آشنایی با پرنده ابابیل
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> ازهمه جا-->>> آشنایی با پرنده ابابیل

آشنایی با پرنده ابابیل

 • زمان درج : 22 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2019-06-14 21:00:03
 • تعداد بازدید : 44
  بازدید ماه:44
  بازدید هفته:2
 • بخش مربوطه :

ابابیل نام یک پرنده ایست که خیلی شبیه به پرستو می‌باشد و لانه خود را از سنگ های کوچک و گِل می‌سازد. شکل ظاهری این پرنده در مناطق متفاوت دنیا اندکی باهم فرق دارند و در مناطق شمالی ایران نیز خیلی مشاهده شده است.

آنچه از ابابیل در قرآن یاد شده، پرنده‌ای کوچک است که به دستور خداوند برای نابودی سپاه ابرهه که برای جنگ با خدا رفته بود در آسمان پدیدار شد و با پرتاب سنگ، سپاه ابرهه را نابود کرد. این واژه، تنها یک بار در سورهٔ فیل که به داستان یورش سپاه فیل به مکّه و نابودی آن‌ها به‌وسیله گروهی از پرندگان پرداخته، به کار رفته‌است.


پیدا شدن سنگ ابابیل

معنای ابابیل
برخلاف آنچه جاافتاده، ابابیل نام آن پرندگان نیست بلکه معنای وصفی دارد. به دید ابن سیّده، ابابیل به معنای گروه‌ها و دسته‌هایی از پرندگان*، اسبان و شتران است.

ابن عباس آن را به معنای «دسته دسته» می‌داند. ابابیل، هم‌چنین به معنای «بیشتر»] «گروه متفرّق»،[۲] «جمعیّت‌های بزرگ»،[۵] «جمعیّت‌ها»،[۱۰] «برخی به دنبال بعض»،[۱۱] «جماعت‌هایی متفرّق از این‌جا و آن‌جا»[۱۲] و «رنگ‌های گوناگون»[۱۳] دانسته شده‌است.

به دید مصطفوی، بعید نیست که اصل در مادّه «أب‌ـل» به معنای تحمّل سختی، بردباری و مقاومت، وابل (شتر) نیز یکی از مصادیق این معنا باشد، و شاید ابابیل هم وصف پرنده‌ای با همین ویژگی‌ها باشد و «طیراً أبابیل»، یعنی پرندگان گروه گروه، قوی، مقاوم و صبور.[۱۴]

آرتور جفری می‌گوید: واژهٔ «ابابیل» ارتباطی به پرندگان ندارد؛ بلکه نام یک بلا است، گذشته از آن، این کلمه از «ابیله» به معنای «تاول» گرفته شده‌است.

اشپرنگل خیلی پیش‌تر در ۱۹۷۴ میلادی میان این واژه و مریضی آبله، ارتباط‌ای را حدس زده بود و آن را مشتق از «اَب» به معنای «پدر» و «ابیل» به معنای «نوحه و ندبه» می‌پنداشت و می‌گفت: ایرانیان، واژهٔ «ابیله» را به معنای آبله به کار می‌برند. این دیدیّه را روایات موجود که می‌گوید: لشکریان ابرهه به مریضی آبله گرفتار و نابود گشتند، تأیید می‌کند؛ امّا مسئله، اثبات فارسی بودن آن است، زیرا آبله در زبان فارسی، خود دخیل از عربی و بی‌تردید از همین آیه گرفته شده‌است.[۱۵]

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
برچسب ها

 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید