چرا خمیازه خمیازه می آورد؟؟
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> ازهمه جا-->>> چرا خمیازه خمیازه می آورد؟؟

چرا خمیازه خمیازه می آورد؟؟

 • زمان درج : 56 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2014-09-19 00:00:00
 • تعداد بازدید : 2542
  بازدید ماه:2294
  بازدید هفته:3
 • بخش مربوطه :

تا حالا خیلی خیلی شده که کسی خمیازهیکشد ماهم ناخودآگاه احساس خمیازه کشیدن داریم و در نهایت خمیازه میکشیم، اما چرا واقعا اینگونه است و تا کسی خمیازه میشه ما هم خمیازه میکشیم

خمیازه یک بازتاب غیرارادی عصبی می باشد که در آن، ابتدا به طور هم زمان وارد کردن هوا به درون ریه ها و کشیده شدن پرده گوش رخ می دهد و به دنبال آن، بازدم اتفاق می افتد. خمیازه کشیدن ممکن می باشد با خستگی، استرس، کار زیاد، فقدان تحرک و ملال همراه باشد.

 

ولی به هر حال، در خمیازه، بخش های بسیاری از بدن به کار می افتند. اول، دهان شما باز می شود و فک پایین می آید و اجازه عبور هر چه بیشتر هوا را می دهد. سپس، هن گام ی که دم انجام می دهید، هوا درون ریه های تان را پر می کند؛ عضلات شکم تان شل می شود و عضله دیافراگم که بین قفسه سینه و شکم می باشد به پایین حرکت می کند. بعد از اینکه هوای تنفس شده ریه ها را پر کرد، مقداری از این هوا در هن گام بازدم از ریه ها خارج می شود.

چرا خمیازه می کشیم؟

در مورد اینکه چرا خمیازه کشیدن در انسان ها و حیوان ها رخ می دهد، نظریات مختلفی وجود دارد. احتمالا شماری از عوامل محرک و نه یک عامل واحد برای بروز این رفتار وجود دارد. همچنین شماری از نظریه ها به دلیل تکاملی اولیه خمیازه کشیدن پرداخته اند، اما هیچ کدام به صورت تجربی ثابت نشده اند.

از قدیمی ترین نظریه ها در مورد علت بروز خمیازه این بوده می باشد که این رفتار هن گام ی بروز می کند که میزان دی اکسیدکربن خون بالا می رود، و بنابراین با خمیازه کشیدن فرد اکسیژن بیشتری وارد بدن می کند. اعتقاد به این نظریه به زمان بقراط باز می گردد، اما بررسی های اخیر نشان داده اند که این نظریه نادرست می باشد یا لااقل با خطاهایی همراه است. در واقع، خمیازه کشیدن در مقایسه با تنفس طبیعی، میزان ورود اکسیژن به بدن را کم شدن می دهد، نه افزایش.

دومین نظریه توضیح دهنده خمیازه می گوید خمیازه کشیدن راهی برای کنترل درجه حرارت مغز است. تصور بر این می باشد که این فرآیند مغز شما را خنک کند، همان طور که یک پره هواکش، کامپیوتر را خنک می کند. یک بررسی در سال ۲۰۰۷ میلادی در دانشگاه آلبانی در آمریکا نشان داد که خمیازه کشیدن ممکن می باشد به عنوان وسیله ای برای خنک نگاه داشتن مغز به کار رود. مغز پستانداران در یک طیف محدود حرارتی بهترین کارکرد را دارد.

این پژوهشگران در دو آزمایش نشان دادند که افرادی که روی پیشانی های شان کیسه یخ گذاشته می شود، یا از آنها خواسته می شود که تنها از راه بینی تنفس کنند، هن گام تماشای ویدیوی خمیازه کشیدن دیگران، دیگر دچار خمیازه کشیدن مسری نمی شوند. یک فرضیه مشابه اخیر خمیازه کشیدن را به عنوان ابزاری برای تنظیم درجه حرارت بدن در نظر می گیرد. نظریه دیگر، فرض را بر این می گذارد که خمیازه کشیدن به خاطر میل به کشیدن عضلات بدن است. بی قراری و عصبی بودن هم به عنوان یک دلیل احتمالی ذکر شده است.

بررسی هایی انجام شده می باشد که نشان می دهد خمیازه کشیدن، به خصوص به دلایل روانی (مانند خمیازه های مسری) ممکن می باشد به عنوان راهی برای هشیار نگه داشتن یک گروه به کار رود. شواهد موردی دال بر این می باشد که خمیازه کشیدن به افزایش هشیاری یک فرد کمک می کند. مشاهده شده می باشد که سربازان هوابورد در لحظاتی پیش از خروج از هواپیما خمیازه می کشند.

یک فرضیه دیگر این می باشد که خمیازه کشیدن ناشی از واسطه های شیمیایی عصبی در مغز می باشد که بر عواطف، خلق و خو، اشتها و سایر پدیده های روانی اثر می گذارد. از جمله این مواد شیمیایی سروتونین، دوپامین، اسیدگلوتامیک و اکسیدنیتریک است. هر چه تعداد بیشتری از این ترکیبات در مغز فعال شوند، تعداد خمیازه ها افزایش می یابد. در مقابل حضور بیشتر واسطه های عصبی شبه افیونی در مغز مانند آندورفین تکرر خمیازه ها را کم شدن می دهند.

در بیمارانی که از داروهای ضدافسردگی از گروه مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتوتین مانند پاروکستین یا سیتالوپرام مصرف می کنند، مشاهده شده می باشد که تعداد خمیازه ها افزایش می یابد. و بالاخره فرضیه دیگر در مورد خمیازه کشیدن کمبود اکسیژن در خون می باشد و اینکه بازتاب عصبی خمیازه کشیدن، باعث «ورود سریع اکسیژن» به مغز می شود. البته اوضاع خمیازه ممکن می باشد به علل بیماری هایی مانند دیابت، سکته مغزی و بیماری های غده آدرنال تغییر کند.

چرا خمیازه مسری است؟

مشاهده صورت شخص دیگری که دارد خمیازه می کشد (به خصوص خیره شده به چشم های او) و حتی خواندن مطلبی درباره خمیازه یا تفکر به خمیازه هم ممکن می باشد باعث شود ما خمیازه بکشیم.

علت فوری این پدیده ممکن می باشد به سلول های عصبی آینه ای (سلول های عصبی در قشر بخش پیشانی مغز در گروهی از حیوانات مهره دار و نیز انسان ها) مربوط باشد که هن گام قرارگیری در معرض تحریکی از جاندار همنوع و گاهی جاندارانی از نوع دیگر، همان ناحیه مغزشان فعال شود که در جاندار پیش روی شان فعال است. سلول های عصبی آینه ای به عنوان علت برانگیزاننده برای تقلید که ریشه اغلب موارد یادگیری انسانی از جمله آموزش زبان است، فرض شده اند.
یک بررسی در سال ۲۰۰۷ میلادی نشان داد که خمیازه کشیدن کودکان مبتلا به اوتیسم (یک نوع اختلال ارتباطی ناشی از نقصان پرورش مغز) هن گام مشاهده ویدیوهای خمیازه کشیدن بر خلاف کودکان با پرورش طبیعی، افزایش نمی یابد.

خمیازه کشیدن مسری بیانگر همدلی کردن است. این رفتار، نشان دهنده توجه به حالت رفتاری و روانی دیگران است.

حیوانات هم خمیازه می کشند

از دیدگاه تکاملی، نظریات مختلفی در مورد خمیازه کشیدن ابراز شده است؛ از جمله اینکه خمیازه، خستگی یک فرد گروه را به سایر افراد گروه نشان می دهد تا الگوها و چرخه های خواب شان را هماهنگ کنند. خمیازه در حیوانات ممکن می باشد که پیام هشداردهنده ای باشد؛

مثلا خمیازه بابون ها ممکن می باشد با نشان دادن دندان های نیش بزرگ شان برای تهدید دشمنان به کار رود یا خمیازه کشیدن در خوکچه هندی با نشان دادن دندان های نیش برای اظهار خشم یا سلطه به جانوران همنوع به کار می رود. خمیازه کشیدن ممکن جزیی از جفت گیری نیز باشد.

در پنگوئن های «آدلی»، خمیازه کشیدن جزئی از رفتار جفت گیری است. جفت های پنگوئن چهره به چهره می ایستند و پنگوئن های نر در رفتاری که به عنوان نوعی بیان شادمانی توصیف شده، منقارشان را کاملا باز و صورت شان را رو به آسمان می کنند. این رفتار در پنگوئن های امپراتور هم دیده می شود.

خمیازه مارها هم باعث جفت شدن دوباره فک آنها پس از غذا خوردن می شود و هم ممکن می باشد دلایل تنفسی داشته باشد، چرا که هن گام خمیازه کشیدن آنها می توان می توان نای آنها را دید که گشاده می شود. سگ ها پس از دیدن انسان هایی که خمیازه می کشند و نیز هن گام ی که سردرگم هستند، خمیازه می کشند.

خمیازه بیش از حد

اگر فرد بیش از حد معمول خمیازه بکشد (حتی اگر خسته و خواب آلود باشد)، ممکن می باشد یک مشکل زمینه ای وجود داشته باشد. از جمله این که فرد به دلایل متفاوت پزشکی دچار خواب آلودگی بیش از حد روزانه شده است. همچنین خمیازه کشیدن بیش از حد ممکن می باشد در نتیجه واکنش وازو واگال (تحریک بیش از حد عصب واگ که عروق را گشاد می کند) رخ دهد. بروز این وضعیت ممکن می باشد به یک مشکل قلبی از جمله سکته قلبی و پارگی دیواره شریان آئورت اشاره داشته باشد.

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
  • 1 هفته قبل
  • 2019-05-14 09:00:01
  • 31 خاصیت باور نکردنی بادام خیس خورده

   بادام یکی از مغزهاست که به عنوان غذایی‌ترین مغز نیز شناخته می‌شود. مردم از بادام چه به صورت بادام بوداده و شور یا بادام خام و بادام خیس خورده به عنوان میان‌نوبت مصرف کرده یا آن را به کیک یا کلوچه اضافه می‌کنند چرا که مزهی خوشمزه دارد.
  • 1 هفته قبل
  • 2019-05-11 21:00:01
  • کمی بیشتر از داروهای فشار خون و عوارضشون بدونیم

   داروهای فشار خون کاربردها و کلاس های مختلفی دارند، خیلیی از داروها به عنوان ضد فشار خون شناخته می شوند و به صورت تجویزی برای پایین آوردن فشار خون بالا مصرف می شوند. گونه های داروهای فشار خون در کلاس های و دسته های مختلفی وجود دارند
  • 1 هفته قبل
  • 2019-05-09 21:00:03
  • نگاهی به مشکلات نوزادی

   دوره یکماهه اول زندگی را دوره نوزادی نامگذاری کرده اند . دراین دوران درهمه ی ارگآنانی جسمپرورش ونمو بطور سریع اتفاق افتاده وهمین موضوع سبب یکسری تغییراتی می­باشد که درپوست این تغییرات بطور واضحتری دیده می­شود . دراین نوشتهتلاش شده است
  • 1 هفته قبل
  • 2019-05-09 09:00:02
  • چرا در بعضی بیماری ها خارش داریم

   خارش پوست به عنوان خارش بدن هم شناخته می شود و احساس تحریک کنده و غیر قابل کنترل است که باعث ایجاد تمایل به ناخن کشیدن روی بدن می شود. علت خارش بدن می تواند مشکلات پوستی یا بیماری های داخلی باشد.
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-06 09:00:03
  • یک روش خوب برای مزه دار کردن مرغ

   مرینیت کردن مرغ اصطلاحی است که زیادتر سرآشپز های مشهور جهان از آن مصرف می کنند. شما هم می توانید مرغ سبز را که دارای مزه و کیفیت خیلی مناسبتری نسبت به مرغ های متداولی است با شیوه های متفاوت مزه دار نمایید و سپس طبخ نمایید.با این شیوه هایی که در دنباله به آنان می پردازیم می توان
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-05 09:00:02
  • با شطرنح بازی کردن با بچه ها چه چیزهایی به دست می آوریم

   از پازل‌های چند تکه گرفته تا بازی‌های رنگارنگ، تمام و تمام را به خانه می‌برید تا از کوچولوی بازیگوش‌تان یک نابغه بسازید. درست است که خیلیی از این بازی‌ها، اثر بیشتری در بالا بردن هوش بچه شما ندارند، اما هر کدام از آنان، می‌توانند مهارتی را در او تثبیت کنند
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-04 13:14:01
  • باربری در تمامی مناطق تهران

   اربری و اتوبار شرق تهران با کادر و کارگران خوش اخلاق و مودب نزدیکترین باربری در محدوده شرق و غرب تهران می باشد.در صورتی که در جستجوی یک باربری خوب و ارزان قیمت در این محدوده هستید با شرکت ما تماس بگیرید
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-03 09:00:03
  • کرکرس ها چگونه زندگی میکنند

   کرکس یا لاشخور پرندگانی هستند که زیادتر از مردار غذا می‌کنند. این پرنده یا پرنده های هم خانواده با آن را در فارسی مرغ مردارخوار، دژکاک، دال و لشخور نیز ندلگرمیه‌اند.کرکس یا لاشخور پرندگانی هستند که زیادتر از مردار غذا می‌کنند. این پرنده یا پرنده های هم خانواده با آن را در فار
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-05 09:00:02
  • با شطرنح بازی کردن با بچه ها چه چیزهایی به دست می آوریم

   14از پازل‌های چند تکه گرفته تا بازی‌های رنگارنگ، تمام و تمام را به خانه می‌برید تا از کوچولوی بازیگوش‌تان یک نابغه بسازید. درست است که خیلیی از این بازی‌ها، اثر بیشتری در بالا بردن هوش بچه شما ندارند، اما هر کدام از آنان، می‌توانند مهارتی را در او تثبیت کنند
  • 60 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • نو کردن کیف های قدیمی با کمی خلاقیت

   14امروز برای شما دوستان راهکاری داریم که با استفاده از اون شاید بتونین به خوبی کیف های قدیمی خودتون رو کمی نونوار بکنید و کیف های زیباتر و بهتری داشته باشید
  • 47 ماه قبل
  • 2015-06-09 00:00:00
  • آیا در ماه رمضان کله پاچه بخوریم یا نه؟

   14با توجه به این که چند سالی است در ماه رمضان ساعات بین افطار و سحر کوتاه و افراد فرصت زیادی برای خوردن مواد غذایی مورد نیاز بدن ندارند، برخی خانواده‌ها بر این باورند که چون کله‌پاچه در مقایسه با دیگر غذاها یک غذای مقوی و مغذی است، می‌تواند قدرت و قوای بدن را در ساعات روزه‌داری
  • 47 ماه قبل
  • 2015-06-01 00:00:00
  • اگر قهوه را با معده خالی بنوشیم چه اتفاقی رخ میدهد

   14خواص آنتی اکسیدانی قهوه همانند میوه ها است. کارشناسان می گویند هنگامی که با معده خالی نوشیده شود تاثیر منفی بر جای می گذارد.یعنی، یک فنجان قهوه سیاه خالص با معده خالی باعث ترشح اسید هیدروکلریک در دستگاه گوارش می شود، که اغلب توسط افراد که در معرض ابتلا به گاستریت هستند احساس
  • 53 ماه قبل
  • 2014-12-02 00:00:00
  • حکایت نصیحت مادر

   14امروز حکایتی خواندنی دیگر براتون داریم به نام نصیحت مادر
  • 49 ماه قبل
  • 2015-04-11 00:00:00
  • عکاسی بهتر با موبایل در 2 دقیقه

   اگر علاقه زیادی به عکس برداری دارید و اون هم با موبایل خودتون براتون نکاتی رو داریم که با اون ها میتونین بهتر و حرفه ای تر بر روی موبایلعکس برداری کنید و عکس های خفن تری نیز بگیرید
  • 50 ماه قبل
  • 2015-03-15 00:00:00
  • انواع مختلف حال نداشتن

   تا حالا شده بشنوید یه نفر بهتون بگه امروز حال ندارم با اینکه کلا بگه این روزها حال ندارم؟؟ و باورتون میشه حال نداشتن هم میتونه انواع متفاوتی داشته باشه
  • 49 ماه قبل
  • 2015-04-16 00:00:00
  • خاطره بازی در روزهای بی خاطرگی

   روزهای جوانی هر چند هنوز خاطرات زیادی در زندگی انباشته نشده اما به نوعی روزهای خاطره بازی است اما خاطره بازی هم حدی دارد...
  • 50 ماه قبل
  • 2015-03-10 00:00:00
  • چگونه امنیت کامپیوترمان را افزایش دهیم

   آیا برای شما هم این مسئله مهم است که کامپیترتون امنیت بیشتری داشته باشه و بتونین کارهاتون رو با منیت بالاتر و البته خیال راحتتری انجام بدید؟؟
  • 50 ماه قبل
  • 2015-03-08 00:00:00
  • شناخت شخصیت از روی عکس پروفایل

   حتما توی شبکه های اجتماعی عکس های فراوانی از دستاتون دیده اید،و آیا شده دوست داشته باشید شخصیت افراد رو از روی عکس پروفايل بتونن تشخیص بدید؟ اگر جوابتو بله است امروز مطلبی برای شما داریم.شخصیت شناسی از روی عکس پروفایل
  • 50 ماه قبل
  • 2015-03-05 00:00:00
  • مختصری از بیوگرافی بیل گیتس

   امروز مطلبی کوتاه و مختصری درباره بیوگرافی یکی از پولدارترین و البته معروفترین مردان دنیا رو براتون داریم و اون کسی نیست جز بیل گیتس که نگاهی مختصر به زندگی و بیوگرافی او رو براتون داریم
  • 50 ماه قبل
  • 2015-03-05 00:00:00
  • خواندی های با مزه درباره مغز

   امروز مطلبی خواندنی درباره دانستنی های مغر رو براتون داریم که خیلی خوب و بامزه است که درباره مغزتون بدونید
  • 50 ماه قبل
  • 2015-03-01 00:00:00
  • مطلبی خواندنی درباره ببرها

   امروز مطلبی خواندنی رو داریم براتون که میتونین درباره ببر ها بیشتر بدونید و برای علاقه مندان حیواناتی همانند ببرها میتونه خوب و خواندنی باشه
  • 51 ماه قبل
  • 2015-02-15 00:00:00
  • از چپ دست ها بیشتر بدانید

   امروز مطالب خواندنی رو درباره چپ دست ها و خصوصات افرادی که اصطلاحا چپ دست هستند براتون داریم که مطلب بامزه و خواندی است
عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید