هوالرزاق


آشنایی با نحوه آموزش و نگهداری گربه های خانگی

آشنایی با نحوه آموزش و نگهداری گربه های خانگی

گره جزء حیوانات خانگی محبوب است که خیلی ها به اون علاقه دارند و وست دارن از گربه در خانه هاشون نگهداری کنند، اما نگهداری از گربه ها مهارت های خاص خودش رو دارد

بهترین موقع برای تربیت گربه ها ، از ابتدای تولد می باشد. چرا که در سنین آغازین پس از تولد، آنها خیلی زود تعلیم پذیرفته و تعلیمات یاد گرفته را نیز بندرت از یاد خواهند برد. ولی در کل همانطور که ذکر شد گربه ها چون در اصل موجودات مستبد و مستقلی بوده و چندان مطیع و فرمانبردار نیستند، تعلیم و تربیت آنها به مراتب مشکلتر می‌باشد. لذا انتظار نداشته باشید که آنها تعلیمات سخت و دشوار را همانند سگها براحتی یاد بگیرند.

نخستین و ساده‌ترین تعلیمی که به گربه خانگی خود می‌توانید بدهید ، این می باشد که به آنها یاد دهید هر موقع صدایشان می‌زنید به شما جواب دهند . برای این کار بهتر می باشد وی را به کرات با اسم صدا بزنید ؛ مخصوصا ً اگر هن گام غذا خوردن اینکار را بنمایید ، حیوان بزودی یاد خواهد گرفت که با شنیدن اسم خود ، بسوی شما بیاید . تعلیم دیگری که بسیار مهم و ضروری می باشد و حتما ً باید آن را به گربه خود یاد بدهید این می باشد که هن گام ی که آن قصد انجام دادن کار زشت و یا خطرناکی مانند پریدن روی سایر افراد یا گاز گرفتن دیگران یا خوردن اشیاء خطرناک و … را دارد ، با گفتن کلمه «نه» (بصورت رسا و بلند) وی را از انجام ادن اینکار منع نمایید . البته باید متذکر شد که هیچ موقع تنبیه سخت بدنی را برای یاد دادن این تعلیم اعمال ننمایید.

یکی دیگر از مواردی که در این زمینه باید در نظر بگیرید این می باشد که گربه ها باید یاد بگیرند در محل مخصوص و معینی دفع ادرار و مدفوع کنند . همانطور که می‌دانید گربه‌ها حیوانات بسیار تمیزی هستند و لذا تعلیم آن بسیار راحت می‌باشد . کافی می باشد که یک بستر ، که با شن و ماسه نرم پر شده ، انتخاب کرده و آن را در یک محل مناسب در خانه قرار بدهید و هر موقع که احساس کردید بچه گربه قصد دفع کردن دارد ، آنرا برداشته و در کنار بستر مذکور قرار بدهید . البته به منظور جلوگیری از آلودگی محیط و خودداری از بروز بیماری های پوستی در گربه تان ، بهتر می باشد برای گربه تان از خاک گربه که در کلینیک های دامپزشکی در دسترس شما می باشد استفاده نمایید . اگر اینکار را 4 تا 5 بار تکرار نمایید ، بچه گربه شما بتدریج یاد خواهد گرفت که همیشه برای دفع ادرار یا مدفوع به محلی که خاک گربه را ریخته اید برود.

مسئله مهمی که در این رابطه باید متذکر شد این می باشد که بستر یاد شده را هر موقع که بیش از اندازه کثیف شده باشد ، باید تخلیه کرده و دوباره شن و ماسه تمیز در آن بریزید ، زیرا در غیر اینصورت گربه شما از مدفوع کردن در آن امتناع خواهد ورزید . در ضمن بستری که انتخاب کرده‌اید باید در محل ساکت و آرامی قرار بگیرد . همانطور که در بخش پیشین نیز ذکر شد ، گربه‌ها بدلیل غریزه طبیعی خود علاقه وافری به شکار کردن دارند و با توجه به خطرات ذکر شده ، چنانچه قصد دارید به گربه خانگی خود اجازه گردش آزاد بدهید ، باید به طریقی وی را از آنجام این کار منع نمایید . اگر در نظر دارید اینکار را با بستن زنگوله انجام دهید ، توصیه می شود از همان روزهای اول اقدام به این کار بنمایید . زیرا یک گربه بالغ بندرت آنرا تحمل خواهد کرد . ولی بچه گربه‌ها هر چند در اوایل ممکن می باشد احساس محدودیت و ناراحتی بکنند ولی خیلی زود به زنگوله خود عادت خواهند کرد.

یکی از عادات بدی که اکثر گربه‌ها ممکن می باشد داشته باشند ، جویدن برگهای گیاهان زینتی خانه می باشد . این کار علاوه بر اینکه باعث از بین رفتن زیبایی گلها و گیاهان خانگی خواهد شد ، ممکن می باشد خطراتی را نیز برای گربه شما داشته باشد ، چرا که ممکن می باشد برخی از آنها جزء گیاهان سمی بوده و تندرستی حیوان را با خطر مواجه سازند . بهمین منظور توصیه می‌شود گیاهانی که احتمال می‌دهید سمی می باشد از دسترس گربه‌ها دور نگه دارید و برای سایر گیاهان نیز مقداری مواد تلخ یا ترش مزه و بی‌خطر (بی‌خطر هم برای گربه و هم برای گیاه) روی برگهایش بریزید . برای مثال چند عدد لیموترش برداشته و مقداری از آب آنها را روی برگها بچکانید . چون گربه‌ها مزه لیموترش را اصلا ً دوست ندارند ، بتدریج این عادت خود را ترک خواهند کرد.
تعیین سن گربه:

بهترین روش برای تعیین سن گربه‌ها ، توجه به دندانها آن می باشد . بدین ترتیب که دندانهای پیش ، میانی ، گوشه و ثنایا در حدود 4 هفتگی ظاهر می‌شوند و تا 8 هفتگی تمامی ثنایاهای اولیه ظاهر می‌شوند . تعویض دندانهای پیش ، میانی ، گوشه و ثنایا هم در 6 هفتگی صورت می‌گیرد . از این سن به بعد بتدریج دندانهای شیری جای خود را به دندانهای بالغ می‌دهد و تعیین سن از روی تغییرات شکل و رنگ دندانهای بالغ و توسط دامپزشک شما انجام می‌گیرد


آشنایی با نحوه آموزش و نگهداری گربه های خانگی

برچسب های
آشنایی با نحوه آموزش و نگهداری گربه های خانگی - - - - - - - - - -

آمار و ارقام
زمان قرار گرفتن در سایت :
کل بازدید : 2,357
تعداد بازدید ماه جاری : 2,357
تعداد بازدید در هفته جاری : 3
تعداد علاقه مندی ها : 0
تعداد 0رای به آشنایی با نحوه آموزش و نگهداری گربه های خانگی داده شده است
و میانگین امتیازات برابر است با: 50 %
نظر شما راجع به آشنایی با نحوه آموزش و نگهداری گربه های خانگی