5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> ازهمه جا-->>> 5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید

5 مرحله کاربردی برای حفظ کامل قرآن مجید

 • زمان درج : 55 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2014-10-04 00:00:00
 • تعداد بازدید : 3615
  بازدید ماه:2677
  بازدید هفته:2
 • بخش مربوطه :

اگر علاقه مند به قرآن مجید هستید و دوست دارید قرآن رو حفظ کنید میتونین با دستور العمل زیر که روش کاربردی است میتونین با این دستور العمل خب قرآن رو حفظ کنید

در این مطلب سعی می شود روشی مناسب و استاندارد برای حفظ قرآن کریم معرفی شود. این روش که یکی از مهمترین و معتبرترین روشهای حفظ می باشد به روش پنج گانه حفظ معروف است. شما با خواندن این مقاله می توانید گام گام با مراحل حفظ قران کریم آشنا شده و به حفظ قرآن کریم بپردازید.

 

م گام ه:

به عملیات ذخیره سازی اطلاعات در ذهن به منظور یادآوری دوباره حفظ می گویند. این اطلاعات می تواند صوتی، تصویری ، حسی و یا ترکیبی از این ها باشد . این عملیات فرآیندی دارد که ذهن باید آن را طی کند. این فرآیند در افراد متفاوت گوناگون می باشد یعنی هر فرد بنا به حافظه ی غالب خود (همان طور که انواع حافظه در مقاله ی” نقش حافظه ی شنوایی در حفظ” تعریف شد) این فرآیند را متکی بر روی آن حافظه انجام می دهد . حفظ قرآن نیز از این قاعده مستثنا نیست و به عنوان یک داده ی صوتی تصویری باید فرآیند حفظ را طی کند.

در این مقاله سعی می شود روش حفظ مبتنی بر به کارگیری انواع حافظه و استفاده حداکثری از آن ها ارایه شود که به روش پنج گانه حفظ معروف است. این مراحل عبارت می باشد از:

1- گوش دادن به صوت ترتیل

2- روخوانی و روان خوانی آیات

3- ترجمه و درک معنا

4- جمله بندی و تکرارهرآیه

5- تکرار آیه حفظ شده با 3 تا 5 آیه قبل

در ادامه هر مرحله را جدا گانه توضیح می دهیم.

در اینجا می خواهیم یادآوری کنیم که برای حفظ قرآن کریم در ابتدا باید از شر شیطان به خداوند رحمان پناه ببریم و ذهن خود را از تمام مسایل روز مره خالی کنیم و هدف خود از حفظ که رضای خدا و درک برنامه ی زندگی و سعادت ما انسان ها که خداوند فرستاده می باشد را در ذهن بیاوریم و همچنین عظمت این کلام را در نظر بگیریم.

ترجیحا وضو گرفته و چند صلوات بفرستیم ، با این کار ذهن خود را آماده ی حفظ میکنیم زیرا اذکار و اسامی خداوند مانترا هستند . به طور کل، مانترا کلمه یا گروهی از کلمات می باشد که حامل ارتعاشات صوتی معین می باشد که قصد وعمل اصلی آن تغزیه ی روحی می باشد . برخی از صداها و نوسانات خاصیتی دارند که باعث تلطیف روح می شوند و الگوهای انرژی بدن را فعال می کنند که اسمای الهی از آن دسته کلماتند، پس بهتر می باشد قبل از کار و فعالیت ذهنی از این کلمات استفاده کنیم.

مراحل پنچ گانه حفظ قرآن:

1- گوش دادن به صوت ترتیل

میدانیم که زبان عربی بسیار دقیق می باشد به طوری که اگر یک حرف یا یک اعراب یا حتی یک تجوید رعایت نشود ممکن می باشد معنی دگرگون شود. به طور مثال کلمه ی صمد در” الله الصمد” به معنای بی نیاز می باشد که اگر مانند سمد تلفظ شود به معنای روغن است. پس این که ما چگونه حروف و کلمات را بخوانیم در معنی ومفهوم تاثیر مستقیم دارد .

از طرف دیگر خداوند در قرآن مارا به زیبا خوانی قرآن تشویق می کند یعنی باید قرآن را با صوت و لحنی شایسته و دلنشین تلاوت کنیم که این امر نیز نیاز به آموزش دیدن دارد .از این رو نیاز به راهنمایی راجع به چه طور خواندن کلمات، محل های وقف و ابتدا و تلفظ حروف دارد، خوب پس ما دو کار را می توانیم انجام دهیم یا باید برای هر اشکال در خواندن کلمات به شخص مسلط به قرآن رجوع کنیم که این کار هم سخت و زمان بر می باشد و هم برای همه ی افراد مقدور نیست ویا باید از صدای ضبط شده ی یکی از اساتید قرائت استفاده کنیم که با توجه به شرایط حال حاظر از لحاظ تکنولوژیک و سهل الوصول بودن انواع نوار ها و لوح های فشرده و تنوع قاریان این کار نسبت به کار قبل خیلی آسان تر است.

همان طور که در بالا دیدیم استفاده از نمونه ی ترتیلی برای حفظ بسیار ضروری می باشد حال باید ببینیم چگونه باید از نوار استفاده کنیم :

ابتدا نوار را از آیه ای که قصد حفظ آن را داریم گوش می دهیم (در اینجا منظور از نوار هر چیزی می باشد که صوت قرآن از آن پخش می شود) و تا اولین جایی که نوار وقف میکند دوباره نوار را از اول می گذاریم( لزوما نوار باید چند بار تکرار باشد) این که چند بار آن قسمت را تکرار کنیم بسته به میزان قدرت حافظه ی شنوایی شما دارد ولی به طور متوسط شش بار باید نوار را گوش دهید و کسانی که حافظه ی شنیداری ضعیف تری دارند باید تا نه بار گوش دهند . اگر شما مثلا شش بار گوش می دهیم سه بار اول را باید فقط گوش دهید ، دو بار دوم را زمزمه می نمایید و بار آخر را بلند با نوار می خوانید . کسانی که بیش تر از شش بار گوش می دهند باید به همین نسبت عمل کنند.

2- روخوانی و روان خوانی آیات

انجام صحیح این مرحله وابسته به کامل شدن مرحله ی قبل می باشد . یعنی بعد این که شما نوار را به خوبی گوش دادید شروع به روخوانی و رفع اشکال در تلفظ کلمات می نمایید . ممکن می باشد در ابتدا این مرحله با کندی پیش برود اما بعد از حفظ چند صفحه شما به رسم الخط قرآن عادت کرده و دیگر مشکل روخوانی نخواهید داشت.

3- ترجمه و درک معنا

این مرحله در حفظ بسیار مهم و کاربردی می باشد و برای گروه سنی جوان به بالا بیشترین کاربرد را دارد . فایده ی حفظ با معنی این می باشد که هم در هن گام حفظ می توانید راحت تر و زود تر حفظ شوید و هم در هن گام یادآوری مرور راحت تر آیه را با توجه به معنی آن به خاطر می آورید.

در این مرحله توجه به چند نکته ضروری است:

سعی نمایید ابتدا از ترجمه ی معنا محور (تحت الفظی) استفاده نمایید سپس برای درک مفهوم از ترجمه ی مفهوم محور استفاده نمایید.

در حالی که ترجمه را می خوانید توجه داشته باشید که هر کلمه چه معنایی را می دهد.

حتما پس از کامل کردن روخوانی به سراغ معنی آن بروید و خواندن معنی را به زمان ی دیگر موکول ننمایید.

پس از اتمام آیه نیز دوباره معنی کل آیه را بخوانید.

در آ خر سعی نمایید ارتباط هر آیه با آیه قبل و بعدش را پیدا نمایید.

با انجام مراحل بالا شما بعد از حفظ یک یا چند جز می توانید 80 تا 90 درصد آیات را خودتان ترجمه نمایید (به استثنای جزء سی ام چون لغات این جزء بیشتر وترجمه ی آن کمی دشوار تر است).

4- جمله بندی و تکرار هر آیه:

پس از انجام سه مرحله بالا نوبت به تکرار آیه در ذهن و حفظ آن می رسد . در این مرحله شما باید باتوجه به صوتی که گوش داده اید و معنایی که از آن جمله فهمیدید به حفظ آن جمله (یعنی تا آنجایی که نوار وقف می کند) بپردازید. اگر شما مراحل قبلی را به درستی انجام داده باشید این مرحله به آسانی انجام می شود.

5- تکرار آیه حفظ شده با 3 تا 5 آیه قبل

این مرحله به منظور ماندگاری بیشتر حفظ و تثبیت آن می باشد. در این مرحله شما باید بعد از حفظ یک آیه چند آیه قبل از آن را مرور نمایید یعنی در برای خود آن را از حفظ بخوانید و اگر قسمتی از آن را فراموش کرده اید دوباره یاداوری نمایید . این که تا چند آیه قبل را مرور نمایید بستگی به طول آیات دارد به طوری که اگر آیات قبلی کوتاه باشند تا 5 آیه و اگر طولانی بودند تا 3 آیه قبل را مرور می نمایید.

در آخر باید گفت که روش پنج گانه یکی از اصولی ترین روش های حفظ می باشد که مورد استفاده ی بیشتر حافظان قرآن قرار گرفته می باشد واگر این پنج مرحله به درستی و با حوصله صورت گیرند شما به حفظی سالم و پایدار دست خواهید یافت.

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
  • 1 هفته قبل
  • 2019-05-14 09:00:01
  • 31 خاصیت باور نکردنی بادام خیس خورده

   بادام یکی از مغزهاست که به عنوان غذایی‌ترین مغز نیز شناخته می‌شود. مردم از بادام چه به صورت بادام بوداده و شور یا بادام خام و بادام خیس خورده به عنوان میان‌نوبت مصرف کرده یا آن را به کیک یا کلوچه اضافه می‌کنند چرا که مزهی خوشمزه دارد.
  • 1 هفته قبل
  • 2019-05-11 21:00:01
  • کمی بیشتر از داروهای فشار خون و عوارضشون بدونیم

   داروهای فشار خون کاربردها و کلاس های مختلفی دارند، خیلیی از داروها به عنوان ضد فشار خون شناخته می شوند و به صورت تجویزی برای پایین آوردن فشار خون بالا مصرف می شوند. گونه های داروهای فشار خون در کلاس های و دسته های مختلفی وجود دارند
  • 1 هفته قبل
  • 2019-05-09 21:00:03
  • نگاهی به مشکلات نوزادی

   دوره یکماهه اول زندگی را دوره نوزادی نامگذاری کرده اند . دراین دوران درهمه ی ارگآنانی جسمپرورش ونمو بطور سریع اتفاق افتاده وهمین موضوع سبب یکسری تغییراتی می­باشد که درپوست این تغییرات بطور واضحتری دیده می­شود . دراین نوشتهتلاش شده است
  • 1 هفته قبل
  • 2019-05-09 09:00:02
  • چرا در بعضی بیماری ها خارش داریم

   خارش پوست به عنوان خارش بدن هم شناخته می شود و احساس تحریک کنده و غیر قابل کنترل است که باعث ایجاد تمایل به ناخن کشیدن روی بدن می شود. علت خارش بدن می تواند مشکلات پوستی یا بیماری های داخلی باشد.
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-06 09:00:03
  • یک روش خوب برای مزه دار کردن مرغ

   مرینیت کردن مرغ اصطلاحی است که زیادتر سرآشپز های مشهور جهان از آن مصرف می کنند. شما هم می توانید مرغ سبز را که دارای مزه و کیفیت خیلی مناسبتری نسبت به مرغ های متداولی است با شیوه های متفاوت مزه دار نمایید و سپس طبخ نمایید.با این شیوه هایی که در دنباله به آنان می پردازیم می توان
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-05 09:00:02
  • با شطرنح بازی کردن با بچه ها چه چیزهایی به دست می آوریم

   از پازل‌های چند تکه گرفته تا بازی‌های رنگارنگ، تمام و تمام را به خانه می‌برید تا از کوچولوی بازیگوش‌تان یک نابغه بسازید. درست است که خیلیی از این بازی‌ها، اثر بیشتری در بالا بردن هوش بچه شما ندارند، اما هر کدام از آنان، می‌توانند مهارتی را در او تثبیت کنند
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-04 13:14:01
  • باربری در تمامی مناطق تهران

   اربری و اتوبار شرق تهران با کادر و کارگران خوش اخلاق و مودب نزدیکترین باربری در محدوده شرق و غرب تهران می باشد.در صورتی که در جستجوی یک باربری خوب و ارزان قیمت در این محدوده هستید با شرکت ما تماس بگیرید
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-03 09:00:03
  • کرکرس ها چگونه زندگی میکنند

   کرکس یا لاشخور پرندگانی هستند که زیادتر از مردار غذا می‌کنند. این پرنده یا پرنده های هم خانواده با آن را در فارسی مرغ مردارخوار، دژکاک، دال و لشخور نیز ندلگرمیه‌اند.کرکس یا لاشخور پرندگانی هستند که زیادتر از مردار غذا می‌کنند. این پرنده یا پرنده های هم خانواده با آن را در فار
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-05 09:00:02
  • با شطرنح بازی کردن با بچه ها چه چیزهایی به دست می آوریم

   14از پازل‌های چند تکه گرفته تا بازی‌های رنگارنگ، تمام و تمام را به خانه می‌برید تا از کوچولوی بازیگوش‌تان یک نابغه بسازید. درست است که خیلیی از این بازی‌ها، اثر بیشتری در بالا بردن هوش بچه شما ندارند، اما هر کدام از آنان، می‌توانند مهارتی را در او تثبیت کنند
  • 60 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • نو کردن کیف های قدیمی با کمی خلاقیت

   14امروز برای شما دوستان راهکاری داریم که با استفاده از اون شاید بتونین به خوبی کیف های قدیمی خودتون رو کمی نونوار بکنید و کیف های زیباتر و بهتری داشته باشید
  • 47 ماه قبل
  • 2015-06-09 00:00:00
  • آیا در ماه رمضان کله پاچه بخوریم یا نه؟

   14با توجه به این که چند سالی است در ماه رمضان ساعات بین افطار و سحر کوتاه و افراد فرصت زیادی برای خوردن مواد غذایی مورد نیاز بدن ندارند، برخی خانواده‌ها بر این باورند که چون کله‌پاچه در مقایسه با دیگر غذاها یک غذای مقوی و مغذی است، می‌تواند قدرت و قوای بدن را در ساعات روزه‌داری
  • 47 ماه قبل
  • 2015-06-01 00:00:00
  • اگر قهوه را با معده خالی بنوشیم چه اتفاقی رخ میدهد

   14خواص آنتی اکسیدانی قهوه همانند میوه ها است. کارشناسان می گویند هنگامی که با معده خالی نوشیده شود تاثیر منفی بر جای می گذارد.یعنی، یک فنجان قهوه سیاه خالص با معده خالی باعث ترشح اسید هیدروکلریک در دستگاه گوارش می شود، که اغلب توسط افراد که در معرض ابتلا به گاستریت هستند احساس
  • 53 ماه قبل
  • 2014-12-02 00:00:00
  • حکایت نصیحت مادر

   14امروز حکایتی خواندنی دیگر براتون داریم به نام نصیحت مادر
  • 54 ماه قبل
  • 2014-10-27 00:00:00
  • تاریخچه برج سازی در ایران

   در این روزها در شهر های بزرگ ایران مخصوصا تهران عادت به دیدن ساختمان های بلند قامت دیگه عادی شده اما این فرآیند در ایران عزیز ما از کی شروع شده  واز چه زمانی مردم کم کم عادت کرده اند که ساختمان هایی بلند تر از حد معمول رو در ایران ببینند
  • 54 ماه قبل
  • 2014-10-27 00:00:00
  • جملات و اس ام اس های محرمی

   با شروع ماه محرم فکرکردن شاید شما دوستان به دنبال جملات و اس ام اس های مناسب با حال و هوای این ما ه باشید و برای همین امروز تعدادی جمله زیبا و خواندی رو مناسب با حال و حوای دهه اول محرم براتون داریم
  • 54 ماه قبل
  • 2014-10-25 00:00:00
  • گزارشی از خانه رویایی دیگر اینبار فلوریدا

   امروز گزارش دیگری براتون داریم از خانه ای لوکس و رویایی دیگری که اینبار این خانه در فلوریدای آمریکاست که امیدوارم از دین عکس های محدودی که از اون داریم لذت ببرید
  • 54 ماه قبل
  • 2014-10-31 00:00:00
  • چگونه گوشی های اندروید را به حالت Safe Mode ببریم

   قابلیت Safe Mode در ویندوز ها قابلیتی بود که گاهی بسار به کمک می آمد و البته برای حرفه ای ها بسیار خوب و کار امد بود که گاهی این قابلیت در سیتم عامل اندروید نیز مورد نیاز است اما چگونه باید این کار را کرد و آیا اصلا اندروید هم چیزی به نام Safe Mode دارد یا نه
  • 54 ماه قبل
  • 2014-11-01 00:00:00
  • تاثیرات مفید زعفران بر سلامتی از زیبایی تا...

   زعفران مدت زیادی است که برای خوشمزه کردن هرچه بیشتر غذا ها مورد استفاده قرار میگرید و یکی از چاشنی های فوق العاده در غذاهای ماهست اما زعفران یک چاشنی ساده نیست  وتاثیرات دیگری نیز دارد
  • 55 ماه قبل
  • 2014-10-22 00:00:00
  • جنیفر لوپز در مراسم قدرتمند ترین زن سال + عکس

   بدون شک جنیفر لوپز یکی از معروفترین و البته قدرتمند ترین زن های دنیا است که محبوبت فوق العاده و البته ثروت فراوان او نیز بر قدرت او افزوده است ، او امسال نیز یکی از نامزد های اصلی قدرتمند ترین زنان سال است
  • 55 ماه قبل
  • 2014-10-21 00:00:00
  • طالع شما در سال 2015

   با نزدیک شدن پایان سال میلادی همه در تکاپوی اطلاعات در باره سال جدید میلادی یعنی سال 2015 هستند و بد ندیدیم در روزهای آیندده مطالبی در مورد سال پیش رو موارد مورد بحث اون براتون داریم اما امروز طالع بینی شما دوستان در سال 2015
عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید