هوالرزاق
ads


5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید

5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید

اگر علاقه مند به قرآن مجید هستید و دوست دارید قرآن رو حفظ کنید میتونین با دستور العمل زیر که روش کاربردی است میتونین با این دستور العمل خب قرآن رو حفظ کنید

در این مطلب سعی می شود روشی مناسب و استاندارد برای حفظ قرآن کریم معرفی شود. این روش که یکی از مهمترین و معتبرترین روشهای حفظ می باشد به روش پنج گانه حفظ معروف است. شما با خواندن این مقاله می توانید گام گام با مراحل حفظ قران کریم آشنا شده و به حفظ قرآن کریم بپردازید.

 

م گام ه:

به عملیات ذخیره سازی اطلاعات در ذهن به منظور یادآوری دوباره حفظ می گویند. این اطلاعات می تواند صوتی، تصویری ، حسی و یا ترکیبی از این ها باشد . این عملیات فرآیندی دارد که ذهن باید آن را طی کند. این فرآیند در افراد متفاوت گوناگون می باشد یعنی هر فرد بنا به حافظه ی غالب خود (همان طور که انواع حافظه در مقاله ی” نقش حافظه ی شنوایی در حفظ” تعریف شد) این فرآیند را متکی بر روی آن حافظه انجام می دهد . حفظ قرآن نیز از این قاعده مستثنا نیست و به عنوان یک داده ی صوتی تصویری باید فرآیند حفظ را طی کند.

در این مقاله سعی می شود روش حفظ مبتنی بر به کارگیری انواع حافظه و استفاده حداکثری از آن ها ارایه شود که به روش پنج گانه حفظ معروف است. این مراحل عبارت می باشد از:

1- گوش دادن به صوت ترتیل

2- روخوانی و روان خوانی آیات

3- ترجمه و درک معنا

4- جمله بندی و تکرارهرآیه

5- تکرار آیه حفظ شده با 3 تا 5 آیه قبل

در ادامه هر مرحله را جدا گانه توضیح می دهیم.

در اینجا می خواهیم یادآوری کنیم که برای حفظ قرآن کریم در ابتدا باید از شر شیطان به خداوند رحمان پناه ببریم و ذهن خود را از تمام مسایل روز مره خالی کنیم و هدف خود از حفظ که رضای خدا و درک برنامه ی زندگی و سعادت ما انسان ها که خداوند فرستاده می باشد را در ذهن بیاوریم و همچنین عظمت این کلام را در نظر بگیریم.

ترجیحا وضو گرفته و چند صلوات بفرستیم ، با این کار ذهن خود را آماده ی حفظ میکنیم زیرا اذکار و اسامی خداوند مانترا هستند . به طور کل، مانترا کلمه یا گروهی از کلمات می باشد که حامل ارتعاشات صوتی معین می باشد که قصد وعمل اصلی آن تغزیه ی روحی می باشد . برخی از صداها و نوسانات خاصیتی دارند که باعث تلطیف روح می شوند و الگوهای انرژی بدن را فعال می کنند که اسمای الهی از آن دسته کلماتند، پس بهتر می باشد قبل از کار و فعالیت ذهنی از این کلمات استفاده کنیم.

مراحل پنچ گانه حفظ قرآن:

1- گوش دادن به صوت ترتیل

میدانیم که زبان عربی بسیار دقیق می باشد به طوری که اگر یک حرف یا یک اعراب یا حتی یک تجوید رعایت نشود ممکن می باشد معنی دگرگون شود. به طور مثال کلمه ی صمد در” الله الصمد” به معنای بی نیاز می باشد که اگر مانند سمد تلفظ شود به معنای روغن است. پس این که ما چگونه حروف و کلمات را بخوانیم در معنی ومفهوم تاثیر مستقیم دارد .

از طرف دیگر خداوند در قرآن مارا به زیبا خوانی قرآن تشویق می کند یعنی باید قرآن را با صوت و لحنی شایسته و دلنشین تلاوت کنیم که این امر نیز نیاز به آموزش دیدن دارد .از این رو نیاز به راهنمایی راجع به چه طور خواندن کلمات، محل های وقف و ابتدا و تلفظ حروف دارد، خوب پس ما دو کار را می توانیم انجام دهیم یا باید برای هر اشکال در خواندن کلمات به شخص مسلط به قرآن رجوع کنیم که این کار هم سخت و زمان بر می باشد و هم برای همه ی افراد مقدور نیست ویا باید از صدای ضبط شده ی یکی از اساتید قرائت استفاده کنیم که با توجه به شرایط حال حاظر از لحاظ تکنولوژیک و سهل الوصول بودن انواع نوار ها و لوح های فشرده و تنوع قاریان این کار نسبت به کار قبل خیلی آسان تر است.

همان طور که در بالا دیدیم استفاده از نمونه ی ترتیلی برای حفظ بسیار ضروری می باشد حال باید ببینیم چگونه باید از نوار استفاده کنیم :

ابتدا نوار را از آیه ای که قصد حفظ آن را داریم گوش می دهیم (در اینجا منظور از نوار هر چیزی می باشد که صوت قرآن از آن پخش می شود) و تا اولین جایی که نوار وقف میکند دوباره نوار را از اول می گذاریم( لزوما نوار باید چند بار تکرار باشد) این که چند بار آن قسمت را تکرار کنیم بسته به میزان قدرت حافظه ی شنوایی شما دارد ولی به طور متوسط شش بار باید نوار را گوش دهید و کسانی که حافظه ی شنیداری ضعیف تری دارند باید تا نه بار گوش دهند . اگر شما مثلا شش بار گوش می دهیم سه بار اول را باید فقط گوش دهید ، دو بار دوم را زمزمه می نمایید و بار آخر را بلند با نوار می خوانید . کسانی که بیش تر از شش بار گوش می دهند باید به همین نسبت عمل کنند.

2- روخوانی و روان خوانی آیات

انجام صحیح این مرحله وابسته به کامل شدن مرحله ی قبل می باشد . یعنی بعد این که شما نوار را به خوبی گوش دادید شروع به روخوانی و رفع اشکال در تلفظ کلمات می نمایید . ممکن می باشد در ابتدا این مرحله با کندی پیش برود اما بعد از حفظ چند صفحه شما به رسم الخط قرآن عادت کرده و دیگر مشکل روخوانی نخواهید داشت.

3- ترجمه و درک معنا

این مرحله در حفظ بسیار مهم و کاربردی می باشد و برای گروه سنی جوان به بالا بیشترین کاربرد را دارد . فایده ی حفظ با معنی این می باشد که هم در هن گام حفظ می توانید راحت تر و زود تر حفظ شوید و هم در هن گام یادآوری مرور راحت تر آیه را با توجه به معنی آن به خاطر می آورید.

در این مرحله توجه به چند نکته ضروری است:

سعی نمایید ابتدا از ترجمه ی معنا محور (تحت الفظی) استفاده نمایید سپس برای درک مفهوم از ترجمه ی مفهوم محور استفاده نمایید.

در حالی که ترجمه را می خوانید توجه داشته باشید که هر کلمه چه معنایی را می دهد.

حتما پس از کامل کردن روخوانی به سراغ معنی آن بروید و خواندن معنی را به زمان ی دیگر موکول ننمایید.

پس از اتمام آیه نیز دوباره معنی کل آیه را بخوانید.

در آ خر سعی نمایید ارتباط هر آیه با آیه قبل و بعدش را پیدا نمایید.

با انجام مراحل بالا شما بعد از حفظ یک یا چند جز می توانید 80 تا 90 درصد آیات را خودتان ترجمه نمایید (به استثنای جزء سی ام چون لغات این جزء بیشتر وترجمه ی آن کمی دشوار تر است).

4- جمله بندی و تکرار هر آیه:

پس از انجام سه مرحله بالا نوبت به تکرار آیه در ذهن و حفظ آن می رسد . در این مرحله شما باید باتوجه به صوتی که گوش داده اید و معنایی که از آن جمله فهمیدید به حفظ آن جمله (یعنی تا آنجایی که نوار وقف می کند) بپردازید. اگر شما مراحل قبلی را به درستی انجام داده باشید این مرحله به آسانی انجام می شود.

5- تکرار آیه حفظ شده با 3 تا 5 آیه قبل

این مرحله به منظور ماندگاری بیشتر حفظ و تثبیت آن می باشد. در این مرحله شما باید بعد از حفظ یک آیه چند آیه قبل از آن را مرور نمایید یعنی در برای خود آن را از حفظ بخوانید و اگر قسمتی از آن را فراموش کرده اید دوباره یاداوری نمایید . این که تا چند آیه قبل را مرور نمایید بستگی به طول آیات دارد به طوری که اگر آیات قبلی کوتاه باشند تا 5 آیه و اگر طولانی بودند تا 3 آیه قبل را مرور می نمایید.

در آخر باید گفت که روش پنج گانه یکی از اصولی ترین روش های حفظ می باشد که مورد استفاده ی بیشتر حافظان قرآن قرار گرفته می باشد واگر این پنج مرحله به درستی و با حوصله صورت گیرند شما به حفظی سالم و پایدار دست خواهید یافت.


5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید

برچسب های
5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :1393/07/12-49 ماه قبل
کل بازدید : 3,536
تعداد بازدید ماه جاری : 2,598
تعداد بازدید در هفته جاری : 3
تعداد علاقه مندی ها : 0
تعداد 0رای به 5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به 5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید


مطالب مرتبط با 5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید

خصصیات مفید پیاز خصصیات مفید پیاز
حتما شما از از اینور و اونور درمورد فواید و خصوصیات درمانی فوق العاده پیاز مطالبی رو شده اید و میدونین که این گیاه فوق العاده خواص درمانی فوق العاده خوبی دارد وشما میتونین با مصرف دست و به اندازه پیاز از سلامتی خود مطمئن باشید. مصرف مس چه نقشی در بدن ما دارد؟ مصرف مس چه نقشی در بدن ما دارد؟
مس را می توان از منابع مهم غذایی به دست آورد. مس معمولا از طریق غذایی و مکمل ها به دست می آید. هرچه مصرف مس در بدن شما به حد تعادل خود نزدیک شود یک سری از علائم مربوط به کاهش میزان مس از بین خواهد رفت. عمل بینی یا رینوپلاستی عمل بینی یا رینوپلاستی
متأسفانه آماری که در خصوص انجام این عمل یعنی رینوپلاستی در ایران وجود دارد آمار بالایی است که باید تغییراتی در آن داده شود. عوامل مؤثر در ابتلا به بیماری گل مژه عوامل مؤثر در ابتلا به بیماری گل مژه
گل مژه یک نوع بیماری ملتهب کننده در ناحیه چشم ها می باشد که به دلیل به وجود آمدن نوعی آب در قسمت پلک رخ خواهد داد. که درظاهر چشم شما نمود خوبی نخواد داشت .آب ها در هر جایی از بدن به وجود می آید فواید ناشی از مصرف قهوه فواید ناشی از مصرف قهوه
امروزه به دلیل مصرف بیش از اندازه قهوه بهتر است تا ما با فواید و مضرات آن بیشتر آشنا شویم. در حالت کلی برخلاف تصورات موجود قهوه می تواند فواید خوبی را برای ما داشته باشد. نگاهی به اختلالات پیچیده موی نوزادان  تا سیخ شدن مو نگاهی به اختلالات پیچیده موی نوزادان تا سیخ شدن مو
یکی از اختلالاتی که درکودکان ممکن است به چشم بخورد اخلالات موهای کودکان است که ممکن است در رنگ دانه ها و یا سیخ شدن موی سر نوزادان و کودکان همراه باشد چرا به اگزما مبتلا می شویم؟ چرا به اگزما مبتلا می شویم؟
اگزما بیماری مربوط به پوست بدن می باشد که اغلب با علائم خارش شدید در نواحی مختلف نیز همراه خواهد بود ، این بیماری نیاز به درمان دارد و درصورتی که شما بودنین که چرا به اگزما دچار میشویم میتونه در درمان و پیشگری از این بیماری نیز بهتون کمک کنه. مزاج سرد و گرم را چگونه بشناسیم؟ مزاج سرد و گرم را چگونه بشناسیم؟
مزاج در طب سنتی به دو گروه اصلی تقسیم می شود، برخی از افراد مزاج سرد دارند و برخی دیگر نیز مزاج گرم پیروی می کنند ، آشنایی با هریک از آنها می تواند بر نحوه زندگی ما تأثیرگذار باشد. و بهتر است بدونین که مزاج سرد و گرم چیست و شما چه مزاجی دارین که این اطلاعات میتونه در زندگی و سلامتی بهتون کمک کنه بهترین فلزیاب چیست؟ بهترین فلزیاب چیست؟
چندین نوع فلزیاب وجود دارد. نه تنها نوع فلزیاب، بلکه شرایط زمین و جستجو و همچنین نوع اشیایی که مورد جستجو قرار میگیرند هم متفاوت هستند. این تفاوت ها منجر به تاکید بر ویژگی های مختلف در فلزیاب های مختلف میشود. لازم است که فلزیاب‌ درست را برای هر کاری پیدا کنید. بهترین راه های درمان اسهال بهترین راه های درمان اسهال
اسهال عارضه ای است که متأسفانه در افراد کوچک و بزرگ به دلایل مختلف رخ خواهد داد و یکی از بیماری های جدا ناراحت کننده است اما خوشبختانه راه های درمانی بسیاری برای آن وجود دارد.
چادرهای بادیه نشین الگو های استادیوم سازی چادرهای بادیه نشین الگو های استادیوم سازی
امروز نگاهی انداخته ایم به تعدادی الگوههای استادیون سازی که قطری ها برای جام جهانی 2022 به کاربرده اند الگو هایی که در اون  قطری ها از همون چادرهای عربی که قدیم داشته اند استفاده کرده اند تا اساتدیوم های با رنگ و بوی عربی داشته باشند روند برج سازی در شرق و مرتب سازی در غرب روند برج سازی در شرق و مرتب سازی در غرب
مدتی است از این سو و آن سو خبر هایی از برج سازی و بزرگترین ممجلل ترین برج های جهان در جای جای مشرق زمین میشنویم در شرایطی که هیچ یک از این نوع خبرها از دنیای غرب به گوش نمیرسد اون هم در شرایطی که غربی ها نیز مساما توانایی های آن را داردن از کرکس ها بیشتر بدانیم از کرکس ها بیشتر بدانیم
کرکس پرنده ای نا شناخته و به همان نسبط دوست نداشتنی در نگاه همه مردم کرکس رو فکرکنم اکثر ما دوست نداریم و یه جورایی از اون بدمون میاد اما با این حال باز بد نیست اطلاعاتی دربار ه کرکس ها داشته باشیم  6 دانستنی مهم درباره بدن انسان 6 دانستنی مهم درباره بدن انسان
امروز 6 دانستین مهم که شاید ازشون هیچ خبری نداشتید رو درباره بدن خودمون براتون داریم که فکرکنم خواندنس و البته شنیدنی نیز باشه و امیدوارم از خواندنشون لذت ببرید حس علی ضیا از آمدن پاییز حس علی ضیا از آمدن پاییز
آمدن پاییز برای هرکدام از ما حس و حال متفاوتی دارد و این روزها با صفحات اجتماعی هرکی سعی دارد این حس و حال را به نوعی بیان کند نگاهی به 6 ساختمان رنگی دوست داشتنی نگاهی به 6 ساختمان رنگی دوست داشتنی
امروز از 6 ساحتمان متفاوت تصاویری براتون داریم ساختمان هایی زیبا و دوست داشتنی که با استفاده از رنگ در طراحی نمایظاهریشون زیبایی و جذابیت متفاوتی رو در نمای خودشو ن ایجاد کرده اند این شما این 6 سساختمان متفاوت سمانه پاکدل و عکس های متفاوت او سمانه پاکدل و عکس های متفاوت او
امروز به مناسبط دوباره بر روی تصویر تلویزیون نمایان شدن شمانه پاکدل براتون تصاویری متفاوت از و آنجور که در صدا و سیما میبینید براتون داریم با شادترین کشور های دنیا بیشتر آشنا شویم با شادترین کشور های دنیا بیشتر آشنا شویم
همواره و هرسال درباره کشورهای مختلف دنیا و رده بندی اون ها از نظرهای متفاوت لیست هایی مطرح میشود که یکی از این معیارهای شادی در کشور های متفاوت است و امروز لیست ده کشور شاد دنیا رو براتون داریم دعای کم کردن درد زایمان دعای کم کردن درد زایمان
امروز براتون دعای کم کردن درد زایمان رو داریم 5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید 5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید
اگر علاقه مند به قرآن مجید هستید و دوست دارید قرآن رو حفظ کنید میتونین با دستور العمل زیر که روش کاربردی است میتونین با این دستور العمل خب قرآن رو حفظ کنید


عوامل بی نظمی  و از بین بردن انها عوامل بی نظمی و از بین بردن انها
بی نظمی را از سر راه خلاقیت تان بردارید
عواقب استفاده زیاد از شکر! عواقب استفاده زیاد از شکر!
شکر پرطرفدارترین ماده خوراکی برای انواع دسرها و پیش غذاها و شیرینی هاست مصرف آن برای دیابتی ها و افراد مسن بسیار مضر است می خواهیم در مورد عواقب استفاده از آن بیشتر بدانیم.
تاثیر بیماری های جسمی بر روح و روان تاثیر بیماری های جسمی بر روح و روان
یک بیماری شدید جسمی می تواند هر گوشه از زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد‎
برای درمان التهاب در بدن چه بخوریم؟ برای درمان التهاب در بدن چه بخوریم؟
از چه خوراکی هایی برای مقابله با التهاب بدن می توان استفاده کرد چه درمان های خوراکی برای این عارضه وجود دارد چگونه از طریق مواد غذایی می توانیم با التهاب بدنمان را برطرف کنیم.
آیا شما مسئولیت کارهایتان را می پیذیرید؟ آیا شما مسئولیت کارهایتان را می پیذیرید؟
چنانچه در صدد بهبود روابط هستید، باید کمی مسئولیت‌پذیر باشید‎
آیا خواص بی نظیر آناناس را می دانید؟! آیا خواص بی نظیر آناناس را می دانید؟!
از آناناس می توانیم برای درمان سرفه کمک بگیریم و موجب درمان آن و بهبود این عارضه شویم آب آناناس خاصیت درمان کنندگی برای سرفه دارد و می تواند برای رفع آن موثر باشد.
خوراکی هایی که حاوی ویتامین دی و پیشگیری کننده از ام اس هستند! خوراکی هایی که حاوی ویتامین دی و پیشگیری کننده از ام اس هستند!
برای پیشگیری از مبتلاشدن به عارضه ام اس از چه منابع غذایی می توانیم کمک بگیریم ،آیا مصرف غذاهای حاوی ویتامین دی می توانند در این زمینه مفید باشند و به درمان ام اس کمک کنند.
با این مواد غذایی قوای ذهنی خود را پرورش دهید! با این مواد غذایی قوای ذهنی خود را پرورش دهید!
با چه مواد خوراکی می توانیم به پرورش قوای ذهن خود کمک کنیم و مانع زوال عقل و بروز مشکلات در آن شویم چه مواد خوراکی کمک شایانی در این زمینه به ما می کنند در این مطلب لیستی از بهترین مواد غذایی را برایتان آورده ایم.
هر مزاجی چه نوع گوشتی باید مصرف کند ! هر مزاجی چه نوع گوشتی باید مصرف کند !
هر مزاجی چه نوع گوشتی باید مصرف کند و توصیه های مختلف طب سنتی برای مصرف انواع گوشت در انواع مزاج ها چیست و چه کسانی با چه نوع طبعی از چه گوشتی باید استفاده کنند.
خوردن سوپ چه فوایدی برای بدن دارد! خوردن سوپ چه فوایدی برای بدن دارد!
خوردن سوپ چه تاثیرات مفیدی روی بدن میگذارد و چه فوایدی برای بدن ما دارد چه بیمارانی باید سوپ میل کنند و سوپ مرغ برای چه بیمارانی مفید است؟در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.
خرید بک لینک دانلود آهنگ دانلود بازی کم حجم مدل آستین مانتو