به کمک تغذیه سـرحال رانندگی کنیـد
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> ازهمه جا-->>> به کمک تغذیه سـرحال رانندگی کنیـد

به کمک تغذیه سـرحال رانندگی کنیـد

 • زمان درج : 48 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2015-05-07 00:00:00
 • تعداد بازدید : 2758
  بازدید ماه:2758
  بازدید هفته:3
 • بخش مربوطه :

متأسفانه دیده شده است که بسیاری از رانندگان به‌خصوص آن‌هایی که در مسافت‌های دور به رانندگی می‌پردازند در زمان احساس خواب‌آلودگی نه‌تنها خودرو را متوقف نکرده بلکه با اصرار بر ادامه رانندگی، کار بیشتری از مغز خسته خود کشیده و به این ترتیب احتمال وقوع تصادفات شنظر را افزایش می‌دهند.  تحقیقات نشان داده‌اند گوش دادن به موسیقی، پایین کشیدن شیشه، نوشیدن یا کارهایی از این دست اثر ات بسیار ناپایدار و گذرایی بر هوشیار ماندن راننده داشته و از این رو می‌توان آن‌ها را بیهوده دانست. پس بهتر است رانندگان با انجام چنین کارهایی خود را فریب ندهند و به‌جای انجام این کارها حداقل 10 تا 15 دقیقه استراحت مختصر یا انجام دهند.

مهم‌ترین تأثیر خواب‌آلودگی بر رانندگی از نگاه علمی چیست؟
زمان ی مغز خسته است توان کافی برای کنترل همه کارهای فرد را ندارد. زمان ی که راننده پشت فرمان می‌نشیند باید به امور مختلفی نظارت و کنترل داشته باشد که تمامی آن‌ها بر عهد ه مغز است. تحقیقات علمی فراوان نشان داده‌اند مهم‌ترین تأثیر خواب‌آلودگی بر رانندگی افت عملکرد مغز در تصمیم‌گیری‌ها است که این خود به بروز تصادفات مختلفی منجر می‌شود. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که هیچ‌کس نمی‌تواند متوجه شود حالت خواب‌آلودگی راننده دقیقاً از چه زمان ی آغاز می‌شود. از این رو این خود راننده است که باید با درک نخستین علائم خواب‌آلودگی خودرو را در مکان امنی متوقف نماید.

رانندگی بعد از غذای سنگین ممنوع
پزشکان در راهنمایی‌های خود در زمینه ارتقاء آگاهی آحاد جامعه، با اشاره به اینکه یکی از علت‌های تصادفات خواب‌آلودگی است، معتقدند: علت اصلی خواب‌آلودگی رانندگان به دلیل اقدام به رانندگی پس از خوردن غذای سنگین است. نمایان شده است که پس از خوردن غذا، خون به سمت سیستم گوارش رفته و کمتر به سمت مغز گردش می‌کند و این مسئله باعث خواب‌آلودگی می‌شود و باید رانندگان توجه کنند که حدود دو ساعت بعد از صرف غذا به رانندگی اقدام کنند.

چه مواد غذایی راننده را خواب‌آلود می‌کند؟
این مواد غذایی ضمن آنکه برای ایجاد خواب راحت مناسب هستند، می‌توانند در ایجاد خواب‌آلودگی موثر باشند بنابراین پیشنهاد می‌شود بعد از مصرف این مواد غذائی مبادرت به رانندگی نگردد.

ماست
 اگر خواب کافی ندارید بهترین گزینه برای افزودن به رژیم غذایی ماست است. ماست حاوی مقداری کربوهیدرات و پروتئین است که در فراهم کردن تریپتوفان برای تولید سروتونین دخالت دارد. بنابراین با مصرف ماست و یا دوغ که فرآورده‌ی لبنی هستند نباید بلافاصله مبادرت به رانندگی نمود.

شیر
یک لیوان شیر گرم پیش خواب مکمل شام بوده و یک ماده منحصربه‌فرد محسوب می‌شود زیرا حاوی تریپتوفان کافی است که به خواب‌آلودگی کمک می‌کند.

موز
موز نه‌تنها حاوی تریپتوفان است بلکه حاوی منیزیم، ملاتونین و سروتونین است که همگی در ایجاد خواب موثرند. همه این مواد مغذی و مواد معدنی به آرامش عضلات بدن، آرامش شما و در نتیجه خواب خوب کمک می‌کنند. لذا با خوردن موز که شرایط خواب‌آلودگی را ایجاد می‌کند باید بلافاصله از رانندگی اجتناب و یا رعایت احتیاط شنظر را مددید قرار داد.

سیب‌زمینی
سیب‌زمینی علاوه بر داشتن تریپتوفان، حاوی کربوهیدرات است، بنابراین متداول اً  به کسانی که مشکلات بی‌خوابی دارند.  پیشنهاد می‌شود مصرف چند عدد سیب‌زمینی می‌تواند بدون تأثیرات جانبی، ایجاد خواب‌آلودگی نماید. پیشنهاد اکید به رانندگان این است که با مصرف سیب‌زمینی به مقدار زیاد، بلافاصله اقدام به رانندگی ننمایند.با بالا رفتن درجه چاقی خطر مرگ در تصادفات نیز افزایش می‌یابد. احتمال مرگ در سوانح رانندگی برای رانندگان دارای پایین‌ترین درجه چاقی 21 درصد، دارای درجه دوم چاقی 51 درصد و بالاترین درجه چاقی 80 درصد بالاتر از رانندگان دارای وزن نرمال می‌باشد.


مرغ یا بوقلمون
مرغ یا بوقلمون هم گزینه‌های خوبی برای ایجاد خواب هستند. این مواد غذائی منبع غنی تریپتوفان هستند. اگر مقداری مرغ یا بوقلمون (یا هر محصولات ماکیان دیگری) مصرف نمایید  به ایجاد خواب خود کمک کرده‌اید. پس بهتر است بعد از مصرف این دو ماده‌ی غذایی حداقل مدتی استراحت کرده و سپس مبادرت به رانندگی نمایید.

آرد جو دوسر
آرد جو دوسر حاوی پروتئین و کربوهیدرات است و در نتیجه به تولید سروتونین که در خواب خوب موثر است کمک می‌کند. همچنین آرد جو دوسر حاوی فیبرهای رژیمی است که برای بدن موثر بوده و تولید وزن اضافه نمی‌کند. ولی مانند موارد پیشین پیشنهاد می‌شود با احتیاط و به فاصله زمان ی مناسبی اقدام به رانندگی نمایید.

بادام
برخی افراد به همراه شام و یا به‌عنوان دسر بادام مصرف می‌کنند که حاوی تریپتوفان و منیزیم است و یکی از گزینه‌های مناسب برای ایجاد خواب خوب محسوب می‌شود. لذا با مصرف بادام بخصوص به مقدار زیاد مواظب رانندگی خود باشید و یا حداقل با فاصله مناسبی اقدام به رانندگی نمایید.

دیابت و رانندگی، قوانین راهنمایی و رانندگی و تغذیه  ویژه دیابتی‌ها!
در مورد رانندگی بیمار ان دیابتی منعی وجود ندارد اما به‌منظور حفظ تندرستی بیمار و نیز افراد جامعه رعایت نکات زیر ضروری است:
1. هن گام دریافت گواهینامه رانندگی حتماً ً بیمار ی خود را ذکر نمایید همچنین در زمان بیمه کردن خودروی خود، طرف قرارداد بیمه را از این امر مطلع سازید.
2. مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از کم شدن قند خون طی رانندگی را انجام دهید.
3. بیمار ان دیابتی وابسته به انسولین نمی‌توانند به‌عنوان راننده تاکسی، اتوبوس و نیز به‌عنوان راننده خودروهای سنگین فعالیت کنند.
 
بیمار ان دیابتی در موارد زیر نمی‌توانند رانندگی کنند:
* حملات شنظر یا مکرر افت قند خون
* نداشتن علامت‌های هشداردهنده افت قند خون
* آسیب‌های چشمی ناشی از دیابت مانند کم شدن نظر
* آسیب شنظر عصب ناشی از دیابت
* عدم توانایی در درمان سریع افت قند خون یا عدم مراجعه منظم به دکتر برای کنترل قندخون
 

چاقی و رانندگی
چاقی یکی از بزرگ‌ترین معضلات جوامع امروزی است که ارتباط آن با افزایش تصادفات نمایان شده است در یک مطالعه جنظر که توسط پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا انجام شده، به بررسی ارتباط وزن بدن با خطر مرگ‌ومیر در اثر سوانح رانندگی پرداخته است. نتایج این مطالعه در Emergency Medicine Journal منتشر شده است. در این مطالعه پژوهشگران از داده‌های مرگ‌ومیر اداره ملی ایمنی بزرگراه‌ها طی سال‌های 1996 تا 2008 استفاده کردند. در طول این مدت حدود 57 هزار مورد تصادف رانندگی ثبت شد. این پژوهشگران بویژه به بررسی تصادفات بین دو اتومبیل که منجر به مرگ شده بود پرداختند و تنها از داده‌های تصادفاتی استفاده کردند که در آن‌ها نوع و اندازه اتومبیل‌ها یکسان بود.

در نهایت 3400 جفت راننده در این مطالعه شرکت داده شدند. برای تعیین میزان چاقی از شاخص BMI استفاده شد. نتایج نشان داد با بالا رفتن درجه چاقی خطر مرگ در تصادفات نیز افزایش می‌یابد. احتمال مرگ در سوانح رانندگی برای رانندگان دارای پایین‌ترین درجه چاقی 21 درصد، دارای درجه دوم چاقی 51 درصد و بالاترین درجه چاقی 80 درصد  بالاتر از رانندگان دارای وزن نرمال می‌باشد. همچنینخانم ها چاق نسبت به مردان چاق احتمال مرگ بیشتری داشتند. این افزایش خطر حتی برای رانندگان چاقی که کمربند ایمنی بسته بودند و حتی در شرایطی که کیسه هوای ماشین باز شده بود نیز وجود داشت. دو نکته مهم از این مطالعه به دید می‌آید، اول اینکه شرایط مرضی همراه با چاقی شانس بقا بعد از صدمات سنگین را ضعیف می‌کند و دوم اینکه متداول اً اندازه و طراحی کمربندهای ایمنی اتومبیل‌ها از دید رانندگانی که چاق هستند، استاندارد نبوده و در نتیجه آن‌ها از بستن کمربند امتناع می‌کنند.

دنیای تغذیه

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
  • 6 روز قبل
  • 2019-05-14 09:00:01
  • 31 خاصیت باور نکردنی بادام خیس خورده

   بادام یکی از مغزهاست که به عنوان غذایی‌ترین مغز نیز شناخته می‌شود. مردم از بادام چه به صورت بادام بوداده و شور یا بادام خام و بادام خیس خورده به عنوان میان‌نوبت مصرف کرده یا آن را به کیک یا کلوچه اضافه می‌کنند چرا که مزهی خوشمزه دارد.
  • 1 هفته قبل
  • 2019-05-11 21:00:01
  • کمی بیشتر از داروهای فشار خون و عوارضشون بدونیم

   داروهای فشار خون کاربردها و کلاس های مختلفی دارند، خیلیی از داروها به عنوان ضد فشار خون شناخته می شوند و به صورت تجویزی برای پایین آوردن فشار خون بالا مصرف می شوند. گونه های داروهای فشار خون در کلاس های و دسته های مختلفی وجود دارند
  • 1 هفته قبل
  • 2019-05-09 21:00:03
  • نگاهی به مشکلات نوزادی

   دوره یکماهه اول زندگی را دوره نوزادی نامگذاری کرده اند . دراین دوران درهمه ی ارگآنانی جسمپرورش ونمو بطور سریع اتفاق افتاده وهمین موضوع سبب یکسری تغییراتی می­باشد که درپوست این تغییرات بطور واضحتری دیده می­شود . دراین نوشتهتلاش شده است
  • 1 هفته قبل
  • 2019-05-09 09:00:02
  • چرا در بعضی بیماری ها خارش داریم

   خارش پوست به عنوان خارش بدن هم شناخته می شود و احساس تحریک کنده و غیر قابل کنترل است که باعث ایجاد تمایل به ناخن کشیدن روی بدن می شود. علت خارش بدن می تواند مشکلات پوستی یا بیماری های داخلی باشد.
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-06 09:00:03
  • یک روش خوب برای مزه دار کردن مرغ

   مرینیت کردن مرغ اصطلاحی است که زیادتر سرآشپز های مشهور جهان از آن مصرف می کنند. شما هم می توانید مرغ سبز را که دارای مزه و کیفیت خیلی مناسبتری نسبت به مرغ های متداولی است با شیوه های متفاوت مزه دار نمایید و سپس طبخ نمایید.با این شیوه هایی که در دنباله به آنان می پردازیم می توان
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-05 09:00:02
  • با شطرنح بازی کردن با بچه ها چه چیزهایی به دست می آوریم

   از پازل‌های چند تکه گرفته تا بازی‌های رنگارنگ، تمام و تمام را به خانه می‌برید تا از کوچولوی بازیگوش‌تان یک نابغه بسازید. درست است که خیلیی از این بازی‌ها، اثر بیشتری در بالا بردن هوش بچه شما ندارند، اما هر کدام از آنان، می‌توانند مهارتی را در او تثبیت کنند
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-04 13:14:01
  • باربری در تمامی مناطق تهران

   اربری و اتوبار شرق تهران با کادر و کارگران خوش اخلاق و مودب نزدیکترین باربری در محدوده شرق و غرب تهران می باشد.در صورتی که در جستجوی یک باربری خوب و ارزان قیمت در این محدوده هستید با شرکت ما تماس بگیرید
  • 2 هفته قبل
  • 2019-05-03 09:00:03
  • کرکرس ها چگونه زندگی میکنند

   کرکس یا لاشخور پرندگانی هستند که زیادتر از مردار غذا می‌کنند. این پرنده یا پرنده های هم خانواده با آن را در فارسی مرغ مردارخوار، دژکاک، دال و لشخور نیز ندلگرمیه‌اند.کرکس یا لاشخور پرندگانی هستند که زیادتر از مردار غذا می‌کنند. این پرنده یا پرنده های هم خانواده با آن را در فار
  • 60 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • نو کردن کیف های قدیمی با کمی خلاقیت

   14امروز برای شما دوستان راهکاری داریم که با استفاده از اون شاید بتونین به خوبی کیف های قدیمی خودتون رو کمی نونوار بکنید و کیف های زیباتر و بهتری داشته باشید
  • 41 ماه قبل
  • 2015-12-14 00:00:00
  • خانه مردگان

   14عکس‌های قدیمی و جدید، در سالگرد آش‌های قجری و چی و چی و چی... درست بعد از این‌که از میرزارضا می‌نویسم، می‌بینم دوستی برایم پیغام گذاشته که بساط پشت پرده و اخلاق شاهان قاجار به ما چه.
  • 8 ماه قبل
  • 2018-08-26 08:56:48
  • آشنایی با غذای محلی قیقاناخ تبریز

   14امروز مطلبی در مورد یک غذای محلی برای شما داری ،غذایی دوست داشتنی و خوش مزه برای ما ترک زبان ها و همشهری ها ی ما به نام قیقاناخ تبریزی که نوعی دسر تبریزی است که هم به عنوان درسر و هم به عنوان شیرینی مورد استفاده قرار میگرید و البته بسیار خوشمزه است و دوست داشتنی
  • 58 ماه قبل
  • 2014-07-13 00:00:00
  • باربی زنده جدید اینبار از ژاپن

   14چند و قت پیش بود که باربی زنده ای دیده شد دختری که خودش رو شبیه باربی در آورده بود و اینبار دختر دیگری خودش رو شبیه یک باربی در آورده و ما تونستیم یکی دوتا عکس از این باربی رو امروز براتو نداشته باشیم که امیدوارم باب میل شما دوستان بود ه باشه
  • 51 ماه قبل
  • 2015-02-15 00:00:00
  • از چپ دست ها بیشتر بدانید

   امروز مطالب خواندنی رو درباره چپ دست ها و خصوصات افرادی که اصطلاحا چپ دست هستند براتون داریم که مطلب بامزه و خواندی است
  • 51 ماه قبل
  • 2015-02-03 00:00:00
  • با این دستور العمل 20 درصد باهوشتر باشید

   باهوشتر شدن نیز یکی از فواید بیشمار تغذیه سالم است، بله تحقیقات جدید نشان داده است با رعایت نکاتی در سلامتی میتونین صحیح و سالمتر و البته باهوشتر باشید
  • 51 ماه قبل
  • 2015-01-30 00:00:00
  • راه های مقاومت و مقابله با تجاوز

   تحاوز جنسی به معنای برقراری رابطه جنسی با کسی است که تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارد مراقبت و پیشگیری از تجاوز و حمله جنسی یکی از مهمترین مواردیست که خانم ها و دختر خانم های جوان باید بدانند و درمورد آن آگاهی داشته باشند و از خود دفاع کنند
  • 50 ماه قبل
  • 2015-03-01 00:00:00
  • مطلبی خواندنی درباره ببرها

   امروز مطلبی خواندنی رو داریم براتون که میتونین درباره ببر ها بیشتر بدونید و برای علاقه مندان حیواناتی همانند ببرها میتونه خوب و خواندنی باشه
  • 51 ماه قبل
  • 2015-01-29 00:00:00
  • مقابله با بی حالی جسمی و روحی فصل زمستون

   زمستون طوریه که خواسته و ناخواسته حس و حال خوبی به آدم دست نموده و حالت کرختی و البته خستگی در وجود آدم هست، و این بی حالی روحی و جسمی در زمستون فراگیر است و باید یه جوری اون رو کم کرد یا از بین برد
  • 51 ماه قبل
  • 2015-01-28 00:00:00
  • با گوشی هوشمند خیس شده چه کنم

   برای شما هم حتما پیش آمده است که گوشی هوشمند شما در آب افتاده باشه و یا اینکه به هر ترتیبی خیس شده باشد و حتما شما هم ناراحت شدید اونم شدید و نمیدونین با گوشی هوشمندتون که خیس شده چه بکنید
  • 50 ماه قبل
  • 2015-03-05 00:00:00
  • خواندی های با مزه درباره مغز

   امروز مطلبی خواندنی درباره دانستنی های مغر رو براتون داریم که خیلی خوب و بامزه است که درباره مغزتون بدونید
  • 50 ماه قبل
  • 2015-03-05 00:00:00
  • مختصری از بیوگرافی بیل گیتس

   امروز مطلبی کوتاه و مختصری درباره بیوگرافی یکی از پولدارترین و البته معروفترین مردان دنیا رو براتون داریم و اون کسی نیست جز بیل گیتس که نگاهی مختصر به زندگی و بیوگرافی او رو براتون داریم
  • 51 ماه قبل
  • 2015-01-24 00:00:00
  • ارتباط رنگ بارانی و شخصیت!!!!

   شخصیت شناسی خیلی پیچیده و سخت است و به هزار چیز وابسته است، از رنگ لباس گرفته تا کفش و این روزها به رنگ بارانی نیز ربط پیدا کرده و از رنگ بارانی نیز میتونین شخصیت آدم ها را بشناسیم
عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید