هوالرزاق
ads


5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید

5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید

اگر علاقه مند به قرآن مجید هستید و دوست دارید قرآن رو حفظ کنید میتونین با دستور العمل زیر که روش کاربردی است میتونین با این دستور العمل خب قرآن رو حفظ کنید

در این مطلب سعی می شود روشی مناسب و استاندارد برای حفظ قرآن کریم معرفی شود. این روش که یکی از مهمترین و معتبرترین روشهای حفظ می باشد به روش پنج گانه حفظ معروف است. شما با خواندن این مقاله می توانید گام گام با مراحل حفظ قران کریم آشنا شده و به حفظ قرآن کریم بپردازید.

 

م گام ه:

به عملیات ذخیره سازی اطلاعات در ذهن به منظور یادآوری دوباره حفظ می گویند. این اطلاعات می تواند صوتی، تصویری ، حسی و یا ترکیبی از این ها باشد . این عملیات فرآیندی دارد که ذهن باید آن را طی کند. این فرآیند در افراد متفاوت گوناگون می باشد یعنی هر فرد بنا به حافظه ی غالب خود (همان طور که انواع حافظه در مقاله ی” نقش حافظه ی شنوایی در حفظ” تعریف شد) این فرآیند را متکی بر روی آن حافظه انجام می دهد . حفظ قرآن نیز از این قاعده مستثنا نیست و به عنوان یک داده ی صوتی تصویری باید فرآیند حفظ را طی کند.

در این مقاله سعی می شود روش حفظ مبتنی بر به کارگیری انواع حافظه و استفاده حداکثری از آن ها ارایه شود که به روش پنج گانه حفظ معروف است. این مراحل عبارت می باشد از:

1- گوش دادن به صوت ترتیل

2- روخوانی و روان خوانی آیات

3- ترجمه و درک معنا

4- جمله بندی و تکرارهرآیه

5- تکرار آیه حفظ شده با 3 تا 5 آیه قبل

در ادامه هر مرحله را جدا گانه توضیح می دهیم.

در اینجا می خواهیم یادآوری کنیم که برای حفظ قرآن کریم در ابتدا باید از شر شیطان به خداوند رحمان پناه ببریم و ذهن خود را از تمام مسایل روز مره خالی کنیم و هدف خود از حفظ که رضای خدا و درک برنامه ی زندگی و سعادت ما انسان ها که خداوند فرستاده می باشد را در ذهن بیاوریم و همچنین عظمت این کلام را در نظر بگیریم.

ترجیحا وضو گرفته و چند صلوات بفرستیم ، با این کار ذهن خود را آماده ی حفظ میکنیم زیرا اذکار و اسامی خداوند مانترا هستند . به طور کل، مانترا کلمه یا گروهی از کلمات می باشد که حامل ارتعاشات صوتی معین می باشد که قصد وعمل اصلی آن تغزیه ی روحی می باشد . برخی از صداها و نوسانات خاصیتی دارند که باعث تلطیف روح می شوند و الگوهای انرژی بدن را فعال می کنند که اسمای الهی از آن دسته کلماتند، پس بهتر می باشد قبل از کار و فعالیت ذهنی از این کلمات استفاده کنیم.

مراحل پنچ گانه حفظ قرآن:

1- گوش دادن به صوت ترتیل

میدانیم که زبان عربی بسیار دقیق می باشد به طوری که اگر یک حرف یا یک اعراب یا حتی یک تجوید رعایت نشود ممکن می باشد معنی دگرگون شود. به طور مثال کلمه ی صمد در” الله الصمد” به معنای بی نیاز می باشد که اگر مانند سمد تلفظ شود به معنای روغن است. پس این که ما چگونه حروف و کلمات را بخوانیم در معنی ومفهوم تاثیر مستقیم دارد .

از طرف دیگر خداوند در قرآن مارا به زیبا خوانی قرآن تشویق می کند یعنی باید قرآن را با صوت و لحنی شایسته و دلنشین تلاوت کنیم که این امر نیز نیاز به آموزش دیدن دارد .از این رو نیاز به راهنمایی راجع به چه طور خواندن کلمات، محل های وقف و ابتدا و تلفظ حروف دارد، خوب پس ما دو کار را می توانیم انجام دهیم یا باید برای هر اشکال در خواندن کلمات به شخص مسلط به قرآن رجوع کنیم که این کار هم سخت و زمان بر می باشد و هم برای همه ی افراد مقدور نیست ویا باید از صدای ضبط شده ی یکی از اساتید قرائت استفاده کنیم که با توجه به شرایط حال حاظر از لحاظ تکنولوژیک و سهل الوصول بودن انواع نوار ها و لوح های فشرده و تنوع قاریان این کار نسبت به کار قبل خیلی آسان تر است.

همان طور که در بالا دیدیم استفاده از نمونه ی ترتیلی برای حفظ بسیار ضروری می باشد حال باید ببینیم چگونه باید از نوار استفاده کنیم :

ابتدا نوار را از آیه ای که قصد حفظ آن را داریم گوش می دهیم (در اینجا منظور از نوار هر چیزی می باشد که صوت قرآن از آن پخش می شود) و تا اولین جایی که نوار وقف میکند دوباره نوار را از اول می گذاریم( لزوما نوار باید چند بار تکرار باشد) این که چند بار آن قسمت را تکرار کنیم بسته به میزان قدرت حافظه ی شنوایی شما دارد ولی به طور متوسط شش بار باید نوار را گوش دهید و کسانی که حافظه ی شنیداری ضعیف تری دارند باید تا نه بار گوش دهند . اگر شما مثلا شش بار گوش می دهیم سه بار اول را باید فقط گوش دهید ، دو بار دوم را زمزمه می نمایید و بار آخر را بلند با نوار می خوانید . کسانی که بیش تر از شش بار گوش می دهند باید به همین نسبت عمل کنند.

2- روخوانی و روان خوانی آیات

انجام صحیح این مرحله وابسته به کامل شدن مرحله ی قبل می باشد . یعنی بعد این که شما نوار را به خوبی گوش دادید شروع به روخوانی و رفع اشکال در تلفظ کلمات می نمایید . ممکن می باشد در ابتدا این مرحله با کندی پیش برود اما بعد از حفظ چند صفحه شما به رسم الخط قرآن عادت کرده و دیگر مشکل روخوانی نخواهید داشت.

3- ترجمه و درک معنا

این مرحله در حفظ بسیار مهم و کاربردی می باشد و برای گروه سنی جوان به بالا بیشترین کاربرد را دارد . فایده ی حفظ با معنی این می باشد که هم در هن گام حفظ می توانید راحت تر و زود تر حفظ شوید و هم در هن گام یادآوری مرور راحت تر آیه را با توجه به معنی آن به خاطر می آورید.

در این مرحله توجه به چند نکته ضروری است:

سعی نمایید ابتدا از ترجمه ی معنا محور (تحت الفظی) استفاده نمایید سپس برای درک مفهوم از ترجمه ی مفهوم محور استفاده نمایید.

در حالی که ترجمه را می خوانید توجه داشته باشید که هر کلمه چه معنایی را می دهد.

حتما پس از کامل کردن روخوانی به سراغ معنی آن بروید و خواندن معنی را به زمان ی دیگر موکول ننمایید.

پس از اتمام آیه نیز دوباره معنی کل آیه را بخوانید.

در آ خر سعی نمایید ارتباط هر آیه با آیه قبل و بعدش را پیدا نمایید.

با انجام مراحل بالا شما بعد از حفظ یک یا چند جز می توانید 80 تا 90 درصد آیات را خودتان ترجمه نمایید (به استثنای جزء سی ام چون لغات این جزء بیشتر وترجمه ی آن کمی دشوار تر است).

4- جمله بندی و تکرار هر آیه:

پس از انجام سه مرحله بالا نوبت به تکرار آیه در ذهن و حفظ آن می رسد . در این مرحله شما باید باتوجه به صوتی که گوش داده اید و معنایی که از آن جمله فهمیدید به حفظ آن جمله (یعنی تا آنجایی که نوار وقف می کند) بپردازید. اگر شما مراحل قبلی را به درستی انجام داده باشید این مرحله به آسانی انجام می شود.

5- تکرار آیه حفظ شده با 3 تا 5 آیه قبل

این مرحله به منظور ماندگاری بیشتر حفظ و تثبیت آن می باشد. در این مرحله شما باید بعد از حفظ یک آیه چند آیه قبل از آن را مرور نمایید یعنی در برای خود آن را از حفظ بخوانید و اگر قسمتی از آن را فراموش کرده اید دوباره یاداوری نمایید . این که تا چند آیه قبل را مرور نمایید بستگی به طول آیات دارد به طوری که اگر آیات قبلی کوتاه باشند تا 5 آیه و اگر طولانی بودند تا 3 آیه قبل را مرور می نمایید.

در آخر باید گفت که روش پنج گانه یکی از اصولی ترین روش های حفظ می باشد که مورد استفاده ی بیشتر حافظان قرآن قرار گرفته می باشد واگر این پنج مرحله به درستی و با حوصله صورت گیرند شما به حفظی سالم و پایدار دست خواهید یافت.


5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید

برچسب های
5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :1393/07/12-51 ماه قبل
کل بازدید : 3,565
تعداد بازدید ماه جاری : 2,627
تعداد بازدید در هفته جاری : 4
تعداد علاقه مندی ها : 0
تعداد 0رای به 5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به 5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید


مطالب مرتبط با 5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید

نگاهی به فواید لواشک نگاهی به فواید لواشک
لواشک جز هله هوله هایی که اکثر ما دوستش داریم و کم یا زیاد عادت به خوردن اون داریم ،گاهی بعصیا وقتی که اسم لواشک میاد ناخودآگاه دهنشون اب میوفته و دلشون ضعف میزه و بعصی ها بر عکس فراری میشن ازش و میگن اه اه دوستش نداریم این چیه اخه ،به هر ترتیب لواشک یه هله هوله سنتی و دوست داشتنی ما ایرانی هاست گه هممون تجربه استفاده اش رو داریم خصصیات مفید پیاز خصصیات مفید پیاز
حتما شما از از اینور و اونور درمورد فواید و خصوصیات درمانی فوق العاده پیاز مطالبی رو شده اید و میدونین که این گیاه فوق العاده خواص درمانی فوق العاده خوبی دارد وشما میتونین با مصرف دست و به اندازه پیاز از سلامتی خود مطمئن باشید. مصرف مس چه نقشی در بدن ما دارد؟ مصرف مس چه نقشی در بدن ما دارد؟
مس را می توان از منابع مهم غذایی به دست آورد. مس معمولا از طریق غذایی و مکمل ها به دست می آید. هرچه مصرف مس در بدن شما به حد تعادل خود نزدیک شود یک سری از علائم مربوط به کاهش میزان مس از بین خواهد رفت. عمل بینی یا رینوپلاستی عمل بینی یا رینوپلاستی
متأسفانه آماری که در خصوص انجام این عمل یعنی رینوپلاستی در ایران وجود دارد آمار بالایی است که باید تغییراتی در آن داده شود. عوامل مؤثر در ابتلا به بیماری گل مژه عوامل مؤثر در ابتلا به بیماری گل مژه
گل مژه یک نوع بیماری ملتهب کننده در ناحیه چشم ها می باشد که به دلیل به وجود آمدن نوعی آب در قسمت پلک رخ خواهد داد. که درظاهر چشم شما نمود خوبی نخواد داشت .آب ها در هر جایی از بدن به وجود می آید فواید ناشی از مصرف قهوه فواید ناشی از مصرف قهوه
امروزه به دلیل مصرف بیش از اندازه قهوه بهتر است تا ما با فواید و مضرات آن بیشتر آشنا شویم. در حالت کلی برخلاف تصورات موجود قهوه می تواند فواید خوبی را برای ما داشته باشد. نگاهی به اختلالات پیچیده موی نوزادان  تا سیخ شدن مو نگاهی به اختلالات پیچیده موی نوزادان تا سیخ شدن مو
یکی از اختلالاتی که درکودکان ممکن است به چشم بخورد اخلالات موهای کودکان است که ممکن است در رنگ دانه ها و یا سیخ شدن موی سر نوزادان و کودکان همراه باشد چرا به اگزما مبتلا می شویم؟ چرا به اگزما مبتلا می شویم؟
اگزما بیماری مربوط به پوست بدن می باشد که اغلب با علائم خارش شدید در نواحی مختلف نیز همراه خواهد بود ، این بیماری نیاز به درمان دارد و درصورتی که شما بودنین که چرا به اگزما دچار میشویم میتونه در درمان و پیشگری از این بیماری نیز بهتون کمک کنه. مزاج سرد و گرم را چگونه بشناسیم؟ مزاج سرد و گرم را چگونه بشناسیم؟
مزاج در طب سنتی به دو گروه اصلی تقسیم می شود، برخی از افراد مزاج سرد دارند و برخی دیگر نیز مزاج گرم پیروی می کنند ، آشنایی با هریک از آنها می تواند بر نحوه زندگی ما تأثیرگذار باشد. و بهتر است بدونین که مزاج سرد و گرم چیست و شما چه مزاجی دارین که این اطلاعات میتونه در زندگی و سلامتی بهتون کمک کنه بهترین فلزیاب چیست؟ بهترین فلزیاب چیست؟
چندین نوع فلزیاب وجود دارد. نه تنها نوع فلزیاب، بلکه شرایط زمین و جستجو و همچنین نوع اشیایی که مورد جستجو قرار میگیرند هم متفاوت هستند. این تفاوت ها منجر به تاکید بر ویژگی های مختلف در فلزیاب های مختلف میشود. لازم است که فلزیاب‌ درست را برای هر کاری پیدا کنید.
چه رنگ هایی را با چشم نمیتوان دید چه رنگ هایی را با چشم نمیتوان دید
چشم انسان یکی از شگفتیهای آفرینش است و واقعا شاهکاری از خلقت است،، اما چشم ما نمی‌تواند تعدادی از رنگ ها را ببیند  عکسی از یادگاری متفاوت مازیار فلاحی عکسی از یادگاری متفاوت مازیار فلاحی
امروز عکسی زیبا و متفاوتی از یک هدیه زیبا برای مازیار فلاحی رو برای شما دوستان داریم من پاداش معنوی را به پاداش دنیوی ترجیح می‌دهم. چون دنیا فانی است من پاداش معنوی را به پاداش دنیوی ترجیح می‌دهم. چون دنیا فانی است
مطلب زیر در مورد گفتگوی یا مصاحبه با کارگری است که 36 میلیون چک را به صاحبش برگردوند.و خودش گفته که من توقع پاداش ندارم.در ادامه بیشتر با این جوان نیکوکار آشنا شوید.شما چی اگه 36 میلیون پولو پیدا میکردی چیکارش میکردی؟ حواشی نمایش دور همی زنان شکسپیر با بهاره رهنما حواشی نمایش دور همی زنان شکسپیر با بهاره رهنما
این روزها نمایش پرحاشيه دور همی زنان شکسپیر از بهاره رهنما بر روی  پرده بوده است که این نمایش حواشی فراوانی نیز داشته و این موجب گفت و گوی متفاوتی با بهاره رهنما شده است عکس هوشمندانه مریلا زارعی در شبکه های اجتماعی عکس هوشمندانه مریلا زارعی در شبکه های اجتماعی
مریلا زارعی بازیگر خوب کشورمون عکسی هوشمندانه از خودش در شبکه های اجتماعی قرار داده است عکسی از فرهاد مجیدی در اسپانیا عکسی از فرهاد مجیدی در اسپانیا
امروز عکسی از فرهاد مجید ، این بازیکن محبوب آبی ها رو براتون داریم، که در اسپانیا به سر میبرد معجزه ای دیگر از عسل واقعی معجزه ای دیگر از عسل واقعی
عسل یکی از مواد غذایی فوق العاده است و بی شک معجزه کننده ای است و شکی نیست که در فواید آن هرچه بگوییم کم گفته ایم مخصوصا عسل طبیعی خلال دندان و کاربردهای جالب آن خلال دندان و کاربردهای جالب آن
آیا فکر می کنید خلال دندان فقط برای تمیز کردن لابلای دندان ها و امتحان پخت کیک مفید است؟ باز هم فکر کنید. شگردهای زیر را در رابطه با کاربردهای جدید خلال دندان در آشپزخانه، گوشه و کنار خانه و حیاط امتحان کنید و از آنها بهره ببرید. تقدیم به همه ی دختران دنیا.... تقدیم به همه ی دختران دنیا....
چقدر این شعر را دوست داشتم و امروز که تو را در آغوشم دارم ، من نیز برایت همین شعر را زمزمه می کنم:به کس کسونش نمی دم ، به همه کسونش نمی دم ، به کسی نشونش نمی دم..... اما روزی روزگاری تو نیز باید برکت حضورت را به خانه ای ببری که امیدوارم سایه بانش همه عشق باشد و زیر پا فرش وفا پهن برایم ترانه می خواند ، کنار گوشم ،آنطور که گرمای نفسش آرامم کند و من امروز برای تو می خوانم.  نگین حرم امن قم نگین حرم امن قم
در فرسنگ ها فاصله از حرم الهی و حرم نبوی، بر گرد مقبره دختر موسی بن جعفر علیهماالسلام حرمی است که قرن ها مأمن و پناهنگاه شیعیان بوده و هست و با اینکه فاطمه معصومه علیهاالسلام جزو چهارده معصوم نیست، قبر و حوالی قبر ایشان برای ما حرمتی از سنخ حرم دارد. آنچه بر حرمت این قبر نزد ما افزوده است روایت زیر است: خدا را حرمی است که مکه است و رسول صلی الله علیه و آله را حرمی است که مدینه است و امیرالمومنین علیه السلام را حرمی است که کوفه است و ما را حرمی است که شهر قم است و بانویی فاطمه نام از فرزندانم در آن دفن خواهد شد که هر که زیارتش کند بهشت بر او مستقر می‌شود.(مستدرک، ج10، ص368) امام صادق علیه السلام در دورانی که قبور ائمه علیهم السلام یا مخفی بود و یا امکان اجتماع و پناه شیعیان در آن نبود، قم را حرم اهل بیت علیهم السلام معرفی نمودند و بعید نیست در دوران غیبت ما از ولی عصر علیه السلام نیز حرم حضرت معصومه علیهاالسلام همچنان همان نقش را ایفا کند و از این لحاظ وجود قم و حرم فاطمه معصومه علیهاالسلام مایه آرامش و روشنی چشم ماست.


غرق شدن 3 نفر در سد کرج در تعطیلات عید فطر غرق شدن 3 نفر در سد کرج در تعطیلات عید فطر
شنا در مناطق ممنوعه و محافظت نشده همیشه خبرهای ناگوار رو همراه خودش داشته و اینبار نیز خبرهای بد دیگری از شنا در مناطق ممنوعه براتون داریم
چرا کودکان انگشت می مکند چرا کودکان انگشت می مکند
اکثر کودکان عادتی دارند خیلی ساده اما ناراحت کننده برای بزرگتر ها و اون مکیدن انگشت است و چرا حقیقتا کودکان انگشت می مکند؟ و چگونه باید با این عادت برخورد کرد
خبرهای جدید از شکاف هانه توسلی و پارسا پیروزفر خبرهای جدید از شکاف هانه توسلی و پارسا پیروزفر
شکاف اسم کار جدیدی است که هانه توسلی و پارسا پیروزفر در آن حضور دارند و عکس ها و خبرهای تازه ای از آن منتشر شده است
مرز کوتاه ثروت و فقر در شهرها مرز کوتاه ثروت و فقر در شهرها
گاهی فاصله جغرافیایی ثروتمندان و فقيران خیلی خیلی کم است برعکس فاصله مالی آنها
عکسی تازه از فرناز رهنما عکسی تازه از فرناز رهنما
عکسی تازه از فرناز رهنما
آشنایی با اشتباهات بزرگ دوران نامزدی تا عقد آشنایی با اشتباهات بزرگ دوران نامزدی تا عقد
بعد از نامزدی دوران خوش نامزدی شروع میشود و آماده سازی کارها برای عقد و عروسی، اما باید مراقب باشید که در دوران نامزدی اشتباهات رایج این دوران رو انجام ندید و هوشمندانه برخورد کنید
حکایت خواندنی شیوانا و مرد چوپان حکایت خواندنی شیوانا و مرد چوپان
امروز باز حکایتی خواندنی دیگری براتون داریم از مردی چوپان و شیوانا
پسرعمه زا هم کنسرت میگذارد پسرعمه زا هم کنسرت میگذارد
محمد رضا هدایتی صدا پیشه پسرعمه زا نیز مدتی است به کار خوانندگی روی آورده و قرار است به زودي زود کنسرتی برگزار کند
بخشندگی کوروش داستانی خواندنی از این پادشاه ایرانی بخشندگی کوروش داستانی خواندنی از این پادشاه ایرانی
امروز داستانی دیگر برای شما دوستان داریم اما اینبار داستانی از بخشندگی شاه ایرانی کوروش کبیر
فریبا نادری:از توهین ها خسته شده ام فریبا نادری:از توهین ها خسته شده ام
فریبا نادری بازیگر خوش چهره سریال ستایش ناراحتی خود از توهین هایی که عده ای در صفحه اینستاگرامش کرده اند را ابراز داشته و میگوید از این توهین ها خسته شده است
خرید بک لینک دانلود آهنگ دانلود بازی کم حجم مدل آستین مانتو