آیا میدونین چرا سکسکه میکنیم یا خمیازه میکشیم؟
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
مجله سرگرمی شیثار-->>> ازهمه جا-->>> آیا میدونین چرا سکسکه میکنیم یا خمیازه میکشیم؟

آیا میدونین چرا سکسکه میکنیم یا خمیازه میکشیم؟

 • زمان درج : 22 ماه قبل
 • تاریخ درج : 2019-06-16 21:00:02
 • تعداد بازدید : 323
  بازدید ماه:323
  بازدید هفته:1
 • بخش مربوطه :

آیا تابحال سرفه، عطسه کرده اید یا مو بر تنتان سیخ شده و تعجب کرده اید؟! البته که کرده اید اما دلیل این اتفاقات چیست؟ اگر چه این عکس العمل های بدنی می توانند ناراحت کننده باشند اما چنین بازتاب های طبیعی می توانند از جسم مواظبت کرده و عملکرد آن را در وضعیت طبیعی نگه دارند. ما می توانیم بعضی از بازتاب ها و عملکردهای بدنی مان را کنترل نماییم اما بعضی دیگر بازتاب های غیرارادی هستند که هیچ کنترلی روی آن ها نداریم. بعضی دیگر را نیز می توان به صورت عمدی یا غیرعمدی کنترل نمود. در دنباله می خواهیم به هر آن چه که در مورد این بازتاب های طبیعی بدنی بایست بدانید بپردازیم.

۱- چرا خمیازه می کشیم؟

خمیازه کشیدن نه تنها در انسان بلکه در دیگر مهره داران نیز دیده می شود. عمل واکنشی خمیازه کشیدن وقتی رخ می دهد که ما خسته و یا کسل هستیم، اما دانشمندان تاکنون دلیل چنین عکس العملی را به طور کامل کشف نکرده اند. زمانی که ما خمیازه می کشیم، دهانمان کاملاً باز می شود و میزان بیشتری هوا را در خود فرو می برد و خیلی آرام عمل بازدم انجام می گیرد. خمیازه شامل کشیده شدن عضلات آرواره، سینه، دیافراگم و مری می شود. از این رو همه ی این اعمال برای وارد شدن میزان زیادتری هوا به ریه انجام می گیرد. مطالعات نشان می دهند که خمیازه کشیدن به خنک شدن مغز یاری می کند.

زمانی که خمیازه می کشیم، ضربان قلب ما زیاد شدن نمایان کرده و میزان زیادتری هوا وارد ریه ها می شود. این حجم بیشتر از هوای سرد وارد مغز نیز شده و دمای آن را به میزان طبیعی باز خواهد گرداند. خمیازه به عنوان وسیله ای برای مرتب کردن دمای مغز قادراست این که چرا زیادتر شب ها در زمان خواب و صبح ها در زمان بیدار شدن خمیازه می کشیم را توضیح دهد. زمانی که وقت خوابیدن فرا می رسد دمای جسم کم شدن نمایان می کند و برعکس در زمان بیدار شدن این دما زیاد شدن نمایان خواهد کرد. همینطور خمیازه کشیدن به کم شدن فشار جمع شده در پشت پرده صماخ در تاثیر تغییر ارتفاع نیز یاری خواهد کرد.

مطلب ی جالب در مورد خمیازه کشیدن این است که زمانی دیگران را در حال خمیازه کشیدن نگاه می کنیم، اکثر ما نیز خمیازه خواهیم کشید. این موضوع را خمیازه کشیدن مسری می نامند که نتیجه ی هم احساسی و سرایت فکر کردن است؛ بدین معنا که زمانی ما احساسات دیگران را درک می کنیم این موضوع سبب می شود که خود را جای آن ها قرار دهیم. بدین ترتیب زمانی که دیگران را در حال خمیازه کشیدن می بینیم ما نیز بلافاصله بدون اراده خمیازه خواهیم کشید. این پدیده نه تناه در انسان بلکه در شامپانزه ها و بعضی میمون ها نیز رخ می دهد.

۲- چرا به اصطلاح مو بر تنمان سیخ می شود؟

در واقع واژه ی «Goosebump» به معنای برجستگی های کوچکی روی پوست است که در صورت احساس سرما، ترس، هیجان، عصبانیت یا در صورت تجربه ی بعضی تقویت عاطفی استرس زا آن ها را مشاهده خواهیم کرد. این واژه در زبان انگلیسی از برآمدگی هایی که زمان کنده شدن پر پرندگان روی پوست آن ها شکل می گیرد الهام گرفته شده است. این بازتاب غیرارادی یک عملکرد خودکار از جانب سیستم عصبی محیطی محسوب می شود. به زبان ساده، برای مثال وقتی که ما به یکباره احساس سرما می کنیم، قسمت سمپاتیک این سیستم خودکار سیگنال هایی را به عضلات روی پوست می فرستد و سبب می شود که آن ها منقبض شوند. این موضوع به تشکیل شدن برآمدگی هایی روی پوست منجر خواهد شد که آن نیز به نوبه ی خود سیخ شدن موهای روی پوست را دنبال خواهد داشت.

دلیل سیخ شدن موی بدن


در جانورانی که میزان پوستشان مو دارد، این بازتاب با حفظ گرما در جسم از سرد شدن جسم آن ها پیشگیری خواهد نمود. در صورت ترسیدن، هیجان زده شدن یا تجربه ی تقویت استرس زا نیز امکان پذیر است گرفتار چنین حالتی بشوید. در طول این رخدادها، جسم با بالا بردن ضربان قلب، اتساع مردمک چشم و بالا بردن میزان متابولیسم جسم برای تامین انرژی ضروری برای فعالیت ماهیچه ای، شما را برای عکس العمل نشان دادن اماده خواهد کرد. این اتفاقات برای مهیا کردن شخص به منظور عکس العمل مقاومت یا گریز صورت می گیرد که در زمان مواجهه با ریسک رخ می دهد. ترسیدن و یا دیگر تقویت برانگیختن عاطفی توسط قسمت آمیگدال مغز کنترل شده و این قسمت از مغز در صورت مشاهده چنین تقویتی، سیستم خودکار را برای مهیا سازی جسم به منظور بازتاب نشان دادن فعال خواهد کرد.۳- چرا آروغ می زنیم؟

آروغ در واقع آزاد شدن هوای گرفتار شده در درون معده از طریق دهان است. با هضم شدن مواد خوراکی در درون معده و روده ها میزان بیشتری گاز تولید می شود. باکتری های موجود در سیستم گوارشی جسم به عدم موفقیته شدن مواد خوراکی و تولید گاز یاری می کنند. آزادسازی گاز اضافی معده از طریق مری و منتقل شدن آن به بیرون از دهان آروغ ندلگرمیه می شود.آروغ زدن قادراست به شکل ارادی یا غیرارادی انجام گیرد و امکان پذیر است این کار با صدای بلندی همراه باشد که بنابراین ی خارج شدن با فشار گاز است. بچه ها به علت این که سیستم گوارشی بدنشان هنوز توانایی ضروری و به اندازه برای آروغ زدن ندارد درنتیجه برای آروغ زدن و خارج شدن گاز از معده به یاری بزرگ ترها احتیاج دارند.

زدن ضربه های آرام به پشت بچه قادراست به خارج شدن گازی که زمان میل کردن شیر یا خوراکی  در معده بچه جمع شده یاری نماید. افزون بر این امکان پذیر است جمع شدن گاز در معده به علت بلعیدن میزان بیشتری هوا باشد که هموارهً در زمان تند خوراکی  میل کردن رخ می دهد یا حتی آشامیدن از طریق نی نیز قادراست فاکتور جمع شدن گاز در معده باشد. در صورت میل کردن آشامیدنی های گازدار نیز معده شما قادراست میزان بیشتری گاز تولید کند که در واقع به علت زیاد شدن میزان دی اکسید کربن موجود در معده است. گونه خوراکی که می خوریم نیز در این امر دخیل است زیرا برخی خوراکی ها نظیر حبوبات، کلم، بروکلی و موز نیز سبب تولید حجم بیشتری گاز در معده خواهند شد. هر میزان گازی که از طریق آروغ زدن خارج نشود وارد سیستم دفع مدفوع شده و از مقعد خارج خواهد شد که به آن نفح شکم گفته می شود.

۴- زمانی عطسه می کنیم چه می شود؟

عطسه کردن واکنشی است که در تاثیر برانگیختن شدن مخاط درون بینی و التهاب آن ها رخ می دهد. در این وضعیت میزان بیشتری هوا از طریق دهان و بینی و با شتابی بی‌شمار خارج خواهد شد. رطوبت درون سیستم تنفسی نیز بنابراین ای این بازتاب به محیط بیرون پرتاب خواهد شد. چنین واکنشی فاکتور برانگیختن را که امکان پذیر است گرده، کرم های ریز و یا گرد و غبار باشد را از دیواره بینی یا سیستم تنفسی خارج می نماید. متاسفانه این بازتاب قادراست به انتشار میکروب ها، ویروس ها و دیگر فاکتور های مریضی زا یاری کند. عطسه کردن توسط گلبول های سفید خون که در بافت بینی قرار دارند کنترل می شود.

این سلول ها مواد شیمیایی نظیر هیستامین را تولید می کنند که سبب بازتاب التهابی شده که خود التهاب و حرکت تعداد زیادتری سلول ایمنی به محل را دنبال خواهد داشت. در این صورت درون بینی خارش نیز خواهد داشت که این موضوع به برانگیختن بازتاب طبیعی بینی یاری خواهد کرد. عطسه کردن نتیجه ی عمل چندین عضله به صورت هموقت و هماهنگ است. در واقع پیام های عصبی از بینی به بخشی از مغز که مسئول کنترل عطسه است فرستاده می شود. این پیام ها در دنباله توسط مغز به عضلات سر، گردن، دیافراگم، سینه، تارهای صوتی و مژه ها منتقل می شوند. در دنباله، این عضلات برای یاری به خارج کردن فاکتور التهاب از بینی منقبض خواهند شد. زمانی که عطسه می کنیم این کار با چشمان بسته انجام خواهد گرفت.

این موضوع یک بازتاب غیرارادی بوده و به علتمراقبت  از چشمان شما در برابر فاکتور های مریضی زایی که امکان پذیر است از دهان و بینی خارج شوند شکل می گیرد. بعضی مردم نیز امکان پذیر است به محض قرار گرفتن دربرابر  نور شدید به طور ناگهانی گرفتار عطسه شوند. این عکس العمل که یک خصوصیت ارثی است به نام «عطسه نوری» شناخته می شود.

۵- چرا سرفه می کنیم؟

سرفه واکنشی است که به شما یاری می کند مسیرهای تنفس هوا باز مانده و از ورود مواد التهاب زا و بلغم به درون ریه ها پیشگیری شود. سرفه کردن نیز با خروج میزان بیشتری هوا از ریه ها همراه است. در واقع سرفه با برانگیختن در گلو که خود گیرنده های سرفه در این ناحیه را برانگیختن می کند آغاز خواهد شد. پیام های عصبی از گلو به مراکز سرفه در پایه مغز و پل دماغی فرستاده شده و این مراکز نیز در دنباله سیگنال هایی را برای عضلات شکمی، دیافراگم و دیگر عضلات سیستم تنفسی ارسال می کنند تا در فرآیند سرفه کردن کارکرد مشترک و هماهنگی داشته باشند. در ابتدا با بلعیدن میزان بیشتری هوا از طریق مری، دریچه ی ورود هوا در حنجره بسته شده و فشار بیشتری در ریه ها ایجاد خواهد شد که با منقبض شدن ماهیچه های سیستم تنفسی همراه است.

در انتها، هوا با شتاب بیشتری از ریه ها به بیرون فرستاده می شود. البته می توان به صورت ارادی نیز سرفه کرد. سرفه امکان پذیر است خیلی ناگهانی رخ داده و زندگی کوتاهی داشته باشد و در طرف مقابل نیز قادراست مزمن بوده و هفته ها دنباله یابد. سرفه قادراست علامت ی مریضی یا عفونت در جسم باشد. سرفه های ناگهانی امکان پذیر است به علت محرک های التهابی نظیر گرده، گرد و خاک، دود و یا هاگ هایی که در زمان تنفس وارد ریه های می شوند رخ دهند. سرفه های مزمن نیز می توانند علامت ی مریضی آسم،برونشیت، ذات الریه، آمفیزم، التهاب حنجره یا مریضی های مزمن ریوی باشند.

۶- هدف از سکسکه چیست؟

سکسه به علت انقباض غیرارادی دیافراگم رخ خواهد داد. دیافراگم یک گونه بافت ماهیچه گنبدی شکل مسئول تنفسی است که در بخش پایین حفره سینه واقع شده است. زمانی که دیافراگم منقبض می شود، صاف شدن آن میزان فضای موجود در حفره سینه را فزایش می دهد و سبب می گردد که فشار در ریه ها کم شدن یابد. این امر سبب وارد شدن هوا به درون ریه ها می شود. زمانی که دیافراگم در وضعیت استآسان قرار داشته باشد به شکل گنبدی خود باز می گردد و بدین ترتیب حجم درون حفره سینه کم شدن یافته و در دنباله فشار در ریه ها زیاد شدن می یابد. این تقویت حس بیرون دادن هوا را در شخص ایجاد می کند.

انقباض در دیافراگم سبب ورود میزانی هوا به یکباره و به طور ناگهانی به درون ریه ها شده که به گشاد شدن و بسته شدن تارهای صوتی منجر خواهد شد. بنابراین ی بسته شدن تارهای صوتی صدای سکسکه ایجاد می گردد. هنوز نمایان نیست که چرا سکسه رخ می دهد یا علت رخ دادن آن چیست. حیوانات از جمله گربه ها و سگ ها نیز هر چند زمان یک بار گرفتار سکسکه می شوند. هموارهً در موارد زیر سکسه رخ می دهد: آشامیدن مشروبات الکلی یا نوشابه های گازدار، میل کردن یا آشامیدن با شتاب بالا، میل کردن خوراکی های تند، تغییر در تقویت روحی و تغییرات ناگهانی دما. هموارهً سکسکه مدت وقت بیشتری به طول نمی انجامد، با این وجود، امکان پذیر است در تاثیر صدمه به تارهای عصبی دیافراگم، مریضی های سیستم عصبی یا مسائل گوارشی برای مدتی زیاد دنباله داشته باشند.

مردم برای معالجه سکسکه زیاد دست به کارهای عجیبی می زنند که بعضی از آن ها جملهند از کشیدن زبان، جیغ زدن با بلندترین صدای امکان پذیر یا آویزان شدن به صورت وارونه. البته شیوه های مناسبتری نیز برای متوقف کردن سکسکه وجود دارد که از آن جمله می توان به نگهداشتن نفس یا آشامیدن آب سرد ذکر کرد. با این وجود نمی توان ادعا کرد که این شیوه ها قطعاً به متوقف شدن سکسکه یاری خواهند کرد و سکسکه ها هموارهً خود از بین می روند.

نام فایل توضیحات رمز لینک دانلود
برچسب ها

 • آخرین مطالب
 • پربازدید ترین
 • سایر مطالب
  • 2 ماه قبل
  • 2021-02-20 10:35:05
  • خرید مطمئن ملک در کرج

   خرید ملک که میتواند یک قطعه زمین باشد یا آپارتمان ، از جای مطمئن خریدن یک موضوع مهم است که مردم را روی لبه تیغ هنگام خرید قرار داده است . برای مثال فردی که صاحب یک سرمایه اندک یا کلان است باید همواره دغدغه داشته باشد که آیا ملکی که خریداری می کنم برای من سود آور است یا خیر و از طرف
  • 3 ماه قبل
  • 2021-01-02 11:01:53
  • بررسی مدل های مختلف از بهترین چرخ خیاطی در ایران

   برخی افراد بر این باور هستند که چرخ خیاطی جز وسایل کاربردی و ضروری برای منزل به حساب نمی‌آید اما بهتر است بدانیم که با توجه به پیشرفته شدن این وسیله تا حد زیادی نیازهای روزمره ای که ممکن است به صورت یهویی پیش بیاید مثل خراب شدن زیپ را برطرف سازد از طرفی همین امر باعث صرفه جویی د
  • 6 ماه قبل
  • 2020-10-10 09:10:50
  • بلیط لحظه آخری هواپیما

   استفاده از بلیط هواپیما، هم زمان با اولین پرواز های مسافربری در سال ۱۹۰۹، رونق گرفت. این بلیط به منظور مجوز مسافر برای ورود به هواپیما و تایید پرداخت هزینه سفر، توسط او بود به همین علت تمامی مسافران در یک مسیر خاص، قیمت یکسانی به منظور آن می پرداختند.
  • 13 ماه قبل
  • 2020-03-16 10:21:31
  • سایت دانلود آهنگ های مجاز ایرانی پاپ

   وبسایت ایران ام پی تری امکان دانلود جدیدترین آهنگ های مجاز از مشهورترین خوانندگان موسیقی پاپ ایرانی را در کمترین زمان ممکن فراهم آورده است. شما این امکان را در اختیار دارید تا با جستجوی نام خوانندگان یا نام آهنگ و از همه جالب تر با وارد کردن تعدادی از کلمات متن آهنگ نسبت به دان
  • 13 ماه قبل
  • 2020-02-25 10:53:06
  • اهمیت یادگیری زبان

   امروزه با توجه به افزایش آمار مهاجرت افراد به خارج از کشور، آموزش زبان های مختلف خارجی دغدغه بسیار از افراد در ایران شده است. اما این تنها دلیل برای آموزش زبان های خارجی نمی باشد.
  • 81 ماه قبل
  • 2014-07-19 00:00:00
  • لیلا برخورداری و کار و تفریحاتش

   14لیلا برخورداری بازیگری را در تلویزیون شروع کرد اما در سینما همچنان حضور دارد و او فوق لیسانس کارگردانی است و امروز گفت و گویی با او دداریم درباره کار و البته تفریحات او
  • 70 ماه قبل
  • 2015-06-12 00:00:00
  • اینطوری شام بخورید تا لاغر شوید

   14آیا مایلید بدانید که وعده شام را چگونه بخوریم تا لاغر شویم در این بخش توصیه هایی برایتان داریم که در این مورد بسیار کمک کننده است پس با ما همراه باشید
  • 3 ماه قبل
  • 2021-01-02 11:01:53
  • بررسی مدل های مختلف از بهترین چرخ خیاطی در ایران

   14برخی افراد بر این باور هستند که چرخ خیاطی جز وسایل کاربردی و ضروری برای منزل به حساب نمی‌آید اما بهتر است بدانیم که با توجه به پیشرفته شدن این وسیله تا حد زیادی نیازهای روزمره ای که ممکن است به صورت یهویی پیش بیاید مثل خراب شدن زیپ را برطرف سازد از طرفی همین امر باعث صرفه جویی د
  • 83 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • رموز رنگ کردن مو ها

   14

   اگر از آن دسته خانمها هستید که به رنگ کردن موها علاقه دارید یا به ناچار برای پوشاندن موهای سفید از رنگ های مو استفاده می کنید لازم است اصول اولیه و رموزی را که معمولا آرایشگرها به شما نمی گویند را بدانید.

  • 83 ماه قبل
  • 2014-05-01 00:00:00
  • شخصیت های جدید شهر موش ها

   14خبرهایی از سری جدید شهر موش ها به گوش میرسد و در آن دو شخصیت تازه نیز حضور دارند
  • 34 ماه قبل
  • 2018-06-22 00:00:00
  • دستور تهیه کاچی یک معجوب فوق العاده

   کاچی یک معجون حقیقی و فوق العاده است که امروز  برای شما دوست داران کاچی دستور تهیه و البته بخشی از خواص خوب اون رو داریم  و قصد داریم شما رو با این معجون واقعی که درمان هر دردی است و میتونه حسابی شما رو سرحال کنه معرفی کنیم
  • 33 ماه قبل
  • 2018-06-24 00:00:00
  • از کرکس بیشتر بدانیم

   وقتی از کرکس در سایت های فارسی زبان در گوگل سرچ میکنیم چیز خاصی در مورد این پرنده متفاوت برای شما نمیاره و کمتر مطلب فارسی میشه درباره کرکس پیدا کرد و به هر ترتیب ما سعی داریم امروز نگاهی به کرکس بندازیم
  • 33 ماه قبل
  • 2018-06-29 00:00:00
  • آشنایی با ماشین های هیبریدی

   ماشین های هیبریدی به ماشین هایی گفته میشه که برای کار کردنشون از دو یا چند نیرو استفاده میکنند، اما در عمل این اصطلاح برای ماشین های دوگانه سوز که یکی از انواع سوخت آنها برق است استفاده میشود.
  • 33 ماه قبل
  • 2018-07-01 10:33:31
  • چگونه لاغر شویم

   اگر شما هم با وزن خود مشکل دارید  به دنبال راحی هستید به بتونین کاهش وزن بدین باید به این نکته توجه کنید که در قدم اول یک رژیم سفت و سخت و تمیرینات ورزشی سنگین و نفس گیر در شروع فرآیند روش مناسبی نیست برای لاغر شدن و ماندگار بودن لاغری شما،از روش رژیم های سخت و ورزش های سنگین شما
  • 33 ماه قبل
  • 2018-07-02 09:55:18
  • نگاهی کلی به حجامت

   حجامت روشی درمانی است که به هفت هزار سال پیش برمیگردد و از دوران بهرام گور پادشاه ساسانی در ایران بوده است .به طور کلی حجامت به روشی از خون گیری اطلاق میشود که در درمان بعضی از بیماری ها  به کار میرود.
  • 33 ماه قبل
  • 2018-07-04 11:50:31
  • راز و رمز جذاب و شیوا صحبت کردن

   شما هم حتما کسانی رو دیده اید که انقدر قشنگ و شیوا صحبت میکنند کا آدم سحر کلام اون ها میشه و از گوش دادن به کلامشوم خسته نمیشه.و احتمالا برای شما هم جداب و دوست داشتنی که بتونین به همین خوبی صحبت کنید و بتونین شنونده های خودتون رو جذب کنید
  • 33 ماه قبل
  • 2018-07-08 09:06:27
  • ربات اینستاگرام ، راهی برای افزایش فالوور اینستاگرام

   یکی از اولین مزیت های اینستاگرام این است که مشتری به صورت زنده با شما در ارتباط است. شما هر محتوایی در مورد هر محصولی که منتشر می کنید ، بازخوردهایی را از کاربران دریافت می کنید . تعداد لایک ، تعداد کامنت و محتوای کامنت های پیج اینستاگرام به شما مسیری روشن برای تغییر و بهتر شدن م
  • 33 ماه قبل
  • 2018-07-14 14:29:23
  • کتاب و کتابخوانی آنلاین

   اگر شما جز کتاب دوستان باشید و بخواین با مشغله این روزهای زندگی کتاب های خوب رو داشته باشید و اون ها رو در هرجا مطالعه بکنید راهی ندارین که کتاب هایی رو که مد نظرتون رو دانلود کنید و به سراغ دانلود کتاب میرین
  • 32 ماه قبل
  • 2018-07-23 13:59:28
  • همه چیز در مورد حروف ابجد

   حروف ابجد شیوه ای هستند برای مرتب سازی حروف زبان عربی که بر پایه الفبای اولیه خطی فنیقی مرتب شده اند حروف ابجد همانند حروف عربی شامل 28 حرف هستند
  • 32 ماه قبل
  • 2018-08-02 12:46:31
  • شکم هندوانه ای در بارداری

   در دوران بارداری خانم ها همیشه این حرف ها و حدس ها هست که از حالت شکم و ویار ماهانه مادر مشخص میکنند که فرزند اونا پسر است با دختر.یکی دیگه از نشونه هایی که برای دختر و پسر بودن فرض میکنندن حالت شکم خانم ها در دوران بارداری است اینکه شکم مادر هندوانه است یا آلبالویی خودش نشونه اس
عشق به کتاب

عشق به کتاب

امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب

لینک های مهم

لینک های مهم

فعلا خالی

توضیحات

توضیحات

در حال ساخت

تماس با ما

تماس با ما

از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید