کرکرس ها چگونه زندگی میکنند
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> ازهمه جا-->>> کرکرس ها چگونه زندگی میکنند

کرکرس ها چگونه زندگی میکنند

 • زمان درج : 2 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2019-05-03 09:00:03
 • تعداد بازدید : 22
  بازدید ماه:22
  بازدید هفته:1
 • بخش مربوطه :

کرکس یا لاشخور پرندگانی هستند که زیادتر از مردار غذا می‌کنند. این پرنده یا پرنده های هم خانواده با آن را در فارسی مرغ مردارخوار، دژکاک، دال و لشخور نیز ندلگرمیه‌اند.

اگر هم به دنبال الطلاعاتی در مورد فرق لاشخور و کرکس ها هستید باز میتونیم مطالب خوبی رو براتون داشته باشیم که به کارتون میاد

کرکس ها در تمام قاره ها یافت می شوند به جز در اقیانوسیه و جنوبگان.

از خصوصیت های کرکس ها سر بی پر و تاس آن ها است. خصوصیت دیگر آن‌ها این است که بر خلاف زیادتر پرندگان دیگر، آن‌ها آشیانه نمی‌سازند. کرکس‌ها به تیزپروازی، دوربینی و درازی زندگی معروفند.

کرکس دارای منقار قوی برگشته و گردن و سر سخت و بال‌های پهن بزرگ می‌باشد. در نواحی کوهستانی زندگی می‌نماید و زیادتر از لاشه غذا می‌کند. زمان پرواز گسترش بال‌های کرکس بالغ بر سه متر می‌شود. پنجه‌های کرکس برخلاف منقار پرقدرتش نسبتاً ضعیف است بطوری که به‌وسیله پنجه‌هایش قادر نیست جز مزهه‌های خیلی کوچک رامراقبت  کند و به همین جهت است که زیادتر از لاشه حیوانات دیگر غذا می‌کند.

پرواز وی نسبتاً آهسته ولی دارای اوج است و در مدت زیاد صورت می‌گیرد. قدرت نظر این پرنده خیلی بیشتر است به نوع‌ای که از فاصله‌های دور مزهه‌های کوچک را به‌مناسبی می‌بیند و کوچک‌ترین حرکت از دیدش مخفی نمی‌ماند.

کرکس‌ها به‌ندرت به حیوانات تندرست حمله می‌کنند ولی امکان پذیر است حیوانی زخمی یا مریض را بکشند. در وقت جنگ‌ها بر فراز نبردگاه‌ها شمار بیشتری کرکس دیده شده‌است. کرکس‌ها حیواناتی مفید برای پیشگیری از گندیدگی و عفونت‌زایی مردارها هستند به ویژه در مناطق گرمسیر.
معرفی گونه های کرکس:
دال پشت سفید خاوری (کرکس رامپ سفید)

اندازه پرنده : 75-175 Cm

راسته : شاهین سانان

نام علمی : Gyps bengalensis

نام انگلیسی : White-rumped Vulture / Oriental White-backed Vulture

صدای دال پشت سفید خاوری (کرکس رامپ سفید) :

صدای این پرنده در زمان تولید مثل هیس نظیر شنیده می شود.

پراکندگی دال پشت سفید خاوری (کرکس رامپ سفید) :

دال پشت سفید از پرندگان بومی ایران است ، در حال حاضر این پرنده از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و به شدت دربرابر  ریسک انقراض نسل قرار دارد .

زیستگاه دال پشت سفید خاوری (کرکس رامپ سفید) :

مناطق باز با درخت‌های پراکنده و زمین‌های زراعتی حوالی روستاها . کمتــر از دیگر دال‌ها در مناطق کوهستانی دیده می شود .

وضعیت حفاظتی دال پشت سفید خاوری (کرکس رامپ سفید):

جمعیت جهانی این پرنده در ریسک انقراض قرار دارد. متاسفانه در ایران برنامه حفاظتی ویژه ای برای این پرنده در دید گرفته نشده است.

نمایانات :

دال پشت سفید خاوری (کرکس رامپ سفید) 84 سانتی‌متر است ؛ یک دال کوچک و خیلی پررنگ که بخش پایین پشت و دمگاهش سفید و بقه میزان پشتی آن قهوه‌ای مایل به سیاه و دارای لکه‌های ریز نخودی می باشد . سر و گردنش خاکستری پر رنگ است ، پوشپرهای زیر دم و ران‌های سفید رنگ دارد . در پرواز تضاد بین پوشپرهای سفید زیر بال و شاهپرهای نخستین و ثانوی سیاه ، جلب توجه می کند . دال پشت سفید ، رفتاری همانند دال دارد. این پرنده دسته جمعی است واغلب اجازه ی نزدیک شدن را به انسان می دهد.
دال (کرکس گریفون)

اندازه پرنده : 75-175 Cm

راسته : شاهین سانان

نام علمی : Gyps fulvus

نام انگلیسی : Griffon Vulture

صدای دال (کرکس گریفون) :

صدای این پرنده در زمان تولید مثل سوت نظیر اما به صورت غرغر شنیده می شود.

پراکندگی دال (کرکس گریفون) :

دال از جمله پرندگان بومی ایران است و در گذشته به صورت بی‌شمار یافت می شده ، اما در حال حاضر تعداد قابل توجهی از این نوع زیبا را می توان در پارک ملی سرخه حصار در شرق تهران ، پارک ملی تنگه صیاد در استان چهارمحال و بختیاری ، پارک ملی کویر مرکزی ، پارک ملی بختگان در استان فارس و پارک ملی گلستان یافت .

زیستگاه دال (کرکس گریفون) :

در محیط‌های متفاوت دیده می شود ، ولی زیستگاه متداول آن کوهستانی است . به‌طور دسته‌جمعی در غارها یا روی تخته‌سنگ‌های نقاط مرتفع زادوولد می کند .

وضعیت حفاظتی دال (کرکس گریفون) :

هنوز برنامه حفاظتی ویژهی برای این پرنده در دید گرفته نشده است.
محل های تولید مثل آن در دریاچه ی ارومیه و منطقه ی ارسباران بایست حفاظت شود.

نمایانات :

دال (کرکس گریفون) 95 تا 103 سانتی‌متر است ؛ از دید طرح جسم در حال پرواز با لاشخورهای دیگر فرق دارد ، بدین ترتیب که بالهائی پهن و خیلی دراز با شاهپرهای نخستین گسترده دارد که انتهای گرد بال را تشکیل می دهد ، دمش چهارگوش ، تیره و خیلی کوتاه است ، میزان زیرین بال‌ها از زیر بغل تا خم بال نوارهای عرضی کمرنگ دارد و سر کوچکش بطور کامل به داخل شِـنِـل فرو رفته است .

پروبال خاکی رنگ آن با شاهپرهای تیره بال ودمش تضاد ویژهی دارد ، سر و بدنش پوشیده از کرکپر سفید است . رنگ شنل در پرنده بالغ نخودی رنگ و در پرنده نابالغ قهوه‌ای رنگ می باشد . زمان غذا و استآسان به‌طور دسته‌جمعی دیده می شوند.
کرکس سیاه (دال سیاه)

اندازه پرنده : 75-175 Cm

راسته : شاهین سانان

نام علمی: Aegypius monachus

نام انگلیسی : Black Vulture, Monk Vulture, or Eurasian Black Vulture / Cinereous Vulture

صدای کرکس سیاه (دال سیاه) :

این پرنده همواره خاموش است.

پراکندگی کرکس سیاه (دال سیاه) :

دال سیاه پرنده‌ای‌ست بومی ایران و هنوز به تعداد خیلی کم در ( پارک ملی سرخه حصار در شرق تهران ) ایران دیده می شود.

زیستگاه کرکس سیاه (دال سیاه) :

کوهستان‌های و دشت‌های دور افتاده ، آشیانه‌اش را روی درخت‌ها و روی صخره‌های لب پرتگاه‌ها می‌سازد .

وضعیت حفاظتی کرکس سیاه (دال سیاه) :

این پرنده نادر ایرانی در شرف تهدید جدی انقراض نسل قرار دارد.

اما هنوز برنامه حفاظتی ویژهی برای این پرنده در دید گرفته نشده است. اما جمعیت آن در جهان تهدید شده و در ریسک انقراض قرار دارد.

نمایانات :

دال سیاه یا کرکس سیاه گونهی لاشخور بزرگ است که در اروپا و آسیا از اسپانیا تا کره می‌زید.

این پرنده هموارهً تمام طول سال را در یک منطقه می‌ماند و فقط به مناطقی که از زمستان‌های سخت برخوردارند مهاجرت می‌کند.

میل کردن مزهه‌های مسموم و کم شدن لاشه‌ها در دو قرن اخیر نسل دال سیاه را در خیلیی از کشورهای اروپایی و شمال آفریقا بر انداخته است. امروزه نیز مصرف موش‌کش‌ها در تبت و زنده‌گیری از طبیعت (برای فشیوه به باغ وحش) در کشورهای شوروی سابق نسل این حیوان را تهدید می‌کند.

در مقابل اقدامات حفاظتی و غذا داوطلبانه تعداد دال‌های سیاه را در بعضی مناطق زیاد شدن داده‌است، باارزشترین نمونه اسپانیا است که جمعیت دال سیاه آن از ۲۰۰ جفت در سال ۱۹۷۰ به ۱۰۰۰ جفت در سال ۱۹۹۲ زیاد شدن یافت. برنامه‌هایی هم برای بازگرداندن این پرنده به دیگر کشورهای اروپایی همانند فرانسه نیز در جریان است.

دال سیاه 95 تا 105 سانتی‌متر است ؛ از لحاظ اندازه و طرح جسم در حال پرواز شبیه دال است با این فرق که سر بزرگتر و منقاری کلفت‌تر دارد و دمش درازتر و در انتها تا حدی سه‌گوش است ( ولی گاهی بر تاثیر فرسایش به دم دال شباهت نمایان می کند ) .

فرق دیگرش پرو بال قهوه‌ای دوده‌ای یکدست است که از دور سیاه به‌دید می رسد. پوشپرهای بالش تیره‌تر از شاهپرهاست و میزان زیرین بال‌ها نظیر بال دال ؛ راهراه ندارد . گردنش بدون پر با پوستی به رنگ صورتی آمیخته با آبی می باشد و در اطراف گردن یک شِـنِـل قهوه‌ای رنگ دارد . رفتار و صدایش نظیر دال است و تا اندازه‌ای تکزی است.
هما ( همای سعادت ، مرغ استخوان خوار)

اندازه پرنده : 75-175 Cm

راسته : شاهین سانان

نام علمی : Gypaetus barbatus

نام انگلیسی : Lammergeier or Bearded Vulture

صدای هما ( همای سعادت ، مرغ استخوان خوار) :

این پرنده اکثر خاموش است اما گاهی صدایی غرغر نظیر از آن شنیده می شود.

پراکندگی هما ( همای سعادت ، مرغ استخوان خوار) :

هُما ، پرنده‌ای است بومی ایران و هنوز می توان تعداد قابل توجه ای از آنان را در پناهگاه حیات وحش خبر و روچون در ممحدودهه شهرستان بافت نظر .

زیستگاه هما ( همای سعادت ، مرغ استخوان خوار) :

کوهستان‌های مرتفع و دور افتاده ، آشیانه‌اش را در غارهای مشرف به پرتگاه می سازد .

وضعیت حفاظتی هما ( همای سعادت ، مرغ استخوان خوار) :

هنوز برنامه حفاظتی ویژهی برای این پرنده در دید گرفته نشده است.

نمایانات :

هما ( همای سعادت ، مرغ استخوان خوار) 100 تا 110 سانتی‌متر ؛ طرح نمایان جسم در حال پرواز ، این پرنده را از دیگر لاشخورها متفاوت می سازد . زیادتر به یک شاهین عظیم شباهت دارد تا به یک لاشخور . بال‌های آن دراز ، کم عرض و زاویه‌دار و دمش بلند ، لوزی شکل و تیره‌رنگ است .

میزان پشتی ، بال‌ها و دم آن سیاه مایل به خاکستری و سرش بطور کلی نخودی رنگ است ، اطراف چشم و ناحیه پس منقار آن سیاه رنگ می باشد که به یک دسته موی سیاه ریش نظیر در زیر منقار منتهی می شود . میزان شکمی نارنجی ، مایل به زرد ، ناحیه سینه به‌طور واضح نارنجی رنگ است که با بال‌های تیره تضاد ویژهی نشان می دهد .

پرنده نابالغ سر و گردنی تیره دارد . هما از لاشخورهای دیگر فعالتر و همواره تک‌زی است ، گاها آنرا مرغ استخوان خوار نیز می نامند و اینگونه خواندن این پرنده بدین سبب است که استخوان های بزرگ را از ارتفاع بیشتر بر روی سنگ ها و صخره ها رها می کند تا خرد شوند و از تکه های استخوان نیز غذا می کند ، در واقع استخوان خواری از عادات غذا این پرنده زیبا است .

هما یا مرغ استخوان‌خوار گونهی کرکس بزرگ است که در کوه‌های مرتفع آفریقا، جنوب اروپا و آسیا زندگی می‌کند.
هما در تمام طول سال یک جا می‌ماند و هر فصل فقط یک یا دو تخم می‌گذارد. این پرنده نظیر دیگر کرکس‌ها عمدتاً لاشه‌خوار است اما عمدهٔ خوراکی ی آن را مغز استخوان تشکیل می‌دهد. هما استخوان‌های بزرگ را از ارتفاع بیشتر به روی سنگ‌ها پرتاب می‌کند تا به قطعات کوچک‌تر عدم موفقیته شود. گاهی هم از لاک‌پشت‌های زنده به همین شیوه غذا می‌کند.

هما در اسطوره‌های ایرانی جایگاه باارزشی دارد و معروف است که سایه‌اش بر سر هر کس بیافتد به سعادت و کامرانی خواهد رسید به همین علت به مرغ سعادت معروف شده‌است.
در افسانه‌های ایران مثل ققنوس در اساطیر مصر و یونان صاحب کرامت است. همادر ادبیات ایران به عنوان سمبل سعادت است و برعکس جغد که سمبل شوم است البته هما قادراستپرنده‌ای افسانه‌ای و اساطیری باشد . در قصه‌ها و مثل‌های ایرانی از هما به عنوان پرنده سعادت یاد شده‌است.

در خرابه‌های تخت جمشید که پایتخت هخامنشیان بوده‌است دو مجسمه سنگی از هما نمایان شده‌است. این نشان می‌دهد که هما در وقت ایران باستان نیز پرنده سعادت بوده‌است.

جثهٔ هما زیادتر شبیه به یک شاهین عظیم‌الجثه است تا یک کرکس و تنها کرکسی است که سرش پر دارد. ارتفاع هما ۹۵ تا ۱۲۵ سانتی‌متر، فاصلهٔ بین دو بال آن ۲۷۵ تا ۳۰۸ سانتی‌متر و وزن آن ۴.۵ تا ۷.۵ کیلوگرم است.
کرکس مصری (کرکس کوچک)

اندازه پرنده : 50-75 Cm

راسته : شاهین سانان

نام علمی : Neophron percnopterus

نام انگلیسی : Egyptian vulture

صدای کرکس مصری (کرکس کوچک) :

صدای این پرنده اتفاقی و شبیه غرغر سوت نظیر شنیده می شود.

پراکندگی کرکس مصری (کرکس کوچک) :

کرکس از جمله پرندگانی بوده که در گذشته نه چندان دور بطور کلی تابستان‌ها بی‌شمار بوده است ، و اما هنوز این پرنده را می توان در پناهگاه حیات وحش خبر و روچون در ممحدودهه شهرستان بافت به صورت نسبتا بی‌شمار نظر ، تعدا اندکی از این پرنده زمستان در منتهی الیه جنوب ایران باقی می ماند .

زیستگاه کرکس مصری (کرکس کوچک) :

این پرنده در اکثر مناطق دشتی – استپ، کوهستان و کناره های جنگل به سر برده و درصخره های مرتفع آشیانه می سازد. در ایران، تابستان ها، نسبتا بی‌شمار و در زمستان ، به تعداد اندک، در جنوب شرقی دیده می شوند.

وضعیت حفاظتی کرکس مصری (کرکس کوچک) :

کرکس مصری در ایران بایست تحت حفاظت کامل قرار گیرد.

کرکس مصری از پرندگان در ریسک انقراض جهان و پشتیبانی شده ایران است، درنتیجه شناسایی زیستگاه های جوجه آوریش در استان و حفاظت کامل از آنان الزامی است.

نمایانات :

کرکس مصری (کرکس کوچک) 53 تا 65 سانتی‌متر است ؛ لاشخوری کوچک و سیاه و سفید که از دیگر لاشخورها کوچکتر است ، طرح بدنش در حال پرواز با بال‌های دراز ، مستقیم و نوک‌تیز به رنگ سیاه و سفید و دم سه‌گوش سفید ، خیلی نمایان است . سر و گلوی پرنده بالغ پوستی زردرنگ و بدون پر دارد ، پس سر و گردنش را انبوهی از پرهای کوتاه و فشرده می پوشاند ، پرو بالش سفید چرک و شاهپرهای نخستین آن سیاه‌رنگ است .

منقارش از منقار لاشخورهای دیگر باریکتر است . رنگ پر و بال پرنده نابالغ بر حسب سن ، از قهوه‌ای پررنگ تا سفید چرک تغییر می کند و سر و پرهای انبوه گردنش تقریبا قهوه‌ای رنگ است . با اینکه این پرنده چندان دسته جمعی نیست ، گاهی دو یا سه‌ تای آن همراه با چند ( دال ) بر سر یک لاشه جنگ می شود تا پس مانده پرنده‌های بزرگ‌تر را میل کنند . آشغال و زباله را در جستجوی گوشت و مواد حیوانی دیگر زیر و رو کند ( رجوع شود به لک‌لک سفید که طرح بالش در پرواز یکسان این پرنده است و اکثر با بال باز اوج می گیرد ).

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
برچسب ها

 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
  • 2 روز قبل
  • 2019-07-18 21:00:02
  • دستور تهیه ماسک شفاف سازی پوست

   ماسک هایی که با توجه به گونه پوست انتخاب می شوند می توانند اثر خیلی مناسبی بر روی پوست صورت داشتهب اشند و پوست را شفاف تر و دلبرا تر از همیشه نگه دارند. با ما همراه باشید تا به معرفی ماسک های خانگی سودمند برای شفافیت صورت بپردازیم. طرز آماده ماسک شفاف کننده پوست فوری را در شیثار
  • 4 روز قبل
  • 2019-07-16 21:00:02
  • دلیل زیبایی زنان در مصر زمان قدیم

   به گفته یکی از پژوهشگران با باز کردن مومیایی و معاینه آن ها نمایان شد که خانم ها مصری موهای بلند و پرپشتشان را با مصرف گل های متفاوت تزئین می کردند و به همین خاطر موهایی خوش عطر و خوش وضعیت داشتند و راز زیبایی و جوان ماندنشان در ۳۰۰۰ ساله گذشته این بوده است
  • 1 هفته قبل
  • 2019-07-13 09:00:03
  • چگونه در دوران قاعدگی خوش برخورد تر باشیم

   یکی از باارزشترین نشانه ها دوران قاعدگی تغییرات خلق و خو در این دوران است. بعضی از زنان قبل از دروان قاعدگی گرفتار این تغییرات می شود بعضی از آنان بعد از آغاز دوره. در هر دو صورت تغییرات خلق و خو در دوران قاعدگی قادراست برای اطرافیان ناراحت کننده باشد. امروز در شیثار می خواهیم ر
  • 1 هفته قبل
  • 2019-07-11 09:00:02
  • برای برنزه کردن این نکات را در نظر بگیرید

   در فصل تابستان بازار برنزه کردن داغ می شود. برنزه کردن به شیوه های متفاوتی انجام می شود که هر کدام مزایا و معایب ویژه خودش را دارد. امروز در شیثار میخواهیم به طور جامع و کامل درباره این کار صحبت کنیم و ببینیم چه روشی از تمام مناسبتر است. با ما همراه باشید
  • 1 هفته قبل
  • 2019-07-09 09:00:03
  • چجوری 24 ساعته سرماخوردگی را درمان کنیم

   زیادتر مردم امکان پذیر است در طول سال چندین بار با مریضی سرما خورگی مواجهه شده باشند.که از نشانه ها سرماخوردگی می توان به گلو درد،تب شدید یا گرفتگی صدا و… ذکر کرد.که برای معالجه سریع سرماخوردگی میتوان به استآسان کامل ،مصرف مایعات وموارد دیگر ذکر کرد در دنباله برای کسب اطلاعات
  • 1 هفته قبل
  • 2019-07-08 00:00:00
  • ماساژ کف پا چه تاثیراتی بر روی تسکین درد ها وبیماری ها دارد

   روی پا های انسان نقاطی وجود دارد که بازتاب هیکل های داخلی جسم هستند و ما می توانیم با فشار آوردن و ماساژ دادن آن بخش ها همیشه تنی تندرستی و به دور از مریضی داشته باشیم. خاصیت ها ماساژ کف پا برای تندرستی جسم خیلی بیشتر است. با ماساژ دادن کف و ساق های پا حتی می توان سر درد را معالجه
  • 3 هفته قبل
  • 2019-06-30 09:00:02
  • دستور تهیه قویماق كاچی تبريزی

   اینبار دستور تهیه مدل دیگری از گاچی رو براتون داریم غذایی محلی به نام قویماق که همان کاچی تبریزی است
  • 10 ماه قبل
  • 2018-08-26 08:56:48
  • آشنایی با غذای محلی قیقاناخ تبریز

   14امروز مطلبی در مورد یک غذای محلی برای شما داری ،غذایی دوست داشتنی و خوش مزه برای ما ترک زبان ها و همشهری ها ی ما به نام قیقاناخ تبریزی که نوعی دسر تبریزی است که هم به عنوان درسر و هم به عنوان شیرینی مورد استفاده قرار میگرید و البته بسیار خوشمزه است و دوست داشتنی
  • 56 ماه قبل
  • 2014-11-12 00:00:00
  • نمای زیبای ساختمانی آجری

   14گاهی نماهای ساختمان های شهر انقدر تکراری و شبیه هم هستند که برای آدم خسته کننده است و دیدن یک نمای تازه در ساختمان ها خیلی خیلی جذاب و دوست داشتنی است و این داستان امروز ساختمانی است که نماهایی از اون رو امروز براتون داریم
  • 49 ماه قبل
  • 2015-06-18 00:00:00
  • روش صحیح پاکسازی بدن با آبمیوه

   پاکسازی با آبمیوه را می توانید برای یک تا پنج روز انجام دهید. اما این رژیم غذایی را نباید به مدت طولانی داشته باشید، چون بدن برای حفظ عملکردهایش به مواد غذایی دیگری هم احتیاج دارد.
  • 49 ماه قبل
  • 2015-06-17 00:00:00
  • توصیه های یک متخصص گوارش در روزه داری

   عادت بسیاری از افراد به‌ویژه نوجوان‌ها و جوان‌ها این است که افطارشان را با یک یا چند لیوان آب یخ و نوشابه باز می‌کنند؛ بزرگ‌ترها نیز تمایل به خوردن آش در ماه رمضان دارند.
  • 49 ماه قبل
  • 2015-06-12 00:00:00
  • تقویت سیستم ایمنی بدن در فصل گرما

   گرمای بیش از ۴۰ درجه سانتی‌گراد سبب اختلال در سیستم اعصاب، قلب و سایر ارگان‌های بدن می‌شود. محققان می‌گویند گرمای زیاد سیستم ایمنی بدن را کاهش می‌دهد اما با چند راهکار ساده و انتخاب مواد غذایی مناسب در فصل گرما می‌توان از بروز این وضعیت جلوگیری کرد.
  • 49 ماه قبل
  • 2015-06-12 00:00:00
  • آب کشمش: ایده‌آل برای این عضو از بدن

   آب به همراه کشمش حاوی خواص باورنکردنی و فوق‌العاده‌ای است که باعث تقویت کبد می‌شود. برای سم‌زدایی و تقویت کبد بهتر است که به درمان‌های طبیعی و ساده‌ روی بیاورید.
  • 48 ماه قبل
  • 2015-06-24 00:00:00
  • خواص بی‌نظیر گیاه سنبل هندی

   سنبل هندی به دافع پشه بودن شهره است اما این گیاه برای تسکین آرتریت، رفع اختلالات گوارشی، کاهش تب، رفع استرس و خستگی و غیره نیز موثر است. در این مطلب بیشتر در خصوص این گیاه معطر توضیح می‌دهیم. لطفاً با ما همراه باشید.
  • 49 ماه قبل
  • 2015-06-12 00:00:00
  • اینطوری شام بخورید تا لاغر شوید

   آیا مایلید بدانید که وعده شام را چگونه بخوریم تا لاغر شویم در این بخش توصیه هایی برایتان داریم که در این مورد بسیار کمک کننده است پس با ما همراه باشید
  • 48 ماه قبل
  • 2015-06-25 00:00:00
  • آشنایی با فواید گیاه و میوه موز

   میوه های زرد رنگ دارای “پتاسیم و پکتین، زیادی هستند لورا فلورس، یک متخصص تغذیه می گوید موز یک منبع خوبی برای منیزیم و ویتامین های C و B6 می باشد. “موز آنتی اکسیدان بالایی دارد ، درخت موز در واقع بلندترین درخت در جهان است.
  • 48 ماه قبل
  • 2015-06-26 00:00:00
  • همه ی خواص بی نظیر قارچ

   قارچ‌های خوراكی ارزش غذایی خوبی دارند و به همین دلیل می‌توانند در كنار سبزیجات پرخاصیت ‌مهمان همیشگی سبد غذایی خانواده‌ها شوند. قارچ‌ها كالری كمی دارند، هیچگونه چربی یا كلسترولی در آنها پیدا نمی‌شود و مقدار نمك بسیار كمی را در خودشان جای داده‌اند.
  • 49 ماه قبل
  • 2015-06-12 00:00:00
  • بهترین و بدترین نوع آدامس کدام است؟

   صمغی که برای تهیه آدامس استفاده می‌شود مثل سنگ سفت و قالبی است و باید حتماً در داخل میکسر (مخلوط کن) به همراه دیگر ترکیبات در مدت زمان مشخصی حرارت ببیند تا ورز آمده و آب شود.
عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید