13 اعجاز آفرینش در بدن ما
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> ازهمه جا-->>> 13 اعجاز آفرینش در بدن ما

13 اعجاز آفرینش در بدن ما

 • زمان درج : 22 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2019-06-15 21:00:04
 • تعداد بازدید : 41
  بازدید ماه:41
  بازدید هفته:2
 • بخش مربوطه :

در این مطلب قصد داریم 13 حقیقتی که پشت عادات عجیب ما نهفته است را شرح دهیم نظیر اینکه چرا موهای جسم سیخ میشود؟چرا بعد از خنده گریه است و …

1. چرا موقع خندیدن گریه می کنیم؟
متخصصان هنوز دلیل آن را نمی دانند اما یک مطلب به دید می رسد و آن اینکه خندیدن و گریه کردن شبیه بازتاب های روانشناسی است.
روبرت پرووین روانشناس دانشگاه مری لند می گوید: هر دو آنان وقتی اتفاق می افتد که احساسات تا حد بیشتری برانگیختن می شود. لی دووفنر استاد دانشگاه میامی و چشم دکتر انستیتو باسکون می گوید: همواره گریه با ناراحتی همراه است اما گریه کردن یک بازتاب پیچیده ترِ انسان است. اشک با احساسات متفاوتی برانگیختن می شود ازجمله: درد، ناراحتی، و در برخی موارد خوشحالی بیش از اندازه.
زمانی چنین اتفاقی افتاد، خیلی مناسب است زیرا هر دو خندیدن و گریه کردن با بی تاثیر کردن هورمون کورتیزول و آدرنالین، استرس را از بین می برد. درنتیجه اگر موقع خندیدن گریه کردید، اقبال به شما رو کرده است.

2- چرا پیاز اشک چشم ها را در می آورد؟
زمانی که شما پیاز را پوست کنده و قاچ می نمایید، سلول های پیاز را پاره می نمایید، و آنزیم هایی که گازی به نام پروپانتیل سولفکسید تولید می کنند آزاد می شوند. زمانی که گاز به چشمان شما می رسد، اشک چشمهایتان جاری می شود و اسید سولفوریک خیلی رقیقی تولید می شود و چشم را می سوزاند. در این موقع مغز به چشم پیغام میدهد که اشك زیادتری جاری شود و چشم ها قرمز و متورم شود. هرچه زیادتر پیاز خرد نمایید، گاز زیادتری تولید شده و زیادتر اشک می ریزید. بازتاب شیمیایی پیاز مکانیسم دفاعی است که در برابر ضرر دیدن خود مقاومت می کند.
قبل از اینکه پیاز را خرد نمایید آن را داخل فریزر بگذارید تا از سوزش و اشک چشمانتان پیشگیری کند. دمای سرد، روند آزاد شدن آنزیم ها را کند می کند. درنتیجه در سوزش و اشک چشمهایتان تاخیر ایجاد می کند.

3. چرا مفصلهایتان صدا می دهد؟
زیادتر مفصل های جسم انسآنان، مفاصل دوتایی متحرک مثل بند انگشتها و شانه ها هستند که دو استخوان را با پوششی به نام كپسول مفصلی به هم وصل کرده اند. داخل پوشش مفصل ها مایع لغزنده و زلالی است که میزانی نیز گازهای نامحلول در آن وجود دارد. زمانی که شما مفصل هایتان را می کِشید، درحقیقت به آنان و مایع بین شان فشار وارد می نمایید و با وارد شدن فشار گاز نیتروژن محلول رها می شود. آزاد شدن هوا بین پوشش مفصل ها همان صدایی است که شما می شنوید. زمانی که گاز آزاد می شود، مفصل ها انعطاف پذیرتر می شوند مثلا در یوگا شما قادر هستید مفصل هایتان را مناسب بکشید.
اما امکان پذیر است متوجه شوید که مفصل هایتان بعد از یک بار صدا کردن فورا صدا نمی دهند. به این علت است که گازی که آزاد می شود بایست مجدد در مایع حل شود، و این فرآیند محدوده 15 الی 30 دقیقه طول می کشد. اگر شما از روی عادت مفصلهایتان را به صدا در می آورید تا تنش تان را از بین ببرید، به جای این 30 ثانیه روی نفس کشیدن تان تمرکز نمایید. صدا کردن مفصل ها به آتروز منجر نمی شود اما قادراست منجر به گرفتگی مفصل ها و کم کردن توان و قدرت آنان شود.

4. چرا موهایتان سیخ می شود؟
سیخ شدن موها وقتی اتفاق می افتد که شما یا سردتان است یا ترسیده اید. در پایه ی هر مو یک ماهیچه کوچک وجود دارد كه منقبض می شود، و برجستگی كوچكی روی پوست ایجاد می کند و پوست شبیه پوست مرغ پركنده می شود. این واكنش منجر می شود كه گرما در لابه لای موها محبوس شود و دما حفظ شود. این وضعیت وقتی كه شما مهیا واكنشهای سریع هستید نیز روی می دهد. سیخ شدن موها یک مشكل دکتری نیست. اگر از مشخص شدن تاثیرات آن ناآسان هستید، لباس گرم بپوشید، در محیط های آرامقرار بگیرید و از هر نوع ترس و وحشتی پیشگیری نمایید.

سیخ شدن موی بدن

5. چرا پلک چشمتان می زند؟
این وضعیت ناآسان كننده خیلی رایج است.. این اتفاق زیادتر زمان ها برای پلک پایینی چشم ها می افتد. متخصصان باور دارند که خستگی، استرس، استفاده کافئین بیشتر منجر به این تقویت می شود. درنتیجه خستگی چشم، غذا ناخوب، استفاده بیش از اندازه مشروبات الکلی، و آلرژی ها هم به این موضوع دامن می زند. خوشبختانه این مورد هیچ اثر زیان آوری ندارد و خود به خود از بین می رود. برای اینکه به این موقعیت ناآسان کننده پایان دهید، استفاده الکل را قطع نمایید و مناسب استآسان نمایید.

6. چرا همیشه دمای بدنتان سرد است؟
دمای جسم با فعالیت هیپوتالاموس در مغز مرتب کردن می شود. هیپوتالاموس به جسم پیغام می رساند تا گرما را بیرون کند و سرما جانشین شود. آهن در این فرآیند اثر عمده ای دارد درنتیجه مردمی که کم خونی دارند زیادتر احساس سرما می کنند. گردش ضعیف خون، که بر تاثیر فشار خون بالا یا استفاده دارو اتفاق می افتد در میان بیماران قادراست منجر به احساس سرما شود.
تیروئید کم کار هم متابولیسم مردم را تا حدی پایین می آورد که جسم گرمای ضروری را تولید نمی کند. مطالعه اخیر نشان داده که حتی امکان پذیر است زمینه های ژنتیکی در احساس سرمای مردم اثربخش باشد. اگر شما جزء آن دسته از مردمی هستید که مدام احتیاج دارید ژاکت یا لباس های پشمی حتی در تابستان بپوشید، خوراکی های آهن دار نظیر گوشت قرمز کم چرب، لوبیا، سبزیجات برگ دار سبز میل کنید تا با کم خونی شما مقاومت کند. همینطور از استفاده نیکوتین که رگهای خون را منقبض می کند و گردش خون را ضعیف می کند پیشگیری نمایید.

7. آیا گوشهایتان هنوزپرورش می کند؟
بله، گوش خارجیپرورش می کند. طبق مطالعه ای که توسط دکتران عمومی کالج بریتانیا انجام شد، زمانی که به دنیا می آییم، سایز گوش ها به تناسب همان موقع است، هرچه جسم بزرگتر می شود، گوش ها هم بزرگتر و برجسته تر می شوند. تا 10 سالگی به شتابپرورش می کنند سپس سالانه 0.22 میلی مترپرورش می کنند. مطالعات دیگر نشان می دهد که لاله گوش به خودی خود در طول زندگی مان بزرگ می شود(لاله گوش مردها بزرگتر از زنانست). درنتیجه، سایز مجرای گوش که با استخوان و غضروف شکل می گیرد تا سن پیریپرورش نمی کند.

8. آیا تمام بچه ها بدون خال یا لک به دنیا می آیند؟
البته برخی از نوزادان، با خال مادر زادی یا ماه گرفتگی به دنیا می آیند اما این درست است که تا وقتی که پا به این دنیا نگذاشته اند هیچ نوع خالی ندارند و دربرابر  نور آفتاب امکان پذیر است لک و خال در پوستشان ایجاد شود. اگر نوزادان بیشتر دربرابر  نور آفتاب قرار بگیرند، مخصوصا آنانیی که پوست زیبا و چشم های روشنی دارند زیادتر دربرابر  لک پوستی قرار دارند و احتمال سرطان پوست برای آنان زیادتر است.
رابین آشینوف سرپرست مرکز جراحی های پوست می گوید: لک هایی که روی نوع های بچه های با موهای قرمز وجود دارد جزء زیبایی آنان نیست بلکه لک های پوست آنان به علت ضرر های دراثر آفتاب است و ممكن است به مولكولDNA  سلولها ضرر دیده باشد. بچه ها و بزرگسالانی که لک دارند بایستی به صورت مداوم مورد مراقبت و نگهداری کارشناس پوست باشند و از کرم های ضد آفتاب با اس پی اف 30 یا حتی بالاتر مصرف کنند.

9. چه چیزی سبب خواب رفتگی و مورمور شدن می شود؟
مورمور شدن به دلیل نرسیدن جریان خون به عصب تحت فشار ایجاد می شود به وجود می آید. اگر به مدت زیاد در یک جا بنشینید یا حتی زمانی که پاهایتان را روی هم انداخته اید، ممكن است روی عصب هایتان بیشتر فشار وارد نمایید و سبب می شوید که مثلا پایتان خواب رود یا احساس کرختی نمایید. مورمور شدن زیادتر در دست ها، پاها، و قوزک پا اتفاق می افتد. این حس آزاردهنده پیامی را به مغز می رساند. عوض کردن وضعیت نشستن تان تقریبا همیشه روشی است تا این مسئله رفع شود. اما این احساس دلخراش به ندرت قادراست علامت مریضی هایی نظیر دیابت، لوپوس و ام اس باشد. اگر مور مور شدن بدنتان با تغییر دادن وضعیت نشستن تان رفع نشد، به دکتر رجوع نمایید.

10. چرا اطراف لامپ ها هاله نور می بینیم؟
این پدیده به دلیل خطای کروی اتفاق می افتد. خطای کروی یکی از خطاهای بصری انسان است.
در روز، مردمک چشم، تنگ می شود و اجازه می دهد که نور با عدسی چشم برخورد کند. در شب، زمانی که مردمک های چشم گشاد می شود تا نور زیادتری را وارد کند، چشمان شما مسیر بزرگتری برای لنز دردید می گیرد. هرچه لنز دورتر رود، از وضوح نور کاسته می شود. اگر شما از مرکز دور شوید، اشعه های نور به مرکز چشم شما متمرکز نمی شود. این سیکل را حس می نمایید، زیرا لنز گرد است. تقریبا تمام این حلقه ها را می بینند، اگر شما همیشه آن را می بینید، به احتمال بیشتر چشمان شما مناسب است. اما هاله هایی که در تاثیر تاری لنز به وجود می آیند، یکی از علامت های آب مروارید است. ممكن است دیدن ناگهانی هاله علامت ی گلوكوم یا زیاد شدن فشار چشم باشد. درنتیجه اگر هاله جدیدی را می بینید برای تست و آزمایش های متفاوت به دکتر رجوع نمایید.

11. آیا مچ پای چاق برای شما مناسب است؟
شاید باشد. اگرچه دانشمندان ارزش شکل قوزک پا را مورد مطالعه قرار نداده اند اما تحقیقات دیگری در زمینه چربی امکان پذیر است به این سوال جواب دهد. چربی های شکمی و اعضای دیگر بدن، به مقدار بیشتری با آشفتگی متابولیسم وابسته است. نظیر دیابت گونه دو که چربی های پا با این مریضی در رابطه است.
وندی کورت استاد دانشگاه کلورادو، در مطالعه ای گرفتنه است که زنانی یائسه ای كه چربی زیادتری در پاهای خود دارند و ریسک كمتری برای مریضی های قلبی، فشار خون، و دیابت گونه دو داشته اند. احتمالا چربی های جمع شده در پا، تری گلیسریدها را از گردش خون بیرونكشیده و ذخیره كرده است. او می گوید كه احتمالا خارج كردن این سلولها از جسم مثلا به وسیله ی لیپوساكشن ایده ی مناسبی نیست و این اثر را از بین می برد.

12. ایا آدامس و پنیر برای دندان های شما مناسب است؟
هر وقتی که چیزی را می خورید، باکتری های دهانتان نسبت به خوراکی ها بازتاب شیمیایی نشان می دهند و اسید آلی تولید می کنند که سبب پوسیدگی دندان می شود. با خارج كردن بقایای خوراکی  از بین دندآنان ،شستن دندان ها با آب ، و رقیق كردن اسید تولید شده ، بزاق با این فرآیند مقاومت می کند. جیمز وفل رئیس انستیتو تحقیقات دنداندکتری می گوید: ما متوجه شدیم که عمل مكانیكی جویدن، ترشح بزاق را برانگیختن می کند.
اما درمورد پنیر، چربی های آن به عنوان یک فاکتور حفاظتی برای دندان ها عمل می کند. به علاوه پنیر شامل کلسیم و فسفات است که از پوسیدگی دندان ها پیشگیری می کند و دندان ها را استوار می کند. میان نوبت های خوراکی تان را ممحدوده نمایید تا تعداد دفعات مواجهه دندآنان با اسید كاهش نمایان كند. آدامس های بدون قند را بعد از خوراکی  بجوید. یا خوراکی یتان را با تکه های کوچک پنیر تمام نمایید.

13. چرا در ناحیه پهلو احساس گرفتگی می نمایید؟

روبرت گتلین یک دکتر نیویورکی می گوید: دو علت متداول این گرفتگی در پهلو شامل دویدن و خنده های مداوم است. این فعالیت ها حداقل یک چیز مشترک دارند: فشار بر دیافراگم. زمانی به شدت می خندید، هوای بیشتری را وارد ریه می نمایید که ریه ها را پر می کند و زمانی که ماهیچه های شکمی منقبض می شوند به دیافراگم فشار وارد می آید. چنین موقعیتی وقت جیغ کشیدن شما هم به وجود می آید. زیرا در ماهیچه ها گرفتگی و اسپاسمی به وجود می آید که تمام ما آن را می شناسیم.
گاهی اوقات زمانی که بیشتر می خندید، امکان پذیر است دردی در ناحیه بازوی سمت راستتان احساس نمایید. به این دلیل است که عصبی که دیافراگم را غذا می کند به سمت شانه سمت راست هم می رود. افزون بر این، خنده از ته دل امکان پذیر است حالتی ایجاد كند كه شما فكر كنید گرفتار حمله قلبی شده اید! درنتیجه با آهسته تر خندیدن فشار بر دیافراگم را متوقف كنید.تلاش  كنید نفس آرام و عمیق بكشید و  از میل کردن نوبت های حجیم پرهیز نمایید تا خون بیشتری به سمت روده ی شما جریان نمایان نكند و گرفتار مشكل نشوید.

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید