هوالرزاق


چقدر با خواص خوب و بد سویا آشنایی دارید

چقدر با خواص خوب و بد سویا آشنایی دارید

سویا اخیرا خیلی خیلی مورد استفاده قرار میگیره مخصوصا در غذاهایی که یه جوری با گوشت چرخ کرده است که کمتر تفاوت خودش با گوشت رو نشون میده،با رشد روز افزون استفاده از سویا بد ندیدیم که مطلبی از فواید و مظرات سویا براتون داشته باشیم

مواد غذایی حاصل از سویا شامل شیر سویا، توفو، سس سویا و روغن سویا می‌باشد. دانه های سویا حاوی مقادیر زیادی اسید فیتیک، آلفا لینولیک اسید و ایزوفلاون می‌باشد. تحقیقات متفاوت نشان می‌دهد که دانه سویا با کم شدن خطر سرطان سینه و پروستات در ازتباط است. در ادامه به بررسی خصوصیات درمانی سویا و مضرات آن می‌پردازیم.

فواید خوردن سویا و خصوصیات درمانی آن
سویا حاوی پروتئین، ایزوفلاون و فیبر بوده که همه این مواد برای تندرستی مفیداند. پروتئین درون سویا می‌تواند فوایدی برای بیماری های قلبی، کم شدن اثرات یائسگی، کم شدن وزن، ورم مفاصل، عملکرد مغز و بهبود توان در ورزش دارد. سویا ممکن می باشد بتواند خطر سرطان سینه درخانم ها و سرطان پروستات در مردان را کم شدن دهد. بعضی از خصوصیات درمانی و فواید سویا شامل:

تاثیر بر کلسترول خون- تحقیقات نشان می‌دهد، اضافه کردن سویا به رژیم غذایی می‌تواند تاثیراتی بر سطح کلسترول خون داشته و کمی آنرا کم شدن دهد. کم شدن سطح کلسترول تا زمان یکه رژیم ادامه دارد، باقی می‌ماند.

تاثیر بر فشارخون بالا- تحقیقات نشان می‌دهد که سویا می‌تواند فشارخون را کم شدن دهد، با اینحال تحقیقات بیشتری برای تعیین میزان سویای لازم برای کم شدن فشارخون مورد نیاز است.

تاثیر بر یائسگی- تحقیقات نشان می‌دهد که سویا گرگرفتگی را درخانم ها یائسه کم شدن می‌دهد. البته تحقیقات بیشتری برای نتیجه گیری در این مورد نیاز است.

تاثیر سویا بر حساسیت- معمولا شیر سویا برای کودکان حساس به شیر عادی استفاده می‌شود، با این حال تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

تاثیر سویا بر سرطان- تحقیقات محدود نشان می‌دهد که سویا می‌تواند خطر سرطان سینه، پروستات و روده بزرگ (colon) را کم شدن دهد. با اینحال تحقیقات بیشتری برای اثبات تاثیر سویا بر خودداری از سرطان مورد نیاز است.

تاثیر سویا بر دردهای دوره‌ای پستان- تحقیقات محدودی نشان می‌دهند که سویا می‌تواند بر دردهای دوره‌ای پستان که با سیکل قاعدگی در ارتباط اند تاثیر داشته و آن را کم شدن دهد. با اینحال تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

تاثیر سویا بر دیابت نوع 2- سویا ممکن می باشد بتواند تاثیرات مفیدی بر سطح قندخون در افراد دیابتی داشته باشد. بااینحال تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

سایر مواردیکه ممکن می باشد سویا در بهبود آنها نقشی داشته باشد اما هنوز ثابت نشده‌اند، شامل:

بهبود کیفیت ورزش
سنگ صفرا
بیماری های قلبی
التهاب
کم خونی فقر آهن
بیماری های کلیوی
سندرم متابولیک
آرتروز
عملکرد بهتر بدن در افراد میانسال
پیر شدن پوست
صدمه به نخاع
کم شدن وزن

مضرات سویا و موارد منع مصرف
شویا تقریبا خوراکی مطمئن و بی خطری می‌باشد و می‌شود در رژیم غذایی بزرگسالان، کودکان و یا حتی نوزادان استفاده نمود. با اینحال:

آلرژی و حساسیت به سویا معمول بوده و اگر شما به سویا و یا سایر اعضای خانواده سویا حساسیت دارید، نمی‌بایست آن را مصرف نمایید. نشانه‌های حساسیت به سویا مختلف بوده و می‌تواند شامل آب ریزش بینی، التهاب دستگاه گوارش و یا افت فشار ناگهانی شود.

سویا خطر خونریزی را افزایش می‌دهد و در افرادیکه داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند، یا اختلالات خونریزی دارند می‌بایست با احتیاط و کم مصرف شود.

سویا ممکن می باشد سطح قندخون را پایین بیاورد پس افراد دیابتی و یا کسانیکه قندخون پایینی دارند باید با احتیاط آنرا مصرف کنند.

افرادیکه دچار کم خونی، فیبروز کیستیک یا اختلالات تیروئید، معده، روده، سیستم ایمنی و قلبی دارند، باید با احتیاط مصرف شود.

افراد مبتلا به نقرس بهتر می باشد مصرف سویا را کم و محدود نمایند.

مصرف سویا در بارداری و شیردهی
سویا به عنوان جزئی از رژیم غذایی درخانم ها باردار و شیرده معمولا بدون اشکال می‌باشد. با اینحال از مصرف زیاد سویا در دوران بارداری و شیردهی باید پیشگیری نمود.


چقدر با خواص خوب و بد سویا آشنایی دارید

برچسب های
چقدر با خواص خوب و بد سویا آشنایی دارید - - - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :
کل بازدید : 2,549
تعداد بازدید ماه جاری : 2,059
تعداد بازدید در هفته جاری : 1
تعداد علاقه مندی ها : 0
تعداد 0رای به چقدر با خواص خوب و بد سویا آشنایی دارید داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به چقدر با خواص خوب و بد سویا آشنایی دارید