیمی دارد . براین اساس در مقاله ای که به تازگی در مجله پزشکی انگلستان منتشر شده است، معلوم شد، اشخاصی که هر روز یک مشت آجیل میخورند، از طول عمر زیادتری نسبت به اشخاصی که اصلاً آجیل نمی خورند برخوردارند. همیشه به همراه تخم مرغ , این خوراکی را هم بخورید همیشه به همراه تخم مرغ , این خوراکی را هم بخورید
پژوهش های جدید نشان می دهد خوردن همزمان تخم مرغ خوب پخته شده همراه با سبزیجات می تواند سبب افزایش جذب کاروتنوئیدها شود. به کمک تغذیه سـرحال رانندگی کنیـد به کمک تغذیه سـرحال رانندگی کنیـد
پس از خوردن غذا، خون به سمت سیستم گوارش رفته و کمتر به سمت مغز گردش می‌کند و این مسئله باعث خواب‌آلودگی می‌شود و باید رانندگان توجه کنند که حدود دو ساعت بعد از صرف غذا به رانندگی اقدام کنند. خطر در كمین بچه مثبت‌ها خطر در كمین بچه مثبت‌ها
كودكی كه به دور از هیاهو‌ی اجتماع تربیت شود در آینده نمی‌تواند از پس مشکلات و موانع در جامعه برآید.آشنا نکردن فرزندان از همان سنین کودکی و نوجوانی با مسائل اجتماعی، ناآشنایی آن‌ها از ناهنجاری‌ها را به دنبال دارد و زمانی که در برابر وسوسه‌های مختلف قرار می‌گیرند، متأسفانه راه آسان‌تر که همان راه خطا است را انتخاب می‌كنند. دلیل سرکوب احساسات و علایق مان چیست؟ دلیل سرکوب احساسات و علایق مان چیست؟
آیا شما جزو کسانی هستید که به راحتی احساسات خود را بیان می کنند یا قادر نیستید احساسات و هیجانات خود را نشان داده و آنها را در درون خود می ریزید؟ ابراز صحیح احساسات نقش مهمی در سلامت روان دارد. فصل امتحانات و بخورونخورهایش فصل امتحانات و بخورونخورهایش
خوب است بدانید که با یک تغذیه درست و مناسب می‌توانید هم حافظه خود را تقویت کنید و هم از میزان استرس و اضطراب خود بکاهید و مهم‌تر از آن با اندامی متناسب پا به دانشگاه بگذارید. فراموش نکنید که تغذیه مناسب در موفقیت شما بی‌تأثیر نخواهد بود. آیا همه میوه ها و سبزیهای نارنجی وزن را کاهش می دهند؟ آیا همه میوه ها و سبزیهای نارنجی وزن را کاهش می دهند؟
نتايج تحقیقات جدید اثبات میکند که سبزي ها و ميوه هایی که به رنگ نارنجي هستند برای لاغری بسیار خوب هستند. چگونه چربی‌ های بدن را زود بسوزانیم؟ چگونه چربی‌ های بدن را زود بسوزانیم؟
مهم نیست که ما چند کیلوگرم را هل می‌ دهیم، چند کیلومتر ماشین‌ سواری می‌ کنیم، چقدر در کلاس‌ های ورزشی عرق می‌ ریزیم، در نهایت بیشتر ما هرگز واقعا به نتیجه مورد انتظار کاهش وزن را از تلاشی که برای دستیابی به آن صرف کرده‌ ایم، نمی‌ رسیم. 3 روش برای کاهش مصرف شکر 3 روش برای کاهش مصرف شکر
انجمن قلب آمریکا به همه بانوان توصیه می‌کند که بیش از 100 کیلو کالری انرژی مورد نیاز روزانه خود را از طریق مصرف شکر افزوده، دریافت نکنند و این توصیه برای آقایان، چیزی حدود 150 کیلو کالری است. دردهایی که با موز درمان می‌شوند دردهایی که با موز درمان می‌شوند
بدون شک پس از خواندن این مطلب نگاهتان به موز تغییر خواهد کرد. طبیعت بهترین درمان‌ها را به‌صورت مواد غذایی و گیاهان در اختیار ما قرار داده است که تأثیر زیادی در ارتقای سلامتی دارند. موز نیز یکی از این هدیه‌ها است که برای درمان و بهبود برخی از بیماری‌ها و مشکلات سلامتی بهتر از برخی داروها عمل می‌کند.


از نگاه سلامت ماهی سالمون را با این مواد غذا استفاده نمایید! از نگاه سلامت ماهی سالمون را با این مواد غذا استفاده نمایید!
ماهی سالمون بهترین نوع ماهی برای تغذیه است پیشنهاد میدهیم از مصرف آن غافل نمانید و حتما با آب لیموی تازه آن را همراه کنید.
خلاصه ای از با فایده های جالب سبزی شنبلیله آشنا شوید! خلاصه ای از با فایده های جالب سبزی شنبلیله آشنا شوید!
از خاصیت های این سبزی می توانید برای زیبایی پوستتان کمک بگیرید توصیه می کنیم از این دوازده روش در این زمینه کمک بگیرید.
متفاوت متفاوت: آشنایی با وجود گونهی ماده سرطان زا در فست فودها متفاوت متفاوت: آشنایی با وجود گونهی ماده سرطان زا در فست فودها
همیشه متخصصین تغذیه مردم را از مصرف فست فودها منع می کنند علت آن وجود نوعی ماده سرطانزا به نام تلیتس می باشد در مورد این ماده توضیحاتی در ادامه مطلب آورده ایم.
خلاصه ای از غذا هایی که شما را گرسنه ‌تر می‌کند و نمی‌دانید! خلاصه ای از غذا هایی که شما را گرسنه ‌تر می‌کند و نمی‌دانید!
جالب است بدانید برخی از خوراکی هایی که برای رفع گرسنگی می خورید، در واقع شما را گرسنه تر می کنند.
تازه ترین مطلب لسیتی از مواد خوراکی که نبایست آنان را در مایکروفر گرم کرد! تازه ترین مطلب لسیتی از مواد خوراکی که نبایست آنان را در مایکروفر گرم کرد!
برخی مواد غذایی را نباید در مایکروفر گرم کرد این کار باعث سمی شدن و مضر شدن این نوع غذاها می شود در ادامه لسیتی از آن ها را در اختیارتان قرار میدهیم.
بخوانید معالجه این گونه مسائل نوجوانان با مصرف امگا3 بخوانید معالجه این گونه مسائل نوجوانان با مصرف امگا3
امگا 3 تاثیر بسزایی بر رفع رفتارهای منفی فرزندانتان میگذارد این ماده معدنی در رفع میزان پرخاشگری آن ها تاثیرگذار است پیشنهاد ما به والدین آنها مصرف مواد غذایی سرشار از امگا 3می باشد.
خلاصه ای از رعایت مطلب های خوراکی برای لاغری! خلاصه ای از رعایت مطلب های خوراکی برای لاغری!
اگر می خواهید در مدت زمان کم وزن قابل توجهی را کم کنید و زود نتیجه بگیرید بهتر است به برنامه غذایی و رژیم خود برخی نکات جانبی را اضافه کنید.
دید سلامتی ماست را نبایست با این میوه ها استفاده نمایید! دید سلامتی ماست را نبایست با این میوه ها استفاده نمایید!
ماست را نباید با میوه های ترش مصرف کنید این ماده غذایی در صورت مخلوط شدن با انواع میوه های ترش مزه می تواند مشکلات گوارشی برایتان ایجاد کند.
از سلامتی منابع غذایی ویتامین D را بشناسید! از سلامتی منابع غذایی ویتامین D را بشناسید!
برای دریافت ویتامین دی از چه منابعی می توانیم کمک بگیریم دریافت این ویتامین چگونه میسر خواهد بود چه نوع خوراکی هایی به ما در این زمینه کمک می کنند.
از نگاه سلامت خاصیت های استفاده میوه در رده سنی نوجوانی! از نگاه سلامت خاصیت های استفاده میوه در رده سنی نوجوانی!
طی یک تحقیق پژوهشگران متوجه شدند مصرف میوه در رده سنی نوجوانی باعث پیشگیری از مبتلاشدن افراد به سرطان سینه می شود.
خرید بک لینک دانلود آهنگ دانلود بازی کم حجم مدل آستین مانتو