تاریخچه برج سازی در ایران
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> ازهمه جا-->>> تاریخچه برج سازی در ایران

تاریخچه برج سازی در ایران

 • زمان درج : 65 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2014-10-27 00:00:00
 • تعداد بازدید : 4617
  بازدید ماه:4166
  بازدید هفته:2
 • بخش مربوطه :

در این روزها در شهر های بزرگ ایران مخصوصا تهران عادت به دیدن ساختمان های بلند قامت دیگه عادی شده اما این فرآیند در ایران عزیز ما از کی شروع شده  واز چه زمانی مردم کم کم عادت کرده اند که ساختمان هایی بلند تر از حد معمول رو در ایران ببینند

تاریخچه بلند مرتبه سازی در ایران

ار آنجایی که آسمانخراش ها نقش معنا داری در شناساندن چهره ی شهری به دنیا ایفا می کنند، طراحان این سازه ها در ترسیم طرح و معنای (با کانسپت معنایی) شهر یا مسئولیت و چالش پیچیده ای مواجه هستند. از نکات حائز اهمیت در طرح آسمانخراش ها نظم هندسی پلان و طبقات در آنهاست. اما متأسفانه بسیاری از برج ها و ساختمان های بلند مرتبه ای که در ایران ساخته می شوند، فاقد این نظم و ترتیب ضروری هستند و به همین دلیل، دارای ضوابط طراحی سازه ای دشوارتری می باشند. لازم به ذکر می باشد که بسیاری از بناهای بلند مرتبه که در مقابل بار و فشار های باد مقاوم و منظم هستند در مقابل زلزله چنین نیستند. همچنین باید در نظر داشت که استفاده از تکنولوژی پیشرفته ی روز نیز همیشه به خوبی اعمال نمی شود و در صورتی چنین امکاناتی به کار برده می شوند، باید نظارت دقیق و کارشناسانه بر مراحل ساخت آنها اعمال شود. بخش مهمی از ساخت بناهای بلند مرتبه صرف کنترل کیفیت سازه می شود و شاید چون در ایران، کارفرمایان کمتر خود را درگیر تکنولوژی تولید مصالح و کنترل کیفیت آنها می کنند، ساخت برج های بلند مرتبه تا این اندازه سودآور شناخته شده است. امروزه احداث ساختمان های اداری، تجاری و چند منظوره بلند مرتبه در ایران رو به افزایش می باشد و اقامت در آنها به عنوان نشانه ی شأن و منزلت اجتماعی و رفاهی تلقی می شود. شروع احداث ساختمان های بلند مرتبه با تعریف مدرن در ایران به صورت سازه های رفیع بود که عموما کاربرد تجاری، اداری یا ترکیبی از این دو داشتند. اما پیش از آن ساختمان ها عموما از مصالح ناپایدار(مصالحی فاقد استحکام و ماندگاری ) ساخته می شدند و این امر در ضمن عدم نیاز به تأمین انبوه مسکن و سرپناه، خانه سازی را در حد بناهایی کم ارتفاع و فاقد پایداری نگه داشت. همچنان که همیشه و در هر جغرافیایی مرسوم بوده، فضاهای مذهبی، مقرهای حکومتی و ساختمان های متعلق به شاه و شاهزاده ها به فاخرترین و رفیع ترین شکل ممکن احداث می شدند. مطلب تاریخچه بلند مرتبه سازی در ایران به روند شکل گیری و چگونگی افزایش آن در ایران می پردازد.

تاریخچه برج سازی در ایران

سرخه حصار یا عمارت قصر یاقوت

در شرق شمیران و دامنه کوه واقع بود بین سال های 5-1263 خورشیدی با مباشرت میرزا محمد خان پیشخدمت (سرتیپ گروسی) در سرخه حصار بنا شد و به عنوان شکارگاه سلطنتی مورد استفاده ناصرالدین شاه بود. قصر با ارتفاع دو طبقه و بلندِ خود شامل دو قسمت می شد: کوشک بیرونی و دیگر حرم خانه و اندرونی که در قسمت شرق بخش بیرونی قرار داشت.

عمارت و باغ فردوس

که فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشت ( بنای اصلی در سال 1227 احداث شد، اما بارها مورد مرمت و دستخوش تغییر قرار گرفت) به تدریج از مساحت باغ کاسته شد، در حالی که مساحت عمارت سه طبقه ی فعلی به 1000 متر مربع می رسد. این عمارت تلفیقی از معماری ایرانی و غربی می باشد ( به کرّات مشاهده می شد که آغاز بلند مرتبه سازی از حدود قرن سیزده خورشیدی به بعد متأثر از معماری غرب بوده.) یک تالار بزرگ با کاشی مفروش شده در وسط عمارت و هشت اتاق، قرینه ی هم در دو طرف تالار قرار دارند و همین سقفی که تا کف طبقه ی سوم ارتفاع گرفته به همراه دو شاه نشین ساختار عمارت فردوسی کاملاً ایرانی می باشد و معماری قاجار را تداعی می کند، در حالی که آمیزه های غربی بیشتر در حد همان تزئینات و الحاقات باقی می ماند.
یکی از ساختمان های مهم عصر ناصری که ناصرالدین شاه به آن ارادت خاصی داشت، ساختمان پنج طبقه ای می باشد معروف به عمارت شمس العماره.

ساختمان شمس العماره

تاریخچه برج سازی در ایران

در ضلع غربی خیابان ناصر خسرو کنونی و روبروی کوچه مروی واقع می باشد و در اصل در ضلع غربی ارک سلطنتی و کاخ گلستان قرار دارد.
اما شاید هیچ کدام از بناهای آن دوره به اندازه عمارت معیرالممالک زیبا نباشند. سبک نئوکلاسیک و معماری فرنگی در نمای خانه و سبک باروک در پله هایش کاملا هویداست. در تصویر معروف حوضخانه ی صاحبقرانیه که توسط مرحوم کمال الملک کشیده شده، طاق مرتفع و ستون های عظیم نگه دارنده همان هایی هستند که سال ها قبل در بناهای مذهبی اجرا می شد و امروز در ورودی اکثر برج های ایران و جهان می بینیم. به تدریج این بلند مرتبه سازی به سایر کاربری ها هم سرایت کرد و هتل ها و ساختمان های عمومی شهر را متأثر ساخت( گراند هتل تهران و عمارت کافه پارس، هر دو در تهران، هتل رامسر؛ ساختمان شهرداری تبریز، 1318). در دهه 1320 میلادی که رواج احداث بناهای دولتی جریان داشت، استفاده از مصالح جدید بتن، سیمان، فولاد و شیشه نیز رو به افزایش گذاشتند و سیستم های مدرن و حرارت مرکزی در ساختمان ها جای گرفتند(ساختمان بانک ملی ایران- شعبه بازار، محسن فروغی، تهران، 1327؛ ساختمان کاخ وزارت امور خارجه، 1318 و ساختمان دادگستری، 1325، هر دو از گابریل گورکیان تهران)
نخستین ساختمان بلندمرتبه ای که در دوره معاصر و به شیوه مدرن در کشور بنا شد، توسط هوشنگ خانشقاقی در خیابان جمهوریِ شهر تهران ساخته شد(1328-1330). این سازه با اقتباس از معماری مدرن اروپایی، در 10 طبقه، از بتن آرمه و مجهز به آسانسور، یکی از مهم ترین ساختمان هایی بود که با بهره گیری از فرم های مدرن اروپایی به بهره برداری رسید و رویکرد طراح و معمارش، آن را تبدیل به یکی از متحول ترین بناهای ساخته شده در ایرانِ آن سال ها کرد.
چندسال بعد، سازه های بلند مرتبه ی دیگری نیز در کشور ساخته شدند که از جمله آنها ساختمان پلاسکو(1341) بود که در خیابان فردوسیِ شهر تهران واقع شده و 16 طبقه داشت. این بنا اولین سازه بلند مرتبه در ایران می باشد که با اسکلت فلزی ساخته شد. ساختمان تجاریِ 13 طبقه آلومینیوم(1343)، ساختمان بانک کار در خیابان حافظ( دهه 40 خورشیدی)، برج های سامانِ 1 با 20 طبقه در بلوار کشاورز( عبدالعزیز فرمانفرماییان، 1349) سازه های بلندمرتبه ی دیگری بودند که به تدریج رنگ و روی معماری کشور را تغییر می دادند. مجموعه بهجت آباد که در اسل 1349 بین خیابان حافظ و ولیعصر احداث شد، اولین ساختمان بلند مرتبه در ایران می باشد که کاربری مسکونی داشت. ساختمان وزارت کشور( روح الله نیک خصال، ایرج پروین، تهران، دهه ی 50 خورشیدی) پروژه موفقی بود که در زمینی مستطیل شکل به مساحت 115*175 متر و با اسکلت بتنی در 4 بلوک احداث شد و پس از آن می توان به سال های پایانی دهه 70 خورشیدی اشاره داشت که در پی افزایش قیمت زمین در تهران و آغاز فروش تراکم از سوی شهرداری، موج تازه بلندمرتبه سازی آغاز شد که در این ساختمان ها کمتر به ضوابط اصلی طراحی توجه شد. تراکم جمعیت در تهران نیز، مانند بسیاری شهرهای پرجمعیت جهان، گسترش در راستای قائم را اجتناب ناپذیر کرد. مجتمع مسکونی کوی بنیاد(1354) که به مجموعه ASP معروف است، جزو معدود پروژه های بلندمرتبه ای می باشد که با رعایت کلیه اصول و ضوابط فنی و مهندسی ساختمان های بلندمرتبه و با سازه ی بتن آرمه و نمای بتنی پیش ساخته احداث شده و از امکانات مطلوب یک فضای مسکونی، تجاری و اداری بهره مند است. این مجموعه آپارتمانی بلند مرتبه با همکاری گروه مشاوران شرکت فرانسوی سِتک باتیمان تکمیل شد و استخر، مهدکودک، باشگاه ورزشی، مرکز خرید و رستوران از جمله تسهیلات رفاهی مجموعه می باشند. تعداد 250 واحد آپارتمانی، 120 واحد آپارتمانی ویلایی، 140 واحد تجاری و 570 واحد انباری و پارکینگ در این مجتمع که شامل سه برج است، تعبیه شده و هر برج 4 آسانسور دارد.
برج اداری آرمیتا واقع در خیابان بخارست بر اساس دیدگاهی کاملا کلاسیک و بر پایه سلسله مراتب عمودی(پایه، بدنه، تارک) طراحی شده است.

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
  • 3 هفته قبل
  • 2020-03-16 10:21:31
  • سایت دانلود آهنگ های مجاز ایرانی پاپ

   وبسایت ایران ام پی تری امکان دانلود جدیدترین آهنگ های مجاز از مشهورترین خوانندگان موسیقی پاپ ایرانی را در کمترین زمان ممکن فراهم آورده است. شما این امکان را در اختیار دارید تا با جستجوی نام خوانندگان یا نام آهنگ و از همه جالب تر با وارد کردن تعدادی از کلمات متن آهنگ نسبت به دان
  • 1 ماه قبل
  • 2020-02-25 10:53:06
  • اهمیت یادگیری زبان

   امروزه با توجه به افزایش آمار مهاجرت افراد به خارج از کشور، آموزش زبان های مختلف خارجی دغدغه بسیار از افراد در ایران شده است. اما این تنها دلیل برای آموزش زبان های خارجی نمی باشد.
  • 3 ماه قبل
  • 2019-12-27 09:00:04
  • نگاهی به کراتین تراپی موهای آسیب دیده و نتایج آن

   به گفته مشاور پوست و مو می توانید با شیوه وارد کردن کراتین گیاهی به ساختار حلقه های خراب شده کراتین بخش های خراب شده را بازسازینمایید. این شیوه تا محدودهی سبب نرمی ،خوش حالتی و صافی موها می شود. در بخش زیر روشی برای کراتین تراپی مو های ضرر دیده را گذاشته ایم. برای آشنایی با روشها
  • 3 ماه قبل
  • 2019-12-20 09:00:02
  • استفاده از دمنوش بابونه به جای قرص خواب آور

   گاهی امکان پذیر است گرفتار بی خوابی شده باشید و نتوانید به راحتی بخوابید در اینصورت استفاده دمنوش های گیاهی مناسبترین شیوه برای خوابی آسان است. دمنوش بابونه ،چای سبز و دم نوش سنبل الطیب از مناسبترین دمنوش های گیاهی و خواب آور هستند که سبب آرامش و راحتی در خواب می شوند. در بخش ز
  • 3 ماه قبل
  • 2019-12-19 00:00:00
  • روش های شناسایی عینک آفتابی تقلبی از اصل

   عینک آفتابی در فصل تابستان برایمراقبت از چشمان در مقابل نور آفتاب خیلی الزامی است. اما گاهی امکان پذیر است زمان انتخاب عینک آفتابی نتوانید عینک اصل را از جعلی شناسایی دهید به همین منظور راهکارهایی برای شناسایی عینک آفتابی جعلی را در بخش زیر گذاشته ایم. برای آشنایی با روشهای ح
  • 3 ماه قبل
  • 2019-12-17 14:53:28
  • شارژ کارتریج لیزری چگونه باید انجام شود

   شارژ کارتریج لیزری چگونه باید انجام شود ،چند سالی است که با بالا رفتن قیمت دلار و تحریمهای خارجی کشور عزیزمان قیمت کارتریج افزایش غیرمنطقی داشته است
  • 5 ماه قبل
  • 2019-10-12 09:00:01
  • آیا میدونید حجم استاندارد یک آب میوه چقدر است

   آبمیوه بی‌شک یکی از دوست داشتنی‌ترین آشامیدنی‌ها در دنیاست. ویتامین‌های لبریز و مواد معدنی سودمند موجود در کنار مزه دلچسب آن، سبب شده که کارخانجات تولید آشامیدنی‌ از قرن‌ها پیش به سراغ تولید این محصول دوست داشتنی بروند
  • 6 ماه قبل
  • 2019-10-08 09:00:01
  • ماسک های مناسب فصل پاییز برای پوست صورت

   با فرا رسیدن فصل برگریزان پوست زیادتر دربرابر ضرر های فصلی قرار می گیرد و بایست بیش از هر وقت دیگر مواظب پوست صورت و دستان خود باشید تا گرفتار مریضی های فصلی نشوید. نکاتی درباره شادابی پوست در فصل پاییز را در شیثار ببینید.
  • 6 ماه قبل
  • 2019-10-02 09:00:02
  • دلیل حس سوزن زدن به صور چیست

   سوزن سوزن شدن صورت امکان پذیر است روی تمام صورت یا فقط یک سمت آن احساس شود. بعضی مردم احساس ناراحتی و ناراحت کننده را توصیف می کنند و برای بعضی دیگر دردناک است.
  • 6 ماه قبل
  • 2019-09-28 21:00:02
  • فواید عطسه کردن برای سلامتی افراد

   عطسه کردن یک مکانیسم دفاعی جسم انسان می باشد که به صورت طبیعی رخ می دهد. عطسه کردن نه تنها برای مردم بد نیست بلکه خاصیت ها خیلی بیشتری هم دارد. عطسه از ورود اجسام خارجی به درون راه های تنفسی پیشگیری می کند. ما در این نوشتار مطلبی درباره خاصیت ها عطسه کردن در مردم گردآوری کرده ایم
  • 19 ماه قبل
  • 2018-08-26 08:56:48
  • آشنایی با غذای محلی قیقاناخ تبریز

   14امروز مطلبی در مورد یک غذای محلی برای شما داری ،غذایی دوست داشتنی و خوش مزه برای ما ترک زبان ها و همشهری ها ی ما به نام قیقاناخ تبریزی که نوعی دسر تبریزی است که هم به عنوان درسر و هم به عنوان شیرینی مورد استفاده قرار میگرید و البته بسیار خوشمزه است و دوست داشتنی
  • 71 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • نو کردن کیف های قدیمی با کمی خلاقیت

   14امروز برای شما دوستان راهکاری داریم که با استفاده از اون شاید بتونین به خوبی کیف های قدیمی خودتون رو کمی نونوار بکنید و کیف های زیباتر و بهتری داشته باشید
  • 61 ماه قبل
  • 2015-02-15 00:00:00
  • از چپ دست ها بیشتر بدانید

   14امروز مطالب خواندنی رو درباره چپ دست ها و خصوصات افرادی که اصطلاحا چپ دست هستند براتون داریم که مطلب بامزه و خواندی است
  • 14 ماه قبل
  • 2019-02-04 09:00:02
  • عکس های 2019 برگوزار کورل همسر سلطان سلیمان

   14عکس های 2019 برگوزار کورل همسر سلطان سلیمان,بعد از درخواست های فراوان شما دوستان امروز عکس های تازه ای از برگوزار کورل رو براتون داریم عکس های که بیشتر مربوط به سال 2019 او و خانواده اش یعنی سلطان سلیمان میشه
  • 21 ماه قبل
  • 2018-06-22 00:00:00
  • دستور تهیه کاچی یک معجوب فوق العاده

   کاچی یک معجون حقیقی و فوق العاده است که امروز  برای شما دوست داران کاچی دستور تهیه و البته بخشی از خواص خوب اون رو داریم  و قصد داریم شما رو با این معجون واقعی که درمان هر دردی است و میتونه حسابی شما رو سرحال کنه معرفی کنیم
  • 21 ماه قبل
  • 2018-06-24 00:00:00
  • از کرکس بیشتر بدانیم

   وقتی از کرکس در سایت های فارسی زبان در گوگل سرچ میکنیم چیز خاصی در مورد این پرنده متفاوت برای شما نمیاره و کمتر مطلب فارسی میشه درباره کرکس پیدا کرد و به هر ترتیب ما سعی داریم امروز نگاهی به کرکس بندازیم
  • 21 ماه قبل
  • 2018-06-29 00:00:00
  • آشنایی با ماشین های هیبریدی

   ماشین های هیبریدی به ماشین هایی گفته میشه که برای کار کردنشون از دو یا چند نیرو استفاده میکنند، اما در عمل این اصطلاح برای ماشین های دوگانه سوز که یکی از انواع سوخت آنها برق است استفاده میشود.
  • 21 ماه قبل
  • 2018-07-01 10:33:31
  • چگونه لاغر شویم

   اگر شما هم با وزن خود مشکل دارید  به دنبال راحی هستید به بتونین کاهش وزن بدین باید به این نکته توجه کنید که در قدم اول یک رژیم سفت و سخت و تمیرینات ورزشی سنگین و نفس گیر در شروع فرآیند روش مناسبی نیست برای لاغر شدن و ماندگار بودن لاغری شما،از روش رژیم های سخت و ورزش های سنگین شما
  • 21 ماه قبل
  • 2018-07-02 09:55:18
  • نگاهی کلی به حجامت

   حجامت روشی درمانی است که به هفت هزار سال پیش برمیگردد و از دوران بهرام گور پادشاه ساسانی در ایران بوده است .به طور کلی حجامت به روشی از خون گیری اطلاق میشود که در درمان بعضی از بیماری ها  به کار میرود.
  • 21 ماه قبل
  • 2018-07-04 11:50:31
  • راز و رمز جذاب و شیوا صحبت کردن

   شما هم حتما کسانی رو دیده اید که انقدر قشنگ و شیوا صحبت میکنند کا آدم سحر کلام اون ها میشه و از گوش دادن به کلامشوم خسته نمیشه.و احتمالا برای شما هم جداب و دوست داشتنی که بتونین به همین خوبی صحبت کنید و بتونین شنونده های خودتون رو جذب کنید
  • 21 ماه قبل
  • 2018-07-08 09:06:27
  • ربات اینستاگرام ، راهی برای افزایش فالوور اینستاگرام

   یکی از اولین مزیت های اینستاگرام این است که مشتری به صورت زنده با شما در ارتباط است. شما هر محتوایی در مورد هر محصولی که منتشر می کنید ، بازخوردهایی را از کاربران دریافت می کنید . تعداد لایک ، تعداد کامنت و محتوای کامنت های پیج اینستاگرام به شما مسیری روشن برای تغییر و بهتر شدن م
  • 51 ماه قبل
  • 2015-12-28 00:00:00
  • مواد غذایی که باعث نفخ شکم می شوند!

   ورای تأثیراتی که نفخ شکم بر زیبایی ظاهری افراد دارد، باید بدانید که چنین التهابات و ورم هایی حاصل تلاش زیاد دستگاه گوارش برای هضم ماده غذایی مصرف شده است؛ این ورم ها عموماً با خوردن مواد غذایی سنگین و دیر هضم شکل می گیرند.
  • 20 ماه قبل
  • 2018-07-14 14:29:23
  • کتاب و کتابخوانی آنلاین

   اگر شما جز کتاب دوستان باشید و بخواین با مشغله این روزهای زندگی کتاب های خوب رو داشته باشید و اون ها رو در هرجا مطالعه بکنید راهی ندارین که کتاب هایی رو که مد نظرتون رو دانلود کنید و به سراغ دانلود کتاب میرین
عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید